"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Amica – idealny przykład zdrowego fundamentalnego rozwoju

Amica jest kolejną z mojej listy obserwowanych spółką link która ma szanse trafić do wirtualnego portfela fundamentalnego. Jako że jest to spółka bardzo często analizowana przez analityków, zarówno z domów maklerskich jak i portali giełdowych, nie będę się zbyt mocno wdawał w szczegóły odnośnie wyników a skupię na powodach dla których wg mnie warto rozważyć zakup akcji tej spółki.

Firmy raczej nie trzeba przedstawiać gdyż Amica jest dużym producentem sprzętu gospodarstwa domowego działającym głównie na rynkach Europy. Spółka wzorowo się wręcz rozwija gdyż od wielu lat notuje wzrost przychodów i zysków.

Na powyższym slajdzie doskonale widać iż od 8 lat trwa coroczny wzrost przychodów natomiast pewne załamanie było w raportowanych zyskach (ze sprzedaży, Ebit czy zysk netto). Warto zauważyć że w przypadku tej spółki lepiej analizować ją pod kątem Ebidta i/lub zysku ze sprzedaży niż przez pryzmat zysku netto który jest mono zaburzony zwolnieniami podatkowymi z tytuły działania w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jednym z głównych powodów do ewentualnego kupna Amiki były wręcz  przełomowe wyniki za 3 kw 2018r. Spółka po słabym roku 2017 r. kiedy pomimo 7% wzrostu przychodów odnotowała spadek marży na sprzedaży (z 31,60 % do 29%) i spadek marży Ebit (z 6,26% do 5,40%)

kontynuowała pogorszenie wyników w 1 połowie 2018 roku gdyż przy 10% wzroście przychodów spadła marża na sprzedaży (z 30,28% do 27,83%) i marża Ebit (z 6,39% do 4,38%).

Po blisko 6 kwartałach spadku marż w 3 kw 2018 r. nastąpił przełom gdyż spółka zahamowała tendencję spadkową marży na sprzedaży (lekki spadek marzy na sprzedaży z 26,57%  do 26%) i dosyć widoczny wzrost marzy Ebit (z 4,30% do 5,42%) przy blisko 10% wzroście przychodów.

Wygląda na to iż spółce udało się powstrzymać negatywne tendencje (presja ze strony wynagrodzeń, rosnące ceny surowców, silna konkurencja itp) a wg komentarza zarządu poprawa rentowności jest zasługą optymalizacji portfolio produktowego oraz wprowadzonych korekt cen sprzedaży. Jeśli się utrzyma poprawa marż w kolejnych kwartałach i spółka będzie nadal powiększała przychody to najbliższe 3 kwartały (łącznie z 4 kw 2018) mogą być ze znacznie lepszym wynikami na poziomie osiąganych marż i raportowanych wyników. Na dobre wyniki 4 kwartału 2018 wskazuje v-ce prezes spółki Wojciech Kocikowski link który w styczniowym wywiadzie (więc pewnie zna wstępne wyniki) stwierdza że Ebidta w 2018 roku mogła przekroczyć 200 mln zł.

Gdyby to się sprawdziło to w 4 kw 2018 Ebidta wyniosłaby ok. 60,6 mln zł przy 48,67 mln rok wcześniej co oznaczałoby 24 % wzrostu.

Kolejnym czynnikiem który może pozytywnie wpłynąć na wyniki jest próba przejęcia marki Fagor link . Fagor największą sprzedaż ma w Hiszpani a Amica szacuje że licencja na sprzedaż tych produktów może dać dodatkowe 50 mln euro przychodów  w perspektywie 5 lat.

Pisząc o perspektywach należy napisać też o strategii spółki HIT 2023 wg której Amica w 2023 roku ma osiągnąć ok. 5 mld zł przychodów (1,2 mld euro) przy 9 % rentowności Ebidta czyli w zasadzie podwojenie biznesu.

We wrześniu 2017 roku spółka otworzyła przy fabryce we Wronkach nowoczesny zakład wysokiego składowania link który może przynieść spółce kilkanaście milionów oszczędności rocznie (koszt budowy to 60 mln zł).

Analizując spółkę przez pryzmat wskaźników finansowych (c/z 8,94, c/wk 1,20, ev/ebidta 6,44, wskaźnik ogólnego zadłużenia 0,56) oraz dobrego bilansu i świetnych przepływów operacyjnych można jednoznacznie stwierdzić iż obecna wycena jest raczej niska.

Od strony technicznej trwa średnioterminowy trend spadkowy ale ostatnie 2 miesiące to budowana baza pod zmianę trendu (wzrost kursu o 20%) a do tego zachęcają krzywe kroczące które dały sygnał kupna.

Tak jak w każdej działalności spółki jest kilka ryzyk które mogą w jakimś negatywnym stopniu wpłynąć na osiągane przyszłe wyniki. Pewne ryzyko to Brexit gdyż Amica sprzedaje produkty tam przez spółkę zależną CDA Group, jednak pełne efekty tego ryzyka nie są znane (tym bardziej że Brexit nie jest jeszcze przesądzony). Lekki wpływ na wyniki może mieć coraz bardziej widoczne spowolnienie na niemieckim rynku na którym jest wysoka sprzedaż. Zarząd jednak tłumaczy że produkty Amiki to niski i średni segment rynku czyli najbardziej odporny na tego typu spowolnienia. Oczywiście tak jak w każdej spółce problemem mogą być rosnące wynagrodzenia, ceny energii i innych surowców ale w tym przypadku wydaje się że spółka zaczyna sobie radzić podnosić ceny swoich produktów.

Amica może trafić do portfela w każdym momencie ale najpierw kilka dni muszę poobserwować zachowanie kursu. Nie podaję szacunku zysku netto za 4 kw 2018 tak jak mam to w zwyczaju gdyż prawdopodobnie znowu będzie miała dodatni podatek dochodowy który może mocno zmienić zysk netto.

Kolejną analizowaną spółką będzie Autopartner.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze stron: infostrefa.com, parkiet.com oraz zle portalu ekonomicznego biznesradar.pl .

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
NieukPrezesPrzemek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Nieuk
Gość
Nieuk

Prezesie,

Spółka też dokonała skupu akcji akcji własnych w III kwartale za 30 mln zł:

https://m.bankier.pl/wiadomosc/Amica-skupi-250-tys-akcji-wlasnych-za-30-mln-zl-7621010.html

To pokazuje w jak dobrej kondycji finansowej jest spolka (co sam zaznaczyłeś). Mogą przecież za to kupić jakiś mniejszy podmiot. A jeśli cena wzrośnie-to niesamowita oszczędność. A mogą to przecież też pewnie umorzyć. Pewnie standardowa uchwala była.

Co do tych Bałkanów-szkoda Gorenje. Ale ktoś mi kiedyś mądrze zwrócił uwagę, że Amica nie chce przejmować fabryk a znaki towarowe.

Jeszcze jedno-Pocztylio OFE już prawie pod 5% progiem i Aviva OFE też mocno dotankowala akcje:

https://stooq.pl/q/h/?s=amc

Ps. Nie mogę się.doczekać tej Twojej, przyszłej analizy Autopartnera. Pamiętam, że z.miesiąc temu sporo o niej pisaliśmy. Ostatecznie u mnie to skończyło się zakupem akcji;)

Miłego wieczoru.

Przemek
Gość
Przemek

Dwie rzeczy dodam od siebie:
1. Wyniki będą nadal mocno zależały od marżowości towarów (Amica robi kuchnie, płyty a reszta to import z Chin przede wszystkim) a z tym jest problem. Tania robocizna w Chinach tez powoli odchodzi w przeszłość. Na peewno potencjał to Fagor bo tam będzie w tą markę ożna wsadzić własne kuchnie i piecyki – powinno być więcej sprzedaży na wyższym zysku
2. 9% EBITDA w HIT 2023 – trzymam kciuki ale delikatnie mówiąc bardzo ambitny cel – jednak tworzony w trochę innych realiach rynkowych (płące, koszty neergii).
3. niewątpliwie jedna z lepszych spółek na giełdzie i nalezy trzymać kciuki za jej powodzenie. A jak np. nie wejdą w fabrykę lodówek to za 2 lata mogliby zacząć wypłacać dywidendę większą ponad 5-6 zł a wtedy to już się robi też ciekawy dodatek patrząc przy obecnych wskaźnikach.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.