"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

PCM – liczę na dwucyfrową dywidendę

PCM (grupa Masterlease) – zajmuje się leasingiem samochodów oraz usługami zarządzania flotą tj. car fleet management.

Kupiłem 200 akcji po 25,25 zł, oczekiwany wzrost 20% w okresie najbliższych 9 miesięcy.
Jest to spółka na której kupno czekałem ponad 1 miesiąc licząc na spadek kursu. Kurs spadł blisko 20% w tym czasie a ja nie jestem przekonany czy się cieszyć gdyż jest ewidentny trend spadkowy. 
PCM jest spółką dywidendową której Zarząd ma rekomendować wypłaty dywidendy w kwocie na maksymalnym poziomie do 100%
skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej PCM za
dany rok obrotowy. Jak każdy inwestor wie dywidenda wypłacana jest z zysku jednostkowego a nie skonsolidowanego a te zyski nie zawsze są tożsame. I tak w obecnym roku została wypłacona niższa dywidenda (28,1 mln) gdyż w 2016 roku zysk jednostkowy (28,12 mln) był sporo niższy niż skonsolidowany (36,22 mln). W obecnym roku zyski spółek zależnych za 2016 rok zostały przekazane do PCM co widać w raporcie półrocznym gdzie zysk jednostkowy wynosi 26,99 mln w stosunku do 13,77 mln rok temu. Wszystko to sprawia że w przyszłym roku szykuje się bardzo wysoka dywidenda, wg moich szacunków może to być kwota 3,30 zł na akcje (stopa dywidendy 13%).

Gdyby się moje założenia odnośnie dywidendy zrealizowały to jest możliwy nawet 20% wzrost kursu, gdyż po takim wzroście stopa dywidendy byłaby nadal atrakcyjna bo 11%. Moje szacunki 3,30 zł dywidendy są trochę wyższe od konsensu prognoz analityków który w sierpniu 2017 wynosił 3,16 zł dywidendy.
Ciekawostką jest też to że PCM trafił do portfela dywidendowego prowadzonego przez gazetę Parkiet na IV kwartał, cytuję ” Do portfela na IV kwartał brokerzy wskazali w sumie 20 różnych spółek
(wszystkie opisujemy w ramkach powyżej i poniżej), a cztery zostały
wytypowane przez więcej niż jedno biuro. Są to: wspomniany już Alumetal,
Prime Car Management, Grupa Kęty oraz Robyg”.
Tak wysoka dywidenda (100% zysku jednostkowego) powinna być zatwierdzona przez akcjonariuszy, gdyż 84% akcji jest w posiadaniu OFE i TFI a im będzie zależeć na maksymalnym podziale zysku.
Przechodząc do aktualnych wskaźników finansowych to są one umiarkowane link wskaźniki: c/z 7,70, c/wk 0,69, ev/ebidta 9,56. Przychody powoli rosną co roku jednak ze względu na sporą konkurencję w branży spadają rentowności przez co zyski są dosyć płaskie.
Zarząd aby dalej rozwijać rozwijać firmę i poprawić zyski nieustannie rozszerza swoją ofertę. Masterlease jest prekursorem w Polsce oferty dla osób fizycznych tzw. samochodów na abonament link i to wydaje się dobry kierunek rozwoju.
W bilansie firmy widoczne jest wysokie zadłużenie finansowe firmy 1,247 mld ale jest ono typowe dla branży leasingowej która działa na wysokiej dźwigni finansowej i zadłużenie jest w pełni pokryte aktywami. Typowe dla branży są też „dziwne przepływy” w których jest bardzo wysoka amortyzacja.
Możliwy w przyszłym roku wzrost stóp procentowych nie powinien negatywnie wpłynąć na wyniki gdyż umowy leasingowe oparte są o wskaźnik Wibor i automatycznie klienci płacą wyższe raty.

Jak wspomniałem na początku postu kurs przebywa w długoterminowym trendzie spadkowym od swojego debiutu i nie wykluczam że spadki mogą być kontynuowane.

Dom Maklerski MDM prognozuje zysk w 3 kw 2017 że wyniesie 8,9 mln czyli 4% niżej r/r, ja jednak jestem bardziej optymistyczny i szacuję zysk na 9,2 mln na co może wpłynąć wzrost floty o 7,4% r/r link.

Przechodząc do ryzyk to niestety jest ich sporo:
– po pierwsze – trwający trend spadkowy
– po drugie – sporo OFE w akcjonariacie które mają być w przyszłości zlikwidowane i nie wiadomo jak nowi „zarządzający” będą mieli plany wobec PCM
– po trzecie – sporo TFI w akcjonariacie które wraz z umarzaniem jednostek TFI mogą być zmuszone sprzedawać akcje (nie zawsze jest to racjonalne)
– po czwarte – negatywny sentyment do małych i średnich spółek, sWIG 80 w którym jest PCM jest w zasadzie w trendzie spadkowym
– po piąte – możliwa bessa na
giełdach bo światowe indeksy są wysoko i robi się na rynku nerwowo.

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja
powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wynik za 3 niestety gorszy niż przewidywał mdm (8,9) gdyż wyszło 8,3 mln.

pozdrawiam Mariusz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

PCM w trendzie spadkowym, ja bym nie kupił….może być jeszcze sporo taniej niż ta dywidenda…

pozdrawiam Marcin

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zastanawiam się co się stanie ze spółką, jak polikwidują OFE. Czy uwzględniacie taki scenariusz? Obecnie na PCM dużo pytań mało odpowiedzi. Leci jak kamień w wodę. NieZnajomy/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nasze TFI to nie jest wyrocznia :) dopłaciły miliony do inpostu, integera a potem oddały. Zresztą samo to, że spółka nie ma głównego właściciela powoduje, że nie ma twardego nadzoru. Tutaj z jakiś powodów główny sprzedał biznes. Nasze tfi będą pod ścianą, będą zmuszone kupować obligacje pcm bo inaczej sami na siebie ukręcą bicz. W myśl zasady musimy włożyć bo inaczej nic nie wyciągniemy. Ten model był w qumaku, radpolu- brak głównego akcjonariusza(bratser też) a nasze fundy ślepo finansują firmy. PCM ma zyski, OK, ale szybciej rośnie im zadłużenie. Park samochodowy też spory, rośnie podaż aut na rynku aut używanych dlatego próbują nie tyle sprzedać auta używane co znowu je wynajmować. W USA, rynek aut używanych nie jednych zatopił. To są zapasy tracące wartość, których utrzymanie kosztuje. U nas leasing brany na nowe auto bezpośrednio u dealera z ich grupy bankowej jest bardzo trudny do pobicia. Sądzę, że PCM najlepsze lata ma za sobą. Sorry, że anonimowo, ale dopiero pierwszy raz komentuję wpisy na twoim blogu. Blog super :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A ja czekam z PCM na zachowanie kursu w dniu 15 listopada, po ogłoszeniu wyników. A z Livechatem i Aliorem dziś wymiękłem (obserwowałem tylko), nie nadaje się na daytraydera kompletnie. :-)

Pozdrawiam
Mariusz J

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak przeczytałem że mają sporo długu to zrezygnowałem

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tez zamierzałem wejść w PCM , ale waham się już od 30 pln a tu leci i leci. A propos livechat też utknąłem. Prezesie co sądzisz o tej zwałce ?

pozdrawiam Jaksa

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja kupiłem przedwcześnie livechata, na którego czekałem. Spadło, to kupiłem i teraz patrzę jak leci. Mam nadzieję, że się odbije. Może nawet jeszcze dokupię.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie uważasz, że wypłata takich dywidend zabije spowoduje problemy z płynnością w spółce? Oni są mocno zadłużeni a nie mają wsparcia w postaci akcjonariusza grupy bankowej. konkurencja się zrobiła mocna, marże spadają. niby biznes rośnie, bilans rośnie, ale kosztem długu. Przy wypłatach dywidendy to droga do problemów.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.