"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

FAM – niska wycena i wezwanie na horyzoncie

FAM – jedna z największych polskich firm zajmująca się usługą zabezpieczania antykorozyjnego elementów stalowych poprzez cynkowanie ogniowe.
Kupiłem 1500 akcji po 4,27, oczekiwany wzrost 10-20% w okresie do 3 miesięcy.


Jest to inwestycja spekulacyjno – fundamentalna prawdopodobnie na krótki okres czasu. Spekulacja polega na tym iż wczoraj firma podała poufną informację link iż podjęła negocjacje zmierzające do określenia warunków potencjalnego
przystąpienia Emitenta do umowy kredytowej („Umowa Kredytu”), która
prawdopodobnie zostanie zawarta przez inwestora, tj. spółkę pod firmą
THC SPV10 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie („Inwestor”) ze spółką pod
firmą mBank S.A. z siedzibą w Warszawie („mBank”).  Jednym z warunków przystąpienia do kredytu przez firmę THC SPV10 jest zamiar nabycia do 100% akcji FAM i (w szczególności, lecz nie wyłącznie, w drodze ogłoszenia wezwania do
zapisywania się na sprzedaż akcji Emitenta lub przymusowego wykupu tych
papierów wartościowych), doprowadzenia do wycofania akcji Emitenta z
obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW. Przystąpienie przez Inwestora do realizacji przedstawionych działań
uzależnione jest od zawarcia Umowy Kredytu na warunkach przez niego
oczekiwanych.
Umowa Kredytu ma na celu zapewnienie Inwestorowi
finansowania niezbędnego do realizacji ww. zamierzeń”. Czyli dostaliśmy informację iż jeśli inwestor THC SPV10 otrzyma kredyt to będzie ogłaszał wezwanie i w konsekwencji zdejmie firmę z giełdy.
Dalszym ciągiem tych zdarzeń była kolejna informacja z FAM iż umowa kredytowa została podpisana link i wszystko wskazuje iż wezwanie się odbędzie.
I na koniec pojawiła się informacja iż główni akcjonariusze zawiązali porozumienie link co w mojej ocenie oznacza iż są chętni do sprzedaży posiadanych akcji.
Jaka możliwa jest cena wezwania patrząc na fundamenty ?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaka cena jest godziwa, wszystko zależy czy patrzymy historycznie czy przyszłościowo. Jeśli historycznie to w mojej ocenie (tak mi się wydaje choć fachowcem nie jestem) najprościej posłużyć się wskaźnikiem c/z. Historycznie patrząc na przejęcia to zazwyczaj płaci się za kontrole nad firmą c/z 10 (czyli 10 krotność zysku rocznego). Aktualne c/z to 7 czyli mogłoby to implikować wzrost kursu o 40% (czyli kurs 6,20).  Patrząc na cenę godziwą pod kątem przyszłości to wydaje mi się że wycena będzie podobna czyli okolice 6,20. Firma przeszła w ostatnich latach restrukturyzację i wydaje się że najgorsze ma za sobą, sprzyja koniunktura w Polsce, rośnie PKB, ruszają inwestycje dofinansowywane ze środków z UE a to wszystko powinno pomagać wzrostom przychodów. Jednak wyniki firmy zależne są też od kursów walutowych i cen surowców, cytat z raportu rocznego” Poziom kursów walutowych oraz ich wahania wpływają na wyniki osiągane przez Spółkę. Istotnym wahaniom podlegają ceny materiałów wykorzystywanych do produkcji, przede wszystkim cynku. Po stronie kosztowej Spółka jest otwarta na ryzyko zmiany kursu USD oraz zmianę ceny głównego surowca, tj. cynku kwotowanego w USD wg cen LME. Spółka nie posiada instrumentów zabezpieczających wskazane ryzyka finansowe oraz nie prowadzi rachunkowości zabezpieczeń. Spółka dąży do minimalizacji wpływu powyższych ryzyk stosując bieżące monitorowanie poszczególnych obszarów ryzyka poprzez wdrożone procedury kontrolne i regularną analizę narażenia na ryzyko.” Jak widać na wynik (rentowność) istotny wpływ mają notowania ceny cynku na LME i tutaj nie jest zbyt optymistycznie, obecne ceny są 37% wyższe r/r ale od styczniu w lutym spadły już 14% i korekcyjne spadki mogą być kontynuowane. Drugim istotnym czynnikiem jest kurs USD/PLN, czym mocniejsza złotówka do USD tym lepiej, i tutaj jest optymistyczna wiadomość gdyż kurs r/r jest niżej o 2% a od szczytu w grudniu 2016r. spadł już o 11%. Jest realne że zgromadzone zapasy w niekorzystnych cenach mogą uderzyć w marże w 2 kw jednak patrząc na wyniki za 1 kw jest szansa że firma się obroni, ewentualnie spadek marży będzie miał przejściowy charakter.
Poniżej wykres notowań cynku (niebieska linia) i usd/pln (żółta linia).

Przechodząc krótko do wskaźników i danych finansowych to FAM wygląda atrakcyjnie, c/z 7, c/zo 5,67, c/wk 3,38, ev/ebidta 6,35, link wskaźniki, przepływy operacyjne bardzo dobre wyższe od zysku netto, amortyzacja i capex na podobnym poziomie, bilans prawidłowy ale nie zachwyca (niskie kapitały własne w stosunku do kapitalizacji).

Od strony technicznej kurs wybił się dzisiaj z krótkoterminowego trendu spadkowego i ma szanse zmierzać w kierunku 5 zł (nie jestem technikiem więc mogę się w tej kwestii mylić)

W przypadku tej inwestycji jest wysoki stosunek zysku do ryzyka gdyż minimalna cena wezwania liczona jako średnia arytmetyczna z ostatnich 6 miesięcy wynosi 4,20 i poniżej tej ceny wezwanie nie powinno być ogłoszone.
Jeśli chodzi o ryzyka to są dwa czyli wycofanie się inwestora z przejęcia firmy (niskie ryzyko ze względu na podpisaną umowę i poniesione już koszty) oraz powrót do trendu wzrostowego cen cynku i ich niekorzystny wpływ na osiągane marże.


Pomimo faktu iż w mojej ocenie cena godziwa akcji to okolice 6 zł to nie jest powiedziane że po tyle chcę sprzedać, zrobię to nawet po niższej cenie ale wszystko będzie zależało od warunków na giełdzie i moich kolejnych inwestycji.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
avatar
34 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
zenaz105MałyxyzUnknownGrzes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
xyz
Gość

dzięki za info. pozdrawiam

xyz
Gość

czy ktoś z forumowiczów posiada jeszcze akcję Fam?

Unknown
Gość

Hej, poszedł wniosek o dematerializację akcji. Co robisz?

Przemek

zenaz105
Gość

Jakie warunki muszą być spełnione, aby sad przychyli się do tego sprzeciwu?
Orientujesz się jakie są stawki za sprzedaż akcji u notariusza?
Mateusz

zenaz105
Gość

Czyli wypadku powodzenia wykupu, bardziej opłaca mi się czekać na wycofanie akcji z giełdy ponieważ dostanę 4,2 zł , a nie 4,18 jak jest obecnie oraz nie zapłacę żadnej prowizji od transakcji?
Mateusz

Unknown
Gość

Czy jest gdzieś dostępna informacja ile akcji udało się skupić spółce THC SPV10?
Czy w wypadku jeśli nie odpowiem na wezwanie i nie sprzedam przed 4 lipca i wycofają spółkę z giełdy poniosę jakieś koszty transakcyjne?
Czy jeśli akcje staną się "papierowe" akcje spółki będzie można sprzedać tylko u notariusza i to pewnie gdzieś w Warszawie gdzie mieści się siedziba spółki?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy jest jakies nowe info nt. szans na podwyzszenie ceny w wezwaniu?
Tom

Anonimowy
Gość
Anonimowy

jezeli jestem za granica czy wszystkie rzeczy zwiazane z wezwaniem moge zalatwic przez poczte? darecki

Jason
Gość

jakby co to się ustawiłem

Jason
Gość

jak zobaczyć ile akcji stoi po te 22 zeta?

Mały
Gość
Anonimowy
Gość
Anonimowy

co to oznacza 22.22?
gregor-69

xyz
Gość

Witam.Sprawdzamy stan posiadania akvji Fam, mamy już 532503 akcji co daje prawie 1,7% – jeśli możecie nagłośnijcie gdzie się da i ustawiajcie się na 22.22. dzięki
pozdrawiam, Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ponieważ mam tylko akcji FAM za 900 zł i to w mbanku to czy ma sens je trzymać aby sprzedać w wezwaniu? Koszty świadectwa? Koszty listu poleconego? etc.Czy skórka warta wyprawki?
Proszę o poradę i pomoc.
Władzio

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja mogę poczekać, tylko nie do końca wiem co muszę zrobić aby te akcje sprzedać Wzywającemu? Czy mógłbyś mi krótko wytłumaczyć co muszę zrobić i jakie byłyby koszty tych działań gdybym chciał odpowiedzieć na wezwanie?
Dziękuję
Władzio

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W mBanku to łatwizna – dzwonisz na infolinię z informację, że chcesz wziąć udział w wezwaniu. Wystawiają Ci świadectwo depozytowe, które albo sobie odbierasz osobiście albo dostajesz pocztą. W moim przypadku przy iAlbatrosie załatwiłem sprawę w ok. jeden dzień – rzecz działa się w Łodzi. Koszt to zdaje się jakieś 50 zł.
Łukasz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za info. Ale co będzie jeśli tych akcji np nie zgłoszę w ramach wezwania, a wezwanie dojdzie do skutku?
Władzio

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tylko informacyjnie – Cena w wezwaniu na akcje Uniwheels podniesiona do 247,87 zł z 236,07 zł. Co nie znaczy że tu będzie podobnie ale to jest przykład. pozd mlody

Unknown
Gość

A go w przypadku gdy nie sprzedam w wezwaniu i zostanie zarządzony przymusowy wykup. Jaka będzie wtedy cena akcji i na jakiej podstawie? Pytanie ile faktycznie warta jest akcja? Może się okazać, że cena przymusowego wykupu będzie o wiele większa niż cena wezwania.
Grzegorz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kupiłem dzisiaj FAM poniżej 4.20, ryzyko żadne. Liczę na podniesienie ceny wezwania. Karol

Grzes
Gość

ale na FAM juz podali cene wezwania – 4,20. Skup przez Trigon DM. Zapisy na sprzedaż akcji przyjmowane będą od 5 czerwca do 4 lipca. Przewidywany termin transakcji na giełdzie to 6 lipca, a rozliczenia transakcji – 10 lipca

Anonimowy
Gość
Anonimowy

odnośnie Fam wystarczy 14% do dematerializacji akcji. Ciekawe jak się szczęśliwi posiadacze akcji będą czuć, gdy żeby sprzedać trzeba będzie biec do notariusza.
szejker

Jason
Gość

muszą mieć 90% aby zdjąć spółkę z giełdy więc więcej niż 14% im brakuje

Jason
Gość

sory, mój błąd jednak 80% wystarczy

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja pisze o zniesieniu demtaerializacji do ktorej wystarczy im 80%. To sa fundy wiec do wszystkiego moga sie posunac.
Szejker

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie sprawdzilem ,a zmienilo sie prawo w tym zakresie. W sumie na dobre. Sory za wprowadzanie zamieszania.
Szejker

Airness
Gość

Na bankierze wymyślili, żeby zliczyć akcje drobnych ustawiając się na S po 22,22. W tej chwili jest tam z 500-600k akcji, czyli 2%… Ja po 4,2 tez nie sprzedaję.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wg mnie spadki są dobrą okazją do dobrania dla podobnych wezwań. Jak pisali wyżej czytelnicy niżej nie spadnie (chyba, że wycofa się kupujący, ale to mało prawdopodobne). Dzisiaj miałem ustawione zlecenie na Fam 4,10 i prawie weszło. Doważam wyższy zakup. Komputronik też czekam na 6,30. To jak pisano wcześniej zamrożenie części kapitału na jakiś czas, ale być może to też wyjście pod możliwą korekta gpw. Owocnych decyzji, pozdrawiam mlody

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panowie a co z komputronikiem. Kupowałem po 6,42 a dzisiaj jest już 6,37 zł. Czy wiara w podniesienie ceny powyżej 6,50 spada? Czy są jakieś nowe informacje w tym temacie?
Romek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jakie są szanse, że podniosą cenę w wezwaniu ?

ra
Gość

kupiłem trochę akcji po 4.23 – > zakładam że ryzyko niewielkie, poniżej 4.20 nie spadnie, a zawsze jakaś szansa na naukę :)

trzymam kciuki :)
pozdrawiam
ra

Jason
Gość

Jeżeli wszystkie fizy są w zmowie, to brakuje im nadal 8% aby ogłosić przymusowy wykup, pożyjemy zobaczymy.

Jason
Gość

sory miałem na myśli 18% więc całkiem sporo

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Po raz pierwszy się z Tobą nie zgadzam. Nie ma nikogo kto by ich przekonał że powinni dać więcej. Oni już kiedyś robili skup. Sądzę że jakąś rolę odegra tu Falcon
K.

Anonimowy
Gość
Jason
Gość

cena wezwania 4.20

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wszystkie 3 Fizy powiązane są ze sobą i RN FAM. Widać wystarczy im 66% w porozumieniu.
K.

Jason
Gość

W porozumieniu akcjonariuszy nie ma FALCON FIZ czyli jest pole do popisu dla fundu aby negocjować cenę, zwłaszcza, że mają 2 257 502 akcji czyli 7,08% – dane wziąłem ze sprawka.

Jason
Gość

Cześć Prezes, nie uważasz, że skoro główni zawiązali porozumienie to będą chcieli znacznie więcej od obecnego kursu? Chyba, że to tylko ściema i sami chcą kupić od drobnicy jak najtaniej?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Może ja coś źle czytam i rozumiem ale w porozumieniu jest ten inwestor który chce kupić .Razem maja ponad 66% i chcą kupić resztę. Pewnie jak najtaniej.
K.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Znam zasady gry. Spokojnie.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, a kupowalbys teraz po 4,4….?
Czy lepiej jeszcze poczekac az emocje opadną? Nie znamy kiedy i za ile?
Zaczyna sie podaz pojawiac.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Macie jakieś przewidywania, kiedy może się odbyć wezwanie?
Szeniek

Airness
Gość

Ja też dziś dokupowałem. Wyniki super, biorąc pod uwagę cenę cynku – na 1Q przypadł chyba szczyt notowań surowca, w 2Q powinno być lepiej. Ciekawe, po ile to wezwanie – liczę na porządną premię ponad ustawowe minimum, bo średnia z ostatnich 6 miesięcy bez szału (pewnie nieprzypadkowo zresztą).

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.