"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Eurotel

Home Forums Forum Eurotel

This topic contains 42 replies, has 10 voices, and was last updated by  Nieuk 4 days, 8 hours ago.

• Author

Prezes
    Keymaster

mohicanin
    Participant

Witam. Dziś Eurotel podał szacunki za 2018 r.
    https://www.money.pl/gielda/komunikaty/6361790252554369.html

Nie mogę Prezesie znaleźć Twoich oczekiwań co do wyników.
    Są zgodne z Twoimi oczekiwaniami?

• This reply was modified 8 months, 4 weeks ago by  mohicanin.

Grzegorz
    Participant

Przychody 397 mln / w 2017 było 341,6 mln czyli mamy + 16,2%
    Zysk netto 11 mln / w 2017 było 11,6 mln czyli mamy (-5,1%)
    Tu uwzględniony jest odpis na podatek VAT 2,4 mln zł, bez niego byłby ładny wzrost.

Ale porównując IV kw 2018 do IV kw 2017
    Przychód 133,2 / 109,5 czyli + 21,6%
    Zysk netto 3,86 mln / 2,98 mln czyli +29,5%

Wydaje mi się, że do dobre wyniki.

Prezes
    Keymaster

Przepraszam jeśli kogoś w błąd z Eurotelem wprowadziłem bo mam zwariowany dzień (źle u rodziny wlane paliwo do samochodu – benzyna zamiast ropy), holowanie i szukanie warsztatu który wyczyści silnik.

Patrząc na szacunki Eurotela nie widziałem informacji że zawiązali rezerwy 2,4 mln na zaległy podatek – dziwne że to zrobili bo jeszcze w listopadzie się z tym nie zgadzali.

Jeśli faktycznie jest ten podatek to wyniki byłyby świetne w 4 kwartale a ten przecież oceniamy. Wzrost przychodów o ok. 20% a zysku netto (bez uwzględniania zaległego podatku) wzrósłby o 55% r/r (4 kw zysku ok. 4,5 mln przy moim szacunku 3 mln i 2,97 mln zysku rok wcześniej).
    Bez uwzględniania podatku zaległego to c/z wyniosłaby 6,23 czyli nisko.

Wystarczy nie doczytać do końca informacji i zmienia się całkowicie postrzeganie spółki.

Grzegorz
    Participant

Źle policzyłem. Zysk netto za IV kw to 2,14 mln + ewentualnie 2,4 mln, które było odpisu na VAT.
    Sorry.

Prezes
    Keymaster

Eurotel – iDream i wszystko jasne

Dzisiaj jest ostatni dzień do prawa do dywidendy, możliwe że pod koniec sesji kurs trochę spadnie bo będą wychodzić ci którzy grali pod dywidendę.

Prezes
    Keymaster

Tak bez głębszego wgłębiania się wyniki spółki są niejednoznaczne bo mamy w 2 kwartale wzrost przychodów o 44% a zysku netto o 55% ale zysk ze sprzedaży spadł. Wynik poprawiły niższe koszty operacyjne 0,8 mln, lepsza działalność finansowa o 0,5 mln, jednostka stowarzyszona o 0,6 mln.
    Może jutro więcej pogłówkuję ale jest OK więc pośpiechu nie ma.

WARXZ
    Participant

Ukazały się wyniki za 2Q.
    Zysk operacyjny na poziomie z 2018r. Czyli ok. 2,6 mln. Jednakże ze względu na dywidendę (chyba ze spółki Soon Energy) zysk netto o 1 mln wyższy niż w poprzednim roku z 2 mln na 3 mln.
    Szczerze mówiąc spodziewałem się kontynuacji wzrostu zysku operacyjnego analogicznie do 1Q.
    Jestem ciekawy jak jutro zareaguje rynek.

@EDIT Widzę, że prezes już wszystko powiedział :)

• This reply was modified 3 months ago by  WARXZ.

Nieuk
    Participant

Chyba rozważe zakup akcji Eurotelu…Znacznie też zwiekszyli zasoby gotówkowe do 25 mln zł. Zobaczę jak się dzisiaj papier otworzy i handel się ułoży.

Prezes
      Keymaster

Na mało płynnych spółkach jak Eurotel nie ma co się spieszyć z zakupami, dzisiaj może kurs wzrosnąć ale za 2 miesiące może znowu spaść do obecnych poziomów. Generalnie w drugim półroczu zysk netto powinien te 2-3 mln być wyższy r/r (rok temu mieli 2 mln zaległego US, dojdzie rosnąca fotowoltaika i jeszcze iDrem bo rok temu w 4 kw otworzyli kolejny salon) więc całoroczny będzie okazały. Później niestety realny jest powolny spadek zysków więc trzeba uważać. Inwestycja raczej do wyników rocznych i okazałej 12% dywidendy. Trzeba też pamiętać o Rockbridgu w akcjonariacie a to nie jest atut.

Nieuk
    Participant

Masz dużo racji. Spieszyć się nie będę, ale jak sytuację uznam za korzystny moment na wejście-to tak zrobię;)
    Mogliby dokonać jakiejś akwizycji, co trochę mogłoby zdynamizowac kurs. Kiedyś mieli takie plany, ale nie udało się…A Rockbridge ma tylko 5% i on na większości spółek nie jest już problemem. Potrafią znajdować chętnych na swoje pakiety bez agresywnego walenia w rynek. A na ten pakiet Eufotelu chętnego bez problemu też pewnie by znaleźli;)

• This reply was modified 3 months ago by  Nieuk.

Remigiusz

Może o akwizycjach w raporcie nie ma mowy, ale o rozwoju jest całkiem konkretne info:

Viamind Sp. z o.o planuje rozpoczęcie działalności jako autoryzowany partner jednej z popularnych marek zajmującej się produkcją i sprzedażą sprzętu elektroniki użytkowej w tym nie tylko telefonów komórkowych, ale również urządzeń małego AGD, oraz innych urządzeń elektronicznych. Oferta tej firmy cechuje się dobrą jakością oraz atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Współpraca z tym producentem prowadzona będzie poprzez sieć stacjonarnych salonów sprzedaży oraz przez stronę internetową ze sklepem. Przewiduje się że tego rodzaju współpraca powinna mieć w kolejnych okresach (po otwarciu następnych salonów sprzedaży), pozytywny wpływ na osiągane przychody i zyski tej spółki. Inwestycje związane z otwieraniem tych lokali nie są obecnie jeszcze ostatecznie znane, ale nie będą wymagały finansowania zewnętrznego, a ich wpływ na wynik będzie częściowo niwelowany poprzez amortyzowanie tych wydatków i rozłożenie tego kosztu w czasie.

Prezes
    Keymaster

Korekta raportu za 1 kw http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34394057,eurotel-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-1-2019-qsr przez MSSF16 zysk spadł o 0,6 mln, zobaczymy czy od razu i 2 kwartał skorygują choć tutaj nie spodziewam się korekty zysku. Raczej bez wpływu na kurs choć jest niesmak za źle sporządzony raport.

Prezes
    Keymaster

Prośba do sprytnego informatyka lub osoby obcykanej w otwieraniu dokumentów w dziwnych plikach

Na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df nr krs 0000584205 Soon Energy są dokumenty finansowe za 2018 rok w pliku z rozszerzeniem xml.XAdES . Czy ktoś jest w stanie przekonwertować to na np. pdf lub inny łatwy do odczytania plik (chodzi mi o roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności).

Prezes
    Keymaster

Temat pliku raczej zamknięty. Wygląda że nie jest zamieszczony plik z danymi finansowymi a plik Xades to tylko podpis elektroniczny

elendix
    Participant

@Prezesie:

Jesteś tego pewny? Bo w formacie Xades są normalnie umieszczane sprawozdania finansowe z podpisem elektronicznym, więc nie wiem czemu w tym wypadku miało by być inaczej (tzn. że byłby sam podpis np. z pierwszą stroną, a nie pełne SF). Szczególnie, że jak wejdziesz w tą zakładkę z SF i wklikasz się w „pokaż treść dokumentu”, to widać że są tam normalnie ujęte dane finansowe.

Żeby z kolei móc czytać pliki Xades, to faktycznie potrzebne jest specjalne oprogramowanie afaik.

Prezes
    Keymaster

Na razie same liczby wrzucam, jest lepiej na poziomie zysku netto niż oczekiwałem bo mamy 4,5 mln przy 4,2 mln moich oczekiwaniach (rok temu 4 mln), tak na szybko to zawód bo spółka stowarzyszona (OZE) wykazała 0,155 mln straty a liczyłem na przynajmniej 0,5 mln zysku jak rok temu. Z drugiej strony oznacza to że inna działalność (salony sprzedaży ?) wykazały wyższe zyski. Jak się wczytam to coś więcej napiszę

edit: co widzę w raporcie, mnóstwo gotówki 33 mln (16 mln rok temu), wzrost zobowiązań r/r o 43 mln z tego 36 mln to przez MSSF 16, 12% wzrost przychodów, wzrost marży ze sprzedaży (super) z 18,13% do 20,57%, 6% wzrost kosztów sprzedaży (pod kontrolą), 58% wzrost zysku operacyjnego, gorsze o 0,3 mln przychody/koszty finansowe (pewnie przez MSSF 16), jednostka stowarzyszona gorzej o 0,6 mln, zysk netto wyższy o 15%, gotówka wzrosła o 2,6 mln w stosunku do operacji 3 kw 2018, zysk jednostkowy (z tego wypłaca się dywidendy) po 3 kwartałach jest wyższy o 4,7 mln. Po 3 kwartałach bez MSSF 16 amortyzacja jest niższa o 0,1 mln r/r a koszty finansowe wyższe o 0,3 mln.
    W raporcie odnośnie stowarzyszonej jednostki Soon Energy jest tak napisane „W okresie sprawozdawczym emitent otrzymał od jednostki stowarzyszonej dywidendę za rok 2018 w kwocie 828 tys zł. Zysk skonsolidowany został skorygowany o kwotę otrzymanej dywidendy” – wygląda to jakby przez to wykazany był niższy zysk (muszę to z kimś mądrzejszym skonsultować), chociaż jak czytam dalej w raporcie to jednak było gorzej ” Soon Energy Poland Sp. o.o. wykazała wynik gorszy niż w porównywalnym okresie. Wynikać to nie tylko ze zmniejszonych ilości instalacji ale też samego charakteru procesu budowlanego i sposobu rozliczeń inwestycji rozłożonych w czasie w taki sposób, że są one rozliczane sukcesywnie w trakcie realizacji inwestycji.
    Napisali też ” Zwiększenie skali i poprawa osiąganych wyników miały miejsce w segmencie Apple, czyli iDream, gdzie poprawiono dotychczasowe poziomy osiąganych przychodów i segment ten był głównym czynnikiem sprawczym podnoszącym wynik Spółki. W ramach operatora T-Mobile nie osiągnięto znaczącej zmiany wyników. Osiągane rezultaty są porównywalne do 2018 roku i takie też zakładać można końcowe wyniki tego segmentu za cały 2019 rok (porównywalne za cały rok).

Spółka zależna Viamind Sp. z o.o. osiągnęła gorsze wyniki za trzy kwartały 2019 roku niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, co spowodowane było głównie zmianami zasad rozliczeń z operatorem i zbyt wysokimi planami do realizacji w I półroczu 2019 roku

Ostatni kwartał roku jest tradycyjnie okresem zwiększonej sprzedaży i takiego efektu spodziewać się należy również w nadchodzącym czasie. Nowe produkty zaprezentowane przez Apple pod koniec III kwartału są nie tylko lepsze od poprzednich generacji, ale mają lepszy stosunek jakości do ceny, co przekłada się na ich atrakcyjność rynkową dla klienta. Pierwsze wyniki sprzedaży potwierdzają duże zainteresowanie tymi produktami i zakładać można kontynuowanie tego trendu w dalszej części roku. Spółka jest przygotowana na większą sprzedaż i posiada kredyty kupieckie i gwarancje bankowe umożliwiające jej dokonywanie potrzebnych zakupów, a w sytuacjach, kiedy przekroczone mogą być limity kredytowe, ma zasoby gotówki do takich interwencyjnych transakcji.

Zmiany zasad rozliczeń prowizyjnych w Play spowodowały, że pierwsze półrocze 2019 roku było słabsze niż porównywalny okres ubiegłego roku, ale od III kwartału wyraźnie widać poprawę efektywności działania i osiąganych wyników. Biorąc pod uwagę zwiększone zakupy pod koniec roku, można zakładać, że trend ten powinien być utrzymany. Otwierane przez tą spółkę salony sprzedaży tworzące sieć sprzedaży jednego z producentów sprzętu elektronicznego działają na rynku jeszcze zbyt krótko, aby można było szacować ich potencjał na przyszłość, ale zakładać należy ich rosnący udział. Obecnie głównie generują one koszty związane z ich uruchomieniem i utrzymaniem. W większości koszty te będą amortyzowane.
    Zysk ze sprzedaży poszczególnych sektorów wyglądał mniej więcej tak (3kw2019/3kw2018) T-Mobile 1,9 mln/3 mln, Play 6,2 mln/5,3 mln, iDream 9,1 mln/8,2 mln, nc+ 0,19 mln/0,2 mln czyli T-Mobile psuł wyniki a Play i iDream poprawiał.

Podsumowanie: wyniki oceniam pozytywnie (można być zadowolonym), oczekuję dużo lepszego 4 kwartału ze względu na wymienione powyżej stwierdzenia zarządu, fakt iż rok temu były odpisy na 2,4 mln oraz salon w 4 kwartale iDream był też otwarty. Liczę że zarobią w 4 kw 2019 ok. 5,2 mln zysku a w całym roku 16 mln co da c/z 5,3 (czyli nisko na jakby nie patrzył spółkę wzrostową). Wydaje się też że w przyszłym roku można oczekiwać 2,4 zł dywidendy czyli 11% stopa dywidendy.

elendix
    Participant

@Prezesie:

W okresie sprawozdawczym emitent otrzymał od jednostki stowarzyszonej dywidendę za rok 2018 w kwocie 828 tys zł. Zysk skonsolidowany został skorygowany o kwotę otrzymanej dywidendy

To znaczy tyle, że w sprawozdaniu jednostkowym, w 3Q19 pokazali przychody z tyt. otrzymanych dywidend (ujmuje się je w momencie podjęcia uchwały, a więc w praktyce przychód z tyt. dywidendy za 2018 praktycznie zawsze będzie ujmowany w 2019, chyba że byłaby uchwała WZA / WZW o wypłacie zaliczki już w 2018), a w sprawozdaniu skonsolidowanym, w którym najwyraźniej konsolidują swoją spółkę zależną Soon Energy metodą pełną, ten przychód uległ wyłączeniu (eliminacji). Wynika to z faktu, że wyniki (w tym: zysk) Soon Energy za 2018 były widoczne już w skonsolidowanym sprawozdaniu Grupy za 2018, a w 2019 co najwyżej zostały dopisane do „zysków zatrzymanych z lat ubiegłych”.

Prezes
      Keymaster

Soon Energy jest metodą praw własności a nie pełną. Generalnie jestem już dzisiaj zmęczony ślęczeniem przy raportach ale oczywiste jest że musieli skorygować (nie uwzględnić) w raporcie skonsolidowanym.

elendix
        Participant

Jak metodą praw własności, to zgodnie z IAS28, wypłacone dywidendy korygują (w dół) udział w jednostkach stowarzyszonych i JV więc wypłata dywidendy (uchwała) jest tak czy siak operacją bilansową (z pozycji aktywów: inwestycje w jed. stow. do należności i finalnie do cash’u), a nie wynikową. Wynik jednostki stowarzyszonej w 2018 był już bowiem ujęty w wynikach skonsolidowanych (proporcjonalnie, zgodnie z metodą praw własności), więc extra przychód z tyt. dywidendy w 2019 musi zostać wyeliminowany.

tomekgchm
    Participant

Przejrzałem na szybko i też oceniam pozytywnie, wrażenie robi ilość gotówki. Jutro napiszę coś więcej. Mam pytanie odnośnie jednej pozycji w raporcie. Piszą, że dobry wynik to zasługa iDream, ale patrząc w podział na segmenty iDream nie dał aż tak dużego zysku (18.8 mln w 2018 vs 19.7 obecnie, więc +0.9 mln pln). Najwięcej do zysku wniosła kategoria ‚nie przydzielone’. Co podchodzi pod tą kategorię?
    etl

Prezes
    Keymaster

W raporcie chyba jest błąd (na niekorzyść zysku) bo chyba błędnie zaniżyli akcjonariuszy spółki dominującej, powinno być za 3 kwartał 5,2 mln zysku a nie 4,5 mln – bo jeśli zysk jednostki dominującej jest niższy to i po 3 kwartałach powinien taki być. Napiszę do firmy może wyjaśnią.

Prezes
      Keymaster

Napisałem do firmy i zobaczymy czy mi odpiszą. W raporcie jest więcej błędów na poziomie zysku netto (jest zaniżony albo brakuje korekty raporty za 2 kwartał) bo cytuję co napisałem” Kolejny błąd to wg raportu półrocznego zysk netto wyniósł 7.046 mln i po dodaniu zysku za 3 kwartał 5.281 powinno być 12.327 a jest tylko 10.803 – różnica duża bo 1.524 (robili państwo korektę raportu za 1 kwartał ale tam była mała kwota, za drugi kwartał nie było korekty więc powinno się uznawać że zysk był w 2 kwartale był bez zmian).

Podsumowując: są błędy: albo za niski wpisali zysk po 3 kwartałach albo powinni zrobic korektę za 2 kwartał (tam mógł byc niższy zysk o ok. 0,8 mln i go nie sprostowali). Jak dostanę zwrotną informację z firmy to wkleję ją na bloga.
      Nie zmienia to faktu iż nadal oczekuję około 16 mln zysku w tym roku i sporą poprawę samego 4 kwartału.

Prezes
    Keymaster

Nie mam jeszcze odpowiedzi ale już wyliczyłem (rozkminiłem) o co chodzi i dlaczego jest różnica – prawidłowo spółka powinna zrobić korektę raportu półrocznego ale widocznie nie chciała biegłego angażować.
    Zyski w poszczególnych kwartałach tak wyglądają: 1 kwartał 3,294 mln (rok temu 2,875 mln), 2 kwartał 2,924 mln (rok temu 2,011 mln), 3 kwartał 4,585 mln (rok temu 3,976 mln).

W drugim kwartale widocznie oni skorygowali o cytowany przeze mnie fragment (ale trochę @elendix mnie zmylił) W okresie sprawozdawczym emitent otrzymał od jednostki stowarzyszonej dywidendę za rok 2018 w kwocie 828 tys zł. Zysk skonsolidowany został skorygowany o kwotę otrzymanej dywidendy

Czyli jak widać zyski faktycznie raportowane w 1 i 2 kwartale były niższe niż je opublikowali w pierwotnych terminach i za to jest minus. Podtrzymuję że całoroczny zysk netto może wynieść 16 mln co da c/z w okolicach 5,60 – jak na spółkę niezbyt zadłużoną i płacącą dywidendy (oczekuję 2,40 zł w przyszłym roku) to raczej nie jest drogo.

Ostrzegam tylko że wyniki w 4 kwartale mogą byc ostatnim z dużym progresem przychodów i zysków a w kolejnych może być już bardziej płasko (nie będzie efektu otwarć nowych salonów iDream, wzrosną koszty pracownicze itp.).

elendix
      Participant

W okresie sprawozdawczym emitent otrzymał od jednostki stowarzyszonej dywidendę za rok 2018 w kwocie 828 tys zł. Zysk skonsolidowany został skorygowany o kwotę otrzymanej dywidendy

Jeśli takie zdanie jest ujęte w raporcie za 3Q19, to moim zdaniem powinno tyczyć się ono 3Q19 (patrząc bez szerszego kontekstu) i rozumiałbym je tak, jak wyżej napisałem. Co innego, gdyby pisali o poprzednich okresach (albo o całym okresie YTD 9M2019)… Ale z tego co patrzę na szybko w wyniki to chyba masz rację, bo w 2Q19 mieli nienaturalnie wysokie przychody finansowe, a w 3Q19 korektę tychże…

Jeśli dywidenda była uchwalona w 2Q19, a mimo to nie została wyeliminowana, to oczywiście zysk w 2Q19 był zawyżony i najwyraźniej wyeliminowali to w raporcie 3Q19, ale retrospektywnie w 2Q19 (zamiast narastająco). Powoduje to moim zdaniem tylko więcej zamieszania (i jak pewnie sam zauważyłeś, utrudnia czytanie tych raportów)… Chyba już bardziej przejrzysta, byłaby korekta narastająca w 3Q19… ale wtedy pokazaliby gorszy wynik w kwartale… No i ten komentarz (fragment który przytoczyłeś) jest w takim razie bardzo nieprecyzyjny ;/

PS. Przepraszam, jeśli moje odpowiedzi wprowadziły w błąd – pisałem je w oparciu o to co widziałem, zakładając że dywidendę uchwalono w 3Q19, nie 2Q19 (wstyd się przyznać, ale zwyczajnie tego nie sprawdziłem, bo nie zajrzałem wcześniej do raportu)…

Prezes
        Keymaster

Tu nikt nie ma do Ciebie pretensji, ja za bardzo skupiłem się na danych za 3 kwartał że też dopiero dzisiaj zauważyłem że coś jest nie tak z poprzednimi okresami. Generalnie wydźwięk 3 kwartału jest dobry a ekscytacja za pierwsze półrocze mniejsza niż była :-)

pstaniszewski
    Participant

Dywidenda z Soo za rok 2018 Eurtotel dostał i wykazał w wynikach (przynajmniej ja to tak rozumiem) Q2 2019 – dla mnie to od początku był błąd. Najpierw mi odpowiedzieli, ze tak jest ok, ale potem jak ich przyciskałem to że sprawdzą i zlecą niezależną analizę. Dla mnie sprawa jasna. Dywidendy od spółki stowarzyszonej (p<50% akcji posiadanych czyli case Soon) nie można wrzucać do SSF bo juź wcześniej przechodzi to przez wynik tej spółki, który jest uwzględniany w wycenie metodą praw własności. Więc w Q2 zawyżyli, a teraz (Q3) odkręcili, ale dość pokrętnie poprzez de facto korektę Q2. Pytanie czy wszystko się dodaje -. uczciwie mówię, że ja nie mam czasu, aby to sprawdzać, bo dla mnie operacyjnie to idzie do przodu i na razie kupuję ten pomysł i stan gotówki (od wielu lat zresztą mam akcje Eurotel jako dywidendówkę) ale jak ktoś ma czas i siły niech to wszystko pododaje i ich zaatakuje pytaniami. Ewentualnie podeśle do mnie to ja zadam – v- jakiś tam kontakt z nimi kiedyś miałem.

pstaniszewski
    Participant

Eurotel to dobra spółka dywidendowa. Tylko tutaj zawsze jest problem rynku – czy on się nie kurczy. Wiele razy wydawało się, że dla nich się kurczy, ale jednak znajdowali kolejną nogę do rozwoju. być może teraz taką będzie Soon Energy.

Grzegorz
    Participant

Był też pomysł zakupu sieci sprzedaży elektroniki ale odpuścili. Być może znowu coś pojawi się na horyzoncie.
    O gotówce jest wzmianka w raporcie aby uwzględnić, że mimo sporej kwoty nie traktują tego jako w pełni środków do dyspozycji.
    Mnie też brakuje jakiegoś fajnego pomysłu na rozwój. Być może gdyby się pojawił i został zaprezentowany oficjalnie wycena bardzo by się poprawiła.

pstaniszewski
      Participant

Pamiętam te próbę. Zakup sieci sprzedaży elektryczny nimi to już nie przelewki. Nie wiem czy nie za duży kaliber. Tam konkurencja bardzo dużą, a marże raczej niskie. do tego konkurencją internetowa, w której eurotel się nie specjalizował. A skale trzeba mieć w tym biznesie.

Nieuk
      Participant

Zgadzam się i podpisuje się pod tym. Potrzebny jest jakiś dodatkowy bodziec. Co nie zmienia faktu, że to naprawdę dobrą spółka. Żałuję, że nie mam akcji.

tomekgchm
    Participant

Nie widzę w raporcie co wchodzi w tą kategorię ‚nie przydzielone’, a też nikt nie odpisał, więc napisałem do spółki z prośbą o wyjaśnienie. Wrzuciłem u siebie podsumowanie, ale chyba nic nowego nie napisałem, poza tym co tu już padło. Dywirentier – Eurotel Q3/19

pstaniszewski
    Participant

segment nieprzydzielone to jest masowa sprzedaż sprzętu elektronicznego np. telefonów komórkowych i komputerów dla klientów komercyjnych (częściowo na własne potrzeby, a częściowo do odsprzedaży). Według spółki jest to sprzedaż krajowa, do dużych i znanych na rynku odbiorców. A dla mnie to po prostu taki trochę podhurt (lub do big clients), których nie obsługują przez salony tylko sami. Biznesowo na pierwszy rzut oka to może mieć sens. Generalnie to już było w poprzednich kwartałach – oczywiście nie wiemy czy za tym idą jakieś duże koszty na poziomach poniżej marży handlowej bo spółka to ukrywa i nie będzie prezentować dokładniej. Podpytywałem wcześniej ich o to i wiele więcej nie uzyskałem. Czy to jest one-off czy nie? Trudno powiedzieć.

tomekgchm
    Participant

Dzięki za info! W takim razie edytuję wpis u siebie powołując się na to co mówisz, a może ze spółki odpiszą mi coś więcej.

tomekgchm
      Participant

Dostałem odpowiedź od wiceprezesa.

Istotnie segment nieprzydzielone jest znaczący, ale największy wpływ z segmentów wydzielonych ma jednak iDream, który wykazał po raz kolejny wzrost sprzedaży.
      Segment nieprzydzielone zawiera głównie sprzedaż towaru nie zakwalifikowanego jako towar przypisany do ofert abonamentowych (związanych z usługami), czyli głównie telefony komórkowe.
      Dodatkowo w segmencie nieprzydzielone zawarto obecnie również refakturowane koszty różnych usług, które przepisujemy na naszych partnerów handlowych jak np. koszty czynszu itp. Wartość tych przypisań narastająco przekracza 1 mln zł.

Prezes
        Keymaster

To miałeś więcej szczęścia bo mi na mojego e-maila nie odpisali :-)

Prezes
    Keymaster

Realizuje sie ryzyko bo Rocbridge wychodzi z akcjonariatu. Piątkowa przecena to zdecydowanie ich zasługa i tak w przybliżeniu zostało im 150.000 akcji
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34756165,eurotel-sa-18-2019-znaczne-pakiety-akcji-zmiana-stanu-posiadania

Grzegorz
    Participant

Baba z wozu, koniom lżej … chciałoby się powiedzieć.
    Pytanie czy jak ktoś sprzedaje lub kupuje to powinno mieć wpływ na postrzeganie spółki ? No chyba, że oni coś wiedzą czego my dowiemy się za jakiś czas z raportu dopiero. Eurotel wydaje mi się jednak jak do tej pory działać uczciwie i solidnie, więc nie mam podejrzeń. Raczej wydaje mi się, że Rocbridge potrzebuje kasy bo ma ciekawsze plany.

Prezes
    Keymaster

Rockbridge wycofał ukrytą sprzedaż na 21,60 i kurs zaczyna odbijać. Niestety nadal będą obawy inwestorów czy i kiedy położy kolejny pakiet do sprzedaży.

Nieuk
    Participant

Moim zdaniem to wszystko wyjdzie na dobre. Papier nabiera rumieńców a to lubię:) Niech co jakiś czas dają z ukryciaka-popyt się znajdzie. Wcale już im tak dużo z resztą nie zostało. Moim zdaniem walor jest w swoim kluczowym momencie – biorąc pod uwagę historię notowań giełdowych.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.