"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Likwidacja OFE, PPK i podatek handlowy

Home Forums Forum Likwidacja OFE, PPK i podatek handlowy

This topic contains 37 replies, has 8 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 4 months ago.

  • Author
    Posts
  • #4462

    Prezes
    Keymaster
  • #4463

    Prezes
    Keymaster

    Nie znane są szczegóły tej reformy (likwidacji) ale będzie można samodzielnie wybrać czy chcemy kasę na IKE (z góry zapłacimy 15% opłaty przekształceniowej – prowizji) lub do ZUS (opłaty 18% przy wypłacie środków).

    Czym będzie więcej na ten temat wiadomo tym więcej będzie pojawiało się analiz które będę tutaj wklejał.

    WIG 20 zaczął spadać i czyżby to była reakcja na wprowadzane zmiany w OFE ?

    Powstaje kluczowe pytanie czy wybierając ZUS to będzie przekazywana gotówka czy będą sprzedawane akcje ? Jak gotówka to trochę słabo bo jak połowa ludzi będzie wybierała ZUS to spora podaż na giełdzie będzie.

  • #4465

    Astakos

    „Będziemy mieli wybór. Możemy zdecydować, że nasze OFE zostanie zamienione w IKE, czyli w Indywidualne Konto Emerytalne. Będziemy dzięki temu mieli wpływ na to, jak nasze pieniądze są inwestowane.”

    Coś tu nie gra, oni mówią o tym IKE które teraz już działa w ramach III filaru czy o innym IKE?

    • #4467

      Prezes
      Keymaster

      Na razie podany jest zarys a szczegóły pewnie później. Z tego co na razie zrozumiałem to środki w OFE domyślnie (czyli na plus) zostają na przekształconych IKE i jak ktoś będzie chciał do ZUS to wówczas musi złożyć wniosek.
      „Nowe IKE” zostaje w przekształconym z OFE TFI więc faktycznie co będzie gdy ktoś ma IKE maklerskie jak ja w BOSiu ? Nie znamy opłat i nie wiemy w zasadzie wielu rzeczy na które przyjdzie czas.

      http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33006697,fundusze-zarzadzajace-srodkami-z-ofe-beda-obnizac-alokacje-w-polskie-akcje-po-ok-2-5-pkt-proc-rocznie-dokument

      Fundusze zarządzające środkami z OFE będą obniżać alokację w polskie akcje po ok. 2,5 pkt. proc. rocznie – wynika ze wstępnego projektu założeń rządowych propozycji reformy OFE, do którego dotarła PAP. Po reformie OFE nie będzie wpłat do OFE ze składki emerytalnej, ani transferów z OFE do ZUS ramach „suwaka”.

      Z prezentacji wyświetlanej w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawicieli rządu wynika, że po reformie OFE (styczeń 2020 r.) nie będzie wpłat do OFE ze składki emerytalnej (cała składka emerytalna 19,52 proc. będzie wpływać na konto i subkonto w I filarze ZUS), ani transferów z OFE do ZUS ramach „suwaka”. (PAP Biznes)

  • #4468

    Astakos

    Zabawne, że całość idzie domyślnie do IKE, czyli tam gdzie mają 15% opłaty. Jak była zmiana wysokości składek to domyślnie był ZUS, a teraz z automatu IKE żeby kasę wziąć za nic. Eh…

  • #4469

    anti
    Blocked

    Sądzę że to będą oddzielne konta IKE, albo przynajmniej subkonta. Co jest ważne, środków z OFE przekazanych na IKE nie będzie można wypłacić przed emeryturą, a taka możliwość jest na obecnych IKE (oczywiście wtedy płaci się podatek), także stare IKE i nowe IKE pod tym względem nie są kompatybilne. Rozgraniczenie tych środków na oddzielnych kontach ma więc sens.

    Moje pytania/wątpliwości:
    1. Te 15% opłaty – czy tu jest jakiś plan, czy po prostu OFE spieniężą 15% jednostek na rynku? W OFE jest obecnie 160+ mld zł, 15% to bardzo duża podaż. Mam nadzieję że będzie tu jakieś sensowne rozwiązanie? Inaczej ta reforma może nieźle dokopać GPW.
    2. Co w przypadku przekazania środków do ZUS? Jeśli znaczący odsetek osób się na to zdecyduje, to czy jest plan aby zarządzać tymi środkami? Chyba tego tak po prostu nie wywalą w rynek za jednym razem?
    3. Czy środki z OFE będę mógł przekazać na własne konto maklerskie IKE i sam nimi zarządzać? Zakładam że nie, bo tam są nie tylko akcje polskie.

    Te 15% podatku powoduje, że mam bardzo mieszane odczucia co do tej reformy :/

    • #4470

      Astakos

      15% pewnie da się uzbierać z bufora płynnościowego w OFE, plus akcje zagraniczne które można szybko sprzedać. Zresztą tam będą dwie raty: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS.

  • #4471

    Prezes
    Keymaster

    Tu jest trochę więcej wyjaśnione https://www.bankier.pl/wiadomosc/Premier-Srodki-z-OFE-zostana-przekazane-na-prywatne-Indywidualne-Konta-Emerytalne-IKE-7653624.html

    Co do opłaty 15% to ma być rozłożona na 2 lata więc duża podaż akcji nie będzie tym bardziej że nie wszystkie aktywa są w akcjach (chyba ze 30 mld jest w obligacjach i gotówce).

    Tak jak wyżej napisałem dla mnie kluczowe pytanie to ile osób może przenieść się do ZUS, jak dużo np. z połowa lub więcej to będzie słabo bo podaż akcji przygniecie gpw.

  • #4472

    Astakos

    Dwa wazne fragmenty z money.pl:

    „Byłe OFE będą miały stopniowo zmniejszane limity inwestycji w akcje – o 2,5 pkt. proc. rocznie. To wszystko, żeby nie doprowadzić do nagłej wyprzedaży na giełdzie. Gdyby do obrotu trafiły nagle akcje warte 137 mld zł, to mielibyśmy giełdowy Armagedon.”

    „OFE przekształcone zostaną w otwarte fundusze inwestycyjne, a Powszechne Towarzystwa Emerytalne w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Fundusze będą „otwarte” co oznacza, że posiadane jednostki można będzie umarzać i zamienić na twarde pieniądze, a potem samemu inwestować, lub włożyć na lokatę.”

  • #4473

    Nieuk
    Blocked

    A idzcie w pizdu z tymi reformami. Jedni zabierają kasę z Fusu a inni coś kombinują, bo brakuje na zalatanie dzirury budżetowej. Ale sądzę, że to i tak tylko negocjacje…

  • #4480

    Prezes
    Keymaster

    Bardzo dobry artykuł Kolanego z bankiera
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prywatyzacja-OFE-z-15-procentowa-prowizja-7653668.html

    część z tego artykułu
    Dobra wiadomość dla giełdy

    Z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego i operujących nań inwestorów indywidualnych propozycja premiera Morawieckiego ma kilka istotnych plusów. Po pierwsze, likwiduje znienawidzony suwak, przez którego OFE co roku muszą „sypać” akcjami za kilka miliardów złotych. Po drugie, nie będziemy mogli wypłacić pieniędzy z nowych IKE, co zdejmuje z rynku ryzyko zmasowanej podaży akcji przy okazji demontażu OFE. Po trzecie, nie będzie nacjonalizacji drugiej połówki OFE, co unieważnia koszmarny scenariusz przejęcia przez rząd pakietu kontrolnego w wielu giełdowych spółkach.

    Taka likwidacja OFE w połączeniu z uruchomieniem PPK powinna w perspektywie najbliższych lat doprowadzić do odwrócenia przepływów gotówkowych – kapitał, który dziś wycieka z GPW, będzie nań napływał umiarkowanie szerokim strumieniem. Pierwsza reakcja rynku była dość sceptyczna – po konferencji prasowej premiera Morawieckiego WIG20 stracił 0,4%, mWIG40 zyskał 0,1%, a sWIG80 zniżkował o 0,3%.

    Krzysztof Kolany

    • #4484

      anti
      Blocked

      Suwaka nie będzie ale za to będzie zmniejszany limit zaangażowania w akcje o 2,5% rocznie, efekt będzie podobny. Do tego zlikwidowane będą obecne składki do OFE, może nie były to ogromne kwoty ale mimo to ~2+ mln polaków coś tam wpłacało. Także nie ma się co tak cieszyć, „pozostałości” OFE pozostaną stroną podażową aż do wypłaty wszystkich środków albo innego politycznego rozwiązania za X lat.
      Trzeba poczekać na ustawę, zobaczyć ile osób zadeklaruje przekazanie środków do ZUS, ile przystąpi do PPK i dopiero wtedy będzie można policzyć jak się zbilansują przepływy. Na pewno nie kończy to niepewności dot. systemu emerytalnego jak i jego wpływu na GPW.

      Sam efekt podatkowy, tj. ryczałt 15% z góry vs opodatkowanie emerytury przy wypłacie (PIT +składka zdrowotna) też nie jest neutralny i może się zmieniać zależnie od przyjętych założeń (zakładane stopy zwrotu, ile lat pozostało do emerytury). Jak np. komuś niewiele brakuje do emerytury to pewnie bardziej mu się będzie opłacać zapłacić te 15% niż normalne podatki, ale dla młodszych to nie takie oczywiste. To może wpływać na stopień przekazań środków do ZUS.

      • #4488

        Prezes
        Keymaster

        Jak komuś mało zostało do emerytury i jak mu pobiorą 15% a przyjdzie krach taki ze 30% to niezbyt wiele mu tej kasy zostanie.
        Niestety 20 lat temu reklamy o emeryturze pod palmami okazały się kłamstwem, my wiele nie będziemy mieć a zarobili na palmy tylko zarządzający w OFE.

  • #4490

    kos
    Blocked
    • #4492

      Prezes
      Keymaster

      Kuczyński sporo przesadza, jego kolega analityk z xeliona napisał
      Przedstawione założenia nie zawierały wielu szczegółów, ale jeżeli potwierdzą się informacje, że zmiana statusu środków zostanie dokonana automatycznie, a ścieżka przekazania środków do ZUS będzie wymagała aktywności obywatela, odsetek osób, które się na to zdecydują, będzie prawdopodobnie niewielki. Pomimo braku jakiejkolwiek reakcji na prezentację premiera (obroty na dużych spółkach są niezwykle niskie, gdy weźmie się pod uwagę kaliber informacji), zachowujemy w ich kontekście ostrożny optymizm co do dalszego zachowania polskiego rynku. Dzisiejsza bierność to naszym zdaniem raczej konieczności wyliczenia wpływu, jaki zmiany będą miały na podaż na GPW w ciągu kolejnych lat.
      https://stooq.pl/n/?f=1285264

  • #4491

    Jan

    Jak to przejdzie to radzę unikać akcji które mają ofe, dystrybucja zacznie się już po wprowadzeniu PPK

  • #4493

    Jan

    Jakby wszyscy przeszli do IKE to rząd już ma 24 mld, zapewne tak nie będzie ci co maja 5- 10 lat do emerytury wybiorą ZUS i tak rząd zyska ok 40 – 50 mld które z giełdy odpłynie.

  • #4494

    Nieuk
    Blocked

    Kuczyński to pierwszy błazen polskiego rynku kapitałowego.

  • #4495

    Player1
    Blocked
  • #4496

    Prezes
    Keymaster
  • #4497

    Nieuk
    Blocked

    Dobry ten artykuł Samcika:) Pointa powinna być taka: nikt nie myśli dlugoterminowo. A najlepiej zrobić przysługę ZUSowi i umrzeć przed 60/65 rokiem życia.

    Oglądam „Wiadomości” i „Fakty”. Z jednej i drugiej strony propaganda dot. tych informacji…To już lepsze od kabaretu…Chyba zaginął już etos dziennikarza. Smutne.

  • #4498

    Nieuk
    Blocked

    W temacie polecam skecz kabaretu „Smile” : „Król Zus”. To chyba najlepszy komentarz do całej sytuacji:)

  • #5782

    Prezes
    Keymaster

    NIe wiem czy czytaliście że polska w sądzie UE wygrała z Unią odnoście podatku handlowego i można zakładać że od nowego roku może on zostać wprowadzony w Polsce co negatywnie wpłynie na duże sieci handlowe (Biedronka, Dino, Eurocash, CCC, LP). Kurs Dino leci już 8% w dół i mam wrażenie że jeszcze sporo poleci.
    Konstrukcja podatku handlowego faworyzuje małe sklepy i to może być dobre info dla np. Delko który ma małe sklepy i one będą mogły spokojnie podnieść ceny w ślad za większą konkurencją ale podniesienie cen dla sklepów Delko będzie extra zyskiem a dla Dino będę zysk z podniesienia cen oddać Państwu. Oczywiście to jest moja opinia na szybko i nie jest jeszcze pewne że faktycznie podatek handlowy ruszy.
    https://finanse.wnp.pl/polska-wygrala-w-sadzie-ue-sprawe-przeciw-ke-dotyczaca-podatku-detalicznego,345633_1_0_0.html
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33239570,podatek-od-sprzedazy-detalicznej-z-najwiekszym-wplywem-na-jeronimo-martins-dino-i-eurocash-dm-mbanku-opinia

    DM mBanku szacuje, że podatek handlowy w 2019 roku wyniesie w przypadku Dino 33,9 mln zł, a w 2020 roku 94,5 mln zł. Dla Eurocash podatek sięgnie w tym roku 28,2 mln zł, a w 2020 roku 60 mln zł. W przypadku Jeronimo Martins (właściciela Biedronki) podatek handlowy w tym roku wyniósłby 377,8 mln zł, a w 2020 roku (przy założeniu pełnego roku jego obowiązywania) 838,1 mln zł.

    Piszę o tym bo ten podatek może mieć mały wpływ na wyniki firm omawianych często na blogu ale duży wpływ psychologiczny na kurs bo jak się zacznie panika to kto wie gdzie kurs może się zatrzymać. Żeby przypomnieć na czym on ma polegać to będzie pobierany od obrotu miesięcznego: do 17 mln brak, między 17-170 mln to 0,8% a powyżej 170 mln to 1,4% – kwota roczna wolna od podatku to 204 mln. Generalnie niewielki wpływ będzie miał na Vistulę (nie liczyłem ale jak z 5 mln będzie to góra) gdyż Vistula to grupa na którą składają się Deni Cler, Wólczanka, Vistula, Bytom, Kruk a każdą z tych marek trzeba rozpatrywać oddzielnie. Nie wiem czy może dotknąć Auto Partner bo oni głównie zajmują się dystrybucją a ich sieć jest mała (prędzej Inter Cars może zaboleć), CDRL i Esotiq za małe przychody i sprzedaż zagraniczna, Delko nawet może być pozytywnie. Trzeba też pamiętać o dostawcach do sieci handlowych i tutaj Ambra może na tym stracić bo nie ma co ukrywać że sieci handlowe będą chciał chociaż częściowy koszt przerzucić na dostawców (część na klientów pewnie też). Straci Kania, Tarczyńśki, Seko i wszyscy dostawcy do tych sieci.

    Nie ukrywam iż mam problem z Vistulą, mam jakąś 7% stratę w portfelu prywatnym, wyniki za 1 kw nie będą jeszcze lepsze (dopiero duzy wzrost zysku netto od 2 kwartału), teraz dojdzie pewnie panika z podatkiem handlowym, kurs w okolicach ważnego wsparcie i mam wrażenie że kurs może runąć z 5-10%. Jak ktoś ma akcje powinien rozważyć co z nimi robić bo ryzyka dla samego kursu są.

  • #5966

    Michał

    Gdybym miał wolne środki, kupowałbym Dino.

    To co miałem sprzedałem po 127, tuż przed zjazdem. Czysty fart.

    Później już tylko obserwowałem wyprzedaż i płakałem jak było po 110.

    Szansa uciekła, idę dalej.

  • #6332

    Prezes
    Keymaster

    Coraz więcej szczegółów pojawia się na temat likwidacji OFE
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33331235,do-31-12-2020-udzial-akcji-w-portfelu-sfio-nie-mniejszy-niz-90-proc-aktywow-projekt
    W akcjach przekształcone OFE (SFIO) mają mieć nie mniej:

    – 90 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2020 r.;

    – 87,5 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2021 r.;

    – 85 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2022 r.;

    – 82,5 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2023 r.;

    – 80 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2024 r.;

    – 77,5 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2025 r.;

    – 75 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2026 r.;

    – 72,5 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2027 r.;

    – 70 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2028 r.;

    – 67,5 proc. wartości tych aktywów do dnia 31 grudnia 2029 r.

  • #6584

    anti
    Blocked

    To może mieć znaczenie, cytat z qnews:

    „Jeśli dobrze rozumiemy ten zapis, to w sytuacji gdy kurs jednostki OFE na koniec stycznia 2020 będzie niższy niż 15 kwietnia br., to różnica zostanie dodatkowo zapisana na subkoncie w ZUS.”

    https://qnews.pl/pl/news/projekt-ustawy-o-likwidacji-ofe-pod-lup%C4%99

  • #6595

    Nieuk
    Blocked

    Zus to Srus;) Kto liczy na podatek od głupoty-sam jest głupi;) Przecież sa dwadzieścia kilka lat we w „furure” dostaniemy po bani. N8e ma co się oszukiwać. Ptetensji do rządu nie mam. To jesy po prostu fakt…

    Najlepszym prezentem dla systemu emerytalnego jest po prostu umrzeć:)

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #10188

    Prezes
    Keymaster

    W raporcie miesięcznym dm boś pokusił się o analizę wpływ zmian systemu emerytalnego (OFE i PPK) na popyt/podaż akcji na GPW. Przy założeniu że 80% uczestników zostanie w przekształcanym OFE to w 2020 roku będzie 0,3 mld podaży akcji (+PPK – OFE), w 2021 roku 0,7 mld popytu (+PPK – OFE), w 2022 0,3 mld popytu, w 2023 0,15 mld popytu a od 2024 będzie już tylko stopniowo rosnąca podaż do 1 mld w 2030 roku.

    Jest to już kolejna analiza (ta trochę bardziej pesymistyczna) że w ok. 2023 jest szansa że popyt (nadwyżka wpływów z PPK nad suwakiem OFE) może przewyższać podać na GPW.

  • #10196

    daimond

    Prezes, jeszcze raz te popyty i podaże bo się gubię, możesz czytelniej napisać?

    • #10197

      Prezes
      Keymaster

      W najbliższych latach na GPW spodziewane są duże zmiany z względu na przekształcanie OFE oraz na wprowadzenie PPK. Analitycy dm boś szacują że w 2020 roku podaż akcji z OFE przewyższy popyt na akcje z PPK o 0,3 mld złotych (źle), w 2021 roku natomiast popyt na akcje z PPK przewyższy podaż akcji z OFE o 0,7 mld złotych (dobrze) i tak dalej…..

  • #10199

    daimond

    dzięki wielkie, już rozumiem ;)

  • #10463

    Prezes
    Keymaster
  • #14224

    kos
    Blocked
  • #14297

    frend30
    Blocked

    Cześć,
    W tamacie PPK
    pracuję w firmie zatrudnającej około 4.5 tys osób w sumie. Rozmawiałem dzisiaj z naszą HR-ką (zwaną kiedyś Kadrową :) ) i potwierdziła to co napisane jest powyżej i przewijało się w innych wątkach, czyli:
    – większość bo ponad 90% ze stanowisk operatorskich całkowicie zrezygnowała z PPK
    – starsi wiekiem, którzy musieli składać wnioski samodzielnie o przyjęcie do programu PPK (bodajże ponad 55 lat) to około 5% i to przeważnie wnioski wywodzą się z kadry wyższego szczebla
    – od kierowników w górę (tu dla mnie lekkie zaskoczenie in minus) 25% rezygnacji z PPK

    Suma sumarum na tej podstawie można przyjąć, że z tych 4.5 tys. osób do PPK będzie należeć około 1000-1500. Fakt jest taki, że w znakomitej większości dobrze zarabiających.
    PS
    Zastanawia mnie, czy możliwe będzie wypłacanie na bieżąco i inwestowanie w IKZE?
    Wg tego co kobitka z funduszu nas obsługującego mi powiedziała to tak… Cytat: „będzie Pan mógł sobie wypłacić środki które wpłyną na Pana indywidualne konto PPK od razu, bez wiedzy pracodawcy. Konsekwencje to, że pobrane zostaną podatki i opłaty oraz nie będzie miał Pan premii od Państwa przyznawanej rocznie” koniec cytatu.
    Wychodzi mi z pobieżnych i szybkich wyliczeń, że i tak byłbym „do przodu”, jesli pracodawca zadeklarował wpłacać 2% to po wypłacie moich 1.5% i tych 2% płaci się chyba tylko od tych 2% opłaty? Tak zakładam, a jeszcze się nie zagłębiałem. Czyli odzyskam swoje 1.5% i jakiś 1% od tych 2%. Zyskuję optymalizację podatkową dzięki IKZE już i teraz, a będąc w drugim progu to wcale niemało jest…
    Temat jeszcze do policzenia i przemyślenia.
    Pozdrawiam inwestujących
    R.

    • #14298

      atb
      Blocked

      Ja się akurat z PPK nie wypisałem, więc temat mam „obcykany”; po kolei:
      – twoja wpłata to 2% (nie 1,5%) i jest to potrącane z pensji po zusach i podatkach; tu już nie ma z czego dalej „doić”,
      – wpłata pracodawcy, to 1,5% wynagrodzenia brutto, które jest kwalifikowane jako dochód, więc od razu opodatkowane PIT na zasadach ogólnych (17 lub 32%),
      – są jeszcze wpłaty z budżetu, ale te pomijam, bo zakładamy wariant wcześniejszej wypłaty.

      Wcześniejsza wypłata:
      – dopłaty z budżetu przepadają (wspomniane);
      – twoja wpłata wraca w całości, bo tu już nie ma z czego skubać – przypominam, to są pieniądze z pensji po zus i pit,
      – wpłata pracodawcy zostaje ozusowana (30% – zapisane na indywidualnym rachunku w ZUS),
      – jeśli fundusz wypracował coś ponad wpłaty, to od nadwyżki podatek Belki.

      Reasumując: „inwestujesz” 2% pensji brutto, a ugrywasz 0,57% (1,5% – 32% PIT – 30% ZUS);
      stopa zwrotu z inwestycji 28,5% (0,57/2); jak komuś na chleb nie brakuje, to do przemyślenia, czy samodzielnie zrobi więcej.

  • #14299

    frend30
    Blocked

    Tak, masz rację, sprawdziłem w ulotce firmowej:
    2% moje + 2% pracodawca (akurat u nas) + 250PLN od państwa
    R.

  • #15037

    Prezes
    Keymaster

    39% partycypacja w PPK dla firm zatrudniających +250 osób http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34874918,partycypacja-w-ppk-w-firmach-250+-wynosi-39-proc-pfr
    Nie jest źle bo pojawiały się głosy że może to być 20-30% – oczywiście pracownicy jak dostaną mniejsze wynagrodzenia to mogą się wtedy bardziej wypisywać.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.