"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Delko

Home Forums Forum Delko

This topic contains 27 replies, has 5 voices, and was last updated by  tomekgchm 4 years, 4 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2517

    Prezes
    Keymaster
  • #3806

    Prezes
    Keymaster

    Sąd wyraził zgodę na na zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży udziałów spółki A&K Hurt-Market Sp. z o.o. z siedzibą w Mielcu oraz przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji spółki Słoneczko S.A. z siedzibą w Zielonej Górze. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32889674,delko-sa-6-2019-wyrazenie-zgody-na-zawarcie-umow-przyrzeczonych-sprzedazy-udzialow-spolki-a-k-hurt-market-sp-z-o-o-oraz-sprzedazy-akcji-spolki-sloneczko-s-a

    Przejmowane sklepy wszystko wskazuje że są rentowne, problemy miał za to dział hurtowy Bać-Polu który jest w postępowaniu sanacyjnym dlatego potrzebna była zgoda sądu na sprzedaż.

  • #4289

    Prezes
    Keymaster

    Dzisiaj doszło do oficjalnego zakupu sieci sklepów http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32976257,delko-sa-7-2019-zakup-sieci-sklepow-spozywczych-spolki-sloneczko-s-a i http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32976288,delko-sa-8-2019-zakup-50-udzialow-spolki-detalicznej-a-k-hurt-market-sp-z-o-o

    Po tych informacjach miałem wrzucić akcje spółki do portfela fundamentalnego i prawdopodobnie to zrobię tylko nie wiem czy dzisiaj czy po wynikach rocznych które będą 24 kwietnia (przemyślę to). Spodziewam się lepszego r/r wyniku zarówno za 4 kw 18 jak i 1 kw 19.

  • #4315

    Dawid

    Wzięli każde Słoneczko za 120tysi? Tzn. z towarem, regałami, sys. kasowym? Jeśli tak, to jak za darmo.

  • #4316

    Prezes
    Keymaster

    To aż tak dobrze nie wygląda jakby mogło się wydawać. Na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/ wpisując numery KRS można sobie przejrzeć sprawozdania finansowe za 2017
    I tak Słoneczko w 2017 miało kapitał własny 1,699 mln (mieli zobowiązania i obrotówkę, trwałych mało), zysk 33 tysiące ale wysoka amortyzacja zaniżała zysk. Brzydko wygląda jedna rzecz że w 2017 mieli 72 mln przychodów a w 2018 podobno 67 mln 7% spadek przychodów ale może to wynikać własnie z problemów ich glównego właściciela.

    Lepiej wygląda A&K HURT-MARKET ale tam też jest dziwna sprawa bo rzis jest od 20.04.2017 i nowy KRS, coś kombinowali i zmieniali coś w firmie.

    Ważne natomiast moim zdaniem jest to co napisałem w analizie. Liczę że zwiększając skalę i liczbę sklepów będą mogli negocjować lepsze warunki zakupu towarów u producentów, ponadto swoje produkty własne (marki) które mają mogą mocniej wprowadzić do tych sklepów i mieć większy zysk na nich.

  • #4320

    Dawid

    Albo czują oddech kryzysu i docisk konkurencji… Być może przez to taka niska cena. U nas się tu Dino mocno rozpycha, ale wg mnie to już zaczyna w niektórych miastach robić sobie sama „kuku”. Nie jestem analitykiem, ale widać, że zapasy wzrosły a należności spadły, a dotyczy to lat 2016-17; jak w 2018 jest podobnie (możliwe, jeśli przychody tak znacznie spadły), to słabo. Jeżeli wzrastały zapasy, to raczej kasę na zakup towarów mieli i nie jest to chyba przez problemy Bać Polu. Mam sklep 100m2 i u mnie po oczyszczeniu z niehandlowych niedziel (6h stoję) wzrost wyniósł ok 16-17%, a z niedzielami 25%. W tym roku spodziewam się raczej płaskich wzrostów, max do 5%.

  • #4767

    Prezes
    Keymaster

    Tak na szybko to świetne wyniki (głównie zysk netto) pokazało Delko bo w 4 kw zysk wzrósł ok. 700 % (ok. 2,3 mln), c/z spada do 3,33 czyli bardzo nisko. Musze poczytać raport i zrobię analizę. Nie naganiam na kupno bo mam małą pozycję :-)

    Warto przeczytać list prezesa zarządu a szczególnie poniższy wpis

    • #4790

      szopenchauer
      Blocked

      4q18 zysk netto wyszedł mi 2,7 mln a C/Z 4,06

      • #4797

        Prezes
        Keymaster

        c/z źle Ci wyszła – jeśli w 2018 roku zarobili 13,536 mln a kapitalizacja obecna to 45,448 to po podzieleniu kapitalizacji przez zysk dostajesz c/z 3,35.

        • #4799

          szopenchauer
          Blocked

          tak oczywiście masz rację, przepraszam za zamieszenie.

    • #4791

      Piter

      Prezes Delko to ma poczucie humoru – koniunktura się poprawi . Za ile lat ? 5 czy może 10 ? Rynek trzeszczy od towaru , szybciej co tu padnie , a nie odleci . Rentowność mają niską , a skalą działalności tego nie nadrobią . Jedyne co , to papier jest tani , ale Altusa do dymania kursów takich spółek juz nie ma i raczej nowy frajer się nie pojawi . Kupić będzie można , ale oddać nie będzie już komu . Więc albo wezwanie , albo nowy wspólnik w firmie .

  • #4779

    Marian

    Dzięki Prezes za szybkie streszczenie:) sądzę, że Delko zaczyna obierać kierunek wraz ze wzrostem zysków.

  • #4892

    Prezes
    Keymaster

    Delko jest w portfelu fundamentalnym sii https://www.sii.org.pl/12912/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/nowa-inwestycja-w-fundamentalnym-portfelu-sii-dobre-wyniki-delko-i-kruka.html#ak12912 i tak w skrócie opisują ostatnie wyniki
    W IV kw. 2018 roku Grupa Delko wypracowała 150,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co było wynikiem o 1,3% lepszym niż przed rokiem. Udało się przy tym osiągnąć istotnie wyższą marżę na sprzedaży niż rok wcześniej – ta wyniosła 3,1% i była na zbliżonym poziomie do poprzednich kwartałów 2018 roku, a jednocześnie o 2 p.p. wyższa niż w IV kw. 2017 roku. W dużej mierze był to efekt poprawy marży brutto na sprzedaży (z jednej strony nieco wzrosły przychody ze sprzedaży, a z drugiej strony nieco spadła wartość sprzedanych towarów i materiałów). Jednocześnie emitentowi udało się utrzymać inne koszty operacyjne na zbliżonym poziomie rdr – usługi obce wyniosły 11,1 mln zł, +1,3% rdr, a wynagrodzenia 9,2 mln zł, +0,4% rdr. W efekcie pozwoliło to na zwielokrotnienie zysków, choć zwracamy przy tym uwagę, że wysokie dynamiki wzrostu są również pochodną niskiej bazy z poprzedniego roku.

    Bardzo dobre wyniki uzyskane w ostatnim kwartale przełożyły się na poprawę wyników całorocznych – i to pomimo faktu, że wyniki za 2017 rok zostały podwyższone o dodatkowe 1,3 mln zł z tytułu zysku na okazjonalnym nabyciu. W efekcie przy wzroście przychodów o 0,5% rdr, do 633,4 mln zł, spółka zamknęła rok z zyskiem netto na poziomie 13,5 mln zł, tj. o 9,8% wyższym rdr. Wyniki były wsparte silnymi przepływami z działalności operacyjnej, które wyniosły 27,1 mln zł wobec 15,9 mln zł przed rokiem.

    W liście do akcjonariuszy prezes spółki stwierdził, że w 2019 roku oczekuje dalszej poprawy wyników finansowych spółki, zarówno na poziomie przychodów, jak i zysków. Przyczynić mają się do tego m.in. dokonane akwizycje, które komentowaliśmy w poprzednich odcinkach Fundamentalnego Portfela SII. Jednocześnie prezes podsumował, że pomimo dokonanych akwizycji spółka zabezpieczyła środki finansowe na przewidywaną wypłatę dywidendy.

    Raport Delko oceniamy bardzo pozytywnie. Został on również doceniony przez rynek – po publikacji kurs akcji rósł momentami nawet o ponad 18%. Jednocześnie wartości podstawowych wskaźników wyceny wciąż wydają się być niewygórowane. Przy kursie akcji spółki na poziomie 8,55 zł kapitalizacja giełdowa Delko to około 51,1 mln zł. Przekłada się to na wartość wzkaźnika P/E na poziomie około 3,8, P/BV około 0,6, a EV/EBITDA około 4,9. W efekcie postanawiamy dalej trzymać akcje spółki na rachunku Fundamentalnego Portfela SII. Przypominamy, że akcje kupowaliśmy w lutym 2018 roku po cenie 10 zł, a wraz z otrzymaną dywidendą tracimy na tej inwestycji obecnie około 11,6% (po uwzględnieniu prowizji i podatku od dywidendy).

  • #6069

    Prezes
    Keymaster

    Delko opublikowało wyniki i na poziomie zysku netto są one dla mnie lekkim zawodem bo oczekiwałem 3,1 mln zysku a było 2,7 mln (rok wcześniej 3,06 mln). Wpłynął na to spadek marży na sprzedaży z 2,63 do 2,40 oraz wg zarządu przesunięcie świąt które miało wpływ na dywizję detaliczną oraz rewitalizacji sklepów własnych. Trochę dla mnie tłumaczenie jest dziwne ze świętami bo oni właśnie w okresach nieświątecznych osiągali najwyższe zyski ze względu na działalność hurtową. Niestety zabrakło mi informacji co się dzieje z przejętymi spółkami (sieciami) choć to z pewnością będzie już widoczne w wynikach za 2 kwartał (na pewno wzrosną mocno przychody i mam nadzieję że zyski też). c/z wzrasta do 3,70, czekam teraz na informacje o wysokości dywidendy ale nie ukrywam iż mam niedosyt po tych wynikach.

    View post on imgur.com


  • #6070

    WARXZ

    Pojawiła się rekomendacja zarządu dot. dywidendy- 0,42zł na akcję. Czyli ok. 5%. 2gr więcej niż w poprzednim roku. Jak na rok przejęć to chyba nie jest źle.

  • #7691

    Prezes
    Keymaster

    Prezes Kawecki skupuje już po 8 zł (wcześniej po 7,60) a to dobra wiadomość dla stabilizacji kursu http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33606332,delko-sa-18-2019-transakcje-wykonywane-przez-osoby-pelniace-obowiazki-zarzadcze

  • #8417

    Prezes
    Keymaster

    Chciałbym trochę przestrzec przed wynikami grupy które mogą być gorsze od moich wcześniejszych oczekiwań. Dużo wskazuje że przejęte na początku roku sieci handlowe mogą nie być rentowne i obciążać wyniki grupy. Szczególnie dotyczy to sieci Słoneczko SA która jeszcze w 2017 miała delikatny zysk netto a wg ostatnich informacji dostępnych w ekrs w 2018 miała aż 1,5 mln straty.
    Dlatego jeśli ktoś planował zakup akcji Delko to sugeruję wstrzymanie się z kupnem przynajmniej do wyników za 2 kwartał.

  • #11027

    Prezes
    Keymaster

    Wygląda na to że nie potrzebnie się martwiłem bo wyniki są dobre i zgodne z moimi oczekiwaniami (4,4 mln do 4,5 mln oczekiwań) czyli 15% wzrost r/r, przychody mocno wzrosły ale to efekt przejęcia kilku sieci. Jak przeczytam raport to kilka zdań później napiszę.

    • #11031

      Prezes
      Keymaster

      Popatrzyłem na raport i raczej nic mocno niepokojącego nie wyłapałem w nim choć jest bardzo trudny do analizy ze względu na przejęte spółki oraz wprowadzony MSSF16. Krótko bardziej subiektywnie napiszę co myślę. Prezes spółki w raporcie już z mniejszym optymizmem niż wcześniej napisał ” Prezentowane wyniki finansowe Grupy Delko są wyraźnie lepsze od osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego. Mamy nadzieję, że cały rok zakończy się również dobrym, rekordowym wynikiem. ” Do tej pory się sprawdzało co pisał więc jest szansa że drugie półrocze nie będzie gorsze r/r. Wygląda na to że przejęte 3 sieci detaliczne w tym roku przyniosły straty, nawet A&K HURT-MARKET które we wcześniejszych latach było rentowne to dało 0,14 mln straty. Wynik uratował „stary” biznes grupy czyli działalność hurtowa. „Wyniki finansowe zakupionych spółek, od dnia ich nabycia, są coraz lepsze, jednak ciągle poniżej naszych oczekiwań . W tym półroczu wynik Grupy pogorszyły koszty przejęcia i konsolidacji nowych spółek.”
      Nie ukrywam iż zaczynam mieć coraz większe wątpliwości czy przejęte sieci staną się kiedyś zyskowne bo raczej zyski z synergii na które liczyłem nie pokryją rosnących kosztów np. wynagrodzeń (w takich małych sklepach raczej wszyscy są zatrudnieni na minimalne wynagrodzenie).
      Główne pytanie pozostaje postawić o ile mogą spaść zyski całej grupie Delko?
      Obecnie zarabiają ok. 13,50 mln rocznie (c/z niskie 3,50) i w pesymistycznym wariancie nie zakładam aby spadły poniżej 10 mln (c/z 5). Przy możliwym niższym zysku wydaje się że spółka nadal będzie nisko wyceniana, płacąca co roku 5% dywidendy, ze sporym choć w granicach rozsądku zadłużeniem (troche dobrali teraz kredytów bo 13 mln kosztowały przejęcia). Niewątpliwym plusem i poduszką bezpieczeństwa jest prezes spółki która nieustannie twierdzi że spółka jest niedowartościowana, kurs jej wzrośnie i on sam wiele razy skupuje akcje na giełdzie.
      Podsumowując: jest dobrze ale w przyszłości może być gorzej jeśli chodzi o wyniki. Jeśli tak będzie to na małopłynnej spółce jaką jest Delko kurs może mocniej spaść chyba że prezes Kawecki zbierze podaż.

  • #11036

    Chertan
    Blocked

    Mnie właśnie bardziej zaniepokoił duży wzrost zadłużenia wg ostatniego raportu. Z kolei nigdy nie wiem, czy w przypadku firm handlowych nie jest to spowodowane np. zwiększeniem należności w stosunku do dostawców (póki co raportu nie czytałem, tylko tabele), przepływy finansowe są dodatnie, ale nie aż tak, aby pokrywać tak duże zadłużenie.

    • #11038

      Prezes
      Keymaster

      Pamiętaj że MSSF 16 spowodował zmianę prezentacji leasingu i przez to wzrosły mocniej zobowiązania i aktywa trwałe. Może później poszukam jakie to były konkretnie kwoty.

  • #11042

    sławek

    myślę że wyniki za 3kwartał będą sporo lepsze z uwagi na AK. bardzo często robię tam zakupy i na wiosnę faktycznie nie było duzego ruchu. natomiast od 2-3miesięcy (mimo że ceny wzrosły po przejęciu przez delko) jest ruch dużo wiekszy niż jak właścicielem był Marek Dubiel. Ostatnie kilka wizyt w sklepie w godzinach szczytu to było szukanie miejsca parkingowego a taki stan pamiętam tylko na otwarciu nowej lokalizacji.

  • #11461

    Prezes
    Keymaster

    Delko znowu kupuje, tym razem spółkę z którą współpracuje i jest jej dostawcą. Z tego co widzę to rocznie zarabiają oni około 0,25 mln więc nie jest to jakiś wielki kolos ale zawsze pare złotych dorzuci zysku
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34295658,delko-sa-22-2019-podpisanie-przedwstepnej-warunkowej-umowy-sprzedazy-udzialow

    Na https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df można sobie sprawdzić po KRS 0000136570 ich wyniki

  • #13863

    Prezes
    Keymaster

    Delko podało wyniki i znowu mnie pozytywnie zaskoczyły bo zysk wzrósł o 15% r/r a ja spodziewałem się 5% spadku. Przychody wzrosły o 25% ale to w dużej mierze zasługa ostatnich przejęć. Wczoraj na blogowym portfelu chyba nie potrzebnie się skracałem

    edit: przejrzałem raport i nie mam za bardzo do czego się przyczepić, nie widzę jakiś jednorazowych księgowań więc poprawa zysku jest. Z tego co widzę co po 3 kwartałach spadła im trochę sprzedaż hurtowa ale musiały marże z niej bo detal raczej do wyniku nie dokłada. Nie ma informacji jak radzą sobie przejęte spółki ale największa przejęta która jest rozliczana metodą praw własności dała 98 tysięcy straty więc rentowna jaka na razie zbyt nie jest. Przepływy operacyjne lekko dodatnie ale słabsze r/r, za 3 kwartały jednak są prawidłowe więc można przyjąć że jest akceptowalne.
    W blogowym portfelu zostawiam pozycję, ani nie powiększam ani nie zmniejszam jak na razie, c/z 4 więc drogo nie jest.

    • This reply was modified 4 years, 4 months ago by  Prezes.
  • #14028

    Prezes
    Keymaster

    Tak przeglądam teraz co się działo na różnych spółkach i widzę że Delko dzisiaj na maksach rocznych i na sporych jak na tą spółkę obrotach. Blisko 60% wzrostu w tym roku więc trzeba przyznać że się spółki nie doceniło i można było kupować:-(

  • #14070

    tomekgchm
    Blocked

    Ja też nie zwiększam po obecnych wzrostach. Szkoda, bo miałem cały tydzień ustawione zlecenie po 9.5, a najniżej kurs zszedł do 9.6 i trochę pociąg odjechał. Obawiam się o rosnące koszty wynagrodzeń i ich wpływ na wyniki spółki. Więcej o tym napisałem u siebie Delko Q3/19

    • #14072

      szopenchauer
      Blocked

      Jeszcze nie napisałeś na stornie nic o sobie:) Będę zaglądał:)

      • #14073

        tomekgchm
        Blocked

        Taak wiem, blog działa dopiero od 2 tygodni i niestety nie mam kiedy usiąść i porządnie wszystkiego ogarnąć. W miarę sukcesywnie staram się rozwijać poszczególne sekcje, w międzyczasie ucząc się tego całego blogowania, np. z godzinę temu dopiero powstała sekcja ‚mój portfel’ ;). Także zapraszam i jakbym pisał jakieś głupoty to można śmiało komentować, bo sam jestem jeszcze świeżakiem na giełdzie – dopiero leci czwarty rok ;).
        /Sorry za offtop Prezes

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.