"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Polski złoty słabnie – kto zarobi a kto straci?

Dzisiaj jest ostatni dzień kwartału, miesiąca, półrocza na giełdach i w związku z mocnym osłabieniem polskiej złotówki w ostatnich dniach wyniki za 2 kwartał mocno się mogą różnić od tych sprzed roku.
Ze względu na letnie lenistwo post ten jest dosyć luźny, może mało konkretny i dotyczy tylko spółek które miałem w portfelach lub były omawiane przez czytelników na blogu. 
Obecne osłabienie złotówki będzie w dwojaki sposób wpływało na wyniki spółek: krótkoterminowo i średnoterminowo. Krótkoterminowy wpływ to przeszacowania (jednorazowe i głównie księgowe) na koniec kwartału walutowych zobowiązań i należności, majątku trwałego czy zabezpieczeń walutowych. Średnioterminowy wpływ bardziej dotyczy działalności operacyjnej i osiąganych marż.

Istotne przeszacowania na koniec kwartału zrobią spółki:
Cognor – posiada około 85 mln eur, kurs eur/pln wzrósł w tym kwartale o 17 groszy (z 4,20 do 4,37) a w 2 kw 2017 kurs się nie zmienił dlatego firma wykaże z przeszacowania około 14,5 mln kosztów finansowych.
Efekt – posiada około 3,8 mln kredytu w CHF, kurs w tym kwartale wzrósł o 20 groszy w rok temu spadł o 8 groszy dlatego koszty finansowe będą wyższe r/r o 28 groszy wygeneruje jakieś 1,05 mln gorszego wyniku.
Cloud – posiadają (chyba jeszcze mają) około 12 mln zł gotówki (większość to eur) dlatego wzrost o 17 groszy może dać 1,8 mln przychodów finansowych.
CDRL –  rok temu kurs usd/pln spadł o 25 groszy (z 3,95 do 3,70) i spółka pokazała około 3,5 mln strat z wyceny zabezpieczeń walutowych, w obecnym kwartale kurs usd/pln wzrósł o 35 groszy (z 3,40 do 3,75) dlatego zysk z wyceny może wynieść nawet 4,5 mln zł a łączna różnica finansowa r/r może wynieść aż 8 mln złotych większego zysku.
Atlasest–  posiadają ok. 90 mln eur kredytów i w związku ze wzrostem kursu eur/pln wykażą jakieś 15,5 mln złotych kosztów finansowych (rok temu bez zmian).
W ujęciu średnioterminowym (zakładając że osłabienie złotego dłużej potrwa) beneficjentami słabej złotówki będą Eurotax (większość przychodów w Eur, obecny kurs to 0,5 mln extra zysku), Livechat (ponad 90% przychodów w Usd, obecny kurs to jakieś 8 mln extra zysku), Pepees (głównie sprzedaż exportowa w usd), Cognor (duża sprzedaż w eur), Lena (duża sprzedaż w eur), Wistil (duża sprzedaż w eur), Ropczyce (duża sprzedaż w eur i usd ale w raportach nie ma dokładnych danych z podziałem na waluty i import/export).
Negatywnie w średnim terminie słaba złotówka wpłynie:  Abc Data (importer w usd), Ambra (importer w eur), Bah (importer eur lub gbp), Asbis (importer usd ale tu bardziej kurs rubla), Seko (importer w eur), CDRL (importer w usd), Tarczyński (importer w eur).
Należy tez pamiętać że wszelkie firmy odzieżowe czy handlujące elektroniką mające swoje sklepy w Centrach Handlowych (np. CDRL, Komputronik, CCC, LPP) na osłabieniu złotówki stracą podwójnie, na imporcie zazwyczaj w USD i na czynszu który rozliczany jest w EUR.
Na wynajmie za to zarobią deweloperzy komercyjni np. Atlasest gdyż czynsze płatne są w EUR.
Post ten napisałem aby zwrócić uwagę czytelnikom iż duże zawirowania na rynku walutowym (kurs eur/pln po 4,37 jest najwyżej od 1,5 roku) będą miały wpływ na wyniki przyszłych kwartałów. Firmy które zyskiwały na mocnym złotym mogą obecnie pokazywać słabsze wyniki i na odwrót, firmy które traciły będą zyskiwać. Nie jestem analitykiem walutowym aby ocenić czy jest to trwałe osłabienie złotówki, jednak patrząc na spadki na giełdach wygląda to tak jakby zagraniczny kapitał opuszczał nasz rynek.
Zaznaczam iż liczby które podałem mogą być błędne i odbiegać od rzeczywistości ale tendencje raczej uchwyciłem prawidłowo.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a
szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku
inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Moneta rnyAnonimowyPrezesMikołaj Maxtoon Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dzięki Prezesie za odpowiedź.

Czytelnikom bloga przypominam o klikaniu w banerek :)
Ja już klikam :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Prezesie,

Czyli w przypadku CDRL jest szansa na zwyżkę kursu, bo na wyniki półroczne pewnie korzystnie wpłynie kwota z wyceny zabezpieczeń walutowych? W dłuższym okresie z kolei perspektywy rysują się nieszczególnie dobre, jeśli dolar będzie silny, tak? Krótko mówiąc, najlepiej byłoby sprzedać tuż po wynikach? Mam tego trochę kupionego powyżej 30 zyli, a kurs ostatnio jest dużo niżej. Co byś zrobił w tej sytuacji?

Pozdrawiam
Paweł

Moneta rny
Gość

Cloud – dlaczego ~12 mln PLN trzymanych w EURO da 1,8 mln przychodów?

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Livechat aktualnie jest bardzo przewidywalna spółka jeśli chodzi o przychody. Nie wiem co uwzględniałes w swoich wyliczeniach, natomiast należy pamiętać, że w zeszłym roku zwlekali z wymianą dolarów na złotówki licząc na odbicie ciągle spadającego dolara. W rezultacie zarobili mniej niż mogli i deklarowali, że w przyszłości będą regularnie wymieniać dolary niezależnie od kursu.

Automotive

Mikołaj Maxtoon
Gość

Kto zarobi a kto straci – pomyłka w tytule

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.