"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Inter Rao Lietuva – najwyższe dywidendy na gpw

 INTER RAO Lietuva

Inter Rao Lietuva (skrót IRL) – litewski dostawca energii elektrycznej, sprzedaje energię na Litwie, Estonii, Polsce oraz zajmuje się wytwarzaniem energii z własnej farmy wiatrowej. 
Kupiłem 350 akcji po 14,99 zł, oczekiwany wzrost 5-25% w okresie 6 miesięcy.

Bardzo tania fundamentalnie spółka patrząc na wskaźniki finansowe: c/z 3,86, c/zo 3,16, c/wk 4,17, c/p 0,34, ev/ebidta 3,53 link , bilans prawidłowy, świetne przepływy operacyjne, przychody od 5 lat spadają a wynika to z niższych cen energii co nie wpływa na zyskowność gdyż IRL jest głównie pośrednikiem (taniej kupi to taniej sprzeda a zarobek będzie bez zmian). Na wyniki firmy ma też wpływ pogoda, jeżeli mocniej wieje to farma wiatrowa więcej wytwarza darmowej energii (5-10% przychodów firmy) i co ciekawe IRL ma zagwarantowaną do 2020r. przez rząd Litwy cenę odbioru energii z wiatraków wyższą blisko 200% od cen rynkowych. IRL w 2015r. pokazał świetne wyniki dzięki lepszym warunkom wietrznym i warunkom rynkowym, obecny rok jest sporo gorszy gdyż przy podobnych przychodach zysk netto jest niższy o 32%. Pesymistycznie zakładam iż IRL w 2 półroczu zarobi 40% mniej niż rok wcześniej czyli 26 mln zł a w całym 2016r. ok. 52 mln zł (przy takim wyniku c/z 5,2). W przypadku IRL dla mnie bardzo ważne jest iż jest to firma dywidendowa, wypłacająca co roku blisko 100% zysku (uwaga potrącają 15% podatku) i w spodziewam się iż będzie podobnie w przyszłym roku, zakładam 18% stopę dywidendy (48 mln zł). Patrząc historycznie gdyby tak wysoka była na polskiej spółce to kurs urósłby z 50%, jednak IRL w tym roku wypłacał też 18% dywidendę a kurs nie urósł, co gorsze po odcięciu dywidendy mocniej spadł. Jeżeli nie zarobię na wzroście kursu to zamierzam zgarnąć dywidendę.

Ryzyk większych nie widzę, może technicznie spadek kursu w okolice 12,80 zł (wtedy dokupuję akcje), rozprzestrzenienie się konfliktu rosji i ukrainy na sąsiadującą z nimi Litwę oraz wbory prezydenckie w USA.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek

avatar
9 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Sebastian Maria DubickibufonNowyPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Sebastian Maria Dubicki
Gość

Spółka dalej atrakcyjna?

bufon
Gość
bufon

Pewnie masz rację ale kurs był bardzo nisko a dywidenda coraz bliżej i w zasadzie w pół roku można z 10 % ugrać. Poza tym wyniki w 2017 powinny być dużo lepsze bo nie ma w planach wyłączenia mostu energetycznego (w tym roku wielokrotnie były wykonywane remonty).

bufon
Gość
bufon

Ktoś ładnie kupuje od kilku sesji. Pierwsze zlecenie sprzedaży 16.4 ..

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ok dzięki za odpowiedź

Marek

Nowy
Gość
Nowy

W końcu jakieś większe obroty .Może to już zbieranie pod dywidendę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kiedyś pisałeś że przy 13zł opłaca się podbierać, nadal podtrzymujesz tą opinie?

Marek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

ok, dzięki za odpowiedź …powiedz jeszcze jaką hipotetyczną dywidendę przewidujesz patrząc na trochę słabsze wyniki …?
pzdr
11ww

Anonimowy
Gość
Anonimowy

18k akcji jednym zleceniem ktoś przerzucił o 9,57 …to w sumie dobra czy zła informacja wg Ciebie ?
pzdr
11ww

Anonimowy
Gość
Anonimowy

cześć Prezes,
IRL na tą chwilę 13,5- 13,75 -powiedz czy to dobry moment żeby wejść ? wyniki poność słabsze i wiatru mało… :)
pzdr
11ww

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.