"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Ropczyce – analiza po wynikach

Od razu zastrzegam że jest to analiza zrobiona na szybko „gorąco” więc jest możliwe że może zawierać błędy a zaprezentowany wynik mogłem źle ocenić.


Zacznę od tego iż w moim poprzednim poście odnośnie Ropczyc link zawarłem własny szacunek (prognozę) jakich wyników oczekuję w 4 kwartale 2018 roku.

Jak widać w powyższej tabeli oczekiwałem 85 mln przychodów i 8 mln zysku netto a faktyczne wykonanie na poziomie przychodów było wyższe o 4,83% a zysk netto był za to niższy 7,5%. Zaprezentowane wyniki uważam za bardzo dobre a różnica faktycznego wykonania na poziomie przychodów i zysku jest mała i akceptowalna. Głównym powodem niższego zysku od mojego szacunku jest niższa marża na sprzedaży która wyniosła 22,88% przy szacunku 24% marży, 23,88% marży rok wcześniej i 24,76% marży kwartał wcześniej.

Jednak sugeruję negatywnie do osiągniętej marży nie podchodzić gdyż warto zerknąć na resztę kosztów przedsiębiorstwa które ująłem w tabeli poniżej.

Jak doskonale widać wzrosły o 0,314 mln koszty sprzedaży ale mamy spadek kosztów ogólnego zarządu o 0,660 mln oraz pozostałych kosztów o 0,300 mln. Pozycja (dla mnie jedna z najważniejszych) czyli przepływy operacyjne to też mocna poprawa gdyż wygenerowana gotówka była o 9,457 mln wyższa r/r.

Zysk netto obniżony został wyższymi kosztami finansowymi o 1,042 mln (nie uwzględniając odpisu który zrobili rok wcześniej) jednak nie mamy rozbitych za 3 kwartał dokładnie przychodów/kosztów finansowych i nie mogę stwierdzić które koszty były wyższe.

Z pozytywów wzrósł kapitał własny kw/kw o 9,3 mln, amortyzacja kolejny kwartał była sporo wyższa od Capexu (pamiętać należy że amortyzacja zaniża zysk, często dotyczy starych inwestycji i przez to jest tylko księgowym kosztem).

Pomimo faktu iż przepływy operacyjne są wyższe r/r aż o 9,457 mln to temat cash flowu jest pewnym ostrzeżeniem i trzeba go obserwować w kolejnych kwartałach. Spółka kolejny rok wykazuje mniejszy dopływ gotówki niż raportowany zysk netto a to się odkłada w rosnących należnościach (negatywne zjawisko) i rosnących zapasach. Oczywiście takie zjawisko jest normalne w przypadku firm które mocno zwiększają przychody (przecież są np. 60 dniowe terminy płatności) a tak jest z Ropczycami (wzrost przychodów r/r aż o 86 mln zł).

Odnośnie wysokich zapasów wypowiedział się też biegły rewident link dlatego osoby zainteresowane powinny zerknąć w opinię biegłego.

Zarząd wzrost zapasów tłumaczy w następujący sposób

Istotną dla mnie informacją jest podanie w raporcie rocznego zużycia energii i gazu

Zakładając że ceny energii są wyższe r/r o 100zł na MWh to trzeba zakładać że Ropczyce z tego tytułu poniosą ok. 3 mln więcej rocznych kosztów, ceny gazy raczej są obecnie neutralne.

Spółka zaproponowała 1,30 zł dywidendy na akcję która pewnie dla wielu akcjonariuszy jest wartością niską w stosunku do osiągniętych zysków. Nie ukrywam iż przewidywałem taką wysokość dywidendy z kilku powodów. Pierwszy powód (cytat mojego wpisu z grudnia 2018)

Przypomnę że na odkup akcji od ZM Invest Ropczyce wydały w 2018 roku 19,6 mln link i link i ten skup można traktować jako forma dywidendy.

Drugi powód to spółka ma do spłaty 15 maja 2019 roku 4 mln eur obligacji i jest możliwe że spłaci je gotówką.

Trzeci powód to spółka zamierza przeznaczyć aż 17 mln na inwestycje w 2019 czyli na pierwszy „rzut oka” dużą kwotę ale trzeba pamiętać że ma wysoką amortyzację 14,945 mln więc faktyczny wypływ gotówki z tytułu Capexu to tylko ze 2-3 mln.

W raporcie zabrakło dla mnie istotnej informacji czyli czy na najbliższym walnym będzie głosowana uchwała o umorzeniu skupionych akcji oraz co się dzieje z tematem sprzedaży nieruchomości. Mam nadzieję że we wtorek będą jakieś podsumowania prasowe zarządu i ten temat zostanie poruszony bo jeśli nie to trzeba będzie napisać e-mail do firmy.

Nie zauważyłem ponadto jakichś negatywnych informacji które pojawiły się w 4 kwartale 2018 roku i raczej wszystko co złe i dobre było znane już wcześniej.

Podsumowanie: uważam iż zaprezentowane wyniki są bardzo dobre pomimo niższego zysku netto o 7,5% od moich szacunków. Wystarczy zerknąć że gdyby nie uwzględniał odpisu w 4 kw 2017 to zysk netto wzrósł o 1229% a z uwzględnieniem odpisu mamy wzrost zysku o 19%. Ropczyce w 2018 roku bez uwzględniania odpisów (traktuję je jako jednorazowe) zarobiły ok. 39,765 mln co da c/z 4,25 (nie uwzględniając w kapitalizacji skupionych akcji). Nie znając jeszcze wypowiedzi zarządu odnośnie perspektyw na 2019 rok, mam nadzieję że zachowawczo przyjmuję iż w 1 kwartale spółka zarobi 8 mln złotych co da 220% wzrostu zysku uwzględniając odpisy w 1 kw 2018. Przypomnę jeszcze że i baza 2 kwartału jest także niska więc zysk netto powinien wykazywać duży progres ale ile faktycznie wyniesie to za wcześnie aby szacować (tym bardziej że nie do końca wiadomo co z dopłatami do energii).

Na chwilę obecną spółka pozostaje w obu blogowych portfelach (fundamentalnym i dywidendowym) przynajmniej do wyników półrocznych (chyba że kurs mocno wzrośnie to wówczas mogę rozważyć sprzedaż).

Pisząc tego posta korzystałem z informacji i raportów opublikowanych przez spółkę.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link zasady i o ryzyku inwestycyjnym link ryzyko.

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Ropczyce w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Zachęcam do odwiedzania forum bloga link, przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link, do posta z historycznymi wynikami link oraz do subskrypcji nowych artykułów..

Uwaga – w związku z wprowadzeniem możliwości wsparcia bloga link, osoby wspierające w pierwszej kolejności otrzymywać będą analizy kolejnych spółek (będą też wiedziały wcześniej o kolejnej analizowanej spółce). Dla pozostałych czytelników bloga analiza będzie dostępna po 24 godzinach.

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
NieukpstaniszewskiPrezesRafffsławek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Rafff
Użytkownik
Rafff

No, ale jednak rynek dość negatywnie przyjął raport.

sławek
Gość
sławek

miałem sprzedać po wynikach a tu trzeba dokupić

Rafff
Gość
Rafff

Trzeba było sprzedać, a jak stanieją dokupić.

sławek
Gość
sławek

Mało płynna spółka i samo zajecie stanowiska przez prezes bloga że jest coś niepokojącego wywołała lawinę podaży (jak na ten papier).
nawet info o zwrocie podatku w wysokości zysku kwartalnego nie pomogło zeby wrócić na szczyty.
to tylko obrazuje jaką siłę ma prezes bloga, niejeden tu zaglądający traktuje wpisy bardzo poważnie i działa na zasadzie PKC albo w jedną albo w drugą.
Liczyłem że po wynikach sprzedam część pozycji na ropczycach bo chciałem dokupić MDG i Enter.
Dobrze że wpadło trochę gotówki i nie musiałem sprzedawać.
na razie trudno przesądzać o kursie a najbliższa/najbliższe sesje nie napawają optymizmem -trzeba poczekać aż wypstrykają się najmniej cierpliwi.

pstaniszewski
Użytkownik

No jak ludzie tak działają to trochę przykre jest i słabo na tym wyjdą – kopiowanie (z opóźnieniem) cudzych działa sukcesu, IMHO, nie przyniesie. A ropczyce ogólnie to bardzo dobra spółka, oby więcej takich na GPW.

Nieuk
Użytkownik
Nieuk

Pewnie, że bloga czytają:) Tak samo jak Portal Analiz. Tylko idcioci by tego nie czytali:)

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.