"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Wyniki Inter Rao Lietuva, dywidenda i sprzedaż Stalexport

Dzisiaj nietypowo (może to będzie stała praktyka) krótko podsumuję wyniki IRL (znajduje się w wirtualnych portfelach dywidendowym i fundamentalnym) oraz o zamknięciu pozycji na Stalexporcie.

Inter Rao Lietuva (IRL) podał wyniki za 4 kw 2017 i nie są one jednoznaczne, zysk netto wzrósł o 17% (o 0,4 mln eur) i wyniósł 2,777 mln eur co przy kursie eur/pln 4,20 daje 11,66 mln zł zysku a ja szacowałem że będzie 11 mln zł. Poprawił się także bilans (spadek zobowiązań i wzrost kapitału własnego) oraz świetne jak zawsze przepływy operacyjne które w całym 2017 roku wyniosły 10 mln eur i są o 10% wyższe od zysku skonsolidowanego. 
Gorsze natomiast wiadomości to spadek przychodów o 16% do 46 mln eur oraz niski zysk jednostkowy w całym 2017 roku z którego wypłacana jest dywidenda. 
Zysk jednostkowy wyniósł 7,181 mln eur co oznacza że prawdopodobnie dywidenda wyniesie 0,35 EUR co przy kursie waluty eur/pln 4,20 da 1,47 zł dywidendy i stopę 11%.
——————————————————————————————————————————
Stalexport poinformował o 29 groszach dywidendy i to jest poniżej moich oczekiwań. W związku z podanymi słabszymi szacunkami zysku za 4 kwartał 2017 które nie tylko są gorsze na poziomie zysku netto ale też na poziomie przepływów operacyjnych, gorszymi perspektywami zysków na ten rok (liczyłem że podniosą ceny za przejazd autostradą, możliwe są też wyższe rezerwy związane z wyższym kosztem wymiany nawierzchni) spółka po kursie dzisiejszego zamknięcia 4,35 wypada z mojego wirtualnego portfela dywidendowego. Na chwilę obecną nie zakładam powrotu do tej spółki chyba że kurs mocno spadnie lub pojawi się jakieś pozytywne info.
Uwaga – dane finansowe zaczerpnięte z raportu finansowego IRL i komunikatów spółek.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
10 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
MariaBenRafał ŚwięchKarol AdxPrezes Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Maria
Gość

świetna analiza. czekam na kolejne takie podsumowania

Ben
Gość
Ben

Szkoda, że tak późno.

Ben
Gość
Ben

SII listy pisze (szczegóły na stronie SII). Tym razem w sprawie AVIAAML. Mam nadzieję, że zwycięży opcja stosowania prawa polskiego do procedury odwrócenia dematerializacji. Mam pakiet akcji tej spółki i chętnie udzielę pełnomocnictwa temu kto zechce wybrać się na Walne aby sprzeciwić się planowanemu zejściu spółki z GPW.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jeśli można Panowie mała dygresja z dzisiejszego artykułu na bankierze:"Zresztą, jak zauważył sam Buffett, S&P 500 nie zrobił niczego nadzwyczajnego – średnioroczna stopa zwrotu w wysokości 8,5 proc. w latach 2008-17 nie wyróżniała się na tle historycznej średniej."
Nie znam się, jestem początkujący i szalenie się cieszę z moich 5% rocznie(nie licząc podatku Belki).Ale z dziewięciu procent rocznie byłbym z moimi akcjami bardzo szczęśliwy.Chyba zacznę dokładnie naśladować portfel prezesa, pozdrawiam , Seba

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Adam. Odnośnie Getback. Sorry

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Getback, jakie macie prognozy. Trzymasz Prezes?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes odnośnie Stalexportu napisał:
"liczyłem że podniosą ceny za przejazd autostradą".
Nie wiem czy czytelnicy bloga wiedzą, że nie autostrada Kulczyka jest najdroższa ale właśnie odcinek Katowice- Kraków którym zarządza Stalexport. Za 41 km(miedzy bramkami) trzeba płacić aż 20 zł. I jakoś nikt się z rządu nie burzy a powinien.
To tak na marginesie podnoszenia opłat na tym odcinku, która jest już horrendalnie wysoka. Romek

Rafał Święch
Gość

20 zł za 41km to tanio. Na autostradzie można zapłacić to samo za mniejszy odcinek.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

tj. 50km, a nie 41 (przynajmniej mnie tak z 1000x pokazał na tej trasie licznik km). a poza tym ciągłe remonty, odcinek ma za mało pasów no i nierzadko kilkunastominutowe kolejki na bramkach.moim zdaniem dość słaby komfort jak za tą cenę.ale alternatywne drogi KT-KR są dość nędzne więc można spokojnie kasować kierowców

Karol Adx
Gość

Końcówka roku to także drastyczny spadek cen na giełdzie (w raporcie widać to na wykresie średnich cen z giełdy; zaznaczono to zielonym kwadratem); warto też zwrócić uwagę na operacje na kontraktach które tym razem zaszkodziły (0.5mln eur straty)

OBS
Gość

IRL
W IV kw. 2016 były nietypowe zdarzenia.
W spółce zależnej był odpis na 1 mln EUR (goodwill license), dlatego na poziomie grupy wynik w samym IV kw. jest lepszy.
Natomiast w wyniku jednostkowym w IV kw. 2016 ujęta była dywidenda od spółki zależnej 1 mln EUR. W tym roku tego zabrakło. Dlatego wynik jednostkowy jest niższy dodatkowo o ten 1 mln EUR.

Na poziomie operacyjnym w IV kw. słabo wyglądał obrót energią.
Sprzedali 1 194 GWh (rok wcześniej 1423 GWh). Spory spadek.

Trochę lepiej jeśli chodzi o produkcję prądu, ale to jest mniejsza część biznesu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do stalexport to ja trzymam akcje i systematycznie dokupuję.No w końcu będę musieli, taką mam nadzieję, albo te pieniądze wypłacić, albo zrobić jakiś kosmiczny wykup.Tyle, że trzeba poczekać.Pozdrawiam,Seba

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W koncu? To chyba w perspektywie tych prawie 10 lat. To sporo.

OBS
Gość

Co do Stalexportu to trzeba pamiętać o kilku faktach.
1) Koncesja jest do 2027 r.,co powoduje, że nie można kierować się typowym C/Z.
2) Kapitalizacja 1,08 mld zł, kapitał własny 659 mln zł. Czyli jeszcze trochę zysku musi spółka wygenerować, żeby dojść do C/WK=1
3) Są rezerwy na prace budowlane, ale wg obecnych cen. Tu jest duże prawdopodobieństwo zwiększenia kosztów.
4) I NAJWAŻNIEJSZE. Nie jest znana umowa koncesyjna, a wiele wskazuje, że za jakiś czas zysk będzie dzielony pomiędzy akcjonariuszami, a Skarbem Państwa. Nie pójdzie wszystko do akcjonariuszy. I to jest jest ryzyko, które rynek jakoś musi wyceniać.
Choć sama spółka jest jak maszynka do zarabiania kasy obecnie.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.