"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Fundamentalny portfel „blogprezesa” – podsumowanie Września

Wrzesień nie przyniósł zmian w wartości mojego portfela który nadal wynosi 69.800 zł, w tym czasie WIG spadł o 1%. Od początku roku wygenerowałem 23% stopę zwrotu która niestety jest niższa od mojego benchmarku WIG który wzrósł o 24,20%.

Głównym powodem słabego wyniku są niezbyt dobre wyniki kilku firm z mojego portfela które zdecydowałem się szybko sprzedać więc i po kursach niższych niż gdyby sprzedaż była spokojnie realizowana. We wrześniu nadal dało się zauważyć gorszy sentyment do mniejszych i średnich spółek (a z takich jest zbudowany mój portfel), jednak wydaje mi się że zaczyna się powoli zmiana tego stanu. Liczę że w drugie fazie hossy mniejsze spółki zaczną zyskiwać kosztem dużych.

Sukces miesiącaAviaam Leasing wzrósł o 5% ale czy to można nazwać sukcesem to trudno powiedzieć.
Porażka miesiąca Helio którego kurs spadł aż o 19%, na szczęście udało mi się większość pozycji skrócić przed spadkiem więc bardzo nie bolał spadek. Pewnym zawodem jest też sprzedany Skarbiec w przypadku którego liczyłem na wysoką dywidendę (nawet 15%) jednak robiłem wręcz przedszkolny błąd bo zysk jednostkowy (niższy od skonsolidowanego) nie dawał podstaw do tak wysokiej dywidendy.
Oczekiwania na przyszły miesiąc – w tym miesiącu nie będzie już wyników firm więc nie powinno być nagłych reakcji kursu. Mam sporo wolnej gotówki i będę chciał powoli akumulować akcje na najbliższe 6-9 miesięcy, mam na oku kilka spółek i będę czekał na jakieś ich obsunięcia kursów lub do wyników za 3 kwartał które będą w listopadzie.
Poniżej załączam zrzut ekranu z moich rzeczywistych rachunków
maklerskich (IKE i zwykły) aby potwierdzić iż wszystkie moje transakcje i
posiadane akcje o których piszę na blogu są rzeczywiste, chcę pokazać iż inwestuję uczciwie aby
nikt mi nie zarzucił że tak nie jest (to się niestety często zdarza).
Załączam też link do mojego portfela na którym widać
wszystkie transakcje i jest online link portfel.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga ze szczególnym
uwzględnieniem treści o dużym ryzyku inwestycyjnym z jakim związane
jest inwestowanie na giełdzie link zasady.
 
UWAGA-potrzebuję wypłacić 4.800zł dlatego stan rachunku na początek miesiąca będzie wynosić 65.000zł.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja
powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
L.AnonimowyPrezesJerzy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
L.
Gość

Ciekawa dyskusja. Blog jest bardzo dobry. Trzymam kciuki!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Srednia 20% rocznie powiedzmy przez 40 lat to zadanie wrecz niemozliwe! Jesli komus sie uda to bedzie w panteonie inwestorow wszechczasow!!! Ja nie wiem czy wy nie czytacie zadnych ksiazek? Tylko nie piszcie mi ze w jakims tam roku zarobiliscie 40% bo tu chodzi o konsekwencje i procent skladany. A zeby was uswiadomic to inwestujac 100k PLN za 40 lat ze stopa zwrototu 20% mielibyscie prawie 147 mln!!! Tomasz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Do Tomasz .O jakich książkach piszesz?Większość autorów książek to wciskacze kitu aby naiwny kupił.To samo tyczy się wszelkiej maści doradców finansowych. Pokaż mi takiego co na swojej autobiografi jest miliarderem?Przede wszystkim aby inwestować musisz mieć kapitał .Piszesz o 100000 zł przeciętny zjadacz chleba nie ma tyle aby sie bawić.Czytaj dalej książki a ja wole czytać ten blog i od czasu do czasu kupić za 2000 czy 3000 zł jakiś pakiet i zarobić 8-15%

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panowie nie zrozumielismy sie kompletnie. 20% rocznie przez dlugi okres robia tylko najlepsi inwestorzy swiata! Wy piszecie jakby to byla osiagalna dla "Kowalskiego" stopa zwrotu. Jak domorosly inwestor zrobi 9% brutto sredniej na gieldzie to i tak moze byc z siebie mega dumny bo dorowna do rynku a wiekszosci progesjonalnym inwestorom sie to nie udaje. A do M. Smok: Benjamin Graham, Peter Lynch, John Neff, Warren Buffet… dalej mi sie nie chce wymieniac. Tomasz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A dlugo to znaczy 30 lat w gore… coby zmierzyc sie z cyklami rynkowymi/gieldowymi. W czasie hossy sa sami dobrzy inwestorzy :). Jedna uwaga odnosnie Twojej inwestycji w Unimot. Moim zdaniem pozycja byla za duza patrzac na caly portfel i prawdopodobnie to sprawilo ze czules sie z nia nieswojo. Dodatkowo nagonka zwiazana z dodrukiem akcji (wygorowane oczekiwania) i sam blog (bo kto lubi jak mu sie patrzy na rece) dolozyly swoje. Samo to ze stwierdziles ze masz uraz do Unimotu (czy mozna sie gniewac na spolke za to ze jej kurs spadl???) za sprawa tej inwestycji pokazuje jak gielda dziala na ludzi. Ja Unimot po wynikach trzymam i nawet mi sie ta spolaka bardziej podoba, fakt ze kupowalem w nizszej cenie niz Ty. Wspominam o tym bo ciekawi mnie co za Unimot wloysz do portfela co zastanawia mnie nawet barsziej to to ze wyglada mi ze wystawiles AVIAAML na sprzedaz a to dosc ciekawa spolka. Pozdrawiam Tomasz.

Jerzy
Gość

Skoro portfel składa się głównie z małych i średnich spółek, to może warto także podawać jak wypada w stosunku do indeksów sWIG i mWIG?
Na wynik WIG za bardzo wpływają duże spółki, tylko Orlen, PKOBP, PZU, PEKAO mają 33% udziału w tym indeksie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

20 % rocznie i utrzymanie tego wyniku przez kolejne lata to byłby super wynik.
pozdrawiam tips

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.