"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 28 października 2016

Inter Rao Lietuva - najwyższe dywidendy na gpw


 INTER RAO Lietuva

Inter Rao Lietuva (skrót IRL) - litewski
Bardzo tania fundamentalnie spółka patrząc na wskaźniki finansowe: c/z 3,86, c/zo 3,16, c/wk 4,17, c/p 0,34, ev/ebidta 3,53 link , bilans prawidłowy, świetne przepływy operacyjne, przychody od 5 lat spadają a wynika to z niższych cen energii co nie wpływa na zyskowność gdyż IRL jest głównie pośrednikiem (taniej kupi to taniej sprzeda a zarobek będzie bez zmian). Na wyniki firmy ma też wpływ pogoda, jeżeli mocniej wieje to farma wiatrowa więcej wytwarza darmowej energii (5-10% przychodów firmy) i co ciekawe IRL ma zagwarantowaną do 2020r. przez rząd Litwy cenę odbioru energii z wiatraków wyższą blisko 200% od cen rynkowych. IRL w 2015r. pokazał świetne wyniki dzięki lepszym warunkom wietrznym i warunkom rynkowym, obecny rok jest sporo gorszy gdyż przy podobnych przychodach zysk netto jest niższy o 32%. Pesymistycznie zakładam iż IRL w 2 półroczu zarobi 40% mniej niż rok wcześniej czyli 26 mln zł a w całym 2016r. ok. 52 mln zł (przy takim wyniku c/z 5,2). W przypadku IRL dla mnie bardzo ważne jest iż jest to firma dywidendowa, wypłacająca co roku blisko 100% zysku (uwaga potrącają 15% podatku) i w spodziewam się iż będzie podobnie w przyszłym roku, zakładam 18% stopę dywidendy (48 mln zł). Patrząc historycznie gdyby tak wysoka była na polskiej spółce to kurs urósłby z 50%, jednak IRL w tym roku wypłacał też 18% dywidendę a kurs nie urósł, co gorsze po odcięciu dywidendy mocniej spadł. Jeżeli nie zarobię na wzroście kursu to zamierzam zgarnąć dywidendę.

Ryzyk większych nie widzę, może technicznie spadek kursu w okolice 12,80 zł (wtedy dokupuję akcje), rozprzestrzenienie się konfliktu rosji i ukrainy na sąsiadującą z nimi Litwę oraz wbory prezydenckie w USA.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. cześć Prezes,
  IRL na tą chwilę 13,5- 13,75 -powiedz czy to dobry moment żeby wejść ? wyniki poność słabsze i wiatru mało... :)
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym kwartale trochę wieje ale wiatraki dużego wpływu nie mają na wynik (około 5-10% przychodów), do końca nie mogę rozgryźć tej firmy , dlaczego im tak spadła w tym roku rentowność i zyski, w 2015 jak to urosło to zakładałem że wpływ miał kurs rubla do euro ale na początku tego roku nadal było dobrze z kursem a wyniki siadły i co kwartał są coraz gorsze. Przy dzisiejszym kursie szacuję że minimalna dywidenda będzie 12 % a czy będzie wyższa to zależy od wyników, gdyby 4 kw był nawet 50% gorszy to i tak dywidenda będzie około 15% - a czy to kursem ruszy ciężko powiedzieć. Sam musisz ocenić, ja mam obecnie 10% straty.

   Usuń
 2. 18k akcji jednym zleceniem ktoś przerzucił o 9,57 ...to w sumie dobra czy zła informacja wg Ciebie ?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są 3 opcje, pierwsza że robi stratę podatkową na koniec roku (to najpewniejsza opcja), dwie opcje że przerzucają aby rozpocząć trend wzrostowy lub spadkowy (tak się robi aby później na wykresach wyglądało że duży kapitał wchodzi lub wychodzi). Dla mnie to pierwsza opcja bez wpływu na kurs.

   Usuń
 3. ok, dzięki za odpowiedź ...powiedz jeszcze jaką hipotetyczną dywidendę przewidujesz patrząc na trochę słabsze wyniki ...?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy obecnym kursie przewiduję dywidendę ze stopą 12-15%, już zarobili na 11% dywidendę i liczę że jeszcze coś zarobią, trzeba pamiętać że oni mają wysoką amortyzację która zaniża zysk a nie obniża gotówki w kasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś pisałeś że przy 13zł opłaca się podbierać, nadal podtrzymujesz tą opinie?

  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko co wyżej napisałem podtrzymuję, logika i doświadczenie wskazują że obecna już możliwa minimalna dywidenda 11% (liczę że będzie bliżej 15% przy kursie 13zł) powinna być atrakcyjna dla inwestorów i zachęcić do kupna akcji, jednak jak faktycznie będzie to się okaże. Jak kurs nie urośnie to przynajmniej dywidendę się porządną skasuje.

   Usuń
 6. Ok dzięki za odpowiedź

  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu jakieś większe obroty .Może to już zbieranie pod dywidendę.

   Usuń
  2. Może do dywidendy dojdzie do tych 15 zł, mam bardzo mieszane odczucia odnośnie tej spółki, wszystko ładnie (bilans, przepływy, spora stara amortyzacja) tylko te zyski mocno spadają, widać że trudny jest rynek energii.

   Usuń
 7. Ktoś ładnie kupuje od kilku sesji. Pierwsze zlecenie sprzedaży 16.4 ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W marcu tego roku jak było wiadomo że będzie spora dywidenda wtedy sporo dużych graczy kupiło akcje (były wielomilionowe obroty) i wydaje mi się teraz że oni celowo pod koniec roku podciągają kurs aby lepszy mieli wynik, niskim kosztem można to teraz zrobić (mamy strojenie okienek).

   Usuń
 8. Pewnie masz rację ale kurs był bardzo nisko a dywidenda coraz bliżej i w zasadzie w pół roku można z 10 % ugrać. Poza tym wyniki w 2017 powinny być dużo lepsze bo nie ma w planach wyłączenia mostu energetycznego (w tym roku wielokrotnie były wykonywane remonty).

  OdpowiedzUsuń
 9. Odpowiedzi
  1. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, obawiam się że jeszcze wyniki za 1 kw mogą być ze 20% gorsze r/r a pozostałe kwartały już powinny być podobne do tych z 2016r. Nie ukrywam iż spółka mnie zawiodła i zamierzam ją sprzedać prawdopodobnie w kwietniu, liczę że jak poznamy wysokość dywidendy którą szacuję na 13-15% to może kurs się ruszy i będzie można w rozsądnej cenie sprzedać.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni