"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Moje spojrzenie na portfelowe spółki po opublikowanych wynikach

Wszystkie spółki znajdujące się w blogowych portfelach (fundamentalnym i dywidendowym) opublikowały wyniki za 1 kwartał 2019 dlatego uważam iż jest to właściwy moment aby krótko odnieść się do ich perspektyw na przyszłość.


Z dużą obawą podchodziłem do wyników 1 kwartału 2019 ze względu na duży wzrost cen energii i zmiany księgowe związane z wprowadzeniem MSSR 16. Niestety firmy nie podały (tego można się było spodziewać) konkretnych liczby o ile mogły im wzrosnąć faktycznie koszty energii natomiast MSSR 16 wiele nie namieszał na poziomie zysku netto (wyjątek to Enter Air) a zmiany widoczne są głównie w bilansach i pewnych pozycjach rzis.

Generalnie mam mieszane odczucia do zaraportowanych wyników bo zaskoczenia pozytywne przeplatały się z tymi negatywnymi. Spółką która najmocniej mnie zaskoczyła były Ropczyce w przypadku których było ryzyko że energia obniży marże a spółka mocno zaskoczyła bo marże i przychody wzrosły. To przełożyło się  na mocny wzrost zysku netto o 72% przekraczający moje oczekiwania. Pozytywnie zaskoczyły mnie Fasing (potwierdza że wyniki z 2018 roku nie były przypadkowe) oraz IRL który korzysta na wysokich cenach energii. Jeśli chodzi o negatywy to wyróżniają się wyniki Cdrl gdyż strata 3,75 mln oznacza gorszy wynik aż o 4,5 mln r/r. Oczekiwałem że przejęcie spółek może wygenerować dodatkowe koszty (prawne, kredytów, organizacyjne) oraz że w przejmowanych spółkach może też być tak jak w przypadku Cdrl widoczna sezonowość ale jakbym nie liczył oczekiwałem lepszego wyniku. Lekkim negatywnym zaskoczeniem są wyniki Vistuli którą zbyt wcześnie kupiłem do portfela fundamentalnego ponieważ raportowane przychody i marże wskazywały że wyniki mogą być lepsze. Ciekawym przypadkiem był Enter Air którego kurs akcji, pomimo pokazania znacznie wyższej straty r/r i od moich oczekiwań (słaby wynik to zasługa MSSF 16), mocno wzrósł i jest na najwyższych poziomach od ponad roku.

Zamierzam co kwartał zbiorczo podsumowywać wyniki portfelowych spółek wraz ze wskazaniem czy zamierzam jakiś zmian w portfelach robić przez ten okres. Na dzień dzisiejszy oczekuję że większość spółek pokaże na poziomie zysku netto znacznie lepsze wyniki r/r a tylko w przypadku Abis i Telestrady będzie gorzej r/r. Bardzo dużego wzrostu zysku oczekuję w przypadku Ropczyc, Ferro i IRL i to są moi faworyci kolejnego sezonu wyników.

Zamieszczam jeszcze tabelą z moimi szacunkami zysków spółek znajdujących się w portfelu za 1 kwartał wraz z podanymi faktycznymi zyskami aby pokazać jak mi poszło szacowanie i jakie spółki osiągnęły zyski (dotyczy to tego postu link).

Uwaga – jeśli ktoś śledzi operacje jakie dokonuję w portfelach to powinien otwierać odpowiednie zakładki (posty) odnośnie poszczególnych portfeli gdyż w ich treści wpisuję dokładnie wszystkie transakcje kupna/sprzedaży. W ostatnim miesiącach mocno się skracałem na Esotiq, Cdrl, Ropczyce ale pozycje nie były całkowicie zamknięte i niektórzy czytelnicy bloga po dłuższym czasie orientowali się że większość pozycji była zmniejszona.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce).

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PrezesPiotrNieukPrzemek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Prezesie czy brałeś pod uwagę Kruszwicę, Dębice jak inwestycje pod dywidendy. Wycena c/z szczególnie Kruszwicy wydaj się atrakcyjna.

Nieuk
Użytkownik
Nieuk

Prezesie,.

Branża odzieżowa jest cieżka…Obok mojego domu mam sklep Cdrl. Nikt tam nie zagląda…To jeszcze pół biedy. Ale mają brzydką wystawę.

A Enter to bym kupował. Wyniki za półrocze będą świetne. Co będzie jak odblokują Maxy…W analzie fundamentalnej ważnym aspektem jest życiorys managementu. Kwestia wyceny to.jedna sprawa, ale np. Kicinski z Cd Red to inna inkszość:)

Przemek
Gość
Przemek

Hmm – a jak max-w nie odblokują – 380 mln USD do spłaty jest

Nieuk
Użytkownik
Nieuk

To jest leasing, wiec łatwy do splaty. Branża specyficzna-to fakt. Ale dlatego też trzeba na nią inaczej patrzeć. Wiele inwestorów robi komparatystykę z Ryan air, ale to błąd w założeniu. Linie czarterowe to zdecydowanie lepszy biznes. Ale zamilkne, bo czytając swoje posty-to już wychodzę już na naganiacza:)

Przemek
Gość
Przemek

Dr UK :)
po pierwsze jak wiesz bardzo Ciebie lubie i szanuje, ale jednak mam deczko inne zdanie w tej materii. Więc aby strona i wymiana poglądów była interesująca, to podzielę się z nimi:
1. Oj dopóki nie znamy warunków to nie wiemy czy taki łatwy i czy tak łatwo można samolot niespłacony oddać bez istotnych kar.
2. Jeśli chodzi o Ryanair to rozbiłbym na dwie rzeczy – po pierwsze tzw. „normalny”Ryyanair to do pewnego momentu zgoda – choć oczywiście jego popularność może uszczknąć trochę rynku charterów – po prostu ludzie (jakaś ich część – na razie niezbyt wielka) wolą sami sobie zorganizować wakacje niż z BT. Ale jest jeszcze Ryanair Sun – i tutaj może być ciekawie. w Q4 2017 przewiózł 35 tys. osób, Enter – 172 rtys. zł. Ale rok temu Ryanair Sun przewiózł 0 a EA 40 tys. Na dniach powinny być znane informacje za Q1 2019 i wtedy może będzie wiadomo coś więcej jak t się toczy. Rynku nie analizowałem dogłębnie, ale to mnie zastanawia. Small Planet spadła faktycznie istotnie w Q4 2018, ale są linie, które rosną mocno w porównaniu do 17. Tak więc bazując na tamtych danych nie jest nic przesądzone.
3, Ja patrzę mocno longterm -0 i cały czas nie wiem jaką przewagę konkurencyjną ma Enter Air? jakby ktoś mnie oświecił byłbym wdzięczny – pytanie jest prawdziwe a nie ironiczne

pozdr serdecznie
Przemek

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.