Kernel to wiodący na świecie i największy na Ukrainie producent i eksporter oleju słonecznikowego oraz główny dostawca produktów rolnych z regionu Morza Czarnego na rynki światowe (exportuje do ponad 60 krajów). Ponadto świadczy usługi w pośrednictwie i przechowywaniu zboża we własnych elewatorach a także jest operatorem w terminalach portowych nad Morzem Czarnym.
Kernel jest spółką mającą siedzibę na Ukrainie dlatego nietypowo rozpocznę analizę od wykresu indeksu WIG-Ukraine grupującego wszystkie spółki notowane na GPW z tych terenów.
Indeks ten spadał od dłuższego czasu ale jak widać na powyższym obrazku spadki nabrały przyspieszenia w sierpniu 2019, notując w tym czasie około 15% spadku. Powodów spadku może być kilka ale moim zdaniem zasadniczym było ogłoszenie przez nowego prezydenta Ukrainy planów zniesienia zakazu (moratorium) sprzedaży ziemi rolnej na Ukrainie link. Nie znam dokładnie tego rynku ale wydaje mi się że dla takich firm jak Kernel może to być lekko negatywna informacja w średnim terminie gdyż wzrosną stawki najmu oraz ceny gruntów, co może zmusić te spółki do wykupu ziemi czyli poniesienia wyższych kosztów choćby na zaciągnięte kredyty pod wykup (jak znajdę w necie jakieś informacje to załączę link).
Przechodząc już do samego Kernela należy pamiętać iż raporty jego są w języku angielskim, dane liczbowe w USD oraz ma przesunięty rok obrotowy i na koniec września 2019 r spółka opublikowała raport roczny. Ostatni rok dla grupy był bardzo dobry gdyż przychody r/r wzrosły o 66%, zysk operacyjny o 93% a skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 189,46 mln usd i wzrósł o 263%. Warto podkreślić że w każdym kwartale spółka poprawiała wyniki porównując r/r.
Poza rzis dobrze też wyglądają pozostałe pozycje raportu czyli poprawiający się bilans oraz przepływy operacyjne które były wyższe od zysku netto (198 mln usd do 189 mln usd). Należy też zwrócić uwagę iż ze względu na spore zadłużenie w walutach (głównie USD np. 500 mln usd obligacji) i dużą liczbę operacji walutowych, zyskiem netto mocno „bujają” różnice kursowe. Przez ostatnie 12-15 m-cy kurs hrywny umacniał się do dolara (11% rocznego spadku) dzięki czemu Kernel wykazał 12,86 mln usd dodatnich różnic kursowych (rok temu 5,37 mln usd). Na spore pozytywne przeszacowanie można liczyć także w minionym kwartale ale w długim terminie jest to nie korzystne dla Kernela gdyż będzie osiągał niższe marże ze sprzedaży.Na chwilę obecną Kernel wydaje się nisko wyceniany oceniając go przez pryzmat wskaźników finansowych bo c/z 5, c/wk 0,7 czy ev/ebit 6 są raczej na atrakcyjnych poziomach. Jednak jak doskonale każdy inwestor wie spółkę powinno się oceniać nie przez historyczne wyniki a przyszłe wyniki i tutaj wydaje się że może być sporo gorzej. Wg tego artykułu link (ale nawet o tym pisała w swoim raporcie Agroliga notowana na newconnect) na Ukrainie mocno rosną wszelkie koszty a produktywność firm rolniczych w zasadzie nie wzrasta.
O słabszych wynikach (przynajmniej minionego i obecnego kwartału) mogą świadczyć dane operacyjne spółki za 1Q link wg których sprzedaż oleju spadła o 26% r/r oraz spadła r/r wielkość zebranych plonów (są pozycje które się poprawiły ale całościowo jest gorzej r/r).
Kolejnym czynnikiem w krótszym terminie negatywnym (wzrost kosztów w tym finansowych) ale w dłuższym terminie pozytywnie (większe możliwości przerobowe itp.) może być trwający program inwestycyjny link. Spółka zamierza zwiększyć inwestycje z 251 mln usd rok temu do 300 mln usd w obecnym roku.
Inwestując w Kernel należy też zwrócić uwagę na działanie w innym systemie prawnym i obszarze niebezpiecznym militarnie (rosyjskie zielone ludziki).
Od strony technicznej kurs przebywa w trendzie spadkowym i dopiero powrót w okolice 45zł (przebite ostatnio wsparcie oraz sma 100) poprawią obraz techniczny. Na chwilę obecną jest ryzyko że kurs może spaść nawet w okolice 33zł (o szerokość przebitej/zakończonej w sierpniu blisko dwuletniej konsolidacji).
Podsumowanie: przytoczone powyżej przykłady mogą negatywnie wpływać w najbliższym okresie na wyniki i powinno się oczekiwać ich pogorszenia. Moje stanowisko jest podobne do wydanej rekomendacji dla spółki przez dm mbanku z 7.10.2019 roku wg której analitycy przewidują blisko 40% spadek zysku w obecnym roku obrotowym (link do rekomendacji wcześniejszej). Oczywiście można dyskutować czy po tak dużym możliwym spadku zysku wycena tak dużej spółki z c/z w okolicach 7,50 będzie wysoka. Ze względu na trend spadkowy akcji oraz chyba jeszcze nie uwzględnienie w kursie pogorszenia wyników w mojej ocenie może być jeszcze powolny spadek kursu akcji w okresie najbliższych 12 miesięcy (tak do 10% ?).
Pisząc tego posta korzystałem ze strony spółki kernel.ua, ze strony stooq.pl, ze strony biznesradar.pl, z programu do wykresów dm boś, z rekomendacji mbanku, ze strony rp.pl, ze strony forsal.pl oraz informacji opublikowanych przez spółkę.
Kolejną analizowaną spółką z tego cyklu będzie Vigo System.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..
Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Analiza dla osób niezarejestrowanych będzie dostępna pod piątkowej sesji.
Też interesuje się Kernelem. Co do rekomendacji mam mieszane uczucia, z paru przyczyn:
1) Cena oleju słonecznikowego, po widoczne jest odbicie od mininimum w listopadzie 2018 co miało wpływ na gorsze wyniki Kernela, Mimo to wynik handlowy w tym roku był zdecydowanie lepszy od poprzednich lat
2) Podaż pieniądza i inflacja, zazwyczaj w takim otoczeniu najbardziej zyskują produkty spożywcze pierwszej potrzeby – w tym przypadku zaliczam ziarna i olej słonecznikowy,
3) Zapotrzebowanie na olej roślinny i produkty rolne w Indiach oraz Chinach które będzie znacząco się zwiększało. Już w tej chwili jest dość duże zapotrzebowanie na produkty rolne w tych krajach,
4) Budowa centralnego Grain Portu przez Kernel, co znacząco poszerzy możliwości eksportowe. Już obecnie się mówi o tym, że w niedługim czasie to Ukraina stanie się spiżarnią Europy. W związku ze zmianami klimatu Hiszpania dość szybko wysycha, a Ukraina posiada największy udział czarnoziemi w Europie.
5) W przypadku budowy portu pozostali producenci będą musieli opłacać Kernel, co niejako będzie dodatkowym biznesem – transport morski jest najtańszy co będzie dawało możliwości rozwoju firmy jako pośrednika w sprzedaży,
6) Ruchy Insiderów, Nahmsem i Kairos Holding w ostatnim czasie dokupują akcje, Również główny prezes osobiście dokupił akcje w maju za 47 zł,
W mojej opinii następny rok może być gorszy choć nie musi, ale gdy grain port ruszy i inwestycje zostaną zrealizowane to zyski długofalowe będą ogromne.