"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Zasady którymi się kieruję przy inwestowaniu w akcje

W ramach tego wpisu nazwijmy edukacyjnego postaram się pokazać jakimi kryteriami doboru spółek do prywatnego portfela kieruję się przy inwestowaniu.

Nie zamierzam tym wpisem chwalić ani krytykować jakichkolwiek strategii inwestycyjnych o których można przeczytać w książkach czy też sieci ale chciałbym chociaż zasugerować czytelnikom aby sobie przyswoili słowo klucz DYWERSYFIKACJA.


Moje własne doświadczenie i zasady inwestycyjne w przeciągu ostatnich 20 lat mocno ewaluowały gdyż z najbardziej ryzykownych inwestycji (opcje walutowe, forwardy) na początku mojej „przygody”, następnie przez spokojniejsze (przynajmniej psychicznie) fundusze inwestycyjne aż wreszcie bezpośrednio do rynku giełdowego (najpierw głównie newconnect a obecnie tylko GPW). Na taką „przemianę” poza upływem lat wpłynęły różne czynniki, z pewnością musiałem się „przystosowywać” do zmieniającego otoczenia finansowego które szczególnie w Polsce poprzez „pierwszy zabór OFE” zmieniły GPW z „wiecznej hossy” w „wieloletnią bessę” która wyssała kapitały i inwestorów szczególnie z newconnect.

W/w zmiany wpłynęły na dużą zmienność stóp zwrotu jakie osiągnąłem w ostatnich 6 latach (za taki okres zapisuję wyniki) choć tendencja spadkowa jest widoczna, szczególnie słaby był rok 2018 na który wpłynęła głównie upadłość Getback i zapaść całego rynku. Rok 2019 to portfel mocno defensywny (wina słabego 2018 roku) w którym akcje nie przekraczały 40% portfela a reszta to obligacje i gotówka. Obecnie przewiduję przeważanie portfela w stronę akcji gdyż oczekuję przełomowego 2020 roku ze względu na dodatni (wreszcie bo nawet 5 mld zł) bilans napływu gotówki na GPW (OFE 2-3 mld a PPK 2 mld) która wygeneruje małą hossę.

Jak widać powyżej jakoś sobie radzę w ostatnich latach (zapewniam że powyższa tabela to prawda, jak ktoś ma  wątpliwości to na forum Portalu mogę większość udowodnić, ewentualnie odsyłam do artykułu na moim blogu link) się sprawdza więc przejdę do konkretów.

1.Na dzień dzisiejszy staram się inwestować wyłącznie w spółki w przypadku których oczekuję (staram się szacować wyniki tak jak w tym artykule link) poprawy wyników (szczególnie zysku netto) w najbliższych kilku kwartałach (najlepiej latach).

2.Drugim kryterium jest wycena spółki (głównie wskaźnik c/z ale ważne aby zysk był oczyszczony o zdarzenia jednorazowe) która nie może być oderwana od fundamentów i rzeczywistości. Staram się kupować spółki z jak najniższym c/z (najlepiej 5-6) choć w przypadku spółek mocno wzrostowych jestem w stanie kupić z c/z 15.

3.Kolejnym kryterium choć nie zaporowym jest to czy spółka wypłaca dywidendy ewentualnie skupuje akcje (najlepiej jak je umarza). Dywidenda/skup akcji są w zasadzie jedyną formą dzielenia się zyskami przez spółkę którą akcjonariusze „fizycznie czują” – dostają realne pieniądze.

4 kryterium jest istotne ale też nie zaporowe czyli trend wzrostowy na akcjach. Zdecydowanie lepsze wyniki osiąga się kupując spółki w trendach wzrostowych niż spadkowych (nawet kupując przy wsparciach).

5.Istotnym choć nie kluczowym kryterium jest działanie spółki na rynku globalnym. Spółki działające tylko w Polsce jeśli nie będą rozszerzać swoje działalności w pewnym momencie „dochodzą do ściany”, rynek globalny/światowy jest w zasadzie nieograniczony i najlepsi mogą mocno urosnąć.

Ostatnim w zasadzie kryterium inwestycyjnym wartym wyszczególnienia jest unikanie pewnych branż: budowlanej, bankowej oraz wszelkich spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Powyższe kryteria są główne ale nie najważniejsze gdyż zwracam uwagę na wiele innych czynników m.in.: relacje inwestorskie spółki z inwestorami, historię spółki w ostatnich latach na GPW (czy były dziwne emisje itp.), zadłużenie (unikam mocno zadłużonych), doświadczenie i „uczciwość” zarządu (głównych akcjonariuszy także) – są pewnie jeszcze inne kryteria ale jeśli ich nie wymieniłem to widocznie były mniej istotne.

W celach „edukacyjnych” 1 stycznia stworzyłem listę 23 spółek w przypadku których oczekuję wzrostu zysku netto w najbliższych 12 miesiącach (uwaga, chodzi o wyniki za 4 kwartał 2019 i 3 kwartały 2020 roku) i większość z nich spełnia moje kryteria inwestycyjne.

Żeby było jasne nie wszystkie z nich znajdują się w moim prywatnym portfelu i poprawa wyników (zysków) jak do niej dojdzie nie oznacza automatycznie że ich kursy wzrosną (choć prawdopodobieństwo wzrostów kursów jest większe niż w przypadku gdyby im wyniki się pogarszały).

Spółki te przez te kilka sesji tego roku wygenerowały średnio 6,62% wzrost z czego największy wzrost kursu to 19,19% a największy spadek kursu to -8,69% (na dzień 12.01.2020r).

Dla przykładu krótka analiza spółki znajdującej się w na tej liście czyli Eurotel której kurs wzrósł od 1 stycznia 2020 roku o 13,64%.

1.Kryterium oczekiwanej poprawy wyników – spółka w każdym z 3 kwartałów 2019 poprawiła zysk netto (w 1 kw o 0,419 mln, w 2 kw o 0,913 mln, w 3 kw o 0,609 mln) dlatego zakładam że i w 4 kwartale będzie operacyjny progres. Ponadto w 4 kwartale 2018 spółka dokonała 2,4 mln odpis na rzekomo zaległy podatek do US więc baza o taką kwotę jest zaniżona. Oczekuję że spółka zarobiła 4,5 mln przy 2,14 mln rok wcześniej.

2.Kryterium rozsądnej wyceny – aktualnie Eurotel wyceniany jest na wskaźniku c/z 7,24 który jeśli sprawdzi się mój szacunek 4,5 mln zysku w 4 kwartale spadnie do c/z 6,12. Uważam obecną wycenę na niską na jakby nie patrzył spółkę wzrostową.

3.Kryterium dywidendowe – to jest kolejna mocna strona spółki gdyż nieprzerwanie od 13 lat spółka wypłaca co roku dywidendy które co roku są coraz wyższe. W tym roku oczekuję 2,40 zł dywidendy czyli stopa 9,5% ale analitycy dm boś oczekują nawet 2,80zł (12% stopa dywidendy).

4.Kryterium trendu wzrostowego na akcjach – na akcjach Eurotel trwa bezdyskusyjny trend wzrostowy już od ponad 10 lat (wzrost kursu za ostatnie 12 miesięcy to 42%).

5.Działanie spółki na rynku globalnym – to kryterium nie jest spełnione ale spółka mocno się rozwija w Polsce głównie dzięki markom globalnym. Najpierw salony T-Mobile, następnie Play, Apple (salony iDream), Soon Energy (fotowoltaika) a od 4 kwartału 2019 jak dla mnie pozytywne zaskoczenie marka Xiomi (mimarkt.pl).

Eurotel spełnia też mniejsze moje kryteria: wiarygodny zarząd i główni akcjonariusze, nie było w ostatnich latach dziwnych emisji akcji i wątpliwych działań, minimalne zadłużenie (finansowe netto to tylko 4,2 mln na koniec 3 kw 2019), nie jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa, nie jest bankiem czy firmą budowlaną.

Z krótkoterminowych ryzyk dla kursu akcji Eurotel to mogę wspomnieć o trwającej podaży akcji ze strony TFI Rockbridge który wg moich szacunków posiada jeszcze akcji za ok. 1,3 mln zł (niby nie dużo ale bez pomocy innego TFI może być trudno drobnym inwestorom zebrać te akcje).

Drogi czytelniku – jeśli zainteresował Cię ten artykuł, chciałbyś się dowiedzieć jakie inne spółki znajdują się na wybranej przeze mnie liście i na ich temat podyskutować to zachęcam do wykupienia abonamentu na PortaluAnaliz.pl. W małej cenie 123zł rocznie otrzymasz tak wiele: dostęp do analiz 3 doświadczonych aktywnych inwestorów oraz dołączysz do grona przeszło 500 osobowej społeczności z różnym doświadczeniem i spojrzeniem na rynek aktywnie udzielających się na zamkniętym forum PortaluAnaliz.pl.

p.s. zarejestrowani czytelnicy analizyprezesa.pl listę 23 spółek mają udostępnioną na forum bloga w wątku „Prywatne zagrania vol. 4” link.

Autor tego wpisu edukacyjnego (analizy) zastrzega iż może posiadać akcje spółki Eurotel i pozostałych spółek znajdujących się na przedstawionej liście w swoim prywatnym portfelu inwestycyjnym.

Treść Analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej Autora, nie uwzględnia indywidualnej sytuacji i potrzeb Czytelnika oraz nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 roku. Niniejsza analiza nie powinna być wykorzystywana w charakterze lub traktowana jako oferta lub nakłanianie do oferty sprzedaży, kupna lub subskrypcji instrumentów finansowych.

Autor Analizy nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
pstaniszewskiRomualdBartoszLukasz_SPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Romuald
Gość
Romuald

Prezesie czy możesz podać link gdzie można znaleźć tą listę spółek na poratluanaliz.pl

Bartosz
Gość
Bartosz

Pytanie co to znaczy dywersyfikacja? 2, 5, 10, 20 spolek w portfelu?

pstaniszewski
Gość
pstaniszewski

Uwielbiam słowo dywersyfikacja – nie zarobisz zazwyczaj setek procent, ale przynajmniej nie zbankrutujesz, a jeśli tak to nie od razu :) A to jest, w szczególności dla młodych, niedoświadczonych inwestorów bardzo ważne. Choć osobiście kłociłbym się czy Eurotej est wzrostowa spółką – aczkowliek mam ją od dawna w moim portfelu

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.