"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

IRL – czy możliwa jest blisko 50% stopa dywidendy ?

IRL opublikowało w ostatni piątek świetne wyniki i z automatu stał się gwiazdą dzisiejszej sesji, zarówno pod kątem wzrostu jak i wysokich obrotów jak na tą spółkę.

Inwestorzy posiadający akcje spółki doskonale wiedzą jakie były wyniki jednak dla tego postu pokazanie ich jest niezbędne.
Jak doskonale widać IRL spółka zarobiła o 309% więcej r/r czyli 5,578 mln eur. Jest to niespodziewany wzrost gdyż w 2 kwartale 2018 zaraportowała niewielką stratę przy zysku rok wcześniej. Wg zarządu link,
i faktycznie wzrost sprzedanej energii widać gdy spojrzymy na sprzedaż w GWh.
Przeglądając wyniki widać bardzo mocną poprawę bilansu na którą wpłynęły doskonałe przepływy operacyjne czyli filar każdej firmy (poniżej dane za 9 miesięcy)
Przeliczając 28 mln Eur przepływów operacyjnych przez kurs eur/pln 4,30 otrzymujemy 120 mln zł czyli spółka wygenerowała niewiele mniej gotówki niż jest obecnie wyceniana (kapitalizacja 150 mln zł).
Zyski osiągnięte za ostatnie 12 miesięcy wynoszą około 45,5 mln zł co daje c/z ok 3,30 co jak na spółkę dywidendową jest niską wycena. Po 9 miesiącach 2018 spółka zarobiła o 28% więcej r/r (7,969 mln eur do 6,197 mln eur)
a jej kurs jest niżej o 27% r/r i 11% kw/kw (od słabego 2 kwartału który został z dużą nawiązką odrobiony w 3 kwartale). Czy to jest normalna sytuacja i kurs jest jednak zbyt nisko nie mi oceniać i pozostawiam bez komentarza.
A czy zgodnie z tytułem posta możliwe jest dywidenda z około 50% stopą ? Moim zdaniem tak a wystarczy tylko że w 4 kw 2018 spółka powtórzy wyniki z 3 kwartału. Przypomnę że dywidendy wypłacane są zawsze z zysków jednostkowych (spółki nie grupy) i na koniec kwartału spółka (nie grupa) wykazuje aż 10,182 mln eur zysku (o 76% więcej r/r i o 23% r/r od zysku grupy).
Aktualnie na dywidendę może być przeznaczone 10,396 mln eur i jeśli powtórzy zysk z 3 kw 5,857 mln eur to w sumie może zostać przeznaczone na dywidendę nawet 16 mln eur (po przeliczeniu na zł ok. 69 mln co przy kapitalizacji całej spółki 150 mln może dać 46% stopy dywidendy !!!
Jednak gdyby spółka nie zarobiła w 4 kw 2018 nawet centa to i tak aktualny zysk 10,396 mln eur (44,7 mln zł) pozwala na rekordową wypłatę dywidendy ze stopą 30% !!! – takie dywidendy raczej nie zdarzają się na gpw jeśli chodzi o wypłatę zysków zarobionych na podstawowej działalności gospodarczej.
Od strony technicznej kurs przebywa w długoterminowym trendzie spadkowym, optymistycznie natomiast wygląda dzisiejsza luka wzrostowa i dobrze byłoby aby nie został zakryta :-)
Zasadą moją jest iż szacuję zysk spółki która trafia do portfela dlatego
oczekuję iż w 4 kw 2018 spółka zarobiła ok 2,5 mln eur (ok 10,75 mln zł) czyli podobnie r/r.
Zgodnie z zasadami Wirtualnego Portfela Dywidendowego po kursie zamknięcia 7,50 zł dobrałem 600 akcji.
Dzisiejszy post ze względu na przebytą przeze mnie operację jest trochę chaotyczny, może zawierać błędy, nie zawiera opisu ryzyk i pełniejszych informacji o spółce dlatego zachęcam do poczytania poprzednich wpisów na moim blogu jak i w sieci.
Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych
przez spółkę, z serwisów stooq.pl, parkiet.com biznesradar.pl.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki IRL w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
15 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
AnonimowyPrezesbufon Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Coś szybko wracamy do starych poziomów. Albo to spekulacja , albo wyniki będą ciekawe i przebijemy poziomy sprzed dywidendy.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Wiemy, czeka nas podwyżka cen energii elektrycznej ,mówią nawet o 40% . Do wyborów pewnie się nie odważą ,jeśli jednak ,wprowadzą rekompensaty . Prowizja pewnie się nie zmieni ,ale suma od której będzie naliczana już tak .
To według mnie dodatkowo przemawia za dobrymi perspektywami dla IRL

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Ostatnio jakiś podmiot pilnuje , żeby nie było zawirowań na kursie IRL a tendencja była raczej wzrostowa .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tesgas pokazał lepsze wyniki. Jan

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak kupowałem po 15 to też wydawało się atrakcyjne.A że inwestuję długookresowo to teraz widzę, że po każdej dywidendzie cena spada, hehe
Pozdrawiam, Seba.
PS: od kilku lat kupuję LENĘ, co o niej myślicie?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Gdyby nie zwałka po drugim kwartale 15 zł nie byłoby tak źle. Miejmy nadzieję ze sentyment poprawi się na tyle po czwartym kwartale ,ze zniwelujesz straty .

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Dywidenda za ostatnie cztery lata 9,54 zł przekroczyła aktualna wycenę spółki .
https://www.stockwatch.pl/gpw/interaolt,komunikaty,dywidendy.aspx

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Raczej nie liczyłbym na wielką okazję ,poniżej ostatnich zakresów .
Wbrew pozorom dostępnych akcji na rynku jest niewiele , można zostać na peronie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

tyle,, że oni płacą taką dywidendę już od dłuższego czasu i mimo, że cały czas mają tyle udziału to nie zdejmują spółkę z giełdy, było już to parę razy napisane, że jest ona u nas na giełdzie żeby się uwiarygodnić na rynku mocy.

PS. niestety mój scenariusz się chyba sprawdza.
Jr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dywidenda ta takim poziomie prowokuje do tego, aby spółkę zdjąć z giełdy. Wystarczy porozumienie dwóch głównych akcjonariuszy i mają ponad 75%. Moim zdaniem to największe ryzyko.
mn

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ek
Wycena spółki jest trochę irracjonalna ,przynajmniej w porównaniu do innych firm na giełdzie .Spadek o 50% z powodu kiepskich wyników w jednym kwartale ,to już zupełny kosmos.
Spółka może nie rozpieszcza nas informacjami ,ale nie przypominam żeby coś się złego działo w sensie dziwnych przepływów .
Najbardziej niepokoiła mnie możliwość wyjścia z giełdy ,po ostatnich wynikach myślę ,ze raczej nie maja takich zamiarów i jeśli wyniki za czwarty kwartał będą dobre nawet nie będę pozbywał się akcji ,jak dotychczas przed dniem dywidendy .
Osobiście , jeśli nic się złego nie będzie działo ,widzę mimo wszystko możliwość powrotu do poprzednich pułapów .Umowa z Litwą jest oczywiście ważna ,ale należy patrzeć również na spory wzrost sprzedażny przy dobrych marżach .

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Myślę, że w przypadku utrzymania się tak negatywnego sentymentu na GPW w przyszłym roku 10-procentowe dywidendy będą standardem, a niewykluczone, że i kilka spółek wypłaci w okolicach 20 proc. (Ciech, LCC – ?). Swoją drogą ciekawe, jak w kontekście obiecanych kwartalnych dywidend zachowa się zarząd BAH-u.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

myślę, że sprzedają Ci co uważają, że kurs po krótkim podbiciu po wynikach, wróci do trendu spadkowego i odkupią znowu po jakieś 6zł. co niestety jest bardzo prawdopodobne. Sam myślałem czy tak nie zrobić

Jr

bufon
Gość
bufon

Wszystko pięknie tylko pytanie kto sprzedaje te akcje po tak niskiej cenie?!

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.