"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Fundamentalny portfel „blogprezesa” – podsumowanie Listopada

Listopad dla mojego portfela był dobry gdyż jego wartość wzrosła o 7% do 85.680 zł, jednak jak zawsze mam pewien niedosyt gdyż kilka spółek na które mocno liczyłem spełniło moje oczekiwania i szacunki ale jak zwykle za wcześnie je sprzedałem (Efekt, Delko, Briju, Aviaam Leasing, eonet).
Sukces miesiąca – świetne wyniki (trochę przewidziane) i mocny wzrost Aviaam Leasing , zarobek 60% w miesiąc cieszy tym bardziej iż zaufałem analizie i wyliczeniom użytkownika BiznesChat.
Porażka miesiąca – Arteria, zrealizowałem 13% straty gdyż pomimo aktualnie niskiej wyceny widzę zagrożenia ze strony zmian podatkowych które mogą niekorzystnie wpłynąć na przyszłe wyniki.
Oczekiwania na przyszły miesiąc – w grudniu spodziewam się niewielkiego spadku wartości portfela gdyż mało może być ciekawych informacji z firm i niekorzystnie na portfel może też wpływać robienie celowych strat podatkowych przez inwestorów na koniec roku. Głębsze spadki kursów będę chciał wykorzystywać do zakupów akcji. Będę też „trzymał kciuki” za dalszy wzrost cen stali które powinny przełożyć się na świetne wyniki Bowim (realny jest spadek c/z do 2,50), jest to moja ambicjonalna inwestycja i bardzo mi zależy aby kurs wzrósł (mimo niskiego zaangażowania).  
Poniżej załączam zrzut ekranu z moich rzeczywistych rachunków maklerskich (IKE i zwykły) aby potwierdzić iż wszystkie moje transakcje i posiadane akcje są rzeczywiste, chcę pokazać iż inwestuję uczciwie aby nikt mi nie zarzucił że tak nie jest (to się kiedyś zdarzało na forum bankiera), załączam też link do mojego portfela na którym widać wszystkie transakcje i jest online link portfel.

avatar
29 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
bufonWojetektommy501IwanPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
bufon
Gość
bufon

Piszmy może na jednym wątku"Aktualności, analizy, komentarze" jak było w planach bo nie wiadomo gdzie się toczy dyskusja:)

bufon
Gość
bufon

Ja sprzedałem 1/3 akcji Briju dzisiaj po 31.74 i czekam aż spadnie poniżej 28zł to wtedy odkupię. Onico jak spadnie poniżej 170zł też kupię.
Modecom mnie rozczarowuje w tej chwili jestem w plecy z 6% a co najgorsze nie znam powodów spadków(może mocny dolar im nie służy).

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kupowalem po III kwartale i trochę usrednialem. Ale teraz po mimo dobrych wskaznikow zaczyna sie robic technicznie groznie

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Spadną, zamarły inwestycje, choć z innych powodów (PIS). Ale ich człowiek na czele Rady. Będzie decyzja polityczna. Nie jestem przekonany, że to jakoś jednak specjalnie ruszy giełdę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie!

Co sądzisz o spółce MINERAL z NC? Obroty mizerne, popyt zerowy, ale spółka wydaje się mieć potencjał długoterminowy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wchodzimy w inflacyjną fazę wzrostu gospodarczego.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak myślicie czy obecne stopy procentowe wzrosną czy może jeszcze spadną?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam,
wiem Prezes, że Arteria została już sprzadana przez ciebie, ale mógłbyś się podpytać techników o poziom, do jakich może spaść.
Wskaźnikowo jest bardzo atrakcyjna, raczej nie powinno być zagrożenia ze strony opodatkowania FIZ.
Ale wczoraj Fundy podały komunikat, że sprzedają i nieznana jest ich przyszłość.
Czy to w ogóle może kiedyś odbić, gdyż praktycznie od zaistnienia ma trend spadkowy?
Pozdrawiam
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A w Pozbudzie nie tylko ja ale i PZU dostrzegło potencjał zwiększając istotnie i tak już pokaźny stan posiadania.

tommy501
Gość
tommy501

aha o to chyba na razie trzeba poczekać z inwestowaniem. A widziałeś jak spekuła gra z Briju ciągle rośnie ta cena za tą spółkę już za mocno wyśrubowana jak myślisz.

Wojetek
Gość

Mi też BRI odjechało więc łączę się w bólu ;). Spodziewałem się dłuższej korekty przy poziomach 27 zł a tymczasem jest wybicie dalej i może być kontynuowane. Jak wysoko ? Zewn fibo 161.8 daje 33,23 zł jako szczyt ew inaczej mierząc nawet do 34,5, takie poziomy wydają się możliwe przy obecnym wykupieniu, potem może jeszcze będzie szansa na kupno po 28-29 zł…

tommy501
Gość
tommy501

Witam Prezesie dzięki za porady. a czekasz na swój dobry papier Efekt do ilu może spaść i czy warto w 4 kwartale też kupować?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

21.12 dzień ustalenia prawa do dywidendy Echo. Co Ty na to? 0,85 gr na akcję

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć, I Ty i ja mamy Stalexport. O co chodzi z jakimś wezwaniem, które ma być po niższym kursie niż obecnie i kurs poleci w dół? Przeczytałem na forum St. Jakie masz zdanie co do tej spółki? Arek.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Skoro o skupach, to co myślisz o MCI. Wiemy, że inwestują w perspektywiczne firmy. Wiemy również, że ABC Data nie ma sie za dobrze. Dywersyfikacja portfela jest olbrzymia. Wskaźniki mówią jest tanio, buy…. no właśnie. Duży skup w planach jeszcze większy, a mimo to kurs w czarnej dziurze. Co o tym wszystkim sądzić?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie ciekawa opinia dot. MCI ale sam sie zniechecilem do MCI z innego powodu.
Wedlug mnie to do wartosci MCI nalezy dodac kapitalizacje PEM. Zyski z zyskownych transakcji ktore zawiera MCI tak na prawde w formie twardej gotowki wyplywaja poprzez PEM. Podzial obowiazkow okreslilbym, ze MCI ryzykuje kapital, PEM spija zyski jesli sie pojawia na transakcji :)
Ja rozumiem, cala ta strukture z opowescia i bajkami ze jest to spolka ktora zarzadza funduszami MCI.
Ale wyobrazmy sobie , ze fundusz Warenna Bafeta jest zarzadzany przez jakas spolke typu PEM :)))

L.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, ale na tym Ialbatros, tak jak piszesz może być skup albo nie. A tutaj jest i jest podane za ile. Główny akcjonariusz posiada nieco powyżej 50%. Nie sądzę, że będzie sprzedawał, bo co jakiś czas dokupowal akcje. Fenomen tej spółki polega, że mimo olbrzymiego skupu akcji kurs dalej na dnie. Co musi się stać, aby optymizm tutaj wrócił?
Co do patrzenia się wyłącznie na c/z jest mylne, bo ten wskaźnik odzwierciedla historię, a nie przyszłość. Czy MCI jest spółką, która ma przyszłość?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Prezes . Wiem że już pisałeś mi na temat UNIMA , tylko że sytuacja się zmieniła jest skup akcji posiadam 710 akcji i sie zastanawiam czy sprzedać ( zarobek ponad 40% )czy trzymać dla dywidend .PS czy warto wchodzić w IRL, czy mogą być dalsze spadki?Pozdrawiam i dziękuje

Wojetek
Gość

Patrząc technicznie na ONC, uważam że poniżej 178 może już nie spaść. Wyraźnie widać że z tego poziomu jest "ssanie", popytowe cienie, krótkie "młotki" – tak się kończy korekty w trendzie wzrostowym. Eliottowcy zapewne też rozpiszą to na korektę ABC i powinniśmy obecnie być w C. Spadek poniżej 165 zł negował by na tygodniowym ostatnie marubozu co w średnim terminie byłoby sygnałem zakończenia trendu i przejścia w najlepszym razie w konsolidację.

tommy501
Gość
tommy501

Witam szukam podpowiedzi do BSCDruk jak myślicie do jakiej ceny spadnie, aby uśredniać. Czy już szacujecie, że spadek się zatrzymał czy to tylko chwila przed kolejnymi spadkami. Jak to wygląda pod względem AT. A druga sprawa Onico jak myślicie będzie jeszcze mocno spadał. Z góry dzięki.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam. A co powiesz na WDX i Arctic, których fanem i posiadaczem jestem od bardzo dawna. Obie spółki na najbliższe kwartały mają w planach dalszą poprawę wyników i są to prognozy bardzo realne. Ponadto WDX ma do sprzedania grunty za ok. 10 mln zł, a Arctic zamknięty zakład w Niemczech. WDX w piątek przypomniał o sobie akcjonariuszom, ale to nie jest chyba ostatnie słowo.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za odpowiedź.
Oczywiscie "fanem" to przenośnia. Mam te spółki w portfelu (czasowo zwiększam lub zmniejszam w nich zaangażowanie) i to się jak na razie sprawdza. Chociaż trzeba się tego wystrzegać, to czasami tak jest, iż ma się sentyment do spółek, na akcjach których dobrze się zarobiło. Czasami jest to zgubne bo za szybko wraca się do tych akcji w wyniku nazbyt optymistycznego postrzegania ich przyszłości (miałem tak ze sfinksem, na którym zarobiłem, sprzedałem i później za szybko powróciłem, co kosztowało mnie część wcześniejszych zysków). Co do WDX to informacja o sprzedaży zbędnych gruntów pojawiła się w przeszłości co najmniej raz i była to bodaj informacja oficjalna ze spółki albo informacja podana w wywiadzie z prezesem spółki. Myślę, iż już ok. rok temu była taka informacja. Wskazywali, iż oczekują za te grunty 10 mln zł i jak na razie propozycje potencjalnych nabywców dalece odbiegają od ich oczekiwań. Fakt przy cenie 6,80 zł za akcję nie jest to już jakaś super okazja, ale jak w IV kw. spółka dobije do 7 mln zł zysku netto za cały 2016 r. to myślę, że będzie jeszcze wyżej. Już 20 stycznia 2017 r. się przekonamy. Co do Arctica to jak sam zauważyłeś w po IV kw. będą mieli niski wskażnik C/Z. IV kw. bieżacego roku zapowiada się dobrze, podczas gdy w IV kw. ubiegłego roku był pod kreską. Oczywiście mocny dokar jest niekorzystny. Pamietać jednak należy, iż w znacznej części to ryzyko walutowe zostało zlikwidowane z momentem nabycia większościowego pakietu celulozowni. Zyski spadną o kilka milionów w Arcticu, ale zwiększa się na sprzedazy celulozy w Rottneros, w którym arctic ma ponad 50% akcji. Poza tym należy pamiętać o słabej złotówce. Sprzedają w euro i gbp, a największy zakład mają w Polsce i zyski raportują w złotówkach. A ceny celulozy w IV kw będą korzystniejsze niż w III kw. Ostatnio zapowiedzieli podwyżki do 10% w Wielkiej Brytanii (oczywiscie nie będzie miało to wpływu na wyniki w IV kw br.). Myślę, że jak ceny celulozy utrzymają się na obecnych poziomach i euro nie będzie się dalej osłabiało względem dolara to nie będzie źle. Pierwszy mały test euro będzie w poniedziałek, jak poznamy wyniki referendum we Włoszech.
Zastanawiam się nad inwestycją w Pozbud. Liczę, że negatywny sentyment do budowlanki jest już blisko momentu zwrotnego. Co do samej spółki, to słaba złotówka będzie wspierać segment produkcji stolarki drewnianej zorientowanej częściowo na eksport. Spółka rozpoczęła w październiku budowę mieszkań na własnej działce. A i technicznie wydaje się, że na obecnych poziomach mogą się zakończyć spadki. Na rynku może się pojawić (oczywiście to tylko informacja spekulacyjna) też informacja o pozytywnym wydźwięku dotycząca zasad sprzedaży stolarki na rynku niemieckim, na którym spółka chce mocniej zaistnieć. Spółka przy okazji publikacji wyników za III kw. informowała, iż poszukuje kogoś do współpracy w dystrybucji stolarki na tym rynku i jeżeli nie znajdzie satysfakcjonującego pratnera to sama zdecyduje się zająć dystrybucją. Co o tym sądzisz?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Skoro z entuzjazmem nie patrzysz na budowlankę, to jeszcze jedną spółkę ci podrzucę z tego sektora ;). Sam zaczynam się zastanawiać nad nią. Mam takie przeczucie, że ten sektor może byś całkiem dobrym wyborem na przyszły rok, no bo kiedyś te inwestycje współfinansowane z kasy UE ruszą. To wieczny spadkowicz – Mirbud. Każde spadki kiedyś się kończą, o ile nie kończą sie upadłością. Wprawdzie Mirbud ma duże zadłużenie (ale budowalanka co do zasady tak ma) i niezbyt dobrze wyglądają przepływy operacyjne, no ale kapitalizacja całej spółki to tylko 57 mln zł i jest zysk netto. Skoro inwestorzy patrza głównie na C/Z to tu jest nieźle. A i portfel zamówień na 2017 nie wygląda żle?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wiem, że w przypadku Mirbudu jest obawa, że wykonuja duże inwestycje z małą rentownością i jest obawa, że jak pójdzie coś nie tak, to jedna – dwie wpadki na takich budowach rozłożą ich na łopatki. Ale na razie to ryzyko nie jest jakoś szczególnie wysokie. Tak mają już co do zasady spółki budowlane.

Co do Pozbudu to liczę, że rynek powoli zacznie dyskontować przyszłe zyski ze sprzedaży mieszkań oraz fakt, iż dzięki własnemu projektowi deweloperskiemu mogą trochę przeczekać trudny czas w budowlance bez istotnego uszczuplania swojego potencjału w tym zakresie. Mimo trudnego rynku spółka zarabia, no i ma taki akcjonariat, który wyklucza jakiekolwiek wałki kosztem mniejszościowych akcjonariuszy. Takie jest moje zdanie co do Pozbudu. Chyba się skuszę na ten walor.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Widzę, że wiesz więcej niż my. Proszę o pisanie wprost gdyż spora część akcjonariatu Danksa sporo straciła przez manipulacje zarzadu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

lukas8i8
danks nie spadnie jeśli tak to nikt nie kupi z emisji bo niby po co ,lepiej brać z rynku nawet po 85 gr niż z emisji po 80 przed wprowadzeniem nowej emisji mogą trochę podbić , ja kupiłem po 78 gr dla mnie może dalej spadać chociaż to nielogiczne

Anonimowy
Gość
Anonimowy

z raportu za pażdziernik str.4: m. Największy akcjonariusz
Spółki, kontrolowany przez Prezesa Krzysztofa Truchel Berlandise Investment Limited,
zobowiązuje się do objęcia w całości przysługującej mu puli akcji.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Vindexus dzisiaj ładnie wyszedł do góry. Ciekaw jestem czy ma to związek ze zmianami w opodatkowaniu a raczej ich brak.

Pozdrawiam
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, co robisz z PP do Danksa? Korzystasz czy odpuszczasz?
Pozdrawiam
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Do ile może spaść kurs Danksa Twoim zdaniem?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Aviaam zaczyna zbliżać się do ciekawych poziomów. Myślicie o jej ponownym zakupie? Czy raczej dopiero w styczniu?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezydent podpisywał coś szybko odnośnie podatków przed wczoraj, ale nie mogę znaleźć czy dotyczy to także podatku CIT od FIZ.

Iwan
Gość
Iwan

To szykuje nam się odpis należności na kwotę 12 milionów. A po informacji chwilowy zjazd na 4 PLN. Jeżeli tak będzie to będę podbierał.

Iwan
Gość
Iwan

Prezes. Dołączam do Ciebie na Bowimie. Ze wspólnych mamy też razem jeszcze Vindexus. Na BOwimie trzeba poczekać do wyników za 4 kwartał. Powinny być dobre. A jak nie będą to pewnie utrzymamy się na obecnym poziomie, więc ryzyko niewielkie. Albo odpali albo nic się nie stanie.

Co myślisz o XTB i Komputroniku?

XTB kupiłem jakiś miesiąc temu po 7.12, tuż po wstępnych za 3 kwartał i gram pod wyniki za 4 kwartał. U nich przychód zależy od silnego trendu na rynkach ( nie mylić ze zmiennością), głównie walutowych, a te po raz pierwszy w tym roku się pojawiły. Październik i listopad był bardzo korzystny ( EURUSD się wyłamał z kanału), a grudzień pewnie już wiele nie zmieni i wynikowo może być powtórka z 3 kwartału 2015 lub lepsze a co za tym idzie wskaźniki CZ wrócą w okolice 10.

A co do Komputronika to niski C/Z, ale wysokie zadłużenie. mimo niskiej wyceny, wiecznie mam obawy, że jakiś trup z szafy zaraz wypadnie, ale już tyle razy dała mi zarobić, że dalej na niej jestem. Analizowałeś ją kiedyś?

Iwan
Gość
Iwan

Dzięki za info. Co do XTB to gram tylko pod wyniki za 4 kwartał, a te zobaczysz, że będą dobre. :) Komputronik tutaj nastawiam się na powrót powyżej 10, chociaż to info co do sprzedaży Tradusa, nie wiem czy jest dobrą czy złą informacją. Pytanie czy nie pozbywają się zgniłego jaja, które mam problemy z VAT, tak aby Komputronik był czysty? Bo jeżeli tak to co z długiem o którym piszą. Jeżeli US coś tam wykryje to zaraz może się okazać, że 12 milionów długu będzie musiało zostać spisane na straty.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki. A. Sprzedałem Odlewnie. Resztę trzymam. Dokupiłem 2000 Agrotonu. Na długi termin. Ryzyko jest, ale jaka nieprawdopodobna szansa na zarobek.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Hej, mam takie spółki teraz, tzn. mam też inne, ale tamte zamierzam trzymać, co radzisz w przypadku takich: Odlewnie, Asbis, Pepees, no i trochę mam teraz w plecy z Aviaaml. Kupiłem za Twoją namową Ialbatros (nie mam pretensji, że spada). I jeszcze Arctic oraz Livechat. A

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.