W ostatnich kilku dniach na blogu poruszany był temat Cognora i jego dosyć mocnych fundamentów. Nie wgłębiając się w szczegóły (powody dobrych link iż spodziewa się w 3 kwartale niższej Ebidty o kilka milionów złotych od tej w 2 kw 2018r.
wyników) a tylko bazując na aktualnych cenach stali oraz wypowiedzi członka zarządu Krzysztofa Zoła
można się pokusić o oszacowanie wyników. W 2 kw 2018 r. Ebidta wyniosła 62,1 mln a zysk netto 16,70 mln (sporo jednorazowych kosztów) a na 3 kw realne jest wg mnie osiągnięcie 55 mln Ebidty i 20 mln zysku netto. Byłby to mocny wzrost w stosunku do wyników osiągniętych rok wcześniej gdyż Ebidta wzrosłaby o 114% (z 25,70 mln do 55 mln) a ze straty 5,70 mln zrobiłoby się 20 mln zysku. Pisząc o dobrych informacjach ze spółki należy też wspomnieć iż w dniu wczorajszym link Cognor złożył wniosek do banków o wypłatę kredytów na refinansowanie drogich obligacji (12% w skali roku) co powinno dać nawet 25 mln niższych kosztów rocznie. Tyle o fundamentach w wielkim skrócie.
miesięczny, skala logarytmiczna, niekorygowany o dywidendy, ostatnia
świeca niedomknięta z 20 sierpnia 2018.
złamania linii trendu spadkowego pociągniętej od szczytu z marca
2007r miało miejsce na przełomie 2015/2016 roku, kiedy to
uformowało się drugie dno na poziomie około 60 groszy.
cena oscylowała w granicach 60 groszy i odbijała w górę można
było domniemywać że mamy do czynienia z formacją podwójnego dna
jednak aby wiedzieć to na pewno kurs musiałby poszybować powyżej
2 złotych a dokładniej powyżej 2,03 pln.
z poprzedniego tygodnia na poziomie 2,07 pln potwierdza formację
podwójnego dna.
uwagę na konsolidację w obszarze od 60 groszy do 2 pln ciągnącą
się od początku 2013 roku. Właśnie w tych granicach oscylował
kurs przez ostatnie lata a obecnie ten poziom jest pokonywany co by
mogło oznaczać początek ruchu w nowym trendzie wzrostowym.
że rozpatruję tu wykres na świecach miesięcznych co może
oznaczać kup i trzymaj przez najbliszy rok / dwa lata.
wykres konsolidacji w skali liniowej oraz wykres skorygowany o
dywidendy.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.
rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje
dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
To Cognor dzisiaj nawet 1,95. Prognoza Prezesa się sprawdziła. Pytanie czy kupił akcje?
Pozdrawiam Jacek
Jeśli masz na myśli mnie to nie kupiłem, sporo osób odradzało a ja ostatnio jestem sceptyczny do giełdy więc nie zaryzykowałem. Jak najbardziej jestem zainteresowany kupnem ale nie ma co się spieszyć, do wyników kolejnych sporo czasu i może więcej będzie informacji o możliwych wynikach.
Elemental
1. mocno kupowany,
2. prezes zakup 300 000 szt.
3. trend spadkowy przełamany
4. Dobre szacunki wyników, zwłaszcza przychody
5. niezłe otoczenie walutowe ( osłabiona złotówka )
6. ciągle bardzo niska wycena historycznie.
aleks
Trochę np. na Ciechu nie trafili. Pytanie co Ciechem teraz? Od tygodnia odbicie..
marek
Ek
https://wiadomosci.stockwatch.pl/analiza-techniczna-4-goracych-spolek-z-indeksu-mwig40,akcje,222509?utm_source=by_tags_0&utm_medium=swn_article_bottom&utm_campaign=swn_article_bottom
Ek
Dobre wyniki AssecoPol
Ambra to fajna spolka na dluzszy termin. Jest dobrze zarzadana i wyplaca dywidende. Jest tez w ciekawym momencie-chodzi mi o wykres. A pamietam jak chyba w 2009 byla notowana po 1,xx zl.
Pozdrawiam,
Nieuk.
Obserwuje, ze ostatnio w sklepach pojawiło się sporo cydru innych firm, wiec konkurencja nie śpi… Będzie presja na marże… Ale ze cydru wiecej ske spozywa to wodze po znajomych, kazdy zachwala. Nie duza proba statystyczna, ale wydaje sie ze trend jest dość powszechny.
BudzikM
Co do cydru to wydaje mi się, że ta moda jest już dojrzała/mija. Sam nie pijam więc aż tak nie śledzę tematu, ale kojarzę już kilka lat temu, że cydr był popularny jako "zamiennik" piwa na różnych imprezach. Od tego czasu nie zauważyłem, żeby dużo więcej ludzi z mojego otoczenia się przerzuciło na stałe na picie cydru.
Niemniej to tylko jedna "noga" biznesu Ambry.
Z miesiąc temu czytałem wywiad z prezesem Ambry i oni już nie inwestują w rozwój sprzedaży cydru bo nie ma potencjału wzrostu, była to tylko kilkusezonowa nowinka. Ja nie kupuję bo mi nie smakuje i pewnie większość społeczeństwa ma podobne odczucia.
Cydr lubelski to ułamek przychodów Ambry… mnie również on nie smakuje, bo jestem miłośnikiem od dekady piw czeskich… jedno jest pewne – zainwestowali w markę i osiągnęli sukces (jakościowy), ale i marketingowy tam gdzie cydr jest spożywany, pogooglujcie sami. Tak czy inaczej (braku sukcesu sprzedażowego) nie zaważy to w żaden sposób na biznesie aktualnym, bo pieniądze już wydali. W miarę bogacenia się społeczeństwa (innym pytaniem jest, czy w takim Państwie, które coraz śmielej i beszczelniej wyciąga łapę do naszych kieszeni można się bogacić!) będzie rosło spożycie wina, bo ludzie będą pić kulturalniej. O tym dość spokojnie mówił Prezes Ogór w wielu wywiadach od dłuższego czasu i jak widać po wynikach ocenia ten trend PRAWIDŁOWO. ŁD.
Co sądzicie o AMBRA teraz? Zaraz będą wyniki roczne, do Q3 szło im dobrze, ale kurs spadał, są powody, których nie dostrzegam. Inne niż ogólny pesymizm?
Darek
Z tydzień temu pisałem więc raczej aktualne:
"Długoterminowe perspektywy dla spółki są bardzo dobre bo rośnie spożycie wina w Polsce (ok. 5%), polscy konsumenci się bogacą i nadal piją go zdecydowanie mniej niż na zachodzie (trzeba byłoby zerknąć jakie dane Ambra podaje ale pewnie z 50% mniej pijemy wina).
Jeśli chodzi o wyniki ostatniego kwartału to wydaje mi się że mogą być lekko gorsze lub porównywalne bo kurs eur/pln był sporo wyższy niż rok temu (oni importują głównie w tej walucie) i święta były we wcześniejszym kwartale. Zaznaczam że moje przypuszczenia oparte są bardziej na logice niż twardym liczbom gdyż zapasy wina mogli jeszcze zrobić w kwartale wcześniejszym (styczeń-marzec) gdy złoty był bardzo mocny a efekty świąt może nie być wcale.
Co do dywidendy to wydaje się że może wynieść 70-75 groszy czyli więcej ok. 20% r/r gdyż zysk netto po 3 kwartałach jest wyższy o 27% r/r."
Dokumenty finansowe spółek od teraz za darmo !
Na stronie ministerstwa finansów po podaniu nr Krs sprawdzimy teraz najnowsze dokumenty spółek. W wielu przypadkach to ciekawa lektura. 15 lipca minął termin składania bilansu, a wiele firm mimo tego nie złożyło w terminie dokumentów. https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df
Piter
Faktycznie srednioterminowy, silny trend spadkowy…Mysle, ze poziomy 2-2,3 zl beda szansa na odreagowanie. Bede teraz obserwowal ten walor.
Pozdrawiam,
Nieuk.
Lesiński Włodzimierz posiada 29% Leny (Prezes) i 60% Decory(przew RN) i te spółki rozwijają się powoli, stabilnie i płaca wysokie dywidendy. Gośc najwyraźniej robi dobra robotę i to widać…
Zarząd i stabilny akcjonariat i wizja rozwoju do podstawa…. Dlatego preferujemy trendy wzrostowe świadczące o dobrej strategii, a nie tylko gołymi wskaźnikami…
BudzikM
Zgadam się, że wskaźniki to nie wszystko, jednak Lena Lighting której prezesem jest Lesiński raczej nie za dobrze sobie radzi.
Rafff.
to fakt że na giełdzie lena słabo się zachowuje, ale w spółce wszystko idzie ładnie, współpracuję z nimi i w ostatnim czasie zamówienia się potroiły, płatności terminowo.
Lenę też mam na oku, ale jak odbije, na razie obserwuję -ale to bardzo dobrze zarządzana firma
Pozdrawiam
Sławek
Pozdrawiam
Sławek
Prezesie, Nieuku co sądzicie o wynikach decory?
co do aluminium to cena była zdecydowanie wyższa w drugim kwartale niż jest przez 2 miesiące trzeciego kwartału.
pozdrawiam
Sławek
Zmiany surowców w takich firmach mają przełożenie dopiero po 6-9 miesiącach ponieważ firmy mają zgromadzone zapasy a i kontrakty są podpisywane na dłuższy czas. Wyniki za 3 kw mogą odczuć te perturbacje (aluminium i rubel) ale faktycznie obecne ceny już całkowicie zniosły wzrosty więc nie ma sensu sobie głowy zawracać. Przejrzałem cały raport i nigdzie nie zauważyłem komentarza zarządu do wyników i co na nie wpłynęło, trochę mi zabrakło tego.
Generalnie wyniki należy ocenić pozytywnie, mamy wzrost przychodów o 15% i każdy zysk (netto, brutto, ebit, ze sprzedaży) wzrósł po około 20% więc jest OK. Minimalnie spadła marża na sprzedaży z 22 do 21,80 % ale na szczęście zostało to pokryte wyższymi przychodami. Z tego co sobie wynotowałem to ok. 1 mln stracili na przychodach/kosztach finansowych ale 1 mln zyskali dzięki dodatniemu podatkowi (każdy chciałby tak) więc to się zbilansowało. Lepsze też były przychody operacyjne niż rok temu (4,2 mln do 0,6 mln) który mam nadzieję że będą mocno dodatnie w kolejnych kwartałach.
Wydaje się że jest szansa na dalszą jednocyfrową poprawę wyników w kolejnych kwartałach, kurs jest w silnych rękach w trendzie wzrostowym, niska wycena bo c/z 6,10, można oczekiwać około. 10% dywidendy więc wydaje się że kurs ma podstawy do wzrostów.
Cognor poinformował iż kredyty na spłatę obligacji zostały uruchomione a całkowite zamknięcie obligacji nastąpi do 30 dni. Co ciekawe wg analityków mbanku wykup obligacji może wygenerować jednorazowy przychód na 6 mln zł.
Panowie dziękuję za rekomendacje Decory.
udało się kupić kilka kilo do portfela -choć przyznam że tak mało płynnej spółki dawno nie miałem w portfelu, ale jest to pierwsza z sześciu i ma być na dłużej. pozostałą piątkę wybiorę bardziej płynną
Pozdrawiam
Sławek
Po pierwsze tu nikt nikomu nic nie rekomenduje bo to może robić tylko dom maklerski, a po drugie mam lekkie obawy o wyniki Decory. Może to nie będzie jeszcze widoczne w wynikach za 2 kw ale w 3 kw już tak (osłabienie rubla i wzrost cen aluminium).
Jasne,
nie biorę tego za rekomendacje
Pozdrawiam
Sławek
Napisałem już o PCM pod postem "Aktualności…." ale jeszcze raz wklejam.
Dzisiejszy spadek (co ciekawe chyba insajderzy od tygodnia już wyprzedawali akcji bo przez tydzień do wczoraj kurs spadł o 20%) wynika z podanych wczoraj informacji o zwołaniu obligatariuszy w celu uspokojenia wskaźnika zadłużenia z wartością analogicznych wskaźników w istniejących umowach kredytowych Spółki (na końcu wkleję komentarz dm mbanku). Co nie którzy widzą bankructwo co dla mnie jest raczej nie możliwe gdyż aktywów mają 2 mld (większość w samochodach) a kredytów 1,6 mld więc wystarczyłoby sprzedać samochody z upustem 20% i zadłużenie jest spłacone. Wszystko wskazuje iż jedyne/największe problemy mają ze sprzedażą samochodów po umowie leasingu tzw. remarketing, zaczynają im place z pojazdami zalegać i jak nie zaczną stosować większych upustów to zrobi się problem z płynnością.
Mbank (o tym poniżej) zawiesił rekomendację dla PCM (jeszcze pół rok temu rekomendował kurs 35zł i 4 zł dywidendy a ja to łyknąłem :-( gdyż jest dużo niejasności a zarząd PCM nie podał żadnej informacji iż może być strata w 2 kw.
"Prime Car Managmenet wyemitował 250 mln PLN obligacji przy całkowitym zadłużeniu spółki na poziomie 1,5 mld PLN (koniec 1Q’18). Na koniec 1Q’18 spółka podała, że ma 400 mln PLN wolnych linii kredytowych a główny kowenant wynosi 4,0x (D/E). Kowenant obligacji (D/E) rośnie z 3,5x w 1Q’18 do 3,6x w 4Q’18, 3,8x w 2Q’19 a następnie stopniowo do 4,5x w 2020 roku. Kowenant D/EBITDA w całym okresie pozostaje na poziomie 3,0x. Na koniec 1Q’18 wskaźnik D/E wynosił 3,36x. Jednocześnie Spółka nie podała żadnej informacji wskazującej, że wyniki w 2Q wykażą stratę przez co kowenanty na obligacjach powinny zostać zmienione. Niemniej jednak postrzegamy negatywnie informację, że w sytuacji gdzie spółka zbliżyła się do kowenant obligacji planuje dalszą dynamiczną ekspansję i wzrost zadłużenia przy znaczącym spadku rentowności biznesu w roku obecnym. Do momentu wyjaśnienia sytuacji przez Zarząd i poznania pełnego obrazu wyników za 2Q jak i aktualizacji strategii zawieszamy naszą rekomendację."
Prezesie,
9 listopada 2017 roku tutaj: http://www.analizyprezesa.pl/2017/11/pcm-licze-na-dwucyfrowa-dywidende.html
pisałem o zagrożeniach na PCM, które przez cały rok się materializowany i dzisiaj zarząd podał oficjalnie, że wypłacna dywidenda kosztem rosnącego długu to droga do problemów.
Nie żebym się chwalił prognozą, ale po raz kolejny zauważam, że brak głównego akcjonariusza to problem dla spółki. biznes realizuje wszystkie zagrożenia o których pisałem. Konkurencja wciąż narasta, grupy samochodowe są nie do pobicia.
Bankrutów z dużymi bilansami jest sporo, które już teraz łapią zadyszkę, spadają marże a niby biznesy i sprzedaż rośnie. Płynność finansowa jest ograniczana.
Dlatego wskaźnik zadłużenia uważam za bardzo ważny i z góry odrzucam spółki z wysokim zadłużeniem. Dla PCM wskaźnik zadłużenia wynosi 0,78.
Niższe zadłużenie to potencjalna możliwość wypłaty większej dywidendy, mniejsze ryzyko bankructwa.
Pozdrawiam Jacek
Na stockwatch.pl są analizy techniczne i fundamentalne. Technicznie kurs może się cofnąć nawet do 1,92 ale to nie wyklucza później przebicia 2,30 i wzrostu do 2,80-2,90.
Fundamentalna analiza jest pozytywna ale analityk zwraca uwagę że obecne marże są najwyższe od 7-8 lat i nie do utrzymania w przyszłości, jeszcze 3 kw bardzo dobry a później może być gorzej (wysoka baza).
Wysokie marże utrzymują się tak już od 4 kw i póki co końca nie widać, a 3 kw moze byc znów pod tym względem rekordowy. Ich sytuacje poprawia ochrona rynku UE przed napływem taniej stali ze wschodu (dodatkowe cla). Prognozy mówią o dalszym wzroście cen – pytanie tylko ile ceny mogą rosnąć, branża budowlana już ledwo dyszy i np. za chwile może nastąpić załamanie na rynku przez szereg upadlości. Rykoszetem dostaną producenci stali i będą musieli wtedy obniżać ceny, ale poki co mają z czego ….
Adam
175 mln -118 mln = 57 mln akcji … nie wszyscy mogą dokonać konwersji, zależy to od ceny rynkowej Cognoru.
Wniosek Cognor nie urośnie więcej niż 2,50 gdyż pojawi się podaż obligacji.
Należałoby rozważyć zakup Cognoru jak akcje z obligów pojawią się na rynku. Cena wtedy może być ok 2 zł
Pozdrawiam Jacek
moim zdaniem zajmowanie się tą spółką to strata czasu, wszystko w cenie i raczej kurs będzie w tych okolicach.
Potencjalnie 175 mln akcji po 1,92 … jeśli Cognor urośnie w okolice 2,50 pojawi się ogromna podaż akcji z obligacji. Dla których 2 zł lub wyższa cena będzie sporym zyskiem. Może lepiej należałoby kupić te obligacje? Przy konwersji obligacji wskaźnik zadłużenie znacząco spadnie z 0,74, ale pogorszą się też wskaźniki C/Z na akcje.
Pozdrawiam Jacek
Czyli konwersja obligów po 1,92 po 31.12.2018 ? Jak duża to kwota obligacji?
Pozdrawiam Jacek
Spółka wyemitowała obligacje wymienne na akcje na kwotę 25.087 mln EUR. Termin zapadalności tych papierów przypada na 1 luty 2021 roku. Odsetki wynoszą 5% i płacone są w okresach półrocznych (1 luty i 1 sierpień). Posiadacze tych papierów dłużnych są uprawnieni począwszy od 1 marca 2015 roku do momentu upływu okresu 6 miesięcy liczonego od daty wymagalności do wymiany na akcje Cognoru. Mechanizm wymiany na akcje będzie odbywał się za pomocą wyemitowanych warrantów serii B.
Generalnie ilość akcji po rozwodnieniu może wynieść 175 mln czyli blisko 50% więcej niż obecne 118 mln akcji.
Dm mbanku dokonał aktualizacji prognoz dla Cognor i oczekuje w tym roku zysku netto 89,80 mln a Ebidtę na 209,6 mln.
"W związku ze znacznie wyższymi niż zakładaliśmy wynikami IH’18 podwyższamy
nasze prognozy dla Grupy Cognor na poziomie EBITDA na 2018 rok o 44% do poziomu 209,6 mln PLN. Oczekujemy również, że w 3Q’18 Cognor utrzyma wysoką (blisko 100% r/r) dynamikę wzrostu rezultatów na poziomie EBITDA. Obecnie, uwzględniając pełne rozwodnienie (zamianę obligacji zamiennych na akcje), Cognor notowany jest na wskaźnikach P/E’18 3,8x i EV/EBITDA‘18 3,5x. Dodatkowo bardzo dobra bieżąca koniunktura prawdopodobnie pozwoli G r u p i e n a zredukowanie wielkości długu netto w relacji do EBITDA do poziomu 1,5x na koniec 2018 roku. Obecnie największym wyzwaniem są rosnące ceny energii elektrycznej (według naszego scenariusza +15 mln PLN w 2019roku). Dodatkowo w krótkim terminie na notowaniach Cognor ciążą obligacje zamienne na akcje. Ich posiadacze mogą dokonać konwersji długu po cenie 1,92 PLN/akcja, co naszym zdaniem może kreować psychologiczną barierę dla inwestorów na rynku akcji. Obecnie 70% obligacji wymiennych jest przedmiotem umowy lock-up, która wygasa z końcem 2018 roku. Katalizatorem do wzrostu kursu mogłaby być
kolejna znacząca wypłata dywidendy. Naszym zdaniem Cognor stać obecnie na wypłatę nawet 50% zysku netto w dywidendzie w 2019 roku, co implikowałoby Dyield na poziomie 11%. Naszym zdaniem na razie notowania Cognor mogą utrzymywać się w okolicach powyżej 2 PLN/akcja.
tak to prawda, ale w sumie z tymi warrantami to niewiadoma jest i kurs objęcia w chwili obecnej zbliżony do ceny rynkowej. Z jednej strony oczywiście wskaźniki by popsuło ale trochę strukturę kapitału poprawiło. na razie podaży bym się nie obawiał choć nigdy nie wiadomo. Mnie bardziej martwi,że oni chyba już mają marże na maksa wyśrubowane i lepiej chyba nie będzie jeśli chodzi o operacje. A zresztą Trump albo Erdogan znowu coś rzucą i też będzie reakcja. no i wyniki co kwartał będą nadal mocno skakać przez 60 mln EUR zadłużena
Cognor fajna spółka – tylko oni już mają tak wysokie spready (marże), że aż strach czy to utrzymają. A na bardzo mocnej dźwigni operacyjnej i finansowej działają – więc jak się koniunktura pogorszy to nie wiadomo jak to wpłynie … ale tani są to prawda i odsetki w Q4 spadną lae pewno znów w Q3 coś wleci jak znam życie
Z tym tani to pojęcie względne, trzeba pamiętać iż może pojawić się o 50% akcji więcej i może być w tego spora podaż a i wskaźniki się pogorszą. Nowych akcji może być o 50% więcej więc c/z za 2018 może wówczas wzrosnąć w okolice.