"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

ZM Kania – wyniki z jednym zaskoczeniem

Tak jak można było przypuszczać raport roczny zawiera wiele zmian szczególnie w bilansie w związku z przejęciem w grudniu 2017 r. spółki Staropolskie Specjały. W przybliżeniu sprawdziły się moje szacunki
 link analiza spadku należności, wzrostu zapasów, majątku trwałego oraz zobowiązań. Jedynym i chyba mocno pozytywnym zaskoczeniem jest mocny wzrost zysku netto w 4 kwartale 2017 aż o 65% r/r do 18,85 mln zł przy 1% wzroście przychodów do 343 mln. Bardzo ważne że wzrost tego zysku nie wynika z jakiś jednorazowych przychodów (przynajmniej tego nie zauważyłem) ale ze wzrostu marży na sprzedaży z 6,30 % do 9,56% co daje 32,8 mln zysku ze sprzedaży. Jest to bardzo duży wzrost który rzadko się zdarza ale prawdopodobnie wynika on ze spadku cen żywca wieprzowego o 10% o którym pisałem w analizie.  Aktualne c/z to 3,90 czyli bardzo nisko.
Jeśli chodzi o bilans i przepływy operacyjne nie zmieniło się o tyle że nadal jest bardzo trudna sytuacja płynnościowa. Widoczny jest wzrost zobowiązań krótkoterminowych (szczególnie oprocentowanych) których spłata w najbliższym kwartale (firma poinformowała o emisji obligacji na 150 mln). Niepokojące jest też to że nastąpił wzrost przeterminowanych zobowiązań handlowych co oznacza że Kania odracza płatności wobec swoich kontrahentów (mogą to być zobowiązania przejętej spółki SS). W tym temacie wypowiedział się też audytor.

Podsumowując wyniki w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę trudną sytuację płynnościową firmy i to jest główne ryzyko. Jeśli jednak uda się zapowiadana emisja obligacji na 150 mln duże ryzyko się oddali (przynajmniej w czasie) i jest szansa iż kurs ruszy mocniej w górę. Oczekuję że na poziomie zysku netto 1 kwartał będzie dużo lepszy r/r dzięki niższym kosztom cen sprzedaży wieprzka ( o 5% niżej r/r), wcześniejszym świętom Wielkiej Nocy co skumuluje sprzedaż w 1 kw oraz przejęta spółka SS doda też do wyników kilka milionów zysku (jeśli faktycznie je osiąga). Należy też wspomnieć iż pozytywnie na wyniki może wpływać kontrakt z jedną największych sieci w Niemczech o której w wywiadzie wspominał Kania.
W świetle przedstawionych wyników pozostawiam akcje do wyników za 1 kwartał 2018, mogę jedynie wcześniej zamknąć pozycję jeśli kurs mocno wzrośnie lub nie uda się uplasować obligacji przeznaczonych na spłatę zapadających i kapitał obrotowy.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pytanie jakie takie artykuły mają przełożenie na zainteresowanie obligacjami nowej emisji. Z drugiej strony co ugraliby obligatariusze nie godząc się dziś na rolkę. Zupełnie nic. Lepiej wziąć obligi i mieć trzy lata na rozdysponowanie ich.
Finalnie, Zarząd podaje dużo dobrych wiadomości. Gdyby z obligami miało być źle, baliby się opowiadać bo jednak jest to podpowiedź inwestycyjna.
Cross

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
Czy Twoim zdaniem Kania będzie miała problem ze zrefinansowaniem obligacji (120 mln) oraz kredytu (45m) zapadających w najbliższych 3 miesiącach?
Cross

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
Czy można jakoś fundamentalnie uzasadnić ostatnie wzrosty Krezusa?
Zbyszek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam,
Prezesie czy IV kw. 2018 to 32,8 mnl zl ? A nie niecałe 19 mnl zl ( i tak super wynik ) ?
Pozdrawiam
Szymon2

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Proszę o opinię j.w.Piotr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie w 2017 roku sprzedałem Wielton na początku spadków. Tera technicznie wygląda,że odbija.Wielton c/z ok 10. Spółka mocno się rozwija i mam przekonanie, że idzie w dobrym kierunku.Mam do niej sentyment atomowej błąd. Bardzo interesuje mnie również Medicalgorithmics leci na łeb na szyję z zwrotnej c/z ok 40 do c/z 10.Rentowności i dynamika zysków wydają się dobre. Podmawiam Piotr

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.