"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Vigo System – oczekiwany jest skokowy wzrost biznesu

Vigo System wytwarza i oferuje na rynku globalnym najbardziej zaawansowane technologicznie detektory podczerwieni. Spółka zajmuje czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty spółki mają zastosowanie w bezpieczeństwie transportu, ochronie środowiska, energetyce, technice wojskowej, medycynie, motoryzacji, przemyśle i wielu innych. Ciekawostką jest to że detektory podczerwieni produkcji VIGO zostały zastosowane w łaziku marsjańskim Curiosity, który 6 sierpnia 2012 r. wylądował na Czerwonej Planecie w ramach programu NASA, a następnie za pomocą tych detektorów wykryte zostały ślady metanu na Marsie w grudniu 2014 r.


Nie będę ukrywał iż nigdy wcześniej nie analizowałem dogłębnie czym się spółka zajmuje ale teraz nie dziwię się że tak wielu czytelników bloga wskazało na nią. Vigo jest ciekawą spółką która dzięki ukończonej (masowa produkcja od nowego roku, koszt budowy ok. 20 mln zł) linii produkcyjnej materiałów półprzewodnikowych powinna skokowo wręcz powiększyć przychody (poniższy slajd dotyczy tej inwestycji).

Na wstępie warto przytoczyć informacje ze strategii spółki na lata 2016-2020 (link 2016 i link 2018) wg której dzięki poczynionym inwestycjom za ok. 86 mln zł (51 mln nowy dług a pozostałe to środki własne i dotacje) spółka ma w 2020 roku osiągnąć 80 mln przychodów i 30 mln Ebidta (w 2018 spółka osiągnęła 37,4 mln przychodów i 16,2 mln Ebidta).

Po roku 2020 zarząd oczekuje średniorocznego wzrostu przychodów na poziomie 20-30%

oraz utrzymania marży netto na poziomie 35-40% link

Jak widać założenia zarządu są optymistyczne i gdyby się sprawdziły to zyski spółki mogłyby w kilka lat (3-5 lat) nawet się potroić dlatego należy sprawdzić jako dotychczas realizowane były założenia zarządu i przyjąć jakieś własne szacunki.

Zarząd już w 2016 w strategii oczekiwał iż w 2017 spółka osiągnie 40 mln przychodów, jednak zarówno w 2017 (27 mln przychodów) jak i 2018 roku (37,4 mln przychodów) nie udało się tego zrealizować a prawdopodobnie dopiero w obecnym roku przychody przekroczą 40 mln (oczekuję 44 mln bo po 3 kwartałach jest ok. 32 mln). Już w 2017 Ebidta miała wynieść 17 mln a była niższa zarówno w 2017 (12,6 mln) jak i 2018 roku ( 16,2 mln).

W mojej ocenie patrząc na historyczną „nie realizację” założeń przyszłe przychody jak i osiągane marże netto są zbyt optymistyczne dlatego przyjąłem własne szacunki. Zakładam iż w 2020 roku Vigo osiągnie 60 mln przychodów, co roku będą one rosły o 10 mln a marża netto będzie na stałym 30% poziomie.

Jak widać w powyższej tabelce przy założeniach dosyć pesymistycznych w stosunku do zarządu przyszłe przychody i zyski całkiem dobrze wyglądają, jednak pokusiłem się zrobić jeszcze tabelkę z założeniami zarządu (przyjąłem minimalne ich progi czyli 80 mln przychodów w 2020 roku, wzrost o 20% co roku przychodów i 35% marża netto).

Jaki wariant by nie przyjmował to na chwilę obecną optymistycznie wyglądają przyszłe wyniki i nie można wykluczyć że kurs w przyszłości może znacznie wzrosnąć. Spółka jest dosyć innowacyjna (tzw. nowych technologii) i powinna być notowana na poziomach c/z (P/E) na pewno powyżej 10. Historyczne P/E było w przedziale ok. 15-30, gdyby którekolwiek powyższe szacunki się zrealizowały a P/E utrzymało na 15 to możliwy byłby wzrost kursu w przyszłym roku w okolicach 20%.

Z „kronikarskiego obowiązku” krótko odniosę się do tegorocznych wyników oraz sytuacji finansowej.

Przychody wzrosły o 5%, marża brutto ze sprzedaży wzrosła o 3 p.p., marża netto spadła do 30,53% (z 38%) co finalnie przełożyło się na 15% spadek zysku netto. Zarząd niski wzrost przychodów tłumaczy tym iż jeden z głównych odbiorców firma Zodiac Aerospace prosił o przesunięcie realizacji 1,6 mln eur kontraktu na 3 kwartał 2019.

Spadek rentowności (marży netto) po części można tłumaczyć wzrostem kosztów ogólnego zarządu (amortyzacji, transportu, wynagrodzeń).

Struktura terytorialna przychodów w zasadzie się nie zmieniła i blisko 95% przychodów pochodzi z exportu w tym ok. 65% z Unii Europejskiej.

Przepływy operacyjne w tym roku są prawidłowe (wyższe od zysku netto) a rzuca się w oczy mocny wzrost (wynik prowadzonej inwestycji) zadłużenia finansowego (kredytów) które tylko w tym roku wzrosło o 17 mln zł. Należy zakładać że zadłużenie netto w tym roku osiągnie swój szczyt (około 35 mln ?) by w kolejnych latach spadać. Uważam że zadłużenie na chwilę obecną nie jest ryzykiem gdyż zarówno zadłużenie ogólne (0,47) jak i zadłużenie netto/Ebidta 2,71 jest na bezpiecznych poziomach.

Obecne wskaźniki finansowe takie jak c/wk 3,68 czy c/z 18,59 są na wysokich poziomach, oznaczają iż są oczekiwania inwestorów do znacznej poprawy przyszłych wyników co ta analiza po części uzasadnia  (dowodzi).

Na podstawie opublikowanych szacunków zarządu odnośnie przychodów za 3 kwartał 2019 link oczekuję że spółka zrobiła na czysto 3,9 mln (11,9 mln przychodów przy marży netto 33%) przy 3,4 mln rok temu (15% wzrost) – korzystne były kursy walutowe ale wynik może już zacząć obniżać zwiększona amortyzacja.

Od strony technicznej kurs obecnie przebywa w trendzie bocznym (zakres 250-400), długoterminowo zachowany jest trend wzrostowy i dopóki kurs nie spadnie poniżej 250zł to jest w miarę bezpiecznie dla posiadaczy akcji.Podsumowanie: Vigo System moim zdaniem jest ciekawą spółką i jeśli oczekiwania zarządu się sprawdzą to spółka w przyszłych latach może mocno urosnąć (zarówno pod względem przychodów jak i kursu akcji). Obecnie należy oczekiwać iż w każdym kwartale będzie następowała poprawa r/r, zarówno na poziomie przychodów jak i zysków na co powinna wpłynąć oddana nowa fabryka.

Oczywiste jest że prognozy zarządu nie muszą się sprawdzić (już się wcześniej nie sprawdzały) tym bardziej jak to w każdym biznesie jest wiele ryzyk takich jak: spadek zamówień, konkurencja, utrata kluczowych pracowników, nieudane prace badawczo-rozwojowe, utrata płynności, umocnienie pln i inne.

Jeśli ktoś zamierza kupić akcje Vigo System wydaje mi się że rozsądne poczekać do wyników za 3 kwartał które spółka opublikuje za 3 tygodnie aby przekonać się czy zaobserwowany spadek marży netto (przez wzrost kosztów zarządu) nadal trwa i jest niekorzystny dla osiąganych wyników.

Pisząc tego posta korzystałem ze strony spółki vigo.com.pl, ze strony stooq.pl, ze strony biznesradar.pl, ze strony infostrefa.com, ze strony bankier.pl, z programu do wykresów dm boś, oraz informacji opublikowanych przez spółkę.

Kolejną analizowaną spółką z tego cyklu będzie MLS.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Analiza dla osób niezarejestrowanych będzie dostępna po poniedziałkowej sesji.


avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
szopenchauerNieukPrezesanti Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

Prezesie VIGO podało wyniki. Wspomniane przychody 11,9 mln i zysk netto 3,7 mln to daje marżę netto 31,3% mniej niż zakładałeś Ty oraz zarząd (35-40%) . Czy patrzyłeś może na wyniki?

anti
Użytkownik
anti

Dzięki za analizę, nie znałem spółki. Myślę że spółki tego typu (technologiczne / mocno wzrostowe) mogą być ratunkiem dla naszej giełdy w przyszłości, niestety nie ma ich wiele. Widzę że dużo funduszy jest w akcjonariacie.

Zastanawiam się jak sobie będą radzić na konkurencyjnym rynku – z tego co rozumiem mają wysokiej jakości, zaawansowane produkty, natomiast w elektronice postęp techniczny jest szybki. Nie wiem czy mają jakąś ochronę patentową (znalazłem jeden artykuł sprzed kilku lat który sugerował że patenty im się nie opłacają)?

Odnośnie prognoz zarządu – czy w spółce funkcjonuje program motywacyjny powiązany z wynikami? Ja nie znalazłem, po bardzo pobieżnym szukaniu.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.