"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Skarbiec Holding – dzieki hossie na gpw zyski powinny wzrosnąć

Skarbiec
Skarbiec Holding – podstawowym przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi.
Kupiłem 200 akcji po 30,45 zł, okres inwestycji do 6 miesięcy, oczekiwany wzrost kursu 5-15%.
Jest to inwestycja spekulacyjno-fundamentalna dokonana po raz pierwszy na podstawie prognozy wyników domu maklerskiego. Nie ukrywam iż sceptycznie podchodziłem i wypowiadałem się wcześniej na temat perspektyw całej branży TFI ale postanowiłem zaryzykować o czym w dalszej części. Spekulacja wynika z faktu iż nad branżą grozi widmo obniżenia opłat dystrybucyjnych i za zarządzanie (do 2% teraz to nawet 4%) co niekorzystnie może wpłynąć na wyniki w długim terminie. Obecnie trwają prace nad zmianami tych opłat ale wszystko wskazuje iż obniżka opłat będzie stopniowo wprowadzana i wydłużona w czasie niż to miało być pierwotnie (z 2019r. na 2022r.) link prace. Trudno też określić czy zmiany w opłatach będę miał niekorzystny wpływ na wyniki Skarbca, gdyż w krótkim terminie (2-3 lata) mogą wzrosnąć rentowności i zwiększyć się liczba aktywów w zarządzanie bo niższe opłaty mogą zachęcić klientów do inwestowania pieniędzy w fundusze inwestycyjne. W dłuższym terminie jest prawdopodobny jednak spadek aktywów i zysków gdyż obecni dystrybutorzy funduszy (sprzedawcy) czyli głównie banki w przypadku spadku przychodów z tytułu opłat dystrybucyjnych mogą ograniczyć współpracę ze Skarbcem na rzecz własnych bankowych TFI. 
Jeśli chodzi o pozytywną stronę fundamentów to jest kilka ciekawych argumentów za kupnem akcji. Pierwszy i główny to prognoza zysku za 3 kwartał roku obrachunkowego 2016/2017 (Skarbiec ma przesunięty okres obrachunkowy od 1.07.2016 do 30.06.2017r.), dom maklerski mbanku szacuje iż zysk wzrośnie o 174% do 8,2 mln (3 mln rok wcześniej) główny może mieć wzrost opłaty zmiennej (ponad 9 mln wzrostu r/r) oraz wzrost aktywów wysokomarżowych (głównie funduszy akcyjnych).  W skrócie opłata zmienna zależna jest od wyników inwestycyjnych niektórych funduszy, jeśli wyniki są lepsze w od benchmarku (zazwyczaj WIG) to wówczas jest dodatkowy zysk dla TFI. W mojej ocenie jeśli obecne poziomy indeksów utrzymają się do końca czerwca 2017r. to jest szansa iż wyniki kolejnego kwartału mogą być też sporo lepsze dzięki wyższej opłacie zmiennej. Poniżej załączam prognozę domu maklerskiego mbanku.
Kolejnym argumentem za kupnem akcji jest panująca hossa na gpw która ma szanse przyciągnąć klientów do funduszy (głównie akcyjnych), którzy mogą się skusić na szansę wyższego zarobku w czasach w zasadzie zerowych stóp depozytowych (po uwzględnieniu inflacji to nawet ujemnych).
Do zalet inwestycji w Skarbca można też zaliczyć fakt iż jest to spółka dywidendowa, gdyż przeznacza na dywidendę blisko 100% wypracowanego zysku i jeśli wyniki się potwierdzą (za 3 i 4 kw ) to stopa dywidendy powinna przekroczyć 10%. 
Jeśli chodzi o wskaźniki finansowe to Skarbiec ma zbliżone do konkurencji (Altusa i Quercusa), c/z 10,90, c/wk 2,59, ev/ebidta 7,86, przepływy operacyjne prawidłowe (wyższe od zysku netto), bilans prawidłowy bez żadnych zobowiązań finansowych (brak kredytów) link finanse.
Od strony technicznej kurs przebywa w dwuletnim trendzie bocznym w zakresie 23-34 i po przełamaniu którego z tych poziomów dynamika ruchu kursu może się zwiększyć.
Główne i największe ryzyko inwestycji w Skarbiec to zmiany w opłatach o których napisałem wyżej, nie mogę wykluczyć iż gdyby została wprowadzona wersja ostrzejsza (wprowadzenie opłat od 2018r.) to kurs może zareagować sporym spadkiem (nawet 10-15%). Sporym ryzykiem też jest odejście kadry zarządzającej funduszami, tak jak to było w 2015r., wówczas zysk spadł ponad 60% gdyż wielu klientów wycofało powierzone środki i spadły opłaty za zarządzanie.
W przypadku tej inwestycji możliwe jest iż wyjdę z niej w dniu wyników 10.05.2017r. (najbliższa środa ) a zrobię tak w przypadku gdyby faktyczny zysk był dużo niższy od prognozowanego przez mbank lub w przypadku dynamicznych wzrostów kursu.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady

Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
12 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
SenseiraWojciechzAndyakcjegpw123 Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

Nie rozumiem tak dużego spadku cen akcji tej spółki. Dzisiaj można było je kupić za 23.60 W okresie miesięcznym to ponad 20% spadek.. ;/

Sensei
Gość

Na pokładzie …

ra
Gość

Dzkekuje sprzedalem z symbolicznym zyskiem wyniki rewelacyjne a kurs swoje.. odkupie zapewne blizej dywidendy :). Chociaz znajac moje szczescie kurs za chwile wystrzeli :)

ra
Gość

witajcie, pytanie laika – kiedy mozemy się spodziewać decyzji o dywidendzie ?

pozdrawiam
RA

Wojciechz
Gość
Andy
Gość

Ktoś wie kiedy zostanie upubliczniona rekomendacja mbanku dotycząca Skarbca ?

akcjegpw123
Gość

http://www.skarbiecholding.pl/raporty-okresowe/330

Cieszą dobre wyniki Skarbca, ja także mam nadzieję, że wyniki za ostatni kwartał roku obrachunkowego będą r/r wyższe. Dywidenda 10% jest bardzo realna. Gdyby były jakieś wahnięcia w dół, to zwiększam zaangażowanie. :-) Oczywiście o ile sytuacja ogólna, nie ulegnie negatywnym zmianom.

Pozdrawiam
Marek

Grzes
Gość

mBank juz od stycznia rekomedowal Skarbiec, w kwietniu to juz tylko podtrzymanie reko. Najbardziej realna wersja zmiany oplat do stopniowe dochodzenie do max progu zaproponowanego przez KNF (o ile do niego dojdzie). Ale to nie oplaty a wlasnie "działka" dla dystrybutorow jest najwiekszym zagrozeniem poniewaz TFI nie maja swoich sieci dystrybucji. Ale o to tez jestem spokojny, ze TFI znajda rozwiazanie. Nie wiem czy Prezesie zauwazyles, ale w mBanku niedawno pojawily sie 3 fundusze sygnowane logo mBanku ale tak naprawde to sa fundusze zarzadzane przez Skarbiec. Mysle, ze to bedzie jeden ze sposobow zeby bank nadal dostal swoja dole a TFI swoja. I na koncu znowu zaplaci klient, bo znikna oferty jak w BOSiu czy mBanku gdzie mozna kupic fundusze bez prowizji i trzeba bedzie placic prowizje za nabycie lub sprzedaz jednostek jak dzis np. w ING za TFI NN (jedna grupa!) czy PKO BP. Takie banki i tak nie sa zainteresowane sprzedaza innych TFI, a czesto maja jako dodatek, bo czasami jednak znajdzie sie ktos kto chce kupic konkretny fundusz.
Wiadomo, ze od poczatku roku TFI notuja duzy naplyw nowych srodkow wiec musi to byc w wynikach. Tu tez widze plus Skarbca z powodu tego, ze ich rok finansowy jest przesuniety wiec mozna jeszcze zgarnac dobra dywidende jako bonus.
Akurat ja juz siedze na Skarbcu wiec tym razem tylko moge sie cieszyc, ze tez widzisz w koncu potencjal w tej spolce :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

z innej beczki, skąd ten wystrzał na iAlbatros? jest jakieś info?
Jurek

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wyniki Skarbiec TFI za I kw. 2017 r. podaje 10 maja 2017 r., a nie 15 :)

http://www.skarbiecholding.pl/raporty-biezace/321

Magneto59
Gość

Prezesie, mógłbyś powiedzieć jaka była data wydania tej rekomendacji przez DM mBanku. Czy mBank też upublicznia swoje rekomendacje z opóźnieniem, tak jak to robi DM BOŚ?

Magneto59
Gość

I od razu ktoś sprzątnął baton ponad 5000 szt.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.