Vigo System wytwarza i oferuje na rynku globalnym najbardziej zaawansowane technologicznie detektory podczerwieni. Spółka zajmuje czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty spółki mają zastosowanie w bezpieczeństwie transportu, ochronie środowiska, energetyce, technice wojskowej, medycynie, motoryzacji, przemyśle i wielu innych. Ciekawostką jest to, że detektory podczerwieni produkcji VIGO, zostały zastosowane w łaziku marsjańskim Curiosity, który 6 sierpnia 2012 r. wylądował na Czerwonej Planecie w ramach programu NASA, a następnie za pomocą tych detektorów wykryte zostały ślady metanu na Marsie w grudniu 2014 r.
Vigo System jest przykładem spółki wzorowo wręcz się rozwijającej. Od wielu lat, rosną przychody
oraz zyski Ebitda
Odnośnie perspektyw krótkoterminowych, to zarząd oczekuje ok. 10% wzrostu przychodów w 2022r., w stosunku do roku poprzedniego. Takie przychody, zbliżone byłyby do prognoz z przyjętej strategii spółki (80 mln zł). Jednak należy oczekiwać spadku r/r przychodów w 1 kwartale 2022r., ze względu na przebudowę cleanroomu (trwała 3 miesiące i zakończyła się w połowie lutego), co znacząco ograniczyło możliwość przyjmowania nowych zamówień z krótkim terminem realizacji.
Na obecny rok oczekiwania są następujące:
– materiały dla fotoniki – czyli nowy segment z 1,5-2 mln euro,
– przemysł – utrzymanie dynamiki z 2021 roku, czyli 20-30% wzrostu,
– medycyna i nauka – płasko r/r,
– kolej – 10% wzrost r/r,
– wojsko – oczekiwane przychody ok. 10 mln, blisko 60% spadek r/r.
Omówienie raportu rocznego i perspektyw spółki, zawarłem w analizie opublikowanej na Portalu Analiz .
Zachęcam do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, czyli 1.400 abonentów, którzy aktywnie na forum i czat, wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami inwestycyjnymi.