W dniu 2.03.2020 r. tak jak informowałem na blogu zostały zamknięte wszystkie pozycje w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym. Głównym powodem (i niech tak zostanie) tego ruchu było planowane zmniejszenie z końcem marca 2020 aktywności na blogu.
Portfel ten od jego startu 10.09.2017 roku osiągnął 23% stopę zwrotu która na pewno nie jest imponująca ale nie ma też dramatu.
Jednak gdy wynik ten porównamy z moimi benchmarkami czyli indeksem szerokiego rynku WIG oraz indeksem małych i średnich spółek sWIG80 (w takie spółki inwestuję) to okazuje się że mocno pobiłem rynek. W tym czasie WIG spadł o 36% a sWIG80 spadł o 34% czyli pobiłem rynek o blisko 60%.
Nie będę teraz zbyt mocno gdybał co byłoby gdybym stworzył inne zasady portfela (np. otwarcie/zamknięcie pozycji po kursie z otwarcia/zamknięcia sesji czy dokładna analiza otwieranej pozycji) co znacznie moje ruchy spowalniało dlatego skupię się na moich porażkach i hitach inwestycyjnych.
Największą stopę zwrotu w portfelu wygenerowała inwestycja w Livechat która przyniosła 61% stopę zwrotu ale co warto podkreślić kurs wzrósł od mojego wejścia o 108%. Co cieszy potrafiłem złapać w zasadzie dołek (dołek to 21, moje kupno po 23) gdy kurs był w trendzie spadkowym a wielu inwestorów „widziało” znacznie niższe poziomy.
Atrakcyjne stopy zwrotu wygenerowały też Seko (+45%), Eurotel (+37%) czy Fasing (33%) i co ważne w odpowiednim momencie potrafiłem wyjść z tych inwestycji bo kursy akcji obecnie znajdują się kilkadziesiąt % niżej.
Ciekawie też prezentuje się niechlubne podium mojego rankingu czyli 3 najgorsze inwestycje: PCM (-50%), BAH (-27%) oraz Altus (-22%) i trzeba jasno to podkreślić każda z tych spółek w ostatnich 2 latach zapisała się w historii GPW. PCM kilkuletni ogromny spadek kurs a później ok. 200% wzrost kursu gdy zaczęły być na spółkę ogłaszane wezwania. BAH – świetne wyniki, wysoka dywidenda, sprzedaż akcji na rzecz TFI a następnie „niespodziewane” wypowiedzenie umowy importerskiej przez Jaguara i ok. 90% spadek kursu. Altus mocno powiązany z największą aferą finansową Getback gdzie prezesi obu spółek do tej pory „wypoczywają” za kratkami.
Mam nadzieję że cel który mi przyświecał zakładając ten portfel został osiągnięty a czytelnicy obserwujący„moje zagrania” na moich błędach i sukcesach otrzymali lekcję inwestowania która w przyszłości pomoże im osiągnąć satysfakcjonujące stopy zwrotu.
Dzisiaj na świecie panuje epidemia koronawirusa i z tego powodu kursy akcji wielu spółek bardzo mocno spadły. Jestem przekonany że wirus zostanie pokonany w kilka miesięcy i „świat wróci do normalności” a to stwarza niesamowitą okazję inwestycyjną (możliwe że jedną taką na dekadę) ale trzeba pamiętać o właściwej selekcji.
Jeśli chcesz wiedzieć jakie spółki mają szansę w najbliższym czasie lepiej zachowywać się od rynku, na jakie warto stawiać, w jaki sposób robić właściwą selekcję to zachęcam do dołączenia do ponad 600 osobowej grupy inwestorów (praktyków rynku) na PortaluAnaliz.pl link, którzy aktywnie na forum i czacie portalu wymieniają się swoimi doświadczeniami inwestycyjnymi.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Portfel był prowadzony na stronach myfund.pl pod tym linkiem i/lub na biznesradar.pl pod linkiem Wirtualny Portfel Dywidendowy
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych