"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Auto Partner – poprawiające się fundamenty, coraz niższa wycena

Auto Partner – podstawowym obszarem działalności Grupy jest organizacja dystrybucji części zamiennych do samochodów bezpośrednio od producentów do odbiorców końcowych. Grupa jest importerem i dystrybutorem części do samochodów osobowych i dostawczych w obszarze rynku części zamiennych klasyfikowanych zgodnie z regulacjami prawnymi i dyrektywami Unii Europejskiej GVO.


Spółka w 2017 roku pojawiła się w blogowym portfelu fundamentalnym ale po słabych wynikach za 4 kw 2017r., zawiodła mnie i wypadła z portfela. Przez rok sporo się wydarzyło (kurs spadł o 25% i się urealnił, spółka wróciła na ścieżkę poprawy wyników) a niska baza 4 kw 2017r. i dobre perspektywy na obecny rok sprawiają iż warto się zainteresować spółką jako potencjalną inwestycją.

AP (taki będę skrót stosował w analizie) rok 2018 może zaliczyć do udanych gdyż po 3 kwartałach osiągnął 861 mln przychodów (wzrost o 27% ), 45,4 mln zysku netto (wzrost o 47,50%) a wstępne szacunki przychodów (wg raportów miesięcznych) wskazują iż w 4 kw 18r. przychody wyniosły 293,5 mln (wzrost o 22%).

Na mocny wzrost przychodów i zysku składa się kilka czynników: otwarcie w 4 kw 17r. pierwszej filii zagranicznej w Czechach (na chwilę obecną jeszcze nie rentowna), otwarcia nowych filii w Polsce (plan 5 w 2018r. i 10 w 2019r.), zwiększenie niezależnej sieci warsztatów MaXserwis do 220 na koniec 2018 roku (taki był plan) z ok. 120 na koniec 2017 roku link .Należy też pamiętać iż rosnący biznes AP to także zasługa dużego importu „złomu samochodowego” :-) który generuje popyt na części do tych wiekowych aut. W 2018 roku import do Polski wyniósł ponad 1 mln aut a średni wiek aut wyniósł blisko 12 lat link .

Jak wiemy dlaczego biznes AP rośnie i może nadal rosnąć to jak to może się przełożyć na wyniki i wycenę ? Patrząc historycznie na kwartały rzuca się w oczy mocny spadek zysku netto w 4 kw 17r. przy rosnących przychodach.Na tak słaby wynik 4 kw 17 wpłynęło wg zarządu link

Znając już wielkość osiągniętych przychodów w 4 kw 18 czyli 293,50 mln które wzrosły o 22% r/r oczekuję iż zysk wyniósł 12 mln czyli wzrósł o 155% (nie było umocnienie złotówki, brak kosztów otwarcia w Czechach, wyższe przychody i dobra marża). Jeśli to się sprawdzi to AP w całym 2018 r. zarobiłby 57,472 mln co dałoby c/z 8,88 czyli dosyć nisko jak na spółkę wzrostową. W 2019 roku pomimo pewnych zagrożeń (rosnące koszty energii, problem z dostępnością siły roboczej) oczekuję dalszej wzrostu biznesu (podobnie jak zarząd AP link), zakładam że przychody i zysk netto mogą wzrosnąć o 15% w odniesieniu do 2018roku .

Ze względu na umiarkowane wskaźniki finansowe i zadłużenie wydaje się że AP jest dosyć nisko wyceniana.

AP porównując z konkurencyjnym Inter Carsem ma sporo niższe zadłużenie (ogólne zadłużenie 0,48 do 0,57, zadłużenie netto do Ebidta 3,33 do 5,75) a powodem tego może być emisja akcji w 2017 roku z której pozyskano 56 mln zł. I jednym z ryzyk tej inwestycji jest możliwa kolejna emisja akcji (choć jej prawdopodobieństwo określam na 25%) gdyż otwieranie nowych filii angażuje spore ilości gotówki (zatowarowanie w dosyć drogi towar). Nisko oceniam to ryzyko gdyż AP w zasadzie pierwszy raz od wielu lat (w 2015 r. był lekki plus) po 3 kw 18 r. wygenerowała dodatnie przepływy operacyjne i w mojej ocenie będzie to już trwały trend.

Ciekawostką może być rekomendacja Biura Maklerskiego Santander (nie czytałem jej i raczej nisko cenię analityków tego BM) wg której potencjał wzrostu kursu to 124% czyli całkiem dużo.

W kategorii ryzyk (choć nie wiem czy to jest ryzyko ale muszę o tym napisać) jest trwający na lata 2016-2019 program motywacyjny dla zarządu AP. Wg niego do zarządy spółki może trafić (zakładam że tak będzie) 2,3 mln akcji (1,5% obecnego kapitału czyli nie dużo) ale co ciekawe będą musieli zapłacić 1,98 zł (czyli 50% obecnego kursu). Jakby nie liczył wydaje się niewielki ten program motywacyjny i wydaje się że jest on uzupełnieniem dosyć niskich wynagrodzeń zarządu (patrząc na zarobki w innych zarządach spółek) gdyż cały zarząd w 2017 roku zarobił 751,55 tysiąca czyli średnio miesięcznie na jednego członka zarządu 15,65 tysiąca złRyzykiem jest też trend spadkowy akcji ale wg Squabera brakuje 3% wzrostu kursu aby zmienić trend (dzisiaj pierwszy raz nietypowo załączam opis z serwisu Squaber.com bo zauważyłem że zmienili na ciekawy opis).

Poza wymienionymi wyżej ryzykami jakiś większych dla samej działalności AP nie widzę, a raczej zagrożenie może nadejść dla kursu akcji ze strony rynku finansowego. Cały czas jest realna bessa na światowych giełdach, jednak po możliwym zakończeniu podwyżek stóp procentowych w USA (analitycy zaczynają już obniżki wyceniać) ryzyko to zmalało.

AP może (choć nie musi) trafić do portfela fundamentalnego gdy kurs trwale wybije poziom 4,05 zł lub gdy firma poda istotne (pozytywne) fundamentalnie informacje.

Kolejną analizą spółki z listy obserwowanych będzie PBKM.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, parkiet.com, squaber.com, bankier.pl wyborkierowcow.pl oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Auto Partner w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
3 Comment threads
17 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
szopenchauerBudzikStojezbokuSTAT1Jan Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
szopenchauer
Użytkownik
szopenchauer

Posiadam mały pakiet akcji AP – dziś przyjrzałem się dokładnie danym za 4q18 i trochę bezpiecznej szacuję zysk netto na ~10 mln, co daje za 2018r ~55 mln zysku netto o 58% więcej niż w 2017, wszystko wygląda ok – ale jak piszesz bardzo niska baza za 4q18 i zauważyłem jedną martwiąca rzecz – na podstawie podanych komunikatów jak napisałeś przychody za 4q18 ~293 mln – przy takich przychodach sukcesywnie od ponad 2 lat dynamika sprzedaży maleje.

Stojezboku
Gość
Stojezboku

Szanowny Panie, pozwolę sobie zacytować fragment Pańskiej analizy „Ciekawostką może być rekomendacja Biura Maklerskiego Santander (nie czytałem jej i raczej nisko cenię analityków tego BM) wg której potencjał wzrostu kursu to 124% czyli całkiem dużo.”
Jakie ma mam podstawy aby publicznie podważać kompetencje zespołu analiz biura maklerskiego ?!

Budzik
Gość
Budzik

Każdy ma prawo sobie cenić kogo chce i jak uważa:) Jeśli ktos pracuje w banku to juz w samych superlatywach można się wyrażać?

Nieuk
Gość
Nieuk

Dziękuję Prezesie:) Jesteś wielki. No to jutro jadyma na 4+ haha. A tak serio mówiąc-to naprawdę mają fajną marżę. Ten biznes jest trudny i bardzo dużo ryzyk jest. Kiedyś spekulowalem na innej spółce z tej branży, która była w upadłości układowej…ale AP to raczej nie grozi. Dodam to, co pisałem wcześniej: mocno akcje tankują Ofe. Dla mnie to sygnał, że będzie spora dywidenda.

A tak z innej beczki-sporo tych samochodów widzę z logo „Górecki”.
W tej branży (jak to jest zwłaszcza w handlu) bardzo ważny jest spływ należności krótkoterminowych.

A jeszcze jedno-Samar odwala super robotę. A właściciel ma na nazwisko jak były minister sportu, którego miałem nieprzyjemność poznać. Przed kamerą wszyscy są super-w rzeczywistości już niekoniecznie. Zwykły prostak i alkoholik.. „Najlepszy” był jego asystent. Przemadrzaly ciul:) Przepraszam.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.