"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Piszą o nas w sieci :-)

Na poczytnym blogu (portalu) finansowym okiemmaklera.com pojawił się artykuł „Mistrzowska 11 bloggerów – subiektywny przegląd fundamentalnej blogosfery” autorstwa Przemysława Staniszewskiego (inwestor, finansista, audytor).

Autor tekstu jest regularnym (?) czytelnikiem analizyprezesa.pl, którego wysoko cenię za świetne i dogłębne analizy fundamentalne spółek publikowane na portalu stockwatch.pl, wskazał 11 blogów które w jego subiektywnej ocenie są liderami w sieci w zakresie analiz fundamentalnych spółek i mogą być pomocą dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów (trochę zbyt długie zdanie :-).

Miło mi zakomunikować iż wśród 11 blogów znalazł się też blog analizyprezesa.pl który wraz z Wami drodzy czytelnicy tworzę (dlatego w tytule posta napisałem „Piszą o nas w sieci :-)”.
Przemek Staniszewski tak odpisuje blog „blog prowadzony przez Przemysława (to nie ja ani też nie Przemek
Gerschmann :)), który jednak woli, aby tytułować go mianem prezesa.
Strona ta jest rajem dla osób poszukujących tanich (w rozumieniu
wskaźników C/Z) spółek, które ze względu na pewne oczekiwane wydarzenia
mają szansę, zdaniem prezesa, urosnąć w przyszłości. Widać, że prezes
lubi i ceni również spółki płacące dywidendę, natomiast spekulacja i
spółki wyceniane dość drogo to nie jest jego domena. Prezes informuje,
że co kwartał przegląda wszystkie raporty okresowe, aby wyłowić te
fundamentalne perełki. Jeśli to prawda to należy tylko przyklasnąć i
podziwiać – ja nie byłbym w stanie – choć wydaje mi się, że giełda to
moja pasja. Niewątpliwie ciekawy jest opis spółek prezentowany przez
bloggera jak i zaprezentowanie argumentów przemawiających za inwestycją
jak i ryzyk. Dodatkowo warto dodać, że Prezes prowadzi również dwa
portfele: „Wirtualny Portfel Fundamentalny” oraz „Wirtualny Portfel
Dywidendowy”). Na koniec warto zaznaczyć, że blogger również próbuje
szacować wyniki kwartalne (w przód oczywiście) dla spółek, które posiada
w portfelu i regularnie zamieszcza te informacje. To co można by, moim
zdaniem, udoskonalić to sposób nawigacji po stronie – dla mnie nie jest
on idealnie przejrzysty. Dość aktywne jest forum pod wpisami, a
komentarze naprawdę czasami dość ciekawe, świadczące o dużej znajomość
tematów w wypadku niektórych forumowiczów
„.
Przypomnę jeszcze „krótkim stażem czytelnikom” iż w lutym 2017 roku blog analizyprezesa.pl został uznany przez branżową Gazetę Parkiet (jestem stałym jej czytelnikiem) za jeden z „Osiem blogów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji inwestycyjnej„. Wówczas redaktor gazety napisał tak „Na blogu Analizyprezesa.blogspot.com autor o pseudonimie Prezes
prezentuje spółki, których akcje nabywa. Podaje przy tym uzasadnienie
swojego wyboru, okres i wartość inwestycji, a także oczekiwaną stopę
zwrotu. Ponadto pod linkiem
http://www.biznesradar.pl/portfel/17409,blogprezesa znaleźć można
aktualny skład portfela z dokładnymi wynikami. Selekcja firm odbywa się
głównie pod kątem fundamentalnym. Autor szuka przede wszystkim firm
tanich (C/Z w okolicy 5–6), osiągających w ostatnich kwartałach czy
latach zwyżki przychodów i zysków, trendowych, dywidendowych, które
raportują jakieś istotne wydarzenie, mogące podnieść notowania. Prezes
związany jest z giełdą od 2000 r. i jego strategia jest wynikiem 16 lat
doświadczeń. Choć blog prowadzony jest dopiero kilka miesięcy można tam
znaleźć wiele wpisów i ciekawych, inwestycyjnych sugestii
Serdecznie dziękuję czytelnikom za pomoc i inspirację w tworzeniu bloga bo bez Was nie byłoby sensu tego robić. Obiecywałem po ostatniej ankiecie odnośnie kierunków rozwoju bloga iż będą zmiany wizualne i techniczne na blogu ale „chwilowo współpracujący informatyk zaginął ” i nic się nie dzieje w tym temacie.

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Witam, co sądzicie KRUSZWICA, generalnie lubię tą spółkę, zarobiłem sporo na niej. Może warto znowu w nią wejść? Może ktoś orientuje się w tej spółce.

Arkadiusz Stańczak
Gość

Wracając do UNIMOT … dostałem odpowiedź. A nawet dwie :)

Najpierw poinformowano mnie że odpowiedź otrzymam jak ustalony zostanie stan faktyczny. Sześć godzin później stan faktyczny został ustalony i dostałem konkretną odpowiedź. Cytuję :

"Panie Arkadiuszu,

rzeczywiście doszło do nieporozumienia – dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Jeśli chodzi o kartę flotową, w odpowiedzi na warunki rynkowe zmodyfikowaliśmy założenia projektu. W związku z tym, prace nad kartą flotową nadal są prowadzone i obecnie nie mamy klientów flotowych. Zakładamy, że karta flotowa będzie działała w 2019 roku.

Oczywiście odpowiedź na StockWatch.pl zostanie skorygowana.

Pozdrawiam,
Joanna Siedlaczek"

Nie to żebym był zaskoczony, ale nieco uwiera mnie fakt wycofywania się z jakiegoś elementu strategii bez informowania rynku. A może zwyczajnie zbyt wiele oczekuję. Sam już nie wiem.

Arkadiusz Stańczak
Gość

Odpisali – widać, że chcą odbudować wizerunek.

Generalnie – dziwne rzeczy tam się dzieją, nie mówię że złe. Po prostu trudne do zrozumienia. W Q1 i Q2 wpadły całoroczne koszty NCW stąd takie kiepskie wyniki tych kwartałów. W Q3 pozbawiony tych kosztów kwartał już był zdecydowanie lepszy, Q4 moim zdaniem będzie jeszcze lepszy. Nie klei się tylko fakt, że odwołali prezesa tłumacząc się słabymi wynikami Q1 i Q2. W necie można znaleźć jakies pismo dla właścicieli stacji benzynowych w którym jest mega wywiad z obecnym prezesem Unimot. Tam tłumaczy taki kontekst odwołania poprzednika. A przecież wiedzieli, że słaby Q1 i Q2 są wynikiem wyższych kosztów wynikających z NCW. Spadające ceny ropy działają im na korzyść – a cena spada. Ceny są zabezpieczone kontraktami. Z wyceny kontraktów na Q3 było +3,32 mln. Kontrakty wygasają pierwsze w czerwcu 2019 więc trzeba mieć na uwadze, że ewentualne plusy z wyceny zostaną wtedy zniwelowane wygasającymi kontraktami. To takie info dla osób które chcą inwestować na dłuższy termin. Kolejna zapadają dopiero w czerwcu 2020. AVIA idzie dobrze jesli chodzi o pozyskiwanie klientów. Martwi mnie tylko ten brak karty flotowej, bo zakładam, że klienci flotowi byli ujęci w strategii i ich brak ma również wpływ na prognozowane zyski. Roczny wynik prezes zarzeka się że zrobią co było założone w zyskach. Zwrociłbym bym równiez uwagę, że znów uaktywnił się BOŚ dając nową rekomendację. Nie pamiętam szczegółów, ale sugerowali zwrócenie uwagi na Unimot. Ostatnio jak byli aktywni przed emisją, to nie wyszło to na dobre.

Generalnie, większych zagrożeń na najbliższy termin nie widać za bardzo na horyzoncie. Fuzja Orlen+Lotos też powinna wyjść na dobre, bo nie wykluczone, że fuzja będzie z nakazem odsprzedania części stacji. Unimot może na tym zyskać.

Martwi brak informacji z rynku Ukraińskiego na którym mają mozliwość również budowy sieci stacji Avia. No i te Chiny – boję się, że to będzie tylko generować koszty. Wiadomo jaki to rynek. Jak nie dasz pod stołem, to nie załatwisz nic. Trzeba będzie obserwować raporty, czy nie pojawiają się dziwne pozycje w raporcie sugerujące wypływ w ten sposób gotówki.

Generalnie – raport jest "trudny" i nie daje odpowiedzi na wiele pytań. Myślałem że na chacie uda się zdobyć więcej informacji, ale odpowiedzi do pytań było naprawdę mało i były BARDZO zachowawcze i dyplomatyczne. No i do tego obarczone co najmniej jednym poważnym błędem. :/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Faktycznie Widacka dała popis. Film moim zdaniem nie jakiś wybitny, ale fajny;) Takie polskie "siedem" hehe:)

"Plagi Breslau" to w sumie większość spółek na parkiecie z tego, pięknego miasta…A swoją drogą-odnośnie Vegi…Pamiętasz taką spółkę z NC – East Pictures? Ładnie tam wszystkim wyrolowali.

Ps. A odnośnie posta powyżej: chyba A. Elder;) Elber to był taki brazylijski napastnik grający w Bayernie Monachium. A książkę bardzo lubię.

Pozdrawiam,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Odwozilem siostre na lotnisko i w międzyczasie podjąłem się analizy Auto Partner. Muszę powiedzieć, że raporty robią wrażenie. To co mi się najbardziej spodobało, to że przy rosnącej skali przychodów trzymają koszty w ryzach. Bardzo zdrowa też jest struktura aktywów obrotowych vs. zobowiązań krótkoterminowych. Przepływy operacyjne też in plus. Można byłoby się przyczepić do ilości gotówki w kasie, ale to już jest naciągane, bo trzeba pamiętać, że to spółka handlowa i należności będą splywać…

Też przeczytałem reko z początku roku Bzwbk "kupuj" z ceną docelową 7,7 zł. Wiesz, że ja mam "wyrabane" na wszystkie reko;) Ale coś prawdy w tej akurat jest. Cena jest ok. 4 zł. Teko na prawie 8 zł…Niech wzrośnie do choćby polowy, czyli okolic 6 zł…Wlasciwie-jakby walor przebił 5,5 zł-to "sky is the limit".

Jeszcze przejrzałem wczorajsze transakcje i była tam pakietowka na 200 k sztuk po 3,7 zl.
Bardzo dobrze, tzw. "Grubasy" muszą sie najeść, żeby uwolnić kurs. Taka jest prawda…Dziękuję w sumie, że napisałeś o tej spółce, bo jest potencjalnym i bardzo fajnym uzupełnieniem mojego portfolio.

Ryzyko straty do mozliwych zyskow też jest teoretycznie na bardzo zadowalajacym, akceptowalnym poziomie.

Ps. A że jest weekend-to nie bylbym soba, jakbym nie polecił jakiegoś serialu:) Może już o nim pisałem: "Billions". W skrócie-cała prawda o pragmatyce hedge funds.

Miłej soboty,

Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Świetna robota…Bravo. Ja w ogóle mam swoje podejrzenie po co ta spółka w ogóle powstala i czy przypadkiem za tą spółką nie stoją ludzie powiazani ze sluzbami…Nasz Prezes jakiś czas temu wspomniał o tym, że bardzo wzrosły, tzw. uslugi obce…A wiecie jak najlatwiej wyprowadzić pieniądze ze spółki…Uslugi consultingowe. Moja teza jest mocno kontrowersyjna, więc narazie ws3mam się od komentarza…ale to niestety trzyma się przyslowiowej "kupy". Byli ludzie Orlenu prawdopodobnie rozsiali swoje macki tworząc spółki "zależne" – w tym m.in. byc może Unimot…Nie mam pewności, ale jakieś prawdopodobieństwo istnieje…

Nieuk.

Ps. Jak już nic nie napiszę-tzn., że dostałem kulkę w mój glupi łeb.

Nieuk.

Przemek Staniszewski
Gość

generalnie koło takich biznesów zawsze się kręcą ludzie ze służb, czy byli ludzie ze służb – pytanie tylko w jakiej roli…

Arkadiusz Stańczak
Gość

Brawo Prezes !

Przy okazji, info dla czytelników bloga … Wystosowałem po konsultacjach pismo do działu Relacji Inwestorskich Unimot pismo, ponieważ podczas ostatniego czatu na stockwatch padło nieprawdziwe stwierdzenie (jakość odpowiedzi w mojej ocenie była najniższa od czasów powstania spółki).

Poniżej treść maila :

Dzień dobry.

Jestem inwestorem indywidualnym, pisałem do Państwa już wielokrotnie z prośba o wyjaśnienie wielu spraw, jednak tym razem temat jest nieco poważniejszy. Piszę bowiem do Państwa w imieniu grupy inwestorów, ponieważ zaszła pewna nieścisłość podczas ostatniego z czatów na stronie stockwatch.pl w którym po wynikach kwartalnych uczestniczyli w czwartek 15 listopada o godz. 9.00 Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych, Robert Brzozowski oraz Członek Zarządu ds. Finansowych, Marek Moroz. Zapis czatu dostępny jest pod adresem : https://www.stockwatch.pl/czat-inwestorow-gieldowych/czat-inwestorski-z-zarzadem-spolki-unimot-sa-robertem-brzozowskim-wiceprezesem-zarzadu-i-markiem-morozem-czlonkiem-zarzadu-start-15-listopada-o-godz-900,255

Podczas przebiegu czatu zostało zadane przeze mnie następujące pytanie odnoszące się do strategii firmy :

astanczak: Jak wygląda pozyskiwanie klientów flotowych ? Na koniec bieżącego roku w strategii planowaliście Państwo mieć ich 40. Czy cel jest nadal realny ?

Unimot: Pracujemy nad ofertą flotową. Nie przekazywaliśmy deklaracji w zakresie liczby klientów. Nasze założenia dotyczyły liczby stacji AVIA na koniec 2018 roku.

Przyznam szczerze, że wraz ze znajomymi inwestorami jesteśmy mocno zszokowani ta odpowiedzią ponieważ deklaracja klientów flotowych została ujęta w Państwa strategii. Znajduje się ona na stronie 23. Całą strategię, którą pobrałem z Państwa strony umieszczam w załączniku. Wynika z niej jasno i wprost, że na koniec bieżącego roku, planują mieć Państwo 40 klientów flotowych, zaś na koniec roku przyszłego 820 klientów.

Proszę zatem w imieniu swoim i pozostałych inwestorów o wyjaśnienie stanowiska firmy Unimot które zostało zaprezentowane podczas czatu, oraz przekazanie mi i serwisowi Stockwatch stosownego sprostowania i odpowiedzi na pytanie, które zostało zadane.

z wyrazami szacunku
Arkadiusz Stańczak

P.S. A tutaj wklejam stronę ze strategii którą mam u siebie na dysku gdzie piszą o klientach flotowych :
comment image

Przemek Staniszewski
Gość

Good point z tym tekstem w strategii. Niech się potrudzą nad odpowiedzią – wiem, że łatwo teraz mówić po fakcie, ale ich strategia była delikatnie mówiąc bardzo ambitna…

Inna sprawa, że mam wrażenie, że czasami niektórzy z Was lubią dawać drugą szansę spółkom (Unimot, Maxcon, BAH :) ), które de facto oszukały (minęły się z prawdą polityk by powiedział). Ja po ponad 20 latach na tym rynku nauczyłem się, że to jednak zazwyczaj nie działa. Oszukali raz, oszukają drugi wcześniej czy później. Oczywiście pytanie czy oszukali czy im się nie udało – bo to, że spółkom nie zawsze będzie się udawać to jest jasne i trudno mieć o to pretensje. Ale jest różnica między tym, ze się coś nie uda a tym, że oni wiedzieli, ze to się nie może udać a przedstawiali inwestorom, że się uda. Żeby nie było, że jestem taki mądry to na BAH-u ja popłynąłem bo za słabo zrobiłem analizę i się zafascynowałem dywidendą :p. A koniec końców to "Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me" – więc ja drugiej szansy nie daję – ale oczywiście każdy ma inne podejście i to też jest fajne.

Notabene byłem chyba wrzesień/październik na takiej konferencji o radach nadzorczych i tam tez był Prezes Sikorski – powiem tak – nie przekonał mnie do swojej wizji… A ogólnie to trzeba uważać bo ma gadane (info ze strony Uninmotu; "Od 2015 r. Adam Sikorski jest także certyfikowanym członkiem The John Maxwell Team, czyli licencjonowanym trenerem, nauczycielem i mówcą motywacyjnym w międzynarodowym Zespole Johna Maxwella. Jego pasją jest tematyka przywództwa i rozwoju osobistego.")

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gratulacje, jako od niedawna odwiedzający bloga muszę jeszcze zwrócić uwagę jego estetykę. Moim zdaniem kolorystyka i układ strony robią bardzo dobre wrażenie. Odnośnie dyskutantów na forum, to nie dość, że prezentują wysoki poziom, to ci najaktywniejsi spoglądają na rynek w nieco inny sposób niż Prezes, co niewątpliwie czyni to miejcse jeszcze ciekawszym /Qaq/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki-przepraszam. Zwyczajna zbieżność nazwisk;) Cały czas mnie bawi to "Dr UK" :) W ogóle w tym gąszczu hejtu aż "dziwne", że tak wiele wartościowych osób znalazło tutaj swoją przystań i postanowiło się dzielić swoimi bardzo ciekawymi, rynkowymi refleksjami:)

Również wszystkiego dobrego życzę:)

Nieuk (albo jak wolisz) dr UK haha:)

Przemek Staniszewski
Gość

Hej Dr UK – nie ma za co przepraszać :) tylko sprostowałem. "Dr UK" jest bardzo dobrym pseudonimem – bo własnie taki jesteś – a przy okazji ironiczny :) a ja cenię takich ludzi.

Przemek Staniszewski
Gość

"Autor tekstu jest regularnym (?) czytelnikiem analizyprezesa.pl" – potwierdzam – regularnym jak najbardziej. Dziękuję za miłe słowa :) Prezesie trzymaj tak dalej i powodzenia w 2019 :)

Dr UK ;) – ja nie mam i nie miałem nigdy nic wspólnego z Noble Funds :). Jestem zwykłym finansistą, audytorem i człowiekiem zakochanym w GPW od wielu lat.
A najlepiej mnie chyba charakteryzuje mój opis na TT ("Analityk, inwestor, miłośnik GPW i Lecha Poznań. Potrafię być bezwzględny wobec oszustów, naciągaczy, kłamców i idiotów. #giełdamojapasja)".
Wszystkiego dobrego na Święta i 2019 dla wszystkich Was :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bravo! Gratulacje!

Mam nadzieję, że wnioslem też trochę kolorytu haha:)

Ps. Pisałem z Przemkiem Staniszewskim u OBSa. Tak się cały czas zastanawiam, czy to nie jest były zarządzający Noble Funds Tfi…?;)

Prezesie-zasluzyles. Teraz trza pomyśleć o większej monetyzacji…

Pozdrowionka,

Nieuk.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.