"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 2 lipca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 7/2017

10.07.2017 - Unimot premia lądowa: dzienna 7,23%, miesięczna za lipiec 6,93 % , czerwiec 6,4%, maj 6,4%, kwiecień 6,6%, marzec 6,8%, luty 6,4%, styczeń 5,3%.

06.07.2017 - Skarbiec podał wartość aktywów pod zarządzanie linkW poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Udostępnij:

209 komentarzy:

 1. Na http://www.parkiet.com/artykul/1517481-10-zagranicznych-spolek-z-GPW.html jest artykuł o 10 zagranicznych spółkach na GPW i stwierdzeniu że najlepsze perspektywy mają spółki zagraniczne. Cytat" Oceniam, że dalej najbardziej atrakcyjną grupą spółek na GPW z zagranicy pozostają spółki ukraińskie. Te przedsiębiorstwa, pomimo że znaczne odrobiły straty po wojnie rosyjsko-ukraińskiej, dalej są niedowartościowane". Wymieniane są IMC, Kernel. Na Astartę postawił Marcin Brendota, ekspert ds. analiz z BM Alior Banku który Ukraiński holding spożywczy produkuje cukier, zboża, produkty sojowe oraz mleko. Dodatkowo spółka w ostatnich latach rozwija produkcję soi, co przy rosnącej modzie na zdrową żywność oraz ryzyku dalszego osłabienia cen cukru wydaje się ciekawą alternatywą – rozpoczyna argumentację.
  – Chociaż cukier nadal odpowiada za blisko połowę przychodów grupy, to najbardziej rentowny pozostaje szeroko rozumiany segment agro (głównie zboża). Wydaje się, że spółka osiągnęła docelowy areał upraw lub jest blisko tego poziomu, w związku z czym obecne wysiłki w większym stopniu będą się skupiały na podwyższeniu ekonomiki produkcji. Nawet przy założeniu stałego wolumenu produkcyjnego oraz niewielkich zmian cen towarów spółka jest w stanie generować stabilny okresowy przepływ operacyjny – dodaje.
  Zdaniem eksperta można założyć, że nadwyżka środków pieniężnych w pierwszej kolejności będzie kierowana, jak dotychczas, na redukowanie zadłużenia.
  – Dopiero po osiągnięciu pożądanego pułapu długu w finansowaniu spółki można oczekiwać szerszej dystrybucji osiąganych zysków do akcjonariuszy. Przy uwzględnieniu naszych prognoz generowania wolnych przepływów pieniężnych, zapotrzebowania na gotówkę oraz minimalnego poziomu długu odsetkowego zakładamy, że pierwsze wypłaty powinny nastąpić z zysku za 2018 r. W kategoriach inwestycyjnych akcje Astarty wydają się również ciekawą alternatywą dla akcji krajowych producentów nawozów – mówi.
  W artykule Adam Korecki, makler z DM TMS Brokers, radzi bliżej przyjrzeć się AviaAm Leasing " Ten litewski holding lotniczy jest notowany na GPW od czerwca 2013 r., a jego działalność skupia się na nabywaniu samolotów komercyjnych, przede wszystkim używanych, a następnie ich leasingowaniu liniom lotniczym na całym świecie – charakteryzuje spółkę.– AviaAm Leasing zwraca uwagę przede wszystkim niskimi wskaźnikami wyceny rynkowej. Wskaźnik C/Z wynosi zaledwie 3,2, a C/WK 0,53, przy rentowności kapitałów własnych na poziomie ponad 17 proc. Atrakcyjne wskaźniki wyceny rynkowej są zasługą przede wszystkim bardzo udanych wyników w 2016 r. W tym okresie spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży ze 125 mln zł do 374 mln zł, zysk operacyjny EBIT z 59,7 mln na 86,2 mln zł, a zysk netto z 45,9 mln na 73,8 mln zł. Znacząca poprawę wyników zauważyli też inwestorzy, doprowadzając do wzrostu kursu w trakcie ostatnich 12 miesięcy z 2,80 do 5,8 zł, a więc o ponad 100 proc. – dodaje.
  Zdaniem maklera to nie jest kres możliwości wzrostu akcji tej spółki.
  – Z punktu widzenia analizy technicznej w średnim terminie spodziewam się kontynuacji trendu wzrostowego i testu szczytów z ubiegłego roku na poziomie 7,40 zł, a w przypadku jego przebicia testu historycznych szczytów na 9 zł – prognozuje Korecki.
  I mówi jeszcze o potencjalnych ryzykach. – Należy do nich przede wszystkim niska płynność. Dzienny obrót tymi akcjami na GPW, poza nielicznymi wyjątkami, nie przekracza 1 mln zł, a największe oczekujące oferty kupna czy sprzedaży w zasadzie nigdy nie przekraczają 2 tys. akcji. Tak mała płynność bardzo utrudnia zarówno otwarcie, jak i zamknięcie inwestycji. Jednak w przypadku długoterminowego lokowania stosunkowo niewielkiej części swoich aktywów warto rozważyć taką inwestycję, która może przynieść ponadprzeciętne zyski.
  W artykule są jeszcze Ovostar, Ronson, Uniwheels, Talanx, Serinius, Griffin i na końcu są wskazania analityków i najwięcej jest na Astartę, Kernel i IMC (po 2). Warto czasem sobie wykupić dostęp do treści na 24 godziny za 3,66zł i można mnóstwo aktualnych i starych artykułów Parkietu poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Tomasz Radom - pytałeś pod poprzednim postem "Aktualności..." a odpowiadam Ci już pod tym. 2.07.2017 – Arctic jest trudną spółką do przewidywania wyników gdyż trzeba na wiele czynników jednocześnie patrzyć, kurs eur/usd, kurs pln czy seka (albo nok już nie pamiętam), cena celulozy czy papieru. Generalnie czym wyżej eur/usd tym korzystniej dla spółki (czyli jest dobrze) ale wydaje się że wyniki za 2 kw będą gorsze r/r przez wzrost od marca cen celulozy oraz nieplanowane wstrzymanie produkcji w zakładzie Vallik i utrata 5 % produkcji w kwartale. Generalnie kurs sporo spadł i wydaje się że potencjał spadku się wyczerpuje ale w mojej ocenie warto już poczekać na wyniki za 2 kw z jakimiś ruchami (zakupami).

  Enter Air – w przypadku tej spółki nasuwają mi sie porównania z Aviaam Leasing które mam obecnie w portfelu i jest przynajmniej 50% tańsze od Enter Air. Wydaje mi się że w dłuższym terminie jest potencjał do zarobku na poziomie 10-15 % rocznie wraz z dywidendą, a będą w tym pomagały niskie ceny paliwa, wzrost ruchu lotniczego. Firma dodatkowo wymienia flotę na nowocześniejszą (w maju zakupili dwa Boeingi 737-800) co poprawi z pewnością wyniki. Generalnie nie ma się do czego przyczepić ale jakiś ogromnych fajerwerków bym się nie spodziewał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Prezesa
  Czy na UNIMOCIE jest już kurs po odcięciu dywidendy czy dopiero jutro to nastąpi?
  Pozdrawiam WIG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj kurs jest już po odcięciu, czyli się dobrze trzyma. Premia lądowa też dobra dzisiaj, 6,6%.

   Usuń
  2. Jestem troszkę w szoku (pozytywnym), spodziewałem się że kurs spadnie trochę bardziej i dokupię sobie po ~ 42PLN.

   Marek J

   Usuń
  3. Wolałbym żebyś nie kupił po 42 (tzn żeby kurs tak nisko nie spadł) ale tego wykluczyć nie mogę, a jak spadnie nawet na 42 zł to czy to będzie okazja to czas pokaże.

   Usuń
 4. Witam Prezesie.
  Pytanie nie o konkretną spółkę, a raczej o to jak dobierasz spółki ?
  Pytam jako niedoświadczony inwestor. Wybierając spółki raczej interesujesz się tymi, których działalność jest Ci w jakimś sensie znana czy raczej branża, z której jest spółka jest obojętne, a zwracasz uwagę na wszystkie, które wyglądają interesująco z fundamentalnego punktu widzenia ?

  I pytanie drugie, czy AT ma sens na spółkach z małymi obrotami ? Przez małe rozumiem spółki gdzie wolumen sięga kilku-kilkunastu tysięcy dziennie.

  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się kupować spółki których chociaż trochę potrafię zrozumieć biznes (na czym polega, skąd się biorą zyski itd), nigdy nie kupię spółki której nie rozumiem (biznesu i księgowości). Ja w zasadzie AT się nie sugeruję ale staram się wybierać spółki w trendach rosnących a nie spadkowych, chyba że widzę że spółka jest mocno już upodlona a fundamenty się poprawiają (wtedy mogę kupić). Jeśli ktoś wierzy w technikę to faktycznie stosowanie jej sprawdza się tylko do spółek średnich i dużych, newconnect i spółki tak jak napisałeś z kilkoma tysiącami obrotu się raczej nie kwalifikują do AT.

   Usuń
 5. Witam. Prezes czy wiesz czy AviaAm Leasing będzie w 2017r wypłacał dywidendę jeśli tak to poproszę o link do tej informacji.
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już jest po Wlanym i w tym roku aviaam nie wypłaca dywidendy.

   Usuń
 6. Dla posiadaczy Komputronika ciekawy artykuł https://www.pb.pl/komputronik-schodzi-z-parkietu-865544 , muszę przyznać że rozsądnie wypowiada się Buczkowski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy dobrze pamiętam że dziś jest ostatni dzień w którym realnie można odpowiedzieć na wezwanie (mam rachunek w mBank, eMakler)?

   Usuń
  2. w rozmowie z pracownikiem mbanku uzyskalem informacje ze piatek jest ostatnim dniem

   Usuń
  3. Do piątku można zapisy składać na pewno (do 7 czerwca)

   Usuń
  4. No tak, biznes zrobiony dwa razy, drogo sprzedać akcje,a teraz je tanio kupić.Ktoś liczył już jak tanio? Warto policzyć..

   Usuń
 7. Czy Prezes interesuje się IPO Play ?
  Josh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie interesowałem bo pewnie będzie drogo, z tego co wiem to to przy cenie 44 zl za akcje kapitalizacja sięgnie 11,5 mld czyli sporo, Orange który ma szerszą ofertę choć nie rozwija się jak Play kapitalizację ma 6,8 mld. Trzeba pamiętać tez o upuście dla pracowników którzy mogą w pierwszych dniach po debiucie zdołować kurs. Na razie zobaczę co się będzie działo

   Usuń
  2. Powoli fajne poziomy robią się na wielu spółkach tylko kasy nie ma aby kupować, WDX, Pepess i kilka innych, trzeba być czujnym bo w każdej chwili mogą być krótkotrwałe zrzuty i wtedy trzeba łapać okazje.
   Naganiam ponownie na Astarte (oczywiście to nie prawda) ale są obecnie szaleństwa na surowcach rolnych, rano np. cukier tracił 3,5 % a teraz jest 2% na plusie, pszenica rośnie 5% i już wzrosła ponad 20% w tydzień, szkoda że nie działo się tak w trakcie drugiego kwartału a nie na początku trzeciego bo trzeba będzie na lepsze wyniki poczekać 5 miesięcy.

   Usuń
  3. Prezes, a pracownicy nie mieli mieć lock - up na rok? Jeśli tak, to akurat to ryzyko odpadnie. Ciekaw jestem również Twojej opinii odnośnie tego IPO.
   Pozdrawiam
   Mateusz

   Usuń
  4. Możliwe, nic jeszcze w zasadzie nie czytałem odnośnie Playa i dlatego lepiej żebym się nie wypowiadał. Jak nisko cenę ustawią to Play jako mocno medialna spółka może dać trochę zarobić po debiucie, trzeba jednak pamiętać że raczej wielkiego potencjału już do poprawy wyników nie będzie miała gdyż jest raczej dojrzałą spółką i coraz trudniej jej będzie podbierać klientów.

   Usuń
 8. Prezes
  Które jeszcze spółki bierzesz pod uwagę pod ewentualny zakup. I Jak możesz to podaj ewentualne progi przy których byś kupował dane akcje.
  WIG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie problemem jest wolna gotówka bo kupiłbym pewnie kilka (z 5) spółek od ręki. Jak znajdę czas to napiszę posta i udostępnię spółki które mam w obserwowanych ale raczej poziomów do wejścia nie podam bo i ja bym chciał coś kupić.

   Usuń
 9. Nie rozumiem co się dzieje na Pepees, niby fundusz sprzedał poza rynkiem 700 tys akcji a ewidentnie ktoś sypie i wystawia na sprzedac ponad 200k papiera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe że sypie FIZAN Epsilon który nie tak dawno zszedł poniżej 5%. Najgorsze że trudno oszacować przyszłe wyniki (2 kw jeszcze na pewno będzie lepszy) gdyż nie znamy wielkości zbiorów ziemniaka i cen skupu a jakby nie patrzył to jest najważniejsze. Jeśli cena z 20 do 30 groszy za kg podskoczy to jest aż 50% wzrostu koszty, do tego niech dojdzie niższy zbiór i wyniki za 2018 i koniec 2017 mogą być już dużo słabsze r/r. Nie można też zapomnieć o niekorzystnym obecnie kursie usd/pln dla Pepeesu. Obserwuję kurs i nie ukrywam iż są kuszące poziomy ale chyba trzeba jeszcze poczekać aż spadki ustaną.

   Usuń
  2. Przez ta spolke jestem slabszy od wig-u w czerwcu. Wprawdzie kupowalem okolo 60 groszy w zeszlym roku ale mimo tego boli;)

   Usuń
  3. Jesli chodzi o wyniki i przyszlosc biznesu to jestem optymista. Moja czujnosc zwraca wlasciciel - czy jest uczciwy aby sie w przyszlosci podzielic wypracowanym wynikiem z innymi. Nie potrafie jak narazie znalesc odpowiedzi na to pytanie.

   Usuń
  4. W Pepeesie trwa mocna walka w głównym akcjonariacie i to mi się jedynie nie podoba, bardzo dziwne uchwały na ostatnim walnym na pewno nie pomagają w inwestowaniu w tą spółkę.

   Usuń
  5. To raczej nie jest zla sytuacja dla mniejszosciowych. Powiedzialbym ze neutralna. Epsilon chce wrogo przejac spolke. Wlasciciel sie broni bo nie ma wiekszosci. Jezeli kurs za mocno spadnie to epsilon zrobi wezwanie, przejmie spolke, zmieni zarzad. Dlatego wlascicielowi bedzie zalezalo na utrzymaniu kursu na odpowiednim poziomie. Stad pomysl ze skupem akcji wlasnych do 1.2zl aby bronic kursu i nie dopuscic do sytuacji ze epsilon przejmie spolke. Nie jest to zla sytuacja dla mniejszosciowych akcjonariuszy. W interesie zarzadu i wlasciciela jest aby kurs nie spadl za mocno. Tylko mozliwe ze epsilon sie wycofuje. Na projprzem byla podobna sytuacja rok czy dwa temu. Walka w akcjonariacie byla znacznie bardziej agresywna. skonczylo sie wzrostem kursu.

   Usuń
 10. Tu jest troche info o IPO Play
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Play-Communications-oferuje-121-6-mln-istniejacych-akcji-cena-maksymalna-44-zl-7530482.html
  https://comparic.pl/play-publikuje-prospekt-emisyjny-rozpoczyna-ipo/
  Pracownicy mogą nabyć akcje z 15% upustem ale nie mogą ich sprzedać przez rok. 44zł to sporo -raczej to górna granica ceny która była typowana przez analityków.

  WDX dziś sporo spadł. Pospieszyłem się i kupiłem mały pakiet pod dywidendę i jak jeszcze trochę spadnie to uśredniam.
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz, nie wiedziałem że jest roczny lock up dla pracowników bo jak napisałem jeszcze się nie wczytywałem.

   Jeśli chodzi o WDX to raczej skończyły się czasy na granie pod dywidendę i to jeszcze jak jest tylko 5%, ja w przypadku WDX patrzę na przepływy operacyjne, dużą amortyzację zaniżającą zyski i jak dla mnie c/z to jest 5 czyli nisko jak dla spółki rosnącej. Niestety widać brak gotówki na rynku, popatrz że na kupnie jest mało ofert, zresztą tak jest w przypadku wielu spółek.

   Usuń
 11. Prezes...
  a może kilka stów o xtpl...?
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie napiszę bo zupełnie się nie interesowałem spółką, wiesz że często są wyniki naciągane przed IPO dlatego lepiej czasem z pół roku odczekać i zobaczyć co się faktycznie dzieje w firmie.

   Usuń
 12. Czy myslicie, ze Unimot moze wyjsc z tych niskich poziomow przy bardzo dobrych wynikach kwartalnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na to liczę i pod to zwiększałem zaangażowanie, jak nie będzie reakcji przez kilka dni po mocnych wynikach za 2 kw (oby takie były) to wtedy trzeba będzie pomyśleć ostatecznie co dalej, czy całość czy część sprzedać albo czy trzymać. Za niecałe dwa miesiące będziemy mądrzejsi.

   Usuń
  2. Piotr ja słabo to widzę.
   Unimot od jakiegoś czasu pokazuje słabość - miał nie raz szansę na wzrosty.
   Jeżeli po dobrych wynikach znowu wykorzystają to do sypania akcji to moim zdaniem zapali się czerwone światło dla Unimotu.
   Przemo

   Usuń
 13. ja dzis zlozylem zapis na Komputronika, nie mam emocjonalnego podejscia do spolki zeby rwac szaty, ze cena podniesiona za malo.
  Play jak IPO wyjdzie to pewnie wskoczy do WIG20 z taka kapitalizacja :) Do tego planuja wyplacic dywidende za '17 wiec nie widze tego inaczej niz sukces oferty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest słuszne podejście, ja podobnie, zagrałem pod podniesienie oferty i się udało, nie trzymałem akcji latami i nie straciłem i dlatego po co się denerwować, zysk skasowany i żegnam.
   Z Playem to może być rożnie, zauważcie że trwa obecnie spore IPO GetBacku (podobno szału nie ma ale mała redukcja dla drobnych będzie) i może zostać mało gotówki na Playa. Chyba że poskracają się na innych spółkach aby zebrać na Playa.

   Usuń
  2. Dwie informacje z Livechat, zwiększyli liczbę klientów w czerwcu 483 netto oraz dm boś podniósł rekomendację do kupuj z wyceną docelową 66 zł (jeszcze nie odtajniona). Co ciekawe analitycy liczyli że w czerwcu liczba klientów wzrośnie o 550 a wzrosła o 483 (sporo się pomylili).

   Usuń
 14. Nie wszedłem w IPO GetBack (przegapiłem :)) to chyba wejdę w Play - raz się żyje :)
  King_99

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja wczoraj rzutem na taśmę wszedłem w Getback...
   zobaczymy jak to będzie...

   Usuń
 15. LIVECHAT:
  Prezes, czy w związku z tym powinna się zapalić żółta lampka ostrzegawcza?
  Mam tą spółkę w spokojnym portfelu długoterminowym. Te rekomendacje DM to zawsze jest swego rodzaju naganianie. Zbyt krótko na giełdzie gram, żeby jakoś skorelować wydawanie pozytywnych rekomendacji tylko po to żeby potem więksi gracze mogli wyjść :) Czy słusznie myślę to nie wiem
  /Macio

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o rekomendacje dm bosia to od dłuższego czasu nie mam do nich zaufania bo ewidentnie robią je pod czyjeś zamówienie albo jakiś niejasny cel osiągnąć. Oczywiście pewnie dotyczy to większości bm i trzeba się do tego przystosować a czasem nawet wykorzystywać. Wracając do Livechat podtrzymuję pozytywne zdanie o firmie i jestem przekonany że w długim terminie będzie dawała zarobić (przynajmniej 10% rocznie wraz z dywidendami), zwiększanie bazy o 30% r/r teoretycznie powinno zwiększyć zysk o te 30%. Lampka ostrzegawcza powinna się dopiero zapalić gdy dopływ nowych klientów spadnie w okolice 300 lub poniżej i będzie to stała tendencja, wówczas trzeba będzie reagować.

   Usuń
  2. Co de rekomendacji w ogole to dodam cos od siebie. Swoja prace magisterska pisalem o skutecznosci rekomendacji dla spolek paliwowych. Przebadalem 230 rekomendacji i wyszla mi skutecznosc ba poziomie 47%... dla przykladu money.pl, bankier.pl tez robili takie badania i najwyzsza skutecznosc wynosila 56% bodajze. Tak wiec do rekomendaji radze podchodzic z ostroznoscia. Lepiej sie sprawdzają w krotkim terminie (2-3) dni na fali euforii i nadziei inwestorow ktorzy je czytaja :)

   Usuń
 16. Drozapol testuje dzisiaj dołek,jak widać z wykresu mocne jest to wsparcie, myślę żeby kupić co ty na to prezes? BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co powinieneś zrobić, dużo obecnie mniejszych spółek spada i czy to są okazje to trudno powiedzieć. Jeszcze miesiąc temu byłem pewniejszy bardzo dobrych wyników bo mocny pln do usd pomagał a oni głównie stal importują, ceny stali były stabilne. Jednak ostatni miesiąc to mocny spadek cen stali (około 7-8%) i może to lekko negatywnie przełożyć się na wyniki.

   Usuń
 17. Widzicie co się dzieje z UNIMOTem ? Znowu mocno spada, te grosiki, które ostatnio zyskał wszystko stracił...leci na minima...co się dzieje w tej spółce ? Musi być jakiś trup w szafie...trzeba się ewakuować i ratować resztki pieniędzy...
  XYZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wychodź ja trzymam [herkules niepodpisany]

   Usuń
  2. @ XYZ - to ratuj resztki pieniędzy które Ci zostały i trochę zbastuj, każdy ma swój rozum i widzi co się dzieje. Sugeruję Ci też zajrzeć do swojej szafy bo może tam coś ciekawego znajdziesz, nie szukaj po szafach innych.

   Usuń
  3. Szanowni Państwo - herkules niepodpisany (WTF) trzyma akcje, możemy być już spokojni, wszystko dobrze się zakończyło...ostro

   Przecież pytanie/obawy jest o tyle zasadne, że wielokrotnie bywały sytuacje na giełdzie, gdzie kurs pomimo dobrych danych ciągle spadał, po czym okazywało się że był ten przysłowiowy "trup w szafie"...i że spadki są uzasadnione...

   Stąd pytanie czy o czymś nie wiemy...? Prześcigiwanie się w takiej chwili trupami w szafie, kto je ma a kto nie, jest równiez oznaką poszarpanaych nerwów i wpisy pod wpływem emocji - tak samo jak mój pierwszy wpis.

   Może ochłońmy wszyscy i zastanówmy się czy faktycznie jest coś na rzeczy.

   I tyle w temacie...

   XYZ

   Usuń
  4. Tak naprawdę to wiemy wielkie ,,G" o tym co dzieje się w spółkach. Ten, który wie na pewno tego nie napisze, my możemy tylko gdybać na podstawie ogólnodostępnych informacji. Bywa, że widać po zachowaniu kursu, że coś się dzieje, ale zbyt późno przekonujemy się o tym, że to nie podpucha. Unimot, na tę chwile zniwelował parę wysokich świeczek, konsoliduje się w okolicach ceny emisyjnej, na tyle został wyceniony przez kogoś - chyba mądrego(cena emisji). Według mnie kurs zachowuje się względnie dobrze. W gruncie rzeczy nie bardzo są podstawy do wzrostów, przyszłości nie ma komu kupować. Wskaźniki fundamentalne niezbyt zachęcające do zakupów, ponoć wakacje mają również wpływ na kursy spółek. Gotówkę uzyskaną z emisji trzeba przerobić, w ciągu kilku tygodni się tego nie da zrobić ,aby zobaczyć efekt jej pozyskanie.
   Ja również podobnie jak Herkules trzymam. Zagrożenie widzę min. w ogólnych spadkach na GPW, nieboszczyk w szafie?, tego też nie jestem w stanie przewidzieć - ot ryzyko i tyle.
   Tym wpisem nie należy się sugerować gdyż naskrobał go - CKM.

   Usuń
  5. Spoko wpis.
   Dzięki CKM, rzetelnie.
   XYZ

   Usuń
  6. Każdy ma jakąś strategie ja uśredniam dzisiaj znowu coś wziąłem i będę tak robić do 40 później 35 ,akcji nie sprzedam chyba że jakiś info będzie negatywne , ja mam czas mam nadzieje że wszystko skończy się pozytywnie na razie jest szajs czy będzie lepiej tego nikt nie wie , na razie to skarbiec fajnie rwie w górę trochę amortyzuje mi spadek na unimocie.Tym wpisem nie należy się sugerować gdyż każdy ma swoją strategie inwestowania [herkules niepodpisany]

   Usuń
  7. Z tym uśrednianiem to tak nie szalej bo czasem lepiej sprzedać. Ja z Unimotem ślubu nie brałem i mogę szybko się rozejść, trzymam na pewno do wynikow a później podejmę decyzję co dalej.

   Usuń
  8. Wezmę pod uwagę, a co sądzisz o wzrostach w skarbcu.bez przyczyny chyba nie ruch na kursie po zmianie stołków(herkules niepodpisany)

   Usuń
  9. Wygląda mi na to że odchodząca ekipa sprzedawała swoje akcje a wchodząca na ich miejsce ekipa kupuje akcje. Teraz nawet spekulacyjnie wydaje się że warto wchodzić pod dywidendę która może być w okolicach 12%. W tym tygodniu poznamy wartość aktywów Skarbca i będzie wiadomo czy im mocno spadły bo to może być konsekwencją zmian zarządzających w firmie.

   Usuń
  10. Dzięki prezes [herkules niepodpisany]

   Usuń
 18. Żeby dokupić Komputronika i zdążyć na wezwanie w piątek, to ostatni dzień na zakup jest dzisiaj we wtorek czy jeszcze jutro w środę?
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 kwietnia Marinera Invest ogłosiła wezwanie do sprzedaży 4.507.987 akcji Komputronika, stanowiących 46,03 proc. głosów po 6,5 zł za sztukę. Zapisy potrwają od 8 czerwca do 7 lipca, a przewidywany dzień realizacji transakcji na GPW to 12 lipca.

   Więc ost. dzień na zakup akcji to 05/07 czas księgowania 2 dni
   Sick

   Usuń
  2. Jeśli masz rachunek maklerski w mbanku (lub mdm) to jeszcze jutro zdążysz, w innych biurach maklerskich może być trudno zdążyć nawet jak dzisiaj kupisz. Chyba że jest biuro jedno obok drugiego to wtedy osobiście jeszcze zdążysz jak dzisiaj kupisz i w piątek osobiście pozałatwiasz.

   Usuń
  3. Mam w mBanku, dzięki za pomoc. Zawsze mam problem z tym księgowaniem D+2 i wolę się upewnić.
   Pozdrawiam, Marek

   Usuń
 19. Prezesie. Co sądzisz o Prime Minerals ? Wczoraj byłą informacja, że prowadzą z chińską spółką negocjacje dot. wapienia, który będą wydobywać obok niklu. W tym półroczu mają uruchamiać wydobycie, a w 2018 mają osiągnąć pełną moc produkcyjna. Myślisz, że w dłuższej perspektywie może coś z tego być ?

  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wielokrotnie na blogu pisałem (nowi czytelnicy mogli nie czytać) że ja pod jakieś plany inwestycyjne których nie można policzyć (wycenić zysków i przychodów) nie inwestuję. Mogę podać kilkanaście firm które miały szumne zapowiedzi, kurs mocno rósł, lata minęły i nic z tego nie było a ludzie potracili potężne pieniądze. Ja sugeruję odpuszczać takie inwestycje bo to są tylko spekulacje.

   Usuń
 20. Ja trzymam Komputronik mimo iż obecna cena daje mi ok. 10% zysku. Liczę na więcej (tj. lepsze notowania spółki) i postawa większościowych - opowiadanie bajek, nieprawd, artykuły sponsorowane, przekładanie terminu zawarcia ugody i otoczenie rynkowe utwierdzają mnie w tym przekonaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytam właśnie czat z prezesm Komputronika i myślę, że on wie że spółka jest więcej warta i że de facto kradnie ją od akcjonariuszy tyle że na zasadach rynkowych. Pech jest taki, że nikt inny poza nim nie chce od mniejszościowych kupić akcji Komputronika, a sam prezes nie ukrywa że wyciśnie mniejszościowych jak cytrynę i ich wyciula - brak dywidendy i kiszenie przez kolejne lata. Niestety rodzinka prezesa ma >50% więc mniejszościowi mogą im skoczyć. Tzn mogą co najwyżej nie sprzedać w skupie, ale co potem. Lata kiszenia. Skurczybyk, ale ma przewagę. Może gdyby był jakiś silny fundusz.. a banda mniejszościowych to sorry.. Smutna prawda. Pozdr/Adam

   Usuń
  2. A w sprawozdaniach już się pojawiają transakcje z podmiotami powiązanymi, więc sobie brakiem dywidendy krzywdy nie zrobi. Trzeba ewentualnie będzie ścigać rodzinkę po sądach, co zresztą chętnie bym zobaczył bo nie lubię takich szumowin;) Pozdr/Adam

   Usuń
 21. Odnośnie komputronika to większościowi chcą kupić tanio póki nad spółką wisi spór z C&CE. Spor się skończy, silny zloty da o sobie w pelni znać w drugim dla spółki kwartale roku obrachunkowego i nie powinno być źle. Jak większościowi dojdą ze swoim stanem posiadania do 70 proc. to latwiej im przyjdzie dzielenie się kasą z innymi bo dla nich zostanie z tego znacznie wiecej. Teraz jest to tylko nieco ponad połowa. Dlatego plan optimum to skupienie kilkanaście procent akcji spółki w wezwaniu. Za mało aby zrobić coś brzydkiego mniejszościowym a wystarczająco dużo aby chciało się chcieć dzielić profitami z innymi. Tak to widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Za mało aby zrobić coś brzydkiego mniejszościowym" wg mnie >50% to wystarczająco by zrobić coś brzydkiego. Tzn mieć kontrolę nad spółką i móc ją wysysać na boku. Sorry, takie mamy prawo. W USA by to nie przeszło, ale u nas >50% i pozamiatane. Co najwyżej emisji bez PP nie zrobi. Ale np.emisję z PP już może - dołożyłbyś jeszcze parę złotych komputronikowi na rozwój? Smutne, ale prawdziwe. Bananowy kraj, bananowa giełda.

   Usuń
  2. Ale życzę Ci i innym trzymającym powodzenia. Pozdr/Adam

   Usuń
 22. Prezes wiesz może czy biznesradar publikuje dane archiwalne danych finansoych, bo w Akcje ---> NewConnect ---> Analiza finansowa ---> Raport finansowe ---> rachunek zysków i strat jest tylko z grubsza bieżacy kwartał Q1 2017, a ja bym chciał sobie porównać dane kwartale np. w 2016 roku albo i 2015?

  Masz jakieś info na ten temat?

  Pozd.
  bartekb125

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można, nad np. Przychodami ze sprzedaży jest trójkąt i jeśli go wciśniesz to cofasz się w poprzednie okresy, jeśli masz wybrane okresy roczne to poprzednie lata widzisz a jeśli masz kwartały to cofasz się na wczesniejsze kwartały.

   Usuń
  2. Dzięki Prezesie, wysłałem na Twojego @ wiadomość, bo nie mogę znaleźć trójkąta. Jakbyś mógł, to byłbym wdzięczny.

   Pozd.
   bartekb125

   Usuń
  3. Bartku! Po lewej i prawej stronie paska z latami są trójkąty-strzałki i to o nie chodzi. Trzeba kliknąć na jedną lub drugą i pasek się przesuwa. Pozdr.
   Witek+

   Usuń
  4. Dzięki, ale ja to chciałem zrobić dla wszystkich Spółek, a to jest dla pojedynczej spółki :). Czyli dla wszystkich spółek się nie da. Ale dzięki za próbę pomocy ;).

   Pozd.
   bartekb125

   Usuń
 23. Mam pytanie.Jak wczoraj zakupiłem akcje Echo pod dywidendę.Dzień dywidendy to 5 lipca, a jej wypłata nastąpi 21 lipca.Czyli jak sprzedam akcje dzisiaj 04.07 to wpłynie mi na konto 21go 50 gr za akcje

  Toni

  OdpowiedzUsuń
 24. Tak, możesz już sprzedać. A wpłynie ci na rachunek nie 50 gr, a 40,5 gr/akcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki za odp

   Toni

   Usuń
  2. Chyba, że kupowałeś przez IKE/IKZE to wtedy dostaniesz 50gr.
   Egon

   Usuń
 25. contrader_‏ @contrader_
  PEPEES- już po 1,15. I nagle uchwalony skup akcji z WZA sprzed 2 mies. po 1,20 nabiera sensu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Prezesie co myślisz o debiucie Playa?
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powyżej w komentarzach pisałem że jeszcze się nie przyglądałem.

   Usuń
 27. Ostateczna cena akcji GetBack w IPO wyniesie 18,5 zł.

  Fundy mocno zbiły cenę...

  Teraz tylko liczyć na dobre otwarcie....

  OdpowiedzUsuń
 28. I bdb. A redukcja trochę powyżej 50%.

  Marek J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta redukcja jest potwierdzona? nie widziałem tego w komunikacie.
   Przy cenie 18,5zł wg mnie warto dać akcjom czas na dobicie do okolic 25-27zł. Moja strategia na ten debiut to trzymać min. do końca roku. Egon

   Usuń
  2. Nic nie jest potwierdzone ale tak wychodzi z nieoficjalnych informacji http://www.parkiet.com/artykul/1517643-GetBack-sprzedany-po-18-5-za-akcje.html

   Usuń
  3. Z tego komunikatu wynikałaby redukcja ok 37%. Egon

   Usuń
  4. Jeśli cenę zbito do 18,5 to oznacza, że jeśli ktoś zapisywał się w cenie 27 zł za akcję zapłaci jednak mniej? Sorry za infantylizm, 1szy raz biorę udział w ipo. Pozdrawiam. Seba

   Usuń
  5. Tak jak piszesz będzie, wszystkim zostaną przydzielona akcje w cenie po 18,5 zł. Muszę przyznać że sporo cena obniżona bo 30%.

   Cloud ładnie wreszcie ruszył, pierwszy cel to opór na 105-106.

   Usuń
 29. Prezesie, jaka gra dzisiaj sie toczy na Qumaku? Spolka jest obsadzona w przywatne grubase, nie tak dawno podniosly kapital, kurs dzisiaj nainizszy w swojej historii natowan. Jak uwazasz, jak grube rozegraja ta partie? http://www.bankier.pl/wiadomosc/Inwestorzy-branzowi-ujawnili-sie-w-akcjonariacie-Qumaka-kurs-rosnie-7526237.html

  Pozdro z Podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie obserwuję sytuacji w Qumaku ale widać że się źle dzieje, sugeruję nie dotykać i dopiero za rok wrócić do tematu aż wszystko się unormuje (albo i nie unormuje). Teraz masz emisje akcji i pogarszające się wyniki więc lepiej poczekać i zobaczyć czy z tego wyjdą, kupić zawsze się zdąży.

   Usuń
 30. Prezesie, co myślisz o spółce Sanwil Holding? Aktywa operacyjne - zobowiązania poniżej kapitalizacji, więc mnie zainteresowała.
  szejker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam czasu zerknąć aby dokładnie zobaczyć o co w Sanwilu chodzi, patrząc przez bilans wygląda że jest niska wycena (kapitalizacja do kapitałów własnych) ale zarówno przepływy i spadające przychody to słabo wyglądają. 1 kw był dobry i gdyby taką tendencję utrzymali (szczególnie poziom zysku) to kto wie może da zarobić. Dochodzi też nieudane wezwanie które może oznaczać że jest jakaś wartość w firmie bo przecież gdyby nie było to nikt by nie chciał przejmować. Trzeba zerknąć od czego ich wyniki zależą i dlaczago produkcja obuwia tak siadła.

   Usuń
  2. Mają w planach pozbyć się wrzoda czyli obuwie (Draszba), a sam Sanwil wyszedł na plus.

   Usuń
 31. Mniej wiecej po jakim czasie pieniadze ze sprzedazy KOMPUTRONIK poprzez wezwanie pojawia sie na moim koncie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planowana data rozliczenia transakcji na gpw to 12 lipca i wtedy powinieneś mieć akcje jeśli wezwanie się powiedzie.

   Usuń
  2. Akcje to mam nadzieje juz nie - a pieniadze za nie ;) Ale rozumiem, dzieki

   Usuń
 32. Hej Prezesie. Mam pytanie do ciebie i wszystkich posiadaczy akcji komputronika. Jaka jest wasza strategia? Odpowiadacie na wezwanie, sprzedajcie na rynku czy trzymacie? Ja wiem że wszystko zależy od tego kiedy kto kupił. Ja sam chyba odpowiem na wezwanie choć obawiam się że nie powiedzie się. Z drugiej strony ciekawe też czy podniesienie ceny choć trochę rozbiło solidarność porozumienia mniejszosciowych? Karol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie zauważyłeś że ja już sprzedałem akcje, po 7,02. Z tego co widzę dużo inwestorów wstrzymuje się ze sprzedażą i czeka na rozwój wydarzeń. Czy dobrze robią to nie mam pojęcia, wczorajszy czat z prezesem Komputronika był jednoznaczny, jak nie będę miał 90% akcji to nie kupię żadnej akcji. Czy to jest blef to tego nie wiem (raz już blefował to może i drugi raz to robi).

   Usuń
  2. Ja odpowiadam. Akcje kupione poniżej 6,40 już sprzedałem, teraz mam nieduży pakiet kupiony poniżej 7 i te chcę oddać w wezwaniu. Wg. mnie to, że nie zostanie skupiona ani jedna akcja to bujda. Po wezwaniu jeśli kurs się obsunie zamierzam dokupić znowu jakieś i poczekać na kolejne wezwanie. Taka taktyka u mnie.
   Marek

   Usuń
 33. Raczej, kłamał nawet w biznesie nazywajmy rzeczy po imieniu.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja dzisiaj odpowiedzialem na wezwanie. Mam nadzieje ze w nastepnym tygodniu pojawia sie dobre pieniadze na rachunku maklerskim za nie.

  OdpowiedzUsuń
 35. To porozumienie mniejszościowych to chyba jakaś fikcja jest, bo aktywnych tam jest dosłownie parę osób (i to aktywnych w negatywnym sensie bo to głównie bezproduktywne gadanie i "naganianie" w stylu najgorszych forów) - jak przyjdzie do sporu z głównymi akcjonariuszami to jakoś tego nie widzę. Nie to co było kiedyś w porozumieniu Polcolorit gdzie było parę konkretnych osób, które ogarniały prawników, można było z nimi merytorycznie porozmawiać i przede wszystkim miały czas i ochotę się konkretnie angażować. Ja też odpowiedziałem i jedynie się martwię teraz, że za mało ludzi odpowie i nie będzie wezwania - a wtedy rysuje się perspektywa "wojny" z Buczkowskim i kto wie kiedy i jaką kasę zobaczę. Wolę już dostać 7,18 teraz

  OdpowiedzUsuń
 36. Im bardziej kurs spada tym wiecej osob odpowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że wszyscy którzy kupują teraz to tylko pod wezwanie. Spodziewam się że jutro obrotów nie będzie zbyt dużo a jak będzie handel to niżej niż obecnie

   Usuń
 37. Prezes poradź no coś. Zostałem z Onico z ceną 167. Kurs ciągle się obsuwa. Manadżment raczej w annusie ma akcjonariuszy. Ciąłbyś na moim miejscu teraz stratę czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że nie lubię takich rad i nie powinienem bo nie chcę być ciągany po sądach ale napiszę Ci co bym ja zrobił. Sprzedałbym przynajmniej połowę akcję (po trochu rzucałbym akcje po 1000 zł itp) a resztę akcji zostawiłbym do wyników za 2 kw. Jest szansa że zmiany prawne (pakiety paliwowe i przewozowe) mogą pozytywnie wpłynąć na ich wyniki (tak jak liczę że będą pozytywne dla Unimotu), ponadto oni od początku 2 kwartału utrzymują obowiązkowe zapasy paliw ciekłych za 11 mln USD (tego wcześniej nie robili)i to powinno się pozytywnie przełożyć na wyniki, w marcu wygrali przetarg na zakup biopaliw za ponad 150 mln i też pewnie większość w 2 kw sprzedali na czym może być dodatkowy zarobek. Nie można zapomnieć że we wrześniu jest dywidenda 4% więc też jakiś plus. Ważne - gdyby wyniki za 2 kw były jakoś znacznie gorsze od tych rok wcześniej to trzeba sprzedawać i nie ma wówczas nad czym się zastanawiać (stratę na klatę trzeba przyjąć). Gdyby jednak były lepsze to co dalej to wszystko zależałby ile lepsze i jakie są perspektywy.

   Usuń
  2. Sam posiadam pakiet Onico. Silne wsparcie mamy w okolicach 139-135 zł. Jak wsparcie zostanie przebite wtedy będę wychodził
   Klee

   Usuń
  3. Dzięki Panowie. Zawsze cenię mądre rady i ze mną nie będzie żadnych sądów. Ewentualnie gorzałka :)

   Usuń
 38. dzis na vindexusie ktoś puścił 100k akcji.

  A rynek wszystko wybrał - chyba dobry znak.

  Ktoś coś wie, kto wywalał, czy ustawka.

  Maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wakacje są i nie ma czasu szczegółowo obserwować akcje i faktycznie Vindexus ładnie ktoś zrzucił jednym zleceniem. Patrząc na późniejsze transakcje to sporo dużych operacji było więc raczej pozytywnie popyt trzeba odbierać. Kurs spadł do 8,61 i szkoda że ja nie miałem ustawionego zlecenia bo z chęcią bym w tej cenie kupił. Ostatnio mi Stalexport po 3,55 w podobny sposób uciekł i jest już 15% wyżej. Trzeba byłoby ciekawe spółki ze zleceniami niżej się poustawiać i czekać aż może coś wpadnie ale potrzebowałbym z 50 k aby tak zrobić a tyle nie mam wolnej gotówki :-)

   Usuń
  2. @Prezesie, wspominałem w ubiegłym tygodniu o Vindexusie w związku z informacją o emisji obligacji. Jeśli faktycznie zostanie zakupiony kolejny pakiet za te pieniądze, akcje mogą błyskawicznie odbić. Dzisiejsze obroty i mocny popyt moim zdaniem jasno pokazuje, że coś nas niedługo czeka...
   Pytanie czy aby na pewno na północ, no ale to giełda i wszystko sie może zdarzyć . Ja mimo wszystko obstawiam cierpliwie, że w najbliższych tygodniach Vindexus na fali ostatnich wzrostów spółek windykacyjnych, pozytywnych informacji w tym sektorze i debiutu Getbacku wyraźnie odskoczy powyżej 10-11 zł.

   Usuń
 39. Jeśli podobnie jak w zeszłym roku kupią duży pakiet wierzytelności za te 40 milionów z obligacji to rynek może zacząć zupełnie inaczej postrzegać spółkę. Do tej pory mogło niepokoić zbyt konserwatywne zachowanie zarządu na coraz bardziej agresywnym rynku handlu długiem. Wraz ze zmianą postrzegania pewnie kurs zbliży się do wskaźników innych spółek z branży. Pole do wzrostów jest spore.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dzisiaj w opisie postu będę codziennie (do momentu posiadania akcji) zamieszczał premię lądową Unimotu aby wszyscy zainteresowani mieli pogląd jak obecnie kształtują się przybliżone marże (zastrzegam że to nie jest dokładna marża jaką firma osiąga ale daje pewien obraz na trend panujący na handlu olejem napędowym). Na przykładzie dzisiejszych danych które dla przykładu załączam oznacza to że dzisiejsza premia lądowa wynosi 7,05% a miesięczna (za lipiec) wynosi 6,86%, pozostałe dane przy miesiącach oznaczają uzyskaną premię lądową w poprzednich miesiącach.
   "Unimot premia lądowa: dzienna 7,05%, miesięczna 6,86 % , czerwiec 6,4%, maj 6,4%, kwiecień 6,6%, marzec 6,8%, luty 6,4%, styczeń 5,3%."

   Usuń
  2. A mi jednak wszedł Unimot za ~ 42PLN, mam nadzieję, że niżej to już jednak nie będzie leciał. (chyba że zrobi się panika)
   Skarbiec ładnie odrabia od kilku dni i to cieszy.
   Udało mi się także kupić Vindexusa ~ 9.
   A z zakupem Transpoloni chyba się ciut pospieszyłem, pewnie jednak spadnie do tych 5,80.
   PCM sprzedałem z zyskiem przed dywidendą i teraz się zastanawiam czy nie wejść ponownie, muszę to przemyśleć.
   ps. Dzięki za wyliczanie premii lądowej na Unimocie.
   pozdrawiam
   Marek J


   Marek J

   Usuń
  3. Z PCM to trzeba poczekać bo zawsze akcje spadają po odcięciu dywidendy. Z tą firmą jest ciekawa sprawa bo gdzieś czytałem że około 30 groszy na przyszłą dywidendę przeszło z 2016r., pewnie chodzi że skonsolidowany zysk był wyższy niż jednostkowy z którego nie mogli więcej wypłacić bo nie było z czego.

   Usuń
  4. Co do Transpol to zanim podwyższenie kapitału zacznie przynosić pierwsze efekty, to sporo wody w Wiśle upłynie i w międzyczasie może zmienić się całkowicie sytuacja na GPW. Program inwestycyjny ma być realizowany w latach 2018-2020, więc pewnie jakikolwiek wpływ na wyniki będzie być może widoczny za rok (nie licząc odsetek ;-))

   Usuń
 40. Hej Prezes myslisz ze jest sens kupowac WDX przed odcieciem? Podoba mi sie ta spolka ale ciezko przewidziec jak zachowa sie kurs po zlamaniu linii trendu ktory rzuca sie w oczy bo jest jak z podręcznika:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wdx jest już po odcięciu dywidendy. Co do kursu to nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego zachowania a łatwiej wyniki. Na wdx zerknij sobie na oferty kupna, prawie nie ma kupujących, podobnie było na Seko i wielu spółkach na giełdzie.

   Usuń
 41. Na Wdx tak czesto bywa, iż są okresy gdy nie ma popytu i podaży, ale zawsze po tym następuje mocne wybicie bo łatwo zebrać oferty sprzedaży. Mocniejsze ruch często mają miejsce istotnej informacji ze spółki. Przypominam, że po 20 lipca społka poda przychody szacunkowe w II kw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak myslisz, informacja nt. przychodow szacunkowych za II kw. bedzie pozytywna?

   Usuń
 42. Czy ktoś z Was bierze udział w IPO Play? Pozdrawiam, Abes

  OdpowiedzUsuń
 43. Marek J.
  Skąd wyszła Ci cena 42zł na Unimocie ?
  Dlaczego ma nie być niżej ? Skoro zachowuje się b.słabo ?
  Ja uważam, że będzie dużo niżej, po tym co widać i z analizy technicznej
  pozdrawiam
  Mar

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oceniam fundamenty, wycena w granicach 40-45PLN wydaje mi się na ten moment uczciwa i rozsądna, (patrz wskaźnik c/z). Unimot mam zamiar trzymać w portfelu przez długie lata, chyba że coś nagle by się wydarzyło złego w spółce czy na rynku. Dla mnie jest to obecnie spółka perspektywiczna, oczywiście mogę się mylić.

   pozdrawiam
   Marek J

   Usuń
 44. @Prezesie,chcialem zapytac o POLWAX. Jestem ubrany w akcje po ubieglorocznych cenach, ale coraz mniej mi do smiechu,bo walor znizkuje. Majac nastawienie dlugoterminowe powinienem je spokojnie trzymac,bo spolka rysuje perspektywy na przyszlosc, jednak chcialem sie poradzic. Jaki masz dlugoterminowy stosunek do tej spolki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę ciężki przypadek ten Polwax, nie będę tłumaczył o co chodzi w nim bo pewnie doskonale wiesz. W mojej ocenie kurs zmierza do historycznych minimów czyli w okolice 13,50 gdyż przez najbliższe 3-5 lat (daleki koniec inwestycji czyli grudzień 2019) nie ma co liczyć na dywidendy oraz wyniki pewnie będą płaskie a nawet mogą się lekko pogarszać (czytałem gdzieś wywiad z prezesem że mocno wchodzi w tym roku na rynek konkurencja ze wschodu z niskimi cenami). Ja nie widzę powodów do wzrostu kursu w najbliższym czasie i nie bardzo widzę sens aby kupować/trzymać akcje Polwaxu przynajmniej do końca 2018 roku, w 2019 w miarę zbliżania się końca inwestycji pewnie kurs zacznie powoli się podnosić. Musisz sobie przemyśleć czy trzymasz 3-4 lata bo kurs ma szanse wówczas być wyżej niż obecnie czy sprzedajesz i inwestujesz w coś co może dać zarobić (albo zakup spółka dywidendowej która w 2 lata da 16-20% zysku z dywidend) i wracasz za jakiś czas do Polwaxu.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź.

   Usuń
 45. Skarbiec podał wartość aktywów pod zarządzanie i w mojej ocenie jest dobrze gdyż w czerwcu wzrosły o 134 mln w tym o 10,4 mln wysokomarżowe. Były obawy że może być odpływ aktywów w związku ze zmianami właścicielskimi i odejściami kilku zarządzających ale tak na razie się nie dzieje. Porównując aktywa r/r to jest wzrost z 15,632 mld do 18,581 mld (wzrost od 18,9%) a wysoko marżowych z 1,327 mld do 1,887 mld (wzrost o 42%). W mojej ocenie wiele wskazuje na bardzo dobry wynik za poprzedni kwartał i jest spora szansa na dywidendę na poziomie 12-14% jeszcze w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to są bdb informacje. Dywidenda 14%, to by ruszyło kursem ładnie :-)
   Zresztą zgodnie z moją strategią (pisałem już kiedyś) sprzedaję Skarbca przed dniem ustalenia dywidendy i liczę na jeszcze wyższy zysk niż na PCM.

   Ciekaw jestem czy czytelnicy bloga Prezesa, wchodzą w IPO Playa ?
   Ja raczej nie.

   Marek J

   pozdrawiam
   Marek J

   Usuń
 46. Witam.Prezes mam pytanko odnośnie Betacom jak to się według rysuje przyszłościowo.Wyniki słabe jednak ktoś obraca akcjami zarząd chce wypłacić tylko 5 groszy dywidendy zastanawiam sie nad sprzedażą (niestety ze stratą).Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam dobrze spółki ale słabo ją widzę, niestety jedzie na minimalnej marży i pomimo 120 mln przychodów to osiąga zyski na poziomie 1,6 mln (średni zysk z 5 ostatnich lat). Wydaje się koszty pracownicze mogą ich zabijać i jak nie wpadnie im nowych zleceń z nowego rozdania środków z EU to może być krucho. Wydaje mi się że więcej niż 2-2,5 mln nie są w stanie rocznie zarabiać co przy 21 mln kapitalizacji to wcale nie jest jakoś super. Gdybym ja miał akcje to bym je sprzedał a Ty musisz przemyśleć co zrobić, czy sens trzymać czy może przyjąć stratę na klatę i zainwestować w coś innego.

   Usuń
 47. Witam prezes. Jak widzisz xtb i synthos? Czytam codziennie Twojego bloga od 2 miesiący. Blog profesjonalne prowadzony.

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak czytasz bloga to powinienes wiedziec zeby sie podpisac ANONIMOWY.

  OdpowiedzUsuń
 49. Już chyba jest ok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczyłoby na końcu pytania się podpisać. Piszę z telefonu dlatego krótko. Jeśli chodzi o Synthos w zasadzie dla mnie wystarczy opis ostatniej rekomendacji Trigona i reko sprzedaj http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27575367,trigon-tnie-rekomendacje-dla-synthosu-do-sprzedaj-z-cena-docelowa-akcji-4-35-zl . Pierwszy kwartał miał sprzyjające ceny surowców i słabszy złoty a teraz masz w zasadzie odwrót o 180% i można spodziewać się sporego pogorszenia wyników. Nie można zapomnieć że kurs wspierała niespodziewana i wysoka dywidenda i raczej nie powtarzalna w przyszłych latach (gotówka została wydrenowana z firmy). Mi się wydaje że będą spadki kursu ale czy duże to czas pokaże.
   Jeśli chodzi o xtb to fundusze w konia zostały wzrobione z tą emisją, po ipo pojawiło się wiele negatywnych inf i kurs spada. W mojej ocenie nie ma wielkiej przyszłości dla takich firm które zarabiają kosztem klientów których z 80% traci pieniądze. Jest coraz większa nagonka z knf i rządu a także za granicami jest coraz im trudniej działać. W długim terminie wydaje mi się (mogę się mylić) że będą im wyniki powoli się pogarszać więc kurs pewnie podobnie.

   Usuń
 50. Na https://wiadomosci.stockwatch.pl/raport-ipo-analiza-oferty-publicznej-play-communications,akcje,196363 jest analiza oferty Playa. W mojej ocenie analityk wskazuje na sporo zagrożeń (głównie działania regulacyjne) i wysoką dość wycenę (wyższa od Cyfrowego Polsatu czy Orange), jednak upatruje szanse na dobre przyjęcie oferty ze względu na wzrostowy charakter spółki "Mimo wszystko jeśli ktoś szuka podmiotu, który ma w założeniu płacić regularne dywidendy na poziomie 5-6 proc. brutto, to spółka jest warta rozważenia, tym bardziej że cena maksymalna być może zostanie nieznacznie zredukowana".

  OdpowiedzUsuń
 51. Apropo ostatnio atrakcyjnie (moim zdaniem) wycenianych spolek, nadal obserwujesz Tarczynskiego? Cena zbliza sie powoli do 10 PLN. Biorac pod uwage umowe m.in. z Biedronka spolka raczej ma dobre perspektywy. Bierze jeszcze ta spolke pod uwage?

  PS. Wczoraj przeczytalem, ze spolka Eurocent zglosila wniosek o upadlosc. Chyba w tym przypadku mozna byloby napisac ksiazke pt. od milionera do zera :)

  Pzdr,
  kafal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu info o Eurocencie: https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/Eurocent/5917

   Co w takim wypadku stanie się z akcjami? Znikną? 0zł zostanie z całej inwestycji?

   Usuń
  2. Jak będziesz nadal trzymał zamiast sprzedawać na giełdzie teraz to może być i zero z inwestycji. Złoszenie wniosku o upadłość nie jest jednoznaczne z zawieszeniem obrotu akcjami (jeszcze przynajmniej miesiąc będą notowania).

   Usuń
  3. Żeby to się jeszcze dało sprzedać. Dzisiaj obrót 60zł i notowania zawieszone, bo weszły w dolne widły :D

   Usuń
 52. witam, co sądzisz o Termo2Power, spółka z kapitalizacją na poziomie 20mln a tu może wpaść kontrakt za 100mln euro, jak to widzisz
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 53. Cześć Prezes
  Jak zapatrujesz się na UNIMOT. Nadal trzymasz czy rozmyślasz o wyjściu. Czy wg. Ciebie akcje w dłuższym okresie odbiją? Czy trzeba zastanowić się nad wyjściem ze stratą?
  PAT

  OdpowiedzUsuń
 54. Pisał (chyba nie raz) jaką ma strategie odnośnie UNIMOTa.

  OdpowiedzUsuń
 55. być może to wpływało i będzie nadal wpływać na ceny akcji unimotu/onico....
  http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-paliwa-w-gore-o-25-groszy-poslowie-pis-zlozyli-w-sejmie-proj,nId,2414409

  OdpowiedzUsuń
 56. Przy inwestowaniu na giełdzie strategie się często zmieniają.
  PAT

  OdpowiedzUsuń
 57. Jestem dzisiaj w terenie i poodpisuję wieczorkiem, jeśli chodzi o Unimot to wiele pisałem o strategi mojej nawet w komentarzach pod tym postem.

  OdpowiedzUsuń
 58. Widziałem, że ktoś się pytał o XTB i Prezes piszesz, że cena pewnie będzie spadać. Wydaje mi się, że w długim terminie możesz mieć, rację, ale dopóki większych zmian regulacyjnych nie będzie, które ograniczą działalność XTB będziemy trzymać się w obecnych przedziałach czyli 6-10. Teraz natomiast czekają nas wyniki za II kwartał i te powinny być bardzo dobre. W okolicach 30-40 milinów, czyli podobne jak w IV kwartale. Do tego mamy bardzo niską bazę z przed roku. Minus 8 milionów. Jak wyjdą wyniki takie jak pisałem to C/Z spadnie w okolice 8. Spółka ma zerowe zadłużenie i prawie 300 milionów czystej gotówki na koncie. Dodatkowo w I kwartale istotnie zwiększyli aktywa klientów, a tutaj zasada jest taka jak w przypadku Skarbca. Im większe aktywa tym większy przychód w długim terminie. W ciągu ostatnich 15 miesięcy aktywa zwiększyły się o ponad 30%. Z regularnością jest jednak gorzej, bo dużo zależy od zmienności a ta w II kwartale była i to powinno przełożyć się na bardzo dobre wyniki. Przez 7 dni z rzędu na przełomie czerwca i lipca Zabłocki, główny właściciel XTB skupował akcje za ponad 400 tyś PLN, więc mamy też ruchy insiderów, potwierdzające, że może być dobrze.
  Ogólnie zgadzam się Prezes z Tobą i na długi termin też XTB bym nie kupił, ale teraz się skusiłem i kupowałem pierwszą partię w czerwcu a teraz jeszcze dobrałem kilka dni temu drugą. Oba zakupy poniżej 7 PLN. i czekam na wstępne dane za II kwartał, które powinny być dobre. Wychodzę z założenia, że każdy wynik w okolicach 20 milionów będzie neutralny dla rynku. Wszystko to co powyżej spowoduje wzrost. Ale oczywiście nikogo nie zachęcam do zakupu, bo może być różnie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Na bossa pojawila sie rekomendacja na UMIMOT - kupuj 52.80 PLN (zdredukowana z 54.00PLN ze wzgledu na wyplacona dywidende)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz częściej myślę że te rekomendacje bosia są, delikatnie mówiąc, mało rzetelne...Czy ktoś zna przykłady ich rekomendacji, z ostatniego roku, które się sprawdziły?
   begginer

   Usuń
  2. CIG, CDR, VIN, generalnie na tle innych instytucji BOS wypada dosyc dobrze

   Usuń
  3. Tez tak mysle. Sylwia Jaskiewicz wymiata;)

   Usuń
 60. PREZESIE
  Czy wzrost cen paliw na stacjach jest dobry dla UNIMOTU i powinien powodować wzrost kursu czy nie ma znaczenia? Jak ty uważasz?
  PAT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kol. PAT, zadajesz pytania które były wielokrotnie wałkowane

   Usuń
 61. Już jestem i nadrabiam hurtowo należności

  @ Kafal – jak najbardziej biorę pod uwagę Tarczyńskiego do portfela tylko pewnie w tym roku to się nie stanie, obecnie cały czas rosną ceny skupu żywca a to nie jest korzystne dla osiąganych marż przez firmę http://www.arr.gov.pl/data/00163/25_19_06_25_06_17.pdf .

  Jeśli chodzi o Eurocenta to niestety kolejny przekręt na newconnect, dla mnie patrząc nawet na ostatni raport kwartalny jest niepojęte w jaki sposób mogli doprowadzić do złożenia wniosku o upadłość. Patrząc na bilans mieli 1,15 mln gotówki i sprzedali ostatnio część wierzytelności około 0,8 mln czyli mieliby na spłatę zapadającyh obligacji, ponadto teoretycznie mieli ze 20 mln udzielonych pożyczek więc jakieś spłaty muszą przecież z nich być. Mi się wydaje że mocno im ktoś pozyczki wyłudził i może być tak że spłacalność jest zerowa. Na przykładzie tej fimy doskonale widać że jak zaczynają sie psuć wyniki (tak zaczęło się robic rok temu) to trzeba szybko reagować i sprzedawać, nie czekając na rozwój wypadków.

  @ Krzysiek – Termo2power to inwestycja wyłącznie spekulacyjna i sugeruję takich unikać, firma bez przychodów i zysków ze słabiutkim bilansem i niskimi kapitałami ma podpisać kontrakt na 100 mln eur ? ! Bzdura, z czego oni mają go zrealizować jak w kasie pusto ? Ponadto powtarzam to jak mantrę że granie pod kontrakty źle bardzo się kończy, mogę podać kilkadziesiąt firm które miały ogromne rzeczy robić a skończyły jako bankruty. Odradzam zakup i granie pod mrzonki.

  @ Iwan – jeśli chodzi o xtb pewnie masz rację i nie zamierzam się spierać, zmienność wg mojej wiedzy to akurat nie jest dobra dla zarabiania na forexie (mam na myśli inwestorów) a jak będzie dla firmy nie wiem, fakt że insajder kupował to może być dobre info, a czy wynik za 2 kw poprawią się o 28 mln (uważasz +20 mln a było -8 mln) to czas pokaże (nie wiem czy uwzględniłeś odpis na wycofanie się z rynku tureckiego na 5,8 mln). Wracając do perspektyw to co pisałem wygląda słabo, wycofanie z Turcji, chyba są też ograniczenia w czechach i polski knf pokazujący że większość traci i ograniczający dźwignię.

  @ PAT – w mojej analizie http://www.analizyprezesa.pl/2017/02/unimot-warto-wziasc-udzia-w-nowej.html gdy kupowałem akcje napisałem "Do największych ryzyk zaliczam ryzyko dużego wzrostu ropy na rynku światowym oraz dalszego umacniania się dolara w odniesienie do złotówki. Oba te czynniki mogłyby mocno podnieść ceny benzyny na polskich stacjach a to z pewnością zmniejszy konsumpcje paliw gdyż ludzie ograniczą podróże samochodem". W mojej ocenie dopóki ceny paliw są poniżej 5 zł to nic się nie dzieje, tym bardziej że olej napędowy którym handlują to raczej kupują firmy do samochodów ciężarowych a firmy muszą działać i popyt z ich strony będzie. Na pewno jak rząd wprowadzi podatek drogowy 25 groszy o którym już pisałem to ceny skoczą do góry ale nie będzie to groźne, olej jest po 4,15 + 25 groszy to mamy 4,40 czyli znośnie. Co ciekawe Unimot, Orlen i pewnie inni hurtownicy od blisko 2 tygodni ewidentnie celowo podnieśli ceny hurtowe (pewnie aby wpłynąć na rząd aby się wycofał z podatku) czyli lepiej dla marż, aktualna premia lądowa którą codziennie publikuję w poście wynosi 6,94% a jeszcze miesiąc temu wynosiła 6,2% czyli wzrost o 10%. Tak jak pisałem wielokrotnie trzymam akcje minimum do wyników za 2 kw (pewnie do końca sierpnia 2017) bo powinny być ze 200% lepsze r/r i to może dać impuls wzrostowy a co dalej to będzie wszystko zależało od tych wyników. Jedyna możliwość abym sprzedał wcześniej akcje to jakieś niekorzystne info odnośnie firmy (ktoś ostatnio pisał o trupie w szafie itp) i wtedy sprzedaję nie czekając na wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie XTB.
   Tak zmienność nie jest dobra dla klientów. Jest dobra dla XTB.
   W Czechach i w Polsce nie ma planowanych większych zmian prawnych na minus. Wchodzi MIFID 2, ale wiele nie zmieni. W Polsce są planowane nawet zmiany na plus dla XTB, bo mogą ograniczyć konkurencję nieuczciwych brokerów poprzez blokowanie stron.Projekt jest jednak bardzo daleki od wprowadzenia.
   Odpisy uwzględniłem. I nawet mimo odpisów wynik może być około 30-40 milionów.
   Moja zagrywka jest wyłącznie pod wyniki za II kwartał. W długim terminie może kiedyś tak się wydarzyć, że KNF ich przyciśnie, ale tam nic się nie dzieje bez wcześniejszego powiadomienia.

   Usuń
 62. Na Vindeksusie wygląda jakby ten spadek, z przedwczoraj, to było strząśnięcie. Obroty rosną, kurs też. Może w końcu się ruszy.

  Wiadomo kiedy będą dane nt. objęcia obligacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że te obligacje są już objęte, ostatnie emisje obejmowało AgioFunds TFI i nie zdziwię się jak i teraz tak będzie. Widać że takie obligacje jedna max dwie duże firmy biorą bo wcale nimi nie jest handlowane na gpwcatalyst. Możliwe też że w przeciągu tygodnia dowiemy się o zakupie dużego zakupu pakietu wierzytelności (chyba że dopiero w raporcie podadzą).

   Usuń
 63. Co do Vindexusa to raczej komunikat podadzą wcześniej niż raporcie, chyba że wygrali kilka licytacji wierzytelności, to wtedy nie muszą. W październiku po emisji 26 mln pojawił się głośny komunikat, że kupili pakiet wierzytelności o wartości nominalnej 277 mln, więc teraz przy 40 mln może to być ponad 400 mln wart pakiet. A to już robi szum na rynku po latach kupowania stosunkowo małych długów. Moim zdaniem 10 zł to kwestia kilku dni, choć jak wiemy technicznie zasięg robi się sporo większy.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 64. Wczoraj pozytywnie i z pewną ulgą napisałem o wzroście aktywów w zarządzanie w Skarbcu, co ciekawe w pulsie biznesu też napisali o tym fakcie https://www.pb.pl/zmiany-w-skarbcu-nie-odstraszyly-klientow-865879

  OdpowiedzUsuń
 65. Od 12. lipca Eurocent na podwójnym fixingu, a od wczoraj w NewConnect Alert.

  https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/Eurocent/6218

  OdpowiedzUsuń
 66. Co Pan Prezes sądzi o akcji "WZA + Dzień Inwestora" organizowane w dniu 30 czerwca 2017 przez spółkę GK Immobile? Ja tam byłem, spółka dała mi spanie (hotel 4*), a do tego dała mi obiad, na drugi dzień śniadanie i jeszcze obwieźli mnie po wszystkich swoich firmach w okolicy Bydgoszczy. Czy to nie jest wzorzec/wyznacznik dla innych spółek?

  OdpowiedzUsuń
 67. GK Immobile - po takie wtopie w 1q z zyskiem muszą ratować sie w oczach inwestorow jakos

  OdpowiedzUsuń
 68. Zastanawiam się nad zapisem na akcje Play i coraz bardziej jestem na nie. Powody max cena emisyjna 44 zł, to chyba dużo w stosunku do kapitalizacji innych telekomów, co prawda agresywnie i skutecznie zdobywają klientów ,ale pewnie będzie coraz trudniej. Druga sprawa to wartość oferowanych akcji, jak na GPW to ogromna kwota zarówno dla indywidualnych jak i instytucji finansowych krajowych i nawet międzynarodowych inwestujących w Polsce. Tym bardziej ,że rynek telekomunikacyjny u nas jest bardzo konkurencyjny. Natomiast liczę na miłą niespodziankę na debiucie Get-Beck i notowaniach w pierwszych dniach po debiucie.

  OdpowiedzUsuń
 69. Panie Karolu Adx...chyba czytaliśmy dwa różne raporty za 1q.
  Podpowiadam, że przy kolejnym odczycie powinien Pan się bardziej skupić na CashFlow, bo w przeciwnym wypadku to rzeczywiście trochę będzie miał Pan zniekształcone spojrzenie na sytuację jakiejkolwiek spółki :)

  Poza tym nie pytałem o sytuację spółki tylko o to czy WZA, które zorganizowało Immobile nie powinno być normą? Może nie wszystkie spółki stać na hotel, śniadanie, obiad, degustację wina dla inwestorów, ale są też inne sposoby na skuszenie drobnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy pewnie słabo czytam raporty, zdarza się :).
   Tylko w ostatnim kwartale mamy strata netto 10 mln, zysk z działalności gospodarczej w okolicach zero, przy amortyzacji tylko 2 mln.
   Przepływy finansowe z
   - działalności operacyjnej 600 tys,
   - z inwestycyjnej -295 tys,
   - finansowej +10 mln [fajnie ze spółka pożyczyła kasę ale to nie oznacza ze jest dobrze]
   zobowiązania ponad 180 mln PLN, wzrost o lekko 50% r/r.

   Cash flow jest bardzo nie stabilny, średnio 2 kwartały w roku jest mocno ujemne. Trupów nie będę szukał, szkoda czasu mi na spółkę a ostatni rok wygląda słabo.

   W historia GPW znam co najmniej jedna spółkę która właśnie robiła takie bogate walne [spotkania w 5* hotelach z pełna obsługą], po prostu zarząd tej spółki żył na wysokim poziomie a spółka jest obecnie bankrutem - notabene padła przez brak płynności finansowej oraz nietrafione inwestycje.

   Niewątpliwie jest to miły gest ze strony spółki, ale firma powinna oszczędzać wydatki na każdym poziomie aby nadwyżka finansowa mogła wrócić do inwestorów w postaci dywidendy i wzrostu wartości firmy.

   Usuń
 70. Patrząc jak zachowuje się kurs unimotu, wyniki za drugi kwartał mogą być bardzo rozczarowujące dla akcjonariuszy.
  akcjonariusz (jeszcze)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli uważasz że wyniki mogą być rozczarowujące to po co trzymasz akcje, nie rozumiem tego. Tak samo nie rozumiem techników widzących spadki do 30 itd i posiadający akcje, gdybym widział że ma być spadek to nie trzymałbym akcji.

   Usuń
 71. Unimotem to naprawdę powinien się KNF zainteresować, kto wyciągał te akcje pod 90 zł na koniec roku? i dlaczego? Ludzie tu potracili mnóstwo pieniędzy. Do tego jeszcze ta kontrowersyjna emisja po 19,5 pod Tradea o której nie było wcześniej wiadomo. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ja wiem czy taka kontrowersyjna... była informacja w prospekcie. pytanie raczej czy spadnie < 40

   pozdrawiam


   Ra ( zaangażowany w akcje)

   Usuń
  2. Spadnie.
   akcjonariusz (jeszcze)

   Usuń
  3. I spadło...

   Usuń
  4. to horror ile kasy oddałem tej spółce
   Nawet się nie podpisuję.

   Usuń
 72. Jeżeli wyniki będą fatalne to i 30 się nie obroni. Ktoś tu wyżej wspomniał że podobna sytuacja co na unimocie jest aktualnie na TransPolonii. Jest jednak drobna różnica. Na trans polonii nie wciskali akcji drobnym akcjonariuszom tak jak ubrali ich na unimocie.
  antyanimator

  OdpowiedzUsuń
 73. Niestety przeczuwam, że UNIMOT za kilka tygodni będzie dużo niżej.
  Sprzedałem wcześniej i pisałem o tym.
  Oby akcjonariusze nie płakali jak będą oddawać po 30 i niżej.
  Przemo

  OdpowiedzUsuń
 74. Przecież się wycenili na 19,50. No cóż było czytać nie tylko prospekty, ale całą dostępną historię spółki, moja wina, że nie przeczytałem, moja wina. Z drugiej strony to i tak nie było chyba napisane kiedy zamierzają wyemitować te akcje. Dobrze, że chociaż 75% zablokowane na rok.
  CKM

  OdpowiedzUsuń
 75. Ludzie przepraszam, ale już się NIE DA CZYTAĆ tych waszych LAMENTÓW o spółce Unimot! Czy Wy jesteście małe dzieci? Ile x była odp. prowadzącego, że jeżeli ktoś nie trzyma zwieraczy to niech sprzedaje (ew. rewiduje swoje założenia inwestycyjne, horyzont czasowy, dokupuje)? 100?, 200x? Może 1000x? Słuchajcie krótko mówiąc można było o tym przeczytać (również o edukacji) z rożnych stron osób czytających! Gdybym to ja prowadził tę stronę to bym ZABLOKOWAŁ każde kolejne wpisy w tym temacie.

  Może ktoś mnie poprze, bo zaczyna tu być coraz mniej treści, a coraz więcej przedszkola.

  Pozdrowienia (również dla akcjonariuszy)!

  PHX_suns_34

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PREZES podpisuj się swoim podpisem :)

   Usuń
  2. 100% poparcia...nie rozumiem tych lamentów. Ktoś wchodzi w jakąś spółkę bez żadnego planu na nią. Jak ktoś nie wytrzymuje nerwowo niech sprzedaję, a nie wypisuję bzdury. O tej emisji dla tradeii też już był pisane naście razy.

   Pozdrawiam
   Seba

   Usuń
  3. @ PHX_suns_34 - dopóki nie padają niecenzuralne słowa to nie będę usuwał wpisów, a że ktoś ma inne zdanie na temat jakiejś spółki to przecież normalne. Nie rozumiem tylko ludzi którzy są przekonani o spadkach i trzymają akcje, chyba żeby denerwować siebie i innych.

   Usuń
 76. Jak ktoś CHCE (lub chciał na Unimot i w innych przypadkach na przyszłość!) zastosować zasadę: "tu chapnąć, tam oszukać" to ja mu odp.: "bulls make money, bears make money, pigs/sheeps get slaughtered"! Ludzie to jest giełda! Tu są zasady, tu trzeba mieć wiedzę/doświadczenie, a jak się tego nie ma to albo się trzeba nauczyć albo zejdźcie z parkietu i chociaż przestańcie tu robić ŚMIETNIK! Zabawa w piaskownicy to była w przedszkolu, ew. z dziećmi jak się jest rodzicami.

  Moim skromnym zdaniem nikt POWAŻNY tego nie sprzedaje... wystarczy prześledzić karnet (chyba, że głównie Ci lamenciarze) i jakoś znajdują się inwestorzy, którzy cały czas KONSEKWENTNIE podkładają silniejsze ręce i zbierają. Przynajmniej ja to tak widzę.

  PHX_suns_34

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego PHX odpuść sobie swoje mądrości z angielskich elementarzy giełdowych. aleks

   Usuń
 77. na unimocie robi się nerwowo...
  każdy to widzi...
  i każdy indywidualnie musi podjęć decyzję czy trzymać czy sprzedawać...

  OdpowiedzUsuń
 78. Z Blogu Prezesa robicie forum jak na bankierze.Straciłem kilka razy pieniądze na różnych spółkach nikomu nie pisałem o tym , teraz też sprzedałem z lekką stratą(nie licząc dwóch dywidend}. To nie jest wirtualna gra tylko prawdziwe pieniądze . Nie mam ich dużo to nie inwestuje dużo , inwestuje w kilka spółek(wszystkie dywidendowe) jak zyskuje nie chwalę się i jak tracę też nie. Prezes prowadzi bloga nikogo nie namawia do kupna czy sprzedaży a Wy zachowujecie się jakbyście mieli pretensje i teraz chcielibyście znać odpowiedź czy sprzedać czy nie.Luzu trochę

  OdpowiedzUsuń
 79. Prezes mam pytanko czy kurs Eurotelu po debiucie Play odczuje to jakoś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się że nie powinien mieć żadnego wpływu na Eurotela, dużo dobrych spółek obecnie spada, to raczej efekt okresu wakacyjnego i spadku obrotów. Łatwo na mało płynnym rynku wywołać spadki kursu.

   Usuń
 80. Jak nowa ustawa paliwowa naszego rządu może wpłynać na kurs unimotu?

  OdpowiedzUsuń
 81. A co by było gdyby Prezes (twórca bloga) sprzedał akcje Unimotu dzisiaj ? ;-) :-)
  Taki okres wakacyjny, że od kilku dni próbuję kupić/dokupić (oczywiście w dobrej cenie) Astarte, SEKO, Ambre, WDX a tu nic się nie dzieje.

  Marek J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Unimot masz dzisiaj w promocji :)

   Usuń
  2. A ja dziś dokupiłem mały pakiet.trochę mając na.uwadze to co pisał.prezes o dokupywaniu najwyżej będę w plecy na unimocie. (herkules niepotpisany)

   Usuń
 82. Ja rowniez dokupilem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 83. A wezwanie na Komputron nie doszło do skutku , jak myślicie co dalej?
  Bedyn69

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niespodzianka że nawet części nie zebrał, pewnie kurs obsunie się w kierunku 6,30-6,50. Co dalej to trudno powiedzieć, fundamenty wydaje się że są dobre (słaby usd i spora konsumpcja w polsce), jeśli jeszcze się dogadają z clenem to spore ryzyko inwestycyjne odpadnie. W momencie pozytywnych informacji można jakiś pakiet kupować ale kiedy i czy będą to trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, jutro ciekawie będzie na Komputroniku.

   @ ra i herkules - ostrożnie z tymi zakupami, niestety do wyników jeszcze 1,5 miesiąca i może być różnie z kursem, bo nlbez dobrego infa raczej nie ruszy do góry.

   Usuń
  2. Unimot podaje wyniki 28 września, czyli za 2,5 miesiąca.

   Usuń
  3. tak - wziąłem niewielki pakiet po 40 pln. To co mnie bardziej martwi niż kurs to arkusz zleceń kupna to są tam jakieś śladowe ilości..

   pozdrawiam

   Usuń
  4. Faktycznie Unimot dopiero 28 września podaje wyniki, może podać wcześniej szacunki jak będą dużo lepsze. Patrzyłem na stary harmonagram i 14 sierpnia miały być wyniki http://www.bankier.pl/wiadomosc/UNIMOT-Harmonogram-przekazywania-raportow-okresowych-w-2016-r-7494857.html

   Na wielu spółkach na kupnie po kilka sztuk stoi i dlatego łatwo kursy się zbija, najgorsze że jeszcze z miesiąc tak może być dopóki inwestorzy nie wrócą z wakacji.

   Usuń
  5. Niestety bardzo dużo osób nie wytrzymuje psychicznie widząc takie spadki i oddaje, pisząc później swoje żale na forach/blogach...
   Jeżeli nie pojawi się żadna pozytywna informacja bezpośrednio ze spółki, do czasu wyników możemy być dużo niżej.

   Usuń
 84. Dokupiłem Lene oraz chciałem dokupić 80 akcji seko a weszło tylko 11 tym samym troche średnia mi podskoczy .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 85. Co do Komputronika to jutrzejsza reakcja rynku będzie ciekawa. Równie dobrze może być do góry jak i spadek. Nie wiemy tak naprawdę ile osób zapisało się. Nie wiem jeszcze (niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeżeli źle myślę bo pobieżnie przeczytałem informację) ale, info ze spółki oznacza tylko tyle, że nie ziścił się warunek obligujący spółkę do odkupienia akcji, co nie oznacza, iż osoby stojące za Marinerą nie mogą łaskawie oświadczyć, iż mimo wszystko postanawiają zakupić to co jest.
  Co do Unimotu to ładnie rośnie premia lądowa. Myślę Prezesie, że to nie jest wskazywałeś wynik cichego protestu branży paliwowej przed planowaną podwyżką i próba zniechęcenia rządzących do zwiększenia obciążeń fiskalnych doliczanych do ceny paliwa. Odpowiedź może być zgoła odmienna. Pamiętam, że ładnych kilka lat temu była sytuacja podobna i mówiono wówczas, iż rząd kontrolując PKN i LOTOS (a te firmy decydują o cenach na całym rynku)niejako za pośrednictwem tych firm zawczasu podnosi powolutku ceny aby w chwili wprowadzenia dodatkowej opłaty cena na stacjach nie wzrosła niemal z dnia na dzień o te 25 groszy wprawiając w osłupienie (i niezadowolenie) konsumentów. To jak z gotowaniem żaby. Jak wrzucisz do wrzątku to wyskoczy, a jak powolutku będziesz podnosił temperaturę to ładnie się ugotuje. Ale zejdźmy z tej polityki na poziom Unimotu. Jeżeli moja hipoteza jest trafiona to dla spółki oznacza to, iż w najbliższym czasie premia lądowa powinna jeszcze delikatnie rosnąć, a przynajmniej utrzymywać w granicach obecnych poziomów.

  OdpowiedzUsuń
 86. Ok, a więc nawiązując do UNIMOTU:
  Pomijam kwestie takie jak: kto za ile kupił, branie odpowiedzialności, dywersyfikacja portfela bla bla bla....nie będę tu z nikim dyskutował już o tych kwestiach...niektórzy tutaj zaczynają robić się bezmyślnie chamscy używając stwierdzeń "żeby nie lamentować na forum", "to drugi bankier", "idżcie się wypłakać gdzie indziej" itd...
  To wychodzimy w takim razie z założenia, że jak jest wszystko pięknie, ładnie to rozmawiamy tutaj wszyscy o wszystkim, ale jak zaczyna się dziać źle to najlepiej nie lamentujmy i morda w kubeł...naprawdę żenujące, tym bardziej, że osoby piszące na tym blogu zaczynają tworzyć jakąś małą wczesnodojrzałą niezależną społeczność...mam wrażenie, że tego typu ludzie to bladoskóre ciemnoty spędzające pół życia przed komputerem...chętnie bym im wytłumaczył w 4 oczy na czym polegają terminy typu inteligencja emocjonalna itd. Chcecie tłamsić swoje emocje i się nie odzywać i nie lamentować (lub nie daj boże) tłuc po cichu swoje żony...to to róbcie i nie zapraszajcie nas do swojego świata schizofreników...
  Oczywiście jak widać po moim wpisie, również jestem ogromnie stratny na Unimocie...musiałem nawet odwołać długo wyczekiwane wakacje...i generalnie po paru (może parunastu)latach na giełdzie, przechodząc różne etapy inwestowania, uczenia się, popełnia błędów...nigdy nie straciłem na spółce tak dużo jak teraz...śmiem twierdzić, że WG MOJEJ opinii niewiele wskazywało na taki scenariusz jak wchodziłem i analizowałem sobie tą spółkę...

  I teraz do czego zmierzam - do pytania:
  Chciałbym zapytać jakie są szanse wg Was, że kurs wróci do okolic 50 zł w przeciągu miesięcy, ewentualnie lat...oczywiście są to tylko szacunki, nie znamy przyszłych wyników, ale każda mądra wypowiedź może pomóc/podsunąć myśl w układaniu strategii ludziom, którzy aktualnie mocno popłynęli na tej Spółce...
  Josh

  OdpowiedzUsuń
 87. Słuchajcie ja uważam, że jedyny pozytywny czynnik zewnetrzny mogący zatrzymać aktualną "panikę tłumu" i spowodować odbicie na UNIMOCIE byłoby wycofanie się PiS z opłaty paliwowej. Osobiście nie wierzę, że ten podatek będzie miał wpływ na wyniki spółki (być może na marżę w krótkim terminie), ale na efekt psychologiczny już tak.

  Jedynie niepokoi mnie poniższa wypowiedź premier Szydło:
  "Uważam, że może być ciekawym rozwiązaniem i chcę też podkreślić, że zwiększenie opłaty paliwowej wcale nie musi oznaczać, bo czytam też w mediach, że od razu jest takie proste przełożenie, że zwiększy się cena benzyny - nie jest to oczywiście uzależnione" - dodała."

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni