"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

iAlbatros Group – jaka przyszłość w przypadku braku sprzedaży spółki zależnej ?

Postanowiłem tego krótkiego posta napisać aby po dzisiejszych silnych spadkach trochę uspokoić czytelników bloga a po części i siebie. Jak wiadomo nic nowego nie pojawiło się od ostatniego mojego wpisu o firmie link post ale w tym okresie najpierw były ponad 20% wzrosty a teraz tej samej wielkości spadki. Oczywiście spadkom towarzyszyły domysły że sprzedaż prawie zaklepana a spadki to przypuszczenia że nici z tego. Jednak nie chcąc nikogo już uspakajać i tworzyć różne teorie spiskowe chcę na liczbach pokazać ile faktycznie może być spółka warta gdyby nawet do sprzedaży nie doszło.

Obecnie akcji w obrocie jest 11.662.677 z czego skupionych jest 1.411.479 czyli 10.251.198 co przy kursie 10 zł da kapitalizację 102,511mln. Patrząc w raporty finansowe mamy bardzo mocny bilans w którym aktywa obrotowe w wysokości 96,949 mln są wyższe aż o 53,601 mln od zobowiązań 43,348 mln (22,948 mln + 20,400 mln). Czyli można spokojnie stwierdzić że jest aż 53 mln gotówki bo specyfiką tej branży są wysokie należności które są regulowane.

Kolejną ważną informacją to jakie spółka zależna (sprzedawana) miała prognozy na kolejne lata link (w mojej ocenie celowo odwołane aby zmusić akcjonariuszy do wyrażenie zgody na sprzedaż spółki zależnej) a te były bardzo optymistyczne bo już w 2018r. prognozowany zysk to 29,4 mln.

Patrząc na tak dużą dynamikę wzrostu przychodów i zysku netto powstaje pytanie czy te prognozy są realne ? W mojej ocenie są realne gdyż za 2016r. patrząc po wynikach za 3 kw nie będzie problemu z realizacją pierwszego roku a pozostałe lata też powinny być z mocnym progresem. Świadczyć może o tym choćby podpisana umowa 17.08.2016r. z jednym z największych francuskich biur podróży  Havas link umowa wg której szacowany obrót roczny to między 50 mln a 150 mln euro rocznie przy marży 7% czyli nawet 45 mln zł prowizji rocznie (kurs euro w wyliczeniu to 4,3). Oczywiście Havas to jeden z wielu klientów iAlbatrosa ale jest to dobry przykład gdyż mamy podane szacunki przychodów i marży.

Jak widać na powyżej iAlbatros jest mocną fundamentalnie firmą, przy 100 mln obecnej kapitalizacji można uznać że ma 53 mln gotówki i bez żadnego zadłużenia a jej prognozowana c/z na 2017 to około 7,5, 2018 to 3,5. Co ważne podany wskaźnik c/z dotyczy prognozy zysków sprzedawanej spółki zależnej iAlbatros Poland a w grupie jest jeszcze np. Satis (system zarządzania flotą).
W mojej ocenie nawet w przypadku braku oczekiwanej sprzedaży trzeba patrzeć optymistycznie gdyż jest realne iż przy tak dużej dynamice rozwoju firmy kurs może średnim terminie  (2,3 lata) nawet podwoić wartość.

Poprzednie posty o spółce link 1 post i link post 2
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
UnknownPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Unknown
Gość

Ja tylko usrednilem teraz mam 11.20 i wiem że to będzie dobra inwestycja. Lopo

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Z całą analizą prezesa jak zwykle się zgadzam. Od siebie dodam , że IV kwartał powinien podnieść poziom gotówki a pozostałe po ewentualnej sprzedaży spółeczki szacuje na 12-15 milionów. Co do kursu to wg mnie jego niska wartość to dodatkowa presja na fundusze żeby zaklepać sprzedaż.
sl

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A mi wczoraj wpadło niewiele po 9,80 zł :) czekajmy, zobaczymy. Luty krótki, więc bliżej, niż dalej.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak jak pisze Prezes to wszystko jest LOGICZNE. Każdy chce zarobić od prezesa firmy poprzez fundusze a kończąc na kupującym. Nie widzę więc powodu aby sprzedać iAlbatros pózniej za mniej lub nie sprzedawać wcale. Ryzyko jest ale w mojej ocenie zdecydowanie jest więcej argumentów za niż przeciw. Jak było pisane wcześniej na forum będą bujania kursu tak było wcześniej i tak będzie teraz. Ja średnią mam kolo 10zł i trzymam i liczę na zysk ale niech każdy decyduje sam. Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Po za tym przypominam że tu gra idzie o nawet do 15zł w marcu wiec 40% 50 % zysku. To nie jest 2% na lokacie albo 10% na spółkach dywidendowych na ROK. Taka inwestycja musi być obarczona ryzykiem i trzeba się z tym liczyć. Najważniejsze to spokój i opanowanie. Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A ja ponawiam pytanie. Czy może być tak, że do 1 marca do sprzedaży nie dochodzi za tą minimalną cenę 140 mln a po tej dacie albatros zostaje sprzedany za np. 70 mln (po 1 marca minimalna cena 140 mln już nie zobowiązuje zarządu).
Pozdrawiam.
Ornitolog.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Kluczowe ryzyko. Kwota 140m to może być sposób prowadzenia negocjacji.
Po drugie cytat z raportu: "W ostatnim czasie doświadczyliśmy istotnych zmian naszych uwarunkowań strategicznych, które dotyczą w szczególności konsolidacji firm konkurencyjnych i partnerskich. Jednym z takich zdarzeń było nabycie
naszego bezpośredniego konkurenta (a zarazem partnera przy niektórych kontraktach), firmy KDS przez American Express Global Business Travel. W wyniku takich akwizycji nasz biznes zostaje poddany coraz większej
presji ze strony podmiotów znacznie silniejszych pod względem możliwości finansowych oraz zasięgu działalności, co z kolei przekłada się na efektywność biznesu i możliwość generowania przepływów pieniężnych w możliwej do przewidzenia przyszłości. "
Kolejny punkt to sprawa sądowa na 14 mln zł.
I pomimo wyniku brak generowanej gotówki.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.