"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Ambra

Home Forums Forum Ambra

This topic contains 60 replies, has 15 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2505

    Prezes
    Keymaster
  • #5649

    Prezes
    Keymaster

    Ambra opublikowała wyniki za 3 kwartał ich roku obrotowego i w zasadzie trafiłem w punkt bo oczekiwałem 0 zysku a jest trochę gorzej niż oczekiwałem bo 0,224 mln straty przy 0,718 mln rok wcześniej, przychody natomiast wzrosły o 9%.

    W zasadzie nie będę opisywał a wkleję istotne części raportu

    Generalnie z wyników jestem zadowolony choć jak każdy wolałbym aby zawsze były lepsze r/r, trwałej poprawy oczekuję już od obecnie trwającego kwartału gdyż pozytywnie wpłynie efekt świąt jak i wejdą już do sprzedaży wina z udanych zbiorów 2018 roku.
    Ze względu na spadki na giełdach i jednak gorsze wyniki r/r spodziewam się że kurs może w najbliższych miesiącach spaść 5-10%.

  • #7911

    Prezes
    Keymaster

    Dosyć optymistyczny wywiad z prezesem spółki który oczekuje poprawy wyników w nowym roku obrotowym na każdym poziomie
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33645935,ambra-zaklada-poprawe-wynikow-finansowych-w-roku-obrotowym-2019-2020-wywiad

  • #8070

    MarcinG
    Blocked
  • #8071

    Prezes
    Keymaster

    Jest reko dla Ambry z 50% potencjałem wzrostu http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33678719,millennium-dm-rekomenduje-kupuj-ambre
    W mojej ocenie niedoszacowali zysk za ostatni kwartał, co do kolejnych lat to zgoda z mojej strony :-)

  • #8073

    Nieuk
    Blocked

    Ambra to świetna spolka. Korektę trzeba wykorzystać do.akumulacji.Mało jest takich spolek na bananówce…

  • #8075

    Nieuk
    Blocked

    Dobre pytanie, bo ta spółka jest w permanentnym trendzie wzrostowym…Po prostu gwiazda…Inaczej się tego podmiotu nie da nazwać…

  • #8077

    Prezes
    Keymaster

    W najbliższych dniach będzie rekomendacja Ferro z tego samego programu wsparcia co Ambra. Od poniedziałku kurs będzie odcięty o dywidendę więc jak ktoś myślał o kupnie Ferro to może rozważyć kupno. Reko będzie robił dm boś, oczywiście nie ma pewności że będzie pozytywne.
    Moje podejście do waloru jest pozytywne :-)

  • #8078

    Nieuk
    Blocked

    Ferro to znakomita spolka. Trochę jak porównanie jak z Ambra. Porównanie jest adekwatne.

    • #8079

      Prezes
      Keymaster

      Co Ty tak się ostatnio wszystkim zachwycasz? Jakaś Cię melancholia chyba owładnęła?

  • #8080

    Nieuk
    Blocked

    No trochę tak…Melancholia to dobre ujęcie tematu…A Trochę sentymentalny jestem…

    • #8093

      Łukasz
      Blocked

      Pozdrawiam z tej Ukrainy co pisaliśmy :-) slabo z netem ale jak juz jest to aż miło tak o ferro i ambrze poczytac przed weekendem. Pozdrawiam

      • #8094

        Prezes
        Keymaster

        Tylko uważaj aby Cię zielone ludki nie porwały.

  • #8095

    Nieuk
    Blocked

    Haha:) DObre:) To mi nie grozi:)

  • #8659

    MarcinG
    Blocked

    Nie wiem czy jest tam coś ciekawego, bo nie mam dostępu, ale pewnie kilka osób zainteresuje:

    https://www.sii.org.pl/13056/aktualnosci/newsroom/dobre-perspektywy-rozwoju-ambry-nie-dotyczy-to-jednak-wszystkich-segmentow.html

    • #8680

      Prezes
      Keymaster

      Nic odkrywczego w ich analizie nie ma co warto byłoby napisać. Napisali o sezonowości, o perspektywach (Wielkanoc przyniosła bardzo dobrą dynamikę, że rynek rośnie o ok. 5-7% rocznie, że spodziewają się nowy rok obrotowy będzie lepszy na każdym poziomie rzis niż poprzedni), spadający cydr w Polsce (ostatnio kilka razy piłem cydr z dodatkiem miodu Ambry i bardzo dobry).

      • #8704

        nth

        Też jestem fanem ambrowych cydrów (niefiltrowany!), ale obawiam się że we dwóch z Prezesem im tego biznesu nie pociągniemy.

        Ambra od jakiegoś czasu szuka pomysłu na wyjście poza swój główny biznes: cydry niestety nie wyszły, teraz próbują z winami bezalkoholowymi i napojami winopochodnymi np. Fizzante, ale tu też nie wróżę sukcesu bo tegoroczne wakacje wygrają piwa 0% i radlery (taka moda, nawet Tymbark w to wszedł). Ciekawie może wyglądać sprawa z winami z upraw ekologicznych (wysoka marża) i oczywiście trzymam kciuki i śledzę mocno whisky

        • #8706

          STAT1
          Blocked

          Wygrywają inne produkty, bo Polacy to motłoch i kupują ścierwisko z promocji „kup 3 zapłać mniej”, bo jest tańsze i więcej zgodnie z paremią „sponiewierać ma, a nie smakować”… Nie jestem miłośnikiem cydru, ale dobre wina lubię, tak samo jak piwo z Czech, a nie np. to śmietnisko jakie importujemy pod marką Budweiser! Takich przykładów jest więcej.

          Polecam jednak przeanalizować wyraźnie to co mówił o gustach smakowych Prezes Ogór i jego wiara, że w miarę jak społeczeństwo będzie się bogacić (i KSZTAŁCIĆ z picia biorąc przykład chociażby od Francuzów) to będą szukać lepszych alkoholi i Ambra chce na tym korzystać, być pierwsza na rynku. Poza tym koszty jakie ponieśli na produkcję i promocję cydru już dawno ponieśli i jakoś nie przeszkodziło to w poprawie wyników.

          Spokojny bet. ŁD.

        • #8707

          Prezes
          Keymaster

          Fizzante to wczoraj piłem (4,5% to jak piwo), ostatnio jak kupuję jakiś lekki alkohol to szukam produktów Ambry, wspieram wyniki. Oni mocno weszli w alkohole premium np. Baczewski (drogi bo butla ok. 150zł) ale smaki podobne do tych po 25zł.
          O Ambry wyniki jestem spokojny, kiedyś prezes mówił że oni będą chcieli utrzymywać stałe marże a przy rosnących przychodach zyski powinny rosnąć.

          • #8709

            nth

            Nie chciałem zabrzmieć tak pesymistycznie :)
            Wina trzymają się dobrze i też oczekuję stabilnych dobrych przychodów

  • #10084

    anti
    Blocked

    Szykują się słabsze zbiory winogron, są już szacunki:
    https://winenews.it/en/harvest-2019-16-46-million-hectolitres-estimates-by-unione-italiana-vini-assoenologi-and-ismea_398394/
    https://www.thelocal.fr/20190902/fires-droughts-and-frost-have-badly-damaged-frances-wine-harvest

    Wygląda na to że zbiory będą nieco niższe od kilkuletniej średniej (ale i tak dużo lepsze niż bardzo słaby rok 2017). Pozytywne jest to, że obecne ceny wina są niskie, Ambra powinna na tym korzystać jeszcze przez parę kwartałów:
    https://winenews.it/en/harvest-the-biggest-concerns-are-prices-and-market-pressures_398035/

    „[…] prices especially of lower ranges and table wines have been falling for a long time compared to 2018 (which had already recorded a big drop in prices after the very scarce 2017 grape harvest, ed.), registering crashes of even -40% and more, in some cases.”

    • #10088

      Prezes
      Keymaster

      Odrobinę mam obawy o Ambrę bo analitycy przewidują że miniony kwartał był gorszy r/r i gdyby się to sprawdziło to kurs z pewnością by spadł. Na szczęście wyniki wg zarządu mają być lepsze od trwającego kwartału a do tego kurs wybił się w tym tygodniu z konsolidacji.

      • #10090

        anti
        Blocked

        Ja zakładam, że wyniki będą ok, chociaż mogę się mylić. Zresztą w Ambrze głównie liczy się 4 kwartał (kalendarzowy) i myślę, że będzie dobrze.
        Za jakiś czas powinno być też info o dywidendzie, pewnie ok. 4-5%, zawsze dodatkowy czynnik wspierający kurs.

  • #10154

    stanczi
    Blocked

    Jeśli miałby sprawdzić się dość pesymistyczny scenariusz analityków (gorszy kwartał r/r), to spółka moim zdaniem będzie po prostu droga. P/E powyżej 13, czyli poziomy z końca 2013 i przełomu 17/18, gdzie w kolejnych okresach następowały dość solidne korekty. Dywidenda i perspektywa systematycznego wzrostu kuszą, ale osobiście uważam, że nie jest to dobry moment na otwieranie pozycji. Pytanie, czy ostatnie wybicie, nie jest grą pod duże zaskoczenie.

  • #10381

    Player1
    Blocked

    Ambra analizuję zagraniczną akwizycję na rynku dystrybucji win premium, a jej finalizacja może nastąpić w roku obrotowym 2019/2020 – poinformował PAP Biznes prezes spółki Robert Ogór.” Analizujemy zagraniczną akwizycję na rynku dystrybucji win premium. W Polsce w ramach Centrum Wina nabyliśmy kompetencje, które możemy rozwijać na zagranicznych rynkach” – powiedział prezes.

  • #10523

    Mudmen

    Jak tam nastawienie do wyników?
    W przyszły czwartek mają zostać ogłoszone wyniki roczne i trochę się obawiam korekty jeśli będą niezadowalające. Tym bardziej, że po ostatnich wzrostach miejsca na korektę jest sporo.

  • #10529

    Mudmen

    Dzięki, przeoczyłem ;)

  • #10708

    tomekgchm
    Blocked

    Rekomendacja zarządu – dywidenda 70gr, tyle ile zakładałem. Ciekawe jakie jutro wyniki, jeśli okażą się gorsze od oczekiwań to jest z czego spadać.

  • #10710

    kurekq

    Dywidenda 2gr większa niz ostatnio a zatem obietnica zwiekszajacej sie dywidendy została spelniona. Nawet jesli dojdzie do korekty teraz w srednim terminie to nie sadze by zeszlo ponizej 16.

  • #10716

    robcio
    Blocked

    dla mnie utrzymanie polityki dywidend (minimalnie ale wyższa niż rok wcześniej) jest dobrą wróżbą jeśli chodzi o wyniki, bo na logikę jak zysk byłby żaden to o dywidendzie by nie było albo gdzieś po wynikach starali się przekonać akcjonariuszy, że ok będzie ale mniejsza…

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  robcio.
    • #10718

      Łukasz
      Blocked

      Niby tak a niby nie…payout ratio zdarza się powyżej 100 proc zysku wcale nie tak rzadko. Spółka może wypłacić dywidende z kapitału zapasowego.

      • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Łukasz.
  • #10722

    Prezes
    Keymaster

    Z tego co widzę to zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki w ostatnim kwartale był niższy o 0,8 mln r/r i o tyle samo lepszy od prognozy analityków millenium z ich rekomendacji. Przychody mocny wzrost. Jak poczytam to parę zdań napiszę.

    Jak uporam się z problemami z kompem to wrzucę tabelkę z samym czwartym kwartałem aby zobaczyć co tam faktycznie zarobili.

    Nie mogę uruchomić w kompie excella ale na szczęście jest wyszczególniony 4 kwartał w raporcie.

    Ja widać powyżej dynamiki przychodów +16%, zysku brutto ze sprzedaży +19% czy zysku ze sprzedaży +132% są bardzo ładne i prawidłowe. Wynik ostateczny został mocno zepsuty przez dużo gorsze pozostałe przychody i koszty operacyjne łącznie aż o 4,5 mln. Na chwilę obecną nie wiem czy to wynika z MSSF 16 czy z jednorazowych zdarzeń księgowych (rok temu mocno na plus w tym roku mocno na minus) – postaram się poszukać ale wymaga to przeszukania kilku raportów więc sporo czasu.
    Generalnie jeśli okaże się że były to operacje w miarę „jednorazowe” to wyniki ocenić należy pozytywnie.

    Podoba mi się szczególnie poniższy rysunek pokazujący o ile mnie pije się wina w Polsce, potencjał wzrostu sprzedaży jest ogromny

  • #10729

    Prezes
    Keymaster

    Poszukałem trochę w poprzednich raportach i wychodzi mi że w 4 kwartale zdarzenia jednorazowe obniżyły wynik jednostki dominującej o 0,8 mln a rok wcześniej podniosły wynik o 2,9 mln – łączna różnica z tego tytułu to 3,7 mln (3 mln netto można przyjąć). Gdyby nie jednorazowe operacje (to twierdzenie zarządu) to zysk wyniósłby ok. 4,6 mln przy 2,41 mln rok wcześniej (90% wzrostu).
    Wyniki i perspektywy oceniam pozytywnie i nie widzę powodów do sprzedaży akcje a ewentualną korektę myślę że warto wykorzystać do dobrania trochę akcji (w blogowym portfelu).
    W 1 kwartale roku obrotowego poprzedniego roku nie było zdarzeń jednorazowych a w 2 kwartale było -3,3 mln więc baza jest niska i przynajmniej do tego czasu warto trzymać akcje bo jeszcze niskie surowce roku 2018 będą pomagały osiąganym marżom.

  • #10773

    Prezes
    Keymaster

    O 10:00 dzisiaj jest czat z zarządem na https://strefainwestorow.pl/czaty-inwestorskie/20190920/ambra-robertogor-piotr-kazmierczak , pytania już można zadawać

  • #10774

    Prezes
    Keymaster
  • #11718

    anti
    Blocked

    Wrzucam linki do wywiadów z przedstawicielami spółki:
    https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20191007/ambra-chce-utrzymac-marze-i-rentownosc-w-roku-obrotowym-20192020-na
    https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20191007/ambra-planuje-kolejne-akwizycje-w-czechach-wywiad

    To na co zwróciłem uwagę – zarząd chce utrzymać rentowności na poziomie poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę bardzo udane zbiory winogron w 2018 (i co za tym idzie niższe ceny wina bazowego), miałem nadzieję na ekstra wyniki za drugą połowę roku kalendarzowego. Komentarz z wywiadu trochę ostudził mój zapał.

    • #11720

      Prezes
      Keymaster

      A to nie potrzebnie się ostudziłeś :-) Zarząd Ambry od kilku lat powtarza że chce na tych samych marżach sprzedawać a to jest dobra wiadomość. Oni regulują sobie wielkość upustów, jak są tańsze surowce to upusty są większe, jak surowce i waluty nie korzystne to upusty mniejsze. Zmierzam do tego że jeśli będą zwiększać przychody o 10% to jest szansa że zysk netto będzie im rósł z 15% rocznie – oczywiście możliwe są krótkotrwałe wahania ale ważne aby trend był utrzymany.
      Inna sprawa to czy spółka jest nisko czy wysoko wyceniana jak na obecne polskie realia giełdowe.

      • #11727

        anti
        Blocked

        Ok, może faktycznie trochę za bardzo szukam dziury w całym, Ambra ogólnie to świetna spółka. Mimo to ceny surowca mają jednak znaczenie, bo takie dostosowywanie cen sprzedaży pewnie też ma swoje granice. Gdzieś czytałem, że np. wprowadzenie podwyżek produktów trwa u nich ok. 2 kwartały, sądzę że tymi upustami nie chcieliby zbyt często i „ekstremalnie” manipulować.

  • #12027

    tomekgchm
    Blocked

    Będę w środę na walnym, czy ktoś z forumowiczów się wybiera?

  • #12319

    Prezes
    Keymaster

    Milleniu podał prognozę wyników za 1 kwartał roku oborotowego http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34446391,millennium-dm-ambra-prognoza-wynikow-kwartalnych-i-kwartal-2019-20
    Przewidują 8,7 % wzrost przychodów (ja 10%) a zysku netto wzrost o 23% (ja o 10%).
    Prognoza Millennium DM. Oczekujemy, że w I kwartale roku obrotowego 2019/20 dynamiki przychodów wyraźnie spowolniły po znakomitym IV kw.2018/19. Prognozujemy, że sprzedaż wzrosła o 8.7%, czyli cały czas 1-2 p.p. powyżej dynamiki rynku wina. Zakładamy, że marża brutto tylko nieznacznie (o 0.4 p.p.) była wyższa r/r, gdyż efekt podwyżek cen został zneutralizowany przez wzrost cen walut oraz początek podwyżek cen opakowań szklanych. Koszty SG&A, zgodnie z całorocznymi planami zarządu, powinny rosnąć tak jak sprzedaż. Nie zakładamy żadnych jednorazowych zdarzeń na poziomie pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych, natomiast koszty finansowe według naszych założeń zostały zawyżone przez różnice kursowe o ok. 0.5 mln PLN. Zysk netto według naszych prognoz wzrósł o 23%, jednak dla całorocznych wyników spółki kluczowy będzie bieżący kwartał. Spółka poda wyniki za I kw. 2019/20 w dniu 13 listopada

  • #12428

    Chertan
    Blocked

    30 października jest dzień dywidendy. Co prawda nie jest regułą, że po dywidendzie kurs spada, ale po takim rajdzie w górę jest to możliwe. Patrząc na Wasze wychodzenia też powoli wychodziłem z całości.

    • #12441

      anti
      Blocked

      Kiedyś na blogu 10 procent rocznie autor przedstawił ciekawą statystykę dot. zachowania kursu w okolicy odcięcia dywidendy:
      https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2015/05/jak-zachowuje-sie-kurs-akcji-w.html

      Główne wnioski:
      „Kupować najlepiej na ok. 2 miesiące przed lub 1 miesiąc po przyznaniu dywidendy. Wtedy cena jest statystycznie najniższa. (O ok. 2% niższa niż poziom wyjściowy).

      Sprzedawać najlepiej w bliskiej okolicy (plus minus kilka dni) dnia 0 czyli ostatniego dnia, kiedy sprzedając akcje nie otrzymamy dywidendy. Innymi równie dobrymi momentami na sprzedaż są 3 miesiące przed dywidendą (lub wcześniej) oraz 4 miesiące po dywidendzie (lub później).”

      Ja bym się nie obraził gdyby Ambra trochę spadła, to bym pewnie odkupił :P

      • #12450

        Prezes
        Keymaster

        Jeśli masz wykupiony abonament premium na biznesradar (od listopada rośnie do 299 zł) to tam w zakładce o dywidendach są zamieszczone statystyki jak zachowywały kursy przed i po dywidendzie.
        Dla Ambry tak to wygląda

  • #13477

    Prezes
    Keymaster

    Patrząc na opublikowane wyniki w stosunku do r/r i szacunków PAP jest znacznie lepiej
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34615163,wyniki-ambry-w-i-kw-roku-obrotowego-2019-20-vs-konsensus-pap-tabela

    Jeszcze się nie wczytywałem w raport ale rzuciło mi się w oczy że kurs eur/pln trochę pogorszył marżę która odrobinę spadła w %.
    Trzeba przyznać że ciągle do przodu są wyniki i tak pewnie jeszcze przez wiele kwartałów :-)

  • #13481

    tomekgchm
    Blocked

    Pół mln zł ujemnych różnic kursowych, przez co trochę niższa marża. Średni kurs 4.3497 w obecnym kwartale vs 4.2815 w poprzednim. Od początku października spadek do 4.28, więc w kolejnych kwartałach powinno być już lepiej. Poza tym dużo lepsze wyniki od oczekiwań.
    Sporo zainwestowali w zwiększenie zapasów i nabycie marki Sange De Taur. Mam nadzieję, na kolejne dobre kwartały.
    W weekend otworzyłem bloga i wrzuciłem tam krótkie podsumowanie. Będzie mi on służył głównie do robienia notatek po raportach. Czasami lubię się rozpisać na co mam zwrócić uwagę w kolejnych kwartałach, a nie wszystko od razu widać z liczb w Excelu.
    W weekend wrzuciłem też podsumowanie ASE. W tym tygodniu planuję jeszcze ETL, DEL, ETX i ATD. Jeśli nie masz nic przeciwko Prezesie to podlinkuję.

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  tomekgchm.
    • #13483

      Prezes
      Keymaster

      Spoko, linkuj, zawsze warto czytać inne spojrzenie na dane spółki.

      Co do spadku marży brutto ze sprzedaży (o tej pisałem) to jest gdyż teraz wyniosła 42,8 % przy 43,40 % rok temu – cytuję „Rentowność marży ze sprzedaży i zysku brutto ze sprzedaży ukształtowały się o 0,6 punktu procentowego poniżej analogicznego okresu roku ubiegłego głównie ze względu na osłabienie złotego wobec euro. „

  • #13487

    tomekgchm
    Blocked

    Racja, za to na pozostałych marżach jest wzrost r/r, nie wiem do końca która jest bardziej wiarygodna. Swoją drogą zauważyłem spore rozbieżności między tym co mam u siebie, a co jest podane na biznesradar, np. marża zysku netto wg biznesradar 6.02%, gdzie u mnie 4.5%. Zysk netto 5635 / 125 194 przychodów nie wychodzi inaczej. Wiem, że kiedyś też miałem jakieś problemy z tym liczeniem zysków brutto/brutto ze sprzedaży itd., bo różne serwisy różnie to definiowały, ale możliwe, że gdzieś mam błąd.
    https://dywirentier.pl/ambra-q1-19/

    • #13489

      Prezes
      Keymaster

      W Ambrze masz dużą różnicę miedzy zyskiem netto a zyskiem netto akcjonariuszy jednostki dominującej. Z tego co widzę biznesradar liczy marżę netto za ostatnie 12 miesięcy a nie z ostatniego kwartału.

  • #13529

    Prezes
    Keymaster

    Widzę że na portalu jest zrobiona otwarta analiza więc nie będę robił podsumowania bo nie ma sensu powielać
    https://www.portalanaliz.pl/analiza/86/Analiza-AMBRA—Q3-2019

    Tutaj też można co nieco poczytać https://www.biznesradar.pl/a/84790,ambra-w-pierwszym-kwartale-2019-2020-sprzedaz-rosla-szybciej-niz-rynek

  • #13553

    Prezes
    Keymaster

    Rzeczowy wywiad z zarządem http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34626657,naklady-inwestycyjne-ambry-moga-wyniesc-31-mln-zl-w-roku-2019-2020-wywiad

    Brakuje mi odniesienia czy wprowadzenie akcyzy na alkohol od nowego roku wpłynie negatywnie na wyniki (zakładam że nie ale dobrze jakby o tym wspomnieli).

    • #13555

      anti
      Blocked

      Do akcyzy odnieśli się na wczorajszym czacie na strefainwestorow:

      „Nie zakładamy, żeby podwyżka miała taką skale, który wpłynąłby istotnie na wynik Grupy.”

      Niestety w tamtym momencie nie były jeszcze znane dokładne informacje o skali podwyżki, ale ja odczytuje tą odpowiedź, że nie będzie dużego wpływu na koszty.

  • #13556

    Grzegorz
    Blocked

    Wczoraj na czacie było chyba pytanie o akcyzę. Odpowiedź była chyba, że nie spodziewają się z tego powodu znacznego spadku sprzedaży. Na dodatek nie wiadomo czy i jaka będzie ewentualna zmiana opłat.

  • #13557

    Prezes
    Keymaster

    https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/akcyza-na-alkohol-i-papierosy-bedzie-wyzsza-rzad-przyjal-projekt-podwyzszenia-akcyzy,985355.html

    Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

    15 groszy droższe wino powinno spokojnie przez konsumentów łatwo skonsumowane :-)

  • #13558

    Grzegorz
    Blocked

    To przynajmniej wiadomo na czym stoimy.
    Śmiać mi się tylko chce jak sobie przypomnę powtarzane ciągle teksty „My podatków nie podnosimy!” :)

  • #13560

    jacike
    Blocked

    Nie na temat Ambry ale widziałem na fb grafikę Konfederacji obrazującą zestawienie wprowadzania nowych i podnoszenia dotychczasowych podatków. Dla 4 lat rządów PO, następnie 4 lat PiSiorków:
    21 podwyżek i nowych podatków za PO, 31 PiS.

    Pozdrawiam

  • #13561

    Nieuk
    Blocked

    Jeszcze ciule chcą mi podnieść kwotę za fajki. Ja pierdziele…chory ten kraj…szybciej prędzej umrę z nerwów niż na raka płuc….

    • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  Nieuk.
  • #13706

    Prezes
    Keymaster

    Tak się zastanawiam czytając ten artykuł https://www.money.pl/gospodarka/sprytny-ruch-rzadu-sklepy-i-producenci-nie-zdaza-zrobic-zapasow-tanszej-wodki-6447113623893633a.html czy Ambra w tym kwartale wykręci extra wynik. Jeśli sklepy zaczną masowo zwiększać zapasy przed podwyżką akcyzy to Ambra może na tym skorzystać bo zwiększy sprzedaż i zyski, wyczyści też magazyn z zapasów. Ponadto przypomnę że wina będą z rekordowych zbiorów 2018 czyli na lepszej marży.
    Przyszły kwartał może być gorszy bo sprzedaż spadnie i wejdą wina z gorszych zbiorów.
    Kto odważny może rozważyć zagranie po wyniki za obecny kwartał.

  • #13707

    Grzegorz
    Blocked

    Też pomyślałem o tym robieniu zapasów przez sklepy. Konsekwencją będzie jednak marna sprzedaż w I kw 2020 r.

  • #13708

    Prezes
    Keymaster

    Przeglądam raport z okresu ostatniej podwyżki (tylko nie wiem czy wtedy podnosili akcyzę tylko na wódkę czy i na wina też) i wcale jakoś świetne wyniki nie były. Cytuję z raportu „Sprzedaż na rynku komercyjnym w Polsce wzrosła mimo utrudnionej sprzedaży do klientów
    hurtowych zatowarowanych przez branżę spirytusową przed podwyżką akcyzy na alkohole mocne”
    Teraz raczej jest inna sytuacja bo sklepy mało czasu mają na zrobienie dużych zapasów ale kto wie jak będzie. Może będzie jeszcze jakiś czat z zarządem to można wtedy podpytać.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.