"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Powiększam pozycję w Cdrl

Pomimo bardzo słabego pierwszego półrocza 2019 (patrząc na raportowany zysk netto) postanowiłem mocniej zwiększyć pozycję (dobrane 300 akcji po 19zl) w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym. Jest to zagranie bardziej ryzykowne na okres do ogłoszenia najbliższych wyników trzech kwartałów.


Każdy inwestor zapewne tak ma że częściej inwestuje w „pewne ulubione” spółki które lepiej zna, rozumie, uważa za nisko wyceniane itp – czyli tak  w wielkim skrócie ma je „dobrze rozpracowane”. Taką spółką dla mnie jest Cdrl choć nie ukrywam iż wyniki pierwszego półrocza lekko negatywnie mnie zaskoczyły i mam wrażenie że zarząd spółki także.

W tym wpisie nie skupię się na raportowanych wynikach (odsyłam do moich podsumowań na blogu link oraz analiz spółki link) a bardziej na „plotkach” które trochę podpowiadają jak mogą wyglądać przyszłe wyniki.

Powiększona grupa w ostatnich 12 miesiącach osiągnęła 14,987 mln zysku netto i/lub 16,316 mln zysku netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej (wg mnie ten zysk jest ważniejszy).

I jednym z powodów zwiększenia pozycji jest fakt iż wg zarządu (to nie jest w 100% potwierdzone) zysk (nie wiem tylko czy netto czy jednostki dominującej) w całym 2019 roku ma być powyżej 20 mln (tak wynika z tego wywiadu link, komentarza BDM link oraz informacji usłyszanych przez zespół Portal Analiz link podczas dnia inwestora).

Gdyby tak się stało to wyniki w drugim półroczu byłyby lepsze r/r o  minimum 4-5 mln czyli jakieś 30% poprawy. W mojej ocenie jest to możliwe gdyż zarówno 3 jak i 4 kwartał są specyficzne. Spodziewam się że już od wyników za 3 kwartał 2019 będzie widoczna poprawa zysku gdyż rok temu baza była mocno zaniżona odpisem na należności 2,6 mln który odwrócony (spłacony) został w 4 kwartale 2018 roku. Jeśli chodzi o 4 kwartał to negatywnie wpłynie odwrócenie odpisu na 2,6 mln ale do wyniku ma dołożyć sporo przejęty Buslik którego Ebidta w 2 półroczu może wynieść ok. 2 mln usd. Poza oczekiwanymi lepszymi wynikami w tym półroczu liczę że przynajmniej jeszcze w 1 kwartale 2020 będzie poprawa r/r wyniku. 1 kwartał 2019 był kwartałem specyficznym gdyż wtedy przejmowane zostały spółki, które na pewno wygenerowały sporo dodatkowych kosztów (prawnych, finansowych). Zarząd też został zaskoczony skalą podwyżek wynagrodzeń w Busliku bo wiedział że są podwyżki ale nie aż w takiej skali. Liczę że około 4 mln straty w tym kwartale zmieni się w ok. 2 mln straty – przypomnę że jest to zazwyczaj najgorszy kwartał w roku (raczej sporadycznie udaje się wyjść ponad kreskę) i najmniej istotny dla całego wyniku. Wydaje mi się też iż mogą zacząć się pojawiać jakieś zyski z synergii czy reorganizacji powiększonej grupy.

Wiemy też że w przyszłym roku spółka może wypłacić ok. 1 zł (stopa dywidendy 5%) dywidendy a w kolejnych latach zarząd będzie starał się wnioskować o wyższe dywidendy aby wynagrodzić niższe w ostatnich latach.

Spółka (w zasadzie grupa) ostatnio podała już w rozszerzonej wersji o Buslika sprzedaż za 3 kwartał 2019 i mi osobiście te dane się podobają szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż w Polsce. W całym pierwszym półroczu sprzedaż krajowa wzrosła o 5% a w 3 kwartale 2019 wzrosła r/r o 10% a 3 kwartał prawie miał taką samą sprzedaż jak całe 1 półrocze. Jeśli chodzi o sprzedaż w Buslik była ona płaska r/r i taką zakładam przez dłuższy czas.

Poniżej sprzedaż za 1 i 2 kwartał 2019

Z innych istotnych i ciekawych informacji wyczytanych głównie w experckim Portalu Analiz (zachęcam do odwiedzania i wykupienia dostępu link) częściowo potwierdzonych w innych źródłach warto przytoczyć: obecna kolekcja jest zakupiona po 3,75 za usd/pln (poziom akceptowalny), w przypadku wyższego kursu waluty podniosą ceny, podniesienie minimalnych wynagrodzeń do 4000zł sprawi że wiele sklepów nie będzie rentownych, nisko marżowe produkty mogą przenieść do e-commerce, skupione akcje nie będą umorzone i mają dla nich jakieś przeznaczenie (nie program motywacyjny).

To w zasadzie wszystko jeśli chodzi istotne informacje ze spółki z ostatnich miesięcy ale chciałbym jeszcze pokazać wykres akcji gdyż wydaje mi się że jest ciekawy moment. Aktualnie kurs przebywa w okolicach istotnego wsparcie (okolice 18,50zł) które w przeszłości już 2 razy się sprawdzało i po którego obronie kurs rósł 50-60%. Jeśli jednak wsparcie nie wytrzyma to trzeba się liczyć z testowaniem historycznych minimów i spadkiem w okolice nawet 14zł (takie mam wrażenie bo nie jestem dobrym technikiem).

Cdrl jest obecnie notowane z c/z 7,31 (umiarkowana wycena) ale oczekuję że po wynikach za 1 kw 2020 jeśli kurs się nie zmieni to c/z może spaść do niskich 5,50. Uważam że grupa może regularnie zarabiać powyżej 22 mln rocznie i taką minimalne wartość oczekuję że zaraportuje w najbliższych 12 miesiącach. Moje zagranie jest do tych wyników ale jeśli zauważę napływające pozytywy z firmy to pozycja może zostać przedłużona.

Przypomnę też o 4 istotnych ryzykach które mogą negatywnie wpłynąć na tą inwestycję: dalszy wzrost kursu usd/pln, wzrost minimalnego wynagrodzenia, problemy na nieprzewidywalnym rynku białoruskim na którym działa przejęty Buslik oraz możliwy mocny spadek kursu gdy wsparcie techniczne nie wytrzyma.

Nietypowo wrzucę jeszcze opinię/ostrzeżenie czytelnika Nieuka którego cenię za inne spojrzenia na spółki oraz wielokrotnie trafne sugestie (nie polemizuję z tą opinią).

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, z Portalu Analiz, z biznesradar.pl, ze strony cdrl.pl, ze stooq.pl z biuletynu dm bdm oraz wykresu sporządzonego przez program dm boś.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje Cdrl w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów.

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna w poniedziałek po sesji giełdowej.

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarcinGPrezesPawełMarcinGszopenchauer Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
MarcinG
Gość
MarcinG

Od dłuższego czasu jakiś fund sprzedaje. Wydaje się, że poniżej 19 już specjalnie nie sypali i liczę, że ktoś od nich zbierze te akcje. Tanio jest, ale dopóki nie sprzedadzą, to może być ciężko o wzrost kursu. Może jakaś większa transakcja będzie dobrym sygnałem do wejścia, chociaż ja już dokupowałem wcześniej, trochę niechętnie bo uśredniając w dół.

szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

CDRL na miesięcznym:

https://prnt.sc/pjp2u4

Paweł
Gość
Paweł

Na wykresie dziennym i tygodniowym może wyjść do wyłamania trendu spadkowego. Na wykresie tygodniowym MACD już powoli zakręca. Na dziennym widać już pierwsze podbicia. Pokonanie poziomu 21zł powinno złamać trend.

@szopenchauer, Ja opory widzę na 23zł, 26zł i 30zł. Tak samo Ci wychodzi?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.