"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Aktualności, analizy, komentarze 3/2018

dodano 14.03 na comparic.pl Seko jako gorąca spółka dnia, trochę to przesadzone stwierdzenie ale przynajmniej dobrze piszą o spółce.

na stockwatch.pl bardzo dobra analiza Inter Rao Lietuva, analityk wskazuje niską wycenę i niedowartościowanie akcji ale może to wynikać z dużych zagrożeń w przyszłości, szczególnie po roku 2020r. gdy skończą się dopłaty do energii produkowanej z farmy wiatrowej.

13.03. na strefainwestorow.pl ciekawy artykuł o zagrożeniach dla prywatnych TFI (Altus, Skarbiec, Quercus)

Unimot – premia lądowa dalej rośnie i dzisiaj to 6,60%

12.03 Getback zaczął negocjacje link z potencjalnymi trzema podmiotami na temat objęcia przez nich akcji, co ciekawe podmioty te pochodzą z Izraela więc nieoczekiwany kierunek (liczyłem na USA)

Ferro poinformował link iż może być zmuszony przez US zapłacić do blisko 28 mln zaległego podatku

LSI Software – dm bos podniósł cenę w rekomendacji do 17,50zł, oczekują że było 5,1  mln w 2017 zysku i będzie 5,8 mln w 2018 (zwracają na możliwą dywidendę i trwający skup).

Helio (spółka która kilka miesięcy temu miałem w portfelu) opublikowało raport za drugi kwartał ich roku obrotowego i wyniki na poziomie zysku netto są sporo lepsze od moich oczekiwań, oczekiwałem spadku o 10% (koszty reklamy telewizyjnej) a mamy wzrost o 10% (6,529 mln), marża wzrosła o 1 pp do 27,37% a przychody wzrosły o 1% (w zasadzie płasko), c/z spada do 5,76, przepływy operacyjne gorsz r/r gdyż wg raportu firma świadomie zwiększyła zapasy, bilans mocny.

11.03 Eurotel w bykach tygodnia wg poniedziałkowej Gazety Parkiet, w czwartek historyczny kurs notowań wspierany formacją złotego krzyża.

9.03 – prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie budowy i eksploatacji autostrady A4 (Kraków-Katowice) którą zarządza Stalexport link, ciekawe czy kurs w jakiś sposób zareaguje ?

na parkiet.com ciekawy artykuł o wskaźniku EV/EBIDTA (wartość przedsiębiorstwa/ebidta)  którego używam w analizach spółek, wg artykułu jest to lepsza alternatywa od c/z.

kolejny dzień wzrostu premii lądowej Unimot, dzisiaj to już 6,48%.

8.03 pisałem poniżej iż firmy paliwowe mogą przed wejściem opłaty emisyjnej dyskontować podwyżkę i widać to już w premii lądowej Unimot, wczoraj wynosiła 5,80% a dzisiaj wzrosła do 6,39%.

ABC Data podała przychody ze sprzedaży za luty link które wyniosły 306 mln i są one wyższe o 5,5% r/r, łącznie za dwa pierwsze miesiące 2018 wzrost wynosi 3,80%. Jeśli faktycznie firma przechodzi na wysokomarżowe produkty to wyniki za obecny kwartał mogą być mocne.

Unimot, PKN i Lotos – państwo chce wprowadzić 8 groszy na litrze paliwa opłaty emisyjnej co teoretycznie może podnieść ceny benzyny o 10 groszy. Co ciekawe PKN i Lotos twierdzą że nie podniosą cen ale jest to raczej blef gdyż w połowie 2017 jak miała być podniesiona o 25 groszy opłata paliwowa to przez kilka tygodni wcześniej mocno marże hurtowe poszły w górę. Teraz spodziewam się że będzie podobnie, w krótkim terminie dobre info ale w długim negatywne.

7.03 wg v-ce prezesa BAH w 2018 oczekiwany jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży samochodów Land Rover i Jaguar link

Altus poinformował link że wzrosły mu w lutym aktywa o 600 mln, jednak wzrost wynika z otrzymania środków w zarządzanie przez JSW (niskomarżowy dochód), aktywa wyżej marżowe niestety odnotowały spadek.

6.03 kto ma akcje FAM to został opublikowany regulamin wydawania akcji Link


BAH podał dane sprzedaży za luty link i patrząc na wzrosty kursu rynek przyjął je pozytywnie, ja nie ukrywam iż nie do końca rozumiem ich raportowania (nie wiem na co konkretnie patrzyć).

5.03.  we wtorkowym parkiecie jest artykuł o Avia AM Leasing i problemach z rejestracją na walne, firma zbyt późno zgłosiła je do KDPW, i tylko jeden dzień był na rejestrację, ponadto niektóre biura pobierały kilkaset euro opłaty za zaświadczenie o rejestracji. Jest też informacja że wg KNF opuszczenie GPW wg prawa litewskiego jest prawidłowe.


Telestrada – jest analiza wyników za 4 kw 2017 na stockwatch.pl link, lekko pozytywna.

Getback – jutro o 12 na parkiet.tv wywiad z prezesem Kąkolewskim (czyżby kolejna porcja kłamstw ?)

Unimot poinformował iż chce rozszerzyć swoje produkty o stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ciekawe info link

zarząd Avia AM Leasing uważa link że cena wezwania jest godziwa a opierają się na notowaniach kursu w ostatnich latach (śmieszne)

2.03  Polski Dom Maklerski link w swoim portfelu umieścił na marzec Altus i Eurotel.

Altus – w pulsie biznesu jest wywiad z Buczkiem który wskazuje 8 faworytów Quercusa i jest wśród nich Altus TFI , oczekuje on ponad 10% dywidendy, podkreśla że firma ma 150 mln zł gotówki i warto trzymać taką spółkę w portfelu. Jednak nie można się spodziewać szalonego wzrostu wyniku w tym roku.

W gazecie parkiet też jest pozytywny artykuł o Altus TFI , zwracają na wysoką możliwą dywidendę oraz fakt iż przejęty BPH TFI dołożył do wyniku 3,5 mln zł.

Stalexport podał oficjalne wyniki i potwierdziła się moja teoria o zwiększeniu rezerw na wymianę nawierzchni, wzrost r/r wyniósł 24,837 mln więc bardzo dużo. Ciekawostka jest to iż zaczęli płacić w 4 kwartale już koncesję na którą wydali 59,5 mln zł i chyba zostało jeszcze 159 mln.

zdążyłem tylko napisać wpis o Getback iż może być nowa emisja akcji i podali komunikat o nowej emisji :-(  Nowych akcji może być aż 70% więcej więc bardzo dużo, co ciekawe mają to być dwie uchwały i zawieszone (pierwsza zawieszona a druga nie może wejść w życie dopóki pierwsza nie zostanie zrealizowana). W mojej ocenie mają jakiegoś inwestora strategicznego który chce wejść w Getback, najpierw dadzą akcje dużym inwestorom obecnym w akcjonariacie a to co zostanie obejmie inwestor. Skala emisji jest negatywna gdyż rozwodni kapitał ale środki pozyskane z emisji pozwolą na nowe zakupy i/lub spłatę drogiego zadłużenia. Zobaczymy jaka będzie reakcja rynku?

————————————————————————————————————————–
pojawiło się rano kilka ciekawych informacji. Getback poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych link, może to być poszukiwanie inwestora strategicznego, aliansu strategicznego itp.
– wydaje się to pozytywne info w przypadku przejęcia spółki (wezwania na akcje), gorzej jak będzie nowa emisja akcji ale ona wydaje się być już w cenach.

Quercus poinformował iż spadły mu aktywa pod zarządzanie o 200 mln (jakieś 4%).

Livechat podał iż wzrosła mu liczba klientów o 321 netto, słabe info bo w lutym 2016 wzrost był o 431.

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy
na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk   „Wczytaj więcej…”
Ważne
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
56 Comment threads
77 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
L.marekPrzemek StaniszewskipaulinkapadlinkaPrzemek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Premia lądowa to jakaś marża? Im wyższa to wyższy zysk? Dlaczego zmienia się z tak dużą częstotliwościa, tj codziennie?

Mam troche Unimotu i zastanawiam się nad dokupieniem, jednak doświadczenie mówi, żeby spadających noży nie brać… (Dziś sprzedałem ZEPAK, jako cut-loss)

Budzik

L.
Gość

Dzięki za odpowiedź. Fajny blog, dużo energii w niego wkładasz.

L.
Gość

Prezesie,

Czytałem Twój komentarz o Krezusie, natomiast ciekawy jestem czy to faktycznie jest spekulacja czy czegoś nie rozumiem. Mają działkę złotonośną w Kongu lub coś innego:)))
Dzisiaj prezes Krezusa zakupił 200 000 akcji po 4,80.

pozdrawiam
L.

marek
Gość
marek

Prezes, co sądzisz o KRVITAMIN?

Marek
Gość
Marek

Dzięki. No właśnie z powodu spodziewanej niepowtarzalności tych niestandardowych wydatków i nowej umowie (tu chyba jeszcze nie wszystko ogłosili bo jeśli tak to lekkie rozczarowanie) się zainteresowałem. Wynik 2017 obstawiam minimalnie wyżej (5mln) i 10 mln za rok. Co oznacza, że wycena powinna stać się atrakcyjna w ciągu tego roku a kurs najgorsze ma już za sobą. Czekamy na wyniki.

Marek
Gość
Marek

Nie no, 5 mln za 2017, 10 mln dopiero za 2018. "Za rok" miałem na myśli 2018, za rok od teraz:-)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam, co z tym Krezusem?, rośnie bez końca na każdej sesji praktycznie bez korekt, strach w to wejść bo kiedyś przecież musi być korekta, czy wyniki mogą się jeszcze poprawiać w kolejnych kwartałach?
Krzysiek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witaj Prezes,

twoja sprzedaż akcji Ferro w portfelu dywidendowym po negatywnej informacji która pojawiła się po sesji to niewłaściwe podejście. Transakcja po tym kursie co sprzedałeś była nie możliwa do zrealizowania. Bazując na sprzedaży po kursie zamknięcia sesji, powinieneś bazować na sesji, na którą ta informacja tak na prawdę ma wpływ. Wartości portfela postępując w ten sposób to fikcja. Ja bym to skorygował.

Pozdrawiam
Apacz

Przemek
Gość

Na 30 marca jest już zwołane pierwsze walne FAM: https://www.imsig.pl/pozycja/2018/48/10145,FAM_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za info. Na razie nic ciekawego.Jedynie wkurza mnie, że wykreślili, że będą ogłaszać walne na stronie www. Chamstwo. King_99

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Prezes
Jak myślisz czy akcje helio jeszcze wzrosną czy to juz koniec wzrostow w najblizszym czasie i na nastepne trzeba bedzie poczekac do świąt grudniowych. Czy realne jest osiagniecie poziomów 15zł.
Pozdrawiam Aski

Wojt
Gość

Moja złota kula mówi że będą potężne wzrosty. Kurs dobije do 20 a później zawróci na moment by znowu zaatakować 20 i go przekroczyć aż do 30. Trochę realizmu.

Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W mbank oferuję obligacje PCC Rokita oprocentowanie stałe 5 % płatne co kwartał, co sądzisz o takiej formie dywersyfikacji, spółka porządna także nie powinno być problemu z odsetkami, tylko mam pytanie czy na przykład po roku mogę te obligacje sprzedać czy muszę trzymać do wykupu bodajże do 2024, Paweł

Arek
Gość

Czy ktos, poza spodziewanymi dobrymi wynikami, zna powod az tak duzego wzrostu na Kani?

Wojt
Gość

Witam Prezes

Jakie jest twoje stanowisko w sprawie Aviaaml? Myślisz że jest szansa na podniesienie ceny wezwania? Myślisz że już można złatwiać świadectwo z innego banku? Czy jeszcze poczekać?

Bogdan
Gość
Bogdan

Ktoś na Avii od rana usiłuje kupić 50tyś akcji ,najpierw miał po 5,60 a teraz podniósł na 5,62-ryzykant czy lepiej poinformowany?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Uchwała Nr 526/2015Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.z dnia 29 maja 2015 r. w sprawie wykluczenia z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji spółki GLOBAL CITY HOLDINGS N.V. Zarząd GPW postanowił wykluczyć z obrotu giełdowego akcje tej spółki, oznaczone kodem „NL0000687309”, pod warunkiem:
1) ogłoszenia przez akcjonariusza/akcjonariuszy większościowych wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji tej spółki przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy, oraz
2) podjęcia przez organ stanowiący tej spółki, większością 4/5 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego, uchwały o wyrażeniu zgody na wycofanie akcji tej spółki z obrotu giełdowego
Na chwile obecną nie ma podstaw by sadzic iz GPW zmieni swoje podejscie (obecnie większość 9/10) A wprowadzenie nerwowości to woda na młyn wzywających. Zbiorą jeszcze brakujace ok.5% (za delistingiem na Walnym głosowało ok. 86% kapitału) i praktycznie za pieniądze Spółki ja kupią. Pozdrawiam K.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgodnie z art. 91 ustawy o ofercie walne zgromadzenie spółki, większością 9/10 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego, podejmuje uchwałę o zniesieniu dematerializacji akcji. Nie musisz miec 90% kapitału. Mozesz miec polowe, jezeli nikt oprocz Ciebie sie nie pojawi na WZ przegłosujesz to co chcesz :) Na FAMie przegłosowali bo akcjonariusze zostali w domach. Na Aviaam jak fundusze beda razem glosowały a wzywajacy nie zbiorą ok. 4%kapitału to nie beda mieli 9/10 :)
Uchwała FAM
Przewodniczący stwierdził, że w głosowaniu jawnym za powyższą uchwałą oddano 23.600.639 głosów (liczba akcji, z których oddano ważne głosy wynosi 23.600.639 co stanowi 74,02 % kapitału zakładowego), w tym głosów za: 23.001.546, głosów przeciw 599.093, głosów wstrzymujących się nie było, wobec czego powyższa uchwała została powzięta.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pozdrawiam K.

Przemek
Gość

"Na Aviaam jak fundusze beda razem glosowały a wzywajacy nie zbiorą ok. 4%kapitału to nie beda mieli 9/10 :)"

Przecież walne Avii już było i przegłosowali zejście z GPW.

paulinkapadlinka
Gość

To ze sobie przeglosowali wiekszoscią wymagana przez prawo litewskie ok, ale spółka jest notowana na parkiecie w Warszawie, a nie w Wilnie :) a zgodnie z regulaminem GPW Zarząd moze uzaleznic wykluczenie z obrotu od dodatkowych warunków np zazadac przeglosowania uchwały większością 9/10 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego (casus Global City Holding). A gdy wezwanie sie nie uda beda potrzebowali ok. 4% kapitału żeby uzyskać taka wiekszość :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W tej całej sytuacji z Aviaam widzę hmmm… sporo półprawd, które sprzyjają i tu niespodzianka wzywającym. Początek informacja o wezwaniu i ze będzie się odbywało to na podstawie prawa litewskiego czyli potrzebują większości 75% kapitału zakładowego, którą dysponują. Portale i gazety informują, ze litewskie samoloty odlatują z GPW i ze wszystko przesądzone. Dodatkowo podanie informacji ze KNF potwierdził ze proces może się odbywać na podstawie regulacji litewskich (bo niestety w polskiej ustawie jest luka i nic innego nie mógł powiedzieć). W obecnym stanie prawnym takiej spółki jak Aviaam nie dotyczy art. 91 ustawy o ofercie i wymogi w nim zawarte. Wydźwięk tej informacji jest taki ze KNF przesadził, ze Aviaam odchodzi z giełdy. Na forach ludzie nawołują żeby sprzedawać bo zostaniemy z nic niewartym papierem, bo na Litwe trzeba będzie jeździć. Wniosek trzeba szybko puścić PKC. Znowu wsparcie wzywających, którzy korzystając z ułomności przepisów za darmo chcą przejąć spółkę. Nikt nie pokusił się o analizę jak ten proces będzie wyglądał bo informacje krążące w przestrzeni publicznej już wszystko przesadzały. Nikt nawet słowem się nie zająknął spokojnie a gdzie prawa akcjonariuszy mniejszościowych (jeżeli ktoś taki był a ja jego wypowiedz przeoczyłem to przepraszam). To fakt, jest luka w przepisach, ale GPW na podstawie swojego regulaminu może stanąć w obronie akcjonariuszy mniejszościowych. W akcjonariacie są polskie fundusze, które jak pokazało walne nie dadzą się łatwo oskubać. Teraz czekam na wspólny komunikat od polskich funduszy ze zaproponowana cena nie odzwierciedla wartości godziwej spółki.
Wiec może nie wszystko stracone – nie panikujmy, trzymajmy akcje i czekajmy na decyzje GPW ��
Pozdrawiam – K.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tutaj GPW może przyczepić się do formy zwołania WZ, krótki czas mógł wykluczyć dużą ilość akcjonariuszy z możliwości pobrania odpowiednich papierów by przyjechać na walne. Ale to będzie dużo teraz zależało od GPW

Jr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie co sądzisz o SANOK. Kurs najniżej od 3 lat. Biznes raczej stabilny.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jest raport Helio – bez szału ale przynajmniej jest mały wzrost zysku – czekamy na 15 zeta.

Jason

Robert
Gość

pytanie odnośnie FAM.

Chciałbym się upewnić – wypełniam formularz z linku na początku strony. Zabieram dowód osobisty, jadę do firmy i tyle? Żadnych wyciągów z biura maklerskiego nie trzeba?

Robert
Gość

Dzięki. Tak właśnie rozumiałem ale wolałem się upewnić.
Szkoda że z AVIAAML tak prosto się nie da :(

Robert
Gość

I jeszcze jedna sprawa – czy coś tracę nie pobierając z FAMu akcji na papierze? Czy to w jakiś sposób ogranicza moje prawa akcjonariusza?

Sorry za głupie pytania ale sytuacja jest nowa, pewnie nie tylko dla mnie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panie Prezesie :)
Pytanie o ED INVEST SA.
Jesteś zwolennikiem inwestowania w Deweloperów?
Czy twoim zdaniem warto zakupić czy może z uwagi na przegrzanie gospodarki lepiej poczekać na spadki.
Stefan.

Syriusz
Gość

W przypadku GPW, jest ten plus, zysk z 2017 to 156 mln. Jest to kwota na tyle mała, że nie opłaca się rządzącym z tym kombinować, bo dodatkowo może to mieć wpływ na cały rynek kapitałowy, inne sektory jak banki czy energetyka mają znacznie większą kasę do rozdysponowania.

Syriusz
Gość

Wg. Parkietu oferta GPW na przejecie giełdy w Izraelu została odrzucona ze względów politycznych chociaż finansowo była najkorzystniejsza. Ciekawa sprawa. Co w ogóle sądzicie o zakupie akcji GPW? Co rok mają większe przychody i zysk o kilka %, płacą bardzo stabilna dywidendę, c/z też umiarkowana.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Avia AML – tak były wszystkie fundusze, w tym te największe. Jednego nie uznali, bo nie miał tłumaczenia na litewski, ale to mały procent udziału (0,4%). Komunikat ma być do 7 dni.

Tituch

Tituch

Czepan
Gość
Czepan

A było coś o cenie wezwania? Poza walnym ludzie z funduszy coś mówili?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes interesowałeś się kiedyś spółką Masterpharm, spółka jest po ostrej przecenie, C/Z w granicach 10 + dywidenda i oczekiwana poprawa wyników w tym roku, na minus płynność + możliwość zakazu reklamy suplementów, Pozd. Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

AviaAML – za delistingiem głosowało 87,25%. Informacja prosto z WZ.

Tituch

Zgred
Gość

Tituch…

serio byłeś na Litwie na WZ?

napisz coś więcej…

nde
Gość
nde

Poprawcie mnie jeśli się mylę, czy nie miało być 90% żeby to przeforsować? Albo coś pokręciłem… I racja, jeśli tam byłeś to szacun.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

tak z ciekawości a z czego to wynika ze wg prawa litewskiego?Pozdrawiam K.

SaszKa
Gość
SaszKa

Odrobina spekulacji – XPLUS :)

Lubię inwestować w spółki dywidendowe w miarę przewidywalne.
Jednak jak każdy od czasu do czasu potrzebuję trochę adrenaliny i dzisiaj jest taki dzień.

Na spółeczce, którą długo już mam, jest wybicie.
Normalne poziomy po których spółka chodzi to ok. 17gr, dzisiaj jest już 20gr.
W zeszłym roku na takim wybiciu kurs dojechał do ok. 28gr.

Spółka informatyczna, C/Z w miarę , tylko płynność normalnie słaba, ale pod spekulację …

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes,

Co myślisz o szansach ZM KANIA na uzyskanie refinansowania obligacji wlasnych oraz Staropolskich, zapadających w marcu, kwietniu i maju? To ponad 120 mln. Zaplanowali emisje obligacji na 150 mln (zapewne rolka + aby trochę poprawić plynnosc biezaca).
Sadzisz ze zbiora chętnych na te nowe obligacje?

Cross

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Odnośnie obligacji tak na szybko najlepszą stroną jest ta:
https://gpwcatalyst.pl/statystyki-kalkulator-rentownosci
W kalkulatorze są wszelkie istotne dla inwestora dane.
Jak dla mnie to można rozważyć zakup obligacji PCC Rokita i PCC Exoll,(5-5,5% stały kupon), Może jeszcze Echo, czy Cyfrowy Polsat jako odrobine lepsza alternatywa lokaty. Orlen czy banki nie ma sensu kupować bo takie oprocentowanie jest na lokacie jak na ich obligacjach a w banku przynajmniej jest BFG. Do tego na mniejszych emitentach płynność jest beznadziejna lub żadna.
Ja np. nie kupiłbym nigdy obligacji Kani czy np. windykatorów – dla paru groszy ryzykować stratę całych pieniędzy to nie ma żadnego sensu. Jak już kupować obligi to spółek, których się jest pewnym i ważne żeby spać spokojnie mając te papiery. Ryzykuje się na akcjach ale tutaj oczekuje się min. 20% rocznie. Ja mam takie podejście.
aleks

Wojt
Gość

Witam Prezes

Ponieważ zbliża się pomału okres zacieśniania polityki pieniężnej chciałbym cię prosić o jakiś wpis wprowadzający w świat obligacji. Chodzi mi o praktyczny poradnik jak zacząć. Jakie obligacje najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę przy kupnie? Gdzie są notowane obligacje. Czy mając zwykłe konto maklerskie mogę kupić obligacje?
Bedzie to miało zastosowanie do zbudowania dobrze zdywersyfikowanego portfela. Jak wiadomo każdy taki portfel powinien zawierać w sobie jakiś udział obligacji.
Każdy taki portfel powinien też być zabezpieczony opcją. Ale to chyba bardziej odnosi się do spółek opartych na indeksie dużych spółek.

Pozdrawiam

Syriusz
Gość

Ja bym nie był taki pewien tego okresu zacieśniania polityki pieniężnej. Dzisiaj w końcu rynek sobie to uświadomił, przeceniając banki o kilka procent.
1. Zbliżają się lata wyborów, trudno oczekiwać, że PiS będzie sobie strzelał w kolano i podnosił stopy/dusil gospodarke. Nie po to wprowadzali 500+ aby przed wyborami wykasowac bodziec fiskalny. Wczorajsza wypowiedz Glapinskiego tylko to podkresla.
2. Ta czekajac to mysle, ze mozemy nawet doczekac spowolnienai gospodarczego i wtedy bedzie mowa o obnizkach stóp.
3. Inflacja nawet jakby było 3-4% to tragedii nie będzie przez niedługi okres.

Tantal64
Gość

Witam. Bardzo dziękuję osobą, które napisały do mnie z chęcią pomocy. Dzięki prezes za wyrozumiałość i tolerancję mojej prywaty

Anonimowy
Gość
Anonimowy

"BAH podał dane sprzedaży za luty link i patrząc na wzrosty kursu rynek przyjął je pozytywnie, ja nie ukrywam iż nie do końca rozumiem ich raportowania (nie wiem na co konkretnie patrzyć)."
Fajnego bloga prowadzisz to pomogę rozszyfrować :) na przykładzie lutego 2018.

Komunikat Spółki:
"Nawiązując do Raportu bieżącego nr 06/2016 opublikowanego w dn. 4 lutego 2016 r. Zarząd British Automotive Holding S.A. [Emitent] informuje, że w lutym 2018 r. osiągnięte zostały następujące wyniki:
– Liczba sprzedanych przez Importera samochodów – 252 szt. (+16% r/r), w tym 196 samochodów marki Land Rover i 56 samochodów marki Jaguar; YTD 2018 455 szt. (+41% r/r).
– Wolumen sprzedaży zgodnie z wynikami generowanymi w Grupie: 129 szt. (-9% r/r), w tym 102 samochody marki Land Rover i 27 samochodów marki Jaguar, sprzedane do dealerów spoza Grupy; 111 szt. (+76% r/r), w tym 86 samochodów marki Land Rover i 25 samochodów marki Jaguar, sprzedane przez dealerów z Grupy do klienta finalnego.
– Wartość sprzedaży netto samochodów sprzedanych do dealerów spoza Grupy oraz wartość samochodów sprzedanych przez dealerów z Grupy do klienta finalnego wyniosła 58,1 M PLN (+24% r/r); YTD 96,8 M "
Tłumaczenie na całości (rozbicie na Jaguara i Rovera każdy inteligentny inwestor samo zrobi:):
– Generalny Importer BAH sprzedał w lutym 252 samochody – sprzedał, ale również do dealerów własnych (tam gdzie GK BAH jest właścicielem większościowym spółek posiadających salony i będących dealerami).
– no ale cześć została sprzedana do własnych spólek i być może nie została sprzedana do klienta na zewnątrz więc ne jest to do końca istotna sprawa. Ta wartość powyżej to jest to co BAH raportował jako 2.500 sztuk sprzedanych rocznie w roku 2017. Tutaj jest mały haczyk, bo spółka czasami podpisuje umowy na sprzedaż zagranicę (czyli np. do Niemiec) – jest to sprzedaż i jest marża ale potem nie ma przychodów z serwisu no i to są one-off – ale oczywiście są
– potem Spółka raportuje, że sprzedała 129 sztuk do dealerów zewnętrznych i to będzie w ich sprawozdaniu skonsolidowanym (zarówno sprzedaż jak i marża)
– a dodatkowo dealerzy wewnętrzni (ci których właścielem jest na końcu BAH) sprzedali do klientów zewnętrznych 111 sztuk (też będzie w sprzedaży skonsolidowanej)
– w efekcie w sprzedaży skonsolidowanej pojawi się 240 (129+111) sztuk o wartości 58.1M
– czyli można powiedzieć, że spółka sprzedała 12 sztuk na zapas, które są na stanie dealerów wewnętrznych (t jednak jest bardziej skomplikowane i złożone, ale takie uproscenie)
pozdrawiam
Analityk_Fundamentalny

Przemek Staniszewski
Gość

Upusty w styczniu to dawali (akcja jaguar bez VAT) – ale jak rozumiem to powinno być w sporej części finansowane przez koncern. Generalnie średnia cena sprzedaży auta w styczniu była sporo niższa, w lutym wróciła do poziomów bardziej "normalnych" Oczywiście trudno na tej podstawie wyciągać wnioski bo ceny aut są bardzo różne, dwie marki i miks sprzedażowy może robić swoje.

pozdrawiam

nde
Gość
nde

Zmiana terminu publikacji raportu na Helio z 29 marca na 12 marca.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Na Altas est. nie masz co patrzeć na wyniki. Moim zdaniem trzeba czekać na wezwanie.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam.

Spółka CDRL co jakiś czas jest tu poruszana przez Prezesa i czytelników. Pojawił się raport przychodów za miesiąc luty. http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_luty_2018_32497.html

Szczerze mówiąc, liczyłem na to, że będzie lepiej i dynamika wzrostu przychodów w sklepach detalicznych wyniesie ok +10%, tymczasem wynik to tylko 2%.

Co ciekawe, spółka raportuje tylko przychody ze sklepów polskich i ze sklepu internetowego (brakuje eksportu).

Uważam, że ostatni wzrost kursu to gra pod wyniki roczne, które powinny wynieść ok 12-15mln zysku netto. Wynik będzie pewnie obciążony wyceną dolara, ale za to pokazana zostanie wysoka marża.

Wyniki za luty są o tyle istotne, że wliczone zostaną do raportu z Ikw. Tutaj powinno się wiele wyjaśnić, w którym kierunku zmierza firma. Liczę na to, że wzrost liczby sklepów za granicą + ekspansja na Niemcy pozwolą utrzymać wzrost przychodów na poziomie 15% rocznie.

Bardzo ciekawa spółka do portfela longterm i dywidendowego. Prezesie, może warto ją umieścić w portfelu?

romek

Investor
Gość
Investor

Posiadam w portfelu, spolka szybko sie rozwija. W biezacym roku kolejne 20-30 sklepow ma otworzyc.

Wiele spolek odziezowych raportowalo spadek przychodow a CDRL nawet zwiekszylo przychody w lutym wiec pozytwynie sie wyroznia.

Spolka placi dywidende, trzymamy i zarabiamy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

CDRL to dobra spółka, ale na pewno nie jest już niedowartościowana.

Taką była w przedziale 24-27 zł.

Teraz wg mnie wycena już dyskonuje poprawę wyników w przyszłości (i to sporą).

W 2016 r. zysk netto wyniósł 14 mln.
Teraz po III kwartałach mamy zaledwie 7,6 mln. Czyli by wyrównać wyniki z roku poprzedniego w IV kwartale powinni zrobić ok. 7 mln zysku netto. Wg mnie jest to mało realne, sukcesem będzie wyrównanie wyników z IV kw. tj 5,6 mln (nawet to wg mnie będzie b. ciężko osiągnąć).
Tak więc baza wysoka, kurs wg mnie dysokntuje już poprawę – dlatego ja np. tutaj się skracałem przy 32-33 zł.

Dopiero od I kw. można się spodziewać progresu, kursy sprzyjają, ale przychody trzeba obserwować (dobry styczeń, słaby luty, marzec ???)

Piterson

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Do użytkowników aplikacji "giełdowej" NOL3 z Alior Banku.
Czy u Was również aplikacja "popsuła się" po ok. 16.30 ?

CR

Arek
Gość

Z tego co proponuje PDM najciekawiej moim zdaniem na chwile obecna wygladaja FKD, GLG, SHD, MON, TXM, SKH i IST.

Rafał Święch
Gość

Prezesie, Kiedyś kupowałeś (jak dobrze pamiętam) Atlas Estates. Czy nadal go jeszcze posiadasz?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, a co sądzisz o PMPG Polskie Media? Wiem, że nie jest to spółka leżąca w Twoim obszarze zainteresowania, ani też nie przepadasz za spółkami, gdzie mamy nie do końca wiarygodny zarząd, ale spróbuję spytać.
Pozdrawiam,
Michał

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki za odpowiedź. Te obligacje to jakieś mało czytelne rozliczenia między podmiotami powiązanymi z Prezesem. Próbowałem to ugryźć parę razy, ale nigdy nie udało mi się tego w pełni zrozumieć. Traktuję to w kategoriach optymalizacji finansowej dla Prezesa/Spółki. Mogę tylko dodać, że procesy są też w drugą stronę, gdzie powodem jest PMPG (przeciwko Newsweekowi), Spółka ma uchwalony skup akcji własnych (Prezes kupował jakieś niewielkie ilości, które zbiegają się z podbiciem kursu – zwłaszcza ostatnim), a obecnie praktycznie każda transakcja zawierana jest przez animatora. 28 marca powinny pojawić się wyniki za IV kwartał, który w branży jest najlepszym okresem i tutaj upatruję szansy na rozruszanie spółki (+zakończenie okresu zamkniętego dla Prezesa i wznowienie skupu). Gdybyś wchodził głębiej w spółkę i udałoby Ci się zrozumieć kwestię tych obligacji będę bardzo wdzięczny za jakiś krótki komentarz.
Z pozdrowieniem,
Michał

Piotrek
Gość

ja bardziej wierze w elektryke, skoro tak mowisz to o ursusie powiesz pewnievto samo?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ursus mi dal troche zarobic. Mozna. Niemniej jak Prezes mowi na ten moment trzeba sie wstrzymac i grac pod informacje. Niedlugo bedzie sukces Zielonogorski. Niemniej z traktorami poki ci slabo a akcjonariusz tu oglasza ze zalezy mu na firmie i wykupuje akcje kutna by po kilku dniach pchac ile wlezie w rynek… no i wczesniejsze emisje po 2.5 dla siebie przy znacznie wiekszej cenie rynkowej…

Mikolaj

Piotrek
Gość

siema, czy analizowal ktos govene?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Moim zdaniem w obu tych firmach kurs ma oczywiście znaczenie ale drugorzędne. Obie formy zarówno sa importerami jak i eksporterami. LUG w raportach zawsze podaje, ze kursy nie mają istotnego wpływu na spółkę (są neutrelane).
Wyceny powyżej 10 C/Z wynikają chyba bardziej z perspektywy branży bo obie firmy mają w ofercie LED-y. LUG ma wiekszy udział i skokowo go zwiększa.
Sprzedaż LED-ów rośnie o 20% rocznie a na dodatek jest sporo unijnego wsparcia do projektów zmniejszających zużycie energii.
Grzegorz

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes mógłbyś zestawić Lenę z Lugiem? Która spółka wydaje się Tobie bardziej perspektywiczna w średnim terminie (od pół roku do 1 roku). Lena mocno urosła, czy ma jeszcze potencjał? Lug z kolei to Argentyna i CISCO.
pozdr. Paweł

Tantal64
Gość

Witam. Sory prezes za prywatę na liście, jeśli uznasz to za nie stosowne, usuń posta. Mam nietypową prośbę do wszystkich czytelników bloga. Nawiążę kontakt z osobą, która zna w stopniu zaawansowanym Excel. Prośba o pomoc w stworzeniu arkusza dostosowanego do mych wymagań. Potrzebuję kilku funkcji, zadań, które automatycznie się wykonają w arkuszu. Zapłacę nawet, rozsądną cenę za taką pomoc lub stworzenie takiego arkusza. Proszę o kontakt: marzyciel42@o2.pl

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Rynek jest trudny i obecnie mało przewidywalny, ja obecnie z dużą częścią gotówki stoję z boku, małą częścią operuję w płynne spółki w trendach wzrostowych jak Alior, Famur, Handlowy, kupowanie spółek w trendach spadkowych jak Unimot czy Getback nawet jak mają dobre perspektywy to dla mnie obecnie rujnowanie portfela, kupić zawsze się zdąży a to że spółka ma mocne fundamenty + dobre rekomendacje to nie wszystko, mimo że techniką się głównie nie kieruję to jeżeli na spółce jest trend spadkowy a taki jest na Unimot czy Getback to widać że rynek wie lepiej, wolę płynąć z rynkiem niż przeciw niemu. Wielu wierzyło w zapewnienia obu prezesów ale rynek wiedział lepiej i w obu spółkach mamy spadki od dawna, ale są i tacy co żyją iluzją że jak to taki fajny GETBACK a spada od pół roku. A póżniej liczą tylko straty. Takie lużne przemyślenia po płaczach niektórych tutaj ile to stracili na obu spółkach, już nie mówiąć o tym że stop jakiś powinien być. Pozdrawiam Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Przemku ty jesteś tu szefem i nie chodzi o to kto ma rację tylko żeby zarobić i kupić na dołku . Bo nie jest tak że spółka jest na szczycie zyskała 200% i ja ją chcę komuś opchnąć .Nie chodzi o to żeby nawet ktoś kupił ,tylko jeśli ma kupione drożej żeby nie sprzedawał bo perspektywy rozwoju firmy naprawdę sa duże .Nie wiem ale odniosłem takie wrażenie że raczej odradzasz Nie wiem czemu tylko ja widze tu ogromne perspoektywy bo dla mnie ważne są fundamenty .Spółka pozyskała 100 mln widomo że ci co kupili po 45 nie są w komfortowej sytuacji ,ale ten rozwój nie musi trwać jak niektórzy piszą latami . powrót do ceny 45 zł może nastąpoic jeszcze wtym roku Ale przecież spółak wypłaca co roku 30% na dywidendę w zeszłym roku dało to 1,2 zł nieiezależnie nawet od wyniku 4q czy 1q to zyski z handlu gazem będą wzrastały lawinowo bo na wybudowanie odcika 130 km idzie olbrzymia ilość kasy ale zwroty z tej inwestycji i przyłączać takich dużych klientów nie tylko 2 jak do tej pory z możliwością podwajania zysków a nie bicia sie z niską marżą z ORlenem Ja nie widzę żeby BOS brał pod uwagę te zyski . W UNIMOT SYSTEM mają co prawda tylko 58% ale to i tak bardzo dużo a nikt nie zwraca w ogóle na to uwagi że spółka posiada więcej takich podmiotów dowado

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie wiem czy CIe Przemku zmartwie bo to jest nachalne tak pisać ale Kamień odrzucony przez budujących stał sie kamieniem węgielnym .W 3 q w kosztach stacje na 7 stacji poszło 3,8 mln W 4q było 8 wiec 4 mln poszło z zysku na same stacje i apkę tankuj 24 każdy nowy klient zamawiający z aplikacji dostaje 20 zł Wiec marża nie była mała tylko koszty duże Ale co tam olej i biopaliwa na prezentacji http://www.unimot.pl/wp-content/uploads/2017/11/skonsolidowane-wyniki-finansowe-grupy-unimot-iii-kwartal-2017_.pdf strona 9
Spółka Unimot system w 3q 2017 roku podłączyła istotnego klienta przemysłowego na ok 1 mln m3/rok w 4 q podpisano umowę na przyłaczenie kolejnego dużego klienta na 1,5 mln m3 /rok Jakia to jest skala 2,5 mln m3 gazu rocznie napiszę tylko że za cały 2017 rok spółka sprzedała 0,9 mln m3 oleju napędowego i biopaliwa . czy rozumiesz tę skalę działalności i co sie może dziać się na wynikach skonsolidowanych więć pisanie o słabych wynikach 4 q czy 1 q jest niepoważne z poważaniem dovado .

Czepan
Gość
Czepan

O dovado na Unimocie, więc wiem, że mam dobrą spółkę :)
Co prawda sporo w plecy, ale trzymam długoterminowo, bo wierzę, że w końcu fundamenty dadzą o sobie znać.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzisiaj pojawiła sie oficialna odpowiedż http://www.unimot.pl/relacje-inwestorskie/pytania-i-odpowiedzi/
Cześć zwiększonych kosztów poniesionych w 4 kwartale 2017 r. związana była z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego (‘NCW’) od operacyjnych stanów magazynowych oleju napędowego oraz rezerwy obowiązkowej objętych zastawem. Ustawodawca, w związku z niejednoznacznością relatywnie nowych przepisów NCW, uczestniczył w rozmowach z podmiotami operującymi w tym segmencie i planował doprecyzowanie tych przepisów. Niestety, do końca roku 2017 ustawodawcy nie udało się wprowadzić tych zmian. W związku z tym Zarząd podjął decyzję o realizacji NCW w oparciu o konserwatywne interpretacje obecnych przepisów ustawy. Z uwagi na jednokrotność realizowania NCW dla danej partii towaru koszty te miały jednorazowy charakter.Cześć zwiększonych kosztów poniesionych w 4 kwartale 2017 r. związana była z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego (‘NCW’) od operacyjnych stanów magazynowych oleju napędowego oraz rezerwy obowiązkowej objętych zastawem. Ustawodawca, w związku z niejednoznacznością relatywnie nowych przepisów NCW, uczestniczył w rozmowach z podmiotami operującymi w tym segmencie i planował doprecyzowanie tych przepisów. Niestety, do końca roku 2017 ustawodawcy nie udało się wprowadzić tych zmian. W związku z tym Zarząd podjął decyzję o realizacji NCW w oparciu o konserwatywne interpretacje obecnych przepisów ustawy. Z uwagi na jednokrotność realizowania NCW dla danej partii towaru koszty te miały jednorazowy charakter dovado

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, piszesz o kwocie za reklamy. Zapytam, czy wystarczy dla Ciebie, że czytam Twojego bloga i dostajesz kasę? Czy muszę klikać w reklamy. Robisz dobrą robotę więc jak trzeba to "poczytam" reklamy :-) Pozdrawiam.

Jaccek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Niezlego masz "kolege" co kasuje ci 50% zarobkow a ty odwalasz cala robote. Umial sie chlop ustawic.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Karol napisał Unimot – dostał spory zastrzyk gotówki, i w długim czasie może go odpowiednio wykorzystać, jest to horyzont kilku lat. Właściciele na emisji zyskali dużo.
Raczej nie kilku lat i to nie jest tak jak wszyscy myslą że skorzystali tylko właściciele tylko trzeba brać otoczenie rynkowe w jakim stanęła spółka. Gdyby zostało zrealizowane dwukrotne planowane zwiększenie volumenu sprzedaży ropy w roku 2017 wiązałoby się z nieplanowanym wzrostem kosztów zakupu ropy na zapasy obowiązkowe i blendowania tej ropy w tym roku aż o 37 % co dawałoby kolosalną kwotę 160 mln i zablokowanie takich pieniedzy na rozwój sieci stacji Avia i pewno znowu nową emisję jak w przypadku GETback dzieki racinalnemu myśleniu menadzerów spółki i wyhamowaniu i stabilizacji w 2017 mamy koszty obowiązkowegho zakupu i blendowania tych zapasów tylko 14 mln na ten rok a dwukrotny rozwój jest nawet tym roku jesli spadna ceny ropy i dolara a Orlen chcąc dostać pozwolenie na bycie gigantem krajowym poluzuje polityke konkurencji http://forsal.pl/artykuly/1108491,glowny-ekonomista-pkn-orlen-w-ciagu-dwoch-lat-mozliwy-slabnacy-dolar-i-taniejaca-ropa.html
W lutym ropa WTI staniała o 4,8 proc. Był to pierwszy miesięczny spadek notowań od sierpnia 2017 .
Wyliczenie ile spółka wyda na zapasy w tym roku obliczone z raportu volumeny sprzedaży głównych towarów w 2017 r. i dane porównawcze (m3):
https://www.bankier.pl/wiadomosc/UNIMOT-S-A-Przychody-ze-sprzedazy-w-styczniu-2018r-i-wybrane-jednostkowe-dane-finansowe-za-IV-kwartal-2017r-wstepne-dane-7573671.html
• 2017 r. Olej napędowy i biopaliwa: 829 171 m3
• 2016 Olej napędowy i biopaliwa: 740 852 m3
Ponieważ bieżące zapasy obowiązkowe liczone są w oparciu o wolumeny sprzedaży z poprzedniego roku i wzrost zapasów obowiązkowych następuje z rocznym opóźnieniem a różnica przywozu wynosi troche ponad 10% zatem wydatki na zakup zapasów i ich magazynowanie i blendowanie wzrosna w całym roku 2018 tylko o 10% czyli spółka wyda jakieś 14 mln zł PRZYPOMNĘ z tabeli http://bossa.pl/_gAllery/aid61971/Raport_Unimot_SA_IPO.pdf strona 9 wykres 4 że w 2017 spółka na wzrost zapasóww 2017 musiała wydać 68 mln zł zwiekszając zapasy z 61 mln zł w 2016 do 129 mln zl w 2017 Jesli by to podwoiła i doszło 38 % wzrostu ceny ropy wyszła by na ten rok kwota 160 mln Jesli przyjmiemy za BOSiem że dodatkowo na NCW w 2017 (zakup biokomponentów do podwyższonych zapasów) wydano 5mln To w tym roku do podwyższonych zapasów spółka na NCW wyda tylko 0,5 mln .
JAK widzimy z tych zestawień rok 2017 który jest za nami był tak słaby ponieważ dopiero w 2017 roku spółka ponisła koszty dwukrotnego zwiększenia sprzedaży w roku 2016 (wzrost zapasów obowiązkowych następuje z rocznym opóźnieniem)
Reasumująć spółka w 2017 zwiększyła volumen o 10 % ale koszty poniosła jakby zwiększyła o 100% . Jeśli by w tym roku zwiększyła volumen o 100% to koszty zakupu magazynowania blendowania poniesie w tym roku tylko 10 % . Biorąc pod uwagę te zmiany wyceny ropy i dolara i dużo mniejsze koszty i nie do pogardzenia 1/3 zysku przeznaczone na 5% dywidendę stawia tę inwestycję w dużo lepszej sytuacji niż inwestowanie fundamentalne w Getbeck .dovado

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie czy jako znawca spółek windykacyjnych mógłbyś odnieść się do tego wywiadu https://youtu.be/wPIc4DNHm2Q czy gość łże jak swego czasu Bertrand Le Guern czy można mu wierzyć, z góry dziękuję.pawko

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

No i zmaterializowało sie kolejne duże ryzyko w przypadku GetBacka.
Info zdecydowanie negatywne, wiarygodność spółki nadszarpnięta.
Kluczowa informacją po jakiej cenie GBK wyemituje te akcje ile szacujecie? 14 pln?
Na pewno ciężkie czasy tutaj będą i duża zmienność przez kolejne miesiące.

Pozdr.
Piterson

Wojetek
Gość

"Dobra rada i nauczka na przyszłość że lepiej unikać spółek gdzie są emisje akcji (dotyczy to spółek wchodzących na giełdę jak i tych które są na niej) bo z ostatniego roku większość kursów takich firm spadła (poza Dino Polska) – getback, Unimot, Autopartner, Transpolonia, Tower, Maxcom, Stelmel i pewnie jeszcze kilka innych."

Stosuję zasadę trzymania się od emisji akcji z daleka i to się od lat sprawdza. Jeśli już notowana firma się rozwadnia to coś jest nie tak. Oczywiście czasami ma to plusy (kapitał na inwestycje itd), z drugiej jednak strony czy dobra zyskowna spółka nie potrafi z zysków (bo dywidendy płacić nie musi, przecież obowiązku nie ma) oraz kredytów bankowych i ostatecznie obligacji finansować rozwoju ? Dino to trochę specyficzna sytuacja – oni wchodzili na rynek sprzedając część akcji i emitując nowe. Póki co już będąc notowani planów kolejnego drukowania nie mają, więc postrzegam ich pozytywnie.

Osobna sprawa – czy AT w przypadku Unimotu, Getbacku, Tower, Stelmecie się pomyliła ? Trendy spadkowe trwały już od dłuższego czasu na tych papierach. Oczywiście AF też jest świetnym narzędziem, ale nawet inwestorzy korzystający głównie z niej, powinni unikać trendów spadkowych. Już lepiej by kupowali spółki w konsolidacjach, akumulując niczym fundusze, ale nie tam gdzie spadki pędzą na łeb na szyję. "Kupuj gdy leje się krew" to dobra maksyma, ale jak ma się naprawdę gruuby portfel i ogromną odporność na straty…

Piotrek
Gość

a czy dobre wy iki moga ustabilizowac kurs, badz troche go dzwigna? moze trzeba traktowac getbacka na dluzej powiedzmy 2 Lata

Karol Adx
Gość

Co do zasady się zgadzam prawie każda emisja niesie duże ryzyko dla inwestorów nie kontrolujących spółki.

Są jednak pewne wyjątki (emisja która jest potrzebna do rozwinięcia biznesu po cenie wyższej niż długo okresowy kurs) dla spółek które mocno się rozwijają. Takim przypkladem może być tutaj Pragma Faktoring.

Dla inwestora który kontroluje spółkę, taka emisja to po prostu wzmocnie firmy zgodnie z zasada – lepiej mieć cześć tortu wartego dużo nic mieć cały nic nie warty (bo np. brakuje kapitałów).
Wystrzegać się trzeba spółkę z których inwestor chce zamienić na gotówkę choćby częściowo.

GetBacka trzymam się z dala z powodów fundamentalnych i niema niczego co by mnie przekonało do posiadania ich akcji.
Unimot – dostał spory zastrzyk gotówki, i w długim czasie może go odpowiednio wykorzystać, jest to horyzont kilku lat. Właściciele na emisji zyskali dużo.
Tower – dwa razy analizowałem ją i nie dostrzegam wartości w tej spółce.
Autopartner – glówni akcjonariusze sprzedawali cześć akcji, tyle w temacie.
Dino – rośnie ale ten czas się skończy gdy pojawią się pierwsze rysy w biznesie, pamietacie jak kiedyś Eurocash był na fali?

Piotrek
Gość

nie sadze zeby getback wrocil na godziwe poziomy powyzej 20 zl. No coz to jest gielda….

szejker
Gość

to nie jest zwykła emisja, to jest raczej emisja ratunkowa. Nikt nie rozwadnia tak mocno kapitału jeżeli nie musi. Kolejny raz sie potwierdziło żeby trzymać się daleko spółek powiązanych z panem Cz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

15? GBK zejdzie minimum na dyche, tak dla bezpieczenstwa co zarzad wymysli.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.