"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Enter

Home Forums Forum Enter

This topic contains 298 replies, has 23 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 4 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2519

    Prezes
    Keymaster

    Spółka znajduje się w blogowym Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym
    Analiza spółki
    https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/enter-air-wlecial-do-wirtualnego-portfela-fundamentalnego/

    Pojawiły się niepokojące informacje o uziemnieniu samolotów Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX
    http://www.ulc.gov.pl/pl/247-aktualnosci/4553-informacja-dotyczaca-wykonywania-lotow-samolotami-boeing-737-max-w-przestrzeni-powietrznej-polski
    https://stooq.pl/n/?f=1279629

    Jest też komunikat spółki Enter
    http://www.enterair.pl/pl/113/informacja-dot-b737-max-8

    Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
    https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/regulamin-forum/

  • #2651

    Prezes
    Keymaster

    Na https://portalanaliz.pl/analiza/38/analiza-grupy-enter-air-sa jest w moim odczuciu pozytywna analiza spółki. Różnimy się (moja analiza z analizą chłopaków z portalu) trochę w kalkulacji zysku za 4 kw ale ocena spółki w dłuższym okresie czasu jest podobna.
    Kurs pokazuje siłę i technicznie ładnie obecnie wygląda.

  • #2653

    Prezes
    Keymaster

    Dobra informacja. Boening zapowiada że w 10 dni zrobi aktualizację oprogramowania w 737 maxach https://www.money.pl/gospodarka/boeing-podjal-wazna-decyzje-ws-systemow-737-max-6359945571059329a.html

  • #2684

    sławek

    Jak dla mnie to boeing może uziemić maxy na dłużej niż 10dni
    bo może jakaś rekmpensata dla entera wpadnie a i tak
    w pierwszym kwartale samoloty lataja na 30% w drugim na 50-60% w trzecim na blisko 100% swoich możliwości. Reasumując te 2 maxy we flocie to tylko 10% maszyn co niezagraża wykonaniem zamierzonych lotów co najmniej do wakacji.

  • #2837

    Prezes
    Keymaster

    Ależ brzydka dzisiaj zapora na 26 i oby to nie był jakiś fund.

  • #2839

    zgred
    Blocked

    oby szybko rozebrali…

  • #2848

    Dawid

    Prezesie, jak/gdzie widzisz to że jest zapora na 26 zł?

    Pozdrawiam
    Da ViduS

  • #2849

    Prezes
    Keymaster

    A co nie widzisz że od rana nikt nie może tego przejść ? Na 26 jest jakiś duży ukryty sprzedający ze zleceniem widocznym 921 sztuk, teraz jest na sprzedaży 791 sztuk i gdybyś chciał kupić np. 800 akcji to znowu pojawi się 921.

  • #2862

    Nieuk

    Bez przesady z tymi ukryciakami. Enter to super spółka. Nie mam akcji, ale czaję się;) Ta cała sprawa z tymi Maxami-to tylko okazja:)

  • #2865

    Nieuk

    Enter to świetna spółka. Przede wszystkim dobrze zarzadzana. Jakiś czas temu pisałem; że łatwo stać się milionerem, jak było się miliarderem. Ale Enter to nie dotyczy…

  • #2867

    sławek

    mimo, że mam akcje to cieszę się z przeceny bo za tydzień bedę chciał przepakować kilka procent portfela w Enter. Oczywiście czekam na raport ropczyc bo 60% portfela w jednym papierze to przesada- mimo że spółka bardzo dobra i dająca mi już prawie 40% w pół roku. Po raporcie jest zawsze wiekszy ruch a nie chcę uwalić kursu

  • #2894

    Prezes
    Keymaster

    Enter będzie dochodził odszkodowania od Boeinga https://www.rp.pl/Lotnictwo/303179983-Polska-linia-lotnicza-chce-odszkodowania-za-uziemienie-737-MAX.html
    z jednej strony to dobra wiadomość ale z drugiej strony to problem może jednak być większy w przyszłości jeśli to się będzie przedłużało

  • #2916

    Marcin
  • #2917

    Nieuk

    Boeing ma przesrane:) Sam LOT musiał uziemić z 5 samolotów…Wiecie jaki to jest koszt. Już odpowiadam-olbrzymi! Naprawdę. Airbus pewnie ma polewę:)

  • #2919

    Alex

    Te samoloty postoją na ziemi jeszcze bardzo długo. Nie kupiłbym teraz Entera.

  • #2923

    Marcin

    Ale czytałeś w ogóle artykuł? „Boeing pracował nad aktualizacją oprogramowania już od kilku miesięcy, odkąd światło dzienne ujrzały wstępne wnioski w ramach raportu częściowego po katastrofie maszyny Lion Air. Jeśli okaże się, że śledczy połączą obie katastrofy jako spowodowane tymi samymi przyczynami związanymi z MCAS to może okazać się, że nakaz uziemienia maxów może paradoksalnie zostać odwołany wcześniej niż przypuszczano. Będzie do tego jedynie potrzebne upewnienie się, że zmodyfikowane oprogramowanie nie spowoduje podobnych sytuacji, a także że dodatkowe szkolenie dla załóg tych maszyn pozwoli na lepsze zrozumienie działania MCAS” Dla mnie dość panikarska ta wyprzedaż biorąc pod uwagę, że to 10% floty i prawdopodobne odszkodowania. Zresztą kurs i tak nie zawierał możliwych w tym roku wyników, mógłby być znacznie wyżej nawet dyskontując negatywny scenariusz z boeingami.

  • #2924

    Prezes

    Na pewno z nerwowością która jest obecnie na kursie Enter nikt nie wygra – panikarze gdy sprzedadzą akcje to dopiero kurs się oczyści. A to może niestety potrwać.
    Wg tego artykułu https://logistyka.wnp.pl/uziemienie-samolotow-boeinga-czy-trzeba-bedzie-odwolac-urlop,341966_1_0_0.html miesięczny koszt wynajęcia samolotu to ok. 250.000 usd (1 mln zł). Zakładając negatywnym scenariuszu że przez 6 miesięcy będą musieli wynajmować (w pełnym szczycie) to Enter poniesie około 6*2*1= 12 mln zł dodatkowych kosztów. Czy to jest dużo przy 90-100 mln które mógł zarobić w tym roku niech każdy sam oceni. Trzeba też pamiętać że przestój może trwać krócej niż takie 6 miesięcy oraz Enter będzie mógł pewnie odzyskać jakąś kwotę odszkodowania od Boeinga a zapowiadają że to będą robić.
    Ja z wirtualnego portfela fundamentalnego nie zamierzam usuwać akcji bo nadal uważam że jest niska wycena pomimo tych problemów.

  • #2933

    Pedros

    Na wstępie chciałem ogromnie podziękować Prezesowi za jego prace i wkład w tego bloga, nie widziałem jeszcze drugiej takiej strony.

    Odnośnie spółki mam takie pytanie – skoro teraz jest niski sezon i uziemienie tych dwóch samolotów nie sprawia problemów spółce (zwłaszcza, że i tak nie były w użyciu) to czy jest szansa, że spółka dodatkowo jeszcze zarobi poprzez wynajem innych samolotów do firm, które nie mają takiej komfortowej sytuacji bo miały więcej takich Beoingów? Czy raczej firma nie planuje takich ruchów? Oczywiście w przypadku dłuższego uziemienia Prezes napisał już koszty, ale myślę, że odpowiednie odszkodowanie trafi wówczas do spółki.
    Dziekuję!

    • #2938

      Prezes
      Keymaster

      Aż tak optymistycznie nie można podchodzić że będą wynajmować swoje samoloty. Gdyby tak było to świadczyłoby o nieefektywnym biznesie. Raczej zarząd Entera bardziej zastanawia się od kogo wynająć samoloty niż komu.

  • #2936

    Grzegorz
    Blocked

    Ta sytuacja zmieni cały rynek. Wszystkie firmy posiadające te modele we flocie będą potrzebowały wynająć inne samoloty a jak ich będzie dużo stawki wzrosną. Do tego trzeba dodać, że na koszty ma także wpływ spalanie a to akurat przy MAX-ach w Enterze podawali, że jest o 15 % niższe w porównaniu z ich innymi samolotami. To ważna informacja.
    W niskim sezonie to tylko dla wszystkich utrudnienie ale w szczycie może być bardzo duży problem. Głównie dla Boeinga. Wczoraj czytałem, że ich akcje spadły o 25 mld USD. Bolesne.

  • #2943

    Miko

    Pracuję w branży lotniczej. Ze swojej strony mogę dodać, że wygląda na to, że agencja certyfikująca samoloty (FFA) delegowała sporą część certyfikacji na inżynierów Boeinga (zdecydowanie za dużą). Z tego może być spora afera, chociaż oczywiście w tej chwili to tylko plotki które można zasłyszeć w kuluarach. Z pewnością śledztwo potrwa kilka lat i dopiero wtedy będzie można mówić o potwierdzeniu przyczyn katastrofy w Etiopii, niemniej wygląda na to, że coś jest na rzeczy. W Boeinga nie zaintestowałbym w tej chwili złamanego grosza, bo jeśli okaże się, że certyfikowali sami dokumenty, do czego nie mieli prawa to nikt nie wie jakie mogą być konsekwencje (na pewno ogromne). Teoretycznie takiemu Enterowi powinno się w takiej sytuacji wypłacić odszkodowanie, ale cięzko być małą, polską firmą walczącą ze światowym gigantem. Naprawdę ciężko powiedzieć jak sprawa się rozwinie.

  • #2945

    Łukasz
    Blocked

    Jeszcze chyba jakieś automaty coś wywalają, 1 i 2 akcje poszły przed chwilą. To w kategorii jakiejś niedoskonałości maszyny, czy jakiś fund może dołować celowo i to robić?

  • #3034

    Prezes
    Keymaster

    Wczoraj Pedros zapytał: „Odnośnie spółki mam takie pytanie – skoro teraz jest niski sezon i uziemienie tych dwóch samolotów nie sprawia problemów spółce (zwłaszcza, że i tak nie były w użyciu) to czy jest szansa, że spółka dodatkowo jeszcze zarobi poprzez wynajem innych samolotów do firm, które nie mają takiej komfortowej sytuacji bo miały więcej takich Beoingów? Czy raczej firma nie planuje takich ruchów?”

    Ja odpisałem „Aż tak optymistycznie nie można podchodzić że będą wynajmować swoje samoloty. Gdyby tak było to świadczyłoby o nieefektywnym biznesie. Raczej zarząd Entera bardziej zastanawia się od kogo wynająć samoloty niż komu.”

    Okazuje się że może być jednak optymistycznej niż myślałem bo okazuje się że Enter Air wynajął lotowi jeden samolot – gdyby miał nóż na gardle to tego by nie zrobił.

    Cytuję ‚Po uziemieniu pięciu „maksów” Lot wynajął szybko cztery boeingi 737 starszego typu. Dodatkowo okazjonalnie wynajmuje piątą maszynę od Enter Air. Choć LOT nie zdradza dokładnych kwot, wiadomo, że koszty pożyczania samolotów są ogromne.”
    https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/1404054,lot-tez-bedzie-walczyl-o-odszkodowanie-po-uziemieniu-boeingow-737-max.html

  • #3108

    Pedro

    Duży problem dla Lotu, Enter i innych europejskich Lini lotniczych korzystających z 737 Mac. EASA nie ufa już FAA i sama chce je sprawdzić przed wydaniem zgody na loty z pasażerami. A to moze zająć trochę czasu. Obawiam się że poszkodowane linie nie dostaną od Boeinga żadnych odszkodowań, gdyż Yankesi maja ich gdzieś.

  • #3111

    Grzegorz
    Blocked

    Gdyby tak było jak napisałeś, że będą mieli gdzieś europejskie linie to mogą zapomnieć o sprzedaży na tym rynku kolejnych samolotów a to ich już bardzo zaboli. Nie wierzę aby byli aż tak głupi. Będą negocjowali.

  • #3435

    Marcin
  • #3659

    MarcinG
    Blocked

    Boeing przedstawił zmiany w oprogramowaniu i niedługo ruszy z ponowną certyfikacją w Stanach. Znalazłem informację w zagranicznych mediach, że specjaliści spodziewają się, że ponownie będą latać za 6-12 tygodni. Jest też kilka linii, które potwierdziło zakup, a nawet chce dokupić maxy, więc można chyba wykluczyć najgorszy scenariusz (choć ewidentnie i tak Boeig zawinił i to mocno). Wreszcie też po okresie marazmu przynajmniej jakieś zlecenia się pojawiają w arkuszu i chyba przeważa popyt w tej chwili.

    • #3662

      Prezes
      Keymaster

      Kurcze, miałem ustawione zlecenie jeszcze w zeszłym tygodniu (ustawiłem jak były zawirowania z boeingiem) sprzedaży i ktoś na zamknięciu dzisiaj zebrał po 27,50, zostało mi tylko ze 2% kapitału w Enterze. Będę próbował na ewentualnej cofce odkupić.

  • #3665

    Andrzej

    To po co wystawiałeś (zwłaszcza że liczyłeś nawet na 100% zysku :)

    • #3667

      Prezes
      Keymaster

      Po pierwsze nie liczyłem na 100% zysku tylko na 100% wzrostu kursu i to w blogowym portfelu a nie realnym którego sprzedała mi się część akcji.
      Po drugie zauważ że powstał problem z Boeingami które jak będą się przeciągać to w jakimś stopniu mogą zepsuć wyniki Entera (mam nadzieję jednak że wszystko będzie OK).
      Po trzecie po informacjach o Boeingu kurs sporo spadł do nawet 23,40 więc odbicie o 17% wydaje się dobrym pomysłem na skrócenie się.
      Po czwarte na spadkach po problemach z Boeingiem trochę dokupowałem akcji więc zdjęcie nadwyżki zaangażowania jest dobrym pomysłem do sprzedaży.
      Po piąte po to sprzedałem aby później na takie pytania jak Twoje odpowiadać.

  • #3669

    Andrzej

    Może to tylko wyciągnięcie kursu na koniec kwartału i już w poniedziałek będzie okazja do odkupienia taniej :)

  • #4001

    Prezes
    Keymaster
  • #4597

    Dawid

    https://stooq.pl/n/?f=1285785

    no to chyba będzie dobrze.

    • #4601

      Prezes
      Keymaster

      Pozytywna informacja i było pewne że w miarę szybko sie uporają – pozostaje tylko pytanie jak szybko wgrają nowe oprogramowanie do wszystkich samolotów i czy przewoźnicy nie będą chcieli dokończenia dochodzenia (ustalenia powodów katastrof) i dopiero dopuszczą samoloty do lotów.

      Swoją drogą to wczoraj pojawiły się informacje iż gwałtownie wzrosła sprzedaż wycieczek w tym tygodniu (i poprzednim) bo przez strajk nauczycieli rodzice postanowili polecieć na przyspieszone wakacje. Może to nie wpłynie jakoś na wyniki Entera (choć kto wie) ale Rainbow może kilka milionów dodatkowo zarobić.

  • #4603

    MarcinG
    Blocked

    Właśnie nie jestem pewny czy ta informacja coś zmienia, bo jeszcze kilka dni temu mówiło się, że pasażerskie linie w stanach posiadające maxy nawet do połowy sierpnia spodziewają się wstrzymania (najpóźniejsza data). Inna sprawa, że choć one bardziej od Entera powinny ucierpieć (bo od pierwszego dnia nie mogą korzystać) to nie było chyba żadnego armageddonu na ich kursach na giełdzie. I pojawiają się też wzmianki, że rozmawiają z boingiem o rekompensatach.

  • #4665

    sławek

    I kwartał zapowiada się obiecująco,
    https://stooq.pl/n/?f=1286055&c=1&p=0

    o 14% r/r wzrosła ilość podróżójących czarterem w I kwartale br.

    dla Entera może to być nawet więcej

  • #4666

    sławek

    oczywiście podróżujących :)

  • #4692

    Prezes
    Keymaster
  • #4999

    Lukasz_S
    Blocked

    Jutro Enter publikuje wyniki za 2018

  • #5189

    Grzegorz
    Blocked

    https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/komunikat-ESPI.aspx?id=20190503_110209_0000158661&ticker=ENTER

    Zarząd spółki Enter Air S.A. ( Emitent ) informuje, iż w dniu 3 maja 2019 r. spółka zależna Emitenta, Enter Air sp. z o.o. ( Enter Air ) zawarła z Albex Aviation AG z siedzibą w Zürichu (Szwajcaria) oraz osobami fizycznymi umowę inwestycyjną dotyczącą inwestycji w spółkę Germania Flug AG z siedzibą w Glattbruggu (Szwajcaria) ( Spółka ) ( Umowa Inwestycyjna ).
    Germania Flug AG jest spółką prawa szwajcarskiego prowadzącą działalność lotniczą na podstawie koncesji lotniczej wydanej przez szwajcarski organ nadzoru nad rynkiem lotniczym (Bundesamt für Zivilluftfahrt – Federal Office of Civil Aviation FOCA). Spółka od 5-ciu lat prowadzi przewozy regularne i czarterowe z wykorzystaniem 3 samolotów Airbus A319 i jest podmiotem niepowiązanym z niemiecką grupą Germania AG. Zespół Germania Flug AG liczy ponad 100 osób wraz z załogami lotniczymi. Operuje na rynkach europejskich oraz popularnych kierunkach wakacyjnych w Afryce i na bliskim wschodzie.

    Zgodnie z postanowieniami Umowy Inwestycyjnej, Enter Air obejmie 49% akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład pieniężny w wysokości 2.000.000 USD. Poza standardowymi oświadczeniami i zapewnieniami, Umowa Inwestycyjna zawiera opcję call uprawniającą Enter Air lub podmiot wskazany przez Enter Air do objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, które to akcje, łącznie z akcjami objętymi przez Enter Air na podstawie Umowy Inwestycyjnej, będą stanowiły do 80% akcji Spółki. Zarząd Emitenta wskazuje, że ewentualne wykonanie opcji call będzie następowało z uwzględnieniem przepisów prawa obowiązujących w Szwajcarii, w tym obowiązków wynikających z przepisów prawa lotniczego.

    Jednocześnie, Zarząd Emitenta szacuje, że objęcie 49% akcji Spółki nastąpi w połowie maja 2019 r.

  • #5192

    Nieuk
    Blocked

    Super info. Dość, że ekspansja na nowe rynki, to jeszcze dywersyfikacja floty.

    Oj chyba będę się czaił na tą Spółkę;)

    Pozdrawiam.

  • #5193

    Prezes
    Keymaster

    Tu jest trochę więcej napisane http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33140789,enter-air-obejmie-akcje-szwajcarskiej-czarterowej-linii-lotniczej
    Wejście na rynki niemieckojęzyczne było jednym z naszych celów. Poszukiwaliśmy więc odpowiedniego podmiotu, który posiadałby koncesję, kontrakty z biurami podróży, sloty lotniskowe oraz profesjonalny zarząd. Szwajcarska spółka posiada to wszystko, daje nam dostęp do intratnego szwajcarskiego rynku przewozów turystycznych, a w przyszłości do innych rynków niemieckojęzycznych, na których nie jesteśmy jeszcze w pełni obecni” – powiedział członek zarządu Enter Air Grzegorz Polaniecki.

    Poszukałem w internecie tej firmy i oni też jakieś problemy mają z samolotami (mało ich mają) i musieli odwoływać rejsy. Gdzieś też wyczytałem że ratowali się flotą Entera.

    Jak tak pomyśleć to Enter może w 2 kwartale może extra zyski pokazać dzięki problemom z Boeingami. Pomagał lotowi teraz okazuje się że Germani i dopiero 3 kwartał może być trochę gorszy jeśli Boeingi nie wrócą do latania.

  • #5219

    Lukasz_S
    Blocked

    Prezesie w II kw. może faktycznie tak być jak przewiujesz, bo oni i tak w okresie I – II kw. część fltoy mają nieproduktywną, a dzięki wyporzyczeniem jakieś dodatkowe pieniądze wpadną. Problem tyko w tym że ten III kw. jest najistotniejszy dla wyników rocznych.

    no i kolejny problem z Boeingiem
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Boeing-737-wpadl-do-rzeki-7662486.html

  • #5284

    Prezes
    Keymaster

    https://logistyka.wnp.pl/enter-air-zarabia-rekordowe-pieniadze,344919_1_0_0.html

    Rok 2019 zaczął się bardzo obiecująco i mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej udany od poprzedniego. A dzięki podpisanym z touroperatorami długoterminowym umowom, mamy już także wypełniony kontraktami początek 2020 – dodaje menadżer.

  • #5294

    Wojt
    Blocked
  • #5399

    Prezes
    Keymaster

    Na https://www.sii.org.pl/12921/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/komentujemy-sprawozdania-roczne-spolek-maxcom-enter-air-i-eurotel.html#ak12921 w analizie wyników napisali na temat odpisu na 11,49 mln zrobionego w 4 kw 2018 „Na podstawie umowy oraz stawek kar określonych w umowie wystawiliśmy tej firmie fakturę. Firma nie zapłaciła faktury, tylko skierowała sprawę do arbitrażu. Dlatego też dokonaliśmy odpisu, zgodnie z dobrą praktyką polegającą na odpisywaniu należności jeśli jesteśmy w sporze z kontrahentem. Ale jest prawdopodobne, że te pieniądze dostaniemy w przyszłości – podała spółka w odpowiedzi na nasze zapytanie.”

    Ponadto tak jak napisałem w analizie spółki odwrócili oni leasing (otrzymali taką informację z firmy) który w raporcie półrocznym zastrzegł im rewident i dlatego wynik był gorszy w 4 kw.

    Panowi z SII oceniają pozytywnie raport tak jak i ja (choć była strata).

  • #5522

    Prezes
    Keymaster

    Ktoś na zamknięciu położył 5000 akcji, całkiem sporo patrząc na historyczne obroty, kurs przy szczytach i przydałaby się tyko informacja o zgodzie na latanie MAXów i kurs od razu mamy w okolicach 30zł (tak przynajmniej mi się wydaje :-)

  • #5525

    Nieuk
    Blocked

    Wpadło mi dzisiaj kilkaset sztuk. 30 zł to dla mnie mało. Liczę na o wiele więcej:) Dzięki za analizę, bo zapomniałbym o tym papierze…

    • This reply was modified 5 years ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 years ago by  Nieuk.
    • #5532

      Łukasz

      A to Twój pierwszy zakup czy kolejny pakiet? Sam mam po 22 i myślałem nawet nad kolejnym pakietem po 24 ale chyba może być kiepsko jednak z korektą na wakacje. Zakładam, że kupowałeś po ok. 26 skoro dzisiaj, czyli nie wierzysz, że będzie taniej? Ja trochę liczyłem na taki dolny ogon świecy jak był w marcu…

  • #5533

    Qaq
    Blocked

    I kolejna dobra informacja poszła w świat. Pan Nieuk zainwestował w papier ;-) 32 złote na początek należy się jak nic ;-) Poważnie, to też wypada mi podziękować Prezesowi i innym (bodajże Sławek) za informacje o spółce. Sam bym pewnie na nią nie trafił.

    • #5534

      Łukasz

      Masz rację, przyłączam sie bo już 12 proc wyjałem wcześniej tylko i wyłącznie dzieki Prezesowi i forum. Dzieki dzieki :-)

  • #5535

    Prezes
    Keymaster

    Niestety na porządny ruch Entera trzeba będzie dłużej poczekać niż liczyłem (choć dzisiaj ktoś mocniej zaczął podbierać). Ciągle coś przeszkadza i kurs jest na hamulcu ręcznym: przeszacowania walutowe, spór i odpis z kontrahentem, teraz doszedł Boening.

  • #5540

    Nieuk
    Blocked

    @Łukasz & @Qag,

    Nie wiem czy to dobrze, że ‚pan Nieuk” kupił akcje;) Tak, to moje pierwsze akcje Enter. Widzę jeszcze opór 28 zł. Jak się walor wybije to pewnie jeszcze troszku dokupię. Ze mnie taki „pan” jak z koziej d*** trąbka:)

    @Prezesie informacje, informacjami. Tutaj jest obecnie silny trend wzrostowy a z trendem się nie walczy. Natomiast z analizy finansowej jak dobrze wiesz potężne wrażenie robią przepływy operacyjne + 210 mln zł…

    Pozdrowionka dla Wszystkich tu piszących:)

    • This reply was modified 5 years ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 years ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 years ago by  Nieuk.
  • #5667

    Mirek
    Blocked

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/WSJ-Boeingi-737-MAX-zapewne-nie-zaczna-latac-do-polowy-sierpnia-7667689.html

    wygląda na to że 737 max postoją jeszcze trochę- czyli wypadnie większość sezonu urlopowego, za postój i serwis trzeba płacić, do zakontraktowanych wakacyjnych przewozów będą musieli zorganizować jakieś maszyny, odszkodowanie to raczej odległa sprawa, nie wiem jak wygląda powrót do regularnych kursów po takim przestoju [dotyczy zarówno maszyny jak i pilotów]

    dalej tak pozytywnie oceniacie ? – ja czekam bez akcji

    • #5668

      Prezes
      Keymaster

      W długim terminie na pewno pozytywnie nadal oceniam a w krótkim tak do 3 kwartałów raczej neutralnie, wyniki nie powinny być jakoś gorsze r/r (25% wzrost przychodów powinien zneutralizować wszelkie koszty uziemienia). Oczywiście na chwilę obecną nie kupiłbym akcji a ewentualny zakup rozpatrzyłbym dopiero po wynikach za 3 kwartał.

  • #5675

    Grzegorz
    Blocked

    Skoro samoloty nie będą latały to jestem ciekaw jak wygląda kwestia odszkodowania od producenta. teraz to już nie będzie chodziło o takie małe kwoty no i pytanie czy nie wyłoży to Boeinga. Może należy kupić akcje Airbusa ? :)

    • #5676

      Prezes
      Keymaster

      Boeing zarabia rocznie 10 mld usd więc wątpię aby miał się wyłożyć choć w najgorszym przypadku roczny zysk mogą stracić na wszelkie odszkodowania. Problemem dla Boeinga może być strach pasażerów i pilotów przed lataniem MAX-ami dlatego ciężko stwierdzić kiedy te samoloty się wzbiją.

  • #5677

    Nieuk
    Blocked

    Airbusa najlepiej trzeba było kupować zaraz po informacji o uziemieniu Maxów.

    Co do potencjalnie negatywnego wpływu na wyniki-po pierwsze dawno w cenach (jeśli miałoby to w ogóle miejsce). A po drugie zgadzam się z Prezesem, że skompensują sobie ten fakt w inny sposób.

    Zarząd spółki jest wiarygodny, firma wchodzi na nowe rynki. Myślę, że takich akwizycji będzie więcej w najblizszych latach i pewnie dojdzie dywidenda.

  • #5683

    Grzegorz
    Blocked

    Tych MAX-ów trochę jest na rynku więc pewnie też wzrosną stawki za inne samoloty wynajmowane aby pokryć zapotrzebowanie. No i do tej pory zakładaliśmy, że problem zostanie rozwiązany przed sezonem a jednak nie będzie. Czyli braki i dodatkowe koszty wyjdą w III kw. Cały czas też leci leasing za samoloty, które stoją bezproduktywnie. Ciężko to oszacować.
    Moim zdaniem ograniczy to możliwość zarabiania w sezonie.

    A Boeing problem będzie miał większy ze sprzedażą nowych samolotów niż z kosztem rekompensat, przygotowanie auta do produkcji to duży koszt a samolotu ? Trump miał rację pisząc, że powinni zmienić nazwę, zmodyfikować i wypuścić kolejny samolot już bez złej opinii. Nie ma co się kopać z koniem.

    I tak sobie jeszcze przypomniałem aferę z VW dotyczącą ściemy na temat ekologiczności ich silników diesla. To chyba pora byłaby teraz wykorzystać to i na terenie UE nakazać im też płacić wysokie rekompensaty dla linii lotniczych. Czy nie tak zrobili w USA z VW ? Tylko to dotyczyło osób prywatnych akurat więc pewnie nie tak prosto byłoby to zrobić.

  • #5741

    MarcinG
    Blocked

    Czemu ktoś puszcza zawsze 282 akcje pkc na otwarciu i na fixie? Kiedyś kupno pck też jakieś dziwne było, w sensie w dniu w którym znacznie lepiej byłoby cierpliwie zbierać (duże spready). Nie rozumiem czemu to służy i w co się bawi ktoś na enterze. Jak zaraz przejdzie tko na 27,3 to będzie spadek na dużym wolumenie, a zupełnie inny wyraz miała ta sesja.

    • #5743

      Prezes
      Keymaster

      Faktycznie ktoś na otwarciu i zamknięciu PKC sprzedaje 282 akcje, zobaczymy czy jutro to samo będzie. Czemu to służy nie wiem, na pewno psuje sytuację techniczna bo dzisiaj już całkiem dobrze w pewnym momencie kurs wyglądał.

  • #5785

    Nieuk
    Blocked

    Jak ktoś dzisiaj zwali kurs, to ma w***** hehe:)

  • #6349

    Prezes
    Keymaster
  • #6426

    Nieuk
    Blocked

    O Enter się nie martwcie. To jest top20 (nie mylić z badziewiem wig20) na bananowce. Będzie fajne zdziwienie wynikowe za półrocze i III kwartał po uziemienieniach Boeingów. Nie wiem jak Oni to robią (mam to gdzieś), ale są genialni. Dywidenda:) Mniamniuśnie:)

  • #6444

    Nieuk
    Blocked

    Teoretycznie wyniki nie są za dobre…ale radziłbym przeanalizować wyniki z przepływu długu i inwestycji…pump and down może się bardzo szybko odwrócić…

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6447

    anti
    Blocked

    Patrząc tylko na przychody i zysk operacyjny to wygląda dobrze, ale koszty finansowe pogrążyły wynik netto. Przyznam się że nie do końca ogarniam te wszystkie sprawy związane z przeszacowaniami kursowymi, leasingiem itp., dla mnie wyniki Entera to zawszę trochę taka „czarna skrzynka”, może poczekam aż się Prezes wypowie :P

  • #6448

    Prezes
    Keymaster

    Z odniesieniem się do wyników chyba poczekam na analizę mądrzejszych od siebie bo na przykładzie raportu Entera mogę tylko stwierdzić że „wiem iż nic nie wiem” – ale o tym później.
    W pierwszej chwili wyglądało na to że na gorszy wynik od moich oczekiwań (oczekiwałem 5 mln straty a jest 9 mln straty) wpłynęły różnice kursowe których niedoszacowałem. I w tym temacie jest zgoda bo przyjmowałem że mają 100 mln usd zobowiązań leasingowych a mają 272 mln (MSSF 16 pokazał że jest ich więcej) i wzrost kursu usd/pln o ok. 10 groszy sprawił że spółka pokazała ponad 14 mln strat z wyceny różnic kursowych (bilansowe bez wypływu gotówki). Gdyby nie ten zabieg (można powiedzieć czysto księgowy) to Enter osiągnąłby z 5 mln zysku i zanotował mocny (ogromny plus) wzrost przychodów bo 45% r/r.

    I gdybym nie przeczytał raportu do końca to pewnie uznałbym że przeszacowania uwaliły zysk a jako że to głównie księgowe przeszacowanie więc mniej istotne.
    Jednak w dalszej części raportu pojawiła się tabela jaki wpływ na wyniki 1 kwartału miało wprowadzenie standardu MSSF 16 i tutaj jak dla mnie prawdziwy szok – gdyby nie wprowadzenie MSSF 16 to spółka wykazałaby 11 mln zysku brutto a nie 11 mln straty brutto.

    Z tego co rozumiem to „nowy leasing” bardziej liniowo na cały rok rozkłada koszty finansowe a „poprzedni operacyjny” niższe koszty miał w okresach zimowych a wyższe w letnich.

    Ocenę wyników pozostawiam każdemu w swoim zakresie. Na pewno jest to kolejny kwartał w którym przeszacowanie i inne operacje mocno obniżyły zysk i można powiedzieć ile można. Niestety bardzo trudno przez MSSF16 szacować przyszłe zyski bo bez tego to zakładałbym lepszych wyników w 2 kwartale (rok temu były duże ujemne przeszacowania kredytów na ok 20 mln ale i 20 mln pozytywnego księgowania z tytułu zamiany leasingu, w tym kwartale dolar wzrósł tylko o 2 grosze jak na razie) i przy pewnej niewiadomej w 3 kwartale (duzy wzrost przychodów ale dodatkowe koszty wynajmu i paliwa samolotów w miejsce uziemionych Boeingów).
    Enter pozostaje w blogowym portfelu fundamentalnym choć spodziewam się spadków kursu, niestety mam wrażenie że dopiero wyniki za 4 kwartał będą dużo lepsze r/r pod warunkiem że Boeningi wrócą do latania (a może i jakies odszkodowanie wpadnie).

  • #6449

    Dei

    Jak dla mnie wyniki są wręcz rewelacyjne! Wzrost przychodów o 46% – rozrost skali działalności w najgorszym kwartale wręcz niewyobrażalny. Ciężko wyliczyć faktyczny poziom zysku brutto, bo nie znamy realnych kosztów odsetek od leasingu finansowego, ale biorąc pod uwagę, że większość samolotów jest chyba w leasingu operacyjnym, to może być to kwota symboliczna. Jeśli tak jest, to biorąc pod uwagę zacytowaną wyżej stronę 30 raportu, zysk BRUTTO przed zastosowaniem MSSF16 z moich wyliczeń wyniósłby bez uwzględnienia papierowych różnic kursowych 23-26 mln zł…

  • #6451

    Nieuk
    Blocked

    @anti.

    Jesteś niezastąpiony:) Szczerze mówiąc-sam nie do końca rozumiem te raporty…Ale spółka jest moim zdaniem bardzo dobrze zarzadząna. Biznes lotniczy jest trudny-nie ma co polemizować z faktami. To jest oczywista oczywistość;)

    Moim zdaniem to spółka na dłuższy termin. Ale jak w didaskaliach mnie wkurzy-to oczywiście wywale. Póki co-broni się.

    Czytałem też fajny artykuł odnośnie komparatystyki linii czarterowych vs.”regulrne” linie. Ma się to nijak…

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6452

    sławek

    Prezesie jeżeli jest tak jak piszesz to sezonowość będzie jeszcze bardziej uwidoczniona a czwarty i pierwszy kwartał będą bardziej na minusie a drugi i trzeci bardziej na plusie niż przed MSSF16.

    jeżeli by przyjąć dynamikę z pierwszego kwartału to w drugim może być przychód około 0,5mld zł

  • #6454

    Grzegorz
    Blocked

    Jeśli dobrze rozumiem to decydujące dla wyniku były zmiany księgowe. Wcześniej koszty uwzględniały sezonowość a teraz w skali roku wyjdzie podobnie ale koszty liczone są po równo miesięcznie. To oznacza, że teraz w martwym sezonie strata jest większa niż było wcześniej a później w okresie letnim kiedy obroty znacznie urosną efekt będzie odwrotny czyli wykazany zysk będzie wyższy niż to było rok temu.
    Jedno co mnie zastanawia to olanie w raporcie wpływu uziemienia MAX-ów. Czy to oznacza, że ten temat nie ma wpływu na wyniki firmy w takim razie ? No ale jeśli nie ma to jak to rozwiązali ? Mają nowe maszyny, które będą rdzewiały ? Pożycza gdzieś starsze bardziej paliwożerne ? Czy tylko mnie ta sprawa ciekawi ? W końcu niedawno ogłoszono, że samoloty postoją sobie co najmniej do połowy sierpnia … czyli sezon z głowy.

  • #6455

    Dei

    Poprawka jeśli chodzi o leasing finansowy – jest spory, ale przy zastosowaniu analogicznego oprocentowania jak w 2018 roku, odsetki roczne to 15 mln zł, a kwartalne 3,8 mln zł. A więc zysk brutto wyniósłby 22,2 mln zł.

    Zmiany MSSF16 związane z zamianą sezonowych rat leasingu operacyjnego na amortyzacje to ok. 6 mln zł na minus w nowym zapisie, ale przy tej dynamice poprawy skali działalności ta sezonowość można powiedzieć jest mało istotna. Ważniejsze to jak będą się zachowywały przychody, a biorąc pod uwagę sezonowość operacji lotniczych pierwszy kwartał był tym najgorszym…

    Uziemienie MAXów nastapiło w marcu, więc miało znikomy wpływ na działalność. Drugi kwartał pokaże pełen obraz.

    Abstrahując od MAXów, jeśli ta spółka się nie wywali przez swój dług, zacznie go jakoś regulować, redukować, to tutaj może być ostra jazda. Ryzykiem jest dług i w związku z tym emisja w celu jego redukcji, jeśli kurs mocno urośnie. Już wcześniej zarząd planował taki krok na finansowanie zakupu nowych samolotów, ale się wycofał na rzecz kredytów. Sądzę, że te plany nie zostały zanegowane, gdyż trzeba obniżyć lewarowanie. No chyba, że ten rok będzie tak zajebisty, że zrobią to z przepływów. Nie każdy chce sprzedawać taką perłę zbyt tanio.

  • #6458

    Grzegorz
    Blocked

    @Del
    Dług da się spłacić jak będą przyzwoite przychody i marża. Pytanie gdzie są zagrożenia ?
    Obroty zapewniają umowy z biurami podróży. Ryzykiem w tym wypadku jest kryzys, zapaść w branży itp.
    No ale można też mieć umowy i się z nich nie wywiązać bo może zabraknąć maszyn do latania. Albo pożyczyć gdzieś maszyny ale za grubą kasę, która zje część marży. Nie tylko im w końcu będzie brakowało sprzętu w sezonie. Nawet LOT ma uziemione 5 MAX-ów i pożyczał samolot od ENTER-a.

    W marcu i tak stało ponad 50% maszyn – robili im serwisy (jest o tym info w raporcie). Problem jeśli będzie to w sezonie. No nie wierzę, że wzięli leasingi na nowe samoloty za grubą kasę i płacą raty mogąc się bez nich ot tak obejść.

  • #6459

    Nieuk
    Blocked

    Nie będę bronił Enter-chociaż akcje mam. Nie będę też bronilł ze względu na przepływy operacyjne. Są naprawdę in plus. To nie ma sensu…jest jednak handicap-podobnie jak w casusie Rainbow. Nie mają konkurencji na gpw. Może to prostackie, ale te firmy zawsze będą wyceniane wyżej niż zwykłe c/z lub dług do ebitdy. Jeszcze w przypadku Enter zaznaczylbym, że to specyficzny biznes.

    Trochę analizowalem ich biznes i też się zastanawiam, czy za kilka nie powstanie jakiś konglomerat touroperatorowy Caly ten świat zmierza ku konsolidacji rynku…(fajny artykuł czytałem kilka lat temu w PB odnośnie tego tematu z prezesem Rainbiw. Z resztą Oni mają bardzo dobre opinie a zawzsze ktoś będzie narzekał).

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
    • #6466

      szopenchauer
      Blocked

      @nieuk tak z innej beczki ostatnio pisaliśmy o RBW, kurs na ostatnie min nie zleciał i wygląda na to, że nie zleci. Przychody jakie podali za kwiecień są ok 7% wyższe r/r, zgodnie z zapowiedzią prezesa w ostatnim raporcie zauważalna była poprawa marż i na podtrzymanie tej tendencji liczę . Zastanawiam się czy to nie dobry moment na zajęcie pozycji.

      • #6468

        Nieuk
        Blocked

        Ja zająłem. Dochodzą mnie plotki, ze. tzw. „grubasy” czają się na tą spółkę. Oczywiście pewnie nie sprzeda Baszczyński & spolka tej firmy ale to tylko plotki…

        Chociaż skasować kilkadziesiąt baniek-mniamniuśnie:) Ale ja na Ich miejscu poniżej miliardowej wyceny bym po prostu nie sprzedał. Przyszlosciowa branza. A fluktuacja wyników zawsze bedzie.. Swoją droga-PFR też nieglupi i nie inwestuje po omacku…

        A Ty co o tym myślisz?

        • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6462

    Dei

    Zagrożenia to katastrofa lotnicza, niechęć do przewoźnika w związku z tym czy duże niespłacone należności (już jest kilkanaście mln obrezerwowane z ok. 20mln po terminie) czy kryzys i tym samym spadek popytu, co przy takim zadłużeniu spowodowałoby duże problemy w jego obsłudze. Kierunek wiadomy -> Small Planet.

    Dla mnie kryzys jest mało prawdopodobny w tym segmencie. Ludzie mają coraz więcej pieniędzy, szczególnie w Polsce, a pokrycie tego rynku w PL jest bardzo małe w porównaniu z zachodem. Nawet w kryzysie ludzie nie zrezygnują z wakacji.

    Problemem może być też czasowa niechęć do 737MAX po wznowieniu lotów, ale zakładam, że spółka za to dostanie jakies hefty rekompensaty w cenie od Boeinga w ramach rat lub na nowe samoloty.

    Ryzyko to też emisja, ale raczej jak wyniki będą dobre to rozejdzie się szybko, może tylko powisieć na kursie przez kilka miesięcy do momentu sfinalizowania. Ja bym jednak nie sprzedawał akcji przez spółkę teraz wiedząc, że jest tak potężny popyt konsumpcyjny na usługi lotnicze i możliwość poprawy wyników.

    Jeśli spółka złapie poduszkę finansową na takim długu to to będzie podmiot nie do zatrzymania na rynku. W zeszłym całym roku bez różnic kursowych zrobili prawie 100 mln zł zysku na czysto. Dla porównania LOT miał 6,1 mld zł przychodów i ok. 110 mln zł zysku brutto… LOT ma w swojej flocie ok. 60-65 maszyn, a ENTER dysponuje już jakoś 24-25 samolotami w tym roku, przy czym swoich ma chyba 20.

  • #6463

    Nieuk
    Blocked

    Masz rację. Jako „detektyw” zrobiłem maly research tej branży. Enter to naprawdę bardzo dobry model biznesowy. Oczywiście, że zastrzeżenia są, były i bedą. Pragmatyzm biznesowy. No, ale to jest trochę tak jak z LPP. Przecież nie zawsze muszę kupować u nich odzież (choć to robię). Najlepiej gdyby to wszystko szło w parze, ale.świat nie jest idealny. Tak samo jak analiza fundamentalna. Ważne są życiorysy managementu dużych spolek. Podam przykład: Tsgames kupowałem ponad rok temu ze względu na osiągnięcia biznesowe. Każdy się czym innym kieruje i w sumie to też jest fajne….

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6465

    Grzegorz
    Blocked

    Też mam akcje i wierzę w tą firmę. Rynek, na którym działają jest ewidentnie rosnący. Musiało by się coś poważnie zawalić abyśmy przestali latać na wakacje.
    No ale wątpliwości też mam … pewnie nie tylko ja.

  • #6467

    Jakub

    A co z Raynair Sun? Przy skali działalności tej firmy, wstawienie 20 samolotów na głowny sezon to nie jest obciążenie, tym bardziej że taki jest ich plan, myślicie, że ralacje z biurami są tak dobre, że pozostaną one wierne Enterowi? :) Wiara i pieniążki nie zawsze idą w parze, wręcz przeciwnie :))

  • #6481

    Prezes
    Keymaster

    Zarząd Enter uważa wyniki za bardzo dobre „Pierwszy kwartał jest w branży turystycznej okresem inwestycji w przygotowanie do sezonu, jest więc tradycyjnie słabszy niż kolejne okresy. Mimo to, dzięki dużemu popytowi, udało nam się znacząco zwiększyć liczbę operacji, poprawiając przychody i zyski. Pierwszy kwartał był znacząco lepszy niż rok wcześniej, ale nie łatwo jest porównać te okresy ze względu na rewolucyjną zmianę w prezentacji wyników [wprowadzony od początku 2019 roku MSSF16 przyp. aut]. Dla nas liczy się jednak to co rzeczywiście wypracowaliśmy i zarobiliśmy – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.
    Przewoźnik odnotował 9 mln straty netto, wobec 4 mln straty rok wcześniej. Istotny wpływ na wyniki Grupy miały różnice kursowe oraz zmiany wynikające z MSSF16. Bez ich uwzględniania Enter Air osiągnąłby wynik brutto 15,8 mln zł (wobec 5,1 mln straty w pierwszym kwartale 2018 r.). Z kolei EBITDA wyniosłaby 64 mln zł, czyli ponad 10 razy więcej niż w I kw. 2018 (6,2 mln zł).
    https://logistyka.wnp.pl/enter-air-podal-wyniki,346620_1_0_0.html

  • #6482

    Nieuk
    Blocked

    To nie jest spółka spekulacyjna, to fakt. Raczej na dłuższy termin. Potrzeba cierpliwości i dać managementowi szansę. Póki co-naprawdę nie zawodzą i widzę to optymistycznie. Chociaż powiem Ci szczerze. że jak spadnie poniżej 28 zł-to zastanowię się nad sprzedażą. Póki co-nie ma sensu oddawać tak ciekawej spółki. A fluktuacja wyników z mariażem sezonowości-to raczej okazja do kupna. No, ale zobaczymy…Nie ma co się zakochiwać w akcjach…ale czasem trzeba po prostu dać szansę…

  • #6494

    sławek

    jak tak dalej pójdzie to Enter minie ropczyce a kupowałem w jednym czasie
    enter po 19,90zł średni kurs i Ropczyce 29,70średnio

    liczyłem że po słabym pierwszym kwartale enter spadnie kilka procent i dokupię a tu nie chce spadać -nie wiem czy się cieszyć czy nie bo na dłużej zostanie w portfelu :) a jeszcze mam coś gotówki

  • #6496

    MarcinG
    Blocked

    Czyżby na wyniki była dziś niemrawa reakcja (mały spadek bez obrotów), a te wzrosty to jak ropa poszła w dół? Dla mnie wczorajszy raport jest jednak na spory plus, wolałbym żeby to było bardziej dostrzeżone. Ceny ropy teoretycznie miały nie mieć dużego wpływu na ich biznes.

  • #6508

    Dei

    Ceny ropy nie mają najmniejszego wpływu, gdyż kontrakty z operatorami są indeksowane ceną ropy. Wpływ ma kurs EUR i USD odwrotnie do ruchu.

  • #6509

    MarcinG
    Blocked

    Wydaje mi się, że z analiz wynikało, że nagłe ruchy mają wpływ. W każdym razie, nikt się na otwarciu nie zabijał o akcje, a drugi wyskok kursu w ostatnim czasie jest w dniu gdy mocno tanieje ropa.

  • #6510

    Nieuk
    Blocked

    Cena ropy-szczególnie lotniczej jest ważna. Z tym nie będę polemizował…Ale to nie jes5 najważniejsze. W przypadku Enter analizowalbym raporty roczne. Nie bez przyczyny zapier**** :)

  • #6511

    sławek

    na papierze w ogóle nie widać podaży
    oczywiście w miarę wzrostu kursu się pojawi, ale gdyby ktoś chciał kupić kilka kilo to ma problem żeby wziąć bez pchania na widły
    31,4000 ……… 50 ………. 15:52:09
    31,7000 ……… 16 ………. 15:18:16
    31,7000 ……… 25 ………. 15:30:55
    31,8000 ……… 36 ………. 14:38:28
    31,8000 ……… 140 ……… 15:50:48
    31,9000 ……… 60 ………. 09:30:24
    31,9000 ……… 10 ………. 15:36:13
    32,0000 ……… 60 ………. 14:42:47
    32,1000 ……… 53 ………. 15:28:33
    32,1000 ……… 240 ……… 15:52:09
    32,9000 ……… 310 ……… 08:30:04
    ________________________________________
    33,0000 ……… 233 ……… 10:38:08
    33,7000 ……… 499 ……… 11:21:32
    34,0000 ……… 340 ……… 08:51:44
    34,5000 ……… 365 ……… 08:51:59
    34,9000 ……… 65 ………. 09:30:24
    35,0000 ……… 200 ……… 09:30:08
    35,0000 ……… 15 ………. 09:31:23
    35,0000 ……… 130 ……… 11:11:34
    36,0000 ……… 64 ………. 11:34:40
    37,0000 ……… 50 ………. 09:30:06
    ________________________________________
    37,0000 ……… 396 ……… 11:52:29
    38,0000 ……… 30 ………. 08:30:06
    38,0000 ……… 125 ……… 13:54:15
    39,5000 ……… 35 ………. 11:08:20

  • #6512

    Dei

    Jestem na giełdzie 15 lat, nie sugeruj się tym w najmniejszym stopniu. W obecnych okolicznościach spółki są notowane po 50% swojej wartości. Polska giełda jest tragicznej kondycji, więc wyceny oraz reakcja na dane będą zarówno mocno zaburzone, jak i mogą być opóźnione nawet tygodniami.

  • #6513

    Prezes
    Keymaster

    @ Dei – mylisz się że ceny paliwa nie mają wpływu na wyniki. Oni przenoszą ceny paliw na touroperatorów ale cena ustala jest w ten sposób: na czerwiec cena paliwa będzie ustalona na podstawie średniej ceny paliwa w miesiącu kwietniu. Cytuję za raportu ” ..dopłata jest wyliczana na okres przyszłego miesiąca na podstawie średniej ceny paliwa z poprzedniego miesiąca. Grupa narażona jest na ryzyko dynamicznego wzrostu paliwa w okresie dwóch miesięcy” Czyli obecne spadki są korzystne bo w kwietniu średnia cena baryłki była po 64 usd a dzisiaj jest po 55 (15% spadku). Gdyby były nawet powolne spadki ropy przez sezon wakacyjny to sporo milionów Enter więcej by zarobił gdyż logiczne jest że w takim sezonie więcej jest lotów. Kolejną rzeczą trzeba też pamiętać że oni sporo paliwa zużywają do własnych celów, przeloty na lotniska, do serwisów itp a tych kosztów raczej nie przerzucają na klientów. I ostatnia rzecz, oczywiste jest że przy niskich cenach ropy można odrobinę lepsze stawki negocjować z biurami podróży.

  • #6514

    sławek

    ja jestem bez przerwy od prawie początku czyli 1997 pamietam BIG, universal czy próchnik notowania jednolite, zlecenia składane papierowo do godziny chyba 9.00 i co chwilę albo OK albo os albo rk i rs -to były czasy :) owczy pęd albo w jedną albo w drugą.

    • #6670

      Nieuk
      Blocked

      Sławek,

      A ja pamiętam kolekjki pod bankiem śląskim jak się zapisywali na kcje:) Kiedyś to inne czasy były:) Jeszcze zlecenia przez telefon…No w sumie też tak robię jak mam „zawieszkę” na necie, ale to nie to samo…

      Zastanawiam się jeszcze gdzie podział się Patrowicz…Falenta to wiadomo-w pierdlu. Z resztą z 10 lat temu odzywali się do mnie słupy od Niego hehe:) Przecież pamiętne ZWG i ta spółka telekomunikacyjna. Chyba Hawe. Jeszcze biznesy chciał kręcić z Kghmem. Ale jak ktoś współpracuje z trzema służbami-to nie dziwne, że ma ksywe „Prefekt”

      Ale w sumie to zrobił świetną robotę tymi podsluchami:)

      Z takich starych spółek to żal mi Krosna.

      • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6516

    Nieuk
    Blocked

    Ja podobny mam staż…ale to nieważne…Najbardziej mnie boli NewConnect. Parę razy brałem udział w private placement. Ciekawa sprawa…Rudy spier×** do Rumunii. Szykuję pozew zbiorowy przeciwko Niemu. Kwestia roiu. To bardzo skomplikowane…

    Mam takie asy w rękawie-niech lepiej zlikwiduje wszystkie swoje spółki pr-owskiwle i te od esportu. Ma przechlapane krótko mówiąc. Niech się nacieszy wolnością:) Jeszcze debil wymieniał się mejjlami z veno przed debiutem piątki:)

    Mam jednak nadzieję, że posiedzi 15 lat zamiast 25.

  • #6518

    Dei

    Cena ropy nie ma znaczenia. Po pierwsze maja odpowiednie zabezpieczenie w umowach, po drugie nawet, jesli byloby tak jak piszesz, to jest to efekt opozniony. Sam hedging daje zwykle opoznienie wplywu zmiany ceny a nie wyeliminowanie ryzyka calkowicie. Rozklad wzrostow i spadkow bedzie w dlugim terminie normalny, wiec spolka na tym raczej nic nie ugra. Wazniejsza jest polityka cenowo-kosztowa w stosunku do konkurencji, gdyz moglby pojawic sie okres, gdy masz wzrost cen roby i presje na ceny biletow. Tutaj to nie ma miejsca. Dla papierowych wynikow waznieksze sa kursy EUR i USD do PLN, bo w nich rozlicza sie zakup maszyn, a nie pamietam jak wyglada rozliczenie z operatorami – polscy moga placic w pln. Dla ENT wyjscie za granice pozwoli zminimalizowac wlyw roznic kursowych na wyniki, bo ostatni rok to juz -45 mln zl.

    • #6526

      Prezes
      Keymaster

      Nie gniewaj się ale piszesz trochę głupoty, poczytaj raport roczny lub moją analizę w której masz pokazane najważniejsze informacje odnośnie finansów https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/enter-air-wlecial-do-wirtualnego-portfela-fundamentalnego/
      Oni z biurami rozliczają się w USD a nie PLN, ropa ma znaczenie bo jej ceny ustalane są z ceną w zasadzie z przed dwóch miesięcy, z tego co kojarzę to oni też nie zabezpieczają cen paliw i kursów walut.

      • #6539

        Dei

        Prezes, jak się nie gniewam – dyskutujemy tutaj. Ale nie piszę z pewnością głupot, mogę pisać jakieś rzeczy nieprecyzyjnie lub ogólnie, ale nie są to głupoty.

        Odnośnie wpisu kolegi, który uważał, że wzrosty na kursie ENT są pochodną spadku cen ropy, to jest to nieprawda. Jeden wykres za cały wywód:

        https://stooq.pl/q/?s=cl.f&d=20190531&c=1y&t=l&a=lg&b=0&r=ent

        Jeśli chodzi o zapisy w umowie dot. cen ropy vs. ich koszty. 1 czy 2 miesięczny wpływ przy jakichś wahaniach może i wpływa na chwilowe ceny fotelokilometrów, ale nie ma praktycznie znaczenia dla nawet średnioterminowych wyników. Cena ropy musiałaby wzrosnąć o > 30 USD w miesiąc, żeby można było wg mnie w ogóle interesować się tym efektem. Ale w dłuższym terminie zmiany pokazują, że można to uznać za element pomijalny, gdyż się kompensuje z przyszłymi okresami, gdzie ceny ropy się będą wahać także dynamicznie.

        Jeśli chodzi o rozliczenia w walutach – tak masz rację, kontrakty z operatorami mają w walutach i, jak zacytowałeś siebie, brak pokrycia walutowego na rachunku wyników był w 2018 roku na poziomie 7%, wiec z punktu widzenia wzrost kursu walutowego USD/PLN głównie ma dodatni wpływ. Jednak 7% braku pokrycia walutowego jak widać ma niewielkie znaczenie.

        Jest więc małe ale. Kurs USD/PLN, za ostatni rok wyglądał tak:

        https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=l&a=lg&b=0

        Spółka odnotowała ponad 30 mln zł ujemnych różnic kursowych za okres 2018 i 1Q2019 (wcześniej pisałem z głowy), tak więc jeśli spółka tak bardzo korzysta na wzroście kursów walut obcych, to dlaczego miała ujemne różnice kursowe?

        O tym można poczytać w ostatnim sprawozdaniu. Chodzi o ekspozycje bilansową. Poza tym, że spółka musi posiadać na bieżąco 200 mln zł w PLN, co wymusza sprzedaż waluty i „odkrycie się” walutowo. Po drugie zobowiązania finansowe z tyt. leasingu oraz MSSF16 sięgają ok. 1,2 mld zł w USD i EUR. Tak więc wzrost kursów walut do złotówki czyli osłabienia się złotego ma taki a nie inny wpływ na wyniki. W krótkich okresach jest to papierowe, ale zobowiązania trzeba spłacać w walutach w okresach zapadalności.

        Oczywiście jeśli nie mam racji, zachęcam do powiedzenia mi tego :)

  • #6528

    Nieuk
    Blocked

    @Prezezie,

    Oczywiście że pierdziele głupoty:) Ja za Twoją krytykę (fundamentalną) nie obrażam się. Ja ją wręcz wykorzystuję:)

    Moim zdaniem (choć bardzo Ciebie lubię i cenię) walczysz często z trendami…

  • #6531

    sławek
  • #6532

    Nieuk
    Blocked

    Fajny ten portal…U Solorza też.jes4.kurator-nie wiedziałem…

  • #6661

    MarcinG
    Blocked

    Teraz nikt nie oddaje po 32zł i arkusz dalej pusty. Trzeba przyznać, że mocno się zachowuje kurs.

  • #6662

    Nieuk
    Blocked

    Z trendem się po prostu nie walczy…Chociaż w sumie obserwując zlecenia i kurs, to jako optymista jestem i tak zaskoczony. Jeszcze z miesiąc temu ktoś obserwując arkusz-waliłby PKC za taką cenę. Ale ludzie poszli po rozum do głowy:) I barzdzo dobrze…

    Cały czas w tle mam te olbrzymie przepływy operacyjne. Jeszcze w lotnictwie? Po prostu świetny management. Bravo i gratulacje.

    W sumie to jeszcze raz wypada podziękować Prezesowi (naszemu kochanemu Przemkowi), ale także Sławkowi. I jeszcze wielu Innym, ale teraz nie pamiętam:)

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6667

    Grzegorz
    Blocked

    Faktycznie Enter coraz jest mocniejszy. Dziś co prawda obroty symboliczne.
    I przyłączę się – dzięki i gratulacje dla Sławka i Prezesa !

  • #6680

    Prezes
    Keymaster

    Mocne dzisiaj wymiany akcji, czas pokaże czy to sygnał do kupna czy sprzedaży akcji.

  • #6684

    Nieuk
    Blocked

    Moment sprzedaży jest jeszcze ważniejszy od kupna. Zawsze powstaje dylemat-kiedy jest ten moment…W sumie chyba na tym polega kwintesencja giełdy, czyli na niepewności. Jedyne co pewne-to śmierć i podatki na tym padole. Tak kiedyś fo mądrze stwierdził B. Franklin powtórzone w przepięknym filmie „Joe Black” z wybitnymi aktorami: czyli Pittem i Hopkinsem.

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6694

    Dei

    Pisalem 30 maja, ze wyniki rewelacyjne, ale mieliscie watpliwosci. Popyt pokazal jak jest w rzeczywistosci ;)

  • #6700

    sławek

    faktycznie Enter ładnie się zachowuje, mnie tylko martwi ten brak podaży -gdybym teraz zdecydował o wejściu w niego to miałbym problem z kupnem – wbrew pozorom podaż jest również potrzebna by zachęcić innych na wejście, jak kupowałem w okolicy 20zł to na podaży na jednej półce od czasu do czasu było 2K. Grubszy gracz dysponujący kapitałem nie spojrzy na taki walor gdzie nie ma akcji (nie uważam się za grubego -ale teraz bym odpuścił wejście widząc arkusz zleceń).
    może niewielu zwraca uwagę na Eur/USD ale ten wyrwał się się dzisiaj w górę i jest najwyżej od miesiąca co ma duże przełożenie na koszty (leasingi są zaciagniete w dolarach)
    ropa też tania a do rozliczeń na poczatek wakacji będzie brany kurs jak była 20% droższa.
    Wakacje w tym roku zaczynają się wczesniej i 2tygodnie końcówki czerwca mogą być na prawdę mocne
    generalnie szykuje się dobry drugi kwartał. jak nie wydarzy się jakaś ogólnoświatowa bessa to w tym roku będzie tłusto na enterze

  • #6701

    Nieuk
    Blocked

    Slawku,

    przecież z Ciebie jest wybitny spekulant i za to szacun. Ja też mam wątpliwości odnośnie tego waloru…Zastanawiam się, czy z tego nie będzie „sequel” Olt. Zbyt pięknie to wszystko wygląda…

  • #6703

    Dei

    Panowie 34 zl jest opor, ktory moze walor wychlodzic. Trzeba pamietac o 737 MAX, ktory moze stac az do wrzesnia, a z pewnoscia jakos wplynie to na wyniki 2q. Nastepny kwartal pokaze prawdziwy obraz. Ja licze po cichu, ze w nastepnych dwoch latach bedzie tutaj jak na forte w 2012/2013 roku jak startowalo z 16 zl. Enter jednak musi wejsc najpierw do mWIGu aby koniecznosc indeksowania przez fundusze poprawily plynnosc i zainteresowanie spolka. To rozwiaze wiele problemow.

  • #6704

    Nieuk
    Blocked

    @Del,

    Twoja inteeliegencja po prostu mi imponuje…

    Ps. Paweł mnie chyba zablokował (Obs) za moje głupie wpisy odnośnie Agroligi…W sumie też bym podobnie uczynił haha:)

    Na Ukrainę czai się Putin. Tam już szykuje się wojna…Nikt z Zachodu nie bronił Krymu…Putin to najbogatszy człowiek na świecie. Ma olbrzymie udziały w Gazpromie i willę (oczywiście na słupy) a właściwie twierdzę na Riwierze Tureckiej za ponad miliard zielonych.

    Nie można się nawet do niej zbliżyć…otoczona jest cbyba przez setkę ochroniarzy (byłych funkcjonariuszy KGB).

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
    • #6706

      Łukasz
      Blocked

      To życz mi szczęścia, bo w lipcu uderzam na wakacje Lwów, Odessa, Kijów :-D jakbym nie wrócił to zapisze Ci mój pakiet Entera, wiem, że łatwo nie oddasz, haha :-D

    • #6716

      Dei

      Rozumiem, że teraz się będziemy wzajemnie obrażać, tak jak na forum parkietu?

  • #6707

    Nieuk
    Blocked

    Rozwaliłeś mnie na łopatki:) Po nocy nie będę chodził po aptekach, po Nospę:) Krótko mówiąc-masz przechlapane:) A tak serio mówiąc to fajne, że w tym natloku glupot-ma ktoś poczucie humoru. Ja z fanymi dziolszkami pracowałem kiedys;) Zarabisty akcent mają:)

    Też fajny program jest na TTV, czyli „Damy i Wieśniaczki”. Śmierci Ci nie życzę, ale jakiś pakiet z chęcią bym prrzytulił.

    Ps. Lwów jest piękny. Udanych wczasow życzę:)

    Ile masz tego Entera, bo nie wiem czy będzie się opłacać ta wojna:) Odessa też piękna. Kojarzy mi się z Mickiewiczem. Chociaż wtedy to raczej Enterem nie latał:)

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6713

    Nieuk
    Blocked

    @Łukasz,

    Napiez na wszelki wypadek testament:)

    Ps. To chyba Ciebie kiedyś naobrazalem. Przepraszam. Czasem mnie ponosi…Niestety giełda to emocje.

    • #6719

      Łukasz
      Blocked

      Oj Dei nikt tu nikogo nie obraża, to było oczywiście żartobliwe i Nieuk to odebrał jak być powinno :). Żeby dać trochę merytoryki i odpowiedzieć na pytanie, to w zasadzie została mi mizeria, skróciłem sie bardzo mocno w okolicach 31, widziałem sufit ma 32 i teraz pozostaje czekać na korektę, o którą może być ciężko, bo chyba bardziej konsola. Spółka zachwalana, „twardy :)” akcjonariat, może być odjazd z małym pakietem niestety, nie pozwoliłem zyskom urosnać, ale trudno, chytry czasem traci dwa razy, może jeszcze sie uda wejść. Chciałbym po 26, ale nawet teraz to 28 mały dokup już bym chyba zrobił, zależy oczywiście od techniki i czy nie będzie spadek spowodowany złym info, nic na ślepo. Pozdrawiam. PS. Nieuk bede miec wi fi w hotelu także jak cos bede testamentowal. Nie pamiętam juz o niczym zlym, milego ;-)

  • #6720

    Dei

    Troszkę was nie rozumiem. Jeden z was nie potrafi poprawnie przepisać nick’a, drugi nie rozumie hierarchii komentarzy i tego, kto komu odpowiada (Łukasz nie odpowiadałem na Twój post tylko Nieuka), a mi zarzuca się brak inteligencji z uwagi na szybko pisane z komórki komentarze i dość kategorycznie sprecyzowane poglądy na niektóre spółki.

    Naprawdę – jeśli taki jest klimat tego forum, że wszyscy włącznie z właścicielem i założycielem uważają, że są mądrzejsi od siebie (szczególnie na giełdzie) i nie potrafią merytorycznie i kulturalnie dyskutować podając konkretne argumenty, to nie wróżę wam przyszłości tutaj. A widzę, że właściciel próbuje zebrać jakieś pieniądze aby utrzymać to miejsce i sobie dorobić.

  • #6722

    Nieuk
    Blocked

    Chłopie-uderz się w głowę. Mowiac o Twojej inteligencji to był zwyczajny pozytyw…Jak ktoś ma kompleksy-to nawet pozytywy odczytuje zle…

  • #6723

    Dei

    Nie wydaje mi się. Rozumiem jednak to, że próbujesz wyjść ze sprawy z twarzą w kolejnym poście mnie dalej obrażając.

  • #6724

    Nieuk
    Blocked

    Albert,

    Przestań pier**** trzy po trzy…Lepiej się podpisz jako longterm-tego by przynajmniej odwaga by wymagała:)

    Ja Cię właściwie lubię. Ale przestan z tym obrazaniem, bo to już infantylne…

  • #6725

    Dei

    Rozumiem, że z wychowania rodziców niektórzy są kołkiem ciosani, a niektórzy jak jajko w koszyku chowani, więc każdy wyznaje inne standardy tego co można i wypada – gdzieś jest jednak środek kultury dyskusji nawet w internecie. Infantylne natomiast w tym wszystkim jest raczej szukanie przez ciebie realnych osób z otchłani twoich niedojrzałych wyobrażeń w nickach na forum w internecie.

  • #6726

    Nieuk
    Blocked

    Teraz to jednak Ty mnie obraziłeś…To że mam głupiego nicka-to raczej dystans do siebie…Infantylne to jest obrażanie rodziców…bo dzieci się nie wybiera. Cały czas jednak mnie zastanawia jak komplement można odebrać jako atak…

  • #6728

    Dei

    Ty naprawdę masz problem ze zrozumieniem tego co ktoś pisze. Gdzie ja w tym poście obrażam rodziców? O jakim wybieraniu dzieci piszesz??? Nie rozumiesz, że piszę tutaj o standardach kultury osobistej w dyskusji? Czy ja się odnoszę do twojego nicka? Uważam go za dość odważny przejaw dystansu do siebie.

    • #6732

      Łukasz

      Nieuk Cie nie obraził, to był akurat komplement. Pisanie w internecie ma pewna doze możliwości złego zrozumienia się, więc szkoda od razu zakładać złą wole. Ja już Nieuka trochę poczytałem i wiem, że akurat to było pozytywne, bo podawałeś ciekawe kontrargumenty, ale cała reszta niestety niepotrzebnie.

  • #6729

    Nieuk
    Blocked

    Nie klocmy się. To nie ma sensu…Ja mówiąc o Twojej inteligencji miałem same pozytywy na myśli. Bo jesteś wyjątkową, marketingową mendą:)

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6736

    Dei

    Z mojej strony EOT.

  • #6737

    Nieuk
    Blocked

    Ale menda to kolejny pozytyw:) Sam też nia jestem:)

    Fajny miałeś wywiad na Parkiecie. Chociaż szacun Tobie się należy za filmiki na inwestorzy.tv.

    Pozdrawia serdecznie:)

  • #6741

    Dei

    Nie nazywam się Albert, choć preferuję inwestycje long term.

    Na ENT kolejne krosy, więc zaczyna wyglądać to całkiem dobrze – papier wraca w krąg zainteresowania, co w średnim terminie może mu bardziej pomóc niż zaszkodzić.

  • #6745

    Astakos

    Ładny WUJ dzisiaj przeszedł na Enterze, zlecenie za ponad milion na poziomie 32 zł.

  • #6751

    Dei

    No, chyba jednak opór może nie wytrzymać.

  • #6752

    Prezes
    Keymaster

    Właśnie kurs Entera najwyższy poziom w historii osiągnął :-)

  • #6753

    Dei

    Paradoksalnie problem może się tutaj pojawić taki, że jeśli kurs jeszcze wzrośnie, to właśnie przez wspomniany przez Sławka braku podaży fundusze mogą zgłosić się do zarządu ws. emisji akcji. Każdy by chciał uczestniczyć we wzroście rynku przewozów, a na czarter nie ma za bardzo ekspozycji, chyba że przez Rainbow, co jest dość ryzykowne.

  • #6762

    sławek

    to co jutro 36zł? :)

  • #6765

    Nieuk
    Blocked

    Potencjał jest olbrzymi do aprecjacji. Ale sam słusznie stwierdziles. czy to właściwie nie jest dobry moment na wyjście.

  • #6769

    Prezes
    Keymaster

    Dopiero zauważyłem że na stockwatchu była rano analiza techniczna. Trafili że wzrosty mogą być kontynuowane bo kurs wybił się z konsolidacji, poziomy docelowe można tylko (bo historyczne szczyty) na podstawie fibo określać: 38,40 i 42,10.

  • #6770

    sławek

    jak na razie enter to najlepsza moja pozycja w obecnym portfelu przypomina mi lpp kiedy kupowałem po 2000zł z 10lat temu i w szybkim czasie zarobiłem 50% i puściłem po 3000zł przesiadłem sie na coś innego co mocno spadło i dalej spadało a ja tylko patrzyłem jak lpp odlatuje.

    w sporcie jest zasada: zwycieskiego składu się nie zmienia. dopóki nie będzie przesłanek do wyjścia to trzymam (nawet gdyby było powyżej 100zł), no chyba zeby w 3 sesje zrobili 100% to pewnie bym niewytrzymał, a tu delikatnie po 3-4%.
    korekty na pewno będą, być może już jutro ale trend jest trend i tego trzeba się trzymać

  • #6771

    Nieuk
    Blocked

    To jest prawda. Dlatego inwestuje w gaming. Po co mi spółki „fufundamentalne”. Też je mam dla dywersyfikacji portfela, ale to inny temat.

    Następną branżą do grania są spółki okolomedyczne. Już Voxel dał mi sporo zarobić. Teraz myślę nad Synektikiem.

    • #6784

      szopenchauer
      Blocked

      Synektik również mam w obserwowanych i ta konsolidacja ~15,5-16,5 wygląda ciekawie. Na koniec maja ktoś na Synektik był na zakupach co widać po wolumenie. Miała być brana Ambra i Enter na wybicie z konsolidacji – ani jedno ani drugie w portfelu się nie znalazło – Synektik mocniej przypilnuje.

      • #6786

        Nieuk
        Blocked

        Synektik to naprawdę ciekawy temat. Dawno już miałbym ją w porfelu gdyby nie awersja do Książka:) Tak, jak kilka dni temu pisałem „da Vinci” robi naprawdę ogromne wrażenie…

        • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #6774

    Prezes
    Keymaster

    I jeszcze w jutrzejszym parkiecie Enter wg prof. Borowskiego jest propozycją techniczną na czerwiec, choć jak określił spekulacyjną. Przebicie oporu na 32 powinno dać najpierw wzrost kursu na 35 (ruch mierzony i w zasadzie się sprawdził) a następnie do 40 (poziomy Fibo).
    Widać że spółka została dostrzeżona.

    • #6775

      szopenchauer
      Blocked

      Analiza techniczna jest też na stockwach:

      Zważywszy, że atak za szczyt został poprzedzony 3-miesięczną konsolidacją, kontynuacja zwyżki ma spore szanse na powodzenie. Poziomy docelowe w tej sytuacji możemy wyznaczać na dobrą sprawę jedynie w oparciu o zewnętrzne zniesienia Fibonacciego. Dwa najbliższe to 38,40 oraz 42,10 zł.

  • #6776

    Nieuk
    Blocked

    Na Fibo trzeba uważać (większość techników pod to gra a tak czasem często bywa, że większość nie ma racji). Ale ważniejsze jest to co napisałeś, czyli wybicie z konsolki.

  • #6779

    Nieuk
    Blocked

    Łukasz,

    W ogóle analiza Fibonacciego to bardzo ciekawa sprawa i olbrzymie trudna sprawa. Nie wiem czy wiesz, ale wywodzi z analizy korzeni roślin.

    Oczywiscie są algorytmy, które ułatwiają sprawę.

    • #6783

      anti
      Blocked

      A ja słyszałem że Fibo to od pszczół :) A tak na serio, to po prostu ciąg matematyczny. To że występuje gdzieś tam w przyrodzie czy w proporcjach piramid gizejskich to dopatrywanie się głębszego sensu tam gdzie go nie ma.

      • #6788

        Łukasz
        Blocked

        Jako lekarz nie wierzę w homeopatie, a jako inwestor nie wierzę w fibo. Wszystko co sie kręci wokół 50 proc skuteczności to pełna losowość. Testy historyczne to potwierdzają. Natomiast nie można wykluczyć, że w przyszłości może sie to zmienić jesli więcej osob pod to będzie grać, natomiast wnioskiem z tego nie będzie i tak żadna magia fibo tylko zachowania ludzi. Póki co jak widać połowa ma to w poważaniu, wiec nigdy bym pod to nie zagrał. W przypadku Entera jedyne pod co teraz można grać to wsparcie z wybicia, arkusz zleceń i wolumen (oczywiście mowie o technice krótkoterminowej)

  • #6799

    Nieuk
    Blocked

    A jaką masz specjalizację, bo potrzebuję dobrego diabteloga i jeszcze chyba psychiatry za mój niewyparzony język.

    Też chciałem zostać lekarzem, ale chyba musialbym zdawać maturę z biologii, chemii i fizyki a z biologii to jestem nogą. Jeszcze mnie zniechęciła moja biolożka w liceum. Siała postrach:)

    • #6862

      Łukasz
      Blocked

      Niestety Nieuku za niewyparzony mogę jedynie siekacze powyrywać ;)

      • #6871

        Nieuk
        Blocked

        Dobry stomatolog też mnie się przyda;) ale nie wiem, czy nie będzie mi potrzebny protetyk, bo naraziłem się olbrzymim rybom z GPW…

        • #6872

          Łukasz
          Blocked

          Nieuku takiego rekina jak Ty żadna płotka nie ruszy z gpw ;-) dobrej nocy

          • #6873

            Nieuk
            Blocked

            Wstawię sobie najwyżej złote zęby jak amerykańscy raperzy:) Jeszcze umierze w nich chipa, żeby można płacić zbliżeniowo:)

  • #6811

    Szymon
    Blocked

    Kochani,

    http://biznes.pap.pl/pl/news/listings/info/2738948,enter-air-sa-(7-2019)-wniosek-akcjonariusza-o-uzupelnienie-porzadku-obrad-walnego-zgromadzenia-enter-air-s-a-

    1.Zmiany zasad wynagradzania członków organów Spółki. – czuje w kościach program motywacyjny dla zarządy. Oby tylko był rynkowy .

  • #6814

    Grzegorz
    Blocked

    Ostatnio jakaś plaga z tymi programami motywacyjnymi i podnoszeniem wynagrodzeń zarządom.
    Jestem zdania, że ktoś kto ma duży wpływ na wyniki powinien być motywowany do tego aby korzystać na tym, że osiągnie korzyść dla akcjonariuszy. Pytanie tylko jak to zmierzyć ? Ile to jest ok a ile za mało albo za dużo ? Macie jakieś przemyślenia w tym temacie ?
    W sumie są dwie szkoły – jedna anglosaska gdzie wynagrodzenia kadry zarządzającej potrafią być windowane w kosmos i druga powiedzmy skandynawska gdzie siatka płac w firmach jest przeważnie znacznie bardziej płaska. Podobnie jest w Niemczech i w Czechach. My chyba idziemy jednak drogą ciut bliższą anglosaskiej. Tylko która jest lepsza ?

  • #6817

    Nieuk
    Blocked

    U Nas to raczej system rosyjski:) Wprowadzanie spółek na bananówkę po to, żeby wyprowadzić pieniądze ze spółki…

    Motywacja jest ważna, ale zysk powinien być realnny (jakaś spora dywidenda a nie jakiś wyimaginowany profit). No, ale taki mamy klimat:)

  • #6818

    Dei

    Czy wy w ogóle czytacie komunikaty, które podaje spółka? Czy może prowadzicie spekulacje nt. swoich wyobrażeń tych komunikatów opartych na przeczytaniu ich ogólnych tytułów?

    Zadziwiające…

    • #6830

      Szymon
      Blocked

      A co masz na myśli ?

      • #6831

        cheron
        Blocked
        • #6832

          Szymon
          Blocked

          Jestem ślepy. Przeczytałem komunikat który SAM tu wkleiłem rano -3 razy. Jest napisane „organów” – organy to i zarząd i RN. Skąd pomysł ze tylko RN dotyczy?

          • #6833

            Prezes
            Keymaster

            Masz jasno załączone dwa projekty uchwał które dotyczą Rady Nadzorczej

          • #6834

            cheron
            Blocked

            w komunikacie, który SAM tu wkleiłeś rano nie było załącznika :) dlatego podałem inny

          • #6835

            Szymon
            Blocked

            A widzisz :) Ten załącznik mnie wprowadził w błąd. Zwracam honor.

            Natomiast dawno nie było na tym forum kogoś tak protekcjonalnego jak „Dei”z

            Aż się nieprzyjemnie czyta. Protekcjonalny komentarz tu, w rozmowie o CCC i kilku innych miejscach. Aż zacząłem przewijać jego wypowiedzi.

          • #6838

            Dei

            No i fajnie. Przynajmniej mam jakieś zdanie i potrafię na ten temat dyskutować merytorycznie, a nie głaskać się po plecach w rzeczach, które nie przystają do rzeczywistości. Dlatego właśnie większość osób traci na giełdzie, bo żyje marzeniami i złudzeniami, a gdy im się powie prosto w oczy jak wyglądają realia, to zwykłym gestem strzelają focha, idą się poskarżyć lub tracić pieniądze gdzieś indziej. A to forum jak rozumiem nie jest forum wzajemnej adoracji i utwierdzania się w decyzjach podjętych na podstawie odrealnionych przesłanek tylko na podstawie faktów, nawet jeśli bolą.

            Ale jak wolicie, mogę nie pisać już nic :)

          • #6847

            Szymon
            Blocked

            Dei,

            Pisz co piszesz – merytorycznie i zgodnie z własnym zdaniem.

            Słowo klucz to – FORMA. Więcej kultury, mniej protekcjonalnosci. Tylko i aż tyle.

          • #6841

            Dei

            @cheron

            W komunikacie z rana jest załącznik. Chyba, że nie było go rano.

  • #6829

    Dei

    Krosy na 180 tys. sztuk. To już nie przelewki! :)

  • #6836

    Grzegorz
    Blocked

    Wspomniałem o programie motywacyjnym i zarządzie bo mi się skojarzyło z Examobile i Ropczycami. Widziałem, że tu dotyczy to Rady Nadzorczej. I zupełnie niepotrzebnie jak widać wprowadziłem zamieszanie :) sorry …
    Z resztą nie spodziewam się aby ta podwyżka akurat w Enterze miała jakiekolwiek większe znaczenie.

  • #6839

    Dei

    Opór 34 zł jednak zadziałał.

  • #6842

    MarcinG
    Blocked

    -10%… naprawdę śmieszny mamy rynek. Sypanie po 30.6 a wczoraj nikt nie oddawał po 34.

    • #6844

      Prezes
      Keymaster

      Chyba ja popsułem wczorajszą sprzedażą :-)

      A tak na poważnie to strasznie mi nie podobały się wczorajsze i dzisiejsze duże wymiany akcji, gdy w ostatnim czasie podobne były na Vistuli i Auto Partner to kurs poleciał po 15%. Fundusze z jednego TFI pewnie między swoimi strategiami akcje przewalają i na to nie mamy siły.

      • #6849

        MarcinG
        Blocked

        Skupowali też z rynku po 34 za około 200k – myślałem, że w tym miejscu się mogą ustawić biorąc pod uwagę jak arkusz wyglądał. Ciężko określić co tu jest grane, fundy dowolnie mogą ustawić kurs, a jak ktoś chce upłynnić średni pakiet to też robi taką zwałę. Mam nadzieję, że jak już do właściwego wybicia dojdzie, to technicy się przyłączą i pociągną kurs. Swoją drogą, myślałem, że więcej osób patrzy na skorygowany o dywidendy wykres. Dziś popołudniu kolejne dynamiczne spadki na ropie.

  • #6843

    Dei

    Tzw. wyleszczanie niezdecydowanych. Miejmy nadzieje, że będzie jeszcze niżej – kto się nie załapał, będzie miał szanse kupić.

  • #6910

    Astakos

    Na Wallstreecie w Karpaczu ktoś mówił o tej spółce, dobrze że powoli przebija sie gdzies w strone mainstreamu. Wyzsze obroty tez powinny zwrócic na nią uwage.

  • #6937

    sławek

    i po korekcie, korekta zrobiona „kilkoma sztukami”

    warto obserwować dolara w kontekscie Entera -roczne zobowiązania leasingowe to 50 mln $

  • #6948

    Qaq
    Blocked

    Wolumen na wzrostach też nie powala. Dwa zlecenia na kupnie, parę procent wyżej jakaś sprzedaż – dziwnie wygląda ten arkusz. Co do wpływu dolara, to pomyślałem sobie, że z końcem kwartału będzie już z grubsza wiadomo, jakie szykują się wyniki, bo operacje są z góry zaplanowane, więc jeżeli nic spektakularnego się wydarzy, można będzie z pewną dozą ostrożności zakładać, że Enter zrobił swoje.

  • #6954

    Dei

    Podsumowanie konferencji wynikowej ENTER AIR przez Trigon DM:

    ENTER AIR
    Podsumowanie konferencji wynikowej
    – Bardzo wysoka MBnS w 1Q’19 (18% vs. 3% przed rokiem) była w dużej mierze wynikiem
    bankructwa innych przewoźników, a co za tym idzie, wzrostem wysokomarżowych połączeń adhoc, które w 1Q’19 stanowiły 30% wszyskich rejsów;
    – Głównym celem przejęcia szwajcarskiej spółki Germania Flug jest wejście na rynki WE –
    szczególnie niemiecki;
    – Restrukturyzacja Germanii powinna zakończyć się w ciągu 3-4 miesięcy. Docelowo spółka
    powinna kontrybuować ok. 80 mln CHF rocznie przychodów;
    – Obecnie spółka nie widzi jakichkolwiek kolejnych celów przejęcia, spełniających jej wewnętrzne
    wymogi;
    – Wg szacunków spółki, każdy miesiąc uziemiania Boeingów 737 Max 8 przełoży się na 1 mln
    USD odszkodowania od producenta;
    – Spółka czuję się komfortowo ze swoim poziomem zadłużenia (zadłużenie bankowe na koniec
    1Q:19: 37 mln PLN).
    – ENT jest obecnie 4 największym przewoźnikiem czarterowym w Europie i liderem tego rynku w
    Polsce.

  • #6960

    Grzegorz
    Blocked

    Ciekawe jak mają się koszty uziemienia Boeingów 737 Max do odszkodowania od producenta. Ktoś wie ile kosztuje leasing ? W sumie rekompensata powinna uwzględniać też koszt utrzymania maszyny w tym czasie oraz utraconych korzyści – np związanych z wynajęciem innego samolotu, który najprawdopodobniej będzie starszy i będzie miał większe zużycie paliwa. Oby to wyszło chociaż na zero.

  • #6962

    Dei

    Jak wyjdziemy ponad 35 zł, to i 42 zł możemy zobaczyć dość szybko.

  • #6968

    MarcinG
    Blocked

    No Enter to ostatnio petarda… a ja mam nieodpartą chęć przesuwać coraz wyżej zlecenia sprzedaży. I tak 25% pozycji sprzedałem po 30zł…

    • #6972

      Nieuk

      A ja w ogóle takowich narazie nie wystawiam:)

  • #6970

    Dei

    Zwróćcie uwagę co się dzieje na obligacjach od początku maja, a dzisiaj co się stało na polskiej walucie do EUR. Dane z USA z rynku pracy bardzo słabe, więc może się okazać, że na EUR/USD będzie jakiś ruch w kierunku 1,2. Co to znaczy dla polskiego rynku czy finansów ENTER AIR nie muszę pisać ;)

  • #7150

    anti
    Blocked

    Taka ciekawostka:

    „[…] Pan Michał Wnorowski, złożył rezygnację z pełnionej funkcji ze skutkiem na dzień 23 czerwca 2019 roku, wskazując jako jej powód swoje odmienne stanowisko odnośnie roli Rady Nadzorczej jako organu Spółki.”

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33442412,enter-air-sa-8-2019-rezygnacja-czlonka-rady-nadzorczej-enter-air-s-a

    Z tego co znalazłem to jego kandydaturę w 2017 zgłosiło TFI Investors (mają ponad 10% w akcjonariacie).

    Edit: Widzę też komunikat, że Inwestors zgłasza na jego miejsce innego kandydata:
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33442534,enter-air-sa-9-2019-zgloszenie-kandydata-na-czlonka-rady-nadzorczej-enter-air-s

    Raczej informacje bez znaczenia, chociaż powód rezygnacji jaki został podany jest trochę dziwny.

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  anti.
  • #7169

    Dei

    Nowa marka pod skrzydłami Enter Air – przemianowanie Germinii dało ChAir Airlines:

    https://www.cockpit.aero/rubriken/detailseite/news/aus-germania-wird-chair-airlines/?no_cache=1

    Całkiem ładne.

  • #7284

    MarcinG
    Blocked
  • #7601

    Astakos

    Odkryto kolejną wadę projektową w Boeing 737 Max: Piloci współpracujący z FAA, podczas testów odkryli, że gdy mikroprocesor ulegnie awarii, samolot zacznie obniżać nos i jeśli piloci nie zainterweniują w przeciągu kilku sekund, samolot wpadnie w nieodwracalny lot nurkowy.

    https://edition.cnn.com/2019/06/26/politics/boeing-737-max-flaw/index.html

  • #7648

    Prezes
    Keymaster

    Znając już kursy walutowe na koniec 2 kwartału podjąłem próbę oszacowania zysku za 2 kwartał choć wiem że w przypadku tej spółki będzie trudne i wiem że mogę się mocno pomylić.
    W związku z tym postem https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/duze-zmiany-kursow-walutowych-w-2-kwartale-mocno-wplyna-na-wykazane-zyski/
    oczekuję: 20 mln zysku rok temu + 30 mln z różnic kursowych – 20 mln zł rok temu jednorazowego zysku z zamiany leasingu – 10 mln z wprowadzenia MSSF 16 + 10 mln poprawy zysku operacyjnego = 30 mln zysku netto
    Oczekuję 30 mln zysku netto przy 20 mln zysku rok temu czyli 50% poprawę.

  • #8141

    yossarian

    Dzisiaj przez chwilę było ponad 5% w plecy. Coś się wydarzyło czy może okazja żeby dobrać?

  • #8142

    MarcinG
    Blocked
  • #8143

    kramrok
    Blocked
  • #8144

    Prezes
    Keymaster

    Boeingi spisałem już w tym roku na straty i zakładam że w 3 kwartale czyli w szczycie sezonu z 12 mln zł (2 samoloty x 1 mln miesięcznie za 1 samolot) będzie to spółkę kosztowało (wynajęcie dodatkowych samolotów, większe koszty paliwa).
    Czy dokupować teraz to trudno powiedzieć, mam wrażenie że kurs może opadać w kierunku 30 zł. Rozsądnie jest teraz poczekać do wyników, może wtedy zarząd coś więcej powie jak obecny kwartał wygląda.

  • #8410

    Przemo
    Blocked

    ciekawe spostrzeżenie z bankiera, zobaczymy jak będzie z tymi odszkodowaniami, to napewno troche potrwa + niemało będzie enter kosztować wypożyczenie floty w razie potrzeby, ale pewnie to też zostanie uwzględnionie we wniosku o odszkodowanie.

    https://www.rp.pl/Lotnictwo/190719260-Koszty-kryzysu-w-Boeingu-5-miliardow-dolarow-do-odpisu.html

    „Konieczność uziemienia B737 MAX Boeing wstępnie wycenił na 4,9 miliarda dolarów. Główny składnik tej kwoty to potencjalne odszkodowania dla przewoźników. Kolejny miliard to straty spowodowane spowolnieniem produkcji Maxów”

    4,9 miliarda USD przez 380 uziemnionych Maxów. Wychodzi że przewidują jakieś 13 mln USD odszkodowań na sztukę. Jeszcze raz potwarzam, że Enter na sytuacji związanej z Maxami skorzysta. Sezon na rekordowej ilości samolotów (+ 5 w porównaniu do 2018) + pieniądze z 2 dodatkowych które stoją na ziemi, a których i tak linia nie byłaby w stanie zagospodarować (i to nie z braku zleceń i zamówień, ale przez ograniczenia maksymalnego bezpiecznego tempa rozwoju).

    Śledzenie wiadomości i wywalanie akcji, na podstawie wiadomości dotyczących procesu Maxów czy nagranego dialogu pilota jest IDIOTYZMEM

  • #8413

    sławek

    jak dla mnie to mogą oddawać bo cały czas powiększam stan :)

    dziwi mnie że boeing przy takich odpisach nic nie spada.

  • #8485

    anti
    Blocked
  • #8486

    sławek

    Najnowszy „Forbes” z założycielami ENTER AIR na okładce i obszerny artykuł.

  • #8488

    Nieuk
    Blocked

    Uuu…to niedobry znak hehe:) Zawsze jak ktoś ze spółek.giełdowych jest w Forbsie-to kurs później pikuje w dół…ale o Enter jakoś dziwnie spokojny jestem…;)

  • #8491

    Prezes
    Keymaster

    Czytając rekomendację bdm to mam spory niedosyt w części dotyczącej zysku netto. Oni oczekują tylko 65 mln zysku netto w tym roku a to byłby dla mnie trochę negatywny wynik. W marcu zakładałem z 95-100 mln zysku i nawet jeśli odjąć z 10 mln kosztów Boeinga i 10 mln z mssf 16 to wychodzi mi 75-80 mln.
    Oni dopiero na przyszły przewidują 100 mln więc długo trzeba czekać.

    Po reko kurs nic nie zareagował, żadnych obrotów zwiększonych.

  • #8493

    sławek

    a mi taka prognoza wyników wystarczy, każdy lepszy wynik będzie na plus, lepiej nie dmuchać balona oczekiwań za wcześnie.

    a co do forbsa to Iwański z CDR też był na okładce 15 lat temu, ale żeby nie było tak rózowo to Integer z Inpostem także był :)

  • #8496

    Nieuk
    Blocked

    Tak naprawdę zysk netto jest zawsze po trochę pewną zabawą księgową a trzeba pamiętać o ogromnych przeplywach operacyjnych jakie wygenerowal enter za 2018 rok. Z tego co pamietam-to bylo grubo ponad 200 mln zł i tego cashu nie przepalaja. Naprawdę świetnie zarzadzana spółka. Jeszcze w tak trudnym biznesie, jakim niewątpliwie jest sektor lotniczy.

    Co do tych okladek-to pamietam, jak Ciepły z Livechata był przy kursie 45 zł i też rąbneło:) ale to oczywiście tylko takie „przypowieści giełdowe” :)

    Ps. Co tam jeszcze ciekawego masz w portcelu?

    Pozdrowionka.

    • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
  • #8661

    Wojtek

    Hej. Mam pytanie. Czym spowodowany jest brak obrotu akcjami enterair? Dzis wolumen 4 akcji z czego 2 moje. Mam w portfelu te akcje natomiast zaczął mnie martwić fakt, że nie ma chętnych do kupna. Jak długo będzie to trwać? Kiedy pojawi się ponownie obrót akcjami na rynku? Jakieś komentarze? Dzięki i Pozdrawiam

  • #8662

    Nieuk
    Blocked

    Obrót się pojawi w swoim czasie…Enter to wyjątkowa, nieplynna spolka To jest z charakteru: kup i zapomnij. Do tego działa niskli ff. Jak zlapales akcje gdzieś w locie-to lo prostu je zostaw… ja wątpię żebyś stracił…

    • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  Nieuk.
  • #8665

    agryppa

    Jako ciekawostka dodam że i ja się dołożyłem do dzisiejszego obrotu bo właśnie sprzedała się 1 akcja z mojego zlecenia po 56,60 :-)

  • #8668

    sławek

    dzisiaj to bym się cieszył że nie ma podaży a nie że słaby popyt

  • #8670

    Prezes
    Keymaster

    Na Enterze pewnie obroty pojawią się po wynikach (teraz jest oczekiwanie) i oby były wyniki dobre to kurs może pozytywnie zareagować.

    • #8674

      Prezes
      Keymaster

      Pod koniec sesji trochę wzrosły chyba po naszych narzekaniach :-)

  • #8675

    Nieuk
    Blocked

    N8e co.narzekać:) Fajnu papier”) Ja bym dużo Aliorze mogl napisać, ale.obiecałem jednej ze służb, że wieści nie będę.rozglaszal…

    • #8676

      andrzej641104
      Blocked

      PLS napisz coś bo mnie ku…wica bierze na ten papier (O ALIORZE)

      • This reply was modified 4 years, 9 months ago by  andrzej641104.
  • #8678

    Nieuk
    Blocked

    Z chęcią…ale to nie jest możliwe…ABW.się do mnie.odezwała a z Nim chcę zaczynać…

  • #9125

    Prezes
    Keymaster

    SII.ORG sprzedało wczoraj po 35,90 akcje Entera i zrealizowało 77% zysk na tej pozycji. Sprzedaż swoją argumentują ” Pomimo że perspektywy przed spółką wciąż wydają się być bardzo dobre, a jej wskaźniki rynkowe nie należą do najwyższych na GPW (wskaźnik P/E dla Enter Air ma obecnie wartość około 11, a korygując o różnice kursowe oraz dokonany odpis na szacowane straty kredytowe, wynosi około 6), w ostatnich tygodniach wzrosty notowań nieco wyhamowały. Mając na uwadze obserwowaną na całym rynku słabość i związane z nią obawy, że może ona dotknąć również walory Enter Air, postanowiliśmy zamknąć tę pozycję i zrealizować spory zysk.”
    https://www.sii.org.pl/13079/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/realizujemy-blisko-80-zysku-na-akcjach-enter-air-komentujemy-wyniki-bos-i-nowe-dane-z-wieltonu.html#ak13079

  • #9127

    Nieuk
    Blocked

    Argumenty są merytoryczne, ale się z nimi kompletnie nie zgadzam;)

  • #9241

    sławek

    baba z wozu -koniom lżej. a tak na poważnie to SII ma portfele wirtualne czy rzeczywiste?
    jakoś podaży na Enterze od dłuższego czasu nie widziałem.
    czas zaatakować to 40zł

    • #9244

      Prezes
      Keymaster

      Sii prowadzi portfel rzeczywisty. Technicznie dopóki kurs jest powyżej 35 to nie ma powodów do niepokoju.

  • #9243

    sławek

    a tak statystycznie i magicznie to spółka która w trendzie wzrostowym przebijała 40zł to szła w kierunku 100zł.

  • #9246

    Grzegorz

    Spojrzałem sobie na Enter w portfelu i to na tą chwilę moja najlepsza niezrealizowana pozycja … +50% :) mimo dobieranie i uśredniania w górę. Na razie trzymam dalej, przed nami wyniki najlepszego okresu wakacyjnego.

    Mam bardzo negatywne podejście do BAH (może bardziej do Książka niż do firmy w sumie) ale poziom cenowy wydaje mi się już na tyle niski, że zaczynam się zastanawiać czy spekulacyjnie nie kupić małego pakietu. Jak dogadają się w sprawie umowy importerskiej może być spore odreagowanie. Do tego GBP nisko.
    Co myślicie ? Czy dołek na kursie już uklepany czy jeszcze może polecieć niżej ?

    • #9250

      STAT1

      Marzenia scietej glowy (umowa importerska). LD.

    • #9255

      Nieuk
      Blocked

      Ja po dzisiejszej sesji mam juz prawie 50 proc.:) Ale najlepsza pozycja u mnie to Bloober -ok.165 proc. Co prawdąa połowę sprzedałem po 7x zł i też w sumie to dziwię się, że takiej strategii nie zastosował SII na Enterze…Rozumiem, ze „skeszowanie sie” na mega zyskownej pozycji jest kuszace, ale summa sumarum to zyskom po prostu trzeba pozwolić rosnąć…

      Co do BAHu…Nie lubię i nie ufam „Bookerowi”. Nie interesuje mnie jego papier toaletowy wyprodukowany w fabryce GPW…No może oprócz Synektika..

      Pozdrawiam serdecznie.

  • #10063

    anti
    Blocked

    Kwestia przywrócenia lotów 737 MAX nadal skomplikowana. Europejska agencja EASA ogłosiła, że nie będzie się opierać na decyzjach amerykańskiej FAA, chce przeprowadzić własne testy:
    https://www.bbc.com/news/business-49591363

    Chyba w tym roku MAXy nie polatają.

  • #10085

    slawek

    Teraz na koniec sezonu to lepiej żeby były uziemione przez najbliższe 7-8 miesięcy

    • #10086

      Prezes
      Keymaster

      Też tak uważam. Za te wszystkie kolejne miesiące jak im zwrócą odszkodowanie to dobrze na tym zarobią. W szczytowym okresie to strata ale poza szczytem ekstra zysk.

      • #10089

        anti
        Blocked

        Pewnie macie rację. Jeżeli nie będzie problemów z odszkodowaniem (czego nie zakładam, Boeing zawiązał wcześniej dużą rezerwę na te cele), to Enter może na tym wyjść całkiem dobrze.

  • #10442

    sdf

    Dzisiaj obroty na ENTER już powyżej 1.5mln, czyżby coś ważnego się wydarzyło?

  • #10563

    sławek

    Enter wprowadza nowe kierunki na zimę 2019/2020

    Nowe kierunki w ofercie biletów indywidualnych na najbliższy sezon zimowy! ✈️Warszawa – Verona od 299 PLNWarszawa -…

    Opublikowany przez Enter Air Czwartek, 12 września 2019

    Warszawa – Verona od 299 PLN
    Warszawa – Sal, Wyspy Zielonego Przylądka od 549 PLN
    Warszawa – Djerba od 349 PLN
    Poznań – Fuerteventura od 499 PLN
    Poznań – Teneryfa od 499 PLN
    Poznań – Lanzarote od 499 PLN
    Wrocław – Ras al Khaimah od 549 PLN

    informacja dotyczy biletów indywidualnych- zapewne jako uzupełnienie lotów czarterów w tych kierunkach.

    w połączeniu z 500+ i wyższą płacą minimalną pierwszy kwartał 2020 może być całkiem dobry zarówno dla ENT jak i RBW

  • #10865

    Prezes
    Keymaster

    Widzę że na blogu pojawiła się informacja o upadłości biura w wielkiej brytanii i stwierdzenie @sławek że nie będzie to miało wpływu na Enter i Rainbow.
    Ja jednak nie jestem przekonany do tego stwierdzenia gdyż możliwe jest że Enter świadczył jakieś usługi czarterowe na rzecz tego biura więc nie można wykluczyć że się jakieś odpisy pojawią.
    Co do Rainbow też mogło go dotknąć, bo jeśli Neckerman w Polsce (powiązany z Thomas Cook) poinformował że przebywa jego 2000 klientów to nie można wykluczyć że i coś Rainbowa dotyczy. Generalnie gdyby nie był w to Rainbow zamieszany to w krótkim i średnim terminie może tylko na tym zyskać, gdy odpada duzy konkurent można przejąć część rynku i dyktować wyższe ceny.

  • #10999

    Prezes
    Keymaster

    Wygląda na to że Enter Air może zyskać na upadku Thomasa Cook i Neckermana

    Kryzys może pomóc również liniom czarterowym takim jak polska Enter Air.
    – Część turystów przejmą nasi zagraniczni partnerzy, dlatego uważamy, że dla nas także będzie to szansa na rozwój. Widzimy też zapotrzebowanie na dodatkowe loty – stwierdza członek zarządu Enter Air Grzegorz Polaniecki, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

    Jak zauważa „Rzeczpospolita”, niektórzy przewoźnicy, tacy jak Ryanair i easyJest z dnia na dzień podnieśli ceny lotów. Wielka akcja sprowadzania do domu klientów biura sprawiła, że zapełnione są loty Virgin Atlantic i British Airways.

    https://innpoland.pl/155089,upadek-thomas-cook-ryanair-i-easyjet-podwyzszyly-ceny-swoich-lotow

  • #11002

    boa

    Prezesie dla jasności. Enter w trakcie całej swojej historii nie wykonał ani jednego rejsu dla żadnego operatora z grupy Neckermann (Polska, Niemcy, Austria, Francja itp.) Trudno mi sobie wyobrazić sytuacji z Neckermann/Thomas Cook mogła spowodować jakiekolwiek odpisy i mieć zauważalny wpływ na wynik Entera.

  • #11006

    sławek

    trzeba czekać na wyniki i lepsze wiatry, jak na razie spadek bez obrotów

  • #11007

    sławek

    tak z ciekawości wszedłem w system kup bilet na stronie enterair
    ciężko kupić bilet z warszawy na najbliższy miesiąc gdziekolwiek

    to dobry prognostyk na wyniki za 3kwartał

  • #11063

    sławek

    za 4dni wyniki -ciekaw jestem czy wspomną co o maxach.
    wynik może być obciążony ich uziemieniem.
    w każdym razie w dłuższym terminie można być spokojnym o wynik
    odszkodowanie będzie sowite.
    dla przykładu Icelandair może liczyć za 5 boingów za okres od marca do końca bieżacego roku na aż 275mln $ co daje 55mln $ na sztukę (koszt nowego to 110mln $), a bardzo prawdopodobne jest że maxy nie wylecą nawet w pierwszym kwartale przyszłego roku -to dodatkowe 20 mln $.
    oczywiście te kwoty mogą być inne dla Enter Air ale i tak będą miały spory wpływ na ostateczny wynik

  • #11147

    Nieuk
    Blocked

    A ja Wam powiem chamsko: mam w czterech literach te Maxy. Może gdybym spekulowal na papierze-wtedy byloby to dla mnie istotne. Ale ja tą firmę postrzegam inaczej (tak samo jak kooperanta, czyli Rainbow). Jasna sprawa, że więcej zyska na tym tęcza, ale te dwie spółki mają „the stars” w zarządzie. I choć może to się wydawać głupie na tzw. pierwszy rzut oka. To mimo wszystko tak jest. Ci ludzie mają świetną znajomość rynku. Oczywiście, że będą fluktuacje wyników, ale w dluzszej perspektywie czasu-mało jest firm tak świetnie zarządzanych.

    • #11154

      Łukasz
      Blocked

      Rozumiem ze masz Enter w portfelu? Jesli tak to zdradzisz czy duza pozycja? Ja sie spieniezylem po 30,60 (kupowalem po 22 i 23 zl) ale teraz znowu wszedłem na korekcie na 32,90. Troche mam do siebie pretensje bo nie wiem po co wszedlem (nie miałem jasnego planu przed kupnem). Jest teraz maly zysk i dopiero zbieram info co z tym tak naprawde zrobic. Twoja strategia zaklada trzymanie tej spolki dlugo czy lepiej robic rundki na niej i po dobrych wynikach i ew wzroscie znowu ją puścić i wejść na korekcie? Trocje jednak ma zmiennosc ta spolka i myślę czy trzymanie jej non stop ma sens.

  • #11157

    Nieuk
    Blocked

    Nie dam Ci rady…Ani nie mam licencji doradcy inwestycyjnego, ani nie jestem wróżbita Maciejem. Chociaż gdzie Go mozna teraz oglądać? Ja mam średni pakiet. Przeważnie nie mówię o alokacji kwotowej, bo czy ktoś ma 1000 akcji czy 10000 szersow-dla mnie żadna różnica. Ja jestem gdzieś tam pośrodku. Ale o tej spółce będę więcej pisał za kilka lat, jak bede JĄ sprzedawał. Chociaż takie codzienne linie lotnicze to w sumie mnie rozsmieszaja: za 180 zl polecialem Sky Europe przed bankructwem i raz poniżej stowki polecialem do Eindhoven. :)

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
  • #11168

    Nieuk
    Blocked

    Sky Europę lecialem do Barcelony.

    A tak a propos Entera-nawet nie dali mi „darmowej” kanapki:) Ale przeczytałem artykuł w „Forbes”, że to są spore koszty. Zarząd wyliczył, że rocznie byłoby to kilkanaście mln zł. Ale podróż miło z Nimi wspominam. Mieli bardzo tania ruską wódkę. Rasputin czy jakoś tak to się nazywało. A że to rosyjska-to nie halba (pół litra) a litr:)

  • #11181

    Boa

    Rasputin jest niemiecki (zarówno pomysł jak i produkcja). Ale rzeczywiście będąc na pokładzie ENT warto kupić :)
    W poniedziałek po sesji będziemy mieli w końcu wyniki.

  • #11210

    BOA

    Panie Prezesie gratuluję :) Jest znaczniej lepiej niż obstawiane 30 mln. Ja obstawiałem jeszcze mniej, a tutaj…. w 54 mln zysku netto za drugi kwartał.

  • #11212

    sławek

    Fiufiu

    oczy mi się kleją i dopiero jutro przeanalizuję ale:

    54mln zysku w drugim kwartale przy uziemionych maxach robi mega wrażenie

    BDM w swojej rekomendacji na 41zł szacował zysk za drugi kwartał 24mln -jest ponad 100% więcej

  • #11213

    Prezes
    Keymaster

    Napisałem krótkie podsumowanie i mi zniknęło dlatego jeszcze raz ale krótko (postaram się zrobić pełną analizę później).
    Wyniki są lepsze r/r na poziomie przychodów o 25% a zysku netto o 175%. Zysk wyniósł 54 mln (20 mln rok temu) a ja oczekiwałem 30 mln a na moje „nietrafienie” wpłynęło: + 35 mln lepszych różnic kursowych (oczekiwałem 30 mln) oraz niespodzianka MSSF16 +10 mln a ja oczekiwałem 10 mln straty. Obie te pozycje to dokładnie 25 mln mojego pudła.
    Generalnie Enter na swojej podstawowej działalności operacyjnej zarobił 10 mln więcej ( nie uwzględniam różnic kursowych i MSSF16) więc progres ładny.
    Na spokojnie przeczytam raport i zrobię analizę w najbliższych dniach.
    Przed nami dwa dobre kwartały ale w 3 kw będzie duże negatywne przeszacowanie z tytułu różnic kursowych (rano policzę na ile) i pozytywne na ok.nawet 20 mln z tytułu MSSF16.

  • #11262

    Prezes
    Keymaster

    Analiza wyników poniżej

    Enter Air mocno odleciał choć sporo pomogło turbo dopalanie

    Nie chcę zmieniać posta ale popatrzyłem jeszcze raz w wyniki za ostatnie 12 miesięcy i chyba się pomyliłem pisząc że spółka jest regularnie co roku zarabiać 100 mln netto. Wg moich obliczeń może to być kwota bliżej 120 mln a wynika to z faktu iż obecny zysk netto za ostatnie 12 mcy to 95 mln za mssf16 jest niższy zysk brutto o 8 mln, za różnice kursowe więcej 12,5 mln brutto, za odwrócenie leasingu 19 mln brutto i za odpis na spór sądowy 14 mln brutto. Jeśli dodać większe spodziewane zyski operacyjne w obecnym półroczu to spokojnie wyjdzie 120 mln zysku netto bez uwzględniania żadnych odpisów i różnic kursowych. Przy takim zysku c/z wychodzi 5,70 czyli jednak bardzo nisko jak na tak mocno wzrostową spółkę pomimo sporego zadłużenia.
    Pojawił się też ciekawy wywiad z prezesem spółki która odbieram pozytywnie
    https://www.biznesradar.pl/a/83641,enter-air-mamy-za-soba-kolejny-rekordowo-dobry-okres
    Pojawił się też ciekawy wywiad z prezesem spółki która odbieram pozytywnie

  • #11267

    Prezes
    Keymaster
  • #11268

    Nieuk
    Blocked

    Przemek,

    Pierdzielic tych ananali. Wszedłem wczoraj na derby Krakowa z szalikiem Legii haha:) Ledwo co uszedlem z życiem:)

  • #11269

    Nieuk
    Blocked

    Dobrze, ze Pały były na stadionie. Gdyby nie te wuje-to raczej bym nie pisał haha

    wpis z edytowany przez admina :-)

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Prezes.
  • #11270

    LOL

    Czlowieku, przestań zaśmiecać forum tymi wypocinami. Nie masz co pisać to nie pisz a najlepiej idz na forum bankiera bo tam sie nadajesz. Drugi dom se znalazł. Wielki spec co zawsze kupuje tanie a sprzedaje drogo.

  • #11272

    Nieuk
    Blocked

    Niech mnie Przemek zablokuje. A Tobie uprzejmie napisze-spier**** c****:)

  • #11279

    Prezes
    Keymaster

    Panowie litości, mniej o sobie jaki jestem prywatnie a więcej merytorycznie o giełdzie i notowanych na niej spółkach.

  • #11309

    Prezes
    Keymaster

    Enter Air wszedł aż do 4 portfeli fundamentalnych na październik w gazecie parkiet. Różnie biura tłumaczą to tak: jedni dobre wyniki, inni że upadek Cooka może dać dodatkowe zyski Enterowi.

  • #11312

    Grzegorz
    Blocked

    Coś ciekawego poza Enterem tam się też znalazło ?

    • #11313

      Prezes
      Keymaster

      Sporo różnych pojedynczych zmian a po 2 wejścia to Rainbow, Orange, po 1 Livechat, Arctic, Auto Partner i inne.
      Wypadły z 2 portfeli Kruk, 11 bit, Playway, Zepak a z 1 np.wypadła Selena, Decora i inne.

      Trochę trudno coś ciekawego znaleźć bo jednak wyniki większości spółek były słabsze r/r a perspektywy przeciętne.

  • #11640

    Przemo
    Blocked

    niech mnie ktoś poprawi (Prezes, Koledzy), bo się nie znam :)

    czy to nie jest tak, że ryzyko związane z drogim Dolarem jednak mityguje ciągle niedroga ropa. Jakby porównac do świetnego 2. kwartału, to cena ropy jest sporo niższa a dolar jakieś 6% droższy…. Więc może jednak nie obciąży to tak wyniku za 3. kwartał i jednak będzie rekord w wynikach zysku netto?

    https://stooq.pl/q/?s=cl.f&d=20191004&c=5m&t=l&a=lg&b=0&r=usdpln

  • #11641

    Nieuk
    Blocked

    Wynik będzie świetny za 3 kw. Dolar nie ma żadnego wpływu, „hedguja” i dywersyfikuja to w innych kosztach. Z resztą zauważ jeden fakt-nawet brak Maxow nie zaszkodził wynikom. A dopiero jak dostaną odszkodowanie od Beinga? Szykuje się mega ekstraokstrydanoryjna dywidenda.

  • #11644

    Prezes
    Keymaster

    @ Przemo – to co napisałeś (silny dolar i spadające ceny ropy) to będzie miało pozytywny wpływ na działalność operacyjną czyli wynik EBIT (zysk operacyjny) ale niestety przeszacowania zobowiązań leasingowych w usd a mają ich 272 tys USD spowoduję duże księgowe koszty finansowe obciążające zysk.
    Wklejam poniżej z raportu półrocznego jaki wpływ umocnienie dolara do pln ma 25 groszy

    Przypomnę że te przeszacowania robi się wyliczając różnicę kursu usd/pln z 30.06.2019 z 30.09.2019 a ta była ogromna – 27 groszy czyli nawet jest więcej niż w przytoczonym przez spółkę przykładzie. Oczywiście mają oni też należności w usd więc one obniżają trochę taką stratę z umocnienia usd.
    Podsumowując: przeszacowanie będzie i będzie ogromne, może nawet więcej niż zakładane przeze mnie 35 mln zł (może być nawet bliżej 50 mln zł) – musicie być świadomi że coś takiego może lekko negatywnie zmienić postrzeganie firmy. Widzę jeszcze jedno niebezpieczeństwo czyli rosnące przeterminowanie które mocno im wzrosło w tym półroczu – oby nie miało to związku z upadłymi biurami podróży.

  • #11647

    Przemo
    Blocked

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Faktycznie, patrzący w krótkim horyzoncie „tylko” na zysk netto mogą się rozczarować, w przeciwieństwie do tych co siedzą na longa i widzą świetny organiczny rozwój.
    Podejrzewam, że będzie podobna szybka akcja jak po informacji o uziemieniu maxów.

  • #11653

    Slawek
    Blocked

    Prezesie wydaje mi się że na przeterminowane należności trzeba spojrzeć na porównywalne okresy, zwłaszcza w kontekscie sezonowości i te rok do roku wg mnie wyglądają zdecydowanie lepiej

    a

    co do trzeciego kwartału to różnice kursowe będą na pewno nie małe, ale trzeba pamiętać że to zapis czysto papierowy bo informuje o tym co zostało a nie co wydane.

    optymalny kurs dolara dla Entera to kurs wysoki w szczycie sezonu i niższy na koniec roku i pierwszego kwartału.
    Generalnie uważam, że ta pozycja nie powinna być ujmowana w raporcie ani po stronie przychodów ani kosztów, tylko zapłacone raty leasingowe

    A odnośnie trzeciego kwartału można być optymistą choćby ze względu na fakt że ub.r latało dla ENT 17-18samolotów a w tym 25szt.

    Żeby nie było tak kolorowo, to 1/3 przychodów jest z zagranicy i tam „kiedyś” może jakiś trup z szafy wypaść, niemniej jednak na razie nie ma żadnych niepokojących sygnałów

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Slawek.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Slawek.
    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Slawek.
  • #11657

    Slawek
    Blocked

    https://naforum.zapodaj.net/46df4cf76e0d.png.htmlnależności Enterair

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Slawek.
  • #11665

    Prezes
    Keymaster

    Słuszna uwaga że prawidłowo trzeba porównywać przeterminowanie w takiej branży gdzie sezonowość jest bardzo duża r/r. Patrząc r/r faktycznie lepiej wygląda (jest mniejsze przeterminowanie) ale jest ryzyko że znowu większy odpis się pojawi w 4 kwartale jak rok temu bo jakby nie patrzył powyżej 6 miesięcy jest 16 mln przeterminowania.

  • #11843

    Prezes
    Keymaster

    BDM mocno podniósł cenę w rekomendacji z 41 do 48,40 http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34340809,dm-bdm-sa-enter-air-raport-analityczny-w-ramach-programu-wsparcia-pokrycia-analitycznego

    Przewidują oni w 3 kwartale 52,5 mln zysku (ja 45 mln) a w 4 kwartale oczekują 10 mln straty (jeszcze nie zastanawiałem się bo nie znam kursu waluty).
    Analitycy mocny wzrost zysku przewidują w 2020 roku bo zysk ma wg nich wynieść 123 mln i byłoby to zgodne z moimi 120 mln szacunkami (pisałem w komentarzu do ostatniej analizy spółki) .
    Zobaczymy czy jakakolwiek reakcja będzie kursu.

  • #11849

    Slawek
    Blocked

    Myślę że IV kwartał będzie lepszy niż w ub. roku ze względu na fakt że coraz wiecej ludzi stać na zagraniczne wczasy, a Enter już wprowadza nowe kierunki których w ub. roku nie było podczas zimy.
    Dolar też wyhamował wzrosty i tu trudno gdybać bo za IV kwartał może być różnic kursowych +50mln jak i -50mln (na chwilę obecną jest około 18mln na +).
    Ale te przeszacowania to tylko papierowe zapisy, liczy się tak na prawdę EBITDA.

    ja tak na prawdę czekam na maxy. Bo zaraz po odwieszeniu ma zostać złożone roszczenie o odszkodowanie a jest szansa nawet na podwojenie zysku za 2019r.
    z jednej strony im poźniej tym lepiej (optymalnie byłoby gdyby udało się wrócić do latania na maxach w czerwcu przyszłego roku) z drugiej chciałoby sie już kolejnych bodźców do wzrostu.

    Enter to dobrze zapowiadająca się firma- obecnie robią rekrutację w 5miastach pod kątem przyszłego sezonu.

  • #11866

    Nieuk
    Blocked

    Wiele osób zalowalo, że nie sprzedali Entera w okolicach rocznych maksimow jak walor spadł w okolice 34 zl. Oczywiście to naturalne zachowanie w takiej sytuacji. Ale ja byłem zdania, że w tym przypadku należy zachować spokój. Enter to obecnie jedna z najlepszych spółek na całym rynku.

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
  • #11874

    Nieuk
    Blocked

    No to sky is the limit:) Do Enter akurat to zdanie pasuje jak ulał:)

    • This reply was modified 4 years, 7 months ago by  Nieuk.
  • #11884

    assamak
    Blocked

    https://www.theverge.com/2019/10/9/20906957/american-airlines-boeing-737-max-resume-flights

    „Boeing is expected to submit its final certification package to the FAA later this year”.

  • #11928

    Prezes
    Keymaster
  • #11930

    Qaq
    Blocked

    Interesujące wypowiedzi. Zwróciłem uwagę na ten fragment: Jesteśmy zainteresowani przejęciem ich rejsów i slotów lotniskowych. Z oferty zimowej, ze względu, że mamy już zaplanowane obłożenie samolotów, wybieramy tylko pojedyncze, najbardziej rentowne, w większej skali przejmowanie rynku po Cooku to raczej perspektywa sezonu letniego” Jeżeli się nie mylę, na przełomie 2018/2019 cześć ich samolotów nie latało.

  • #11937

    Slawek
    Blocked

    z wywiadu należałoby głownie zwrócić uwagę na:

    „Z obciążeniem w postaci uziemienia naszych dwóch nowych Boeingów 737 MAX 8 daliśmy sobie radę, przewidując wcześniej, że pewne problemy z nowymi samolotami mogą wystąpić. W naszej ocenie należy nam się odszkodowanie od Boeinga, gdyż nie dotrzymał warunków kontraktowych dostarczenia samolotów zdolnych do lotów. Co do jego wysokości będziemy rozmawiać z Boeingiem po przywróceniu maszyn do lotu” – powiedział dyrektor generalny.

  • #13769

    Nieuk
    Blocked

    Jednak papier ma moc. Bardzo mnie to cieszy.

  • #14394

    anti
    Blocked

    Wyniki Enter: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34741848,enter-air-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-3-2019-qs

    Tylko rzuciłem okiem, ale czy mnie się tylko wydaje, że jest bardzo pozytywnie?

  • #14397

    Prezes
    Keymaster

    Wynik jest kosmiczny i przebija mój i bdm szacunek
    Na razie wkleję samą tabelę z rzis, może w weekend zrobię analizę

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34742106,zysk-netto-enter-air-w-iii-kwartale-2019-roku-wyniosl-59-5-mln-zl-spadl-6-proc-rdr

    Ujemne różnice kursowe wyniosły jeśli dobrze liczę 63,7 mln (one dotyczą przeszacowania zobowiązań i należności walutowych, tyle mi mniej więcej wychodzi z wyliczeń) a rok temu było 6,5 mln ale dodatnich – 76 mln gotówki w kasie na koniec kwartału.

    Analitycy BDM oczekiwali 53 mln zysku netto (jest 59 mln) a Ebidta MSSF 16 oczekiwali 153 mln a jest ok. 200 mln.

  • #14405

    Prezes
    Keymaster

    Prośba do czytelników aby przeliczyli po swojemu i czy MSSF 16 zwiększył zysk brutto w 3 kwartale czy go zmniejszył, to wyliczenie trzeba zrobić na podstawie dwóch tabel za półrocze i 3 kwartały (nie jest to rozbite za sam 3 kwartał)

  • #14415

    elendix
    Blocked

    Prezesie, przede wszystkim to MSSF 16 ma co do zasady nieznacznie ujemny wpływ na wynik w krótkim okresie (przy założeniu o stałej lub quasi-stałej wysokości rat leasingowych przez okres leasingu). Wynika to z prostej przyczyny – wraz ze spłacaniem „zadłużenia leasingowego”, koszty odsetkowe są malejące, podczas gdy koszty rat leasingowych (w wersji „bez MSSF 16”) są stałe (choć w tym wypadku zależą od „sezonowości”), więc w okresie całego „życia leasingu” wpływ na wynik netto będzie neutralny, ale w pierwszym roku (latach?) zazwyczaj ujemny.

    Nie wiem jak się do tego ma jeszcze ta sezonowość rat (czyli tego, co można nazwać „kosztem leasingu bez MSSF 16”), ale zgodnie z MSSF 16 to całkowity, okresowy „koszt leasingu” powinien spadać wraz z jego upływem (jw. amortyzacja jest rozliczana liniowo, a więc stała, a odsetki spadają wraz ze spłatą zadłużenia).

    TL:DR: Nie wiem jak wygląda kwestia sezonowości rat, ale w całym 2019 roku, fakt wprowadzenia MSSF’a 16 powinien mieć nieznacznie ujemny wpływ na EBT (wynik netto), mocno dodatni wpływ na EBITDA i dodatni wpływ na EBIT. Istotnie ujemny wpływ na EBT mógłby wystąpić jedynie w przypadku założenia o znacznym wzroście wysokości rat leasingowych w przyszłych okresach (w stosunku do tego co jest teraz).

    • #14416

      Prezes
      Keymaster

      Rozumiem co do mnie napisałeś :-)

      Nie ukrywam jednak że mocno mi miesza w głowie ten MSSF 16 jeśli chodzi o Entera. Zakładałem sobie tak na logikę w zależności od wielkości przychodów że w 1 kwartale będzie ujemny (załóżmy -10 mln), w 2 kwartale (0 mln), w 3 kw (+15 mln) a w 4 kwartale (- 5 mln).
      Obecnie jednak mamy zysk przed opodatkowaniem: 1 kw (-22 mln), 2 kw (+13 mln), 3 kw (-23 mln) i teraz zagadka powstaje jaki będzie w 4 kwartale.
      Jak widać mocno rozjechał mi się 3 kwartał bo jest odwrotnie i czy w 4 kwartale będzie podobnie ?

      Drążę ten temat bo chciałem sobie oszacować wyniki za 4 kwartał ale przez MSSF 16 mogę sporo przestrzelić szacunek.

      • #14418

        elendix
        Blocked

        Ja czasami sam nie do końca rozumiem to co napisałem (przynajmniej czytając to już „po napisaniu”), więc wolę się „w razie czego” sparafrazować np. w krótszej formie, żeby nie zostawiać wątpliwości :p

        Tak naprawdę wpływ MSSF’a 16 na wyniki jest dosyć łatwo oszacować – przemnożyć zobowiązania leasingowe na koniec 3Q19 przez stopę odsetkową i dodać amorytzację z poprzedniego kwartału. Z tego co widzę, to zarówno amortyzacja, jak i odsetki nieznacznie rosły w trakcie roku (obstawiam nowe leasingi), ale są to wartości na tyle nieznaczne, ze pomijalne w kalkulacji.

        Stąd, można w pewnym przybliżeniu założyć, że amortyzacja nt. prawa do użytkowania za 4Q19 wyniesie ok. m-PLN 33,0 – 34,0, a odsetki plusminus m-PLN 6,0 – 6,5 (w 3Q wyniosły ponad m-PLN 6,5 ale kurs był niekorzystny plus jak pisałem wcześniej, co do zasady powinny raczej spadać, jeśli zobowiązania spadają), co daje razem ok. m-PLN 40,0 całkowitego kosztu leasingu…

        Gorzej z wyliczeniem kosztu leasingu „po staremu” (czyli innymi słowy raty leasingowej – tego ja nie umiem zrobić, ale może Ty masz jakieś przypuszczenia Prezesie?)… ale z tym jak rozumiem, byłby taki sam problem w „poprzedniej rachunkowości” i wyniki overall byłyby faktycznie jeszcze mniej przewidywalne :D

        • #14421

          elendix
          Blocked

          Oczywiście do tego, trzeba jeszcze uwzględnić wpływ przeliczenia zobowiązań leasingowych = różnice kursowe (które mają nieznaczny wpływ na wysokość bieżącej raty, ergo nieznacznie wpływają na wyniki „bez MSSFa 16”, a mogą istotnie pogorszyć, lub podrasować wynik pod MSSFem 16), ale to raczej brałeś już pod uwagę w swojej analizie :)

        • #14422

          Prezes
          Keymaster

          Trochę mi ten wpis rozjaśnił (ktoś chyba Ci mądry podpowiedział :-)
          Faktycznie MSSF 16 przecież wpływa na przeszacowania zobowiązań które niejako już raz uwzględniałem w różnicach kursowych a nie ma możliwości wyodrębnienia samego MSSF 16 bez uwzględniania różnic kursowych. Dlatego w 2 kwartale był on dodatni bo mieli dodatnie przeszacowania a teraz sporo gorszy bo spore ujemne przeszacowania.

          Zakładam że gdyby kurs walut był stały przez cały rok to MSSF 16 byłby prawie neutralny choć tak jak napisałeś koszty odsetek od leasingu finansowego by go zaniżały w początkowym okresie trwania bo inaczej jest rozliczany niż leasing operacyjny (tu mamy liniowe rozliczanie).
          Dzięki, nie zawracam już głowy.

          • #14426

            elendix
            Blocked

            Starałem się :)

            Poza tym, cieszę się że mogłem pomóc. W poście poniżej (chyba że do niego nawiązałeś), rozbiłem jeszcze wpływ MSSF’a 16 senstu stricte i przeliczenie zobowiązań leasingowych, dla 1H19, 9M19 i samego 3Q19.

  • #14420

    elendix
    Blocked

    Wydaje mi się, że zaszło w tej kalkulacji wpływu MSSF’a 16 na wyniki małe niedopatrzenie. A dokładniej – wzięliście pod uwagę jego pełny wpływ – czyli także wpływ pochodzący z przeliczenia zobowiązań leasingowych w walutach obcych = efektywnie różnic kursowych. A te różnice są poniekąd pozorne (ew. ich faktyczny / trwały wpływ na wynik jest rozłożony w czasie, nie mowiąc już o tym że mogą się zwyczajnie „odwrócić”) i najprawdopodobniej w pewnej mierze odwrócą się w 4Q19 (to było dyskutowane parę razy). Więc biorąc pod uwagę samego MSSF’a 16 i abstrahując od przeliczenia zobowiązań leasingowych w walutach obcych, to jego wpływ na 3Q19 jest następujący (do kalkulacji korzystałem z tabelek wklejonych przez Prezesa; w jednej co prawda jest porównany okres 1H19 do 9M19, ale zakładam że to pomyłka drukarska w raporcie):

    Leasing operacyjny (koszt) 1H19: 62,5
    Amortyzacja RoU (koszt) 1H19: 61,1
    Odsetki Lease Liabilities 1H19: 12,7

    Wpływ na EBT (1H19): -11,3

    Leasing operacyjny koszt) 9M19: 105,8
    Amortyzacja RoU (koszt) 9M19: 93,4
    Odsetki Lease Liabilities 9M19: 19,3

    Wpływ na EBT (3M19): -6,9

    A więc, wpływ samego 3Q19 na EBT = +4,4 mPLN

    I teraz, wpływ przeliczenia:
    Różnice kursowe zobowiązań leasingowych 1H19: +3,1 mPLN
    Różnice kursowe zobowiązań leasingowych 9M19: -29,5 mPLN
    Różnice kursowe zobowiązań leasingowych 3Q19: -32,6 mPLN

  • #14429

    Prezes
    Keymaster

    Czym więcej czytam raport Entera tym zaczynam stwierdzać że jestem cieniutki albo leniwy i nie chce mi się wszystkiego przeliczać.
    Chyba sobie odpuszczę szczegółową analizę w oddzielnym poście a w wątku Entera na forum napiszę kilka zdań.

  • #14523

    Prezes
    Keymaster
  • #14524

    Slawek
    Blocked

    wydaje mi się że pod koniec tygodnia lub początkiem prszyszłego pójdzie zmiana ceny w rekomendacji bdm i nie bedzie to 5 z przodu.

  • #14570

    Prezes
    Keymaster

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34775534,enter-air-sa-18-2019-zawarcie-umowy-przez-enter-air-sp-z-o-o-z-rainbow-tours-s-a

    Rok temu umowa była na 45,1 mln usd a teraz na 49,8 mln usd – kolejna umowa z 10% wzrostem sprzedaży choć trzeba uwzględniać że dolar jest droższy.

  • #14608

    Prezes
    Keymaster
  • #14644

    Prezes
    Keymaster

    Wczoraj była konferencja zarządu i jest prezentacja (na stronie nie widzę), raczej pozytywny obraz
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34790512,dom-maklerski-bdm-sa-czekajac-na-rajd-sw-mikolaja

  • #14776

    Prezes
    Keymaster

    Kolejne podniesienie ceny rekomendacji do 52,2 dla spółki przez BDM – oczekują 147 mln zysku w 2020 roku i w zasadzie jest to zgodne z moimi oczekiwaniami (jeśli będzie odszkodowanie z Boeinga to zysk oczywiście mocno wzrośnie). Analitycy oczekują 5 mln straty w 4 kwartale a ja na chwilę obecną oczekuję zysku.

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34829162,dm-bdm-sa-enter-air-raport-analityczny-w-ramach-programu-wsparcia-pokrycia-analitycznego

    • #14780

      elendix
      Blocked

      Patrząc historycznie, to dużo częściej miałeś rację Prezesie (w swoich szacunkach), niż jacyś tam analitycy ;)

      Ale jeśli tak, to jest szansa że wyniki będą lepsze od konsensusu, a po wynikach kolejna pompka na kursie (wraz z kolejnymi „poprawionymi” rekomendacjami, tym razem na 60+) :)

      Warto pamiętać, że każde odchylenie kursu USD/PLN o 100 ticków (czyli aprecjacja złotówki w stosunku do dolara o 0,01) w porównaniu do stanu na koniec września 2019 (czyli USD/PLN 4,0) daje na samych zobowiązaniach leasingowych ponad 1mln PLN zysku (ok. 1,2mln)… czyli jeśli obecny kurs 3,86 by się utrzymał to same różnice kursowe z wyceny zobowiązań z MSSF 16 dają jakieś +17 baniek…

      Nt. Potencjalnej amortyzacji i kosztów odsetkowych też pisałem (ja szacuję ok. 40 mln PLN łącznie), więc koszty leasingu overall mogłyby wynieść (przy obecnym kursie) ok. 23mln PLN w 4Q19. Nie wiem ile wynosiły w 4Q18 (pod MSR 17), ale jest chyba duża szansa na to, że 4 kwartał 2019 będzie lepszy, niż w 2018? (czy ze wzg. na rozwój działalności, problemy konkurencji, czy ww. kwestię leasingu)

      • #14781

        Prezes
        Keymaster

        Właśnie nie o te powody chodzi które napisałeś – analitycy bdm nie wiedzą lub pomijają dwa jak dla mnie jednorazowe negatywne księgowanie które były w 4 kwartale 2018 czyli 18,9 mln (odwrócenie leasingu operacyjnego) oraz odpis na sprawę sądową (oni to nazwali straty kredytowe) na 14 mln – łącznie mamy ok. 33 mln. Zakładając że kurs eur i dolar pozostanie na obecnym poziomie to wykażą 35 mln zysku z przeszacowań, 20 mln zysku netto mogli z działalności operacyjneej (rok temu tyle by wyszło gdyby nie księgowanie o których wyżej napisałem i 4 mln ujemnych różnic kursowych), z -15 mln mssf 16 i z -10 mln z jakiś odpisów niespodziewanych. Na chwilę obecną wstępnie oczekuję minimum 30 mln zysku w 4 kwartale a nie jak anale 5 mln straty.
        Dokładniejsze szacunki podam w styczniu.

        • #14785

          Michal
          Blocked

          Z tym księgowaniem 18,9 mln z tytułu odwrócenia leasingu operacyjnego w 4q 2018, to trochę nie tak.
          Poniżej cytuję zadane pytanie i stanowisko spółki w tym zakresie:

          „Czy finalnie spółka w 2018 r. zaksięgowała nadwyżkę 18,9 mln zł wynikającą ze zmiany firmy leasingowej w przychodach?”

          Odp: „Przychody ze sprzedaży za I pół 2018 r. i I-III kw.2018 r. uwzględniały 18,9 mln zł z transakcji wykupu samolotu z leasingu operacyjnego wykazanej w II kw. 2018 r.

          W wynikach za cały rok 2018 przyjęto stanowiska audytora i zysk z transakcji został rozpisany na pierwotnie przyjęty okres. Wynik finansowy transakcji dla Enter Air będzie taki sam, ale księgowany stopniowo w poszczególnych kwartałach do 2024 roku.”

          • #14788

            Prezes
            Keymaster

            Wg mojej wiedzy oni dokonali odwrócenia w 4 kwartale błędnego księgowania leasingu z 2 kwartału – po półroczu 2018 biegły to zastrzegał a w rocznym już nie było, mi też to wyszło z wyliczeń zysku które robiłem w maju. Ponadto potwierdza to też analiza https://www.sii.org.pl/12921/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/komentujemy-sprawozdania-roczne-spolek-maxcom-enter-air-i-eurotel.html – oni pytali e-mailowo zarząd o pewne księgowania i taki napisali komentarz
            Dodatkowo, patrząc na wyniki IV kwartału 2018 roku, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół: o ile w II kwartale 2018 roku Grupa Enter Air ujęła dodatkowy przychód związany z rozwiązaniem umowy leasingu i wcześniejszym wykupem samolotu w kwocie 18,9 mln zł (dodatni wpływ na wynik nettto I półrocza równy 15,3 mln zł), o tyle po uwagach audytora w IV kwartale 2018 roku zdecydowano się odwrócić tę operację i ostatecznie zysk z rzeczonej transakcji rozliczać systematycznie przez okres do zakończenia nowej umowy leasingu, co w konsekwencji miało negatywny wpływ na wynik samego IV kwartału 2018 roku.

            Wpływ na wyniki całego roku jest nieco niższy niż na 1 półrocze, ponieważ część zysków została wykazana w 2 półroczu. Przykładowo – wpływ na wynik netto wyniósł 14,1 mln, a nie 15,3 mln zł – wyjaśniła dodatkowo spółka w odpowiedzi na nasze zapytanie.

            Tu w tym co Ci napisali chodzi o to że zamiana leasingu będzie inaczej księgowana w czasie tj. do roku 2024 ale samo błędne zaksięgowanie przychodu w 2 kwartale 2018 zostało odwrócone w 4 kwartale 2018.

            Dlatego 30 mln zysku (może i nawet 50 mln) w 4 kwartale 2019 jest jak na chwilę obecną bardzo realne ale dlaczego analitycy bdm zakładają stratę to trzeba byłoby ich zapytać.

        • #14786

          elendix
          Blocked

          @Prezesie: Ok, dziękuję za rzeczową odpowiedź :)

          @Michał: Nt. leasingu operacyjnego – ja to rozumiem tak (ale może Prezes mnie poprawi, bo – przyznam się bez bicia – niestety nie wczytywałem się mocno w SF za 2018 rok), że oni wykazali w jednym z 3 pierwszych kwartałów 2018 przychody ze zbycia ŚT w leasing operacyjny (w ramach leasingu zwrotnego), a audytor (zgodnie zresztą z MSR 17) to zakwestionował, bo takie przychody powinno się rozliczać proporcjonalnie do okresu leasingu, a nie „jednorazowo”. Wobec czego, w 4Q18 (tu proszę Prezesa o potwierdzenie) Enter jednorazowo skorygował narastająco te przychody, w wyniku czego odwrócenie leasingu nie miało większego wpływu na wyniki 2018 (bo ew. rozliczenie przychodu z tyt. leasingu zwrotnego zostały skompensowane wyższymi opłatami leasingowymi), ale sama korekta obciążyła 4Q18 = wynik w samym 4Q18 był „zaniżony”.

          PS. Jeśli moja interpretacja tego co miało miejsce jest słuszna, to o tyle ciekawe, że np. Eurotel korygując błędną prezentację w SF za 2 kwartał, pokazywał korektę nie narastająco a retrospektywnie (czyli nie korygował błędu z 2Q19 w 3Q19, a w zaraportowanych już wcześniej wynikach 2 kwartału), a wychodziłoby że ENTER zrobił korektę narastającą (czyli skorygował błąd z jednego z poprzednich kwartałów w 4Q18) – co jest zresztą moim zdaniem bardziej czytelne dla odbiorców :)

  • #14778

    Nieuk
    Blocked

    Tak trochę w temacie tej świetnej spółki-to ostatnio spore pakiety latają na jego kooperancie, czyli Rainbow i spółka też coraz to wyżej.
    Ostatnio GPW jednak zaczyna dostrzegać rozwojowe, dobrze zarządzane firmy.

  • #14794

    Grzegorz
    Blocked

    Przeczytałem wszystko co było tu pisane o szacowaniu wyników Entera i zastanawia mnie jedna rzecz dotycząca różnic kursowych. Jeśli zadłużenie jest w USD to w prosty sposób faktycznie można przewidzieć jak to wpłynie na wynik. Czy nie należałoby też uwzględnić wpływu przychodów w walucie ? Nie wiem tylko jaka ich część w nich jest. Wydaje mi się, że umowy są podawane w USD własnie. Czyli i przychody powinny być wówczas w USD a więc jeśli bierzemy pod uwagę pozytywny wpływ kursu na wycenę zobowiązań to jednocześnie należałoby uwzględnić negatywny wpływ kursu na przychody. I odwrotnie jak to wyszło w III KW czyli pozytywnie na przychody a negatywnie na wycenę zobowiązań. Dobrze myślę ?

    • #14798

      elendix
      Blocked

      @grzegorz: Co do zasady tak. Jest jednak mała różnica między wpływem zmian w kursach na stronę przychodową i kosztową -> zobrazuję ją na przykładzie.

      Jeśli spółka generuje 100 mln przychodów w ciągu kwartału (400 mln rocznie) i rozlicza się z nich w trakcie 3 miesięcy (innymi słowy, należności na koniec kwartału = plusminus przychody kwartalne), to na koniec kwartału będzie miała 100 mln należności.

      Jeśli ta sama spółka ma równolegle 500 mln długu w walucie obcej (w tym. np. zobowiązania leasingowe) to mimo, że ten dług jest rozliczany w czasie np. 5 lat (czyli tylko 25 mln spłat kwartalnie), to wpływ zmiany kursów będzie 5krotnie bardziej odczuwalny dla zobowiązań (długu), aniżeli strony przychodowej (należności). Oczywiście, bardziej korzystny kurs może wpływać na wyższy poziom przychodów rozliczanych w walucie obcej (np. USD) w przyszłości, ale nie powoduje on bieżących różnic kursowych, więc jest poniekąd „niezauważalny” w raporcie (a jedynie widoczny, jeśli przyjmiemy trochę szerszą / dłuższą perspektywę).

      Stąd oczywiście należy to brać pod uwagę w ocenie sytuacji konkurencyjnej / finansowej spółki, ale już niekoniecznie w kontekście szacunku wpływu różnic kursowych na raport za 4Q19. W tym aspekcie znaczenie mają przede wszystkim pieniężne (IAS 21 -> „monetary”) składniki bilansu, a tych jest w Enterze dużo więcej po stronie zobowiązaniowej; stąd z punktu widzenia bieżącego wyniku z działalności finansowej (np. w kolejnym raporcie), korzystniejsza dla Entera jest aprecjacja złotówki, nawet jeśli w długim terminie (lub analizując sytuację szerzej) mogłoby być zupełnie odwrotnie.

  • #14837

    Nieuk
    Blocked
  • #14864

    Prezes
    Keymaster

    W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, który obecnie zakładamy, oba nasze samoloty 737 MAX wrócą do eksploatacji na sezon letni 2020. Jeśli tak się nie stanie, to nie będzie to dla nas duży problem operacyjny i tak jak w tym roku wynajmiemy dodatkowe samoloty od innych przewoźników. Oczywiście czekamy na wznowienie lotów tymi maszynami, bo uważamy, że to będzie najlepszy sprzęt latający na świecie” – powiedział Polaniecki, pytany o wpływ przedłużenia recertyfikacji Boeinga 737 MAX na 2020 rok.

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34847977,dom-maklerski-bdm-sa-fala-optymizmu-zalala-rynki

    • #15129

      STAT1
      Blocked

      Zarząd sobie, a pasażer sobie:

      ost. 30 sek. z reportażu kluczowe… „czy ludzie zechcą latać”? ŁD.

      • #15134

        MarcinG
        Blocked

        Trochę szokujące jest jakie bzdury na zasadzie kopiuj-wklej powielały praktycznie wszystkie portale informujące o wypadkach maxów w czasie gdy sprawa była głośna (dawno już nie czytałem, więc nie wiem czy to się zmieniło). Przede wszystkim powstało jakieś nieporozumienie, że ze względu na budowę to jest fundamentalnie niestabilny samolot, a ten cały MCAS miał korygować tą niestabilność. W rzeczywistości, MCAS jest tylko po to, żeby charakterystyka lotu była taka jak w poprzednich modelach, aby uniknąć ponownych certyfikacji, szkoleń pilotów (duże koszta dla linii lotniczych i czas), więc zwyczajnie mieć atrakcyjniejszy produkt do sprzedania. Tego systemu mogłoby w ogóle w samolocie nie być i wszystko byłoby w porządku, tylko że wtedy piloci starych boeingów na całym świecie musieliby się uczyć nowej maszyny. Piloci też są zdania, że to będzie najbezpieczniejszy samolot jak wróci i nie ma powodów, żeby w to nie wierzyć. Na bank usłyszymy o jakichś pasażerach, którzy odmówią wejścia na pokład, ale myślę, że to się bardzo szybko rozmyje.

        • #15135

          Nieuk
          Blocked

          Ja powiem tak-lecialem Maxem i tak fajnego samolotu dawno nie widziałem. Wycofanie sie1 z ich produkcji byłoby błędem. Boeing niech zapłaci odszkodowania i niech wróci do normalnej produkcji. Niech wypłacą odszkodowania i na tym basta. Dziwię się jednak, że inzynierowie wysoce wykwalifikowani popełnili taką okropną gafę.

        • #15152

          STAT1
          Blocked

          Zazwyczaj nie reaguję na podobne wpisy (może coś opatrznie zrozumiałem), jak również nie podejrzewam o niezrozumienie tego reportażu, ale jak dla mnie był on mega neutralny i traktował wyłącznie o potencjalnych zachowaniach ludzi, których żadnym wpisem nie zmienisz, chyba, że przeprowadzi się im lobotomię mózgów (na całym świecie).

          Ad vocem: to co napisałeś o systemie MCAS bardzo ładnie jest wytłumaczone tu:

          i jakoś nie chce mi się wierzyć, że problem jest tylko z oprogramowaniem, bo gdyby tak było to chyba temat byłby „załatwiony” na cito i bez rozgłosu, a fakty są takie, że samolot jest uziemiony, linie lotnicze ponoszą (i będą ponosić) koszty, a Boeing straty. Ale ponieważ nikomu z nas jak domniemuje nie zależy specjalnie na problemie producenta, a wyłącznie na ENT to jak dla mnie jasnym jest, że koszty wynajmu wzrosną (bo niby czemu miałoby być odwrotnie, rynek jest wzrostowy, potrzeby linii zwiększone), bo nałykali się nowych umów, będą je realizować i o tym myślę trzeba na przyszłość pamiętać.

          A generalnie postuluję poszukać firm wynajmujących samoloty, chyba że to instytucje leasingowe/finansowe w znacznej części, wtedy nie ma tematu. ŁD.

      • #15158

        Michal
        Blocked

        MAX-y to już epopeja, albo brazylijska telenowela (jak kto woli) i można by dużo pisać. Mnie osobiście decyzja o wstrzymaniu produkcji trochę zmartwiła. I to nie tyle w kontekście dwóch uziemionych Maxów, ale bardziej w odniesieniu do trzech zamówionych. Łącznie to jest pięć samolotów, więc to się chyba jednak zrobi pewien problem.

  • #15063

    Łukasz
    Blocked

    Oglądalem dzisiaj wydarzenia gdzie bylo,ze
    maxow juz nie beda produkować i zawiazuja wyższe rezerwy na odszkodowania. Nie widzialem tego info wcześniej. Cos to zmienia dla Enter?

    • This reply was modified 4 years, 4 months ago by  Łukasz.
    • #15066

      Prezes
      Keymaster

      Do 6 miesięcy wiele nie zmienia ale w dłuższym może spowolnić ich rozwój. Artykuł o LOT jest ciekawy na https://www.pb.pl/lot-monitorujemy-koszty-wynikajace-z-uziemienia-boeingow-737-max-978099 w kontekście uziemionych maxów.

    • #15156

      MarcinG
      Blocked

      Napisałem posta, bo też na początku sprawy byłem wprowadzony w błąd, a to zasadnicza różnica czego dotyczy problem, bo pojawiały się spiskowe wręcz teorie, że cała budowa samolotu jest do zmiany, projekt do kosza i maxy nigdy nie będą latać. To bynajmniej nie umniejsza winy Boeinga, ani nie sugeruje, że problem jest łatwy do rozwiązania. Ale zmierzam do tego, że brak zaufania do maxów po powrocie, jest trochę nieracjonalny, równie dobrze można nie ufać w ogóle branży lotniczej. I piszę to jako osoba odczuwająca nieracjonalny lęk przed lataniem, więc po prostu wierzę, że to będą pojedyncze incydenty.

      edit: coś pod złym postem mi się wkleiło, odpowiedź do STAT1

      • This reply was modified 4 years, 4 months ago by  MarcinG.
      • #15160

        STAT1
        Blocked

        Nie ufam jakoś mocno mediom, zwłaszcza public, ale ten 1 reportaż co wkleiłem od Niemców jest dla mnie wyznacznikiem dla mas… story flow jest beznadziejne, a to wbrew temu co mówi ENT będzie miało wpływ, jakiego nikt nie potrafi ocenić. Może tylko dodam, że 6 mln subskrybcji z wyjaśnienia tematu z przez portal VOX będzie mówić samo za siebie. Jednego czego nikt nie jest w stanie ani kontrolować ani POLICZYĆ to psychika ludzi. Moim zdaniem jest to niepoliczalne w tej chwili ryzyko dla akcjonariuszy ENT i musimy o tym pamiętać z tyłu głowy. ŁD.

  • #15094

    Prezes
    Keymaster

    Na stockwatch jest analiza wyników za 3 kwartał i w moim odczuciu jest neutralna. Anty-teresa (analityk który ją sporządził) podkreślił że przeszacowania walutowe/kursowe zobowiązań leasingowych są niegotówkowe i niepowtarzalne (tak jak ja je traktuję) a powtarzalny zysk po wyłączeniach wyliczył na 137 mln. Natomiast ma kilka zastrzeżeń szczególnie do zarządu który epatuje chwaleniem się wzrostem Ebidty która przecież po wprowadzeniu MSSF16 nie jest w żaden sposób porównywalna r/r. Są jeszcze różne aspekty księgowe np. amortyzacja maszyn wg wartości rezydualnej a rynek tego nie lubi – z tym akurat stwierdzeniem się nie zgodzę bo kurs od wyników wzrósł ok. 15% więc rynek nie ma nic przeciwko.

  • #15346

    Prezes
    Keymaster

    Znane są już końcowe kursy walut NBP w oparciu o które będą przeszacowywane należności i zobowiązania walutowe na koniec roku. Do wyliczeń przyjąłem wartości widniejące w ostatnim sprawozdaniu finansowym spółki czyli były aktualne na koniec września – od tego czasu mogły się zmniejszyć lub zwiększyć (zakładam że zadłużenie i należności są mniejsze kw/kw). Wg moich wyliczeń wychodzi mi że z dodatnich różnić kursowych wykażą ok. 50 mln brutto zysku (40 mln zysku netto).

    W przypadku tej spółki niezmiernie trudno jest wyliczyć o możliwy końcowy zysk i każdy może sobie to dowolnie zrobić w oparciu o swoją wiedzę.

    Ja przyjąłem następujące założenia: +15 mln (zysk z działalności podstawowej) – 15 mln (jakiś odpis na należności oraz zmiana księgowania MSSF 16) + 40 mln (dodatnie różnice kursowe). Wychodzi mi z moich szacunków że zysk w 4 kwartale 2019 mógł wynieść 40 mln złotych przy 12 mln straty rok temu.

    Zaznaczam że mój szacunek może mocno odbiegać od faktycznego zysku bo np. analitycy bdm według grudniowej rekomendacji oczekują 5 mln straty (ja 40 mln zysku) ale mam przeczucie że ja będę bliżej trafnego wyniku.

    Łączny roczny zysk wyniesie ok. 144 mln co da c/z 5,40 – raczej niska wycena jak na spółkę wzrostową choć mocno zadłużoną.

  • #14410

    anti
    Blocked

    Policzyłem – MSSF 16 wpłynął ujemnie na kwotę 28 mln.

    https://i.imgur.com/rwhNA0E.png

  • #14414

    Prezes
    Keymaster

    Mi to samo wychodzi i to mnie mocno zastanawia bo spodziewałem ok. 20 mln brutto dodatniego a nie ujemnego.
    Z tego co było napisane przy raporcie za 1 kwartał to leasing z MSSF 16 miał rozliczać się bardziej liniowo i w zasadzie nie mieć wpływu na roczny wynik (wklejam do przeczytania co wtedy było napisane)

    Gdyby prawdą było że MSSF 16 powinien nie mieć wielkiego wpływu na roczny wynik to wychodziłoby że 4 kwartał z samego MSSF 16 będzie o 5 mln brutto wyższy – muszę to rozkminić.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.