Ambra która znajduje się w prowadzonym na blogu wirtualnym portfelu dywidendowym link przedstawiła dzisiaj wyniki które są dla mnie pełnym zaskoczeniem (mocno pozytywnym).
Przy publikacji we wrześniu 2018 r wyników rocznych zarząd spółki mocno wystraszył inwestorów (przynajmniej mnie) gdyż ostrzegał że wyniki 1 półrocza 2018/2019 (mają przesunięty rok obrotowy) mogą być gorsze ze względu na na wzrost cen wina ze zbiorów 2017 roku link.
I faktycznie w wynikach za 1 ich kwartał widać było gorsze wyniki gdyż marża spadła z 34,62% do 33,50% a zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej (na ten trzeba patrzeć) spadł aż o 55%.
Dlatego w świetle ostrzeżeń zarządu i wyników za 1 kw ich roku obrotowego spodziewałem się że wyniki za 2 kwartał też będą gorsze i to nawet o 30% (zakładałem 20 mln przy 28,3 mln rok wcześniej) link.
Jednak dzisiejsze wyniki były znacznie lepsze nie tylko od moich szacunków ale także od wyników z roku poprzedniego. Przychody wzrosły o 9,60%, marża ze sprzedaży wzrosła z 37,58% do 38,46% a zysk netto o 24%.
Wygląda na to że spółka poradziła sobie z niekorzystnymi tendencjami (słabe zbiory z 2017 rok, wzrost wynagrodzeń) a wprowadzone podwyżki cen swoich produktów zaczęły wcześniej niż zakładał zarząd przynosić efekty.W obecnej sytuacji zakładam że przed nami przynajmniej 4 kolejne kwartały z lepszymi wynikami r/r a wpłyną na to zarówno wprowadzone przez Ambrę podwyżki cen swoich produktów jak i fakt iż za kilka miesięcy do sprzedaży zostaną wprowadzone wina z 2018 czyli roku z rekordowymi zbiorami (duże zbiory = niski zakup surowca). W kategoriach lekko negatywnych może na wyniki oddziaływać rosnący kurs eur/pln gdyż Ambra jest importerem i korzystniejsza jest mocna złotówka.
Obecna c/z 10, rosnące co roku dywidendy ze stopą ok. 5%, poprawiający się bilans i założenia zarządu że spożycie wina w Polsce będzie co roku rosło ok. 5% sprawiają że Ambra wydaje się świetną inwestycją długoterminową. W związku z tym mocno dzisiaj zwiększyłem pozycję w wirtualnym portfelu dywidendowym (dokupiłem 400 akcji po 13,95).
Od strony technicznej Ambra jest w długoterminowym trendzie wzrostowym który mam nadzieję że będzie kontynuowany.
Pisząc tego posta korzystałem ze strony parkiet.com (wykres techniczny), ze strony infostrefa.pl oraz raportów finansowych spółki.
Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Ambry w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Zachęcam do odwiedzania forum bloga link ,przeczytania pokazowego artykułu „Jak skutecznie zarabiać na giełdzie” link oraz do subskrypcji nowych artykułów.
Z dzisiejszej konferencji Ambry
http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/ambra-zapowiada-wzrost-inwestycji-przychodow-i-dywidendy-nie-wyklucza-akwizycji,168409.html
w zasadzie jest z tą spółką problem, bo nie ma się do czego przyczepić w tych wynikach ;) Polska rośnie, Czech i Rumunia również. Podwyżki już wprowadzili i widać, że marża brutto na sprzedaży wzrosła a pewno lepiej to będzie widać w kolejnych kwartałach. Do tego wynagrodzenia rosną, ale sobie z tym radzą (choć na marzy operacyjnej pomogły niższe koszty sprrzedaży – przesunięcie z poprzedniego kwartału). Dodatkowo rośnie im sprzedaż alkoholi mocnych a także informują, ze whisky idzie dobrze.
Jedyna do czego można się przyczepić to dzisiejszy zachowanie kursu bo się spadająca gwiazda dzisiaj zrobiła na całkiem sporym wolumenie, co oczywiście ma wymowę techniczną negatywną. No ale fundamenty są całkiem całkiem a i dywidenda, moim zdaniem może będzie w granicach pojemności butelki wina na akcję ;).
pozdr
P
No właśnie ta gwiazda mnie zastanawia. Fajny byłby jakiś krótki zjazd, żeby zatankować, a potem niech kurs hula :)
Gwiazda, gwiazdą. Moim zdaniem Ambra to gwiazda. Takie spółki cieszą się sporą popularnością. Szczególnie na inwestycje długoterminowe (dywidenda etc). Z resztą mają utalentowany management.
Pozdrawiam.
Prezesie
Czy polecasz jakąś literaturę odnośnie giełdy, analizy fundamentalnej ?
Pozdrawiam
Nie wiem co mam ci polecić, książki z analizy spółek czytałem z 15 lat a wiele od tego czasu się zmieniło. Najlepiej to wejść sobie na stockwatch w analizy raportów (niektóre są fajne i zrozumiałe) i tam poczytać (oczywiście te co są otwarte czyli bezpłatne). Tylko musisz najpierw przeczytać raport finansowy spółki a dopiero omówienie wyników analityka. Jak chcesz się uczyć to możesz moje analizy kupna poczytać, uważam że w miarę istotne czynniki opisuję. Zacznij od prostych spółek jak Esotiq, Autopartner, Cdrl lub wcześniejsze.
Ja pozwolę sobie wejść w słowo i zgodzić się z Prezesem oczywiście, że analiza raportów to najlepsze co może być. Ale jakby ktoś chciał zacząć w ogóle od podstaw to ja będę rekomendował najpierw:
https://www.stockwatch.pl/zakup-ebooka/szczegoly.aspx?pid=4f75f925-ca5a-487a-9173-ab2cd937c78e
Taki ebook napisany przez chłopakó z SW – napisany prostym językiem i w dość fajnym stylu. Każdy kto chce, IMHO, nawet bez kończenia szkoły ekonomicznej, to tutaj zrozumie podstawy analizu fyndamentalnej.
a potem druga książka
https://onepress.pl/ksiazki/swiadomy-inwestor-odkrywanie-ukrytego-potencjalu-spolki-pawel-zaremba-smietanski,swiain.htm#format/d
Książka omawia DCF choć nie tylko (więc jak ktoś chce to się nauczy) ale tez pokazuje dlaczego nie warto z tego korzystać. Pokazuje też jak podejść do oceny spółki z wielu różnych stron i na co zwracać uwagę. Język jest zrozumiały choć czasami wzory i materia, którą zajmuje się autor, wymagać będą od początkujących pewnego zacięcia aby to zrozumieć.
Książek oczywiście fajnych jest więcej ale te 2, IMHO, są najbardziej wartościowe jakby ktoś chciał rozpocząć przygodę z AF.
Linki oczywiście są takie a nie inne – ale nie mam żadnego interesu ani prowizji z tego tytułu – ja po prostu cenię te książki :)
pozdrawiam
Przemek
Dzięki Panowie
Przemek na portalu analiz również polecałeś pozycję od stockwatch – pozwoliłem sobie ją zakupić – uważam, że naprawdę warto.
Dodam od siebie, że z analizy fundamentalnej światowym guru jest Aswath Damodaran i jego Investment Valuation, które bardzo polecam – chyba jedna z najbardziej kompleksowych pozycji o wycenach (sam pracowałem kiedyś jako analityk wyceniający spółki i jego książka bardzo pomagała)
Pozdr.
Sceptyk
Tak to prawda Aswath to jest gość -choć trzeba uczciwie powiedzieć, że aby przeczytać jego książki to trzeba mieć dużo samozaparcia :)