Wszystkie spółki znajdujące się w blogowych portfelach (fundamentalnym i dywidendowym) opublikowały wyniki za 1 kwartał 2019 dlatego uważam iż jest to właściwy moment aby krótko odnieść się do ich perspektyw na przyszłość.
Z dużą obawą podchodziłem do wyników 1 kwartału 2019 ze względu na duży wzrost cen energii i zmiany księgowe związane z wprowadzeniem MSSR 16. Niestety firmy nie podały (tego można się było spodziewać) konkretnych liczby o ile mogły im wzrosnąć faktycznie koszty energii natomiast MSSR 16 wiele nie namieszał na poziomie zysku netto (wyjątek to Enter Air) a zmiany widoczne są głównie w bilansach i pewnych pozycjach rzis.
Generalnie mam mieszane odczucia do zaraportowanych wyników bo zaskoczenia pozytywne przeplatały się z tymi negatywnymi. Spółką która najmocniej mnie zaskoczyła były Ropczyce w przypadku których było ryzyko że energia obniży marże a spółka mocno zaskoczyła bo marże i przychody wzrosły. To przełożyło się na mocny wzrost zysku netto o 72% przekraczający moje oczekiwania. Pozytywnie zaskoczyły mnie Fasing (potwierdza że wyniki z 2018 roku nie były przypadkowe) oraz IRL który korzysta na wysokich cenach energii. Jeśli chodzi o negatywy to wyróżniają się wyniki Cdrl gdyż strata 3,75 mln oznacza gorszy wynik aż o 4,5 mln r/r. Oczekiwałem że przejęcie spółek może wygenerować dodatkowe koszty (prawne, kredytów, organizacyjne) oraz że w przejmowanych spółkach może też być tak jak w przypadku Cdrl widoczna sezonowość ale jakbym nie liczył oczekiwałem lepszego wyniku. Lekkim negatywnym zaskoczeniem są wyniki Vistuli którą zbyt wcześnie kupiłem do portfela fundamentalnego ponieważ raportowane przychody i marże wskazywały że wyniki mogą być lepsze. Ciekawym przypadkiem był Enter Air którego kurs akcji, pomimo pokazania znacznie wyższej straty r/r i od moich oczekiwań (słaby wynik to zasługa MSSF 16), mocno wzrósł i jest na najwyższych poziomach od ponad roku.
Zamierzam co kwartał zbiorczo podsumowywać wyniki portfelowych spółek wraz ze wskazaniem czy zamierzam jakiś zmian w portfelach robić przez ten okres. Na dzień dzisiejszy oczekuję że większość spółek pokaże na poziomie zysku netto znacznie lepsze wyniki r/r a tylko w przypadku Abis i Telestrady będzie gorzej r/r. Bardzo dużego wzrostu zysku oczekuję w przypadku Ropczyc, Ferro i IRL i to są moi faworyci kolejnego sezonu wyników.
Zamieszczam jeszcze tabelą z moimi szacunkami zysków spółek znajdujących się w portfelu za 1 kwartał wraz z podanymi faktycznymi zyskami aby pokazać jak mi poszło szacowanie i jakie spółki osiągnęły zyski (dotyczy to tego postu link).
Uwaga – jeśli ktoś śledzi operacje jakie dokonuję w portfelach to powinien otwierać odpowiednie zakładki (posty) odnośnie poszczególnych portfeli gdyż w ich treści wpisuję dokładnie wszystkie transakcje kupna/sprzedaży. W ostatnim miesiącach mocno się skracałem na Esotiq, Cdrl, Ropczyce ale pozycje nie były całkowicie zamknięte i niektórzy czytelnicy bloga po dłuższym czasie orientowali się że większość pozycji była zmniejszona.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce).
Prezesie czy brałeś pod uwagę Kruszwicę, Dębice jak inwestycje pod dywidendy. Wycena c/z szczególnie Kruszwicy wydaj się atrakcyjna.
Na temat Kruszwicy sporo pisaliśmy na forum https://www.analizyprezesa.pl/forums/search/Kruszwica/
Staram się inwestować w spółki które powinny poprawiać wyniki a w przypadku Kruszwicy takiej pewności nie mam. Na słabe perspektywy w przyszłości wskazywali analitycy mdm ale czy im wierzyć to mam wątpliwości bo strasznie przestrzelili wyniki za 4 kw 18 i 1 kw 19.
Dębica przez zagrania głównego akcjonariusza jest jak dla mnie skreślona.
Prezesie,.
Branża odzieżowa jest cieżka…Obok mojego domu mam sklep Cdrl. Nikt tam nie zagląda…To jeszcze pół biedy. Ale mają brzydką wystawę.
A Enter to bym kupował. Wyniki za półrocze będą świetne. Co będzie jak odblokują Maxy…W analzie fundamentalnej ważnym aspektem jest życiorys managementu. Kwestia wyceny to.jedna sprawa, ale np. Kicinski z Cd Red to inna inkszość:)
Hmm – a jak max-w nie odblokują – 380 mln USD do spłaty jest
To jest leasing, wiec łatwy do splaty. Branża specyficzna-to fakt. Ale dlatego też trzeba na nią inaczej patrzeć. Wiele inwestorów robi komparatystykę z Ryan air, ale to błąd w założeniu. Linie czarterowe to zdecydowanie lepszy biznes. Ale zamilkne, bo czytając swoje posty-to już wychodzę już na naganiacza:)
Dr UK :)
po pierwsze jak wiesz bardzo Ciebie lubie i szanuje, ale jednak mam deczko inne zdanie w tej materii. Więc aby strona i wymiana poglądów była interesująca, to podzielę się z nimi:
1. Oj dopóki nie znamy warunków to nie wiemy czy taki łatwy i czy tak łatwo można samolot niespłacony oddać bez istotnych kar.
2. Jeśli chodzi o Ryanair to rozbiłbym na dwie rzeczy – po pierwsze tzw. „normalny”Ryyanair to do pewnego momentu zgoda – choć oczywiście jego popularność może uszczknąć trochę rynku charterów – po prostu ludzie (jakaś ich część – na razie niezbyt wielka) wolą sami sobie zorganizować wakacje niż z BT. Ale jest jeszcze Ryanair Sun – i tutaj może być ciekawie. w Q4 2017 przewiózł 35 tys. osób, Enter – 172 rtys. zł. Ale rok temu Ryanair Sun przewiózł 0 a EA 40 tys. Na dniach powinny być znane informacje za Q1 2019 i wtedy może będzie wiadomo coś więcej jak t się toczy. Rynku nie analizowałem dogłębnie, ale to mnie zastanawia. Small Planet spadła faktycznie istotnie w Q4 2018, ale są linie, które rosną mocno w porównaniu do 17. Tak więc bazując na tamtych danych nie jest nic przesądzone.
3, Ja patrzę mocno longterm -0 i cały czas nie wiem jaką przewagę konkurencyjną ma Enter Air? jakby ktoś mnie oświecił byłbym wdzięczny – pytanie jest prawdziwe a nie ironiczne
pozdr serdecznie
Przemek