"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Komputronik – liczę na wyższą cenę wezwania

Uwaga !!! Zakup akcji
Komputronik nie dotyczy fundamentalnego portfela który prowadzę na
blogu gdyż jest zrobiony na rachunku maklerskim prowadzonym w mbanku
który prowadzi wezwanie na sprzedaż akcji tej firmy !!!

Komputronik prowadzi
sprzedaż detaliczną sprzętu komputerowego, oprogramowania,
akcesoriów elektronicznych oraz produktów AGD i RTV poprzez sieć
salonów własnych jak i sklepu internetowego.
Kupiłem 2000 akcji po 6,41,
oczekiwany wzrost 8-15% w okresie 2 miesięcy.

Jest to nietypowa dla mnie transakcja gdyż zagrałem pod podniesienie ceny wezwania które zostało ogłoszone przez obecnych właścicieli a zapisy na sprzedaż będą trwały w dniach 8.05.17-6.06.17r. link wezwanie. Zaproponowana cena to 6,50 zł i jest o 10% wyższa od kursu rynkowego z dnia ogłoszenia wezwania oraz około 5% wyższa od kursów średnich z 3 i 6 miesięcy przed ogłoszeniem wezwania.

Dlaczego uważam że cena wezwania może być podniesiona w okolice 7-7,50 zł ? Główne powody są trzy: pierwszy to fakt iż główny akcjonariusz Wojciech Buczkowski od stycznia 2017r. celowo sprzedawał akcje na giełdzie  aby zbić kurs i obniżyć cenę wezwania link sprzedaż akcji. Wnioskuję to po tym iż planował zrobienie wezwania gdyż środki przeznaczone na wezwanie pozyskał z kredytu bankowego link kredyt a jak doskonale wiemy kredytów nie dostaje się od ręki tylko nawet kilka miesięcy trwa cała procedura kredytowa. Drugim powodem zakupu jest w mojej ocenie duże niedowartościowanie akcji (nawet 100%) a wpływ na to miały zarówno trwające wielomilionowe spory sądowe oraz sprzedaż akcji na rynku przez głównego właściciela co można było traktować że źle się w firmie dzieje i przez to kurs spadał. O dużym niedowartościowaniu świadczą np. wskaźniki finansowe : C/WK 0,34, C/Z 4,40, C/ZO 2,99, EV/EBIDTA 2,56 !!!.  Komputronik ma bardzo ładny bilans bo przy obecnej kapitalizacji 61 mln jego kapitały własne to 181 mln a aktywa obrotowe 440 mln są znacznie wyższe od zobowiązań krótkoterminowych 374 mln, bardzo mocne są też przepływy operacyjne które za ostatnie 12 m-cy wynoszą 22 mln.


Trzecim powodem dlaczego liczę na podniesienie ceny wezwania to fakt iż główny akcjonariusz chce skupić aż 46% akcji czyli duży ff i będzie duży opór w sprzedaży przez drobnych akcjonariuszy w tej cenie co widać po tworzących się porozumieniach akcjonariuszy (więcej do poczytania na forum bankiera) które mają już blisko 10% akcji. Jak wyżej napisałem wzywający zaciągnął kredyt, poniósł zapewne koszty z tego tytułu i raczej będzie zmuszony do wyższej ceny. Na gpw w ostatnich miesiącach było kilkanaście wezwań i za każdym razem cena była przynajmniej o 10% podnoszona i podobnie może być teraz.

W przypadku tej inwestycji nie ma ryzyka straty gdyż nawet jeśli nie dojdzie do podniesienia ceny wezwania to poniosę tylko koszty kupna i sprzedaży akcji a jako że kupiłem niżej od kursu wezwania to w najgorszym przypadku wyjdę na 0 (zero). Ważne dla mnie że zrobiłem zakup przez emaklera (przez mbank) i w przypadku złożenia zapisów nie muszę osobiście się fatygować do placówek gdyż zapis mogę zrobić przez telefon (a to duży plus).
Na końcu muszę wspomnieć o bardzo zawiłych i skomplikowanych procesach sądowych które dotyczą byłych firm powiązanych i zarządu, niezbyt to jest zrozumiałe ale obecny zarząd przedstawia 3 scenariusze rozstrzygnięcia: Pierwszy podstawowy i najbardziej prawdopodobny to wpływ na konto firmy 66 mln zł. Drugi to strata 6,5 mln + odsetki. Trzeci to strata 28,5 mln + odsetki. Nie rozwijam tego tematu bardziej, zainteresowanych odsyłam do raportu za 3 kw od str. 13 link raport

Od strony technicznej która w mojej ocenie nie jest teraz istotna kurs Komputronika przebywa w 10 letnim trendzie bocznym

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
31 Comment threads
34 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
AdamJacek - jakdorobic.comSenseiArturKarol Adx Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

Z wezwania nici, co teraz?

Jacek - jakdorobic.com
Gość

Brawo.

…podjęła decyzję o podwyższeniu ceny, po której będzie nabywała akcje Emitenta objęte wezwaniem do zapisywania się na sprzedaż akcji Emitenta, ogłoszonym przez Wzywającego w dniu 13 kwietnia 2017 roku, z 6,50 zł (słownie: sześć złotych i pięćdziesiąt groszy) do kwoty 7,18 zł (słownie: siedem złotych i osiemnaście groszy) za jedną akcję Emitenta.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Posiadam akcji za ok 10000 pl co będzie jak nie przystąpię do skupu bo obecna cena jest po niżej ceny po której kupowałem, czyli byłbym stratny. Czy stracę na tym i co będzie z posiadanymi przeze mnie akcjami?

pozdrawiam
Donald.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zniesienie dematerializacji w scenariuszu przegłosowania tego większością 4/5 głosów na WZA i ff>10% to rzeczywiście najgorsza opcja, ale wydaje mi się że zarząd GPW by na to nie zezwolił. Chyba.

"Zasadą jest że Zarząd Giełdy wyklucza akcje z obrotu giełdowego m.in. w przypadku zniesienia ich dematerializacji. Możliwe jest jednak wykluczenie akcji z obrotu również na wniosek emitenta. Jednak w takim przypadku Zarząd Giełdy bierze pod uwagę strukturę własności emitenta, ze szczególnym uwzględnieniem wartości i liczby akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych. Istotna jest również wartość przeciętnego dziennego obrotu danym instrumentem finansowym w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Kluczowe jest jednak to, że Zarząd Giełdy może uzależnić wykluczenie z obrotu od spełnienia dodatkowych warunków. Najbardziej znanym przypadkiem takiej sytuacji była sprawa Elektrimu, gdzie Giełda uzależniła zgodę na wycofanie z obrotu właśnie od ogłoszenia wezwania po odpowiedniej cenie. Wszystko w celu zapewnienia właściwej ochrony akcjonariuszom mniejszościowym."

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Za dosadny przykład można chyba w takim przypadku wziąć spółkę Polcolorit. Tam sąd nie zezwolił na wykonanie uchwały w ochronie akcjonariuszy mniejszościowych. Prawdopodobieństwo zaskarżenia takiej uchwały w Komputroniku po jej przegłosowaniu jest raczej bardzo duże.

http://www.ncbiuletyn.pl/czytaj/2053-sad-orzeka-na-korzysc-akcjonariuszy-mniejszosciowych-polcolorit.html

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy coś się dzieje w temacie skupu ?

Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
Czy dobrze rozumiem, że jezeli w trakcie zapisów zostanie podniesiona cena wezwania to dotyczyć będzi ona wszytskich zarówno tych co przed jej ogłoszeniem juz złozyli zapis jak i tych, którzy dopiero go złożą ?
Jak oceniasz prawdopodobieństwo całkowitego wycfania się wzywającego ze skupu akcji ?
Romek

Sensei
Gość

Witam na pokładzie xD

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Zgred
Gość

jakby ktoś posiadał akcje Komputronika i chciał zapisać się do porozumienia to proszę wbijać na facebooka -> https://web.facebook.com/groups/637380843136275/

Zgred
Gość
Karol Adx
Gość

Obecnie wydaje sie ze nie skupia ponad 90% akcji; jesli skupia mniej i zdecyduja sie na zamkniecie wezwania tylko umocni to kurs dla akcjonariuszy mniejszosciowych – mniej chetnych oddac akcje wiec latwiej podbic kurs; zarzad tez nie bedzie sypal bo akcje beda zastawem pod kredyt; nadzor banku nad ruchami korporacyjnymi (nowe emisje, wyprowadzanie majatku etc bo kredyt)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

"zaproponowana przez nas cena jest ostateczna, nie będziemy jej podnosić…" "… ma to związek z możliwością finansowania transakcji" – przecież wiadomo, że mało kto się skusi oddać za tą cenę, więc te słowa nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Skoro transakcja jest finansowana z kredytu, to pewnie jego nieznaczna część zostanie uruchomiona na wykup pewnie kilku procent akcji od tych, którzy mimo śmiesznej ceny odpowiedzą na wezwanie. Dopiero wtedy za resztę kredytu plus pewnie nowe źródło finansowania (może i też kredyt) pójdzie drugie wezwanie. Trochę to wszystko może potrwać, nawet do jesieni, ale 15% do zarobienia.
mnogi

Artur
Gość

http://www.parkiet.com/artykul/1512658.html Kto nie ma dostępu cytat prezesa WB :"zaproponowana przez nas cena jest ostateczna, nie będziemy jej podnosić…" "… ma to związek z możliwością finansowania transakcji"

Zgred
Gość

Prezes… a przyłączyłeś się/ przyłączysz się do porozumienia akcjonariuszy facebookowych???

Grzes
Gość

a moze chca pokazac w wynikach jak to jest zle zeby zbic wskaznik C/WK i cena godziwa byla nizsza? Na wezwaniu Orla dokladnie ten sam scenariusz. W raporcie odpisy, nizszy zysk ale ceny nie zbili. ALe jak piszesz, mozemy sobie gdybac.
A z innej beczki – po ogloszeniu wezwania, moga sami skupowac akcje z gieldy czy nie maja takiej mozliwosci? Bo plynnosc bardzo niska a mimo to bez problemu dokupilem dzis.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Może potrzebują więcej czasu, żeby załatwić drugi kredyt na większą kwotę wezwania?
mnogi

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Karol Adx
Gość

Nikt nie klamal, zgodnie z litera prawa nie powinno sie skupowac akcji w okresie zamknietym jesli akcjonariusz skupujacy jest ujawniony i posiada istotna pozycje w firmie.
Nie oznacza to jedank ze nie mozna zrobic, ale naraza sie tutaj na ryzyko. Tu jest szczegolny przypadek bo wzywaja na 100%, w IRL skup byl czesciowy. Dodatkow formalnie daja 3 dni na zapisanie sie na skup po okresie zamkniecia.

Wg mnie przesuneli termin glownie ze wzgledu an okres zamkniety.

Rafał
Gość

Dzień dobry.
Od dłuższego czasu czytam Pana bloga, jednak dotychczas sam nie grałem na giełdzie – jestem jeszcze młody (student), ale stwierdziłem, że czas najwyższy zacząć i myślę, że jest to dobra okazja, tym bardziej, że udało mi się odłożyć trochę "grosza".
Mam jednak kilka pytań na które jeśli udzieliłby mi Pan odpowiedzi to będę bardzo wdzięczny!
Rozumiem, że wezwanie obsługuje mBank – zatem czy najlepiej tam założyć rachunek maklerski mimo, iż mam rachunek bankowy w innym banku? Rozumiem, że wówczas nie zapłacę kosztów świadectwa (?). A jeśli założę rachunek w innym miejscu cała procedura przebiega podobnie – tyle, że będę musiał prosić swój dom maklerski o świadectwo wystawione przez mBank, czy dobrze to rozumiem? I ile dni może zająć cała procedura?
Wiem, że te pytania mogą być oczywiste, jednak wśród moich znajomych którzy posiadają rachunek maklerski żaden nie uczestniczył nigdy w wezwaniu – i nie mam gdzie zasięgnąć informacji.
I jeszcze jedno – wezwanie jest na 100% akcji, rozumiem, że jeśli dzięki wezwaniu będą mogli skupić jedynie powiedzmy 80% to mogą to wezwanie anulować? I jeśli tak, to kiedy najpóźniej mogą o tym poinformować?
Pozdrawiam,
Rafał

Rafał
Gość

Super, dziękuję bardzo za odpowiedź!
"Grosza" mam bardziej około 10 000 i tak – mieszkam właśnie w Warszawie.
Ogólnie to nie wiem do końca, czemu wezwanie jest słabym pomysłem na początek przygody z giełdą, ale mniejsza o to – pomyślałem, że skoro jest okazja to warto spróbować.
Nie jestem obyty z giełda jeśli chodzi o praktykę, znam się trochę na finansach, bardziej z teoretycznego punktu – gdyż studiuję m.in. ekonomię (wiem – teoria a praktyka są dosyć daleko od siebie), czytam blogi i różne fora, więc nie jestem kompletnym laikiem w tym temacie – przynajmniej tak myślę ;)
Mam konto w PKO BP, jednak jak widzę opłaty za prowadzenie konto stwierdzam, że jednak zdecyduję się na założenie konta w mBanku.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie,
Rafał

Anonimowy
Gość
Anonimowy

a czy może być jakaś a'la "redukcja" ze strony wzywającego jak odpowiem na wezwanie?

~gregor-69

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czyli wniosek prosty jeżeli ktoś kupił poniżej 6.50 powinien czekać do początku czerwca, jeżeli nic się nie wydarzy i nie podniosą ceny, dla bezpieczeństwa w ostatniej chwili powinien odpowiedzieć na wezwanie. Czy taki masz plan Prezesie ?
Pozdrawiam, Mariusz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czyli ewentualne podniesienie ceny jest mozliwe po zakonczeniu skupu, gdy nie osiagna zamierzonej ilosci? Czy moze byc cos wczesniej zaproponowane?
Szeniek

Magneto59
Gość

A nie mogliby po zakończeniu skupu zrobić następnego wezwania z wyższą ceną?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A jak wygląda od strony technicznej proces zapisów. Spółka wie dopiero na końcu okresu ile chętnych się zapisało, czy co dzień/co tydzień dostaje info od DM jak przebiega ten proces ? Też siedzę na papierze ale mam pewne obawy czy nie zaskoczy nas jakaś niespodzianka (np. konflikt w Korei PD, wygrana LePen, rezygnacja lub blokada planów Trumpa z obniżką podatków korporacyjnych) po których rynki się załamią i spółka się wstrzyma z kolejnymi zakupami aż się uklepią nowe dna. Czy to przypadkiem nie będzie skup długotrwały i wykańczający dla mniejszościowych ? Chyba nie mają żadnego musu żeby cały proces wycofania z giełdy przeprowadzić w względnie szybkim czasie ?

Grzes
Gość

skup Albatrosa rozegrales mistrzowsko Prezesie wiec moze i tym razem bedziesz mial nosa do wezwania? Akurat zwolnilem troche gotowki w mbanku wiec wieczorem na spokojnie jeszcze raz przeczytam Twoja analize i podejme decyzje rano. A jesli to nie tajemnica to po ile Ci sie udalo zakupic skoro mowisz, ze ladna cena?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jakie koszty ponosi inwestor w związku ze zgłoszeniem akcji do wykupu w przypadku kiedy zakupi akcje przez eMaklera ? Czy takie jak podczas normalnej transakcji przez internet czyli 0,39 % ?
Romek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Liczycie na podniesienie ceny skupu jeszcze przed zapisami majowymi ?

Piotr
Gość
Piotr

Po raz pierwszy kupiłem – minimalnie bo minimalnie ale jednak – przed Prezesem :D Swoją drogą jakby było wezwanie podniesione na 7,50 to osobiście nie sprzedam, bo ani to wartość godziwa, ani (moim zdaniem) limit negocjacji ceny wezwania.

Ben
Gość
Ben

Doświadczenie uczy, iż wzywający często wezwanie zaczynają z niskiego pułapu, aby oswoić rynek z niską ceną i zostawić sobie miejsce na podniesienie ceny. Popatrz gdyby ogłosili wezwanie po 8 zł odezwałby się głosy, iż to za mało, że to ma się nijak do wk, do zysków jakie spółka generuje, że skoro bez zająknięcia dają 8 to znaczy, że spółka warta jest znacznie więcej, itp. A tak teraz, jakby podnieśli do 8 zł to wielu odbierze to jako gest wspaniałomyślności. Choć będzie również sporo takich co powiedzą, że to znacznie poniżej wartości godziwej.

Ben
Gość
Ben

Po pierwsze, kurs w każdej chwili może wybić się ponad 6,50 zł. Wystarczy, że jakiś fundusz poinformuje, iż przekroczył magiczne 5%, albo w zakulisowych rozmowach z funduszami (które z całą pewnością są w spółce)większościowi akcjonariusze dojdą do wniosku, iż należy podnieść cenę w wezwaniu, albo zwyczajnie parę osób dojdzie do wniosku, iż wartość godziwa tej spółki jest daleko wyżej niż owe 6,50 zł. Zobacz chociażby przykład Orła Białego, Integera i Inpostu. Nie trzeba podnosić ceny w wezwaniu aby kurs przebił cenę wezwania. Nabywanie teraz jest o tyle bezpieczne, bo dopóki jest wezwanie cena nie spadnie znacznie niżej niż 6.50 zł.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie rozumiem tylko po co teraz ten zakup, jak cena nie urośnie na pewno jeszcze do końca maja.
begginer

Unknown
Gość

Moim zdaniem na wyrost, ale zycze powodzenia. Sam wzywajacy powiedzial ze NIE bedzie podniesienia ceny w wezwaniu. Ale jakis zarobek tam bedziecie mieli, pewnie wiekszy niz na lokacie.

Ben
Gość
Ben

Nie wiem, czy ktoś z kupujących obecnie zainteresowany jest wezwaniem w obecnym kształcie. Chyba, że podniosą cenę. Obawiam się, że i 7,50 zł nie wystarczy aby zebrać z rynku ilość potrzebną do wyciśnięcia pozostałych lub też nawet zniesienia dematerializacji. Faktem jest, że obecna cena to fundamentalna okazja i większościowi akcjonariusze sami to dostrzegli doprowadzając kurs do tego poziomu i ogłaszając wezwanie. Teraz mogą powiedzieć, ale przecież wezwanie jest z premią do wyceny rynkowej. Tylko, że teraz wycena rynkowa jest inna. Bardzo istotny czynnik ryzyka w postaci podaży insiderów i domysłów, co za tym może się kryć odpadł. Mam nadzieję, że za chwilę odpadnie też czynnik ryzyka w postaci sporów sądowych, o których napisał wyżej Prezes. Gdyby miało być źle, to nie robiliby wezwania tylko jeszcze zaczekali, aż kurs spadnie niżej. Widać amunicja na dołowanie kursu kończy się i chcą zrobić wezwanie póki cena jest nisko. Taki jest mój, być może ułomny, punkt widzenia.

Jarek
Gość
Jarek

A jak wygląda sprawa wezwania jeśli akcje mam na ING?
Da się to załatwić on-line? Czy konieczne będzie ganianie osobiście?
Teraz bierzemy ich na przetrzymanie :)
Jarek

Ben
Gość
Ben

Widzę, że jednak się skusiłeś. Witam na pokładzie.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.