"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Asbis

Home Forums Forum Asbis

This topic contains 105 replies, has 13 voices, and was last updated by  Łukasz 4 years, 4 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2507

    Prezes
    Keymaster
  • #3468

    Prezes
    Keymaster

    Asbis podał prognozę przychodów i zysku netto na 2019 rok

    Prognoza jest sporo niższa od osiągniętych zysków w 2018 roku

    View post on imgur.com


    ale co ciekawe nie różni się ona dużo od pierwszej prognozy na 2018 rok

    View post on imgur.com

    Niestety nie jasny przekaz sprawy dywidendy, wygląda mi tak jakby dodatkowej dywidendy miało nie być i tylko skończy się na zaliczkowej z grudnia 2018

    Nie ukrywa iż miałem ochotę kupić trochę akcji po 2,70 Asbisu ale w świetle podanych dzisiaj informacji odpuszczam jak na razie zakup.

  • #3469

    alfaalfa16

    Prezesie przecież jasno napisali ,że będzie jeszcze 0.05$ dywidendy.

    • #3472

      Prezes
      Keymaster

      No właśnie jasno nie jest.
      Jasno napisali że Rada Dyrektorów będzie rekomendowała ZWZA 0,05 usd dywidendy z zysku za 2018 rok. Jeśli już wypłacili 0,05 usd zaliczki na dywidendę to ja rozumiem że więcej już nie będzie. Trzeba pamiętać że dywidenda jest zatwierdzana przez walne a zaliczka nie była przez walne zatwierdzana więc teraz po prostu będzie jej tylko potwierdzenie bez dodatkowej wypłaty.
      Mam nadzieję że się mylę i pewnie jutro przy raporcie rocznym będzie to jednoznacznie wyjaśnione.

  • #3471

    pioterek
  • #3475

    Szymon
    Blocked

    27.03.2019, Warszawa (PAP) – Rada dyrektorów Asbisu rekomenduje przeznaczenie na dywidendę jeszcze 2,78 mln USD, co daje 0,05 USD dywidendy na akcję – podał Asbis w komunikacie.

    W grudniu spółka wypłaciła dywidendę w takiej wysokości na poczet przewidywanej dywidendy za 2018 r.

    Spółka podała, że w przypadku akceptacji rekomendacji Rady dyrektorów, całościowa dywidenda z zysku za 2018 r. może wynieść 0,10 USD na akcję, co oznaczało będzie całkowitą wypłatę w wysokości 5,55 mln USD.

    W maju 2018 roku walne zgromadzenie Asbisu zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2017 rok w wysokości 0,06 USD na akcję, co dało całkowitą kwotę w wysokości 3,33 mln USD. (PAP Biznes)

    • #3476

      Prezes
      Keymaster

      Nie chcę siać popeliny ale pokaż mi w komunikacje Asbisu gdzie napisali tak jak podaje to PAP (to co wkleiłeś ?) „Spółka podała, że w przypadku akceptacji rekomendacji Rady dyrektorów, całościowa dywidenda z zysku za 2018 r. może wynieść 0,10 USD na akcję, co oznaczało będzie całkowitą wypłatę w wysokości 5,55 mln USD.? – ja tego nigdzie nie widzę.

      Zerknijcie sobie jak inne spółki komunikują o propozycjach dywidendy gdy wypłacały wcześniej dywidendy. Dla przykładu Livechat który wypłacił wcześniej dwie zaliczki dywidendy po 44 groszy i on komunikuje ostateczną wysokość dywidendy.

      View post on imgur.com

      Drążę ten temat bo jest bardzo istotny dla dalszej oceny perspektyw kursu. Jeśli nie będzie dodatkowej dywidendy z Asbiu to można zakładać że i przyszłe nie będą tak hojne w przyszłości. Gdyby jednak było te 0,10 usd to wówczas można się spodziewać co roku tych 12-15% dywidendy czyli godziwie.

      Edit – OBS z portalu analiz podobnie jak ja uważa że nie będzie więcej dywidendy.
      Jeśli to prawda i do tego dodamy niskie prognozy na 2019 roku w stosunku do osiągniętych zysków to kurs może spokojnie z 10-15% spaść.

      • This reply was modified 5 years ago by  Prezes.
  • #3479

    Szymon
    Blocked

    Ok. Ja już mam pewność :)

    http://investor.asbis.com/news/investor-news/asbis-published-financial-forecast-for-2019

    Komunikat oficjalny z ich strony. Część zacytuje :
    The Group also announced that the Board of Directors of ASBISc Enterprises has decided to recommend to the upcoming Annual General Meeting of Shareholders the payment of a final dividend of USD 0.05 per share, what will mean a payment in the amount of USD 2,775,000 out of the 2018 net profit after tax.

    On December 20, 2018, the Company paid shareholders an interim dividend of USD 0.05 per share, with the amount of USD 2,775,000.00 from net profit for 2018. If today’s recommendation of the Board of Directors of ASBISc Enterprises is accepted by the Annual General Meeting of Shareholders, the total dividend from the profit for 2018 may amount to USD 0.10 per share, which will mean a total payment of USD 5,550,000 from net profit after tax for 2018.

  • #3480

    Szymon
    Blocked

    Corporate Governance – leży i kwiczy :) Nie ma to jak wypuścić dwuznaczną wiadomość i rozwinąć ją jedynie na swojej stronie ……..

    • #3481

      Prezes
      Keymaster

      I wszystko jasne, dzięki.
      Wchodziłem na ich stronę zanim napisałem swoje wątpliwości ale jeszcze tego komunikatu nie było.

      W takiej sytuacji można oczekiwać spadku zysków i wycena może być na poziomie c/z 5 (czyli niska). Dywidendy rocznej na poziomie ok. 3,50 czyli stopa dywidendy ok. 15%. Jak ruskie nie wykręcą jakiejś wojny to idealna spółka do portfela dywidendowego (ale trzeba nastawiać się że kurs ma dużą zmienność – wahania roczne nawet 25% a to trochę nietypowe jak dla spółki dywidendowej).

  • #3482

    Tomi
    Blocked

    Prezesie, co miales na mysli „Dywidendy rocznej na poziomie ok. 3,50”, dywidendy ma byc 0,1 USD, czyli 0,38 PLN. Dobrze rozumiem?

    • #3483

      Prezes
      Keymaster

      Oczywiście miało być 0,35 zł.
      Generalnie pisząc 35 groszy miałem bardziej na myśli że spółka może co roku tyle wypłacać, a pisząc o c/z 5 brałem już pod uwagę ewentualny spadek zysków w tym roku.

  • #3577

    Krolus
    Blocked

    Asbis podał wyniki. Prawie 80gr zysku na akcję. Czekamy na reakcję rynku.

  • #3663

    Nieuk
    Blocked
  • #4280

    Dawid

    Mam prośbę.
    W grudniu dostałem na konto zaliczkę na dywidendę (z Asbis oczywiście).
    Czy ktoś wie czy trzeba ją dodatkowo opodatkować za 2018 r. czy jest ona już wpisana na picie 8C??
    Ze spółkami z PL nie ma problemu, ale tu mamy Cypr.. i moje biuro rachunkowe ma dosyć problem:(

  • #4281

    elendix
    Blocked

    To zależy, czy Twoje biuro maklerskie odprowadziło już jakikolwiek podatek od tej dywidendy (akurat Asbis sam dla akcjonariuszy z Polski nic nie odprowadza, choć na Cyprze opodatkowanie to chyba 10%).

    Jeśli nie – a tego bym się raczej spodziewał, to należy wykazać zryczałtowaną sumę podatku dochodowego od tej dywidendy (dywidenda brutto x 19%) w komórce 34 PIT-38, tzn. „Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”.

  • #4306

    Prezes
    Keymaster

    Dm BOŚ mocno przyciął reko z 5,90 na 5,10. Oczekują w 1 kw 19 spadku zysku netto o 31% r/r (1,2 mln usd), w całym 2019 8,5 mln usd i w kolejnych latach spadek do 7,4 mln usd i 6,7 mln usd. Gdyby takie prognozy ich sie sprawiły to raczej powolne spadki przed nami choć kurs ratowałyby wysokie dywidendy.

    • #4308

      agryppa
      Blocked

      Po pierwsze DM BOS = wszystko jasne (ostatnią reko dla Unimot tylko to potwierdzili).
      Po drugie 5,10 to prawie 100% więcej niż obecny kurs więc pytanie jak bardzo negatywny scenariusz jest zdyskontowany przez „rynek”.

  • #5422

    Prezes
    Keymaster

    Muszę przyznać że kolejny kwartał pozytywnie mnie zaskakuje Asbis gdyż zysk jest znacznie wyższy niż szacowałem. Moje oczekiwania niższych zysków wynikają ze spadku kursu eur/usd o 6% r/r a tej walucie głównie importowane są ich produkty i teoretycznie czym mniej korzystna kurs dla importera tym gorsze mogą być osiągane marże i przychody. Spółka zaraportowała przychody o 17% niższe r/r i to nie jest tak dużo gdyz z tego co pamiętam oni w styczniu 2018 mieli jakieś jednorazowe duże transakcje i pewnie niskomarżowe. Pozytywnie wzrosła im marża na sprzedaży (z 4,52% do 5,06%) a to przełożyło sie na ostateczny zysk netto w wysokości 1,693 mln usd który był gorszy tylko o 1,1%. Trzeba też pamiętać że wynik poprawiły dodatnie różnice kursowe (ok. 1,3 mln usd) które w przypadku osłabienia dolara moga się przerodzić w straty kursowe ale nawet gdyby nie uwzględniać tych różnic to zysk byłby w okolicach 1,56 mln usd czyli wysoki. Podoba mi się ta spółka coraz bardziej i to pomimo płynących zagrożeń (kurs walutowy, większość sprzedaży w Rosji o krajach sąsiadujących), można oczekiwać iż jest szansa na regularne 15% dywidendy bo jest bardzo niska wycena (c/z 3,30).

  • #5423

    elendix
    Blocked

    Ja tylko dodam, że Asbis akumuluję już od jakiegoś czasu (do tej pory starałem się dokupywać około / poniżej 2,4-2,5) i już z samych dywidend jestem na spółce sensownie „do przodu”.

    Kilka dodatkowych rzeczy, na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę:

    (+)

    1) Prezes to główny udziałowiec, deklaruje, że nie chce zbywać swoich akcji i chce się związać ze spółką długoterminowo, co więcej spółka publikuje sporo danych finansowych i dba o przyzwoite IR (raporty miesięczne, prognozy, dodatkowe informacje, co więcej -> prognozy są z reguły raczej konserwatywne i spełniane z nawiązką; nie ma obiecywanych „gruszek na wierzbie”).

    2) Fakt, że dywidendy są płacone w kwocie brutto (przed potrąceniem podatku u źródła, a dokładniej bez potrącenia tego podatku, bo podatnik sam musi się z niego rozliczyć w PIT-38) jest generalnie korzystne dla inwestorów, bo rozliczenie jest przesunięte w czasie (nawet 9 miesięcy), co z kolei oznacza, że przez te 9 miesięcy można obracać tymi pieniędzmi „z podatku”.

    (-)

    3) Spółka, jak wiele spółek handlowych, korzysta ze sporej dźwigni finansowej – co prawda finansuje się w większości zobowiązaniami wobec dostawców, ale tak czy siak w przypadku „tąpnięcia”, istotnego pogorszenia się sytuacji geo-makroekonomicznej, czy nieprzewidzianych wydarzeń ich efekt na wyniki może być dużo większy, niż spółek które „śpią na kasie” i finansują się głównie kapitałem własnym (nie wiem czy wiele osób obecnie obserwujących spółkę, pamięta jeszcze ogromny odpis na markach własnych [Prestigio itd.] w 2015… wiadomo – spółka wyciąga wnioski z własnych porażek (i dlatego teraz mocniej forsują niżej marżowe, ale bezpieczniejsze i szybciej-rotujące produkty jak choćby sprzęt Apple, aniżeli własne marki).

    Oczywiście wysoka dźwignia ma też zalety – nieznaczne polepszenie przychodów (jak w 2018), czy marż (jak w 2019) ma multiplikatywny wpływ na polepszenie się zysku netto i przy obecnej polityce dywidendowej, też polepszenie poziomu wypłacanych dywidend. Tu akurat bardzo fajnie, że wyniki korespondują z wcześniejszymi komunikatami spółki o tym co planuje robić i dlaczego -> to do punktu 2giego i dobrego IR)

    4) Wahania na kursie – z jakiegoś powodu (być może kraj rezydencji, rynki na których działa spółka, „afera” z 2015, lub inne czynniki) rynek nadal mocno nie docenia tej spółki, co może być ogromną zaletą (niedowartościowanie), ale też może prowadzić do frustracji. Jeden z funduszy (Noble) był znany z tego że przekraczał próg (bodaj 5% i to nie był jeden raz) kiedy spółka była na „szczycie” i równolegle schodził poniżej progu, gdy kurs osiągał lokalne minima. Frustrujące może być to, że spółka osiąga dobre wyniki, płaci te dywidendy, ale jednak kurs potrafi mimo tego spadać, lub rosnąć z bliżej niewytłumaczalnych przyczyn (ostatni wzrost o 25% wynikał z podania wyników rocznych, które praktycznie co do 100k $ dało się oszacować na podstawie wcześniej podanych już informacji…) – i ktoś może sobie pomyśleć „można było sprzedać, jak kurs był 30% wyżej” i potem żałować, że tego nie zrobił. Aczkolwiek przy nastawieniu na odcinanie dywidend, lub stosując strategię sprzedaży połowy pakietu przy osiągnięciu lokalnego maksimum wydaje mi się, że problem da się opanować :)

    Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dyskusji,

  • #5424

    Nieuk
    Blocked

    @elendix, super wpis.

    Ja ze swojej strony dodam, że bardzo dobrym posunięciem jest inwestycja w marki własne. Po prostu wyższa.marża. Na zwykłej dyztrybucji to można się dorobić, ale garba…

    Pamiętacie pewnie taką spółkę jak InwazjaPC. Niezła afera…

  • #5428

    elendix
    Blocked

    @nieuk: Pewnie, że marki własne = wysokie marże, ale w przypadku Asbisu przeinwestowanie marek własnych odbiło się im czkawką… narobili tych zapasów, nie byli ich w stanie szybko sprzedać (to chyba logiczne, że łatwiej opchnąć procesor Intela, czy Iphona, niż system GPS Prestigio), a technologia w międzyczasie poszła do przodu i okazało się, że żeby opchnąć ich stary sprzęt, to trzeba faktycznie pogodzić się z „ekstra” marżą brutto… ale -50%…

    W tym przypadku inwestowanie w produkty topowych zachodnich (amerykańskich) firm jest o tyle trafione, że to sprzęt na który zawsze będzie popyt i to szczególnie w krajach byłego bloku sowieckiego, gdzie takie produkty uchodzą nadal za pewien „symbol zachodu” i może też luksusu.

    Oczywiście rozwój marek własnych to też świetna sprawa, bo przestajesz być tylko dystrybutorem (podmiotem handlującym), a przejmujesz dodatkowy „kawałek tortu” jako producent, ale warto pamiętać o ryzykach z tym związanych (głównie kwestia rynków zbytu, konieczności reklamy by się przebić, ale też kwestii zw. z technologią i tym żeby była atrakcyjna dla klienta końcowego -> wielkie firmy technologiczne przecież w dużej mierze „stoją” na działach R&D!).

  • #7282

    Prezes
    Keymaster

    Szykuje się mały skup bo spółka ogłosiła NWZA, chcą za 0,3 mln usd skupić akcje w cenie do 3zł, krótkotrwale może to podbić kurs tym bardziej że odbicie kursu w ostatnich dniach jest spore
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33483329,asbisc-enterprises-plc-17-2019-zwolanie-nadzwyczajnego-walnego-zgromadzenia-akcjonariuszy-asbisc-enterprises-plc-na-dzien-15-lipca-2019-roku-wraz-z-projektem-uchwaly

  • #7301

    agryppa
    Blocked

    A jednak w tej chwili -5%. Ostatnio ogłaszane programy motywacyjne straszą i w kontekście tego skupu czy jednak wywalają ci co znali info wcześniej (i znają jakieś kolejne)?

    • #7302

      Prezes
      Keymaster

      Mam wrażenie że dzisiejszy spadek został spowodowany analizą techniczną na stockwatch. Oni opublikowali ją koło 11 i wg niej kurs raczej będzie spadał nawet do 1,80zł. Ustawiłem się z kupnem po 2,10 ale wycofałem na razie, poczekam z rozwojem sytuacji.

  • #7345

    Marksman

    Bez przesady z tym StocWatchem. Jak można stwierdzić kto i na jakiej podstawie sprzedawał na danych sesjach?
    ASB utracił mocne wsparcie w okolicach 2,30 i ten drobny ruch w górę nosi znamiona podręcznikowej korekty do wybitego wsparcia. Cały handel od jesieni ub. roku odbywał się w kontekście paskudnej świecy spadkowej 09.2018, która nie została zanegowana i takie najwyraźniej są tego konsekwencje …

  • #7404

    Nieuk
    Blocked

    @Marksman,

    Bardzo ciekawe podsumowanie. Przebicie 2,30 zł powinno faktycznie „uwolnić” kurs. Arkusz kupna coraz lepiej wygląda…

    • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
  • #7415

    Marksman

    Sytuacja techniczna jest tu moim zdaniem bardziej złożona.
    2.30 na początek, ale o ewidentnej zmianie sentymentu i próbie ataku na maxima będzie można pomyśleć dopiero po wyjściu nad ok 2.60.
    Póki co, wszystko wygląda na gra w potężnej konsolidacji od 2016, ale równie dobrze w przypadku trwałego utracenia dolnej bandy istnieje potencjał na realizację RGR w skali makro. Zupełnie nie znam fundamentów, ale jak nie rośnie, to nie rośnie. I tyle widać.

  • #8139

    Prezes
    Keymaster

    Uchwalili dzisiaj malutki skup akcji za jakieś 1,1 mln zł (na 1% wszystkich akcji). Może on w krótkim terminie lekko podbić kurs tym bardziej że ma być realizowany na sesjach giełdowych czyli przez rynek a nie przez wezwanie.
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33693594,asbisc-enterprises-plc-20-2019-uchwala-podjeta-przez-nadzwyczajne-walne-zgromadzenie-akcjonariuszy-w-dniu-15-lipca-2019-r

  • #8170

    Nieuk
    Blocked

    Coś zaczyna pozytywnego się dziać, ale dopiero przebicie 2.3 zł będzie pozytywnym sygnałem.

    • #8171

      Prezes
      Keymaster

      To wziąłem pod Twojego nosa za 2% kapitału, powody kupna w zamkniętym wątku tutaj.

      • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Prezes.
  • #8180

    Nieuk
    Blocked

    Argumenty są trafne. Dla mnie wycena jest śmieszna. Jeszcze to, co powtarzaleś-dywidenda. Fajnie, że kupiłeś-bo już zarabiasz;) Ale momi postami to lepiej się nie sugerować:) Ja mam średnią ok. 2.20 zł. Szkoda, że wtedy ten Benefit Ci nie wpadł…Dalej go 3mam…

    • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
  • #8211

    Nieuk
    Blocked

    No to Prezesie-chyba jesteś zadowolony z zakupu?;) Ewidentnie ktoś większy akumuluje akcje…Pozdrawiam.

    • #8212

      Prezes
      Keymaster

      Pewnie że jestem zadowolony choć powoli myślę na jakim poziomie szukać dobrego miejsca do sprzedaży.

  • #8263

    lugosi
    Blocked

    Pojawiła się analiza SII: Asbis SII . Czy ktoś kto ma dostęp do całości może powiedzieć, czy jest tam coś ciekawego?

    • #8264

      Prezes
      Keymaster

      Niestety nie mam rozszerzonego dostępu, a aby dokupić to 30 zł trzeba dopłacić więc nie ma sensu płacić (nic odkrywczego na pewno nie napisali).

  • #8378

    Prezes
    Keymaster

    Już wiadomo kto stał za ostatnimi wzrostami Asbisu. Wzrosty to wynik rekomendacji bosia z 16 lipca (wtedy zaczęły się wzrosty). Z tego co wyczytałem (jest na razie w j.angielskim) oczekują oni 25% spadku zysku r/r w 2 kwartale (ja 17% spadku).

    • #8387

      WARXZ
      Blocked

      Jaki całościowy wydźwięk ma ta rekomendacja?
      Jeżeli spadek zysku jest wyższy niż szacowałeś to raczej negatywnie, ale być może rynek oczekiwał wyższej straty jeżeli kurs poszedł do góry?
      Jaka jest cena docelowa Asbisu?

  • #8388

    Prezes
    Keymaster

    Nie jestem zawodowym analitykiem więc mogę się mylić w szacowaniu zysków ale czy się mocno pomyliłem to wyniki pokażą.
    Cena docelowa rekomendacji została mocno podniesiona z 4,73 do 5,20 więc jakby nie patrzył jest pozytywnie.

    • #8389

      WARXZ
      Blocked

      Dzięki Prezesie za odpowiedź. Po tych wiadomościach o niższym zysku myślałem o redukcji ilości akcji, ale jeżeli cena docelowa wzrosła to się z tym wstrzymam.
      Niestety mam ten papier ze średnią ceną zakupu 2,45. Nierzadko popełniany przeze mnie błąd- kupowanie akcji spółek, które mi się podobają po zbyt wysokiej cenie, bo mogłem kupić spokojnie po 2-2,2zł.

    • #8390

      Nieuk
      Blocked

      Prezezie,

      Skończ z tą skromnością:) Dla mnie jesteś lepszy od tych pseudo-analityków z domów maklerskich. To, że ktoś ma jakiś papier pozwalający wydawać oficjalne rekomendacje, to dla mnie nic nie znaczy. Większość tych „fachowców” to wyslalbym na korepetycje do Ciebie albo do Pawła…;)

      • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
      • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
  • #8399

    Prezes
    Keymaster

    Szacowanie zysków Asbisu mocno mi nie idzie więc nie ma się co zachwycać, natomiast wydaje mi się że raczej trzeba zakładać że prognoza zysku zarządu spółki się zrealizuje czyli 8,50-10 mln usd czyli ok. 35 mln zł (c/z 3,85).

    Ciekawostką z bosia jest też to że nie tylko oni dali wyższe reko dla Asbisu ale też wrzucili do swojego portfela a argumenty to niska wycena i uchwalony skup akcji.

  • #8926

    Prezes
    Keymaster

    Spółka opublikowała wyniki które są trochę gorsze od moich oczekiwań 0,93 mln usd przy 1 mln usd oczekiwań i 1,2 mln usd rok temu. Wynik trochę są gorsze przez działalność finansową bo rok temu mieli ok 1,4 mln usd przychodów walutowych (zabezpieczenia z różnic kursowych) a teraz w zasadzie tego nie było + 0,1 mln usd. Gdyby nie finansówka to całe wyniki trzeba ocenić pozytywnie, przy spadku przychodów o 20% udało im się mocno poprawić marżę ze sprzedaży z 4,41% do 5,58% a to przełożyło się o większy zysk ze sprzedaży.
    Jutro możliwy spadek kursu bo ludziska patrzą głównie na zysk netto.

  • #8928

    Nieuk
    Blocked

    Prezes, Ty powinieneś zrobić licencje doradcy inwestycyjnego. Wolę czytać Twoje opinie (choć się z nimi często nie zgadzam), ale masz niesamowita empatię do rynku, czyli inteligencję emocjonalną. Biura maklerskie powinny się od Ciebie uczyć, ale niestety to gra interesów

  • #8939

    48

    Nie rozumiem tej wyceny rynkowej Asbisu. Wzrost amortyzacji obniżający wynik, wycena porównawcza daje około 7 czy 8 zł oczywiście bez przychodów tylko biorąc przyszły zysk, ebitda, ebit przy uwzględnieniu negatywnego wpływu prowadzenia działalności w krajach o wyższym ryzyku i wyższej inflacji a co za rym idzie planowanej deprecjacji rodzimych walut. Sowita dywidenda planowana około 3* inflacja. Jedynym wytłumaczeniem jest słaba przyszłość firmy której w tej chwili superplynne aktywa są pewnie trzykrotnie wyższe niż kapitalizacja. Prezesie co jest z asbisem nie tak?

    • #8940

      Prezes
      Keymaster

      Pewnie wiele czynników wpływa na kurs Asbis (biznes głównie w dawnym bloku ZSRR, ryzyko sankcji, ryzyko eskalacji wojny, duża konkurencja, niskie marże a biznes kapitałochłonny, niskie wyceny na GPW) i ten ostatni powód może być kluczowy. Zauważ że Asbis jest notowany ok. c/z 3,50 na koniec 2019 roku a notowane polskie AB (większy dystrybutor) jest z c/z 5. Nie jest to duża różnica i premia za ryzyko jest wskazana choć może nie aż tak duża.

  • #12290

    Prezes
    Keymaster

    Już wiadome jest czemu w zeszłym tygodniu kurs na dużych obrotach rósł – 15.10 dm boś opublikował nową rekomendację (widoczna będzie jutro dla wszystkich) i podniósł cenę docelową do 6zł z 5,20. W 3 kwartale oczekują 3,5 mln usd zysku (ja 3,7 mln usd), w całym roku 10,1 mln ud i tak podobnie w kolejnych 2 latach.

  • #12341

    Nieuk
    Blocked

    Podoba mi się zachowanie kursu i spore wolumeny. Ewidentnie ktoś z większym kapitałem umiejętnie akumuluje papier.
    Mam kupiony niewielki pakiet po 2.2 zł i zastanawiam się czy nie usrednic w górę. Coś mi się wydaje, że za niedługo może walor powrócić na poziom 3 zł.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #12343

    elendix
    Blocked

    A fundamentalnie też jest nieźle… wrzesień sprzedażowo rdr tylko 11% gorszy, a powinny im istotnie spaść koszty sprzedaży i sprzedaż niskomarżowych produktów… nie zdziwiłbym się, jakby wynik netto był lepszy za 3Q19, niż 3Q18…

    Akurat w moim przypadku, Asbis to jedna z większych pozycji w portfelu (ok. 10%) i kurs stoi w okolicach ceny zakupu, ale dwie dywidendy 10-15% już skeszowane :)

  • #12347

    Nieuk
    Blocked

    No i poszły konie po betonie:) Opór na 2.50 zł przebity. Do gry pewnie włączyli się technicy. A P/E ok.3.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #12350

    Prezes
    Keymaster

    Muszę przyznać że nie liczyłem iż kurs trwale przebije ok. 2,45 bo myślałem że reko bosia będzie okazją do wywalenia papieru przez tych którzy o nim wiedzieli w pierwszej kolejności. Strasznie wnerwia człowieka gdy obserwowana/kupowana często spółka odjeżdża a „on stoi na peronie i robi papa” :-(

  • #12351

    Nieuk
    Blocked

    Myślałem Prezesie, że się skusisz jak przebije 2.5 zł. Potencjał wzrostu jest naprawdę jeszcze spory.

    • #12370

      Prezes
      Keymaster

      Jak wiesz uznaję zasadę że kupuję spółki nie dlatego że jest niska wycena ale głównie dlatego że spodziewam się poprawy wyników. W przypadku Asbisu jest niska wycena ale nie spodziewam się poprawy wyników zarówno w 3 jak i 4 kwartale – dopiero od 1 kwartału powinni jednocyfrowo poprawiać wyniki. W przypadku tej spółki dochodzi tez ryzyko działania na terenie starego ZSRR więc premia jakaś musi być. Mogę tylko sobie pluć w brodę że ze 2 miesiące temu kupowałem/sprzedawałem w okolicach 2,20 a mogłem potrzymać ale tak czasami bywa (u mnie zresztą często :-(

  • #12355

    szopenchauer
    Blocked

    Kurs zatrzymał się na niedomkniętej luce bessy z 20.04 2,62-2,63.

  • #12368

    Łukasz
    Blocked

    Gdy dolar sie oslabi w ciagu najbliższych kilku lat, a tak bedzie to dywidendy z asbisu w dolarach przestana byc dla nas korzystne. Ja bym go na dlugo np teraz nie wziął.

  • #12372

    Nieuk
    Blocked

    @Łukasz,

    Wyjątkowo się z Tobą nie zgodzę. Sam nominał jednej akcji Asbisu w $ jest niski, więc nominał dywidendy będzie podobny. Poza tym z tego, co się orientuję-decyzja co do wypłaty kolejnej zaliczki co do wypłaty w tym roku będzie jeszcze podjęta.
    Poza tym spółka dokonuje skupu akcji własnych i ja wolałbym, żeby tutaj zostały podwyższone widelki ilościowe i cenowe skupu. Teraz spółka nie może dokonywać skupu, bo jest okres zamknięty przed publikacją raportu (raport ukaże się 6 listopada). Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, bo na koniec II kw. miała 30 mln USD na kontach, więc ich stać na to.

    @Prezesie,

    Cypr dobrze żyje z byłymi krajami ZSRR, bo piora pieniądze w bankach na Cyprze-więc to ryzyko nie jest takie duże;) To tak pół żartem trochę oczywiście. Domyślam się, że chodziło Ci też o ryzyko walutowe.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #12376

    elendix
    Blocked

    @Łukasz: Akurat słaby dolar w przypadku Asbisu oznacza lepsze wyniki finansowe (spółka kupuje przede wszystkim w USD i EUR, a sprzedaje w różnych walutach, też m.in. RUB, UAH, KZT itd). Poniżej cytat z raportu rocznego:

    Naszą walutą sprawozdawczą jest dolar amerykański. W 2018 roku w tej walucie denominowanych było około 30% naszych przychodów, podczas gdy pozostała część denominowana była w Euro, rosyjskim rublu (RUB), ukraińskiej hrywnie (UAH), kazachskim tenge (KZT) i innych walutach, w tym również powiązanych z Euro. Większość naszych zobowiązań z tytułu dostaw i usług (około 80%) denominowanych jest w USD.
    Ponadto, w USD denominowane jest około połowy naszych kosztów operacyjnych, podczas gdy druga
    połowa denominowana jest w Euro i innych walutach, w tym powiązanych z Euro. W rezultacie na
    raportowane wyniki wpływają zmiany kursów wymiany, w szczególności USD do Euro i innych walut krajów, w których działamy, wliczając: rubla rosyjskiego, rywnę ukraińską, koronę czeską, polskiego złotego, chorwacką kunę, kazachskie tenge i forinta węgierskiego.

    Także im słabszy dolar, tym tak większa potencjalna korzyść z różnic kursowych (aprecjacja należności) i krótkoterminowych korzyści z opóźnienia w dostosowaniu cen sprzedaży (możliwe, że część jest indeksowana w dolarach, ale część na pewno jest dla danego okresu stała w walucie lokalnej co przy deprecjacji dolara daje ekstra marżę). A to, że dywidenda wyrażona w złotówkach będzie nieznacznie niższa… przesadnie bym się nie przejmował, jak zysk netto wzrośnie np. o 20-30% ;-)

  • #12377

    Łukasz
    Blocked

    Przyjmuje zatem Wasze argumenty :) spojrzalem zbyt krotkowzrocznie na to wychodzi. Dzięki
    Ps jedynie Nieuk dopytam. Bo w cdrl nie podoba Ci sie, ze robia i interesy na bialorusi a w asb Ci kierunek wschodni nie przeszkadza? Bo dla mnie c/z spolki działajacej na tym rynku zawsze bedzie nizszy przez ryzyko geograficzne nazwojmy to i nie porownywalbym go z c/z spolki dzialajacej w eu, pl czy usa.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Łukasz.
    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Łukasz.
    • #12392

      Nieuk
      Blocked

      To całkiem dwie inne branże i na pewne wskaźniki wyceny trzeba faktycznie patrzeć inaczej. A w CDRL nie podobało mi się, że przejęli zadluzona spółkę, która działa na jednym rynku (niby ma to dac spore wejście na rynek rosyjski, ale nie wydaje mi się). Prędzej Putin najedzie na Białoruś niż Buslik stanie się potęgą w Rosji;)

      Poza tym Asbis działa tam na wielu rynkach, więc mocno dywersyfikuje ten Wschodni kierunek.

      Pozdrawiam i dobrych snow zycze;)

  • #12388

    Łukasz
    Blocked

    I jeszcze jeden problem z dywidenda w dolarach to powiem tym co moze nie wiedza, ale chociazby w ing maklerskim dywidenda ta jest przeliczana po kursie bankowym z prowizja 6 proc i potem samodzielnie jeszcze trzeba odliczyc podatek 19 proc w pit. Nie wiem jak w innych bm ale to moze miec dla kogos znaczenie przed podjeciem decyzji o kupnie.
    Ps to nie post usprawiedliwiajacy moje niedouczenie o spolce, nadal bije sie w piers, ze nie sprawdziłem tego o czym pisal Nieuk i Elendix, takze tu przyjmuje argumenty.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Łukasz.
    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Łukasz.
    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Łukasz.
    • #12393

      elendix
      Blocked

      @Łukasz: To akurat prawda, to upierdliwe. Jak mamy konto maklerskie podpięte pod rachunek w PLN, to bank sam przelicza dywidendę po swoim kursie (ja mam konto w mBanku i nie jest on bardzo zbrodniczy, ale nadal), a 19% podatku PIT-38 powinno się rozliczać po kursie NBP’u…

      Więc faktycznie, efektywnie zdarza się że stopa podatku od dywidendy będzie nie 19%, a np. 22%… warto również dodać, że trzeba samemu to wyliczyć, wiedzieć w jakiej rubryce PIT-38 wpisać, a na koniec jeszcze samemu zapłacić… ktoś odetnie co większą dywidendę, potem pomyli się w obliczeniach i pah – Urząd Skarbwy na karku…

      Dla wielu to mogą być powody by w ogóle nie inwestować w spółkę, ale tak szczerze – jaką różnice robi Ci podatek 22%, a nie 19%, jak DY (netto!) przekracza 10%? Dla mnie to trochę szukanie dziury w całym ;-)

  • #12396

    Nieuk
    Blocked
  • #13349

    Prezes
    Keymaster

    Do analizy Asbisu została dodana analiza techniczna zespołu gpwatak

    Asbis – jest dobrze a będzie jeszcze lepiej ?

  • #13357

    Łukasz
    Blocked

    Ktoś mi tu kiedyś pisał na forum (chyba Marksman, przepraszam jeśli mylę), że nie rozumie na czym polega używanie wskaźnika AD (akumulacja/dystrybucja). Proszę zobaczyć na wykres dzienny Asbisu z tej analizy GPW attack. Szukamy na nim dywergencji do zachowania kursu i tutaj to ładnie widać. Od świecy zaznaczonej nr 2 mamy osuwanie się kursu, aż do wybicia, a niżej na wskaźniku AD widzimy wzrost tego wskaźnika. To jest ta właśnie dywergencja, której się powinno szukać, a następnie po wybiciu trzymamy się tego wskaźnika. Dopóki utrzymuje się wysoko jest okej.

  • #13709

    Prezes
    Keymaster

    Zaczyna się sprawdzać to co napisałem w tej analizie https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/asbis-jest-dobrze-a-bedzie-jeszcze-lepiej/
    Napisałem że oczekuję w 4 kwartale 6 mln usd czyli zysk za 12 miesięcy wyniósłby 13,2 mln usd – a zarząd podał w prognozie przedział 13-14 mln usd.

    Zarząd podnosi prognozy zysku i przychodów http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34653009,asbisc-enterprises-plc-36-2019-podwyzszenie-prognozy-wynikow-finansowych-na-2019-r

    Pierwotnie, w raporcie bieżącym nr 8/2019 Spółka prognozowała, że w 2019 roku osiągnie:

    – Przychody ze sprzedaży na poziomie pomiędzy 1,70 mld USD a 1,90 mld USD,

    – Zysk netto po opodatkowaniu na poziomie pomiędzy 8,5 mln USD a 10,0 mln USD.

    Po korekcie, Spółka prognozuje, że w 2019 roku osiągnie:

    – Przychody ze sprzedaży na poziomie pierwotnej prognozy,

    – Zysk netto po opodatkowaniu na poziomie pomiędzy 13,0 mln USD a 14,0 mln USD.

    To oznacza, że Spółka zamierza osiągnąć zysk netto po opodatkowaniu za 2019 rok wyższy o około 40% od pierwotnej prognozy.

    Podwyższenie prognozy wyników finansowych wynika ze:

    • wzrostu sprzedaży wyżej marżowych produktów i rozwiązań zarówno w zakresie dystrybucji z wartością dodaną (VAD) jak i produktów Apple,

    • niższych niż zakładano kosztów finansowych,

    • niższych niż przewidywano kosztów operacyjnych.

  • #13710

    Nieuk
    Blocked

    Super info, piękna sesja. Obroty robią wrażenie…Może jakaś ekstraordynaryjna dywidenda?:)

    Ps. Rainbow też extra:)

  • #13713

    luki_bak
    Blocked

    Asbis po 3,08 :) ładnie idzie
    Wziąłem pakiecik po 2,90
    Przed dzisiejszym info celowalem w 2,65 ale chyba można o takiej cenie pomarzyć teraz

    • #13715

      Prezes
      Keymaster

      Stałem na 2,865 aby dobrać i niestety nie weszło :-(

      Swoją drogą to dziwię się analitykom że po wynikach za 3 kwartał nie doszli do podobnych wniosków jak ja że 4 kwartał (1 i 2 kwartał też powinien być mocny) będzie rekordowy, można było to wyliczyć. Teraz większość odkupuje 15% wyżej ale to oczywiście nie mój problem.

      • #13718

        elendix
        Blocked

        @Prezesie: Identyczna sytuacja była z raportem rocznym za 2018, pisałem o tym już kilka razy (choć chyba na forum zamkniętym) – ta spółka widać tak ma (jakiś „underlying” pesymizm, „póki nie zobaczę to nie uwierzę” itd) i z jakiegoś powodu potwierdzenie dobrych wyników, które można było wcześniej założyć z bardzo wysokim prawdopodobieństwem jest bardzo pozytywnie odbierane, jakby rynek faktycznie się ich nie spodziewał…

  • #13714

    elendix
    Blocked

    Widzisz Prezesie, obywaj mieliśmy rację (lub „nosa”) ;)

    (Ty w analizie, ja z kolei pisałem w tym wątku jeszcze w październiku, po publikacji informacji nt. wrześniowej wielkości sprzedaży „A fundamentalnie też jest nieźle… wrzesień sprzedażowo rdr tylko 11% gorszy, a powinny im istotnie spaść koszty sprzedaży i sprzedaż niskomarżowych produktów… nie zdziwiłbym się, jakby wynik netto był lepszy za 3Q19, niż 3Q18…„)

    Swoją drogą, technicznie też chyba nieźle to wygląda – jeśli można było mówić o jakimś średnio-terminowym trendzie spadkowym, to został chyba porządnie wyłamany :)?

    • #13717

      Prezes
      Keymaster

      Dynamiki spadku przychodów spadają i jeszcze oczekuję że październik będzie z 5% spadkiem. Listopad płaskie a grudzień +5%. Podobno dobrze nowe „srajfony” się sprzedają a to dobrze wróży i wynikom Eurotela :-)

      • #13720

        elendix
        Blocked

        W ogóle sądzę, że współpraca z Apple to była dobra decyzja (to i w kontekście Eurotela i Asbisu i w ogóle) – może nie w kwestii zyskowności, czy osiągania nadzwyczajnych marż, ale jakiegoś prestiżu (dystrybutor współpracujący z „Gigantem z Cupertino” to „powinien być co najmniej solidny dystrybutor„) i przede wszystkim bezpieczeństwa (praktycznie zerowa szansa, że zapasy ulegną szybkiej utracie wartości, albo że na jakimś rynku zupełnie się nie przyjmą, a duży potencjał „pozytywnego zaskoczenia” jak jakiś model zostanie dobrze odebrany).

        A same telefony Appla – jakkolwiek już nie zachwycają, jak pierwsze modele za Jobsa (w tym słynna „czwórka”), czy jeszcze ostatnio IPhone X (sam używam, moim zdaniem świetny, wyprzedzający w wielu aspektach konkurencję model – przynajmniej w czasie swojej premiery), tak nadal są relatywnie niezawodne, długo-żywotne i po prostu wygodne w obsłudze (zasługa iOS), więc popyt na nie powinien się raczej utrzymywać :)

  • #13716

    Nieuk
    Blocked

    Wszystko ponad 3 zł na koniec sesji-przełamanie oporu, co implkowac będzie fala wzrostowa i to być może olbrzymią. To wszystko jest potwierdzone obrotami na bardzo wysokim poziomie.

  • #13722

    Prezes
    Keymaster

    Ze stooq o Asbis technicznie
    https://stooq.pl/mol/?id=7514

  • #13867

    Nieuk
    Blocked
    • #13869

      Prezes
      Keymaster

      Nawet mnie nie denerwuj, liczyłem na 5% spadek przychodów i na spadek kursu – ale się przeliczyłem :-(

  • #13871

    Nieuk
    Blocked

    Przykro mi:P Też jestem w szoku. Dzisiaj raczej szykuje się testowanie maximow rocznych. Raport z gatunku „petarda”.
    A najlepsze jest przecież to, że marże mają wyższe.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #13874

    Nieuk
    Blocked
    • #13876

      Prezes
      Keymaster

      Szybkie 20 groszy dzisiaj wpadło na Asbis, mała część zostaje -:)

  • #13877

    Nieuk
    Blocked

    Gratulacje Mr.Spekulancie:) Myślę, że powinieneś rozszerzyć swoją działalność i otworzyć drugi portal: http://www.analizyspekulanta.pl haha:)

  • #13879

    Prezes
    Keymaster

    Nie długo będą duże zmiany w „mojej działalności” więc się dowiecie.

    Mnie cieszy że spółki blogowe czyli te których przeprowadzona była rzetelna analiza poprawiają wyniki – pisałem wielokrotnie że jak będą lepsze wyniki to i inwestorzy dostrzegą.
    Dzisiaj na całej GPW spółki które są w wirtualnych portfelach są na rocznych maksimach, nie ma innych na rocznych maksach

    edit: jeszcze jedna rzecz, zauważ że wiele z tych spółek gdy kursy były 20% niższe nie miały prawie żadnych obrotów, nikt się nimi nie interesował, obecnie jak widać obroty są blisko 100 tysięcy złotych i zainteresowanie inwestorów wzrosło. Teraz w zasadzie powinno się sprzedawać a nie kupować ale z koniem się nie można kopać (jak na VRG).

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Prezes.
    • #13891

      elendix
      Blocked

      @Prezesie: To mocno zachowawcze myślenie. Ja sam na swoich błędach się nauczyłem, że jak spółka jest solidna i rośnie (tzn. jest potencjał na poprawę wyników, na co sam często zwracasz uwagę) to takie skracanie pozycji – realizacja zysków często okazuje się być też ich podcinaniem… Robiłem tak na Beneficie (i niestety wysiadłem duuużo za wcześnie), kiedyś CDR i częściej żałowałem, aniżeli trafiałem „górkę” (co dosyć zabawne, na CDR akurat się udało, ale niestety nie wykorzystałem korekty by wrócić)…

      Jest takie bardzo mądre powiedzenie sprawdzające się na giełdzie… jak coś mocno już urosło, to nie znaczy że nie może urosnąć bardziej, a jak coś bardzo spadło, to nie znaczy że nie może spaść bardziej… innymi słowy, spółka 4x przewartościowana jak spadnie -50%, to nadal będzie 2x przewartościowana… a ludzie mają często taką myślenie, często kończące się łapaniem spadających noży, że jak coś mocno spadło, to cena jest już atrakcyjna – i w drugą stronę, że jak mocno wzrosło, to cena jest atrakcyjna do sprzedaży… ;)

      PS. Gratulacje blogowego portfela, trzeba przyznać, że robi wrażenie! (mimo że sam nigdy nie byłem wielkim fanem Delko) Choć myślę, że stałych czytelników te wyniki szczególnie nie zaskoczyły (bo już od dawna mają o Tobie, jako o inwestorze i osobie analizującej spółki, bardzo dobre zdanie), ale może przyciągną one nowe osoby :)

      • #13893

        Prezes
        Keymaster

        Z tym np. Asbisem to dzisiaj było tak. Mam ogólnie jakąś pozycję (niezbyt duża bo nie udało sie dobrać w cenie którą chciałem) już wcześniej otwartą i ona pozostaje. Dzisiaj udało sie kupić 1000 akcji po 3,05 i je sprzedać po 3,25 – wpadło równo 200zł – to jest strzał które lubię (szybkie wejście i wyjście). Jednak fundamenty się nie zmieniają, widzę potencjał więc główna pozycja pozostaje.
        Czekam aby mocniej zwiększyć na poziomie 3zł ale czy tyle spadnie to nie wiem (może dobiorę po 3,05, nie wiem). Teraz miesiąc spokoju do następnych dobrych informacji więc kurs może się cofnąć, chyba że w paradę wejdzie dm boś i podniesie reko na wyżej to wtedy kurs znowu mocno w górę odjedzie.

        • #13896

          elendix
          Blocked

          A, chyba że tak :)

          Czyli to taki day-trading ale z mocnym podłożem fundamentalnym (w razie czego, nie ma dramatu zostać z takimi akcjami na dłużej); w takim razie ja też lubię takie transakcje! Choć zwykle trzymam je dłużej niż jeden dzień (albo ujmując to trochę inaczej, raczej unikam daytradingu z uwagi na koszty transakcyjne i jak już wchodzę spekulacyjnie to z trochę dłuższym horyzontem, i oczekiwaną stopą zwrotu powyżej +10%). Inna sprawa, że mi spekulacja wychodzi mocno różnie, więc może nie powinienem się wypowiadać… (͡ ° ͜ʖ ͡°)

  • #13884

    Nieuk
    Blocked

    Mówisz, że szykujesz nam niespodziankę na święta:)
    Dokładnie Prezesie-nie ma co się kopać z koniem. Ja często powtarzam: trend is my friend. Straty trzeba ucinać szybko a zyskom pozwolić rosnąć. To jest trudne do zastosowania w praktyce aczkolwiek wykonalne. Czasami można zagrać kontrariańsko, ale to powinno być wyjątkiem od reguły a nie regułą.

    Żałuję Eurotelu…ale może tam mi się uda jeszcze „wcisnąć” w trend. A Delko jakoś nigdy nie było w obszarze moich zainteresowań.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #13907

    Prezes
    Keymaster

    W kontekście rosnące kursu Asbisu po cichutku rośnie sobie konkurencyjne AB (ABE). Wycena niska, w poniedziałek wyniki więc warto obserwować, gdyby okazały się lepsze r/r na poziomie przychodów i marż to można myśleć wtedy o inwestycji.

  • #13957

    Nieuk
    Blocked
  • #14266

    Prezes
    Keymaster

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34729614,asbisc-enterprises-plc-38-2019-decyzja-rady-dyrektorow-o-wyplacie-zaliczki-na-poczet-dywidendy-za-2019-rok

    Około 22 groszy chcą zaliczki na poczet dywidendy (stopa 7% ) czyli tak jak liczyłem nawet 15% może być dywidendy z tą którą wypłacą bo raporcie rocznym. Znowu będzie pompka w górę i znowu człowiek nie jest zapakowany pod korek (a wszystko prawie przewidział i nie zareagował :-(

  • #14267

    Nieuk
    Blocked

    Szkoda Prezesie, że nie kupiłeś:/ Przecież cały czas ją monitorujesz. Dobre mialem przeczucie, że będzie kolejna zaliczka. Naprawdę z Asbisu robi się big star polish stock exchange:)

    • #14268

      Prezes
      Keymaster

      Ja mam ale powinienem mieć przynajmniej 5 razy akcji – lipa.

      Ailleron fajny raport pokazał, muszę go przeanalizować bo tam może być przełamanie w wynikach i kursie (sygnał kupna poszedł).

  • #14866

    Prezes
    Keymaster

    Ale pięknie Asbis dzisiaj ktoś zbiera, kurs jest na wieloletnich szczytach licząc odcięcia dywidendy.

  • #14868

    Nieuk
    Blocked

    Sky is the limit haha:)

  • #14872

    elendix
    Blocked

    A jak w czwartek dywidenda (a dokładniej zaliczka -> ponad 20gr/akcja) wpadnie na konta, to pod koniec przyszłego tygodnia może pojawić się kolejna fala popytowa ;-)

    • #14873

      Prezes
      Keymaster

      Odnoszę wrażenie że po wezwaniu Orlena na Energę duży kapitał zaczął opuszczać wszelkich „narodowych czempionów” i wędrować na prywatne/mniejsze spółki. Gdyby tak było to mi to nawet pasuje bo czempionów nie inwestuję.

  • #14874

    Nieuk
    Blocked

    „Narodowi czempioni” – też fajne określenie wymyślili:D Biorąc pod uwagę co rząd robi ze spółkami skarbu panstwa, to powinni nazwać te firmy bardziej „oldschoolowo”- np. przodownicy ustroju gospodarczego :)

    A na Asbisie zmiana kodu na 4 z przodu będzie szybciej niż nam się wydaje…

  • #14875

    elendix
    Blocked

    Ja nie mam nic przeciwko… ;-)

    To jedna z moich większych pozycji, do niedawna ok. 10%, teraz już ponad 1/8 całego portfela (w wyniku aprecjacji, szersów nie dokupowałem) :D

  • #14887

    Łukasz
    Blocked

    Warto spojrzeć na oba wykresy na Asbisie zarówno ten na stooq z odciętymi dywidendami (tam sky is the limit), ale i ten bez dywidend https://www.topstock.pl/stock/company/ASB gdzie widać mocną strefę oporową w rejonie 3,40 zł (od której teraz chwilowo znów się odbił) i 3,70. Mam nadzieję, że sprawnie sobie z nimi poradzi tym razem, ale nie jest tak, że nie ma wyzwań przed kursem.

    O dziwo nawet na Bankierze wszyscy zgodni :D Tam nawet 8 z przodu widzą.

  • #14888

    Nieuk
    Blocked

    @Łukasz,

    Ja patrzę w zankomitej większości na wykresy z odcietymi dywidendami i to się po prostu sprawdza…Ja nie bez przyczyny napisałem o 4 zł, bo moim zdaniem tamm jest najbliższa strefa oporowa. Inna sprawa-to bardzo ważne były wolumeny w przedziale 2.7-3 zł. Dla mnie to była swoista strefa akumulacyjna odwracająca trend. Takie zjawiska rzadko się obserwuje ale są praktycznie gwarantem potencjalnej hossy na walorze.

    • #14889

      Łukasz
      Blocked

      Jasne, sam mam akcje i liczę na to samo, ale jak kurs odbija się na wykresie bez dywidend 3x w ciągu 3 lat od wąskiej strefy 3,40 zł to chyba trzeba przynajmniej zauważyć ten poziom. Pozytywne jest to, że gdyby faktycznie był tam mocny opór to dobrze, że kurs ciasno zrobił nawrót pod samym poziomem, a nie spadł gdzieś głębiej. Takie dwie świece high bar dobrze wróżą, bo impet ma i wolumen trochę przyrósł na nich.

  • #15109

    Łukasz
    Blocked

    Asbis potwierdził, że reaguje też na strefy podaży i popytu z wykresu bez odcięcia dywidend. https://www.topstock.pl/stock/company/ASB

    Dokładnie porusza się w tych strefach co pisałem wcześniej.
    Odbił się od strefy 3,65-3,70 i aktualnie został zebrany od wsparcia (poprzedniego oporu) strefy 3,40 zł.
    Jeśli strefa 3,40 nie zostanie przełamana kurs powinien zrobić drugie podejście na 3,65-3,70

    • #15110

      Łukasz
      Blocked

      Dodam, ze rowniez zwykle poruszam sie na wykresie z odcietymi dywidendami (ze stooq), ale w przypadku gdy na nim wychodzi duzy wolny zasięg kursu, chyba warto spojrzec na ten bez odciecia. Nie lubie fibo, w ogole mnie to nie przekonuje i wole spojrzec na to, tutaj jakby to sie sprawdziło

  • #15112

    Prezes
    Keymaster

    Na stockwatch jest z wczorajszego ranka AT i oczekiwali wzrostu do 3,82zł, później korekty (można zakładać że właśnie trwa i ich scenariusz się realizuje) a gdyby następnie kurs pokonał 3,82zł to wzrost możliwy do 5,80zł. Oscylatory były mocno wykupione dlatego mogło wystąpić lokalne przesilenie.

  • #15114

    Prezes
    Keymaster
  • #15117

    Łukasz
    Blocked

    Glowa z ramionami na interwale 2h, mozliwy zasieg 3,30 zl krotkoterminowo.

    • #15118

      Prezes
      Keymaster

      I tam czekam :-)

      Dzisiejsza informacja pozytywna, przed nami 3 kwartały lepszych wyników (przynajmniej ja na to liczę).

      • #15127

        Łukasz
        Blocked

        Tez licze, ze cos wpadnie ? ja niedużo więc na pewno starczy dla nas obu ?

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.