"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Nowy Rok = Nowe Wyzwania

Zakończył się 2019 rok który był bardzo dobrym rokiem pod kątem osiągniętych stóp zwrotu z inwestycji na GPW choć początek roku tego zupełnie nie zapowiadał. Rok zaczynał się po sporych spadkach indeksów zarówno w Polsce jak i na świecie i było spore ryzyko bessy. Jednak kto rok temu nie spanikował i kupił akcje mógł osiągnąć ponadprzeciętne stopy zwrotu gdyż większość indeksów światowych mocno wzrosła np. S&P500 (ten indeks szczególnie obserwuję) wzrósł o 29% a DAX wzrósł o 25%. Niestety od wielu lat słowo większość nie dotyczy naszego „narodowego czempiona” WIG 20 który od wielu lat podąża swoją drogą i spadł o 5,5%.

Na szczęście w inwestycjach pomijam „spółki państwowe” dzięki czemu nie było w zasadzie większych strat i cieszę się że wraz z czytelnikami bloga udało nam się wytypować wiele świetnych spółek których kursy w 2019 roku wzrosły nawet o ponad 200%. Wspólnie w formie moich analiz i/lub wskazań czytelników trafnie oceniliśmy potencjał następujących spółek które w całym roku wzrosły (żeby było jasne niektórych spółek wzrosty już trwały zanim je „zauważyliśmy”): Asbis (50% wzrost w 2019 roku), Ambra (+40%), Amica (+23%), Atlas (+53%), CD Projekt (+93%), Decora (+32%), Delko (+65%), Archicom (+67%), Enter (+110%), Eurotel (+26%), Ferro (+17%), IRL (+74%), LSI (+70%), Livechat (+80%), Neuca (+58%), Odlewnie (+30%), Playway (+79%), PCM (+83%),  11 Bit (+64%), Rainbow (+75%), Selena (+88%), Ten Square Games (+154%), Unimot (+250%), Voxel (+46%).

U mnie w zasadzie jedyna wtopa to Pragma Faktoring, zakup nie przemyślany bo dokonany na szybko po „świetnej informacji :-(” o sprzedaży spółki zależnej która została wykorzystana przez wielu inwestorów do wyjścia z akcji (ja na odwrót kupowałem).

Prowadzone na blogu wirtualne portfele uzyskały satysfakcjonujące mnie stopy zwroty bo portfel fundamentalny wzrósł o 19,46% a portfel dywidendowy o 18,02%.

Co mnie dodatkowo cieszy to fakt iż wzrosty w portfelach zostały dokonane na niskim zaangażowaniu w akcje (ok. 40-45% w akcjach, reszta wolna gotówka) oraz to że benchmarki do których się odnoszę miały znacznie niższe stopy zwrotu: WIG (+0,25%) i sWIG80 (+13,94%).

2020 rok będzie na pewno obfitował w wiele wydarzeń które wpłyną na rynki finansowe. Z tych pozytywnych w mojej ocenie zaliczyć będzie można napływające środki do PPK (nasze „podwórko”), wybory prezydenckie w USA i zakończenie sporu handlowego USA/Chiny, jeśli chodzi natomiast o negatywne informacje to mamy pewny już Brexit, możliwy koniec hossy w USA oraz definitywny koniec OFE w Polsce. Nie zmiennie zamierzam stawiać na małe i średnie spółki których może negatywne wydarzenia nie dotkną a w szczególności te w przypadku których oczekuję poprawy wyników (głównie zysków) w najbliższych kwartałach i które są rozsądnie wyceniane.


Czy uda się zarobić w tym roku to nie wiem bo na wiele „wydarzeń” nie mam wpływu ale za to mam wpływ na swoje życie prywatno/publiczne w którym postanowiłem sporo namieszać. Postanowiłem podjąć nowe wyzwanie i od dzisiaj dołączyłem do zespołu „fachowców” Pawła i Remigiusza z PortalAnaliz.pl. Głównym powodem tej decyzji jest to że chcę uczestniczyć w ciekawym projekcie jakim jest Portal czyli miejscu gdzie „praktycy giełdy” (inwestorzy) wymieniają swoimi poglądami i doświadczeniami inwestycyjnymi, gdzie na zadane pytanie (opinię) odnośnie spółki czy opublikowanej informacji cenotwórczej nie trzeba czekać kilka dni (tak jak na wielu stronach finansowych czy blogach) a odpowiedź jest w kilka/kilkanaście minut, gdzie pojawiają się dziesiątki jak nie setki analiz ciekawych spółek i podsumowań publikowanych przez nie wyników. Paweł i Remigiusz wyznają podobną co i ja filozofię czyli inwestowanie w spółki rozsądnie wyceniane, zdrowe fundamentalnie które mogą w przyszłości poprawiać swoje wyniki – podobne kryteria inwestycyjne sprawiały że często analizowaliśmy te same spółki więc łącząc siły wyeliminujemy powielanie treści (analiz). Kolejnym powodem „przejścia” do PortalAnaliz.pl była też znacznie lepsza struktura informatyczna, profesjonalnie stworzony czat (to na czym mi najbardziej zależy) oraz opieka informatyka co dla mnie laika w tej dziedzinie jest bardzo istotne. Powodem przejścia są też pieniądze (na razie sporo mniejsze dla mnie) bo jak wiecie mój blog funkcjonował przez ostatni rok na wsparciu poprzez darowizny czytelników a ja nie chciałem tego dalej w ten sposób ciągnąć. Nie miałem honoru/odwagi pod koniec marca 2020 roku prosić/upominać się wśród czytelników o wpłaty a gdybym się na to zdecydował musiałbym prosić o znacznie wyższe wpłaty bo koszty prowadzenia bloga (dostępów do różnych ważnych serwisów) są spore. Na PortalAnaliz.pl problem wpłat i dostępów do treści jest świetnie rozwiązany, czytelnik sam się pierwszy raz rejestruje, nadaje login jaki chce i następnie opłaca abonament, gdy go nie opłaci przed jego końcem to traci dostęp (proste i logiczne).

Wprowadzając możliwość darowizn na analizyprezesa.pl zobowiązałem się do prowadzenia bloga do 31 marca 2020 roku i słowa chcę dotrzymać. Jednak nie ukrywam iż dużo własnej energii zamierzam od dzisiaj poświęcać PortalAnaliz.pl na którym mnie „najczęściej spotkacie” dlatego razem z założycielami portalu postanowiliśmy wprowadzić promocję tylko dla zarejestrowanych czytelników bloga analizyprezesa.pl która będzie pewną rekompensatą za „utratę części mojej energii” i stopniowe wygaszanie aktywności na moim blogu :-). Osoby które zarejestrują się i opłacą abonament na PortalAnaliz.pl  otrzymają przedłużony abonament nawet o 3 miesiące czyli łącznie nawet 15 miesięcy abonamentu w cenie 12 miesięcy.

Wyjaśniając – abonament ten będzie ważny do 31.03.2021 czyli kupując dostęp 1 stycznia 2020 roku dostajesz 15 miesięcy dostępu ale kupując dostęp 1 marca 2020 roku to dostajesz mniej bo 13 miesięcy dostępu – czyli czym wcześniej wykupisz dostęp tym więcej zyskasz :-)

Ważne – po zakupie abonamentu kto chce mieć przedłużony dostęp musi napisać e-mail do mnie na blogprezesa@gmail.com z informacją o wykupieniu dostępu do PortalAnaliz.pl a ja sprawię że dostęp zostanie wydłużony.

Abonament na PortalAnaliz.pl wynosi tylko 123 zł rocznie (ok. 10 zł miesięcznie) i moim zdaniem jest to zdecydowanie niska kwota gdyż dobry produkt i treści powinny zdecydowanie więcej kosztować. Moje przekonanie wynika z własnych doświadczeń gdyż mam wykupiony dostęp do dobrych serwisów gdzie podstawowy abonament roczny jest znacznie wyższy i droższy: Gazeta Parkiet 1.890 zł, gpwatak.pl 700 zł, stockwatch.pl 399 zł, biznesradar.pl ok. 200zł.

Na koniec chciałbym czytelnikom bloga podziękować za miniony rok i lata poprzednie dzięki którym pomimo już w tym roku obchodzonego 20 letniego doświadczenia w inwestowaniu na rynku finansowym (w 2000 roku zacząłem grać na opcjach na walutach) wiele się nowego nauczyłem i to nie jest banał. Przez wiele lat głównie patrzyłem na liczby w sprawozdaniach finansowych, kupowałem raczej spadające akcje przy wsparciach i miałem problemy ze zbyt wczesną sprzedażą rosnących akcji a dzięki Wam powoli zmieniam swój styl inwestowania. Myślę że się nikt nie obrazi że go pominąłem ale szczególnie chcę podziękować @ Nieukowi za jego odmienne ale skuteczne podejście inwestycyjne, za szukanie wartości spółek w ludziach je tworzących (zarządowi, głównym akcjonariuszom), za to że szukał tych co działają na rynku globalnym czy podpowiadał zagrania typowo techniczne pod rosnące obroty na akcjach.

Z okazji nadejścia Nowego Roku chciałbym życzyć czytelnikom bloga samym dobrych i trafnych decyzji w życiu osobistym, zawodowym i tym giełdowym – aby ten 2020 rok był lepszy od poprzedniego roku.

Mam nadzieję że z wieloma czytelnikami będę miał przyjemność nadal wymieniać poglądy i doświadczenia inwestycyjne już na PortalAnaliz.pl.

Prezes

 


avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MariuszPrezesMarcinGkarkalisanti Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
karkalis
Gość
karkalis

Powodzenia! Czas zacząć czytać portal analiz :)

anti
Użytkownik
anti

Prezesie, Wielki Szacun. Twój blog oraz Portal Analiz stały się moimi podstawowymi źródłami wiedzy o spółkach na GPW. Nie jestem w stanie spamiętać ile dobrych pomysłów inwestycyjnych ma swoje źródło u Ciebie lub użytkowników forum. Na pewno najjaśniejsza gwiazda w moim portfelu – Enter :)

Mam nadzieję, że jak najwięcej osób przeniesie się do Portalu Analiz, od siebie dodam że abonament tam spokojnie się opłaca. A wszystkim czytelnikom życzę wystrzałowych inwestycji w 2020 roku!

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

Prezesie to trzeba prędko sekcję ” O nas” aktualizować :) Ja już dzisiaj wieczorem na pewno kupuję. Pozdrawiam i do zobaczenia

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

Życzymy powodzenia i sukcesów na portaluanaliz – świetna ekipa się zrobiła co cieszy! @Nieuk mam nadzieję, że też będzie stałym bywalcem. Do zobaczenia na portaluanaliz.

MarcinG
Użytkownik
MarcinG

Również korzystam od wielu miesięcy równolegle z obu portali i zdecydowanie polecam. Za te pieniądze nie ma się co nawet zastanawiać.

Prezesie, jeśli mam ważność konta na PA do 29.02, to również dostanę przedłużenie o 15 miesięcy, czy to nie jest wtedy promocja dla mnie?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.