"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

CDRL

Home Forums Forum CDRL

This topic contains 65 replies, has 14 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 3 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2514

    Prezes
    Keymaster
  • #4245

    Nieuk
    Blocked
    • #4246

      Prezes
      Keymaster

      Czytałem (wieczorem zawsze czytam parkiet i pb). Zauważ że jeszcze 2 tygodnie temu dzienne obroty spółki były na poziomie kilku tysięcy złotych a teraz zbliżają się do 100 tysięcy.
      Potwierdza się moja opinia (oczywiście nie zawsze) że spółki nisko wyceniane często mają niskie obroty bo nikt nie chce w niskich cenach sprzedawać bo zna ich wartość a technicy nie kupują bo za niskie obroty. Mamy takie zamknięte koło i dopiero świetne wyniki pod które zazwyczaj gram dają kopa obrotom i wzrostom.

  • #4252

    Nieuk
    Blocked

    100% zgoda. Na podobny scenatiusz liczę na Maxcom. Fajna konsolka psporej fali wzrostowej. Wyniki 26-ego. No zobaczymy…Jakby tak się wybił powyżej 23,4 zł to powinna być kolejna falka.

    Miłego dzionka:)

  • #4625

    Prezes
    Keymaster

    Analiza ostatnich wyników spółki

    Cdrl z najlepszym kwartałem w historii spółki ale …

    Cdrl uruchamia skup i będę z ciekawością obserwował jak kurs się zachowuje. Na pewno jest to pozytywna informacja
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33034528,cdrl-sa-8-2019-rozpoczecie-skupu-akcji-wlasnych

  • #5348

    MarcinG
    Blocked

    Dywidenda 0,8 zł na akcję, całkiem ładnie w roku przejęć. Spodziewałem się mniejszej. Dalej nie rozumiem co się dzieje z kursem od uchwalenia skupu.

    • #5352

      Prezes
      Keymaster

      Wyniki za 1 kwartał są dużą niewiadomą ze względu na możliwość sezonowości w przejętych spółkach która może mocno obniżyć zysk (juz o tym pisałem). Gdyby jednak okazały się one dobre to wtedy i kupuję.
      Trzeba też pamiętać że w 1 i 2 kw 2018 oni wykazali sporo zysków z różnic kursowych (umocnienie dolara) i ten efekt może iść teraz w drugą stronę (w 1 kwartale nie ale kto wie jak będzie w drugim).

      Co do dywidendy to faktycznie jest wyższa niż można było oczekiwać ale kupno dzisiaj da samej dywidendy nie ma sensu bo różnica między kupnem a sprzedażą to 1zł (więcej niż wartość dywidendy).

  • #5353

    MarcinG
    Blocked

    Ja może nie rozumiem jak rynek powinien wyceniać spółki, ale dla mnie to nie ma sensu, bo jako powiększona grupa będą zarabiać więcej. Wydaje mi się, że to ogólnie problem braku płynności i na bardziej efektywnym rynku to już byłoby dyskontowane to, że znacząco powiększyli działalność, a nie jeden gorszy kwartał.

  • #5376

    Paweł

    Tutaj jeszcze świetne wyniki za kwiecień:
    http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_kwiecien_2019.html

    Zgadzam się z tym, że dywidenda jest bardzo wysoka jak na wszystkie przejęcia. Nie rozumiem trochę dlaczego spółka tak wyzbywa się pieniędzy. Skup plus dywidenda. Wydawało mi się, że przejęcie wszystkich spółek oraz optymalizacja wszystkich procesów będzie kosztowna, więc warto trzymać takie zaskórniaki przy większym zadłużeniu…

    Zgadzam się również z poprzednikiem, że nikt tu nie dyskontuje przyszłości. Przecież to jest prosta matematyka. Spółka która będzie miała ponad 500mln przychodów i pewnie ok 30mln zysku netto…

  • #6321

    Paweł

    Cześć Prezesie,

    Nie martwi Cię brak wolumenu i spadający kurs przed wynikami? Do tego brak informacji o transakcjach powiązanych ze skupem. Im bliżej wyników tym większe mam przeczucie, że koszty przejęć były bardzo wysokie i kurs może zanurkować. Była okazja to pozbycia się akcji, bo kurs znajdował się powyżej 30zł przez moment. Prezesie czy planujesz sprzedawać akcje CDRL lub powiększyć pozycję, jeżeli kurs spadłby bliżej 20zł?

    Pozdrawiam,
    Paweł

    • #6322

      Prezes
      Keymaster

      Nie ukrywam iż zakładałem że kurs może spaść po przekroczeniu 30zł dlatego 2/3 pozycji zamykałem. Zakładałem sobie wówczas też że w okolice 25zł będę odnawiał pozycję ale nie wcześniej niż po wynikach za 1 kwartał 2019 rok bo mogą być mocno nieprzewidywalne. Tego się na razie trzymam i nie zmieniam strategii na tą spółkę. Skupu akcji moim zdaniem nie powinno być bo przecież jest okres zamknięty. Sugeruję w panikę nie wpadać bo to dobra spółka ale musisz też pamiętać że ich wyniki były podkręcone dodatnimi różnicami kursowymi i w tym roku z tego tytułu zysk już będzie niższy. Uważam że od 2 kwartału powinna być widoczna poprawa wyników dzięki przejetym spółkom, natomiast 1 kwartał od 5 mln straty do 2 mln zysku więc rozpiętość ogromna.

  • #6324

    Paweł

    Chyba musiałem pominąć gdzieś informację o tym, że upłynniłeś 2/3 pozycji. Do 30 maja coraz bliżej, zobaczymy co się wydarzy. Na tej spółce horyzont inwestycyjny to 2-3 lata, więc ewentualne spadki mogą być dobrym miejscem na zakup akcji. Oczywiście, jeżeli spółka po przejęciach będzie się wzorowo rozwijać- tak jak do tej pory. Obserwujesz Marvipol? Wyniki pokazuje też 30 maja, a wydawać by się mogło, że kurs ich jeszcze nie dyskontuje. Zauważyłem też, że o spółce zaczyna być pisane na różnych forach, więc może zbliża się jakiś mocniejszy ruch…

    • #6327

      Prezes
      Keymaster

      Na blogu są odpowiednie skróty do portfeli fundamentalnych i dywidendowych w których opisuje każde transakcje w tych portfelach https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/wirtualny-portfel-fundamentalny-5/
      Jak zerkniesz to napisałem na początku kwietnia że sprzedałem 200 akcji (100 akcji zostało). Ponadto są tez linki do biznesradar.pl gdzie prowadzone są portfele i tam każdą operacje widać.

      Przez Książka odpuściłem całkowicie Marvipol w którym nawet nie wiem co się dzieje i teoretycznie miałem całkowicie nie zerkać na BAH ale tu widzę większą szansę na wzrost kursu. Gdyby przedłużyli umowę importerską to może to spekulacyjnie/fundamentalnie sporo kurs podbić.

  • #6386

    Prezes
    Keymaster

    Tak na szybko (raport jest mocno skomplikowany przez przejęcia spółek) to bardzo duża jest strata netto bo 4,5 mln (ja oczekiwałem 1,5 mln straty) przy 0,7 mln zysku rok temu i co ciekawe przy ogromnym 90% wzroście przychodów. Nietypowo do raportu został załączony list do akcjonariuszy w którym zarząd wyjaśnia powody takiej straty i są to: nabycia spółki LLC DPM, właściciela sklepów supermarketów Buslik, który w tym okresie wygenerował stratę w wysokości 2,9 mln zł, oraz zastosowania nowego standardu MSSF 16, który dodatkowo pogorszył wynik o 0,6 mln zł. W wyniku przejęcia spółki białoruskiej, CDRL S.A. w sprawozdaniu skonsolidowanym skorygowała zysk na sprzedaży towarów z CDRL S.A. do spółki LLC DPM sp. z o.o. Korekta wyniku wyniosła 1.644 tys.zł, co również w znaczący sposób obniżyło wynik nowo powstałej Grupy.
    Rezultaty, które osiągnęliśmy w grupie kapitałowej o bliźniaczej strukturze do tej, która istniała na koniec I kwartału 2018 roku, są lepsze niż zanotowane w roku ubiegłym. Zysk netto wyniósł 1,1 mln zł i był wyższy o 46 proc. wobec marca ubiegłego roku, EBITDA wzrosła o 9 proc. do poziomu 3,8 mln zł. Grupa CDRL rozwija się zgodnie z planem i przyjętą strategią.

    Bardzo mocno zmienił się z bilans w związku z przejęciem spółek (zobowiązanie mają wyższe o 100 mln nie uwzględniając leasingów) i wprowadzeniem MSSR16, przepływy operacyjne tez mocno ujemne (można było oczekiwać zwiększonych), o 0,5 mln pozytywnie na zysk netto wpłynął MSSF16.
    Osoby które nie wiedzą o co chodzi mogą negatywnie podchodzić do raportu i to nie dziwi bo strata jest sporo. Niestety można spodziewać się spadków kursu (może skup akcji spadki powstrzyma), mam pewne obawy czy efekt przejęć będzie już widoczny w wynikach za 2 kwartał 2019 które są dla mnie wielką niewiadomą (rok temu były spore przychody finansowe z różnic kursowych a to sprawia że baza jest wysoka). Ponadto podali że w spółce białoruskiej wzrosły wynagrodzenia i spadała marża o 1,8 p.p.

  • #6390

    Grzegorz

    Potrzeba widać czasu aby posprzątać ten bałagan. Ciekawe jak ten Buslik wyglądał rok temu. Być może co roku o tej porze ma stratę i nie jest to nic dziwnego. Taka sezonowość.
    CDRL jest już inna firmą, trzeba się jej znowu nauczyć. I kilka kwartałów to może potrwać.
    W sumie jest dokładnie tak jak przewidywałeś.

  • #6407

    MarcinG
    Blocked

    Ciekawe czy dzisiaj spółka skupuje akcje, trochę na to wygląda. Skupowali też po 27, mimo że mogli przewidzieć spadek kursu. Mogliby lepiej wyjaśnić co tam jest do poprawy w przejętych spółkach i jak wpłynęło na wyniki, ale widać wiara jest. Przy obecnym poziomie już jest spory potencjał wzrostu jeśli im się uda.

    • #6409

      Prezes
      Keymaster

      Odrobinę obecnie sceptycznie podchodzę do Cdrl po dzisiejszych wynikach i raczej na szybkie odbicie nie liczę. Przed wynikami zakładałem że powiększona grupa może 25 mln rocznie zarabiać a obecnie swoje oczekiwania zredukowałem do 20 mln czyli tyle ile przed przejęciem (nie uwzględniając dodatnich różnic kursowych). Wydaje mi się że jeszcze ze 2 kwartały będzie trwało zanim ogarną nowe struktury i dopiero od 4 kwartału (optymistycznie 3 kw) liczę że wyniki zaczną się poprawiać. Może w sieci pojawią się jakieś wywiady z zarządem które dadzą odrobine wyjasnień bo list do akcjonariuszy to zbyt mało.

  • #6475

    Nieuk
    Blocked

    Racja Prezesie,

    Pamiętam jak ostrzegaleś przed zakupem Cdrl po raporcie rocznym…Ten skup to śmieszna sprawa za grosze. Ciekawe jak the bille z SII się będą tłumaczyli za rekomendacje na Wallu. Niech sobie przybiją piateczkę z dm bz wbk.

    Chociaż cena robi się atrakcyjna, ale to inna inkszość:)

    Dobrze, że w tym roku mnie tam nie będzie. bo jadę na wesele. Ale tak swoją drogą-trza uważać na zamówione i opłacane reko. I to zawsze…

    • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
  • #6790

    Paweł

    http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_maj_2019.html

    Przychody bez niespodzianek.

    sieć detaliczna +2%
    sklep internetowy +18%

    Wszystko w normie.

  • #6808

    Prezes
    Keymaster

    „W maju ponownie utrzymaliśmy wzrostowy trend sprzedaży, zarówno w salonach stacjonarnych, jak i sklepie internetowym. Szczególnie satysfakcjonuje nas dwucyfrowy wzrost w kanale e-commerce. Stawiamy na ten segment, nasze doświadczenie zdobyte w kraju chcielibyśmy wykorzystać również za granicą i rozwinąć w ten sposób sklep internetowy Buslik na Białorusi. Wciąż stawiamy na nasz flagowy brand Coccodrillo, jesteśmy dumni, że zbudowaliśmy markę, która cieszy się tak dużym zaufaniem wśród swoich klientów” – powiedział prezes Marek Dworczak, cytowany w komunikacie.

  • #6955

    MarcinG
    Blocked

    https://stooq.pl/n/?f=1300779

    Skonsolidowana strata netto w CDRL w I kw. była wynikiem słabszych wyników finansowych przejętej niedawno spółki na Białorusi.

    „Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie większej wyprzedaży w I kw. i II kw. i po nowym zatowarowaniu zakładamy, że wynik na poziomie całej Grupy będzie lepszy na koniec roku pod względem EBITDA, jak i zysku netto” – powiedział wiceprezes

    • #6959

      Prezes
      Keymaster

      Tu jeszcze jest inny wpis https://www.money.pl/gielda/cdrl-spodziewa-sie-w-tym-roku-nieco-nizszej-marzy-brutto-niz-w-2018-r-6389342715209345a.html

      Podsumowując wychodzi na to że 2 kwartał będzie jeszcze słaby jeśli zastosowali większe wyprzedaże na Białorusi tym bardziej że rok temu mieli extra zyski kursowe a i marża brutto była wyższa niż ma być w tym roku. Pozytywne jest to że uważają że w tym roku będzie wyższy zysk netto (ja też cały czas tak zakładam) i po wynikach za 2 kwartał (lub w okolicy) można myśleć o zwiększaniu pozycji (oczywiście zrobią to Ci których spółka interesuje).

  • #7752

    MarcinG
    Blocked
  • #9302

    Mr.Fly
    Blocked

    A jak skomentujecie wpływ rosnącego kursu dolara na wyniki i marżę? Zawsze mi się wydawało, że im tańszy dolar tym lepiej dla ubraniowki. A z tej wypowiedzi to wcale nie wynika….

    Było to spowodowane m.in. kursem dolara. W tym roku oczekujemy, że marża może być niższa o 1-2 pkt proc. w krajowych sklepach wobec poziomu 60,4%, który zanotowaliśmy w całym 2018 r. Obecnie kurs dolara nam nie przeszkadza i jak się nic nie zmieni, to będzie dobrze, a jak spadnie poniżej 3,8 zł, to będzie to dla nas nadal komfortowa sytuacja” – powiedział Przybyła.

    • #9303

      Prezes
      Keymaster

      Na pewno czym dłużej będzie utrzymywał się wysoki usd/pln tym bardziej przełoży się to negatywnie na wyniki. Zakładam że część utraconej w ten sposób marży uda im się przerzucić na klientów gdyż łatwiej jest obecnie przemycić podwyżki do cenników niż było to rok czy 2 lata temu (wszystko teraz drożeje).
      Mocny dolar jest niekorzystny dla wielu spółek: odzieżowych (VRG), importerów elektroniki (Asbis), paliwowych (Unimot) i pewnie wielu innych a najbardziej korzysta Livechat (ok. 90% przychodów w tej walucie) i nawet Enter Air.

  • #9304

    Nieuk
    Blocked

    Ja bym sobie Cdrl odpuścił też tego względu, że reko „kupuj” wystawiło SII…”Trochę” jestem beszczelny, ale Oni są antywskaznizkiem…Wyrzucili najlepszą pozycję ze swojego portfela, czyli Enter. Papier już jest 10 proc. wyżej…A tak swoją drogą: mają bidne witryny w sklepach franczyzowych. W odzieżowce liczą się tylko dwa podmioty: LPP i Vrg. No może jeszcze Monnari. Reszta to pchli targ…

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
  • #9315

    Paweł

    Ciekaw jestem czy przy słabszych wynikach za 2q utrzyma się wsparcie przy 19zł. Jeżeli nie, to bardzo słabo z technicznego punktu widzenia. Może po wynikach będzie okazja kupić w okazyjnej cenie?
    Pozdrawiam

  • #9316

    Nieuk
    Blocked

    Niech sobie egzystuja z mianem spółki notowanej na GPW. To powinien być zaszczyt…a teraz to śmiech na sali…Życzę im powodzenia, ale nie wierzę w ich sukces. Szczególnie jak przeszedłem się do Cocodrillo…

    Good luck and bye!:)

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
  • #9709

    Prezes
    Keymaster

    Zacznę od tego że trudno się analizuje gdy nie ma rozbitego samego 2 kwartału. Przychody pomijam bo dużu wzrost wynika z przejęcia kilku spółek natomiast tak na szybko się skupię na zysku jednostki dominującej (ten trzeba analizować). W 2 kwartale 2019 Cdrl wykazał 5,4 mln zjd przy 8 mln rok temu, jest to 32% spadek r/r i trochę gorzej od moich 6 mln oczekiwań. Jednak trzeba podkreślić że wynik ten został trochę uratowany 0,588 mln zabezpieczeniami walutowymi oraz 0,387 wprowadzeniem MSSF 16 bo bez tych pozycji zysk w 2 kwartale byłby w okolicy 4,5 mln złotych. Trudno wyczytać konkretny powód takie spadku choć napisali brakach inwentaryzacyjnych i przeterminowanych towarach w białoruskiej przejętej spółce, niekorzystny też kurs usd i presja wynagrodzeń. Z tego co widać na razie ciążą a nie dodają do wyniki przejęte spółki ale konkretnych rozbitych danych nie ma.
    Ze względu na MSSF 16 i brak rozbicia samego 2 kwartału ciężko się teraz analizuje przepływy operacyjne i amortyzację dlatego to pomijam.
    Sprawa jest na pewno trudna i może pojawi się wywiad z zarządem który może wyjaśni co się dzieje w spółkach przejętych i kiedy mogą pozytywnie kontrybuować do wyników.
    Po wynikach c/z wzrasta do 7,7 i jedyne co optymistyczne to szansa na lepsze wyniki w 3 kwartale bo rok temu był zrobiony spory odpis (odwrócony w 4 kwartale). Na pewno trzeba się spodziewać nawet 10% spadku kursu, ja jednak nie dobieram do blogowego portfela i czekam na lepsze czasy. Bronić kursu może trwający skup ale niestety mało oni codziennie skupują akcji.

    A jeszcze jedno. Cdrl naruszył kowenanty (wskaźnik płynności bieżącej i dług netto do Ebidty, stron 62 raportu) w kilku kredytach a to może skutkować podniesieniem marży tych kredytów a w przypadku jednego nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

    to tak na szybko, jak coś interesującego zobaczę to dodam

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Prezes.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Prezes.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Prezes.
  • #9916

    MarcinG
    Blocked
    • #9921

      Prezes
      Keymaster

      W tym artykule napisali „Spółka podjęła naturalne ryzyko, przejmując nierentowne spółki, ale taki jest obecnie model rozwoju CDRL. ” – i tutaj mi się nie zgadza gdyż każda z tych spółek wg komunikatów Cdrl była rentowna.
      Może na tym spotkaniu z inwestorami padną jakieś pozytywne deklaracje i informacje, dla mnie zbyt daleko aby jechać.

  • #10224

    stanczi87

    Pojawiły się wyniki sprzedaży za sierpień. Sprzedaż detaliczna +4%, e-commerce spadek o 24% tłumaczony pogodą i brakiem nacisku na promocje (marża wzrosła o 13%).
    Z innych interesujących informacji mamy:
    „Grupa CDRL podjęła decyzję o zmianie sposobu informowania o wynikach sprzedażowych. Dane dotyczące przychodów ze sprzedaży będą obejmowały również białoruską sieć Buslik i będą publikowane po zakończeniu kwartału. Pierwsza publikacja danych w nowej formule planowana jest na początek października i obejmie przychody za III kwartał 2019 r.”

  • #10227

    opinie
    Blocked

    Wedle tego co mówi prezes, mniejsza sprzedaż w necie wynika z mniejszych przecen kolekcji i wyższej marży.

    W sierpniu osiągnęliśmy dobre wyniki sprzedaży w sieci detalicznej, poprawiliśmy zarówno przychody, jak i osiąganą marzę na sprzedaży. Jednocześnie zanotowaliśmy spadek sprzedaży r/r w kanale e-commerce, który był spowodowany czynnikami sezonowymi – pogodą i łagodniejszymi promocjami. Mniejsze promocje, które wynikały z przyjętej polityki sprzedaży bieżącej kolekcji oraz braku konieczności wyprzedaży zapasu towaru z poprzednich sezonów, co miało miejsce w roku ubiegłym, przełożyły się na spadek obrotu, ale jednocześnie o ponad 13 pkt. proc. poprawiliśmy marżę

  • #10687

    MarcinG
    Blocked

    https://stooq.pl/n/?f=1314482

    https://stooq.pl/n/?f=1314478

    Z wypowiedzi wynika, że w całym roku spodziewany jest zysk około 3,33zł na akcje, czyli 20,2 mln. III kwartał już dobiega końca, więc chyba prezes ma jakieś pojęcie. To by dało 19,8mln zysku w drugim półroczu vs 14,6mln w 2018, dobrze liczę? To już ładna dynamika, chociaż przez początek roku wciąż zysk całoroczny byłby niższy. Fajnie, że deklarują dywidendę długoterminowo i zachęcające, że w 2021r spodziewają się chyba przełomu zysku. Dwa lata z 5% dywidendą od obecnego kursu też nieźle jak na rosnącą spółkę.

    • #10689

      Prezes
      Keymaster

      Mi tak wprost nie wynika że zarząd oczekuje 20 mln zysku w tym roku choć nie ukrywam iż takie były moje minimalne założenie jeszcze na początku roku – (oczekiwałem 20-22 mln zysku). Z kupnem raczej trzeba jeszcze czekać aż będzie poprawa wyników lub kurs mocniej jeszcze spadnie. Z tym spadkiem może być trudniej bo od wczoraj (po dniach inwestora) jakoś optymizm się na akcjach poprawił.

  • #10690

    MarcinG
    Blocked

    Liczę, że jakaś relacja się pojawi z tego dnia, chłopaki z portalu analiz chyba byli. Widziałem tylko info, że mają niski poziom zwrotów ze sprzedaży internetowej, chyba coś koło 5-6%.

  • #10695

    stanczi
    Blocked

    Na 20,40 stoi ukryty, więc chyba faktycznie lepiej się chwilę wstrzymać z kupnem.

  • #10697

    Paweł

    Jeżeli faktycznie dadzą radę zarobić 20mln zł w tym roku, to będzie to świetny wynik. Niestety, ale dużo zależy od tego czy ten Buslik faktycznie wyjdzie chociaż na 0 w tym roku…
    Co do zachowania kursu, to nie wykluczam, że jeszcze spadnie poniżej 20zł. Akcje kupowałem między innymi po ok 19zł i powyżej 20zł. Mam też stare akcje po 26zł. Jak spadnie poniżej 20zł to jeszcze dokupię. Nie gram tu na 6 czy 10 miesięcy do przodu. Sprzedam to za 5lat.

  • #10732

    Prezes
    Keymaster

    Wygląda na to że faktycznie drugi kwartał może być lepszy r/r czytając komentarz bdm http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34176640,dom-maklerski-bdm-sa-fed-nie-zaskoczyl

    CDRL zakłada, że tegoroczny zysk netto może być nieznacznie niższy r/r – Tomasz Przybyła, wiceprezes CDRL. Spółka pracuje nad synergiami po przejęciach. W 2018 roku grupa miała 23,4 mln PLN zysku netto.

    Co kryje się pod słowem nieznacznie – obecnie po 2 kwartałach jest gorzej o 8,4 mln, jeśli nieznacznie gorzej to np. 2,4 mln to w obecnym półroczu zysk musiałby się poprawić o 6 mln zł (sporo).

    Przypomnę że w 3 kwartale była niska baza spowodowana odpisem.
    Chyba zwiększę pozycję w blogowym portfelu

  • #10739

    MarcinG
    Blocked
  • #10862

    Paweł

    Prezesie, w takim razie kiedy zamierzasz dokupić akcje? Wygląda na to, że 19zł powinno wytrzymać, więc chyba ciężko będzie wyrwać coś taniej…
    Czekasz na wyniki sprzedaży za wrzesień?

    • #10863

      Prezes
      Keymaster

      Mam spore zawirowania w życiu osobistym i nie chcę nic na razie nikomu sugerować. Prawdopodobne jest że zamknę portfele i blog więc na chwilę obecną się nie wypowiadam. Dzisiaj wieczorem więcej w wątku zamkniętym napiszę.

  • #10867

    Nieuk
    Blocked

    odpusccie sobie ten CDRL. Spolka tzw. „gniot”. A jak ja rekomednoawlo SII-tym bardziej.

  • #10877

    Paweł

    Nieuk, nie rozumiem czemu gniot?
    Fakt, że nie będzie się rozwijać jak twój gamedev, ale bez przesady…
    zdrowy biznes, dywidendy, rozwój 10% rocznie, dobre przepływy, kilka pomysłów na rozwój, brak dodruku akcji, stabilny akcjonariat.
    Oczywiście są zagrożenia, jak walulty, rosnące koszty najmu czy pracownicze…
    Gniotem jednak bym nie nazywał.

  • #11160

    Nieuk
    Blocked

    Pracuje na forum po nockach. Ale to z tego wzgledu, że muszę odebrać siostrę z samego rana, z lotniska.
    Ja nie twierdzę, że to badziew i nic ze spółki nie będzie. Ale zastanawiałem się nad wielomilionowa inwestycją w kierunku białoruskim. Niech zarząd pokaże tzw. mapę drogową przyszłych zysków. Po za tym-byłeś w sklepie franczyzowymch CDRL w jakimkolwiek mieście w Polsce? Polecam wycieczkę. W PL zjada ich o wiele bogatsza konkurencja a z zagranicy płyną inne „super” wieści, czyli mocny dolar i euro. A chyba złotówka nie płacą.

    Poza tym-mało transparenty jest ta spółka. Dlaczego podają tylko raporty sprzedażowe tylko z PL? Raportów nie dostają zza granicy? Dla mnie to żadna inwestycja w białoruskie spółki a raczej wyprowadzanie pieniędzy. A 3% stopa dywidendy.. Miałbym gniota trzymać przez rok i cieszyć się ze znikomego zarobku? Radze też prześledzić Free float-i tak głównie zyski płyną do właścicieli.

    Ale prorokiem rynkowym nie jestem i życzę mega zysków. No, ale jest kolejny minus-czyli rekomendacje SII. Jak mi podasz jedną albo dwie spółki, gdzie po tych dało się zarobić-z chęcią rozwaze zakup akcji.

    Nawet nie o to mi chodzi, że CDRL to jakaś mało efektywna spółka. Czas takich karlow minął. Teraz liczą się albo kolosy, albo nietuzinkowe mikroprojekty. Jakbym był akcjonariuszem-zrobilbym komparatystyke marzy m/M, kw/kw a także r/r.

    Dywide

    • This reply was modified 4 years, 6 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 6 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 6 months ago by  Nieuk.
  • #11169

    Grzegorz
    Blocked

    Zgodzę się z Tobą Nieuk, że inwestycja CDRL na Białorusi to spore ryzyko. Ale napisałeś też, że „czas karłów minął” czyli sam potwierdzasz, że aby się liczyć trzeba rosnąć i to nie tylko poprzez samodzielne zdobywanie rynku ale też przejęcia. Kierunek Białoruski należy do ryzykownych, zwłaszcza, że pachnie z ich strony coraz mocniej zacieśnianiem współpracy z Rosją a nie z UE. I właśnie dlatego traktowałbym tą inwestycję jako bramę wjazdową na rynek rosyjski, ta sieć na tamtejszym rynku może być traktowana jak swoja. Alternatywną jest rozwój w Niemczech lub innych krajach Europy Zachodniej ale jak to może się skończyć widać po działaniach LPP i CCC. Tam rynki są znacznie trudniejsze i aby zacząć na nich zarabiać trzeba być bardzo cierpliwym i długo inwestować, często ze stratą przez lata. To może ta Białoruś to jednak dobry kierunek ? Większa szansa na wyższa marżę i łatwiejsze zdobycie rynku.

  • #11197

    MarcinG
    Blocked
  • #11205

    Nieuk
    Blocked

    Dla mnie to ciulaty rynek. Putin zaatakuje Bialrusm Dla mnie inwestycja w ten rynek jest bardzo ryzykowna

    • #11207

      anti
      Blocked

      Popieram. Dla mnie kierunki rozwoju typu Białoruś, Ukraina to trochę jak przyznanie się że na bardziej rozwiniętych (i bardziej lukratywnych i stabilnych) rynkach nie ma szans powalczyć. Może z tego jakaś kasa kiedyś będzie, a może nie. Nawet jak będzie, to jak są np. wyceniane spółki Ukraińskie na GPW?

  • #11323

    Nieuk
    Blocked

    Ukraina i Białoruś-dwa najbardziej ciulate rynki. Dla mnie nie ma sensu inwestycyjnego. Naprawdę. Rozumiem hazard. No, ale bez przesady…

  • #11438

    Endrju

    Ukraina i Białoruś ciulate? A które to są te lukratywne i dobre? Jesteś świadomy, że ubranka i zabawki są w bardzo podobnych cenach w sklepach niezależnie od kraju? A jakie masz koszty prowadzenia działalnośc (płace itp.) w przykładowo Niemczech, a jakie na Ukrainie i Białorusi? Powiedz to LPP które szybko urosło otwierając masę sklepów na Wschodzie i na Południu od Polski. Powiedz to CCC, które zaliczyło okropną wpadkę w Niemczech i Austrii i nie może się tam przebić.

    Już ciężko czytać te posty naganiaczo-panikarzy, więc dodam dwa grosze od siebie.
    Moim zdaniem nic się ze spółką nie dzieje. Spadki zysku były oczywiste, dlatego ja sprzedałem w kwietniu na szczycie. Większość spółek handlowych ma słaby I kwartał. A Buslik musiał mieć słabe pierwsze półrocze – czego wy oczekiwaliście po sklepie z ZABAWKAMI? To nie jest Cocodrillo w którym dzieci zimą i wiosną też nowych ubranek potrzebują (choć CDRL ma też słabe I kwartały). Oczywistym jest, że gro zakupów przypada na okres przedświąteczny i wtedy Buslik nadrabia poprzednie okresy. Zanim sprzedałem akcje to przejrzałem sobie sprawozdania jakichś dwóch amerykańskich sieci z zabawkami, i one też miały wyniki na dużych minusach w pierwszych dwóch kwartałach. Wow, ale zaskoczenie…
    Nikt nic nie kłamał w czasie akwizycji, w mediach jak byk było napisane, ze Buslik ma ok. 2 mln dolarów EBITDA. Czyli pewnie ze 2-3 mln złotych zysku netto rocznie, Jeżeli wraz z okresem świątecznym można było oczekiwać 2-3 mln zysku., chyba było oczywiste, że I kwartał będzie na dużych minusach? Kto o zdrowych zmysłach oczekiwałby czegoś innego?

    II kwartał Buslik zakończył już tylko na lekkim minusie (poodejmowałem różnice w wynikach netto w jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych), więc zaczyna być OK. Obserwuje spółkę od 4 lat i wiem, że prezesom można ufać, to poważni ludzie, którzy chcą rozwijać spółkę, nie jacyś hoisztaplerzy. Jeżeli oni mówią, że zysk netto będzie nieznacznie mniejszy niż w 2018 roku, to ja im wierzę. Poprzedni właściciel Buslika zachował pakiet 25% akcji i rozwija z nimi firmę, to najlepiej świadczy o tym, że właściciele wiedzą co robią.

    Jeżeli ktoś nie wierzy, że sprzedałem na górce i wieszczyłem spadki przed wynikami za I kwartał, to zapraszam do wątku poniżej. Natomiast teraz przewiduje niezły zysk za 2019 rok i wzrost kursu.

    https://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=6824409&strona=1

  • #11441

    Łukasz
    Blocked

    Podobają mi sie takie wpisy. Poszerza punkt widzenia i jest to konkret. Pozdrawiam

  • #11446

    Maly
    Blocked

    Dzięki Endrju za streszczenie, zaciekawiłeś mnie.
    Będę się spólce przyglądał.

  • #11462

    luke

    W przypadku CDRL pamiętajcie, że Buslik ma duży dług w USD. Dopóki go znacząco nie zmniejszy to ryzyko tej inwestycji będzie duże. Moim zdaniem CDRL jest teraz postrzegana jako spółka mocno zadłużona. Wzrost płacy minimalnej i wysoki kurs USD/PLN nie sprzyjają obsłudze długu.

  • #11902

    MarcinG
    Blocked

    Są przychody za III kwartał wraz z buslikiem:

    http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_III_kwartal_2019_32667.html

    • #11903

      Prezes
      Keymaster

      Ładnie wyglądają a szczególnie wzrost w Polsce. Zamierzam w blogowym portfelu fundamentalnym mocno zwiększyć pozycję, w weekend zrobię krótki post z powodami tego ruchu.

  • #13721

    elendix
    Blocked

    Prezesie (i też inni zainteresowani),

    Jakie wyniki za 3Q19 Twoim zdaniem mogłyby uzasadniać dalsze powiększanie (lub utrzymywanie) pozycji? Masz jakieś oczekiwania, czy może coś się zmieniło w Twojej percepcji CDRL od czasu „po raporcie za 2H19”? Wydaje mi się, że poświęciłeś tej spółce trochę czasu i nieźle ją poznałeś (a po raporcie za półrocze, nawet powiększałeś pozycję w portfelu blogowym), stąd sądzę że Twoja opinia byłaby cenna – szczególnie, że wygląda na to że kurs powoli odbija się od dna (choć nie wiem czy można to już uznać za zmianę trendu… poza tym, w międzyczasie odbyło się też NWZA, a kurs USDPLN jest cały czas na względnie podobnym poziomie ok. 3,9) :)

  • #13723

    Prezes
    Keymaster

    Na chwilę obecną obowiązują wnioski wyciągnięte w tej analizie https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/powiekszam-pozycje-w-cdrl/ i przynajmniej do wyników za 3 kwartał nie zmieniam swojego zdania

    Cytuję „Gdyby tak się stało to wyniki w drugim półroczu byłyby lepsze r/r o minimum 4-5 mln czyli jakieś 30% poprawy. W mojej ocenie jest to możliwe gdyż zarówno 3 jak i 4 kwartał są specyficzne. Spodziewam się że już od wyników za 3 kwartał 2019 będzie widoczna poprawa zysku gdyż rok temu baza była mocno zaniżona odpisem na należności 2,6 mln który odwrócony (spłacony) został w 4 kwartale 2018 roku. Jeśli chodzi o 4 kwartał to negatywnie wpłynie odwrócenie odpisu na 2,6 mln ale do wyniku ma dołożyć sporo przejęty Buslik którego Ebidta w 2 półroczu może wynieść ok. 2 mln usd. Poza oczekiwanymi lepszymi wynikami w tym półroczu liczę że przynajmniej jeszcze w 1 kwartale 2020 będzie poprawa r/r wyniku. 1 kwartał 2019 był kwartałem specyficznym gdyż wtedy przejmowane zostały spółki, które na pewno wygenerowały sporo dodatkowych kosztów (prawnych, finansowych).”

  • #14330

    Prezes
    Keymaster

    Spółka nie rozbija samego 3 kwartału więc wklejam tabelkę z wyliczeniami samego 3 kwartału, z tego co widzę zysk jest o 2 % wyższy r/r, wyniósł 5,499 mln przy 5,362 mln rok temu ale ja oczekiwałem nawet 8,5 mln – więc jest sporo gorzej od moich oczekiwań. Z tego co widzę mocno bo o 2,8 mln wrosły koszty finansowe i możliwe że w tej pozycji są przeszacowania czynszów MSSf 16. Nie mam czasu teraz sie wczytywać w raport więc niech też ktoś zerknie

    Tak powoli przeglądam ale ze względu na brak rozbicia samego 3 kwartału trudno się to robi i widzę że różnice kursowe były gorsze r/r o 1,7 mln, a generalnie tak duży wzrost odsetek wynika z MSSF 16 i odsetek od leasingów które były wyższe az o 2,3 mln – ta pozycja mnie zastanawia bo w zasadzie pojawiła sie dopiero w 3 kwartale (może coś źle wcześniej księgowali ?). Zysk netto został podniesiony dodatnim podatkiem o ok. 2 mln i to słaba informacja (dobrze że podatek dodatni ale zysk brutto jest sporo niższy r/r).
    Mocno zysk obniża amortyzacja (to akurat dobre info) która bez MSSF 16 (na tą lepiej patrzyć) wyniosła 6,710 przy 3,490 mln rok temu po 3 kwartałach.

    Podsumowanie: lekko zawiodły mnie wyniki bo oczekiwałem sporo więcej zysku netto a do tego dodatni podatek dochodowy „uratował zysk netto” choć z drugiej strony różnice kursowe 1,7 mln i amortyzacja ok. 1,1 mln (tak przeliczam że tyle na jeden kwartał wychodzi). Przypomnę też że rok temu był odpis na ponad 2 mln który zaniżył zysk. Dobrze wyglądają przepływy operacyjne ale może to wynikać z MSSF 16 (nie przeliczałem jeszcze tego czy faktycznie były ok). W raporcie zabrakło mi informacji jakie na ten i kolejne kwartały.
    Raport nie daje powodów jak dla mnie do radości ale liczę że informacje które akcjonariusze usłyszeli na ostatnich dniach inwestora się sprawdzą czyli że spółką ma w całym roku przekroczyć 20 mln zysku – jeśli tak będzie to musieliby zarobic 13 mln w 4 kwartale przy 9,2 mln rok temu (jest to realne bo podobno Buslik ma zawsze dobry 4 kwartał). ponadto zakładam że zarząd wznowi skup akcji a jeszcze chyba z 70 tysięcy akcji pozostało do skupienia.

    Każdemu pozostawiam ocenę tego raportu, pozytyw że wreszcie zysk netto jest lepszy r/r ale jest dużo ale ……
    ps moja ocena jest na szybko więc może byc mylna :-(

    • This reply was modified 4 years, 4 months ago by  Prezes.
    • #14333

      szopenchauer
      Blocked

      Prezesie – nie wiem czy odp, ale mam pytanie czy w związku z wynikami wykonujesz jakiś „ruch” związany z posiadaną pozycją.

  • #14331

    Nieuk
    Blocked

    To jest marna spółka. Niech lepiej poprawią witryny, bo u mnie w mieście wygląda jakby dopiero opuścili śmietnik.

    • #14334

      szopenchauer
      Blocked

      @nieuk, gdzie mieszkasz jeżeli to nie tajemnica. Tu gdzie jak aktualnie mieszkam – Bydgoszcz – sklepy oraz jego „wystrój”/stan stoją na wysokim poziomie.

  • #14335

    Nieuk
    Blocked

    Żadna tajemnica. Na Śląsku. Naprawdę-nie mam na myśli galerii handlowych a sklepy franczyzowe.

    • #14336

      pstaniszewski
      Blocked

      Koszty finansowe to zarówno efekt MSSF 16 jak i rosnącego zadłużenia kredytowego i odsetki od niego robią również swoje. Na PPO jest dość duża kwota (może to jest rozwiązanie odpisu na WNIP – 2,4 mln zł – ale to by trzeb auzgodnić do sprawozdań wczesniejszych).
      Duży minus za prezentowanie dancyh tylko narastająco – od razu się zapala lampka, ze chca coś ukryć. Ważna by była prezentacja inwestorska z info o wynikach Białorusi. Np. w spprawozdaniu jest coś takiego:
      „Wynik na działalności pozostałej operacyjnej w okresie sprawozdawczym wyniósł -2.417 tys. PLN, natomiast rok wcześniej -4.357 tys. PLN. Największy wpływ na wynik mają koszty wynikające z braków inwentaryzacyjnych oraz wartości towarów przeterminowanych w Spółce zależnej DPM LLC z Białorusi”
      Moja złośliwa interpretacja jest taka. Kupiliśmy spółkę na Białorusi nie mając pojęcia jaki zapas przejmujemy a teraz z tym całym szrotem się bujamy i musicie drodzy inwestorzy za to zapłacić :p

      Ja bym longtermomo jednak się ta spółką nie podniecał. Koszty pracy w długim okresie mogą ją wykończyć. Tam po prostu jest zbyt mała sprzedaż na m2, które nie będzie w stanie zabsorbować rosnących kosztów (głównie wynagrodzeń, ale nie tylko). I o ile w własnych sklepach to częściowo będą mogli ukryć przez dłuższy okres to franczyza poleci – zaczną się nieściągalne długi, rotacja franczyzobiorców, etc.). Nieuk ma rację sklepy (niektóre) franczyzowe wyglądają bardzo słabo – one zresztą mają sporo niższa sprzedaż z m2 (b.ważny parametr w takim biznesie) niż własne – częściowo to efekt lokalizacji (frankowie małe miasteczka i otwarte 10-18 a własne salony cały tydzień /bez niedziel teraz/ i 9-21).
      Plusem jest to, że raczej właściciele są uczciwi i dzielą się z akcjonariuszami dywidendą o ile jest kasa. Zdają sobie sprawę też z ryzyk stąd pomysł na biznes na Białorui – choć czy to dobry kierunek to oczywiście sprawa dyskusyjna.

  • #15017

    Prezes
    Keymaster

    Widzę że sii https://www.sii.org.pl/13318/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/dokupujemy-walory-cdrl.html#ak13318 dobrało dzisiaj trochę akcji do portfela po 18,65, nie ukrywam iż z małym kupnem stałem po 18,60 i mi się nie kupiło (zabrakło 5 groszy). Oczywiści ciśnienia na kupno nie mam bo mnie wyniki za 3 kwartał zawiodły ale cały czas wierzę (chyba zarządowi) że najbliższe może nawet 4-5 kwartałów może być lepsze r/r.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.