"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Telestrada z potencjalnymi dywidendami na poziomie 15% w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym

Telestrada jest
operatorem telekomunikacyjnym, działającym na rynku usług biznesowych
(hurtowych) i domowych (detalicznych). Świadczy usługi telefonii
komórkowej, mobilnego dostępu do internetu, dostępu do internetu w
oparciu o łącza dedykowane DSL, aDSL itp.
Kupiłem 400 akcji po 17,70 zł, okres inwestycji nawet 36 miesięcy, oczekiwany zarobek 10-15% rocznie.
Druga spółka która pojawia się w nowo otwartym portfelu której szczegółową analizę napisałem kilka miesięcy temu i do przeczytania której zachęcam link. Przez te 4 miesiące sprawdziła się zakładana przeze mnie mocna poprawa wyników na poziomie zysku netto, a po odcięciu dywidendy  kurs jest niżej o 7%. Telestrada zaraportowała w 2 kw zysk 2,976 mln przy 0,405 mln straty r/r (strata była zabiegiem księgowym), w 3 kw zysk wzrósł o 27% do 2,889 mln, przychody w obu kwartałach spadały po około 4%. Jest kilka powodów mocnej poprawy zysku netto w tym roku w stosunku do poprzedniego: poza księgowym zabiegiem na 2,60 mln obniżającym zysk w 2 kw 2016 wpłynęły na to inne czynniki. Pierwszy to niższa amortyzacja (1,3 mln do 4,5 mln rok wcześniej) a drugi to poprawa rentowności wynikająca z zakończenia procesu przenoszenia klientów stacjonarnych z „kabla” na sim którzy przez 6 miesięcy mieli upusty w abonamencie.
Aktualnie Telestrada za ostatnie 12 miesięcy osiągnęła zysk netto 11 mln, co przy nie uwzględnieniu skupionych własnych akcji (99.992) i kapitalizacji 55,183 mln daje c/z poniżej 5. Moim zdaniem jest to bardzo niska wycena tym bardziej że jest spółką dywidendową (stopa dywidendy około 7%) i oczekuję że w perspektywie roku może dwóch stopa dywidendy może wzrosnąć nawet do 15%. Na wzrost dywidendy wpłynąć powinna w 2 kw 2017 spłata całkowita kredytu inwestycyjnego oraz z końcem tego roku zakończenie budowy nowej siedziby firmy i przeniesienie do niej całej działalności. Firma nie mając kosztów finansowych (kredyt) oraz inwestycyjnych (zakończona budowa) będzie mogła przeznaczać znacznie większe kwoty dla akcjonariuszy a ma do tego ogromne możliwości. Telestrada świetnie generuje gotówkę, za ostatnie 12 miesięcy przepływy operacyjne wyniosły 17,56 mln link przepływy co jest kwotą znacznie wyższą od osiągniętego zysku (11 mln). 
Patrząc na osiągane wyniki uważam iż firma może maksymalnie zarabiać 11,50-12 mln rocznie, ale szczyt tej kwoty może być w połowie przyszłego roku a później możliwy jest powolny spadek zysku (pewnie po 3-5% rocznie). Ważne – kwota 11,50-12 mln zysku uwzględnia niski podatek dochodowy tak jak do tej pory, jeśli rzeczywista stopa podatkowa będzie w okolicach 20% wówczas zysk roczny to okolice 10 mln.
Wskaźniki finansowe są bardzo niskie: c/z 5,03, c/zo 5,05, c/wk 3,46, ev/ebidta 3,10 link wskaźniki
Od strony technicznej krótkoterminowo kurs znajduje się w trendzie bocznym (17-19,50) a średnioterminowo mamy trend wzrostowy. 

Moje
zagranie jest proste: liczę na mocny wzrost dywidend w najbliższych
dwóch latach oraz na nieznaczną jeszcze poprawę zysku w 4 kw 2017 i 1 kw 2018 a to
powinno się przełożyć na wzrost kursu.

W przypadku tej inwestycji
główne ryzyka są dwa i się one nie zmieniają: słaba płynność waloru związana z niskim ff i
notowaniem na newconnect oraz powolny i nieunikniony spadek przychodów
(starzenie się klientów, konkurencja czy rezygnacja z łączy kablowych).

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.
 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja
powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Delfina ze strzezdom.plPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeżeli chodzi o Telestradę to trzeba uważać bo Quercus strzela akcjami w rynek.
Pozdrawiam xxx1

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie a co sądzisz o odpowiedzi Altus TFI na wezwanie Emperii Holding.Altus może tu zyskać dobre kilkadziesiąt milionów,tak według moich szybkich przeliczeń,no chyba że jest to jakiś haczyk,orientujesz się może jak to przy tego typu wezwaniach?Pozdrawiam Tadeusz

Delfina ze strzezdom.pl
Gość

Super! Dzięki za informacje ;) Szukałam właśnie takich :)

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.