"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Wirtualny Portfel Fundamentalny – podsumowanie marca

Rzec można: gdyby nie ten Getback byłoby tak pięknie :-)
Marzec to kolejny miesiąc w którym spadła wartość mojego Wirtualnego Portfela Fundamentalnego. Spadek wyniósł 3,07% do 94.260 zł a od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity spadek to 5,74%.  
W tym samym okresie mój benchmark WIG spadł odpowiednio o 5,39% i  7,28%.Pomimo lepszego wyniku od WIG nie mam powodów do większej radości, gdyż nie chodzi nawet o to że kursy spadły ale nie widzę obecnie dobrych perspektyw aby akcje rosły w najbliższych miesiącach. Gdyby portfel nie składał się w większości spółek dywidendowych które w najbliższych tygodniach będą decydować o dywidendach to z pewnością większość akcji sprzedałbym aby z gotówką przeczekać niezbyt optymistyczny okres.
Marzec to drugi z rzędu miesiąc kiedy indeks spółek dużych WIG 20 (- 6,50%) zachowuje się gorzej od indeksu szerokiego rynku WIG (- 5,39%) oraz indeksu małych i średnich spółek sWIG80 (-2,86%). Teoretycznie spadki dużych spółek mogą niepokoić gdyż mogą być oznaką iż kapitał zagraniczny opuszcza naszą GPW, jednak gdyby to była prawda to mielibyśmy duże osłabienie naszej waluty złotówki a tego nie ma. Dopóki nie będzie mocno słabła nasza złotówka spadki na GPW można traktować jako głębsza korekta. 
Wyniki mojego portfela są słabe a wpłynęła na to głównie jedna spółka, Getback którego kurs spadł w miesiąc aż o 53% (3.300 zł). Gdyby nie było tej firmy w portfelu wówczas cały portfel w marcu odnotowałby wzrosty. Nie będę się odnosił w tym poście do sytuacji tej firmy ale z pewnością w kwietniu sporo może się wydarzyć na kursie tej spółki, realne są 50% wzrosty (w przypadku udanej emisji akcji po cenie w okolicach 10zł) jak i 50% spadki gdy się potwierdzą w wynikach nieoficjalne informacje (plotki) że firma ma duże problemy z płynnością. 
Pragnę przypomnieć o odpowiedniej dywersyfikacji portfela i zwrócić uwagę na przykładzie portfela fundamentalnego iż pomimo 53% spadku kursu Getbacka to przełożył się on tylko na 3% spadek całego portfela, co by było gdyby to była zbyt duża pozycja np. 40% wielkości portfela ?
Sukces miesiąca – niestety nie było wybitnych wzrostów pojedynczych spółek ale cieszą wzrosty Colian 6% (sprzedany), Kani 5,59%, Telestrada 3,50% i Seko 3,20%.
Porażka miesiąca – spadki kursów Getback (-53%) i nowa inwestycja PCM (-11%).
Oczekiwania na przyszły miesiąc – obecna skala pesymizmu mojego oraz rynkowego jest duża i wydaje się że może to być szansą na odreagowanie spadków i większe odbicie. Z mojego podwórka (portfela) oczekuję na duży wzrost kursu Getback oraz nowej inwestycji BAH który podaje wyniki roczne dzisiaj, jeśli się sprawdzą prognozy zysku netto można liczyć na godziwą dywidendę w tym roku.
Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl.
Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i
dużą ilością narzędzi analitycznych. 
Za 1-2 miesiące zrobię posta w
którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.
 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 


avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
AnonimowyPrezesWojtek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ostatnie moje zdanie. Wiecie, kiedy zaczelo sie tapniecie kursu Getback. Po "przejeciu tam wladzy"/przez EGB Investments… Nie mam nic do Nich, ale popatrzylem na korelacje kursu z komunikatami. Moze i malo istotne, ale ciekawe. Dobranoc.
Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Odnosnie wezwania dla Avii, jesli mam rachunek w Mbanku, to kiedy musze najpozniej do nich zadzwonic, aby odpowiedziec? Czy moge jeszcze 3 i 4.04 kupowac akcje, mogac je jeszcze zapisac?
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie nie chodzi mi tutaj o upadlosc konkretnej spolki-tylko ogolnie. Pewnie tam sie uda emisja a z tym aforti to zle zrozumialem. Skasuj prosze powyzszego posta. Milego dnia,

Nieuk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, z moich nieoficjalnych, absolutnie trzeba to brac (w nawias). W grupe GTB zainwestolal Altus 200 baniek. "Lepiej byc obligatariuszem, nic akcjonariuszem, a cos tez " kombinuje" Aforti i pojawia sie w kontekscie Idea Bank. Z gory zaznaczam, ze to sa jakies plotki i spekulacje. Obligacje zawsze lepiej miec niz akcje. To tak nawiasem wnioskujac i analizujac prawo upadlosciowe…

Pozdrawiam,
Nieuk

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Bardzo madra wypowiedz Arkadiusza. Ja nie nie wiem, jak tam bedzie. Zycze zarobku Wszystkim. Nie chodzi o omnipotencje na racje. Nie mam jej na pewno. Dla mnie to spolka podobna do Krezusa lub Biotonu. Mozna zarobic 30-50% w krotkim terminie, ale mozna tyle samo stracic. Ta informacja enigmatyczna o objeciu akcji po cenie rynkowej jest dziwna. Moze byc tak: potencjalny, dalszy spadek kursu przy wysokich wolumenach a pozniej wzrosty przy mniejszych. Komunikat o emisji w przedziale 9-10 zl i pompka. Takie spekulacje. Ale daje mi to troche do myslenia, jak branza dziala w firmie finansowej.

Ps. Masz ciekawe spolki wlasnie w portfelu dywidendowym.
Nieuk.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

GetBack ewidentnie Ci ciąży, ale na pewno wyciągniesz odpowiednie wnioski na przyszłość. Cieszy, że podchodzisz do tego tematu szczerze. Blog bardzo inspirujący, istna kopalnia wiedzy.
Dzięki jednemu z wpisów zwróciłem uwagę na spółkę Colian i choć przygoda nie trwała długo, zakończyła się pozytywnie.
Aktualnie analizuję Twój portfel dywidendowy i rozważam zakup konta premium na biznesradarze, czy posiadasz jakiś link afiliacyjny?
Wszystkiego dobrego, pozdrawiam, Arkadiusz

Wojtek
Gość

Prezesie możesz się odnieść do raportu BAH?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.