"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Cztery miesiące wirtualnego portfela dywidendowego – podsumowanie

Minęły już 4 miesiące od otwarcia wirtualnego portfela dywidendowego link portfel i zasady (3 razy w roku będę podsumowywał portfel) więc najwyższa pora aby podsumować wyniki jak i najważniejsze wydarzenia spółek w nim znajdujących się.
Pomimo trudnego startu i początkowych strat ostatnie tygodnie są dobre co pozwoliło na osiągnięcie przyzwoitych wyników. W tym czasie portfel wzrósł o 8.423 zł link wyniki czyli 8,42% co daje średnioroczną stopę zwrotu 28,05%.
Osiągnięte wyniki portfela były lepsze od moich benchmarków gdyż w tym czasie WIG wzrósł o 1,57% a WIG Dividend spadł o 0,73%.

Aktualnie w portfelu znajduje się 9 spółek w które zaangażowane jest 80%  całej gotówki więc w zasadzie nie mam zbyt dużo miejsca aby dokupić nowe spółki.

Najlepszymi stopami zwrotu przez te 4 miesiące mogą pochwalić się Seko (43%) oraz Ambra (37% wraz z dywidendą), najgorzej natomiast wypadły Altus (-9%), Telestrada (-3%) i PCM (-1%).

Najważniejsze wydarzenia w spółkach w minionym okresie oraz przewidywania na przyszłość:
Altus – w związku z przejęciem BPH TFI wykazał spory księgowy zysk z okazyjnego nabycia który pojawi się jeszcze w 4 kw (około 2,1 mln), dzięki przejęciu BPH TFI, wzrostowi aktywów detalicznych r/r i hossie na GPW spodziewam się jeszcze lepszych wyników za 4 kw 17, 1 kw i 2 kw 18, oczekuję też wzrostu dywidendy o 20% r/r czyli do 1,80 – trzymam i czekam na wzrosty.
Ambra– uważam że zbyt wysoko kurs urósł ale z rynkiem się nie dyskutuje, w ostatnim raporcie mamy wzrost zysku netto o 82%, mam obawy o wyniki przez możliwy koszt surowców (przymrozki wpłynęły negatywnie na zbiory winogron i jabłek), pomaga mocny złoty gdyż są importerem, jeśli wyniki ostatniego kwartału były jednak dobre to i obecny będzie sporo lepszy bo wykazali ze 3 mln kosztu z powodu kradzieży pieniędzy z konta – trzymam i co dalej zrobię zależeć będzie od wyników.
Eurotel – firma zaraportowała 25% wzrostu przychodów i 42% wzrostu zysku więc ładnie, przejęła ostatnio sieć salonów nc+ oraz do końca miesiąca rozstrzygnie się czy przejmie dużą sieć salonów elektroniki użytkowej w segmencie premium link, gdyby przejęli to możliwa jest emisja akcji (nawet 50% więcej akcji) która może krótkoterminowo obniżyć kurs ale długoterminowo wyniki się mocno poprawią – dalsze ruchy zależne od przejęcia.
Ferro – stabilny 20% wzrost na poziomie przychodów i zysku, dzięki boomowi w budownictwie, zwiększaniu działalności na nowych rynkach (kraje bałtyckie), mocnemu złotemu (trochę niwelowane przez drogą miedź) oczekuję że wyniki będą nadal się  poprawiać – trzymam.
IRL –  wyniki mocno mnie pozytywnie zaskoczyły na poziomie zysku netto (wzrost o 35% r/r) dlatego oczekuję też mocnych wyników w 4 kw (mocno wiało choć temperatury były wyższe) i dywidendy na poziomie 15% – trzymam.
PCM – jedyna spółka która pokazała gorsze wyniki (spadek przychodów i zysku o 10%) a strata na tej pozycji była już nawet 20% (kurs już odbił), nie zmienia to faktu iż możliwa jest 14-15% dywidenda – trzymam.
Seko – mocne zaskoczenie gdyż zysk zaraportowany wzrósł o 240%, wpływ na tak dobry wynik miał nie brany przeze mnie pod uwagę spory spadek cen importowanych ryb (głównie śledzi) oraz umacniająca się złotówka, wszystko wskazuje że ceny śledzia w Europie są nadal sporo niższe r/r, złotówka jest mocna dlatego oczekuję o 50% wyższych zysków w 4 kw 17 i 1 kw 18 (dojdą przesunięte święta) – trzymam przynajmniej do wyników za 1 kw.
Stalexport – wyniki przewidywalne bo około 10% lepsze r/r i takiej poprawy oczekuję w 4 kw 17 i 1 kw 18, cały 2018 może być lepszy o nawet 20% gdyż nie będzie tworzona rezerwa na koncesję –  trzymam.
Telestrada – zysk wzrósł o 27% czyli lekko powyżej moich oczekiwań, oczekuję że wyniki 4 kw 17 będą jeszcze z 20% lepsze r/r a począwszy od 1 kw 2018 możliwa jest stabilizacja zysku (lub lekki powolny spadek). Nie zmienia to faktu iż firma z 11 mln rocznego zysku, płacąca 7-8% dywidendy, wyceniana jest tylko na 55 mln – trzymam.

Wirtualny Portfel Dywidendowy jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i dużą ilością narzędzi analitycznych. Za 3-4 miesiące zrobię posta w którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan wirtualnego portfela dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gdzie się podział Twój prawdziwy portfel? Byłeś bardzo transparentny, a przy wirtualnych wiarygodność jest mniejsza – bo to nie prawdziwy pieniądz. Skąd ta zmiana?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czołem

Prezesie, a co sądzisz o KGN pod dywidendę?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Fakt, upolitycznić się może KGN… a jeśli miałbyś w tym tygodniu kupić spółkę strice dywidendową z myślą aby potrzymać ją minimum 5 lat, to na co byś się zdecydował? Ja myślę o PCC Rokita.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam.

Co do ATM Grupy Łukaszu masz słuszność w twierdzeniu , że niska płynność . Skusiłem się na dywidendę , a po ostatnich wzrostach postanowiłem sprzedać. Masakra jakaś 2 tygodnie się męczyłem żeby upłynnić. Chyba , że mocno opuścisz cenę .
pozdrawiam Jaksa

Anonimowy
Gość
Anonimowy

No właśnie Jaksa, to jest duży problem – płynność, z moich obserwacji wynika, że obroty wzrastają, a co się z tym wiąże – kurs "przyspiesza"w okolicach podejmowania decyzji związanych z dywidendą. I tu upatrywałbym szansy. Pozdrawiam Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Gratuluję wyników i dziękuję za super opisy, analizy jakich dokonujesz. Czy rozważasz Prezesie dokupienie do tego portfela ATM Grupa. Co prawda C/Z nie do końca zbieżne z Twoimi wymogami, ale niezłe wyniki z III kw/2017 mogą dać wyższy ZN r/r i podnieść wielkość dywidendy. W dodatku biznes w miarę stabilny. Minusem jest mała płynność waloru. Pozdrawiam Łukasz_S

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeżeli chodzi o dobre wyniki z III kw/2017 – masz rację, wpłynęło na nie wydarzenie jednorazowe – World Game 2017. Ja dodatkowo oczekuję lepszych wyników r/r za IV kw. z uwagi na październikową premierę Watacha II i przyzwoitą dywidendę. Dzięki za Twoją opinię. Pozdrawiam Łukasz_S.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.