"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Relpol

Home Forums Forum Relpol

This topic contains 6 replies, has 4 voices, and was last updated by  szopenchauer 4 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #12649

    Prezes
    Keymaster

    Padło pytanie w zamkniętej części bloga o spółkę Relpol
    cytuję „C/z 6,40, c/wk 0,67, wchodził duzy kapital na 5 zl, teraz korekta lekka, dobre miejsce do kupna. Dywidenda ponad 7 proc przy cenie 5,50, robi przekazniki dla fotowoltaniki i ladowarki aut elektrycznych a wiec ma przyszlosciowe odnogi swojej działalnosci, do tego dochodzi modernizowana kolej w polsce, a ani maja tez przekazniki dla pociagow. Minusem jest rockbridge 27 proc w akcjonariacie, ale ostatnio nie widac zeby wywalal. ”

    Moja odpowiedź po krótkiej analizie

    Relpol – trudno jednoznacznie stwierdzić czy spółka może poprawiać wyniki co się automatycznie może przełożyć na wzrost kursu. Największym plusem spółki jest niezły bilans czyli niewielkie zadłużenie finansowe (w 3 kwartale mogło wzrosnąć bo była wypłata dywidendy) oraz aktywa obrotowe (68 mln) wyższe od zobowiązań (29 mln), płacone co roku dywidendy na poziomie 5-6% oraz sprzedaż głównie exportowa (ponad 70% sprzedaży za granicą, głównie w euro do Niemiec). Jak pamiętamy kurs walut (głównie eur/pln) był w 3 kwartale wysoko (korzystny) więc spółka mogła zarobić extra parę złotych (może z 1-2 mln) i raczej wyniki będą dobre (zakładam że 10-20% lepsze r/r).
    Z drugiej strony export głównie do Niemiec (40% całej sprzedaży) może być też problemem dla spółki bo jak wiemy gospodarka tamtejsza zaczyna spowalniać więc należy zakładać że przychody mogą trochę tam spadać.
    Niekorzystne też były w 3 kwartale dla nich surowce wykorzystywane do produkcji (złoto i srebro) choć miedź raczej nie przeszkadzała.
    W sprawozdaniu można przeczytać o spadku zatrudnienia z 70-kilku rok temu do 60-kilku obecnie a to może świadczyć o oczekiwaniu zarządu na spadek sprzedaży w kolejnych kwartałach. Ciekawostką (negatywną) jest to że zarządowi wzrosły aż 60% wynagrodzenia w tym roku (z 0,5 mln do 0,8 mln) i to raczej słabo wygląda (chyba że dostali jakieś premie za uprzedni rok).

    Oczywiście nie wiem czy można zarobić kupując akcje tej spółki, wydaje mi się że 3 kwartał był niezły dla spółki (może to dać pewien impuls do wzrostu kursu) ale obecny kwartał może już nie być tak dobry – waluty mniej korzystne, surowce nadal drogie (miedź tez lekko zaczęła rosnąć), spowolnienie w Niemczech nadal straszy. Co do Rockbridge które ma 28% akcji w akcjonariacie na pewno nie zachęca do kupna ale z perspektywy czasu patrząc na innych spółkach w których był w akcjonariacie nie było z jego strony większej podaży np. Eurotel jest obecnie w okolicy historycznych szczytów.

    Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum

    Regulamin forum

  • #13642

    Łukasz
    Blocked

    Wyniki RelPol jednak słabe.

    Przychody q/q 14% w dół
    Zysk ze sprzedaży q/q 87% w dół
    EBIGT q/q 74% w dół
    Zysk ak. jed. dom 71% w dół.
    Doszedł zwiększony leasing na 1 mln
    marża spadła z 6,90% na 4,28%
    ROE z 10% na 8%

    pozytywne
    poziom zadłużenia tylko 23%
    spadek kosztów zarządu o 7% q/q.
    zwiększył się kapitał zapasowy o 6 mln (liczony 3q19 do 3q20)
    Aktywa obrotowe do zobowiązań krótko i długoterminowych są tak jak napisałeś bardzo korzystne >2:1
    Wypłacili ok, 4 mln dywidendy, o 1 mln zwiększyli udział gotówki

    Spółka posiada zakłady produkcyjne w Polsce (dwa) i na Ukrainie (jeden) oraz spółki handlowe na Białorusi, Ukrainie i w Rosji (po jednej).
    Nie ma żadnych innych zdarzeń jednorazowych i dziwnych pozycji w raporcie spadek zysku wynika po prostu ze spadku zamówień i sytuacji makro i tak też to spójnie tłumaczy zarząd.

    W Polsce spadek zamówień o 10% względem roku ubiegłego, głównie przez spadek inwestycji energetycznych. Ogólnie przytaczają słabe wskaźniki PMI dla całego przemysłu na świecie.
    W odpowiedzi na rosnące koszty pracy, będą wprowadzali większą automatyzację (stąd może te zwolnienia, o których pisałeś)

    „Natomiast dbałość o środowisko naturalne prowadzić będzie do rozwoju przemysłu związanego z odnawialnymi źródłami energii, jak fotowoltaika. Rozwijać się będzie przemysł związany z elektromobilnością, a to z kolei pociągnie za sobą konieczność przebudowy i rozbudowy sieci energetycznych.”

    Tu cytat, podobnie jak PCR Rokita oni też upatrują w swojej działalności szansy w OZE i mają już 15% przychodów z takiej działalności.

    Gdyby w Polsce ruszyła ta modernizacja kolei towarowej to produkują też przekaźniki kolejowe i zwiększą im się zamówienia.

    Do Polski sprzedają 28%
    Do Niemiec 30% (stan ten zmniejszył się aż o 9% w ciągu co jest pozytywne, bo zwiększają dywersyfikację) i strefy Euro (Włochy 3% i inne) > czyli przyjąć trzeba nawet 40% przychodów w EURO

    Do Rosji 8%
    Do Azji 4%
    Reszta mniej do Ameryk.

    Kurs EURO jak urośnie o 10% to zwiększy się czysty zysk operacyjny o 4%, wiec sporo.
    W tym roku niestety mimo wysokiego kursu EURO, wzrósł od r/r tylko o 1,3% więc nie było dużo dodatkowego zysku z tego tytułu. W kolejnych kwartałach ta pozycja już też raczej nie pomoże bo kurs Euro jest już wysoki

    Dolar wzrósł o 8% r/r i to było niekorzystne, bo spółka kupuje surowce w dolarach (miedź, srebro, mniej złoto) i tutaj można dopatrywać się poprawy, albo chociaż spadający dolar będzie niwelował wzrost cen surowców, chociaż uważam, że na złocie i srebrze szybkiego ruchu w górę nie powinno teraz być, a miedź póki PMI nie zawróci to też będzie szorować dno)

    Rubel wzrósł o 2,1% to korzystne, więc to korzystne było ale pomijalne praktycznie.

    Dopóki przemysł i zamówienia z niego nie odbiją nawet korzystna sytuacja surowcowo/walutowa na niewiele się zda. Być może zbliżamy się do dna wskaźników PMI i dołka na kursie, co może sugerować ostatnia reakcja kursu na wyniki.
    Na początku października większy kapitał wszedł na poziomie ok. 5 zł i słabe wyniki zostały ponownie sprowadzone do tego poziomu ale na dużo mniejszym wolumenie i natychmiast wybrane, zatem można oczekiwać mocnego wsparcia i silnych rąk przy tym poziomie. Zachowanie kursu może świadczyć, że dla większości inwestorów sytuacja finansowa i przemysłowa była już w cenach i każda poprawa może dać bezpośredni napęd do wzrostu kursu.

    Obecna wycena C/Z 7,80 dla spółki wypłacającej od wielu lat dywidendy na poziomie 6% (obecna byłaby 7,6%) wydaję się i tak niska.

    Sam kupiłem ją już po wzrostach po 5,50 zł do portfela dywidendowego, zamierzam dobierać najwcześniej po kolejnym raporcie. Osobiście kupiłbym ją ponownie po obecnej, niższej cenie, ale to już kwestia filozofii, zdaję sobie sprawę, że jest to zakup na dłużej i może jeszcze kurs spaść w zależności od wyników, sentymentu. Niemniej ciekawa propozycja dla szukających spółek typu value, nisko wycenianych, z dobrą dywidendą, niezadłużonych i z kompetentnym nie malującym trawy na zielono zarządem.

    • #13645

      Prezes
      Keymaster

      Jak widać pomyliłem się w mojej ocenie ale nie spodziewałem się że przychody spadną o 14% (w 1 półroczu były płaskie), ten powód pociągnął w dół cały wynik bo trzeba pamiętać że wiele jest kosztów stałych w firmach (niezależnych od osiąganych przychodów).

      Jeśli mogę Ci coś sugerować to przemyśl tą pozycję bo jeśli przychody w kolejnych kwartałach nadal będą słabsze r/r (załóżmy 10%) to zyski mogą spaść więcej. Wczytaj się dokładnie na jakich rynkach sprzedają i jakie te rynki mają perspektywy.

      • #13649

        Łukasz
        Blocked

        Ty możesz wszystko sugerować i co wiecej slucham Cie bardziej niż siebie? tak jak napisałem nie dokupuje przed kolejnym raportem a kusiło po 5 zł długo wisiało i dobrze, że najpierw przeczytałem. Spolka jest jedną z 12 spolek w portfelu dywidendowym, ktorego nie oceniam pod katem kursu akcji a pod katem stopy dywidendy zbiorczej, spolki raczej nie wypadaja z portfela, jak juz to nie dobieram, chyba, ze radykalnie zdrozeja lub przestana wyplacac dywidende na dluzej. Analizowalem rynki i tak sobie myślę, ze to ryzyko jest umiarkowane glownie przez niskie zadluzenie i sporo gotowki. Perspektywy i pomysl nakreslili, pmi w niemczech to juz chyba nie ma z czego spadac, pod katem Twoich kryteriow na pewno bym nie kupił. Nie jest to jednak smieć i wystarczy ruch w interesie i bedzie poprawa, nie ma tu rzeczy „lewych” poza spadkiem zamowien, a jak ktos jest madry, ma kase i pomysl to predzej czy pozniej sie dostosuje do realiow, a mnie ta kolej,energetyka, oze przekonuje, ze to ruszy w koncu.
        Dzieki za komentarz, wroce do tematu po nastepnym raporcie, narazie lezy w malej pozycji i jeść nie woła, stresu nie tworzy?

        • #13652

          STAT1
          Blocked

          Jestem tu w podobnej sytuacji (kupione przed DD), ale mam obcykany sektor (bo mam już od 3 lat akcje na podobnym temacie – APN). Przychody: siadł nieco export do Niemiec przez u nich spowolnienie. Polecam jednak sobie przejrzeć dokładnie portfolio produktowe (oni mają też ekspozycję na fotowoltaikę), dużo się tu dzieje. Koszty wzrosły przez wzrosty metali szlachetnych, które używają do montażu swoich wyrobów. Poza tym jest mały problem z pracownikami (wciąż szukają i szukają, najczęściej projektantów jeżeli dobrze pamiętam, gdy się temu przyglądałem przed zakupem). Nie mniej to będzie wszystko przejściowe.

          Perspektywy: jak ruszą tematy energetyczne to ta Spółka zyska, a ruszą, bo na szczęście jesteśmy w UE i rządy będą przyciskane rok po roku przez KE do modernizacji elektroenergetyki.

          Wartość księgowa na akcję +8. Jest tanio i hist. minima, ale jak uczy giełda nigdy nie można być pewnym, że coś co jest tanie nie będzie tańsze. Ja tam na razie trzymam i jestem b. cierpliwy.

          A zapomniałbym – wyżynał to na potęgę fundusz BNP, dlatego spadało, ale pokazał się popyt, poparzcie na wolumeny. Nie mniej wciąż dużo Altusa w akcjonariacie, a to duży -. ŁD.

          • This reply was modified 4 years, 5 months ago by  STAT1.
          • #13655

            Łukasz
            Blocked

            Dzieki za komentarz. APN to juz spolka jak widze dla większych koneserow ? strasznie dlugi trend boczny, c z umiarkowane, c wk niezle wyglada, dywidendy troche za marne poki co jak na moj portfel dywidendowy ale rozumiem case i wiem w czym porownanie. Mowi sie, ze po dlugich trendach bocznych wybicie moze byc konkretne, wiec tego zycze, wazne, ze jest pomysl i przemyslane, na krotki termin takich spolek grac nie mozna i trzeba sie liczyc ze spadkiem. Pisze to na szybko tylko po zerknieciu na wykres, wiec na pewno masz glebsze tlo tego wszystkiego i najważniejsze jest obranie taktyki i horyzontu zdarzeń. Załóż osobny watek i pisz jak bedzie cos ciekawego dzialo sie na spolce bo raczej jest poza radarem wiekszosci. Pozdrawiam

  • #13670

    szopenchauer
    Blocked

    Jako argument na + pisaliście o modernizacji branży kolejowej. Pracuję w branży kolejowej (pojazdy) w której w ostatnim czasie widoczne jest znaczące spowolnienie. Relpol posiada w swojej ofercie przekaźniki do kolei – konkurencja jest bardzo duża a i parametrami są lepsi od nich i często głównym kryterium jest cena. Tyle o ile w pojazdach typu tramwaj, EZT czy nawet wagony pasażerskie ilość takich komponentów jest powiedzmy spora tyle tak jak napisałem jest bardzo duża konkurencja i ilość zamówień znacznie mniejsza. Z dużą dozą prawdopodobieństwa poza granicami naszego kraju – szczególnie na zachodzie (Stadler, Alstom, Siemens, CAF) stosowane będą przekaźniki np włoskiego Findera – i ew ekspansja na tamte rynki może być bardzo ciężka. Z większych przetargów mamy przetarg na warszawskie tramwaje wygrany przez Hyundai rotem który medialnie zapowiadał, że większość komponentów będą zamawiać u polskich producentów – (zakładam, że system zasilania będzie od warszawskiego Medcomu).

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.