"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

SEKO – mocny złoty to tanie rybki ?

 

SEKO – jest przedsiębiorstwem przetwórstwa rybnego, zajmuje się produkcją marynat rybnych,
wyrobów rybnych na bazie śledzia solonego, sałatek i past rybnych, ryb
smażonych w zalewach oraz innych rybnych wyrobów garmażeryjnych.

Kupiłem 750 akcji po 6,55zł (wcześniej udało mi się obrócić 1000 akcji między 6,50 a 6,90),  okres inwestycji 12 miesięcy, oczekiwany wzrost kursu 10-15% wraz z ewentualną dywidendą.
Zakup akcji Seko zrobiłem pod przewidywaną poprawę wyników dzięki umacniającej się złotówce. Cytując z raportu za 1 kw na czynniki  które w ocenie SEKO S.A. będą miały wpływ na osiągane wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału składają się :
–  ceny surowców produkcyjnych,
–  kurs polskiej waluty wobec walut zagranicznych, w szczególności EUR oraz USD (podstawowy surowiec produkcyjny Spółki tj. ryby świeże i mrożone jest w znacznym stopniu importowany, więc ewentualne osłabienie polskiej waluty wpłynie na wzrost bezpośrednich kosztów produkcyjnych, z kolei umocnienie złotówki będzie mieć odwrotny efekt),
–  ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i nastroje konsumentów,
– wielkość popytu na produkty Spółki, w szczególności w okresie poprzedzającym Wielkanoc, 
– tempo wzrostu wynagrodzeń.
Wracając do złotówki to w obecnym kwartale umocniła się ona w stosunku do Euro w tym roku o 4% (w tym kwartale bez zmian) a w stosunku do USD w tym roku o 12% (w tym kwartale o 6%).  Wg raportu rocznego około netto kupują 8 mln eur (reszta to naturalny hedging) czyli przy kursie 4,22 eur/pln dałoby około dodatkowego zysku rocznego 1,5 mln zł, 0,5 mln zysku już było po pierwszym kwartale czyli jeszcze jest 1 mln (może 1,5 mln) na poprawę wyników. 
Kolejnym pozytywnym czynnikiem może być przesunięcie w tym roku Świąt Wielkanocnych na kwiecień co powinno poprawić przychody w 2 kw w porównaniu do roku wcześniejszego.
Przechodząc do fundamentów to są w mojej ocenie solidne. Firma od wielu lat zwiększa przychody i zyski (te trochę falują), ładne przepływy operacyjne (wyższe od zysku netto), amortyzację wyższą od Capexu (w krótkim terminie pozytywna zależność), bilans bardzo mocny (57 mln aktywów obrotowych przy 41 mln wszystkich zobowiązań, kapitał własny 62 mln przy 45 mln kapitalizacji).
Dane z biznesradar.pl i raportu finansowego (przepraszam za słabą jakość)

Wskaźniki finansowe są też na niskim poziomie, EV/Ebidta 2,63, c/z 8,30, c/zo 6,60 c/wk 0,75 link wskaźniki.
Kolejnym istotnym pozytywnym czynnikiem jest fakt iż Seko wypłaca od 5 lat co rok dywidendę (ostatnia ze stopą 5%) i co ciekawe TFI Opoka próbował ją podnieść o 60% ale nie została przegłosowana uchwała na Walnym link dywidendy.
Od strony technicznej kurs od roku czasu przebywa w trendzie bocznym 6-7,70.

Do głównych ryzyk zaliczę na pewno niską płynność waloru (trudności z ewentualną sprzedażą), niski ff (13%) oraz ryzyko wzrostu kosztów pracowniczych. Inwestycja w Seko jest tylko dla osób cierpliwych które akceptują fakt iż na kursie nic może się przez dłuższy czas nie dziać (większe ruchy są na spółce w okresach przyznawania dywidendy i raportu rocznego).

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
1za50.plPrezesAnonimowyKryza Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak zwykle konkret – dzięki!!!
Pozdrawiam:
Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, przegapiłem zakup Seko, gdy było poniżej 7 zł, a potem wydawało mi się, że jest zbyt drogo. Niedawno spadło z 9 i znowu zastanawiam się nad zakupem. Czy nadal warto polować na ten papier?

Pozdrawiam:
Paweł

1za50.pl
Gość

Również spojrzałem na Seko, ale pod kątem kilkuletniej inwestycji dywidendowej. Jeśli Prezes pozwoli, dzielę się linkiem: http://1za50.pl/2017/09/18/seko-dobre-polrocze-czy-jest-potencjal-na-spolke-dywidendowa/

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Najważniejszy koszt dla Seko to chyba ceny śledzia (wiadomo w jakich propocjach kupują w polsce a w jakich za granicą?). Pytanie jak kształtowały sie one w II kwartale?
pozdr. piterson

Kryza
Gość

mam podobne odczucia. Tez kupilem symboliczna ilosc. Jak piszesz glownym czynnikien ryzyka sa male obroty i ff.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.