Styczeń | 5,30% |
Luty | 6,40% |
Marzec | 6,80% |
Kwiecień | 6,60% |
Maj | 6,40% |
Czerwiec | 6,40% |
Lipiec | 6,78% |
Sierpień | 5,63% |
Wrzesień | 5,13% |
Październik bieżąca | 5,58% |
2 | 5,97% |
3 | 5,64% |
4 | 5,50% |
5 | 5,38% |
6 | 5,41% |
Zakład charytatywny z Marcinem która spółka mocniej wzrośnie do 30.06.2018. Czy będzie to mój typ Telestrada (kurs 17,60) czy Alior kurs (71,40).
W
poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie, post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk „Wczytaj więcej…”
!!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych.
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Spolka podala rozczarowujace wyniki, marze spadaja. Nie widac pozytywnego efektu pieniedzy z emisji – przyjdzie na niego dluzej czekac o ile bedzie w ogole. Ja inwestuje fundamentalnie, ale jesli spolka zawodzi wylatuje z portfela. Nie ma skrupulow dla slabych spolek.
Nie wiem dlaczego Prezes nadal publikujesz aktualną premię lądową,skoro Anty_teresa obalił jej podstawy dla unimotu ??https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-3870p5_UNIMOT.aspx ???
Jurek
Publikuję raz w tygodniu bo takie było zapotrzebowanie na blogu, druga rzecz to nie jest do końca to obalenie przez anty_teresę tego modelu, od początku pisałem że to jest tylko pewien pogląd jak kształtują się premie (marże) na handlu dislem gdyż faktycznie nie znamy wielu dodatkowych czynników wpływających na ostateczny przychód. Wg modelu OBSa historycznie (za 2016) się ona sprawdziła (zgadzała) teraz gdyby nie koszty inwestycyjne (ok. 3,5 mln) to możliwe że byłoby blisko szacowanego wyniku.
Dlaczego może się obsuwać tak na szybko wg mnie?
– maja inwestować w stację avia do 2020 (nie wiadomo ile dokładnie i jaki będzie z tego zysk)
– wysoka baza w 3 kw i 4 kw
– rosnące ceny ropy w pln (najwyższe od 3 miesięcy) https://stooq.pl/q/?s=clpln.f&c=3m&t=c&a=lg&b=0 , potrzeba więcej kapitału na zakupy i na utrzymywanie zapasów obowiązkowych
– hurtownicy działają na minimalnych marżach i wszelkie wahnięcia mają mocny wpływ
Jak pojawią sie progesy rdr w zysku netto to może i pojawią się większe wzrosty
Moja rada, zawsze mozecie przeciez mieć to spółkę w obserwowanych i wrócic do niej jak zmienią się trwale wyniki a przede wszystkim zmieni się trend na rosnący (może nie kupicie w dołku, ale nie będziecie mieli zamrożonych środków nie wiadomo jak długo i zmniejszycie swoje obciążenie psychiczne)
Pozdr
Piterson
Pełna zgoda z Pitersonem, dobrym czasem do zakupu Unimotu mogą być dopiero wyniki 1 kw (główna poerwsza fala kosztów sieci Avia przeminie) czyli w okolicach maja. Są spółki do których po sprzedaży nie chcę kategorycznie wracać np. Cloud, Unimot natomiast ma duży potencjał rozwoju i jak najbardzie chcę wrócić do niego. Ostatnio czytałem artykuł że jest spory popyt na disla że Orlen zaczął go dużo importować (do tej pory w swoich rafineriach przetwarzał i dopiero sprzedawał) i zaczął w ten sposob podbierać klientów niezależnym importerom, oni się na to skarżą. To akurat negatywna informacja fla Unimotu.
Witam. Zastanowmy sie wspolnie nad spolka UNIMOT. Ja osobiscie trzymam akcje oczywiscie liczac ze z czasem kurs urosnie. Jesli kurs nie wzrosnie uzyje je do optymalizacji podatkowej. W przyszlym roku powinna byc dywidenda ktora przy obecnym kursie powinna byc nienajgorsza. I teraz do samej spolki: czy ktos widzi cos co tlumaczy obecny kurs? Spolka sie rozwija, generuje zyski a co nawet wazniejsze przeplywy pieniezne. Zysk "zawiodl oczekawania" no ale ostatecznie zostal zjedzony przez inwestycje. Co ciekawe zaczynam powiedzmy "tracic nadzieje" pewnie sporo posiadajacych ma podobne mysli… czyzby zmiana kierunku kursu byla blisko? :). Pozdrawiam Tomasz.
Ja sprzedalem i odetchnalem z ulga. Jest znacznie wiecej sensownych spolek na GPW, po co kisic kase w tej spolce. Po ostatnich wynikach widac ze nie bedzie dobrze.
Dokladnie o to chodzi. Ale wielu sie oszukuje i nazywa 'nieudana inwestycje' – 'inwestycja dlugoterminowa'. Trzeba miec jaja i sprzedac.
Czyli sprzedaliscie… i nie potraficie powiedziec dlaczego (no pozatym ze kurs spadal i codziennie wpatrujac sie w kurs spolki dreczyliscie sie tak bardzo ze sprzedaz przyniosla wam ogromna ulge). Jest to blog fundamentalny i pytam o fundamentalne powody decyzji. Pozdrawiam Tomasz.
Moje 3 grosze:
LSI: pięknie rośnie organicznie ta spółka, tu może być naprawdę wystrzał w przyszłości, po przejeciu konkurenta beda mieli łądne przychody roczne. Jak jeszce do tego by doszły jakies nowe umowy ze Stanów…
DELKO: chyba dalej chcą przejmować, integracja w przód swojego odbiorcy:
Warszawa (PAP) – Delko rozpoczęło rozmowy w sprawie nabycia udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Handlowe Waldi z siedzibą w Komornikach – podało Delko w komunikacie.
PH Waldi jest dystrybutorem artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków i artykułów higienicznych na terenie województwa wielkopolskiego i ościennych. Delko jest jednym z głównych dostawców spółki.
"Zdaniem zarządu emitenta, jeżeli negocjacje zakończą się nabyciem udziałów w spółce Przedsiębiorstwo Handlowe Waldi wpłynie to pozytywnie na dalszy rozwój grupy kapitałowej Delko, jej przychody i wyniki finansowe" – napisano w komunikacie Delko. (PAP Biznes)
https://stooq.pl/n/?f=1200703
pozdr.
piterson
Muszę przyznać że Delko słuszną drogę obrało (rozwój przez przejęcia) na trudnym rynku sprzedaży hurtowej, muszą tylko uważać na zadłużenie z którym mogą mieć w przyszłości problemy. Oczywiście jeśli firma Waldi jest rentowna to sam c/z powinien się poprawiać a to wielu inwestorom się podoba.
Witaj Prezesie. Jestem początkującym inwestorem i dopiero uczę się analizy fundamentalnej. Często na blogu poruszana jest kwestia wpływu różnic kursowych na przyszłe zyski firmy. Chciałem zapytać z jakich stron czerpiesz informację o tym w jakich walutach dana spółka kupuje np. materiały do produkcji obuwia/sprzedaje gotowy produkt i w jaki sposób (na podstawie tych informacji) obliczasz/szacujesz przyszłe zyski/straty ? Za wszelkie wskazówki dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Przemek.
W każdym raporcie finansowym firmy można znaleźć informacje jakie waluty dotyczą danej firmy, jeśli nie ma w kwartalnym to na pewno w rocznym musi być. Wpływ walut na wyniki firmy nie zawsze jest oczywisty i łatwy do ustalenia, gdyż wiele firm importuje i exportuje i wówczas jest heding naturalny. Są jednak firmy które głównie importują lub exportują i wówczas jest wiele łatwiej wpływ waluty na wyniki wyliczyć. Dobrym przykładem jest Helio który większość importuje w USD (nie jest napisane dokładnie ile procent ale zakładam że z 85%) i przykładowo (piszę z głowy) w rok importują za 100 mln to mocniejszy zloty o 5% daje extra zysku 5 mln. Oczywiście nigdy to nie będzie 5% tylko mniej gdyż na pewno odbiorcy trochę powalczą o niższe ceny, dojdą jakieś podwyżki dla pracowników i z 5 mln zrobi się 2-3 mln.
Żeby dobrze oszacować musisz znaleźć informacje jaka jest wielkość importu towarów, w jakiej walucie i można to przełożyć na jakieś liczby.
Helio i Cloud odbijają…
temu drugiemu pewnie pomaga ten artykuł: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/About-Deloitte/central-europe/technology-fast-50-central-europe-2017-report.pdf
KOMPUTRON – zastanawiam się na możliwością ogłoszenia kolejnego wezwania do sprzedaży akcji tej spółki. Czy istnieje takie prawdopodobieństwo?
Jest to możliwe ale musi pewnie z rok czasu upłynąć aby ponowili wezwanie. Prezes Komputronika mógłby zacząć chociaż z rynku skupować akcje to by taniej mu sporo wyszło, pewnie tylko nie ma tyle wolnej gotówki.
Ładnie SEKO idzie korci mnie aby sprzedać 200 akcji i kupić Eurotel.Pozdrawiam. Bez podpisu
Coraz bardziej podoba mi się LSI (kupione prawie 2 lata temu po 3,64-3,71). Rośnie sprzedaż, przejęcie konkurencji, ekspansja zagraniczna (może drugi Livechat się szykuje:-). Ciekawe,że w akcjonariacie nie ma żadnych TFI – jakby się pojawiły, np. Altus to spokojnie wyciągnęliby wycenę do 100 mln zł. Co i sobie i Wam życzę. Zastanawiam się dlaczego kupiłeś Getback – dla mnie to nie moja piaskownica – zbyt duża dźwignia finansowa – nie wchodzę w takie spółki).
Tak ap ropo Telestrady to mam jej akcje już ponad 2 lata, ale mam mieszane uczucia do tej spółki – niby jest tania i dobrze zarabia, ale niepokojące jest moje doświadczenie z z zakupem kart u nich – ze 2 lata temu jak przenosiłem do nich 2 numery to strasznie opornie szła im zamiana numerów – przez 1 lub 2 dni nie miałem telefonu. Ostatnio dokupywałem nowy nr i też nie było idealnie – zamówienie środa – kurier z umową czwartek (Warszawa – siedziba firmy też Warszawa) W piątek karta nie działa w weekend też w poniedziałek też – dzwonię do firmy – mówią że będzie działać – we wtorek z rana nie działa – dzwonię do firmy – ma działać we wtorek – o 16:00 nie działa – dzwonię – w końcu pod wieczór działa – ja jestem wyrozumiały, ale nie wiem, jakby zachował się klient z ulicy? Czy ktoś jeszcze sprawdzał ich, jak działają.
Gunio77
Lsi pewnie wiesz że miałem w podobnych poziomach kupowany 2 lata temu a sprzedawany w okolicach 5,50 i musze przyznać że przez ten czas przeszedł znaczną zmianę jakościową. Kiedyś raporty kwartalne były nieprofesjonalnie zrobione, mało czytelne, mieli problemy z przejętą spółką oraz w zasadzie byli firmą jednego produktu resaturacyjno-hotelowego. Obecnie zmiana jest ogromna, raporty przygotowane są profesjonalnie a firma rozszerzyła swoje portfolio o kilka programów w tym najbardziej przyszłościowy program dla kin. LSI zaczyna wychodzić za granicę np. wdrożą w belgijsko – holenderskiej sieci kin Euroscoop systemu POSitive® Cinema, otworzyli ostatnio Oddział w USA i wystawiali się tam na kilku targach. Dlatego potencjał jest duży w firmie a wycena jakby nie patrzył dosyć niska (c/z 8).
Jeśli chodzi o Telestradę i przenoszenie numerów to wszędzie są problemy. W ostatnich latach przenosiłem do Playa z 5 numerów rodziny i zawsze to trwało 2-5 dni (początki to była katastrofa). W przypadku tej inwestycji mam świadomość że przychody mogą spadać 5-10% co roku, jednak jak widać rentowność mogą znacznie poprawiać a do tego jest amortyzacja wysoka. Teoretycznie przy obecnej wycenie i zyskach to są oni w stanie blisko 20% co roku wypłacać dywidendy i jak skończą budowę nowej siedziby (w tym roku mają to zrobić) to kto wie czy dywidenda za rok czy dwa lata mocno nie wzrośnie. Firma świetnie generuje gotówkę i w zasadzie nie jest zadłużona.
LSI podał przed chwilą szacunki przychodów za 3 kw i wygląda to bardzo dobrze, wzrost o 53% r/r a po wyłączeniu przejętej spółki wzrost o 28%. Super i tak trzymać.
LSI bardzo ładnie się rozwija…
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28706601,lsi-software-sa-15-2017-informacja-o-wstepnych-danych-wynikow-sprzedazy-po-iii-kwartale-2017-roku
W tym samym momencie o LSI pisaliśmy :-)
Wczoraj Cognor podał że zawiesił emisję nowych akcji ze względu na małe zainteresowanie akcjonariuszy. Całe szczęście że nie kupiłem a ze dwa razy w tym tygodniu miałem zlecenie ustawione na niższych poziomach. Dzisiaj pewnie ciekawa sesja ale raczej spadkowa.
Prezesie widzę skracasz pozycję z małych spòłek I dobrze, kiedyś na samym początku namawiałem Cię na get back I kupiłeś dopiero po jakimš czasie…. Teraz namawiam Cię na alior, zaczyna działać połaczenie z bph, poprawiają wyniki, pora wyjść z zaściankowych firm na szersze wody. Alior ma duży potencjał do wzrostu I szkoda, żebyś to ominął. Pozdrawiam Marcin
Za Alior i banki podziękuję, nie zmienię swoich zasad inwestowania. Alior stał się mocno polityczny bank, odszedł główny mózg banku więc coraz w nim mniej pozytywów aby kupić akcje.
Prezesie Augusta jedną spółkę że swojego portfela przeciwko aliorowi do końca roku…. Jak wybierzesz wpisz aktualne kursy w poście obj spółek. Jeżeli wygrasz wpłacę 50 zł na cel charytatywny. Gdybym ja wygrał zrobisz to samo…. Podejmujesz rękawicę? Pozdrawiam Marcin
Augusta miało być wybierz
Jak mi każdy będzie rzucał wyzwania to szybciej zbankrutuję :-)
Mogę się zgodzić ale z dłuższym terminem, do 30 czerwca 2018, gdyż mam budowany obecnie portfel pod kątem dobrych wyników rocznych i wysokich dywidend a to wszystko będzie znane właśnie w połowie przyszłego roku. Jeśli się zgadzasz to Telestrada, obecny kurs to 17,60 zł, pasuje ?
Zgadzam się, weź wpisz oboe wartosci z danej chwili pozdrawiam Marcin
Alior teraz ma małą korektę, jestem ciekaw dokąd podrośnie. Na razie trzymam. Getback też się cofnął, idealna pozycja do zwiększenia zaangażowania jeśli ktoś ufa we wzosty tego waloru.
Zakład charytatywny z Marcinem która spółka mocniej wzrośnie do 30.06.2018. Czy będzie to mój typ Telestrada (kurs 17,60) czy Alior kurs (71,40).
Ten wpis będzie towarzyszył postowi "Aktualności ….. " do lipca 2018.
GetBack; obligacje link: https://www.biznesradar.pl/a/25920,getback-skrocil-termin-przyjmowania-zapisow-na-obligacje-serii-pp5-do-11-x
CKM
Czy to nie wpłynie również na wynik Getback? > Zarząd BEST S.A. informuje, że w związku z projektem zmian do Kodeksu Cywilnego w zakresie m.in. skrócenia terminu przedawnienia wierzytelności, w trzecim kwartale 2017 roku, Grupa poniosła istotne koszty zabezpieczenia spraw narażonych na ryzyko ich przedawnienia. Szacowane koszty opłat sądowo-egzekucyjnych poniesione przez Grupę w okresie trzech kwartałów 2017 roku wyniosły 20,0 mln zł, w tym w samym trzecim kwartale 2017 roku było to 15,7 mln zł.
(RPS)
W długim terminie jakiś wpływ będzie to miało ale raczej niewielki. Z tego co kojarzę to chcą skrócić z 10 do 6 lat przedawnienia i chyba nie będzie można wielokrotnie to przedłużać. Te zmiany jeszcze nie weszły i pewnie trochę czasu jeszcze upłynie, ponadto Getback jest dosyć młodą firmą i na potęgę teraz kupuje nowe pakiety więc raczej nie ma starych wierzytelności których terminy przedawnienia mogą już upływać.
Obecny dziesięcioleci termin przedawnienia z KC tak naprawdę nie dotyczy firm windykacyjnych. Dotyczy on bowiem jedynie nieprofesjonalistów i wierzytelności już stwierdzonych wyrokami.
Przedawnienie dlugu dziala wtedy gdy w tym okresie czasu (do N lat), wierzyciel nie rozpocznie dochodzenia swoich roszczen od dluznika. Nie oznacza to ze dlug przepada, ale dluznik w czasie rozprawy sadowej musi podniesc kwestie ze dlug sie przedawnil a strona druga musi udowodnic wtedy ze tak nie jest. Jesli firma windykacyjna nie podjela zadnych krokow prawnych w celu odzyskania dlugu, tj nie przerwie biegu przedawienia ten staje sie przedawiony po uplywie okresu czasu – roznego dla roznych dlugow – i mozna to podniesc w sadzie co daje prawie pewna wygrana i kasacje zobowiazania.
Pełna zgoda że tak to działa. Z tego co pamiętam to ma być istotna zmiana w nowych przepisach taka że nie będzie można w wieczność przedłużać wierzytelności. Obecnie wystarczyło przed upływem 10 lat przedawnienia podjąć działania przeciwko dłużnikowi i znowu kolejne 10 lat obowiązywało roszczenie. Teraz ma być chyba 6 lat i nie będzie można w kółko przedłużać ten termin.
Co ma się zmienić, to na razie nie jest do końca wiadome (przyznam szczerze, że nie śledzę tego, bo poza niewielkim pakietem Vindexusa nie mam akcji windykatorów). Bo od pomysłu, czy nawet projektu do ustawy – jak życie uczy – może się wiele zmienić. Ale największym zagrożeniem dla biznesu windykacyjnego jest propozycja zmiany, aby to sąd z urzędu uwzględniał fakt przedawnienia roszczenia. Teraz sąd może uwzględnić fakt przedawnienia jedynie na zarzut pozwanego-dłużnika. Zarzut podnosi przed sądem może 20-30% dłużników. Po zmianie będzie to 100%. Jeżeli do tego doda się zmianę orzecznictwa Sądu Najwyższego ok. 2 lata temu, który uznał, iż czynności banków związane z wystawieniem bankowego tytułu egzekucyjnego i złożeniem wniosku o nadanie sądowej klauzuli wykonalności nie przerywają biegu terminu przedawnienia to mamy taki stan, iż ok. 80% wierzytelności bankowych w posiadaniu windykatorów (a wierzytelności bankowe to ok. 80-90% wierzytelności jakie posiadają firmy windykacyjne) jest przedawnionych. To jest naprawdę spore zagrożenie dla firm windykacyjnych, o którym firmy windykacyjne niewiele mówią (nie chcą edukować potencjalnych dłużników). Tak naprawdę dopiero od ok. dwóch lat banki inaczej zaczęły postępować ze swoimi dłużnikami i być może dopiero obecnie sprzedawane wierzytelności bankowe nie są przedawnione. Ale i obecnie banki sprzedają wierzytelności sprzed 3-4 lat. Oczywiście mówimy o wierzytelnościach, które trafiają na drogę postępowania sądowego, a te stanowią raczej mniejszość, bo wiele nie trafia do sądu i strony dogadują się. Windykatorzy z uwagi na zagrożenie podniesienia zarzutu przedawnienia mocno stawiają na polubowne załatwianie takich spraw. Straszą, proponują rozłożenie na raty i nie szarżują z odsetkami, aby tylko dłużnik podpisał ugodę, która faktycznie oznacza zrzeczenie się zarzutu przedawnienia, nie generuje kosztów po stronie windykatora, no i statystycznie lepiej jest spłacana niż kwoty zasądzone w wyroku. A trzeba pamiętać, iż idąc do sądu po kwotę 20.000 zł wierzyciel na starcie musi wyłożyć 1.000 zł opłaty sądowej.
Prezesie, a co powiesz o minoxie przy obecnej cenie? Tadiks
Na temat Minoxa kilka słów napisałem tutaj http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html
Dzięki
Prezesie, mógłbyś rzucić okiem na Mtrans? Z góry dziękuję.
Na temat M-trans z miesiąc temu sporo dyskutowaliśmy. Patrząc na obecne liczby i potencjał poprawy wyników dzięki zwiększaniu taboru to wydaje się bardzo tania obecna wycena. Jednak sporo jest ale w tej firmie. W rzis nie ma żadnych kosztów wynagrodzeń w 2 kw a jeszcze w 1 kw były i to spore. Nie mam pewności też że wyniki nie były koloryzowane przed ipo. Nieczyste były zagrywki głównych akcjonariuszy którzy po udanych debiucie sprzedawali duże ilości akcji na giełdzie mocno zbijając kurs a następnie okazało się że robią kolejną emisję akcji. Oni są powiązani z Danksem i nie można wykluczyć że regularnie będą robić nowe emisje a akcjonariusze zamiast wyjmować zyski będą musieli wkładać gotówkę. Podejrzana też jest sprzedaż nieruchomości firmie powiązanej z Danksem. Ja nie mam zaufania do tej firmy ze względu na kombinacje zarządu i głównych akcjonariuszu, oczywiście jest w firmie potencjał do wzrostu przychodów i zysku. Ja jednak nie kupiłbym akcji m- transu.
I ja też nie kupię. Pozdrawiam.
Jak ktoś ma Eurotel w portfelu to profesjonalna analiza pojawiła się na http://www.sii.org.pl/11877/edukacja-i-analizy/raporty-analityczne/eurotel-zwieksza-zyski-i-liczy-na-poprawe-w-drugiej-polowie-roku.html#ak11877
Tak tylko ktoś sypie papier czyli może jeszcze zjechać. Kupiłem po 20,30 i czekam przy 19 zł .Anonimowy bez podpisu
Mam pytanie odnośnie ERGa
Dzisiaj spadł już 8% wie ktoś o co kaman? I przy jakich poziomach opłacało by się w niego wejść?
marek
ERG bardzo słaby raport pokazał za 2Q, niby uruchamiają nowe linie produkcyjne, niby skupiają się na bardziej marżowych produktach, a wyniku w dół… Więcej pisał OBS http://www.gazetagieldowa.pl/2017/09/erg-sabiutki-ii-kw.html
Po zawodach w wynikach za 1Q i 2Q ja jestem zniechęcony do spółki, dla mnie jest ona nieprzewidywalna.
Jarek
O kupnie Ergu myślałem jeszcze przed wynikami za 2 kw i całe szczęście że nie kupiłem bo sporo mogłoby być w plecy. Na gorsze wyniki wpłynęło "Gorsza sprzedaż była m.in. efektem ograniczania sprzedaży produktów niskomarżowych. Z kolei spadek zysków wynikał z konieczności dokonania podwyżek wynagrodzeń, problemów z odejściem części pracowników i pozyskaniem nowych oraz niepełnym wykorzystaniem posiadanych mocy produkcyjnych, zwłaszcza w obszarze wyrobów wysokomarżowych. Poza tym zyski nie były w pełni porównywalne, gdyż w 2016 r. doszło do sprzedaży firmy Bioerg, co przyczyniło się do jednorazowego, dość mocnego wzrostu zysków Ergu". Ja obecnie nie spieszyłbym się z zakupami i poczekał na wyniki za 3 kwartał tym bardziej że spółka do najtańszych nie należy (patrząc na c/z 11). Surowce z których produkują były z 10% niższe r/r ale nie wiadomo czy wynagrodzenia i inne koszty znowu wyniku nie pogorszą.
Dzięki za odpowiedź.
Marek
AGROTON – zachęcam do obserwacji notowań tej spółki. Fundamentalnie mamy tu niską wycenę, a nawet bardzo niską. Jest znaczny potencjał wzrostowy. Ale nie namawiam, jak ktoś nie chce to jego sprawa.
AGROLIGA – duzo zdrowsza i z wiekszym potencjalem – "W 2016 rku właściciele firmy podjęli decyzję o zbudowaniu nowoczesnego zakładu, opierającego się o najnowsze technologie o nazwie Zakład Ekstraktowy. Już od roku trwa proces budowu zakładu ekstrakcji oleju i planujemy uruchomienie nowego zakładu w bieżącym 2017 roku. Dostawcy sprzętu zapewnili nam, że nie będziemy mieli sobie równych wśród istniejących i pracujących na Ukrainie zakładów.
Planujemy, że zakład ten będzie w stanie przetwarzać około 170 tysięcy ton słonecznika na rok."
A mi się do odmiany coraz bardziej podoba Kernel czyli najdroższy ze spółek Ukraińskich c/z 5,25 i największy na całej Ukrainie producent rolny. Kernel za dwa tygodnie ogłasza wyniki roczne (mają przesunięty rok obrachunkowy) i ostatni kwartał powinien być bardzo mocny a to można wnioskować po podanych już danych o sprzedaży produktów rolnych. Wg dm mbanku powinni zarobić w 4 kw 43 mln usd przy 7,5 mln straty i gdyby się te szacunki sprawdziły to c/z spadłaby do 4,40. Drugim istotnym pozytywnym czynnikiem powinno być przejęcie w ostatnim kwartale dwóch firm rolniczych co zwiększyło areał upraw ponad 50% (z 400 tys ha do 600 tys ha). W mojej ocenie w długim terminie powinno się to przełożyć na dalszą poprawę wyników. Trochę dziwne ale analitycy mbanku nie przewidują znacznych wzrostów zysku netto w przyszłości (chyba że nie uwzględniają nowych ziem) bo zysk netto za 2 lata może skoczyć tylko o 15%. Ja będę obserwował Kernel choć nie spieszę się z zakupem, jest trend spadkowy, zbiory w tym roku mogą być gorsze więc i wyniki też gorsze a dopiero może za pół roku wrócę do tematu.
Prezesie, wyciagniesz mieso z analizy HELIO na Stockwatchu? Co tam napisali ciekawego?
W ostatnim tygodniu pojawiły się dwie analizy. Pierwsza analiza wyników to bardzo pozytywne omówienie Helio. Zacytuję część podsumowania "…..Helio należy do tej grupy małych i zyskownych spółek na GPW, które są wyraźnie niedoceniane na tle spółek dużych i całego szerokiego rynku. Przyczyn upatrywałbym w małej płynności, małym free floatcie, braku dywidend i małej rozpoznawalności spółki. Tylko tak chyba można argumentować ostatni 15% spadek kursu akcji i to w tle z informacją o spodziewanych rekordowych przychodach i zysku netto w czwartym kwartale. Porównanie aktualnej ceny akcji z wyceną podawaną przez serwisowe automaty metodami: majątkowymi, mieszanymi i mnożnikowymi, pokazuje około 50% niedowartościowanie spółki…"
Druga to dzisiejsza analiza techniczna mniej optymistyczna, jak przebije wsparcie na 12,40 to może spaść do 10,60, wzrosty natomiast mogą się zatrzymać na 14,10.
Prezesie, co możesz powiedzieć o Eurocashu? Kurs się trochę dźwignął. Są jakieś szanse rozwoju? Paweł.
W mojej ocenie Eurocash jest zbyt wysoko wyceniany, oni przejęli markety Mila więc coś więcej będą zarabiać, dodatkowo sprzyja im konsumpcja indywidualna, jednak zakładam że nie są w stanie więcej zarabiać niż 400-500 mln a to dawałoby c/z znacznie powyżej 10 czyli nie tak tanio. Kurs rośnie bo rosną duże spółki ale czy wszystkie zasłużenie to śmiem wątpić.
Sorry za lenistwo, ale czy moglby ktos napisac kiedy ma nastapic scalenie na getbacku?
Nie podniecałbym się wydatkami na zakupy wierzytelności Getback, choćby z tego powodu, że pojawia się czerwone światełko czy nie szarżują w licytacjach pakietów, kupując je na tyle drogo, że z czasem zacznie spadać rentowność. Niby dlaczego Kruk kupić miał 1/3 tego co getback? Raczej środków im nie brakuje…
mn
Jeśli Getback obecnie wygrywa 60-70% przetargów na zakup wierzytelności to na pewno musi przelicytowywać konkurencję, czyli faktycznie płaci drożej.
Jeśli chodzi o duże ilości nabytych pakietów to wynika z faktu iż oni pozyskali środki z IPO i mogli sobie pozwolić na takie wielkości, wszystko wskazuje że już im się skończyły bo w tym tygodniu wyemitowali obligacje na 20 mln.
Co do podniecania to raczej większość czytających forum jest w takim wieku że giełda raczej nie jest pretekstem do podniety.
"@ petrodolar – wskaźnika ev/ebidta nie powinno się stosować do firm finansowych (banków, tfi, windykatorów)."
A to dlaczego?
EV to wartość przedsiębiorstwa obliczana głównie na podstawie bilansu, jak pewnie wiesz instytucje te (głównie banki) w bilansie swoim wykazują wszystkie kredyty i depozyty klientów a to mocno zniekształca obraz firmy. Gdyby wyłączył z bilansu depozyty i kredyty to wtedy obraz ich byłby bardziej wiarygodny.
Załączam ci listę rekomendacji z mbanku i zauważ że oni nie prognozują wskaźnika ev/ebidta dla branży finansowej a dla pozostałych tak.
NA INFO SFERZE JEST [herkules niepodpisany]
Musiałem że wżucą coś o scaleniu (herkules niepofisanu)
Mamy info GETBACK SA (106/2017) Pierwsze zawiadomienie o zamiarze połączenia GetBack S.A. z EGB Investments S.A. HERKULES
Wszystkie automatyczne wyceny porównawcze bazują tylko na historycznych wynikach finansowych i nie uwzględniają przyszłości i czynnika ludzkiego (popularność, nagonka na daną spółkę, płynność akcji, czynniki globalne itd). To trzeba brać pod uwagę.
@ petrodolar – wskaźnika ev/ebidta nie powinno się stosować do firm finansowych (banków, tfi, windykatorów). Po drugie to co wyżej napisałem że wszelkie skanery i wskaźniki dotyczą historii, a w przypadku Getbacka kupujemy przyszłość. Realne jest w przypadku tej firmy że za 1-2 lata mogę podwoić zyski (dzięki rekordowo nabywanych pakietom wierzytelności) a gdyby to się sprawdziło to kurs musi urosnąć. Spójrz na Dino które w kilka miesięcy urosło blisko 100%, ta firma jest bardzo drogo wyceniana patrząc na wszelkie wskaźniki ale tutaj też kupowana jest mocno przyszłość (podwojenie liczby sklepów w kilka lat).
Ten cały skaner to jest z du.y wzięty , te wszystkie wyceny są robione chyba przez zalogowanych którzy promują jedne spółki . Pamiętam na ile wyceniany był Danks i już ponad rok a kurs siedzi w tym samym miejscu . Tak jak napisał herkules niepodpisany ta giełda jest powalona .Pozdrawiam . Drobny inwestor
Patrząc na skaner Biznesradaru, to Getback wyceniany jest na ok. 19 PLN. Interesujący mnie wskaźnik EV/EBITDA implikuje wycenę 26,41 PLN. Czyli można powiedzieć, że tu jakichś superfajerwerków nie ma i długo nie będzie. Nie kupię tej spółki.
Patrząc na kruka cena porównawcza 179 a ma 298 ,a aviam ponad 26 a ma 5,40 itp cała giełda jest pomylona ,diabli wiedzą od czego to zależy .[herkules niepodpisany]
Zwrocie uwagę do czego się porównuje te spółki, na biznesradar można zobaczyć koszyk spółek odniesienia i rzadko kiedy są to spólki z tej samej grupy tylko, np:
https://www.biznesradar.pl/wycena/CCC
https://www.biznesradar.pl/wycena/KRUK – dla takiego Kruka mamy odniesienie do FON, SOHODEV, STH… ile sensu w tym porównaniu sami oceńcie.
Kilka modyfikacji, zmiana wag i można mieć wycenę dla Kruka od 20 do 1212 PLN,
Na bankierze niejaki Dyrektor podał ciekawą myśl, cytuję: ,,Myślicie, że ich analiza może mieć wpływ? Czyżby realizowali to co sami przewidują?".
Chodzi pośredni o GetBack i o Morgana. Link:
https://qnews.pl/pl/news/awans-polski-podaż-akcji
CKM
Czytałem kilka analiz na temat awansu Polski do grona rynków rozwiniętych i różne są wypowiedzi, jedni analitycy twierdzą że skorzysta giełda na tym a inni że straci (większość uważa że trochę gotówki odpłynie). Co do zagrywki JP Morgan to nie można wykluczyć że zaraz zaczną zbierać akcje i za kilka dni pojawi się komunikat o przekroczeniu 5% (może kółeczka robią).
W przypadku Getbacku jedna negatywna informacja pojawiła się w ostatnich dniach, a mianowicie podwyżka stóp % w Polsce. Jeszcze miesiąc temu padały informacje z RPP że do końca 2018 nie będzie podwyżki stóp, jednak wczoraj np. prof Ancyparowicz (moja promotorka ze studiów) stwierdziła że połowa 2018 to dobry moment na podwyżki stóp. Ostatnio też inny członek RPP mówił nawet o początku 2018 roku. Zakładając że mają 1 mld zadłużenia i stopy podniosą o 0,5% to roczny koszt odsetek im wzrośnie o 5 mln zł (a to wcale nie dużo, coś mi się zdawało że to będzie 50 mln :-)
Heh, drobnica w panice :D bo JP sprzedał pakiecik. Piękne odleszczanko z rana a potem zgodnie z fundamentami do góry bo czy sprzedaż niewielkiej ilości akcji ma jakiekolwiek znaczenie dla dynamicznego dalszego rozwoju? Trochę spokojniej panowie bo w ten sposób się nie da inwestować i żyć, stres zabija ;)
Mike.
Zauważyłem info jeszcze przed końcem sesji. Nie wiem dlaczego nie zdecydowałem się wszystkiego sprzedać. Paweł.
Tylko nie wpadaj przypadkiem w panikę, wystarczy przeczytać ostanie informacje o spłatach i nabyciach wierzytelności i porównać z Krukiem. GEtback w 3 kw spłaty 326 mln, nabycia 842 mln – Kruk spłaty 347 mln a nabycia 261 mln. Getback przy podobnych spłatach zainwestował ponad 3 razy więcej w nowe pakiety co powinno być korzystne w przyszłości a wyceniany jest ponad 50% niżej od Kruka.
Masz rację, długoterminowo zapowiada się świetnie, ale dzisiejsza sesja może być idealna, aby sprzedać i odkupić akcje znacznie taniej lub po prostu dokupić i powiększyć pozycję. Warto obserwować dziś ruch na akcjach. Po wynikach za 3kw nie nie będzie już tak tanio. Paweł.
Ja zamieżam dokupić, prezes miałeś racje z korektą ,ja tam nie widzę żadnego zagrożenia najwyżej 3-5procęt mniej ,jedno co mnie martwi to że PDA może być znacznie wyżej od Getback dlatego mam dylemat czy dokupywać PDA czy brać Getaeck jakby się sunął więcej niż PDA , czyli inwestować na 2 fronty ,takie mam przemyslenia , [herkules niepodpisany]
Morgany już sypią getbacka
muzyk
Pewnie z 5% spadnie w najbliższych dniach.
wygląda na to że zapominamy o spektakularnych wzrostach na getback gdyż dzisiaj Morgan zszedł poniżej 5% i może sypać w rynek w najbliższym czasie
Mam pytanie czy działa wam infosfera mi od kilku dni nie
lukas8i8
Infostrefa działa mi, pytanie czy masz na myśli logowanie się czy tylko otwieranie strony ?
Ek
Ciekawy artykuł .
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/bilans-handlowy-polski-jest-ujemny-to-problem-dla-wzrostu-pkb/svc6hg3
Prezesie czy dalej uwasz getback za dobra spolke do inwestowania? I dlaczego PDA jest wyzej nizz cena akcji???
Getback to najnowszy w zasadzie mój zakup i największa pozycja więc trudno abym uważał iż jest złą spółką do inwestowania. Liczę że w średnim i długim terminie dobrze na niej zarobię ale czy tak będzie to czas pokaże. Pda jest niżej od akcji, nawet jak przez chwilę było inaczej to nic nie zmienia.
W przypadku Tritona można oczekiwać skoku kursu przynajmniej do tegorocznych szczytów po wynikach rocznych. Spółka w tym roku ma już zacząć sprzedawać pierwsze domy w triton country. Aktualnie jest w ofercie 11 domów, a samo osiedle ma być dość spore, więc na przyszły rok jeśli nie będzie opóźnień powinni mieć ustabilizowane przychody ze sprzedaży kolejnych segmentów.
mn
https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-844p11_TRITON.aspx
Przeglądał może ktoś z dostępem do SW ich analizę TRITON?
Na temat Triton anty_teresa dosyć negatywnie się wypowiada na temat poczynań firmy, zwraca uwagę na słabą komunikację z inwestorami (brak informacji o sprzedanych lokalach czy ich wartości). Szacuje on że w optymistycznym wariancie (większość sprzedadzą lokali w projekcie Winnica) to przychody w 2 półroczu mogę wynieść 55 mln z zysk netto 7 mln czyli za cały 2017 około 4 mln. To niby niska wycena ale poprzez brak nowych inwestycji wyniki przyszłego roku mogą być bardzo słabe, przy w zasadzie zerowych przychodach mogą ponieść ze 3 mln straty. Wynika to z faktu iż pozwolenie na kolejna budowę Triton Country dosyć niedawno pozyskali. Na końcu stwierdza że spółka jest relatywnie tania w stosunku do swojego majątku.
Super, dziękuje bardzo za pomoc!
Jakoś nikt nie bierze tego pod uwagę , ale za rok Unimot mógłby zrobić kolejną emisję akcji np. 4 mln. po 25 zł i może dlatego ten kurs tak wygląda .
Piter
Prezes jak oceniasz Unimę?
Miałem jej akcję i sprzedałem ze średnią 4.05 33% zysku, teraz spadła bardzo mocno i zaczynam rozważać opcję powtórnego zakupu.
Pozdrawiam Marek
Co myślę o firmie napisałem tutaj http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html
Cześć Prezesie
Chciałem poznać twoje zdanie. Jak myślisz akcje UNIMOTU pójdą w kierunku tych 19 zł jak piszą na innym forum czy obiorą inny kierunek na 45 zł.
Ogólnie jak przewidujesz co wydaży się na Unimocie w przeciągu najbliższych dwóch lat.
Podkreślam to ma być twoje zdanie.
Pozdrawiam TEDI
Przypadek Unimotu dobitnie pokazuje że jeśli chodzi o zachowanie kursu akcji trudno jest cokolwiek przewidzieć. Jeśli zacznie się bessa i Unimotowi pogorszą się wyniki to jestem w stanie wyobrazić sobie kurs 19zł. Czy tak będzie to nie wiem, na chwilę obecną widzę możliwy spadek w kierunku 30zł. Na chwilę obecną założyłem sobie wyniki 3 kw i 4 kw będą około 25% niższe r/r gdyż przy przychodach wyższych średnio 15% (tyle zakładam wzrostu przychodów w drugim półroczu) niższe marże, koszty otwarć sieci Avia i rozwój aplikacji Takuj24 mogą jeszcze obniżyć trochę wyniki. Mam spory problem z kosztami otwarć stacji Avia, firma zakładała 200.000zł na jedną stację, w 2 kw otworzyła dwie czyli powinno być 0,4 mln kosztu a było około 2,5 mln (tak może wynikać z kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu w działalności pozostałej które były wyższe 3,5 z czego 1 mln poszło na tankuj24 – takie są przypuszczenia). Czyli można wnioskować że pomimo otwarcia tylko dwóch stacji ponieśli koszty kolejnych stacji które były otwierane w 3 kw a może i 4 kw. Należy zakładać że w tym roku spore będą te koszty (może 6 mln) gdyż otwierają to na stacjach pewnie z nimi dłużej współpracującymi które szybko zdołali namówić ale w przyszłym roku już nie będzie takiej dynamiki. Podsumowując (pewnie trochę zamieszałem) w mojej ocenie presja na wyniki jeszcze tego półrocza może być a będzie wynikała z nakładania się sporej ilości otwieranych stacji, w przyszłym roku powinna być ona mniejsza (podobna liczba otwarć rozłożona na cały rok anie jak teraz w 7-8 miesięcy) i do tego dojdą już opłaty franczyzowe z nowo otwartych stacji więc zacznie się to powoli bilansować. Wg rekomendacji bosia która nie uwzględniała kosztów otwarcia stacji Avia i aplikacji Tankuj24 mieli w tym roku zarobić 40 mln a w przyszłym 53,9 mln, wygląda na to że z 10-12 mln w tym roku będzie mniejszy zysk to przy założeniu 13,9 mln gorszego wyniku w 2018 jest możliwe że zysk wyniesie 40 mln co dałoby c/z 7 (w mojej ocenie nisko jak na spółkę się rozwijającą). Tak jak napisałem realne jest pogorszenie wyników za 3 i 4 kw co może jeszcze spowodować jakieś spadki kursu (raczej nie więcej niż 10% ale tego nikt nie jest w stanie określić) i w mojej ocenie dobrym okresem na zakup akcji mogą być wyniki po 1 kw, gdyż baza będzie niska a presji na koszty nie powinno być. Nie ukrywam iż mogę wrócić do tej inwestycji w po wynikach 1 kw 2018.
W dzisiejszym parkiecie jest artykuł o spółkach paliwowych i jest też o Unimot" W I półroczu Unimot zanotował 69,6-proc. wzrost przychodów i 16,7-proc. zwyżkę zysku netto. Gracze liczyli jednak na więcej. Mogła też zaniepokoić informacja o tym, że największy wpływ na działalność grupy w III kwartale może mieć dostępność kapitału obrotowego niezbędnego do sfinansowania dalszego wzrostu przychodów. To z kolei uzależnione jest od poziomu cen paliw. Istotne znaczenie będzie mieć też przedłużenie posiadanych kredytów obrotowych i wygospodarowanie wolnych środków na spłatę pożyczek od podmiotów powiązanych albo – w optymalnym scenariuszu – przedłużenie terminu zwrotu pożyczek" i jeszcze " Prokopiuk z dm boś negatywnie ocenia ogłoszone ostatnio wyniki finansowe Unimotu. W jego ocenie w II kwartale były znacznie poniżej oczekiwań rynku. – W III kwartale powinny być jednak już lepsze niż w I połowie roku – uważa Prokopiuk. O prognozach dla spółki na kolejne okresy na razie nie chce mówić.
@Prezesie, w ostatnich dniach mamy cofnięcie na VINDEXUSie, które moim zdaniem warto rozważyć pod kątem dobrania do swojego portfela, czy zamierzasz ponownie wchodzić w spółkę ?
Na razie nie bo mam z tej samej branży Getback. Rozważę zakup dopiero po informacji o zakupie za 40-50 mln nowych wierzytelności.
Prezesie, czy zamierzasz wrócić do transpolonii? Kurs mocno spadł, wskaźniki niskie i perspektywy dobre. Quercus przekroczył próg 10%.
Mocno kurs poleciał i mam wrażenie że ma jeszcze ochotę zlecieć. Do momentu rozwiązania sytuacji z pracownikami delegowanymi raczej nie wracam do tej inwestycji, mocno rosną ceny też paliw a to jest niekorzystne dla firmy. C/z 8,60 to nie jest drogo, jednak wolę się obecnie skupić na jeszcze tańszych spółkach które powinny dać 10% dywidendy w przyszłym roku.
Prezes jaka jest twoja opinia o Kernel, bo spółka nisko wyceniana, mbank nagania z reko kupuj, a tu mamy spadki non stop od 80 zł, czy fundamentalnie mamy tutaj średnioterminowa okazję, Pozdrawiam Paweł
Cała Ukraina mocno ostatnio spadła, Agroton to z 50%, więc to raczej realizacja zysków po sporych wzrostach ostatnich 2-3 lat. Oni ostatnio z tego co pamiętam w dobrej cenie przejeli bank ziemi a to powinno się w przyszłości pozytywnie przełożyć na wyniki. Powód spadkow może być jeszcze prawdopodobne gorsze zbiory niż w rok temu, wzrost kosztów działalności na Ukrainie. Jak znajdę czas to się głębiej przyjrzę.
@ Bufon – na mailu widzę że napisałeś komentarz ale nie wiem dlaczego nie widać go. W http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html napisałem Ci kilka zdań o Aiton, mi się ta spółka podoba pomimo niskiej płynności i notowań na newconnect.
Chyba w euforii ze sprzedalem Pragme kupilem tym samym usrednilem m.in. akcje abcdata 1.87 zl oczywiscie liczac na dywidende za rok wiem ze maja 10 mln w kapitale zapasowym ze skupja za 5 mln swoje akcje wiem tez ze prezesowa kupila spory pakiecik czy ktos jeszcze liczy na dyw za rok czy tylko ja jestem taki naiwny czy tez glupi prosze o optymistyczne opinie ;) wiem bedziemy madrzejsi po 3 kw. z technicznie wyglada dobrze dolki co raz wyzej opor jest na 2.05 i jak przebije to nastepny solidny opor jest kolo 2.5 wiec sporo tylko czy jest pod co rosnac ? Obrot na tej spolce jako taki wiec na technike mozna rzucic okiem co jakis czas ;)
amatorrr
Jeśli chodzi o ABC Datę to ja nie do końca wierzę ich Pani Prezes, dla mnie to ona trochę koloruje, ciągle widzę raporty że przychody z rekordową marżą ale wcale tego nie widać po zysku netto. ABC jest w branży elektronicznej w której w ostatnich latach było sporo wyłudzeń Vatu i przez to banki ograniczyły całej branży finansowanie. Jak nie ma kapitału to trudniej się rozwijać. Dlatego wyjściem z tej sytuacji jest zatrzymanie zysków w firmie a gotówką mogła dalej pracować i pomnażać przyszłe zyski. Wydaje mi się że jest szansa na wypłatę dywidendy w przyszłym roku ale nie liczyłbym na więcej niż 3-4%, po pierwsze mamy wycenę c/z 20 czyli dywidenda max to 5% i po drugi jeśli dodamy problemy z kredytami mogą chcieć jeszcze coś uciąć z dywidendy. Widzę potencjał do poprawy dla spółek z branży gdyż pomoże mocniejszy złoty oraz rosnąca konsumpcja indywidualna.
Czy ktoś analizował jaka może być redukcja przy odpowiedzi na ofertę zakupu akcji ropczyc która aktualnie trwa?
Pozdrawiam wszystkich.
angela
Wcale duża redukcja może nie być w Ropczycach, przy założeniu że ff to 30%, głównie nie sprzedają a chcą skupić 10% akcji z rynku to redukcja teoretycznie 67%. Jednak jest mało czasu na załatwienie formalności i część inwestorów nie będzie chciała sprzedać to zakładam redukcję 40%.
http://www.rp.pl/Banki/310059842-GetBack-mysli-o-podboju-polnocy-Europy.html#ap-2
Chyba podobne jak w Parkiecie.
CKM
Aviaaml jest jedyna spolka na ktorej majac 20 zlotych mozna podbic kurs 3,5% :D
Na INPRO za 5 zł były ruchu w jedną lub drugą stronę nawet po 8% :P
a ja dziś skubnąłem troszkę Livechata….
Patrzac na wykres Pragmyf to raczej nic sie nie dzialo zbytnio przez rok a gdy przedstawili strategie cos tam drgnelo jesli mnie pamiec nie myli to w srode czy we wtorek bylo + 10 % nie pamietam kiedy ostatnio bylo plus 10 pewno przed ogloszeniem dyw w 2015 r sprzedalem juz zapomnialem ;)
amatorrr
W moim p.dywidendowym byla sp Pragmaf 1 rok fajnie sie rozumielismy to znaczy ja usrednialem kurs ona w zamian placila mi dosc wysoka dyw ( chodzi o % ) i az tu nagle 2016 roku nie dala mi dyw mysle ok kiedys tam byla tez przerwa roczna potrzymam ( toc nie zawsze ma byc jak ja chce hehe) w tym roku to samo i sobie powiedzialem bede tak dlugo trzymal az nie wyjde na +10% brutto (wiem to glupie ) no i w ta srode sie rozstalismy. Nowa strategia ruszyla kursem. Wg mnie za rok nie bedzie dyw a ze to p.dyw. wiec sie rozumie samo przez sie kupilem inne spolki dywidendowe na rok 2018 ktore wg mnie sa pewniejsze jesli chodzi o wyplate dyw.
amatorrr
Obie Pragmy nie ruszyła nowa strategia tylko fakt iż od października znalazła się w portfelu dm bdm, ich portfel w tym roku zyskuje jakieś 80% i jest kopiowany przez wielu drobnych inwestorów. Spółkę obserwowałem od dłuższego czasu aby kupić ale płynność była tragiczna i ostatnie wyniki niezbyt mi podobały. Jak widać zrobiłem błąd patrząc na ostatnie wzrosty.
http://zmid.org.pl/getback-aktualizacja-opracowania-ipo-przeglad-wynikow-polrocznych-zmid/ ostatnio wrzucalem cos o geyback ;) a dzis o getback (prawie ta sama tresc )
amatorrr
Przypominam że na anonimowe komentarze nie odpisuję
Wykupiłem dostęp do parkietu na 2 m-ce i jak coś ciekawego będzie w gazecie to dam znać. W piątkowym wydaniu jest informacja że Getback jest w walce o przejęcie biznesu po Lindorfie (łączy się z Intrum) Dani, Estoni, Finlandi, Szwecji i Norwegii a koszt może wynieść około 3,4 mld. Getbacku nie stać obecnie wydać tyle kasy ale finansowanie może zapewnić Goldman Sachs i Getback musiałby "tylko" zdobyć z 1 mld (pewnie nowa emisja akcji).
Oj by sie dzialo pp 1 do 1 ;D chyba 100mln akcji razy 10zl i jest 1 mld ;) kurs by na poczatku polecial do mezosfery hehehe hmmm a tak na powaznie drogo cos wszystkie te kraje nie maja nawet 30 mln obywateli (nawet chyba mniej niz 25) panstwa bogate ( oprocz Estoni ) jakos slabo to widze
amatorrr
Może i drogo ale kupowaliby dojrzały biznes którego nie trzeba budować od podstaw. Lindorf łączy się z Intrum i zostali przymuszeni przez Unię Europejską do sprzedaży swojego biznesu. Czy byłaby nowa emisja akcji to trudno powiedzieć, w artykule tak napisali"Analitycy nie wykluczają, że taka transakcja mogłaby dojść do skutku. – GetBack wielokrotnie powtarzał swoje ambicje rozwoju poza Polską i zakup ułożonej organizacji byłby dla GetBacku „krokiem milowym” w realizacji planów. Możliwości bilansowe GetBacku do pozyskania funduszy potrzebnych, żeby samodzielnie sfinansować istotną część potencjalnej kwoty transakcji, wydają się ograniczone. Natomiast historycznie GetBack wielokrotnie pokazał kreatywność w strukturze finansowania i sposobie księgowania inwestycji, które wydawałyby się przekraczać bilansowe możliwości spółki, więc nie zdziwiłbym się bardzo, gdyby i w tym przypadku rynek został zaskoczony – mówi Kamil Stolarski, analityk w Haitong Banku.
Generalnie na razie to jest gdybanie, jeszcze nic nie kupili.