"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Helio – szykują się słodkie wyniki

Helio
Helio – zajmuje się importem i konfekcjonowaniem bakalii, produkcją maku oraz dystrybucją tych produktów.
Kupiłem 400 akcji po 8,72 – okres inwestycji do 9 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%


Na blogu poruszany był temat Helio ale wówczas uznałem iż jest duże ryzyko walutowe, gdyż większość swoich produktów importuje a płatności są w USD który bije rekordy siły. Dzisiaj jednak firma podała bardzo ważny komunikat z którego wynika iż na razie świetnie sobie radzi, szacuje że przychody w obecnym kwartale wzrosną o 40-50% a wynik finansowy (zysk netto) co najmniej się podwoi link komunikat. Jeśli się to potwierdzi to zysk za 12 m-cy wzrośnie z 6 mln do 9 mln (czyli o 50%) a c/z spadnie do 5, czyli bardzo nisko. Siła (dynamiczny wzrost przychodów i zysków) Helio wynika z problemów konkurenta i głównego dostawcy bakalii do Jeronimo Martins (Biedronka) Atlanty Poland gdyż został zakwestionowany przez Biedronkę proces produkcji i wstrzymane dostawy. Atlanta poinformowała jakiś czas temu iż pomyślnie przeszła audyty Biedronki ale nie było informacji czy dostawy zostały wznowione, może być że jakaś partia towarów jest kierowana ale pewnie mniejsze ilości niż rok temu. Jak widać Helio na tym korzysta i prawdopodobnie będzie dostawcą bakali do Biedronki przez dłuższy czas więc jest prawdopodobne iż wyniki za kolejne 2-3 kwartały mogą być lepsze r/r.
Przechodząc do liczb i wskaźników Helio jest nisko wyceniany: c/z 6,84, c/zo 5,07, c/wk 0,76, ev/ebidta 3,93 link wskaźniki, bilans bardzo ładny a przepływy operacyjne obecnie ujemne, a wynika to z charakteru współpracy z Biedronką która ma nawet 6 miesięczne terminy płatności (ale nie ma zagrożenia że nie zapłaci).
Od strony technicznej kurs przebywa w trendzie wzrostowym który powinien być kontynuowany link wykres

Największe ryzyko obecnie jakie widzę to rosnący kurs USD/PLN który może niekorzystnie wpływać na wyniki, chociaż wydaje się że w umowach z dużymi odbiorcami są jakieś odniesienia do waluty ale 100% pewności nie mam.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PiotrekWojetekPrezesAnonimowy Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Piotrek
Gość

Witam Prezesie.
Jak szacujesz akcje Helio po ogłoszeniu wyników. Moim zdaniem ( na podstawie wiedzy jaką udało mi się uzyskać) kurs powinien wskoczyć na 13-15 zł. Jakie są twoje wyliczenia?

Wojetek
Gość

Widzę "moje" Helio zawitało na łamy :). Jak pisałeś wcześniej ryzykiem jest kurs walutowy USD, jednak mam wrażenie, że trend wzrostowy na tej walucie słabnie, w sumie co miałoby spowodować jego dalszą aprecjację ? Następna podwyżka stóp nie prędzej raczej jak pod koniec 2017, wybory były, limit black swans chyba wykorzystany na kilka lat do przodu. Oczekiwałbym więc powrotu dolca do poziomów 4,0 zł :)

Anonimowy
Gość
Anonimowy

Dobre wyczucie czasu i ciekawa spółka. Warto jednak dodać, iż to co teraz jest siłą Helio jest jedniocześnie słabością Atlanty, tj. jeden bardzo duży klient – właściel Biedronki. Teraz Helio jest na wozie a Atlanta pod wozem.

Anonimowy
Gość
Anonimowy

jeszcze nie dodałem:
Niewątpliwie spore uzależnienie od jednego klienta musi byc uwzględnione w cenach. Nikt nie da gwarancji, iż za kilka miesiecy to Atlanta będzie "na wozie"

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.