"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Jakie mogły być zyski spółek z moich wirtualnych portfeli w 4 kw 2018 ?

dodano 2.05.2019 Enter Air – analiza wyników link


2.05.2019 Eurotel – gdyby nie zawiązana rezerwa 2,4 mln na zaległy US to wyniki byłyby znacznie lepsze. Generalnie oceniam pozytywnie.


27.04.2019 Fasing analiza słabszych od moich oczekiwań wyników link


26.04.2019 Delko analiza świetnych wyników link


19.04.2019 Esotiq analiza wyników link


11.04.2019 Cdrl analiza dobrych wyników link


11.04.2019 BAH analiza słabych wyników spółki link


28.02.2019 Livechat – analiza słabszych od moich oczekiwań wyników spółki link


26.03.2019 Ropczyce – analiza wyników link


26.02.2019 IRL – analiza bardzo dobrych wyników link


20.02.2019 Ambra – po świetnych wynikach za 2 kw ich roku obrotowego, po kursie otwarcia 13,95 zł dobrane 400 akcji, analiza wyników tutaj


14.02. – Telestrada zysk w 4 kw 2018 wzrósł z 1,427 mln do 2,713 czyli o 90%  – pełna analiza wyników tutaj


Zakończył się 2018 rok i jest odpowiedni czas aby spróbować oszacować zyski netto spółek które znajdują się w prowadzonych na blogu wirtualnych portfelach. Ostatni kwartał roku którego szacunki dotyczą jest najmniej przewidywalnym kwartałem gdyż firmy robią porządki w bilansach, często są zawiązywane rezerwy oraz przeszacowania i to zazwyczaj w dół (wykazując stratę). Zaprezentowane w tym poście szacunki dotyczą ostatniego kwartału czyli okresu od 1.10.2018 do 31.12.2018r. Od razu zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania. W przypadku większości spółek spodziewam się lepszych wyników (wyjątek to Ambra i IRL), a największą poprawę wyników oczekuję w przypadku spółek Fasing (ze straty może być zysk) i Ropczyc (wzrost zysku nawet o 1300% !!!).


Ambra – wyższy koszt surowca spowodowanym słabymi zbiorami winogron w 2017 roku oraz rosnące koszty pracownicze przełożą się na nawet 30% spadek zysku przy rosnących o 5% przychodach.

Asbis – firma wkracza w coraz wyższą bazę i będzie jej trudniej poprawiać wyniki a omawiany kwartał mógł być ostatnim z mocną poprawą wyników. Oczekuję r/r wzrostu przychodów o 10% a zysku netto o 28% (zbliżony do prognozy zarządu za 2018 rok).

BAH – wyniki jak co kwartał mogą być nieprzewidywalne i trudno je trafnie oszacować w przypadku tej firmy tym bardziej że mocny wzrost sprzedaż był efektem niekorzystnych zmian w leasingu wchodzących od 2019 roku i ciężko stwierdzić jak mogły kształtować się marże. Oczekuję wzrost przychodów o 50% i wzrost zysku o 25%.

Eurotel – pozytywnie na wyniki powinno wpływać zwiększenie liczby salonów iDream ale sprzedaż na salon mogła być niższa gdyż mogła spaść sprzedaż produktów Apple liczą na jeden salon. Nie spodziewam się poprawy wyników w sprzedaży usług T-Mobile i Play dlatego oczekuję wzrostu przychodów o 5% i bez zmian zysku netto.

Fasing – patrząc na mocne dynamiki poprawy przychodów i marży w 3 wcześniejszych kwartałach realne jest 5 mln zysku jednak mogą się w spółce pojawić odpisy należności i środków trwałych. Dlatego oczekuję 15% wzrostu przychodów i 2 mln zł zysku przy 2,23 mln zł straty rok wcześniej.

IRL – ostatnie 2 kwartały to mocno nieprzewidywalne wyniki i nie jestem w stanie określić czy definitywnie spółka poradziła sobie z rosnącymi cenami energii na co wskazywał 2 kwartał. Oczekuję 30% wzrostu przychodów i 10% spadku zysku netto.

Livechat – w całym kwartale pozyskali łącznie 612 klientów (204 miesięcznie) a kurs średni usd/pln 3,76. Na podstawie tych danych szacuję iż zysk za ostatni kwartał wyniósł ok. 14,6 mln zł przy 12,4 mln zł rok wcześniej czyli 18% wyższy r/r.

PCM – jeśli utrzyma się negatywna tendencja z trzech poprzednich kwartałów to możliwa jest nawet strata w ostatnim kwartale. Nie mniej jednak oczekuję wzrostu przychodów o 10% i spadku zysku do 1 mln (o 82%).  Mam nadzieję że w przeciągu 1,5 miesiąca spółka wypadnie z portfela jeszcze przed rocznymi wynikami.

Ropczyce – Spółka w raporcie rocznym za 2017 rok utworzyła odpisy inwestycji długoterminowej i udzielonej pożyczki łącznie na 5,653 mln zł a to mocno zaniżyło zysk. Obecnie nie spodziewam się w takiej wysokości odpisów oraz oczekuję poprawy przychodów i marży ze sprzedaży. Szacuję że przychody wzrosły o 15% a zysk netto o 1300%.

Stalexport – wyniki mogą być nieprzewidywalne ze względu na całkowitą spłatę koncesji wobec skarbu państwa która mogła wpłynąć na jakieś księgowe odpisy, ponadto możliwe jest rozwiązane rezerw związanych z wymianą nawierzchni autostrady wynikając z 35% spadku notowań ropy naftowej. Oczekuję 5% wzrostu przychodów i 12% wzrostu zysku netto.

Telestrada – baza jest niska gdyż spółka „W pozostałe koszty operacyjne zaksięgowano jednorazowe pozagotówkowe koszty wyburzonych budynków (wartość z momentu zakupu nieruchomości obejmującej grunt i budynki) w wysokości 1,838.126 PLN„. Jednak ze względu na spadające przychody (utrata klientów detalicznych i prawdopodobnie hurtowych) wyniki nie będą dużo lepsze r/r. Oczekuję spadku przychodów o 5% oraz wzrostu zysku netto o 23%.


W tabeli z szacunkami znajduje się pozycja „Pozostałe” a w niej spółki które mogą w najbliższych tygodniach (jeszcze nie podjąłem decyzji o kupnie) pojawić się w moich portfelach. Są to nisko wyceniane spółki które powinny pokazać solidną poprawę wyników w 4 kwartale.

Cdrl – spółka rok wcześniej w związku z dużym osłabieniem dolara wykazała około 2 mln kosztów z tytułu różnic kursowych, w tym roku kurs usd/pln był bardziej płaski i nie spodziewam się większych kosztów z tego tytułu. Ponadto wg raportów miesięcznych (nie obejmują sprzedaży zagranicznej) przychody w polskich sklepach wzrosły o 8% a e-commerce o 35% dlatego oczekuję iż w całym kwartale przychody łącznie wzrosły o 10% a zysk netto o 22%.

Delko – okres Bożego Narodzenia to zawsze najgorsze wyniki w roku ze względu na mniej dni efektywnego handlu w działalności hurtowej, jednak oczekuję wzrostu przychodów o 3% i zysku netto o 194% (o 0,66 mln).

Maxcom – gdyby spółka zrealizowała prognozy zarządu to zysk w 4 kw wyniósłby 5,5 mln jednak ja bardziej pesymistycznie podchodzę do wyników i oczekuję iż spółka zarobiła 4,5 mln czyli 31% więcej r/r.Post ten będzie modyfikowany gdyż będę wpisywał podawane wyniki oraz w przypadku jakiegoś zakupu akcji nowej spółki przed wynikami za 4 kw 2018 to wówczas dopisze ją do tabeli.

Podane wyniki za 4 kw 2018 pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Na koniec wrzucam jeszcze tabelkę z szacunkami i ich realizacją za 3 kwartał 2018r. Jak widać poniżej średnio mi poszło przewidywanie wyników gdyż były duże rozpiętości wyników w stosunku do moich szacunków a szczególnie mocno nie doszacowałem wyników Asbis (303%) i IRL (2200%).

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BudzikMPrezesMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
BudzikM
Gość
BudzikM

Ambra:
„W pierwszym kwartale, tj. od 1 lipca do 30 września 2018 roku przychody ze sprzedaży wzrosły rdr o 7,4 proc. do 112,7 mln zł. Marża ze sprzedaży zwiększyła się o 3,2 mln zł, czyli o 6,9 proc. do 48,9 mln zł. Wolniejsze tempo wzrostu marży niż przychodów spółka tłumaczyła m.in wzrostem cen zakupu wina ze słabszych zbiorów 2017 roku i zapowiadała wprowadzenie podwyżek cen wina w swojej ofercie.” Z tego co czytam, to mam wrażenie, że wzrost kosztów wina przełożyli na klienta (wzrost marzy, a nie spadek) i zysk r/r pownien być nawet większy….

Maciej
Gość
Maciej

Hej jaki estymujesz poziom dywidendy dla Interaolt?

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.