"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Pekabex mocno odczuwa spowolnienie w gospodarce

Grupa Pekabex jest jednym liderów w branży betonowych konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. W swoich zakładach produkuje elementy wykorzystywane w budownictwie wielkokubaturowym (np. magazyny, hale produkcyjne, dworce), inżynieryjnym (np. mosty, tunele), wykonuje elementy do projektów nietypowych itp.


Analizą tą zaczynam cykl analiz spółek wskazanych przez czytelników bloga a jako że Pekabex miał najwięcej wskazań/głosów to idzie na pierwszy ogień. Na wstępie zaznaczam że Pekabex jest z branży budowlanej (choć nie tylko) w którą nie inwestuję, nie interesuję się nią, w związku z tym mogę się mylić w ocenie perspektyw spółki – analiza jest tylko moim spojrzeniem na spółkę i możliwymi wynikami w najbliższych 2-3 kwartałach.

Pekabex posiada 4 zakłady produkcyjne (Poznań, Gdańsk, Bielsko-Biała, Mszczonów), buduje kolejny zakład w Gdańsku (możliwe zakończenie inwestycji w grudniu 2019) w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej  oraz modernizuje zakład w Mszczonowie (ukończenie 4 kwartał 2019). Wszystkie te inwestycje sprawiają że od nowego roku mocno wzrosną moce produkcyjne (tak głośno tylko się zastanawiam czy patrząc na spadającą im produkcję i spowolnienie gospodarcze trwające inwestycje mają uzasadnienie ekonomiczne). Prefabrykacja którą spółka się zajmuje, kojarzona jest mocno z PRL i blokami z wielkiej płyty ale w przyszłości ma szanse mocno wzrosnąć. Wynika to z faktu iż produkty z prefabrykacji (przykładowo budynki) są tańsze w produkcji i szybsze w realizacji inwestycji co w czasach rosnących kosztów (wynagrodzeń czy materiałów budowlanych) może mieć duże znaczenie. Aby przekonać potencjalnych kontrahentów (głównie deweloperów) do swoich produktów (prefabrykatów) spółka stała się „tymczasowym deweloperem” i stworzyła/zainwestowała w pokazowe osiedle mieszkalne przy ul. Jasielskiej 9 w Poznaniu (przekazań mieszkań jeszcze w tym roku z I etapu a kolejne przekazania z II etapu w przyszłym roku).

Na powyższym slajdzie pojawiła się Szwecja dlatego należy wspomnieć że grupa działa za granicą, ma swoje oddziały w Szwecji i Niemczech, sprzedaje swoje produkty w Skandynawii (ostatnio podpisała duży kontrakt w Danii). Sprzedaż zagraniczna jest o wyższej marży ale ma też swoje ryzyka takie jak rosnące ceny transporty z Polski do tych krajów prefabrykatów oraz to że do pracy w Niemczech są delegowani polscy pracownicy a to może podnieść znacznie koszty zus w związku z trwającymi zmianami prawnymi odnośnie delegowania pracowników.

Poniżej tabela przedstawiająca obszar geograficzny uzyskiwanych przychodów:

Przechodząc do krótkiego omówienia wyników i przyszłych perspektyw daje się zauważyć dosyć mocne hamowanie wyników w obecnym roku w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody spadły o 11%, zysk ze sprzedaży spadł o 27% a zysk operacyjny i netto zaliczyły około 47% spadku.

Spółka w raporcie półrocznym podaje kilka powodów pogorszenia wyników m.in: wysoka baza 2018 roku (mieli kilka dużych i wysokomarżowych kontraktów w segmencie prefabrykacji, nie standardowych w okresie zimowym), zmniejszenie poziomu inwestycji w firmach, pogorszenie koniunktury oraz wzrostem kosztów robocizny. W zasadzie każdy segment ich działalności rozczarował choć zdecydowanie najbardziej prefabrykacja (spadek przychodów oraz średniej ceny uzyskiwanych prefabrykatów).

Niestety podane przez spółkę informacje wskazują iż obecnie trwające półrocze też będzie sporo gorsze r/r zarówno na poziomie przychodów jak i zysków. Portfel zamówień na obecne półrocze wg danych z 30.06.2019 r. wynosił 276,87 mln i był o 40% (457,24 mln rok temu) niższy do wielkości portfela rok temu oraz co gorsze niższy nawet do roku 2017.

Pozytywnie natomiast wyglądała kontraktacja na przyszły rok która była wyższa r/r o 42% i wynosiła 174,79 mln.

O mocnym spowolnieniu (zapewne głównie w prefabrykacji) świadczą też comiesięczne raporty o łącznej wielkość produkcji w zakładach należących do grupy kapitałowej Emitenta (link do raportu miesięcznego) wg których wynika iż w 3 kwartale 2019 r. produkcja wyniosła 39 979 m3 i była niższa o ok. 20% r/r (zaznaczam że podawana wielkość produkcji nie jest wprost proporcjonalna do osiąganych przychodów ale daje pogląd na panujące tendencje w grupie) .

Jeśli chodzi o prognozowanie wyników tegorocznego półrocza to wydaje mi się że trzeba zakładać podobne tendencje jakie były w I półroczu czyli ok. 25% spadek przychodów oraz 50% spadek zysku netto a całoroczny zysk może wynieść 20-25 mln zł (zakładam dolny przedział). W przyszłym roku dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym i lepszym ich rozplanowaniu oczekuję że przychody wzrosną (pewnie z 10-20% r/r), natomiast zysk netto może pozostać płaski (wzrośnie amortyzacja a spadnie wielkość podatku dochodowego ze względu na inwestycję w Strefie Ekonomicznej). W mojej ocenie w najbliższych latach grupa Pekabex nie będzie w stanie zarabiać powyżej 25 mln rocznie, to dawałoby c/z ok. 8-10 (lub nawet wyżej) co sprawia że nie widzę większych „drajwerów” do wzrostu kursu akcji.

Pomimo faktu iż spółka nie jest mocno zadłużona (zadłużenie finansowe netto na koniec półrocza 2019 to tylko 10 mln zł), płaci dywidendy (ok. 3% stopa dywidendy), w ostatnim czasie insajderzy kupowali akcje to ja bym nie kupił akcji. Powody są dwa: staram się nie kupować akcji spółek w przypadku których spodziewam się pogorszenia wyników (głównie zysków) w najbliższych kwartałach oraz ze względu na panujący trend spadkowy (kurs od grudniowego szczytu spadł blisko 50%).

Nie jestem dobry z AT ale w mojej ocenie dopóki kurs nie przebije linii trendu spadkowego to nie ma co liczyć na wzrosty kursu.

Pisząc tego posta korzystałem ze strony spółki pekabex.pl, z programu do wykresów dm boś, oraz informacji opublikowanych przez spółkę.

Kolejną analizowaną spółką z tego cyklu będzie Vigo System.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Analiza dla osób niezarejestrowanych będzie dostępna pod poniedziałkowej sesji.

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
domelKamil RagryppaŁukaszLukasz2016 Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
domel
Gość
domel

konczenie inwestycji, wzrost zamowien na przyszly rok, co zapowiada wzrost przychodow i zyskow w nadchodzacych wynikach , do tego stale dywidendy , czego chiciec wiecej?

Kamil R
Gość
Kamil R

Polecam poczytać opinie na gowork.pl przed podjęciem decyzji o inwestycji w tę firmę. Mi szybko obrzydła.

agryppa
Użytkownik
agryppa

Jeden ze sztandarowych programów PiS czyli budowa tanich mieszkań jest tu największą szansą.

Łukasz
Użytkownik
Łukasz

Sam robie flipy mieszkaniowe na rynku wtornym i mam znajonego ktory jest szkoleniowcem i fliperem na rynku pierwotnym (oboje jestesmy z poznania i znamy pekabex i to osiedle ich) i mam takie info. Kolega 2 tyg temu robil prelekcje w norwegii i skandynawowie bardzo sobie cenia ten pomysł, podobno zamowienia z gdanska ida pelna para. Minusem tych bloków jest to, ze nie przerobisz punktów elektrycznych i ciezko wbic gwoździa w sciane. W jego opinii przy wiekszym zastoju ten pomysl dopiero zacznie miec wziecie z uwagi na duza oszczednosc czasu i pieniedzy o czym pisze Prezes w analizie.

anti
Użytkownik
anti

Dobra analiza. Pekabex to jak dla mnie duży zawód 2019 r. liczyłem na to że prefabrykacja bardziej „chwyci”, szczególnie biorąc pod uwagę niedobory pracownicze i presję płacową w budownictwie.

Lukasz2016
Użytkownik
Lukasz2016

Mysle, ze 2020 wskaze kierunek. Albo ruszy popyt gdyz ubedzie rak do pracy, albo powoli zaniknie zainteresowanie.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.