"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

FAM opuścił giełdę a ja zostałem z akcjami, co robić ?

Jeśli ktoś jest zainteresowany porozumieniem odnośnie FAM to podaję namiary https://web.facebook.com/groups/192299780791388 i niedlawezwaniafam@gmail.com .

Uwaga !!! Ważne !!! Jeśli czytelnicy bloga mają akcje FAM i mogą się tą informacją ze mną się podzielić to proszę o przesłanie na mojego e-maila blogprezesa@gmail.com następujących informacji: liczba akcji, cena po jakiej jesteś w stanie sprzedać akcje i czy należałeś do Porozumienia „Nie dla wezwania FAM” które zawiązało się na facebooku.

Moja prośba wynika z faktu iż inicjator Porozumienia napisał na fejsie (wpis załączony w komentarzach 22.02.2018) iż zbiera liczbę aktualnych akcji i twardo chcą wyższą cenę niż 4,20 zł po której było wezwanie. Możliwe iż czytelników bloga może interesować inna cena (niższa, wyższa) i może my będziemy się kontaktować z firmą. Na chwilę obecną (chyba że pracę znajdę wcześniej i nie będę wówczas mógł) zamierzam jechać na Walne (pewnie do Wrocławia) aby dowiedzieć się jakie są plany głównych akcjonariuszy i zarządu wobec spółki oraz ewentualnie rozmawiać o sprzedaży akcji.
Ja się zobowiązuję że na blogu i poza nim nie poinformuję nikogo ile kto ma akcji, a mogę podać ile łącznie wszyscy mamy akcji.

———————————————————————————————————————————
Pozwoliłem sobie tego posta napisać aby umieścić w nim dane finansowe które pewnie znikną z wielu serwisów ekonomicznych po wykluczeniu akcji z giełdy. Ponadto wiem że kilku czytelników bloga nie sprzedało akcji i chcę z nimi „przejść drogę przez piekło ?” – oczywiście mam nadzieję że „niebo” posiadania akcji w formie papierowej.

Zacznę od tego iż w maju 2017 spółka na krótko pojawiła się w moim portfelu fundamentalnym link kiedy zagrałem pod wezwanie i liczyłem na cenę w okolicach 6. Niestety wówczas w tym samym dniu co mój zakup koło południa (zazwyczaj wezwania są ogłaszane przed sesją) pojawiło się wezwanie na akcje po 4,20 i zdusiło mocno kurs (z 4,60 kurs spadł na 4,20). Po kilku dniach gdy okazało się że nie ma co liczyć na podniesienie ceny wezwania sprzedałem akcje z 3 % stratą.
Piszę o tym aby pokazać co się zmieniło od tego czasu. Kurs z 4,20 spadł na 1,80 czyli aż 60% a przychody i zyski bardzo ładnie się poprawiły: po 3 kw 2017 roku przychody wzrosły o 24% a zysk netto o 19%.


9 miesięcy temu wskaźniki były na atrakcyjnych moim zdaniem poziomach, c/z 7,c/zo 5,67 c/wk 3,38, ev/ebidta 6,35 a teraz to pozostawię bez komentarza tylko wkleję rysunek :-)

Przechodząc do meritum chciałbym rozważyć warianty co może się wydarzyć z tą trudną i ciekawą inwestycją.

Jak widać powyżej FAM po problemach w 2013 i 2014 gdzie przeszedł sporą restrukturyzację zaczął poprawiać zyski i tak pokazał w 2015 9,3 mln zysku, w 2016 19,5 mln zysku a w 2017 możliwe że zarobił 23 mln zysku. Do moich dywagacji istotna jest tez informacja link iż w grudniu 2017 kupił od Mostostal Zabrze cynkownie w Opolu za 27,70 mln. Zakładam że przejęta cynkownia może dawać 2-3 mln zysku rocznie.
I tak: mamy firmę która może zarabiać około 25 mln złotych rocznie (oczywiście zyski zależne od koniunktury, cen surowców itd) przy 57 mln obecnej kapitalizacji. Na chwilę obecną nie wiemy jakie główni akcjonariusze planują kierunki rozwoju dla tej firmy: czy chcą zwiększać wartość firmy czy drenować ją z całej kasy. Gdyby chcieli ją rozwijać to niestety trzeba zakładać że przez 2-3 lata nie wypłacą żadnych dywidend (w ostatnich 2 latach były dywidendy) a zyski przeznaczą na spłatę zadłużenia i ewentualne przejęcia. W tym wariancie można się wówczas spodziewać wzrostu przyszłych zysków netto dzięki niższym kosztom finansowym (około 3,5 mln rocznie) oraz dzięki zwiększeniu skali. Ten wariant jest możliwy bo głównym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny któremu może zależeć na zwiększeniu wartości firmy a później sprzedaży inwestorowi branżowemu.
W wariancie II czyli drenowanie firmy z kasy główni akcjonariusze wypłacają maksymalnie dywidendy czyli nawet 40% stopy dywidendy co roku patrząc na dzisiejszą wycenę firmy.
Ja chciałbym aby był trzeci wariant a mianowicie 50/50 czyli połowa zysku na rozwój i/lub spłata zadłużenia i połowa na dywidendę dla akcjonariuszy czyli stopa 20%.
Co robić, na co czekać, jak „żyć” z tymi papierowymi akcjami ?
Ciężko na obecną chwilę określić/przewidzieć jakie są faktyczne plany głównego akcjonariusza. Czy chce on uprzykrzyć życie drobnym akcjonariuszom a może ma jakiegoś kupca na FAM i chciałby szybko drobnych wykupić (tak jak to było w Polcoloricie) a następnie sprzedać całą firmę. Na pewno dużo drobnych inwestorów w akcjonariacie to problem dla zarządu i głównego akcjonariusza, bo każdy może żądać aby wysyłać mu bieżące informacje o spółce, dostawać raporty roczne, wypłacać dywidendy na osobiste konta akcjonariuszy, czynnie uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy – o tym wszystkim trzeba informować każdego akcjonariusza z osobna (pewnie drogą pocztową) nie tak jak to było do tej pory poprzez komunikat EBI/ESPI. Co więcej podczas WZA akcjonariusze mogą składać protesty do uchwał i kierować do rozstrzygnięć sądowych a to może destabilizować pracę firmy.
Dlatego liczę że będzie możliwość dogadania się z głównym akcjonariuszem aby odkupił od nas akcje i co więcej liczę że cena będzie tożsama z ceną wezwania. Głównemu akcjonariuszowi może zależeć na dogadania się świadczyć mogą wpisy na forum stockwatch link, gdzie asseco slovakia które opuściło giełdę chce usilnie odkupić akcje od jednego akcjonariusza (możliwe że od wszystkich) i proponują cenę wyższą o 8 zł od wezwania (23,5 zł wezwanie) czyli 34% wyżej !!!
Czy tak się stanie w przypadku FAM to nie wiem, ale w mojej ocenie spółki się wycofuje bo spodziewa się znacznej poprawy wyników lub sprzedaży firmy jakiemuś innemu podmiotowi.
Teraz czekamy na dematerializację akcji która może potrwać około miesiąca (tak było w przypadku Polnej) a następnie dostaniemy list iż należy się zgłosić do jakiegoś biura maklerskiego (które wybierze FAM) w którym prowadzona jest księga akcyjna. W liście tym nie będzie określony raczej termin do kiedy należy się zglosić więc chyba spieszyć się nie trzeba będzie. Jest też możliwość że księgę akcyjną będzie prowadzić sama firma ale to może zależeć od liczby pozostałych akcjonariuszy (informacje uzyskane od KarolADX za co dziękuję :-)
Na końcu chciałbym dodać iż zakup FAM traktuję nie tylko w celach zarobkowych ale też w celach szkoleniowych, nigdy nie miałem akcji w formie papierowej i nie wiem jak to wszystko technicznie wygląda. Dobrze mieć taką wiedzę jak się bloga giełdowego prowadzi bo przed nami raczej jeszcze sporo wezwań na giełdzie i pytania czytelników mogą się w przyszłości pojawiać.
Nie ukrywam iż jeśli czas pozwoli to będę chciał pojechać na WZA które będzie zatwierdzało raport roczny za 2017 rok aby poznać kierunki i plany zarządu i głównego akcjonariusza wobec FAM.

Uwaga – wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.

avatar
17 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PrezesGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam, czy ktoś coś wie o akcjach FAM? Posiadam trochę i nie wiem co z tym zrobić.
Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

sprzedam akcje FAM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

hello…? moze jakis update

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Moje próby kontaktu z porozumieniem nie dały żadnego efektu (brak odpowiedzi na mailu przez kilka dni), konto facebookowe chyba niepubliczne – jakieś pomysły gdzie jeszcze można podyskutować / poczytać o ewentualnych dalszych krokach? Jakby co, mam na sprzedaż mały zapodziany na zapomnianym koncie pakiecik 2K ackji, chętnych zapraszam do kontaktu na sprzedam.fam@gmail.com (mam nadzieję, ze Prezes nie ma mi za złe tego ogłoszenia i nie skasuje posta).

Anonimowy
Gość
Anonimowy

porozumienie na facebooku zaczyna działać ,może coś z tego będzie ale jedynie dla tych którzy będą chcieli opłacić od każdej akcji 7 gr i podpiszą umowę z kancelarią która będzie prowadziła rozmowy za nas,pozdrawiam….. Bartek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Procedura nie wygląda zachęcająco. Z tego co rozumiem, konieczne będzie dwukrotne wybranie się do siedziby spółki.

Pozdrawiam,
Doodeck

Anonimowy
Gość
Anonimowy

witam,

posiadam 2000 akcji, dwa pytania:
– w jaki sposób "udowodnić" posiadanie? czy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wystawia jakiś dokument?
– czy większościowy udziałowiec jest zobowiązany informować mnie o wynikach, walnych zgromadzeniach itd?
pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do udowodnienia posiadania akcji – możesz zwrócić się do swojego biura maklerskiego, wystawią dokument potwierdzający stan na dzień wycofania akcji FAM z GPW. W BRE kosztuje to 30pln. Inna sprawa czy administacja w siedzibie spółki uzna takie potwierdzenie za wystarczające (zalecany tel. do działu relacji inwestorskich)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ok, zadowala mnie Twoja odpowiedź. Choć z pewnością b. wiarygodne byłoby ukazanie rzeczywistego portfela, ale Twój blog, Twoje reguły gry. Adam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć Prezes. Kiedyś częściej tu zaglądałem, teraz mniej bo chyba sie w w Twoim blogu pogubiłem. Masz więc same wirtualne portfele, więc niejako Twoje prognozy-komentarze są trochę teoretyczne bo nie ryzykujesz pieniędzmi. Czy czegoś nie wiem? Adam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pawel Bielesz
3 godz.
Drodzy Państwo,

Wbrew komentarzom na Bankierze ani nie sprzedałem akcji, ani nie współpracuję w żaden sposób z akcjonariuszem większościowym. Wręcz przeciwnie zwiększyłem zaangażowanie w spółkę. Zwyczajnie ostatnio nie miałem tyle czasu żeby bardziej aktywnie udzielać się na forach internetowych.

Mam dwie prośby:

Po pierwsze chciałbym ponownie policzyć szable i sprawdzić kto się wykruszył a kto dokupił.

Po drugie odnośnie naszego porozumienia przyjmijmy warunki brzegowe tj że nikt z porozumienia nie sprzeda poniżej 4.20 pln za akcję, a jeżeli będzie zmuszony się pozbyć taniej lub dostanie ofertę od większościowego to najpierw zgłosi się do naszego Porozumienia z opcją pierwokupu. Myślę że wszyscy z Was się na to zgadzacie?

Dodatkowo napisałem do Gielda Nova.pl z prośbo o informację jak możemy wejść na ten alternatywny rynek obrotu.

Wszelkie sugestie są mile widzialne i będą kolportowane wśród Was.

Jedną z nich jest zwołanie walnego i głosowanie nad dywidendą. Pewnie to nie przejdzie ale próbować trzeba i pokazać że jest nas dużo i będziemy im mieszać!

Pozdrawiam!
Paweł

To jest post z Facebooka w grupie NIE dla wezwania FAM
King_99

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nasz wspaniały Banan GPW. takie ruchy sa normalne na tym burdelu. Już parę razy się z tym spotkałem. Dałem sobie spokój z GPW bo brak słów. Gdzie nie wszedłem to wyjeb-ka. Zaniżanie kursu a później o dziwo wezwanie aby ściągnąć spółkę z giełdy jak zaczęła zarabiać. KNF nic sobie z tego nie robi. Porażka.

Tomek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja mam 14700 szt. Jak coś dam Ci Prezes upoważnienie na walne. King_99

Tantal64
Gość

Tak jak pisałem w innym poście zostałem z 775 akcji FAM. Prośba pisz wszelkie zdobyte informacje. W tym temacie. Na pewno wielu będzie śledzić ten temat, tych co zostali z akcjami i tych co chcą to wykorzystać jako edukację na przyszłość. Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pamiętam jak z 10 lat temu Ponar Wadowice (może pamiętacie taką spółeczkę z prezesem Arkadiuszem Śnieżko na czele)kupił akcje FAM za chyba ok. 25 mln. po 10,40 zł/szt. co było początkiem końca Ponaru. Teraz na giełdzie nie będzie żadnej z nich, a prezesa do dziś chyba prześladują prokuratorzy min. za tą transakcję.
Darek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja mam dostęp do stowarzyszenia Nie dla FAM i powiem szczerze, że nie za bardzo rozumiem ich intencje. Generalnie ich działania były o pół roku spóźnione i dali się ograć, jak dzieci. Ta lekcja kosztowała mnie pieniedzy, a wszystko przez to, że nie chciało poczytać mi się o wezwaniu na pewną spółkę produkującą płytki. Tam pokazali, jak należy walczyć o swoje. Generalnie dziwię się, że tutaj tak dali się wyleszczyć. Pewnie wiesz, że chcieli zebrać 5% akcji – podobno to się udało – jak pytałem się prawnika, dlaczego nie zrobili wcześniej porozumienia >5%, to powiedzieli, że niepotrzebne. Parę dni później spółka odrzuciła żądanie umieszczenia punktu w NWZA. Ja postanowiłem, że nie zamierzam trzymać ich akcji papierowych – sprzedałem w od razu po pojawieniu się informacji – miałem niewiele akcji raptem 1,3% portfela. Kupowałem w okolicach 2,8 sprzedałem po 2,25. Weź to pod uwagę, że FAM nie będzie spółką publiczną – Asseco to zupełnie inna liga. W przypadku spólki niepublicznej nie masz wpływu na to co zarząd będzie robił – podniesie sobie pensje, da pożyczki firmom z Cypru – sprzeda zakłady za 1 zł i w FAM S.A nie zostanie nic. W tej firmie zawsze dziwne decyzje podejmowali – popatrz, co się działo przed 2015. Też jestem ciekaw, jak potoczy się sytuacja w FAM, ale wolę pozostać z boku bez akcji.
Gunio77

Zgred
Gość

Prezes czyli rozumiem, że na obecna chwilę nie przystępujesz do "Porozumienia FAM" (https://web.facebook.com/groups/1922997807913881/?ref=group_header)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panowie apeluje każdego czytelnika o zakup paru akcji :D skoro oni nas traktuja jak smieci to my odpłacimy im się pieknym za nadomne :D czy jak to szło.
Prezes bedzie nas reprezentował na walnym :D
krzysiek

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.