"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Wirtualny Portfel Fundamentalny ponownie wskakuje w ubranka Coccodrillo

Pomimo niejednoznacznej sytuacji na giełdach i ryzyka pogłębienia grudniowych dołków postanowiłem ponownie wejść w akcje CDRL (poprzednia analiza tutaj).            Kupiłem 300 akcji po 25 zł, oczekiwany wzrost kursu 30% w okresie najbliższych 24 miesięcy, inwestycja średnioterminowa do maksymalnie 2-3 lat.


Zazwyczaj nie wchodzę drugi raz w spółkę na której wcześniej straciłem ale po informacjach o trzech przejęciach ciekawych spółek uważam iż CDRL ma bardzo mocne fundamenty i może wręcz skokowo zwiększyć skalą biznesu. Pierwszym i największym jest przejęcie za 6,39 mln usd 75% udziałów link (pierwotnie kupione 90% a następnie odsprzedane 15% link) białoruskiej sieci sklepów Buslik.

Drugim jest przejęcie spółki Lemon Fashion z Poznania (68% udziałów za 1,35 mln usd).

Trzecie przejęcie to zakup (objęcie udziałów do łącznie 40%) za 6 mln zł (wcześniej zainwestowane już 2 mln zł) spółki Sale Zabaw Fikołki.

Dzięki tym przejęciom spółka mocno rozszerzy asortyment towarów, wejdzie do Euroazjatyckiej Unii Celnej (wartość rynku rosyjskiego to 7,8 mld USD), osiągnie efekty synergii (np. niższy najem powierzchni w galeriach gdzie są sale zabaw i sklepy Cdrl , na Białorusi wysoki koszt kredytu) i podwoi przychody w 2019 roku (więcej do poczytaniu np. tutaj). Oczywiste jest że na chwilę obecną zysków z synergii nie można policzyć ale na podstawie podanych danych można wstępnie wyliczyć o ile może wzrosnąć Ebidta powiększonej grupy.Jak widać w powyższej tabeli Ebidta wzrośnie o około 20% i na takim poziomie można też szacować wzrost zysku netto (przeliczone na pln po kursie 3,75, zakup Buslik pomniejszony o możliwą kwotą uzyskaną z odsprzedaży 15% akcji). Na stronie EKRS można sprawdzić wyniki polskich spółek za 2017 rok i obie spółki „Lemon” i „Fikołki” są jak najbardziej rentowne.

W mojej analizie z kwietnia 2018 oczekiwałem że Cdrl zarobi 20 mln w całym 2018 rokujednak wyniki po 3 kwartałach jak i zakomunikowany wzrost przychodów w polskich sklepach (zagraniczna sprzedaż nie jest raportowana) który wzrósł o 8% a e-commerce o 35% dają mi podstawy uważać iż zysk będzie jeszcze wyższy. Oczekuję w 2018 roku 21 mln zł zysku (wzrost o 56% r/r) oraz 7 mln zysku w 4 kw 2018 (wzrost o 22%) i spadek c/z do 7,20. Jeśli nie będzie perturbacji walutowych i faktycznie ceny energii nie wzrosną to oczekuję że powiększona grupa Cdrl zarobi w 2019 roku 25 mln zł a c/z spadnie do 6.

Ciekawostką jest też fakt iż Cdrl ustanowiło program emisji obligacji do 40 mln zł link a na powyższe przejęcia wyemitowało tylko 8,9 mln zł. Oznaczać to może dobrą pozycję gotówkową na koniec roku (najlepszy kwartał wynikowy w roku) i/lub możliwość dalszych przejęć i/lub refinansowanie drogiego białoruskiego zadłużenia (jeśli takie jest). Z istotnym informacji należy jeszcze wspomnieć iż w listopadzie 2018 roku link został uchwalony skup do 96.872 akcji z ceną do 30zł i trwający do października 2023 roku.

Cdrl regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i dywidendy są na poziomie 3-4%, jednak w związku z ostatnimi akwizycjami zarząd zakłada zmniejszenie jej w obecnym roku i powrót od 2020 roku do wcześniejszych poziomów. Jest to słuszna strategia zmniejszania zadłużenia kosztem dywidendy a niski wskaźnik ogólnego zadłużenia 0,48 potwierdza rozsądne podejście zarządu do zadłużania firmy.

Podsumowując: Cdrl wydaje się nisko wycenianą spółką (c/z 7,63, ev/ebidta 5,94) która dzięki dokonanym przejęciom może znacznie zwiększyć swój biznes. Poza wzrostem przychodów i zysków uzyska też szansę wejścia na trudny lecz opłacalny rynek rosyjski. W mojej ocenie (patrząc na inne spółki odzieżowe notowane na GPW) obecny kurs jest mocno niedowartościowany i stwarza okazję inwestycyjną dlatego znalazł się w portfelu fundamentalnym.

Po spadkach we wrześniu 2018 w okolice 20zł kurs odbił już blisko 25% i wydaje się że kurs wraca do trendu wzrostowego tym bardziej że krzywe kroczące dały sygnał kupna.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, parkiet.com, ekrs oraz portalu ekonomicznego biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki CDRL w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
9 Comment threads
17 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
YonkeJanRafffKarol AdxPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
OBS
Gość

Dziś będzie analiza CDRL na Portalu Analiz.

Rafff
Gość
Rafff

Kolejna analiza CDRL:
http://bananowagpw.pl/?p=114

Dawid
Gość
Dawid

PCM – ktoś, coś wie tam u „góry”? Duży obrót ze wzrostem kursu. Jednak będzie wezwanie w okolicach 17zł??

Wojt
Gość
Wojt

Mam dziwne wrażenie że aktywność na blogu spadła. Wydaje mi się?

Paweł
Gość
Paweł

Na misiach bessa trwa caly czas, wiec aktywnosc na blogach gieldowych coraz mniejsza, przynajmniej ja takie mam wrazenie.

Karol Adx
Gość
Karol Adx

Tak samo spada generalnie aktywność na giełdzie, lekki marazm na rynku i okres ferii bardziej skłania ludzi do podróżny i odpoczynku niż giełdy :)

Michał
Gość
Michał

KANIA
Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytanie, dlaczego Kania mimo generowania wysokiego zysku netto z roku na rok nie była w stanie spłacać długu oprocentowanego? Jest to pewnie związane z przepływami operacyjnymi które to miała negatywne do 2017 roku, po przejęciu SS które miało miejsce w grudniu 2017 spółka zaczęła pokazywać nagle mega dobre przepływy operacyjne, dlaczego tak się stało i czy jest to związane z przejęciem SS? Rozumiem to tak ze teraz skoro spółka generuje bardzo ładny zysk netto, poprawiła bardzo marze + co najwazniejsze generuje cash z przeplywów operacyjnych, czy nie oznacza to ze jest w stanie zacząć spłacać swój dług?! O obecnej wycenie firmy mówi kapitalizacja która jest na poziomie EBITDA oraz P/E na poziomie 2,5 :D
Co uważacie ?
Pozdrawiam,
Michał H.

Paweł
Gość
Paweł

Cześć Prezes,

To będzie świetny wybór! Już dawno temu pisałem, aby lepiej przyjrzeć się CDRL kiedy był w okolicach 20zł. Od tego momentu kurs urósł już ponad 20%. Przełom tego roku to wysyp bardzo pozytywnych informacji. Różne plotki głoszą, że może dojść jeszcze do kilku przejęć. Te słowa nie bez powodu padły z ust prezesów.
Był ktoś na evencie CDRL, który odbywał się w Warszawie 15.01? Trzeba było upomnieć się o zaproszenie… Czy autorzy blogów również zostali zaproszeni? Prezesie, byłeś tam?

Pozdrawiam

OBS
Gość

CDRL jest bardzo fajną spółką.
Byłem na ZWZ w maju: http://www.gazetagieldowa.pl/2018/05/po-wza-cdrl.html i pozytywnie oceniam Zarząd.

Natomiast CDRL sprzedaje już na Białorusi. Ma 2 sklepy własne i 45 punktów „shop in shop”, czyli w sieci Buslik.
I Białoruś jest najważniejszym rynkiem zagranicznym (połowa sprzedaży eksportowej).
Zakup Buslika był trochę ochroną swojej dystrybucji na Białorusi, bo rosyjska sieć Dietskij Mir chciała go przejąć. A to mogło oznaczać wyrzucenie Cocodrillo z Buslika.

Sceptyk
Gość
Sceptyk

Totalnie popieram, CDRL jest bardzo zdołowną pod wzgledem wyceny (jesli popatrzec na spolki porownywalne z branzy odziezowej to bardzo jasno widac, ze mnoznik na CDRL jest bardzo atrakcyjny), dodatkowo rozsadne podejscie do dlugu i bardzo atrakcyjne przejecia (w moim portfelu akcje CDRL od ok 2 msc). Oby tak dalej.

Pozdr.,
Sceptyk

Nieuk
Gość
Nieuk

Faktycznie mądrze zarządzana spółka. Ten poziom ok.25 zł ciekawy do akumulacji. Przydalaby się większa płynność, ale przy tak skrajnie niskim ff będzie to bardzo ciężkie…

Pozdrawiam.

Damian
Gość
Damian

Zgadza sie, fundamentalnie wyglada dobrze.

Jednak mnie martwi to ze gdy jestem w centrach handlowych to sklepy CDRL sa zawsze puste, sam tez nigdy tam nie kupuje i nie znam osob ktore kupuja.

Jakie sa Wasze doswiadczenia?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.