"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Porównanie wyników społek z wirtualnych portfeli z moimi szacunkami

Z końcem kwietnia wszystkie spółki na GPW podały już wyniki roczne za 2017 i nadszedł czas zweryfikowania moich szacunków zysków http://www.analizyprezesa.pl/2018/01/szacunki-wynikow-za-4-kw-spoek-z-moich.html z oficjalnie zaprezentowanymi. 

Jest to już moje 5 podsumowanie szacowania zysków i muszę przyznać że różnice są duże. W zasadzie w przypadku IRL pomyliłem się niewiele bo o 6% ale są i przypadki gdzie oczekiwałem zysków a faktycznie była spora strata (Colian, Ferro). Tak duże rozpiętości wynikają głównie z faktu iż raporty roczne są odpowiednim czasem na robienie niejako porządków w księgach rachunkowych a firmy za namową audytorów korygują swoje finanse. Tak było w przypadku Telestrady (1,8 mln tylko księgowego kosztu), Ferro (zawiązanie rezerwy na możliwe 28 mln zaległego podatku), ABC Data (jednorazowe 9 mln z tytułu zmiany zasad naliczania opłat licencyjnych), Stalexport (ok. 20 mln zawiązanych rezerw na większy koszt wymiany nawierzchni na autostradzie) czy Colian (68 mln naliczenia podatku z odwrócenia odpisu znaku towarowego). Gdyby nie spodziewane przeze mnie rezerwy i odpisy to wyniki firm byłyby lepsze i bliższe moich szacunków a tak niestety tylko dwie firmy pokazały oficjalne wyniki powyżej moich szacunków (IRL i Kania).
Na podstawie 4 kwartału należy zapamiętać na przyszłość iż ostatni kwartał roku jest najmniej przewidywalnym w całym roku, trzeba brać jak największe dyskonto na wyniki i najlepiej wiele nie oczekiwać po wynikach bo można się mocno zawieść.
W najbliższych dniach przedstawię szacunki wyników za 1 kw 2018 i mam nadzieję że lepiej je oszacuję.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią

rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra
Finansów z dnia
19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje

dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z
2005
roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym
rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie
ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne
podejmowane na podstawie niniejszej analizy.
Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi
odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrezesUnknownAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anonimowy
Gość
Anonimowy

To Prezesie czekamy na szacunki. Osobiście najbardziej interesuje mnie co napiszesz o dwóch spółkach tj. Seko (raport już 8 maja) oraz Ferro (17 maja).
W mojej opinii wyniki tych spółek w I kw. powinny być lepsze r/r, w przypadku Seko myślę że będą zbliżone także do wyników rewelacyjnego IV kw. za czym przemawia: silny zł w I kw., dobra koniunktura, Święta Wielkanocne oraz niskie ceny surowca.
W przypadku Ferro wyniki też powinny być lepsze zarówno r/r jaki i w odniesieniu do IVkw/2017 – i tutaj przede wszystkim świetna konikunkura w budowlance, która chyba jeszcze trochę potrawa. Pozdrawiam Łukasz_S

Unknown
Gość

Kurcze chyba wartoby kazdy szacunek obniżać o 20-30% bo wychodzi na to że sa zbyt optymistyczne.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Wszystko bym wywalił z portfela oprócz Seko.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Ja bym sie akurat z tym, zeby tylko zostawic Seko…Sa jeszcze przynajmniej 2-3 fajne spolki, ale zgadzam sie z Kolega ponizej piszacym, ze trzeba prognozy raczej zanizac (z reszta Prezes tez to przyznal). A analiza fundamentalna musi tez byc poparta przynajmniej standardowa AT, to co robi czesto wspominany przez Prezia, czyli Longterm.

Nieuk.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.