"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

anti

Forum Replies Created

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 72 total)
 • Author
  Posts
 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #15002

  anti
  Participant

  Ten Asbis to mnie kurde irytuje, że tak rośnie, bo nie lubię gonić króliczka :D Ale jednocześnie cieszę się, że forumowicze zarabiają.

  W sumie po indeksach tego nie widać i może mam złudne wrażenie, ale ostatnio dobre spółki zaczynają rosnąć. Listopad i początek grudnia był b. dobry w moim (i chyba nie tylko moim) portfelu.

 • in reply to: Enter #14394

  anti
  Participant

  Wyniki Enter: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34741848,enter-air-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-3-2019-qs

  Tylko rzuciłem okiem, ale czy mnie się tylko wydaje, że jest bardzo pozytywnie?

 • in reply to: Livechat #14262

  anti
  Participant

  Co do IP BOX, pewnie jeszcze nie są do końca gotowi. Ta ulga ma dość skomplikowaną konstrukcję prawną i muszą tą zapewne mocno skonsultować i wypracować w jaki sposób będą prowadzić rejestr kosztów poniesionych na wytworzenie praw intelektualnych i jak będą przypisywać przychody.

  Jeżeli dobrze rozumiem, w ogólnym rozrachunku nie ma znaczenia czy zaczną płacić mniejsze zaliczki na podatek w Q3 i Q4, w rocznym zeznaniu podatkowym mogą zastosować niższy podatek od momentu jego wprowadzeni obowiązywania tj. od początku 2019. Teoretycznie mogą więc otrzymać zwrot nadpłaconego podatku za cały rok, muszą tylko mieć to wszystko udokumentowane (nie wiem czy będą w stanie łatwo to zrobić dla wcześniejszych kwartałów).

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14061

  anti
  Participant

  Kiedyś przewinął się temat inwestowania za granicą poprzez IKE/IKZE. Nie wiem w końcu czy w mBanku można to zrobić czy nie, natomiast DM BOŚ wprowadzi niedługo taką możliwość:
  https://blogi.bossa.pl/2019/11/22/z-ike-i-ikze-w-bossa-na-zagraniczne-rynki/

  Niestety prowizje są dość wysokie (0,29% od transakcji, nie mniej niż 38 zł; dochodzi jeszcze prowizja za przewalutowanie). Mimo to jest to dość unikalna propozycja na rynku i może mieć sens przy pasywnym inwestowaniu.

  • This reply was modified 8 months, 2 weeks ago by  anti.
 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13999

  anti
  Participant

  Marvipol jest ciekawy, wycena jest bardzo niska, problem jest taki że nie wypłacają dywidendy :/ No i kurs urósł od dołków ponad 20%, ciężko się kupuje po takich wzrostach (oczywiście wskaźnikowo jest nadal tanio).

  Dziś była mała promocja na Ambrze, intra spadło do prawie 15 zł, szkoda że się nie załapałem. Coraz bardziej myślę o powrocie do spółki, bo 4Q powienien być bardzo dobry i c/z pewnie wróci w okolice 10-11.

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13924

  anti
  Participant
 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13802

  anti
  Participant

  Prezesie, patrzyłeś może na ZPUE? Jakiś czas temu na portalu analiz dali krótki wpis o spółce, wtedy zwróciłem uwagę. Mocno poszły do góry marże w tym roku, druga połowa roku historycznie ma większe znaczenie dla wyników a baza nie jest wymagająca. Najbliższe wyniki 29.11. Masz może jakieś przemyślenia na temat tej spółki?

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13395

  anti
  Participant

  Zbyt częste transakcje zazwyczaj szkodzą… podobnie jak kopiowanie czyichś ruchów, ale śledzić jak najbardziej można, tym bardziej jeśli wyniki są tak dobre (gratulacje Nieuk!).

  P.S. Ktoś ma jakieś przemyślenia dot. Trakcji? Emisja przeszła, wydaje się że spółka przetrwa najgorsze, stare kontrakty jeszcze będą ciążyć ale nowsze powinny być już na dobrej rentowności. Zazwyczaj nie wchodzę w spółki z problemami ale ta Trakcja mnie intryguje.

  Edit: @marta początkowymi stratami się aż tak bardzo nie przejmuj jeśli nie są to duże kwoty nominalnie, to wręcz obowiązkowy element nauki, ważne żeby wyciągnąć wnioski. Powiedziałbym wręcz, że bardziej niebezpieczna jest sytuacja jak ktoś zaczyna i mu się trafią duże zyski na początku i pewność siebie za bardzo urośnie.

  • This reply was modified 8 months, 3 weeks ago by  anti.
 • in reply to: JSW #12959

  anti
  Participant

  Ładnie pojechali dziś po stopach, klasyczna zagrywka. Szkoda że się nie załapałem na poranne ceny (za dużo rzeczy działo się w pracy – chyba muszę rzucić robotę bo mnie pieniądze kosztuje :D). Wszedłem na koniec sesji, obym się nie pomylił bo w sumie tego nie przemyślałem zbyt mocno :)

 • in reply to: Livechat #12446

  anti
  Participant

  Kolejne komunikaty dot. IP BOX:
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34469047,livechat-software-sa-24-2019-odmowa-wydania-indywidualnej-rekomendacji-w-zakresie-oceny-sposobu-prowadzenia-ewidencji

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34469150,livechat-software-sa-25-2019-wstepne-szacunki-dot-wplywu-ewentualnego-zastosowania-ip-box-na-wyniki-finansowe

  Wygląda to pozytywnie (szacują 95% przychodów objętych obniżoną stawką podatku), choć mam wrażenie że temat IP BOX będzie się jeszcze „docierał”.

  Trochę ponarzekam sobie na prawodawstwo w tym kraju, ale dla mnie dziwna jest sytuacja, że kwalifikacja dochodu podlegającego obniżonej stawce jest na podstawie ewidencji kosztów i przychodów dot. danego IP, ale nigdzie nie jest zdefiniowane jak taka ewidencja ma wyglądać, a KIS wzbrania się jak może przed zatwierdzeniem metod zaproponowanych przez spółki (z tego co kojarzę tak samo odpowiedzieli Ten Square Games), bo nie chce wziąć odpowiedzialności. Normalnie jaja, bo jak przyjdzie kontrola to nie wiesz czy się przyczepią czy nie.

  Sam pracuję w IT na działalności i starałem się trochę dowiedzieć na temat IP BOX, ale chyba sobie na ten rok odpuszczę, bo nie dość że to skomplikowana konstrukcja prawna (trochę nie na moją głowę), to jeszcze nie wiadomo czy orzecznictwo się nie zmieni w przyszłości (tak jak bywało np. parę razy z rozliczaniem kryptowalut).

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14855

  anti
  Participant

  Na Mabionie od jakiegoś czasu realizuje się negatywny scenariusz. Opóźnienia w realizacji i do tego fuzja Mylan (mają dystrybuować lek Mabionu) z Pfizer (rozwijają konkurencyjny lek) kładzie się cieniem.

  Rejestracja w EU byłaby dużym krokiem dla spółki, ale ten rynek jest mimo to wielokrotnie mniejszy niż w Stanach, to tam są prawdziwe pieniądze. Obawiam się, że to wszystko po prostu zbyt długo trwało i duża część potencjału została utracona.

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14747

  anti
  Participant

  Ja się na Kęty czaiłem jak spadło poniżej 300 zł i się tak zaczaiłem, że nie kupiłem… Teraz sobie pluję w brodę. Świetny zarząd, jedna z najsolidniejszych spółek na GPW bez dwóch zdań.

  JSW mógłby trochę bardziej już odpalić, bo dalej rozstrzygnięcia nie ma. No ale podobno cierpliwi będą nagrodzeni, tak gdzieś słyszałem :)

  Do Qubic się trochę przyczepię, bo o ile się nie mylę (w sumie aż tak dobrze spółki nie znam) oni zyski pokazywali bardziej ze sprzedaży praw do gier, udziałów w innych spółkach niż z działalności podstawowej. Czy to jest do potrzymania w dłuższym terminie?
  Ogólnie mam wrażenie, że rynek na Switch robi się trudniejszy, jak przeglądam komunikaty to co chwila pojawia się jakieś info o porcie na Switch (prym chyba tu wiedzie Forever, strasznie tym spamują), ale poza paroma wyjątkami kasy z tego niedużo.

 • in reply to: Enter #14410

  anti
  Participant

  Policzyłem – MSSF 16 wpłynął ujemnie na kwotę 28 mln.

  https://i.imgur.com/rwhNA0E.png

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14406

  anti
  Participant

  Prezesie, przyjrzyj się temu ZPUE, bardzo jestem ciekaw Twojej opini po raporcie. Wyniki rewelacyjne, nigdy wcześniej tyle w Q3 nie zarobili. Jeśli bieżący kwartał też będzie dobry (taką mam nadzieję) to jest duża szansa na rekordowy rok po latach niepowodzeń, c/z poleci jeszcze bardziej w dół.
  Wiem że cena mocno już podrosła od dołka i ogólnie mało płynny walor, ale jeśli wyniki będą porównywalne do lat 2013-2015 (kiedy to kurs latał po nawet 400+), to może jest coś dalej do ugrania. Wypłacali też wtedy dywidendę, może teraz do tego wrócą.

  Wielton też ciekawy, spadek zysku, ale kurs nisko, ciężko ocenić jak odbierze to rynek. Długoterminowo ta spółka mnie interesuje.

 • in reply to: Auto Partner #14176

  anti
  Participant

  Jak dla mnie rozczarowanie, pesymistycznie zakładałem że wynik netto może być płaski, ale jednak po cichu miałem nadzieję na lepszy kwartał.

  Kurs rósł ostatnie dni przed raportem, więc może być odreagowanie.

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14009

  anti
  Participant

  Eh ten Książek…

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #14001

  anti
  Participant

  Nie wiem czy znalazłeź już wszystkie odpowiedzi, pomyślałem że wrzucę własny przykład. Na początek trzeba powiedzieć, że na fixingu nie masz 100% pewności że twoje zlecenie zostanie zrealizowane. Wszystko zależy czy są odpowiednie zlecenia po drugiej stronie, a te mogą być zmieniane/anulowane.
  Zlecenia „sprawdzające” o których pisaliśmy to zwykłe zlecenia tak jak każde inne i mogą zostać zrealizowane, ale jeśli celem jest tylko sprawdzenie (albo postraszenie wysokim/niskim TKO) to te zlecenia są wycofywane przed 17.00.
  Wracając do przykładu, załóżmy że w momencie ustalania kursu fixingu (czyli o 17:00:00) arkusz zleceń wygląda tak:

  View post on imgur.com


  wol K limit K limit S wol S
  100 PKC 99 50
  50 102 100 300
  100 101 102 200
  200 100 103 500
  200 99

  Algorytm sprawdza w jakiej cenie pójdzie najwięcej akcji, w tym wypadku będzie to cena 100, tam się spotyka najwięcej popytu i podarzy (350 akcji). Następnie transakcje są realizowane w kolejności ceny tj. w przypadku zleceń kupna od najwyższego limitu ceny, w przypadku zleceń sprzedaży od najniższego limitu. Zlecenia PKC mają zawsze pierwszeństwo, potem PCRO, potem zlecenia z normalnym limitem. Jeśli są dwa zlecenia po tej samej cenie pierwszeństwo ma te które zostało złożone wcześniej.
  Z powyższego przykładu zostaną zawarte transakcje na 350 akcji, a w arkuszu pozostanie:

  View post on imgur.com


  wol K limit K limit S wol S
  100 100 102 200
  200 99 103 500

  EDIT: Wrzuciłem obrazki z excela bo tekst się źle formatuje.

  • This reply was modified 8 months, 2 weeks ago by  anti.
 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13953

  anti
  Participant

  Algorytm w czasie fixingu jest taki jak przy każdym równoważeniu rynku, czyli zbierane są wszystkie zlecenia kupna i sprzedaży i wyznaczana jest taka cena, aby zmaksymalizować obrót, czyli aby jak najwięcej akcji zostało kupionych/sprzedanych. Dlatego TKO czasem mocno się zmienia, jak ktoś położy duże zlecenie często przechyla szalę na jedną czy drugą stronę (często jest to wykorzystywane do „sprawdzania” ukrytych zleceń przez większy kapitał).

  Na koniec wszystkie transakcje są zawierane tylko w cenie ustalonej na fixingu, nawet jak ktoś złożył zlecenie kupna z wyższym limitem/zlecenie sprzedaży z niższym. Dlatego jak chcesz kupić na fixingu to sprawdź TKO na minutę-dwie przed zamknięciem i wpisz limit równy albo trochę wyższy (ewentualnie PKC/PCRO na płynnych walorach).

  Po 17:00 też można składać zlecenia przez 5-10 min. (nie pamiętam dokładnie), ale tylko po cenie ustalonej na fixingu, więc nie wiadomo czy będzie druga strona transakcji.

  • This reply was modified 8 months, 2 weeks ago by  anti.
 • in reply to: Off topic #13847

  anti
  Participant

  Można wiele.

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 6 #13810

  anti
  Participant

  Faktycznie niewiele w tych raportach piszą. Dzięki za opinię.

 • in reply to: Ambra #13555

  anti
  Participant

  Do akcyzy odnieśli się na wczorajszym czacie na strefainwestorow:

  „Nie zakładamy, żeby podwyżka miała taką skale, który wpłynąłby istotnie na wynik Grupy.”

  Niestety w tamtym momencie nie były jeszcze znane dokładne informacje o skali podwyżki, ale ja odczytuje tą odpowiedź, że nie będzie dużego wpływu na koszty.

 • in reply to: Livechat #12452

  anti
  Participant

  Pewnie że dobre info, tak tylko chciałem sobie ponarzekać ;) Livechat’em się aż tak bardzo nie interesuję, ale to ważny komunikat bo to chyba pierwszy taki szacunek i skoro szacują 95% przychodów będzie się kwalifikować do niższej stawki to ma to też pewne przełożenie na gamedev i inne IT.

 • in reply to: Ambra #12441

  anti
  Participant

  Kiedyś na blogu 10 procent rocznie autor przedstawił ciekawą statystykę dot. zachowania kursu w okolicy odcięcia dywidendy:
  https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2015/05/jak-zachowuje-sie-kurs-akcji-w.html

  Główne wnioski:
  „Kupować najlepiej na ok. 2 miesiące przed lub 1 miesiąc po przyznaniu dywidendy. Wtedy cena jest statystycznie najniższa. (O ok. 2% niższa niż poziom wyjściowy).

  Sprzedawać najlepiej w bliskiej okolicy (plus minus kilka dni) dnia 0 czyli ostatniego dnia, kiedy sprzedając akcje nie otrzymamy dywidendy. Innymi równie dobrymi momentami na sprzedaż są 3 miesiące przed dywidendą (lub wcześniej) oraz 4 miesiące po dywidendzie (lub później).”

  Ja bym się nie obraził gdyby Ambra trochę spadła, to bym pewnie odkupił :P

 • in reply to: Bieżące komentarze vol 5 #12275

  anti
  Participant

  Ja czasem też inwestuję w browar, tyle że bezpośrednio w sklepie :) A poważnie – powodzenia! Jeśli wchodzą na newconnect to znika największe zagrożenie (że nic z tego nie wyjdzie/nie da się wyjść z inwestycji).

  A skoro jesteśmy przy temacie crowdfundingu – czy dużo jest formalności przy takiej inwestycji?

 • in reply to: Off topic #12023

  anti
  Participant

  Jaki najlepszy DM do zagranicy to nie wiem, ale jeśli chodzi o ograniczenia w inwestowaniu w ETF, to część jest zablokowana bo nie mają przygotowanych obowiązkowych w EU dokumentów KID (Key Information Document).
  Na przykładzie DM BOŚ, tu są ETF w które można u nich inwestować (u większości DM lista będzie pewnie wyglądać podobnie):
  https://info.bossa.pl/oferta/dokumenty/kidzgr/

Viewing 25 posts - 1 through 25 (of 72 total)

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.