"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Aktualności, analizy, komentarze 5/2017

dodano 10.5.17 – Astarta opublikowała raport miesięczny link za kwiecień i wygląda na to że jest dobrze, ceny płodów rolnych na Ukrainie w większości wzrosły m/m a r/r są wyższe o kilkanaście %
 

8.05.17 – Skarbiec podał przed chwilą dobrą informację o wartości aktywów pod zarządzenie za kwiecień, mamy wzrost o
200 mln z czego w najwyżej marżowych (akcyjnych itp) wzrost jest o 100
mln

W
poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z
mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają
czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem

aby w
jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie
trzeba było „skakać” po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej
jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog
był jak najbardziej
przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W
momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie
komentarze należy wcisnąć przycisk   „Wczytaj więcej…”
Ważne
! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a
tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do
wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
avatar
91 Comment threads
105 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
UnknownRobertKarol AdxOBSB.B. Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Panowie…bo zastanawiam się poważnie nad skróceniem swojej pozycji i dostosowaniem strategii na Unimocie…chciałbym skorzystać z możliwość tego bloga…i zapytać Was o aktualne przemyślenia na temat kursu Unimotu…wiadomo, że każdy analizuje bardziej szczegółowo poszczególne aspekty i może razem zbierzemy jakieś sensowne wnioski…
kaleson

Anonimowy
Gość
Anonimowy

nt kursu…oraz np, czy dobre zbliżające sie wyniki moga być juz uzwględnione w cenie itd…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

1. Ulga z Unimot – jeśli to tylko longterm spowodował spadki swoimi spekulacjami to nie ma się czym martwić. Mam sporą (za dużą) stratną pozycję na Unimocie i miałem stres w związku z tym spadkiem.
2. Odnośnie wezwań to trwa wezwanie na Uniwheels ogłoszone przez Superior Industries. Za niedługo się kończy bo 22 maja. Cena z wezwania – 236,07 zł już wczoraj i dzisiaj została przekroczona na rynku. Dziś Uniwheels ogłosił wyniki (bardzo dobre). Myślę, że jest tutaj duża szansa na podniesienie ceny w wezwaniu. Przemawia za tym spory udział OFE i TFI w akcjonariacie i możliwe, że będą chcieli wycisnąć jak najwięcej z tej transakcji. Superior zakłada przeznaczenie na transakcję 715 mln usd ale z informacji na ich stronie wynika ,że dysponują dodatkowym kredytem obrotowym w wysokości 150 mln usd przeznaczonym na zakup akcji spółki. Kto ma ochotę może spróbować.
aleks

Anonimowy
Gość
Anonimowy

ad 1) Ze skrajności w skrajność. Wystarczy uzasadnić spadki wypowiedzią longterma !!?? Spojrzyjcie na wykres od strony AT – przecież wygląda to w tej chwili źle. Czy jak spadnie na 32 to też poczujesz ulgę ? – bo to pokłosie wypowiedzi longterma ? a jak za 3 miesiące będzie 20 ? Proszę bierzcie wszystkie scenariusze po uwagę .
Krzych

Egonac
Gość

Prezesie mam pytanie jak podchodzić do zadłużenia procentowego. Chodzi mi o kredyty i pożyczki, papiery dłużne oraz leasing finansowy. Wszystkie te rodzaje zadłużenia mają związek ze stopami procentowymi. Myślisz, że dla ułatwienia można je zsumować i traktować jako zadłużenie procentowe, czy należałoby uwzględniać je osobno? Czy obligacje są dużo lepszym rozwiązaniem od kredytu?
Mamy jeszcze inne zobowiązania i jak należy je traktować? Czy może tam być ukryty oprocentowany dług taki jak kredyt?

Egonac
Gość

Nie mam na myśli konkretnej firmy. Chodzi mi o to, że nie do końca wiem jak patrzeć na niektóre pozycje w bilansie na biznesradarze.
Czy jeśli spółka wykazuje znaczne kwoty w innych zobowiazaniach to należy być podwójnie czujnym?

Egonac
Gość

Ok, dzięki.

Zgred
Gość

gazeta parkiet za darmo na miesiąc
https://www.pepper.pl/promocje/parkiet-1-miesiac-za-darmo-43598

ps. działa na 100% bo właśnie sobie ją czytam… :)

Unknown
Gość

A trzeba być klientem DM Alior Banku czy wystarczy być klientem Alior np. tylko ich kantoru internetowego ?

Zgred
Gość

nie trzeba…
nie mam nic od Aliora…

Marcin R.
Gość

Wielkie dzięki :-)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobry kierunek bo wg mnie trzeba już rozglądać się za branżą która odbiera relatywnie silne sygnały i jest podatna tj. Silny złoty, dzietnosc, konsumpcja wewnętrzna, spożywka patrz 500 plus.. Dino ostatnio uciekł i c/z urósł, choć były sygnały że biedra zastanawia się nad wejściem na gpw. Inne rolne branże zależne od pogody może być ciężko bo już rolnicy produkcyjni narzekają. Jest nad czym myśleć i dyskutować. Pozdrawiam mlody

Wojt
Gość

I znowu prezes wyskoczysz za szybko :-) Ale to też strategia. Strategia małych kroków…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Cześć, od wczorajszej sesji ialbatros szybuje, macie jakieś przecieki? Buja ale w określonym przedziale – gra spekulacyjna zapewne też, ale te pakiety zastanawiają. pozdrawiam mlody

sebson
Gość

Tak szybkiej odpowiedzi sie nie spodziewalem, zalaczam maila od Unimotu:

Witam!
Szanowny Panie, Spółka nasza w pełni zabezpiecza się przed zmianami cen zakupionego ON bez względu na to czy towar jest przeznaczony na zapas operacyjny czy też na zapas obowiązkowy utrzymywany w związku z obowiązującym prawem. Tak więc stosujemy pełne w 100% zabezpieczenie cen. W raporcie piszemy o możliwości wystąpienia niedopasowania transakcji hedgingowej do transakcji rzeczywistej wynikającej ze standardów instrumentów zabezpieczających np. jeden kontrakt futures jest na 100 t ON więc może wystąpić niedopasowanie ilościowe jeżeli ilość posiadanego towaru nie jest krotnością 100 t.

sebson
Gość

Wrzucam tez tresc swojego maila:

Dzień dobry,

Na stronie 141 raportu za rok 2016 jest napisane, ze emitent zabezpiecza sie przed zmianami cen surowca wykorzystujac kontrakty terminowe, m.in. transakcje typu futures. W zadnym miejscu w raporcie nie zostala jednak zawarta informacja o tym w jakim stopniu kontrakty zabezpieczaja posiadane aktywa. Mam na mysli zapasy, ktore spolka postanowila magazynowac na wlasny rachunek. Czy moglbym uzyskac informacje w jakiej czesci sa one zabazpieczone derywatywami przed zmiana roznic ich cen? Chodzi mi o ogolny poziom procentowy, np czy jest to pelne zabezpieczenie w wysokosci 100% czy moze polowiczne 50%?

Dziekuje i pozdrawiam,

Magneto59
Gość

@Sebson – dzięki za dobre info. Chyba wszyscy, łącznie z @Prezesem, odetchnęliśmy z ulgą. Widać, że spółka jest zarządzana "z głową". Bo spółka ma zarabiać na marży handlowej, a nie liczyć na to, że uda się pospekulować na wahaniach cen ropy. A szybka odpowiedź świadczy o tym, że poważnie traktują inwestorów.
Pozdrawiam

sebson
Gość

Nie ma sprawy. Na stronie unimotu sa podane dane osoby odpowiedzialnej za relacje inwestorskie. Jest nawet osobny numer gdzie mozna zadzwonic i popytac o rozne rzeczy wiec nie ukrwam, ze jestem tym troche zaskoczony :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Sprawdź

http://www.portfelemerytalny.pl/

Fakt tutaj jest fajna grupa, ale powoli zaczyna się robić bankier i masa narzekających. Ale cóż, coś w tym jest że kapitał przepływa od niecierpliwych do cierpliwych.

Sebastian

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki, faktycznie bardzo fajny blog! Piotr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak, z Briju się mocno skompromitował, szczególnie że ma większą skalę działania i się chwalił, że z zarządem jeździć rozmawiał i jaki to fajny biznes. A potem jak ludzie przyszli na niego narzekać na facebooku to najpierw napisał, że już sprzedał wcześniej i swoje zarobił, więc jest zadowolony… Ale już to wszystko pousuwał ;)
Zgadzam się w kwestii forum VIP, to jedyne, czego mi brakuje – dobrego forum bez trolli, naganiaczy itp. Ale tutaj też jest fajna grupa – mimo ostatniego najazdu Unimoto-narzekaczy ;)
Oprócz polecanych przez Prezesa (z prawej strony) czytuję jeszcze: Humanista na giełdzie, 10 procent rocznie, Michał Stopka inwestor profesjonalny. I z bardziej ogólnych Subiektywnie o finansach. Coś jeszcze polecasz? Piotr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Po części się zgadzam,ale dla mnie dużą wartość dodaną abonamentu jest forum VIP. Ostatnia wypowiedź longterma o Ailleron oraz Unimot, a także niedawna wtopa na Briju trochę podkopuje reputację do jego bloga/strony. Jakie blogi jeszcze polecasz (oprócz bloga OBSa i bloga prezesa)?

Sebastian

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jako były subskrybent longterma, nie zgadzam się, że ma jakąś niesamowitą wiedzę. Na tym blogu Prezes prześwietla spółki księgowo dużo dokładniej niż longtermowe, drogo wyceniane raporty stanowiące praktycznie kopiuj-wklej z raportów spółek plus jego życzeniowe perspektywy ich rozwoju. Ma dobry PR, między innymi przez to że dawno temu trafił z CDProjektem i cały czas trzyma go w portfelu aby zawsze móc powiedzieć, że jego portfel jest na dużym plusie (słabe spółki po prostu usuwa i voila). Subskrybentów karmi też swoim "magicznym wskaźnikiem" o nieznanym składzie, który mówi mu, kiedy inwestować. Przesiedział oczywiście dużo na giełdzie i jakąś wiedzę siłą rzeczy ma, ale umiejętności czy wnikliwości analizy może pozazdrościć wielu blogerom, nie mówiąc już o zawodowych analitykach. Nie żałuję, że kupiłem jego abonament na rok dawno temu, bo jest charyzmatyczny i dzięki niemu nie wtopiłem w zbyt spekulacyjne spółki zaczynając przygodę z giełdą – ale teraz bym mu nie dał ani stówy za wątpliwej jakości analizy. Sorry za antyreklamę, ale trochę mnie frustruje, gdy ktoś się powołuje na longterma w decyzjach inwestycyjnych. Piotr

Marcin R.
Gość

Mam dokładnie takie samo zdanie o nim co ty i również rok temu rozpocząłem przygodę z giełdą i wykupiłem jego abonament. Ja także nie żałuję tej decyzji​,ale w tym roku nie już przedłużam abonamentu. Myślę że można można się dużo więcej dowiedzieć na takich blogach jak np. ten. :-)

sebson
Gość

Co do stopnia zabezpieczen w unimocie tez sie nad tym zastabawialem zelaszcza ze w te zapasy wpakowali 67 milionow. Napisalem do nich maila. Jak dostane odpowiedz to wrzuce

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, dobra analizujesz Stalexport, bardzo dziekuje za sprostowania. Powiedz pozniej jaka odpowiedz dostaniesz od spolki. Jedna rzecz chcialbym zacznaczyc. Wloska spolka Atlania posiada wiekszosc udzialow w Stalexport'cie. Atlantia planuje przejecie spolki Abertis i bedzie pilnie potrzebowala gotowki na splate zadluzenie utworzonego przez przejecie. Moim zdaniem, postaraja sie splacic wydatki zwiazane z koncjesja jak najszybszej, a wiec gotowka ma poplynac od spolki zaleznej (Stalexport) do spolki-matki (Atlantia). Oczywiscie, nie chodzi tu o grubej kasie dla Atlantia, ale nielogicznym jest oczekiwanie 2027 roku by wyciagnac zablokowana w spolce gotowke. Ciekawi mi twoja opinia, dlaczegoby spolka nie chciala zaplacic calosc koncesji teraz zamiast robienia wplat czesniowych? Pozdro z podkarpacia!

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak mówio bo pewno chco sie obkupić po taniości. Pozdrawiam. Robert

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak dla mnie to Longterm odniósł się do firmy o których nie ma pojęcia, szanuje go bo wiedzę ma dużą, ale to co powiedział na temat Ailleronu (m.in to że są na NC) oraz porównanie Unimotu do PGNIG, a także powiązanie z tym rywalizacji Poczty Polskiej i Integera (ja już to chyba Inpostu)…żal komentować…. Jeszcze wczoraj na webinarze w podobnym tonie do Unimotu odniósł się jego pracownik Adrian.

Sebastian

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak troche odchodzac juz od tego unimotu, a apropo jeszcze spolek typu Helio i Tarczynski, ktore mocno zaczely zwiekszac przychody dzieki sprzedazy w Biedronce co sadzicie na temat Firmy Eurosnack?
Wiem, ze to spolka z NC i generalnie nie ta liga, ale od 4 kwartalu zeszlego roku mocno dzieki temu skoczyly im przychody a dzis podali raport za 1 kwartal 2017 i widze, ze tez zaczynaja sie pojawiac coraz wyzsze zyski.

Pzdr,
kafal

petrodolar
Gość
petrodolar

EONET – Mam pytanie do Prezesa. Jaki wpływ na wyniki spółki mogą mieć ostatnie spadki notowań USD i EUR w stosunku do umacniającej się złotówki. Konkretnie chodzi mi o okres od 1.04.2017 rku (II kwartał 2017). W drugim kwartale ubiegłego roku spółka odnotowała 706 tys. zysku operacyjnego i 707 ty. zł zysku netto – był duży plus na działalności finansowej (nie wiem z jakiego tytułu – ???). Czy twoim zdaniem umocnienie się PLN ws. do walut obcych będzie miało wpływ na wyniki tej spółki (jaki?) i czy w 2016 roku spółka przypadkiem nie stosowała zabezpieczeń przed zmianami walut obcych – pozycją długą lub krótką?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ferro podało ładne wyniki i zaczyna się robić ciekawa wycena.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, czy mógłby się odnieść do raportu Stalexport? Pisałeś coś wcześniej o zawiązywaniu rezerw. Mam tą spółkę na dłuższy termin.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja zbyt światły nie jestem, dlatego pewnie myślę, że ów Longterm nic nie powiedział. Uszczelnienie WAT ,,itd.,itd", czyli co to ,,itd." tego jestem najbardziej ciekaw tego itd. Jakoś nigdzie nie wyczytałem o ustawie niekorzystnej dla Unimota; rząd będzie nielegalnie wpływał na spółkę?. W jaki sposób rząd załatwił integera?, tego też jestem ciekaw. Żadnych konkretów, kompletnie nic. Teraz ja napiszę: Unimot zwiększa obroty itd., itd., napisałem tyle samo o Unimocie co Longterm.
OBOS dzięki za konkretny komentaż.
Ten komentarz naskrobał:
CKM

Karol Adx
Gość

CKM – załatwił spółke zależną – Inpost – poczytaj sprawę kontraktu na obsługe listów dla sadów/urzędów. Mimo że wygrali praktycznie przetarg ten zostala uniewazniony a umowa z wolnej reki została dana Poczcie Polskiej. Były to spore przychody tego podmiotu.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki Bogu, że i ich załatwił, przyznam, że nie czytałem zbytnio o tym.
Przesyłki z sądów i urzędów powinna obsługiwać solidna firma ( Poczta Polska może nią nie jest w 100%). Dostarczanie przez Inpost przesyłek sądowych wołało o pomstę do nieba, te przesyłki są bardzo ważne nie muszę o tym chyba pisać. Sam dzwoniłem do sądu na wszelki wypadek z pytaniem kiedy będzie wokanda.
CKM

Robert
Gość

Nie chcę się przyłączać do lamentów nad Unimotem ale takie historie już przeżywałem, że dobra spółka taniała "bez powodu" i w końcu powód się pojawiał.

Mam nadzieję, że w tym wypadku tak nie będzie, a spadek to tylko anomalia.

Mam pytanie – śledzi ktoś z kolegów może akcje Famuru? Co myślicie nt. przejmowania Kopeksu. Bo tak czytam i myślę, że w dłuższej perspektywie to pewnie dobra informacja ale krótkoterminowo już nie koniecznie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobra dla kogo? Dla akcjonariuszy kopexu czy famura?
LoLa

Karol Adx
Gość

Panowie, jak wam nie lezy sprzedajcie akcje Unimotu – z checia odkupie jak kurs jeszcze troche sie osunie.

Firma stosuje podwoje zabezpieczenie: kurs walutowy [USD – pozycja na okolo 1 mln USD via kontrakty forward + SWAP] oraz kurs ceny oleju napedowego. Wiecej informacji mozna znalesc nas stronie 78/79 rocznego skonsolidowanego.

OBS
Gość

futures 1 mln USD przy 200 mln PLN zapasów?
To nie jest to zabezpieczenie.
Niestety nie podają jak dokładnie zabezpieczają wartość zapasów.
Skłaniam się do tego, że traktują łącznie w bilansie zapasy i futuresy zabezpieczające.

Karol Adx
Gość

Pewnie tak jest, zabezpieczenia zaczeli stosowac dopiero w 2016 roku wiec moga takze nie zabezpiecza w pelni zapasow.

B.B.
Gość

Niestety nikt tu nie brał tego pod uwagę… Longterm może mieć rację.
Marc

Marcin R.
Gość

Longterm o Unimot
3:10

https://youtu.be/6S0FRMO-wGE

OBS
Gość

Sprzedaż w I kw. przeczy temu, co mówi Longterm.
Ja widzę inny problem.
Unimot utrzymuje rezerwy obowiązkowe – po to m.in. szedł po środki.
Na koniec roku ropa była notowana po 53,9 USD czyli ok. 226 PLN. Obecnie po 46,5 USD czyli ok. 177 PLN. Spadek o 21% !
Na koniec 2016 r. zapasy wynosiły 230 mln zł, z tego 71 mln zł zapas obowiązkowy.
-20% od 71 mln zł to -14 mln zł na wycenie zapasów obowiązkowych. Zakładam, że nie tracą na zapasach bieżących.

cytat z raportu rocznego: " Dodatkowo w IV kw. 2016 roku Emitent dokonał zwiększonych zakupów ON pod bieżącą sprzedaż, a także pod kątem stopniowego przygotowania się do utworzenia zapasu obowiązkowego w 2017 roku. "

Unimot mówi o stosowaniu zabezpieczeń. Ale o ile można zabezpieczyć krótkie transakcje to nie da się zabezpieczyć w długim okresie wartości zapasów. W raporcie podają tylko futures na USD kończące się w marcu 2017 na 1 mln USD. Trochę mało jak na zabezpieczenie.

OBS
Gość

W raporcie można przeczytać:
"Ryzyko zmian cen towarów Grupa zabezpiecza odpowiednimi transakcjami hedgingowymi, zabezpieczającymi cenę produktu. Grupa wykorzystuje w tym celu dostępne na rynku instrumenty zabezpieczające, tj. kontrakty terminowe
futures."
Ale nie ma wyszczególnionych tych futuresów, więc trudno ocenić czy i w jakim stopniu zabezpieczyli zmianę ceny rezerwy obowiązkowej.

OBS
Gość

Chociaż jak dłużej o tym myślę to mogą rolować futuresy i wykazywać je łącznie z zapasami jako zabezpieczenie aktywów. I dlatego nie ma ich osobno wymienionych.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja mam nie sprzedam unimot wręcz za niedługo zacznę dobierać i wywalone mam na posty typu zibi szkoda klawiatury [ herkules niepopisany ]

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co do UNIMOTU.
Proszę nie piszcie tak jak np. Andy powyżej :
"…….. nie powinniście się niczego obawiać w dłuższej perspektywie " (z naciskiem na NICZEGO)
Mało doświadczeni inwestorzy naprawdę mogą uwierzyć i potem będzie płacz gdy mocniej poleci.

Krzych

Andy
Gość

@Krzych "Jeśli tylko świadomie zakupiliście akcje spółki…" czytaj uważnie

Dla mnie ktoś, kto jest świadomy zakupu powinien brać pod uwagę każdy scenariusz.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja mam też apel, żeby nie pisać "Panowie" (nawet jak ktoś nawiązuje do politycznych "śmieci"). Mam nadzieję że tu też Panie zaglądają ;-)
Poza tym… Ehm… taki stary "dowcip", że w każdym męskim towarzystwie jakaś d… się znajdzie ;-)

A Unimot… boli ojoj… co zrobić – giełda.

pozdr. endru

Andy
Gość

Widzę, że niektórym zaczynają puszczać nerwy.
@Zibi, po co takie komentarze zamieszczasz ? Jak ci się nie podoba, to po co przychodzisz na ten blog ?
@Prezes, pisze otwarcie, analizuje i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, raz są one trafne/raz nie wiadomo taka jest giełda, ale po co wylewać swoje żale i porażki na blogu ?

Apel do osób posiadających @Unimot, dajcie sobie Panowie na jakiś czas na wstrzymanie z obserwacją notowań, gdy nie jesteście w stanie przetrzymać emocjonalnie tych spadków.
Jeśli tylko świadomie zakupiliście akcje spółki, to nie powinniście się niczego obawiać w dłuższej perspektywie.

Zgred
Gość

od czasu do czasu będą pojawiać się tu tego typu wpisy…
nie ma na nie co reagować…

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie podoba mi się twoja ksywka- prezes to ktoś zarządzający firmą a nawet spółką. Chyba że chcesz zarządzać giełdowym planktonem- tak to dobre- prezes planktonu. Ale zobaczysz byłeś kimś bo zarobiłeś kilka lat z rzędu. W rok możesz stracić to co zarobiłeś w 5 lat. Szczególnie podczas paniki … planktonu. Jeden przez drugiego bedą wywalać Unimot i wszystkie twoje fundamentalnie dobrane, niepłynne spółki, którymi zarzadzajacy sie nie interesuja z kilku powodów np. taki – mają wig20 który rośnie ( w tym np. pzu już prawie 100% od października ) I to się nazywa kiszenie się we własnym , niewzrostowym, fundamentalnym sosie. Pozdrawiam Zibi

ra
Gość

Zibi – szkoda na Ciebie słów…..

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Coś rynek nie kupuje tych świetnych perspektyw Unimot, zresztą hossa jest na wielu innych spółkach więc nie warto zawracać sobie głowy spółkami w trendach spadkowych, kiedyś może będzie lepiej na Unimot, ja odpuszczam bo na razie słabo to wygląda. Paweł

nde
Gość
nde

Na chłopski rozum wynika z tego, że Avia pomniejszy zadłużenie na korzyść należność. Co było by, dla akcjonariuszy tego waloru, extra informacją. Jednakże coś mi nakazuje zachować ostrożność, a sam kurs też nie zareagował na razie entuzjastycznie na to info. Może jego znaczenie jest inne?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ciech spada od kilku dni -hmmm zastanawiam się dlaczego – dziś BUM -CBA znów zaczyna grzebać w sprawie prywatyzacji. Dzisiaj Unimot leci 7%, znów się zastanawiam dlaczego ??…….. Nic tak nie spada bez powodu.
aleks

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Potwierdzam – nie dziwią was tak wielkie obroty na tych spadkach? Na wzrostach takich nie było.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

oczywiśie mówię o unimot

petrodolar
Gość
petrodolar

AVIAAML – będą obowiązywać nowe zasady księgowania leasingu samolotów. Szczegóły tutaj: http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=5313063&strona=1
Prezes, interesuje mnie jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie? Czy będzie to miało jakieś istotne znaczenie z punktu widzenia wyceny fundamentalnej tej firmy?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie, co myślisz o spółce AGROTON?

Michał Bryś

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes, napisali, że wszystko w raporcie jest ok poza dwiema uwagami:
1. Nie mogli fizycznie sprawdzić stanu zapasów (tych wycenianych na 29 mln USD), bo dostęp do nich jest utrudniony przez działania wojenne.
2. Podtrzymują opinie, że wojna stanowi duże zagrożenie w dalszym funkcjonowaniu firmy.
Piotr

Anonimowy
Gość
Anonimowy

niedługo zjedziecie do 1zł:):):)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobra, przestańcie licytować do ilu spadnie. Bo może to być 38 lub 33 lub niżej.
Tego nie wiemy. To jest giełda. Oczywiście za spadkiem poniżej 33 musiałyby stać jakieś informacje o których teraz nie wiemy. To jest giełda.
Krzych

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Jak by nie patrzył, jakby nie myślał wykres wygląda ujowo, ewidentny trend spadkowy. Dziś jesteśmy we wrześniu 2016 roku.Mam nadzieję że kurs nie przebije dołem świecy z 30 września. Unimot to raczej spółka fundamentalna nie techniczna, reaguje na komunikaty cenotwórcze (dotychczas),ale po przebiciu 40 zł?. Komunikaty cenotwórcze 3 do końca maja.Jeden negatywny o emisji nowych akcji serii K -18 maja ( tak wiem o co chodzi) drugi o sprzedaży, trzeci komunikat to raport Q., po tych komunikatach będzie wiadomo – północ czy południe, ew. konsolidacja. Co do tego czy uśredniać, czy nie to trochę zależy od szczęścia ( pomimo,że szczęściu pomagamy myśląc).
CKM

Wojt
Gość

Moim zdaniem na 38-39 zł jest całkiem realne że spadnie.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy ktoś może się zastanawiał i liczył jak wysoko może podskoczyć cena Groclinu gdyby doszło do sprzedaży dla Volkswagena,który mając teraz prawo pierwokupu na pewno z tego przywileju skorzysta i da wezwanie…
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja się chciałem zapytać do jakiej ceny WEDŁUG Was Unimot może spaść…sam tu widzę pewne rejony, ale Was również chcę o to zapytać…

Johny

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czy 15.05 podaja info o przychodach?
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie nie inwestuję 100% w jedną spółkę, przeważnie mam 3 w portfelu.
Nie denerwujcie się, wymieniamy poglądy i czasami spojrzenie kogoś z boku też potrafi pomóc. Niezaprzeczalnym jest fakt, że nie powinno się uśredniać w dół bo często prowadzi to do wyzerowania konta….

Co do samej spółki od jakiegoś czasu jej się przyglądam i na tym na razie zostaje bo mogą być tu jakieś rogrywki….

Marcin

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Spadek unimotu na 40zł to jeszcze 10 procent niżej. Moim zdaniem bez jakiegoś złego info to raczej nie możliwe. Fundamenty się nie zmieniły przecież. Ja zawsze staram się mieć bufor 20 % gotówki na różne "okazje ". Sprzedałem wczoraj Irl a dziś rano kupiłem synthos. Liczę że pod dywidendę urośnie do 6 zł ale trzymać na dłuższy termin trochę ryzyko. Kupiłem też wcześniej wspominany na blogu mtrans po 22gr. Jeśli cofnie się poniżej 20 gr dokupie jeszcze pakiet. Skarbiec też kupiony jeszcze przed wczorajszym dobrym info. Dominik

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobrze, pouczę się czytać tych wykresów:) teraz widzę spadki… to chyba dobrze odczytuję?
Skoro wiem, że coś ma testować dolne wsparcie to po co kupuję drożej akcje?
Ten wzrost na 90 unimotu bez obrotów to było pod sprzedaż akcji po 45 zł i tak to wygląda teraz….
Kasę wzieli na stacje benzynowe ale czy to taki dobry interes?
Spółka ma perspektywy ale czy to dobra cena? tego już nie jestem pewien.
Porównajmy ją wskażnikowo do pkn i lotosu?
nazywam się Marcin

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Zgadzam się z Marcinem.
Pisałem zresztą kiedyś , że widzę zakres spadków przynajmniej do 38 gdy kurs był ok 50.
Uśrednianie to jest średni pomysł.
Krzych

Krzych

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Wojt
Gość

Anonimowy naucz się czytać wykresy a dopiero się wypowiadaj. To było wręcz oczywiste że będą testować dolne ograniczenie. A druga sprawa może byś tak się podpisał kto ty jesteś bo z duchem to średnio mi się rozmawia.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Uśredniaj, uśredniaj trzy razy Ci się uda a za 4 polegniesz na np 30% kapitału….
Najważniejsza zasada to ochrona kapitału.
Możesz przegrasz bitwę ale wygraj wojnę:)
Czym ta wojnę wygrasz jak 30% wojska stracisz w jednej bitwie ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Heja,
ja uśrednię Unimot jak spadnie poniżej 40, myslę że w dłuższej perspektywie da zarobić…
Marcin

Magneto59
Gość

Też bym chętnie po tyle dokupił, ale chyba niewielka na to szansa. Jeżeli stop-lossy na 45 zł dzisiaj puściły, to już nie powinno być dynamicznych spadków. Ustawiłem się trochę powyżej 43 zł, ale chyba trochę za późno, bo już trochę odjechał.

Liroy
Gość

A ja kupiłem 1000 Akcji Synthosa. Piękne wyniki dobre perspektywy i mega dywidenda jak nie będzie jakiegoś krachu na giełdach to może i 10 zł być do końca roku oczywiście to moje subiektywne zdanie

Piotrek
Gość

Jak mam byc szczery to mnie zaczyna martwic kurs unimotu.

Zgred
Gość

no to masz 3 wyjścia…
sprzedaj…
przetrzymaj….
dokup….

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie uśredniaj jak spada !!!
Co Ty mu każesz robić:)?
Jak spadnie do 40 później jeszcze np do 30 … itd?

Pamiętaj duży kapitał ma czas i pozbierają a wy w większości oddacie… no chyba, że jesteś zawzięty ale tacy na giełdzie grają krótko:)

Magneto59
Gość

W fundamentach spółki nie wydarzyło się nic, co mogłoby uzasadniać przecenę. Więc jeżeli ktoś kupił drożej, to powinien tym bardziej kupić teraz.
Pozdrawiam

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Tak jak przewidywałem, unimot rozpoczął nurkowanie podlodowe. Myślę że do 40 zł bez problemu dobije.
begginer

van Nieuwstadt
Gość

Jak sprawdzć, gdzie jest poziom dolnych bądź górnych wideł na danej spółce?

van Nieuwstadt
Gość

Już znalazłem, dzięki za podpowiedź.

Wojt
Gość

Na Unimot jedziemy na 40. Będzie okazja dokupić ;-)

Zgred
Gość

Bardzo fajny wpis…

Dlaczego duże spółki zachowują się lepiej niż małe?
http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2017/05/dlaczego-duze-spoki-zachowuja-sie.html

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Co sądzicie o kolejnej zmianie terminu wezwania na Komputroniku? Im dłużej, tym więcej akcjonariuszy się porozumie. Dziwne zagranie.
Szeniek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Masz osobny temat o tym.
Mogą liczyć, że ludzie zaczną popuszczać i skupią zawczasu taniej.
Mogą zbierać hajsy aby sfinansować wyższą kwotę wezwania (daj Bóg).

mario w
Gość

pozostałe 50gr

lordjim
Gość
lordjim

Mam pytanie z kategorii oczywistych:
Walne Zgromadzenie SYNTHOS postanowiło o wypłacie dywidendy 1,03 zł na akcje. Wcześniej wypłacono zaliczkę (0,53 na akcje). Dzień dywidendy: 15.05.17 Jaką dywidendę dostanie akcjonariusz, który kupi akcje w tym tygodniu?

Ben
Gość
Ben

WDX podał wstępne wyniki za I kwartał 2017 r. Na poziomie zysku netto i przychodów są lepsze o 36% r/r. Kurs nieuchronnie zmierza w kierunku szczytów z 2007 r. Wydaje mi się, iż obecnie jest kwestią czasu testowanie tamtych poziomów. Z technicznego punktu widzenia patrząc nie po to kurs dotarł do tego poziomu aby przynajmniej nie dotknąć poziomu szczytu z 2007 r. Tak na marginesie liczę, że pewnie po wynikach za II kwartał kurs spróbuje się z historycznym szczytem uporać.

Damian UK
Gość
Damian UK

PEPEES – swietne wyniki za 1 kwartal (wstepne)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Warto zwrócić uwagę na Seko, świetne wyniki, pomaga umocnienie złotówki, niska wycena, niedługo dywidenda , minusem mała płynność. pozdrawiam Paweł

Airness
Gość

Prezesie, ja pod wpływem Twoich wpisów ponownie przyglądam sie Helio. Analizowałem tą spółkę kilka miesięcy temu i zanotowałem sobie wówczas, że wzrost obrotów z Jeronimo jest wynikiem "porachunków" Jeronimo z innymi dostawcami i jest prawdopodobnie nietrwały – i dlatego nie kupiłem. Ale teraz za cholerę nie mogę dojść, skąd mi to przyszło do głowy. Czy Ty się w to zagłębiałeś? Widzisz ryzyko?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes ma do Ciebie dwa pytania 1 czy planujesz jakieś transakcje zakupu akcji w stylu ACS albo IAlbatrosa? 2 Czy będziesz kupował jakieś akcje w maju Br. jeśli tak to jakie?
Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A dlaczego TFI Skarbiec ma byc gorszy od Altusa czy Quercusa? Mnie sie wydaje , że jego potencjał jest niedoceniony w stosunku do konkurencyjnch TFI.Romek

akcjegpw123
Gość

Akurat Skarbiec mam od dłuższego czasu (równoważy mi stratę na Unimot.) Grunt to dywersyfikacja.:-) Mbank przewiduje zysk netto na poziomie 8,2 mln, co oznacza wzrost aż o 148% Q/Q. Wyniki 15 maja. Także brzmi zachęcająco na krótki czas. Zdaje się, że wcześniej przewidywali dywidendę ~ 3PLN (mbank). Niestety ustawa o opłatach spowodowała dużą niepewność co do spółek TFI. Sam z tego powodu zrezygnowałem z zakupu Altusa. A Skarbiec pewnie sprzedam przed końcem roku.

Pozdrawiam
Marek

akcjegpw123
Gość

Wysłałem na maila

xr5pl
Gość

Mam nadzieje ze teraz nie chybiłem z info dot. Unimotu … http://gazeta-mlawska.pl/aktualnosc-3605.html

pozdrawiam

Andy
Gość

Altus TFI świetnie wygląda na papierze, ale póki jednoznacznie nie wyjaśni się kwestia ustawy o TFI ja bym się trzymał z dala od tej branży to samo tyczy się Quercus'a TFI, który też notabene źle nie wygląda.
Rynek mimo wszystko obawia się tego ryzyka i to widać w notowaniach.
Swoją drogą Altus TFI jest od zeszłego roku nieustannie promowany przez prezesa Quercusa TFI – Sebastiana Buczeka…
https://www.pb.pl/cztery-najwieksze-inwestycje-quercusa-okiem-sebastiana-buczka-832914
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Buczek-Polityka-bedzie-straszyc-inwestorow-7512471.html

Magneto59
Gość

Wydaje mi się, że za inwestycją w Altusa przemawia również najniższe w historii oprocentowanie lokat bankowych, które od kilku miesięcy jest realnie ujemne, bo niższe niż stopa inflacji. A to powinno się przełożyć na zwiększony napływ środków do funduszy:
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zysk-lokata-rekord-oprocentowanie,70,0,2313030.html
http://forsal.pl/artykuly/1039951,oprocentowanie-lokat-realne-zyski-z-lokat-najnizsze-w-historii-ile-mozna-zarobic-na-lokacie.html

Andy
Gość

@Prezes, planujesz w najbliższym czasie powrót do akcji spółki STALEXPORT ?
W ostatnich tygodnia mieliśmy korektę i walor znajduje się na poziomach z początku roku. Sytuacja fundamentalna nadal wygląda przyzwoicie pomimo lekkiego spadku zysku netto w I kw o 6% (pełny raport w tym tyg. ma być dostępny), czy to moment do akumulacji Twoim zdaniem ?

Andy
Gość

Spółkę uważałem i nadam uważam za defensywną m.in. ze względu na w/w przez Ciebie kwestie.
Informacja o spadku dywidendy również wpłynęła na mnie mocno negatywnie.
Ja do opisanych przez Ciebie rzeczy dodałbym jeszcze ewentualne ryzyka związane z koncesją.
Musiałby się tutaj prawnik wypowiedzieć, czy faktycznie jest sie czego obawiać.
Mimo wszystko gdyby kurs zanurkował w okolice 3.7 gdzie mamy duży popyt i obronił się byłaby to okazja do 6-8 msc zakupu.
Z pozostałymi kwestiami w pełni się zgadzam.

Kontynuując temat propozycji nowych walorów do potfela sugeruję zapoznanie się ze spółką RELPOL.
Analizowałeś tą firmę ?
Podmiot działa branży przemysłu elektromaszynowego, generuje bardzo stabilne wyniki i regularnie wypłaca dywidendę.
M.in. ze wzgledu na poprawę stanu naszej gospodarki spodziewam się rekordowych wyników za I półrocze.
Długoterminowe zagrożenie widze jedynie w nagłym umocnieniu PLN oraz wzroście cen surowców. Problemem są niestety obroty, ale taka jest domena tego rodzaju spółek.
Ciekawą informacją jest jednak to, że w ostatnim czasie ALTUS TFI mocno wszedł w akcjonariat spółki ma obecnie ponad 25% (a po przejęciu BPH TFI 33.55 %), co powinno wg. mnie mieć pozytywny wpływ na spółkę.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam Prezesie. Jakie perspektywy widzisz dla pragma faktoring wyniki b.dobre niska wycena a kurs stoi,czy jest szansa wzrosty. Seba.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Michaela Jordana z Adamem Malyszem ale tak czy siak każdy z nich jest super master swojej dyscypliny a początki były mało przewidywalne , zgadzam się z sebson [herkules niepodpisany].

sebson
Gość

Porownywac unimot z orlenem to jak porownywac Michaela Jordana z Adamem Malyszem. Nie dosc ze rozmiarowo przepasc to jeszcze czym innym sie zajmuja :)

sebson
Gość

Pomylilem sie, mialo byc unimot z lotosem – ale porownanie wciaz aktualne :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie mógłbyś porównać lotos z unimotem? Finanse i perspektywy

ra
Gość

Prezes, Andy – dzięki za odpowiedzi i świetny blog.
Niestety przesadziłem z wielkością pozycji i stąd nieporzebne emocje – cóż budowa doświadczenia czasami boli :)

pozdrawiam i spokojnego weekendu
Ra

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja sprzedaje nawet do 30 procent ale od razu kupuje za 15 procent wtedy kurs lekko zejdzie gdy widzę potencjał nie wiem czy to jest słuszne ale czasami tak robię .

Andy
Gość

@RA
Dokładnie tak. Najważniejsze żebyś czuł się komfortowo wielkością danej pozycji i nie sprawdzał codziennie nerwowo notowań.
Dla mnie w inwestowaniu najważniejsza jest cierpliwość i absolutny brak nerwowych reakcji.
Mam głęboko w świadomości zakodowany cytat Buffeta który zawsze powtarzał, że na giełdzie pieniądze płyną od niecierpliwych do cierpliwych inwestorów.

Oczywiście jest to trudne, gdy obserwujemy jak notowania spółki spadają (a nie powinny), ale jeżeli dobrze wykonałeś pracę domową (tj. solidnie przeanalizowałeś dany walor), to raczej powinieneś zastanawiać się nad dokupieniem i powiększeniem pozycji (podobnie jak @Prezes wspominał o tym apropo Unimotu).

Andy
Gość

Dajcie już spokój z tym Unimotem.
Kogo pali papier w rękach, niech czym prędzej go sprzeda i nie zawraca sobie głowy tego rodzaju inwestowaniem.
Jak można tak emocjonalnie podchodzić do inwestowania ?
Jeśli ktoś sam nie potrafi ocenić fundamentalnego potencjału spółki @Prezes w postach oraz komentarzach wielokrotnie już to przedstawiał i oceniał.
Wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie.

@Prezes, jesteś na etapie analizy jakiś spółek do portfela ?
Zamierzasz się w coś zaangażować kapitałowo w najbliższym czasie ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dziękuję za celne uwagi, widać wprawę.

ra
Gość

Unimot – niestesty nasza perełka wróciła do poziomu 45.xx – ciekawe co w przyszłym tygodniu, niepokoujące jest to że wyższy obrót zaczyna się dopiero na spadkach.

Prezes – mam nadzieję że nie myślisz o sprzedaży :) ?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

A mnie interesuje KGHM, podali wyniki, czyżby kreatywna księgowość? Czy liczyć na dywidendę i zostać, czy uciekać, jak uważasz?

Egonac
Gość

Mam pytanie odnośnie Astarty. Jakie zachowanie hrywny jest najkorzystniejsze wobec eur i usd? Czy mają kredyty głównie w eur? W jakiej walucie sprzedają najwięcej?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes,widziałeś raport z Essystem wzrost netto za 1 kwartał r/r ponad 250%,co sądzisz?
BBB

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,
A co sądzisz o Budimexie?

Tom

Piotr
Gość
Piotr

Tak, tak jak dywidendę, bo buy-back i dywidenda to "udział w zyskach osób prawnych". Na szczęście wliczyli przynajmniej koszt nabycia, bo przepisy są niejasne w tym względzie. Co ciekawe poczytałem też, że nawet spółki kupujące akcje na giełdzie w celu umorzenia powinny odprowadzać podatek, a z reguły tego nie robią – i fiskus planuje je za to ostro karać (włacznie z karami więzienia dla księgowych). Ech. No nic, mam przynajmniej ostą motywację na kolejne 5 lat, żeby wygenerować dużo zysków na giełdzie, bo iAlbatros mi "funduje" dużą stratę do odliczania ;)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Może na stronie NSA jest jakiś wyrok w podobnej sprawie. Tam są uzasadnienia wyroków a w nich obszerne interpretacje przepisów.Swego czasu skorzystałem z takiej interpretacji. Jakieś mądre pytanie do wyszukiwarki trzeba wpisać, może znajdzie coś ,ja nie szukam nie miałem tej spółki.
CKM

Krzysiek
Gość

Zysk to niekoniecznie skoro pobrali podatek od całej kwoty a przy założeniu że akcje kupione przy kwocie 14 złotych to jest strata. Według mnie coś tu jest nie tak jak powinno być jeżeli podatki odprowadza się od zysku a w tym przypadku zyski nie koniecznie były. Taki psikus ze strony Deutsche Banku i urzędu skarbowego.

petrodolar
Gość
petrodolar

Czyli w DB rozliczono to tak jak dywidendę: http://www.pit.pl/1803_dochod_z_dywidendy_8165.php

Piotr
Gość
Piotr

Jestem jedną z niewesołych osób, którym Deutsche Bank naliczył podatek od skupu akcji iAlbatros. Po wielu rozmowach i pismach zaczynam mieć wrażenie, że chyba mają rację, więc piszę ku przestrodze: z prawnego punktu widzenia jeśli odsprzedajemy akcje spółce >w celu umorzenia<, to liczy się to jak udział w zyskach osób prawnych i jest opodatkowane ryczałtem 19% i w ogóle nie wchodzi do PIT-38. DB twierdzi, że dostało taką informację i z Urzędu Skarbowego, i od radcy prawnego, i choć bardzo chcieliby się mylić, to takie jest prawo. Tak że ostrzegam wszystkich, że możliwe, że Wasze biura albo i sam US się jeszcze kiedyś o ten podatek może upomnieć…

lordjim
Gość
lordjim

Nie zgadzam się z takim stanowiskiem. Dobrowolne zbycie akcji w celu umorzenia podatkowo traktowane jest tak samo jak „zwykłe” zbycie akcji. Jedynie przymusowe/automatyczne umorzenie traktowane jest jako dochód z tyt. udziału w zyskach osób prawnych. Wynika to ze znowelizowanego (w 2011 r.) art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 uPIT. lordjim

Piotr
Gość
Piotr

Winien Ci jestem piwo, lordjim, czytając ustawę nie pomyślałem o sprawdzeniu uchylonego punktu 2. Mam teraz podstawę walczyć z DB. OGROMNE DZIĘKI

lordjim
Gość
lordjim

Powodzenia:) Nie sądzę jednak, aby DB zwrócił Ci kasę. Prędzej wniosek o zwrot nienależnie wpłaconego podatku do Urzędu Skarbowego.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Mamy wyniki Odlewni za I kwartał 2017 i jest to pewnie nie ostatnia ofiara umocnienia się złotówki. Choć przychody wzrosły to już dalej w raporcie na każdym etapie wyniki gorsze r/r. Wzrost surówki odlewniczej i złotówki pogorszyły wynik. Na plus ładne przepływy operacyjne. Umocnienie złotówki trwa, ceny surówki nadal są drogie w porównaniu do II kwartału 2016, także 2 kwartał 2017 też zapowiada się gorzej. Paweł

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie mam dwa pytania dotyczące ogólnie analizy sprawozdań:
1. czy czytasz politykę rachunkowości danej spółki? Jeżeli tak na co szczególnie zwracasz uwagę?
2. W przypadku grupy kapitałowej czy czytasz również raport jednostkowy i ew. na co zwracasz w nim uwagę?
szejker

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Pisałem wam o kruki, teraz dodam jeszcze lotos i pko bp, kolejni moi kandydaci do wzrostów….

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ten unimot zachowuje się tragicznie. Nabieram przekonania że kurs jednak zanurkuje poniżej 45 zł a więc ceny sprzedaży ostatniej emisji. Ktoś w końcu ruszy po te stop loss'y…
begginer

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Czekają na walne 18 maja. Może po owym walnym zacząć spadać, sam nie wiem czy nie sprzedać choćby części i odkupić po walnym . Jednak liczę na dobre info o sprzedaży w kwietniu, może wynik sprzedaży zneutralizuje uchwałę na walnym ( chodzi oczywiście o kurs). Było już tak po wynikach sprzedaży za marzec, kurs ruszył a tu info o w/wym.- walnym kurs w dół.
Tak wiem, owa emisja itd. to nic szczególnego ale…
CKM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ta nowa emisja po 19 zł podważa zaufanie do spółki. Oni to jakoś tak argumentują, że to jest jakaś premia dla gościa, który wykłada kasę na Tradee. Tak jakby nie mogli tego załatwić za kasę z ostatniej emisji albo kredytem. Ten ruch rodzi podejrzenia, że w przyszłości spółka będzie chciała realizować następne akwizycje (być może duże) tanimi emisjami poza tym to dzielenie akcjonariuszy na lepszych i gorszych.
Jak się uda tylko wyjść na 0 to żegnam się ze spółką.
aleks

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezes – Ty to wiesz ja to wiem i na to patrzę, ale gdybym nie kupił akcji przed info o owej emisji zapewniam, że czekałbym na reakcję kursu po owym walnym. Część inwestorów wie o co chodzi, część nie, ci co wiedzą mogą czekać, aż kurs spadnie po tej informacji. Faktycznie spółka wygląda dobrze. Myślę też, że slaby kurs małych spółek paliwowych ma związek z ustawą anty mafijną.Pytanie sobie można zadać, czy ktoś jest w stanie zagwarantować, że mała spółka nigdy nie kupiła paliwa nie wiedząc o tym, że trefne. Co by się stało z kursem gdyby było info o kontroli z us, nie ma znaczenia, czy by cokolwiek znaleźli czy nie. Można by było wtedy zarobić kupując na dnie i licząc, że nic nie znajdą- znajdą drugie dno. Ja w podobny sposób zarobiłem na Konsorcjum Stali, kurs runął, zaczął odbijać kupiłem, z bardzo dużym zyskiem sprzedałem nie czekając jak sprawa zakończy się w sądzie.
CKM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

W pełni się z Tobą zgadzam, tutaj chodzi mi nie o fakty, lecz – jakby to nazwać – pęd tłumu?. Tu mówią o mafii paliwowe, tam słychać o wyłudzeniach, e to nie kupię małej spółki paliwowej na razie poczekam. Myślę, że coś w tym jest, ale to wnet minie, należy poczekać.
Według mojej śmiesznej teorii, gdy ogólnie jest sesja spadkowa dobrze jest przejrzeć, które spółki nie spadały, przyjrzeć się im dlaczego nieco urosły gdy inne spadały. Jak widać Unimot wzrósł o jeden grosz.To kulawy sposób na wyszukiwanie spółek, mogła spółka rosnąć przez kilka dni a w takim dniu nieco skorygować, to tak tylko piszę z przymrużeniem oka.
CKM

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie chciałem reklamować żadnego DM. Ma on również wiele wad(moim zdaniem) i nie do końca interfejs jest w nim przejrzysty.Proszę więc o wykasowanie tego posta i powyższego, aby nie było reklamy.
Powiem szczerze, byłem przekonany, że wszystkie domy maklerskie je stosują( tzn. trailing stop). Jest to bardzo wygodne narzędzie i moim zdaniem dobre do zarządzanie niewielkim kapitałem.
Pozdrawiam
Romek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Witam,
mam pytanie czy ktoś może mi wskazać konto maklerskie mające możliwość składania:
-zlecenia obronne zawierające jednocześnie opcje typu trailing stop oraz take profit(Zabezpieczenie pozycji polega na złożeniu zlecenia z warunkiem TAKE PROFIT i/lub STOP LOSS i/lub TRAILING STOP)
b)zlecenia typu Łowca okazji (nazewnictwo za DM mbanku), który pozwala na rejestrację kilku zleceń, których wysłanie na GPW zależeć będzie od ustalonego przez inwestora warunku w relacji do kursu lub oferty kupna/sprzedaży.
Łowca okazji pozwala na rejestrację kilku zleceń bez konieczności posiadania pokrycia w środkach na wszystkie. Taka funkcja pozwala na maksymalne wykorzystanie środków w celu atrakcyjnego zakupu walorów na GPW.
Funkcjonalność ta występuje w DM mbanku.
Ponieważ tam mam IKE, to chciałbym założyć konto w innym DM. Czy ktoś może wskazać mi taki DM?
Wiem, że zarówno Alior jak i ING nie mają żadnych zleceń specjalnych w swojej ofercie.
Pozdrawiam
Romek

petrodolar
Gość
petrodolar

Prawdziwy łowca okazji to ten, który wybiera rachunek z niską prowizją – np. 0,19% w DB. A te szmery-bajery, o których pisze Roman to są potrzebne raczej w handlu kontraktami terminowymi, gdzie ryzyko inwestycyjne jest zdecydowanie wyższe. Futeresami gra się przeważnie w oparciu o systemy transakcyjne, stawiającymi warunki wejścia i wyjścia z inwestycji – stąd właśnie istnieje potrzeba, a nawet przymus korzystania ze zleceń z limitem aktywacji i realizacji.

Iwan
Gość
Iwan

W Bosiu masz coś takiego jak DDM+ http://bossa.pl/ddm/
Jest też tam i trailing stop o którego pytałeś. Co do reszty to nie wiem jak działają, więc musisz poczytać.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.